Edit
Orphan (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jaume Collet-Serra

Writing Credits (WGA)  

David Johnson ... (screenplay) (as David Leslie Johnson)
 
Alex Mace ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
John
...
...
...
...
...
...
Max
...
Jamie Young ...
Lorry Ayers ...
...
Detective
...
Mustafa Abdelkarim ...
...
...
Hospital Receptionist
Leni Parker ...
Delivery Room Nurse
Gemma James Smith ...
Teacher
Pia Ajango ...
Saarne Institute Receptionist
...
Saarne Institute Orderly
...
ICU Doctor
Luis Olivia ...
ICU Nurse
...
Waiting Room Nurse
...
Injection Doctor
Create a character page for: ?

Produced by 

Aaron Auch ... associate producer
David Barrett ... co-producer
Don Carmody ... executive producer
Leonardo DiCaprio ... producer
Susan Downey ... producer
Ethan Erwin ... associate producer
Stacey Fields ... associate producer
Christoph Fisser ... co-producer
Michael Ireland ... executive producer
Jennifer Davisson Killoran ... producer
Sarah Meyer ... associate producer
Richard Mirisch ... co-producer
Henning Molfenter ... co-producer
Erik Olsen ... co-producer
Steve Richards ... executive producer
Joel Silver ... producer
Charlie Woebcken ... co-producer (as Dr. Carl Woebcken)

Music by 

John Ottman

Cinematography by 

Jeff Cutter ... director of photography

Film Editing by 

Timothy Alverson ... (as Tim Alverson)

Casting By 

Ronnie Yeskel

Production Design by 

Tom Meyer

Art Direction by 

Patrick Banister
Pierre Perrault

Set Decoration by 

Martine Giguère-Kazemirchuk
Daniel Hamelin
David Laramy
Carolyn 'Cal' Loucks ... (as Cal Loucks)

Costume Design by 

Antoinette Messam

Makeup Department 

Katie Brennan ... makeup assistant
Annick Chartier ... key makeup artist
Corald Giroux ... key hairdresser
Stephanie Ingram ... hair assistant
Sophie Labrecque ... hairdresser: second unit
Gaétan Landry ... hairdresser
Mélanie Lavoie ... hairdresser: second unit
Fanny Vachon ... makeup artist

Production Management 

David Beauchemin ... assistant unit manager
Chantal Desgagné ... assistant unit manager: second unit
Ronald Gilbert ... production manager (as RJ Gilbert)
Hartley Gorenstein ... production manager
Gilles Perreault ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Javier Aguilera ... second unit director
Erik Ajduk ... second assistant director
David Barrett ... second unit director
Marielou Bélisle-Pierre ... second assistant director: second unit
Johanne Caporicci ... second assistant director: second unit
Robbie Ditchburn ... first assistant director: second unit (as Robert Ditchburn)
Martin Doepner ... third assistant director: second unit
Jean-François Duplat ... second assistant director
Angèle Gagnon ... second assistant director: second unit
Pedro Gandol ... first assistant director
Catherine Gourdier ... second assistant director
Matthew Jemus ... first assistant director: second unit
Carl Kouri ... third assistant director
Jacinthe Noreau ... third assistant director
Michael Peleshok ... third assistant director (as Mike Peleshok)
Tanya van Blokland ... second assistant director: second unit (as Tanya Van Blokland)
Michael A. Williams ... first assistant director: second unit (as Michael Williams)
Greg Zenon ... first assistant director

Art Department 

Alex Anderson ... construction coordinator
Jean-Marc André ... head sculptor
Carole Arpin ... assistant props
Marc Bacon ... head carpenter
Pete Baillie ... head carpenter (as Peter Baillie)
Amy Bell ... set designer
Deryck Blake ... property master
Marie-Claude Bolduc ... greens
Robert Bourdeau ... assistant head painter
Rejean Brochu ... construction supervisor: second unit (as Réjean Brochu)
Real Capuano ... first assistant art director (as Réal Capuano)
Antoine Connoly ... greens (as Antoine Connolly)
Robert Craig ... carpenter
Isabelle Côté ... graphic designer
Yuan-Frédéric D'Amour ... greens (as Yan-Frédéric D'Amour)
Lisa Dietrich ... on-set dresser (as Elizabeth Dietrich)
Yann Dupond-Cubaynes ... greens
Peter Dwyer ... assistant head carpenter (as Peter W. Dwyer)
Marie-Soleil Dénommé ... assistant set decorator
Dawn H. Fisher ... art department coordinator (as Dawn Fisher)
Martin Gagné ... set designer
Odette Gauvreau ... head painter
Sébastien Gervais ... art department dresser
Alain Giguère ... head scenic painter: second unit
Martine Giguère-Kazemirchuk ... assistant construction coordinator (as Martine Giguère)
Vincent Gingras-Liberali ... set designer
Sylvain Grenier ... greens
Victoria Hamilton ... key scenic artist
Jose Holder ... storyboard artist (as José Holder)
Paul Hotte ... key set decorator
Luc Houle ... art department dresser
Viorel Indres ... set designer
Geof Isherwood ... storyboard artist (as Jeff Isherwood)
Dylan La Frenière ... head greens
Michele Laliberte ... art director: second unit (as Michèle Laliberté)
Hans Laliberté ... assistant art department coordinator
Céline Lampron ... set designer: second unit
Félix Larivière-Charron ... first assistant art director
Raymond Larose ... set designer
Aleksandra Marinkovich ... first assistant art director
Félix Matte ... greens
Rob McCallum ... storyboard artist (as Rob Mccallum)
Stephan McKenzie ... on-set dresser (as Stephan Mckenzie)
Darcy McLeod ... foreman (as Darcy Mcleod)
Jeffrey A. Melvin ... assistant set decorator
John Moran ... first assistant art director
Xavier Nolet ... greens
Donal O'Donaghue ... head carpenter
Roy Obermeier ... carpenter
Roger Paquin ... assistant head greens
Jim Peters ... head greens
Véronique Piché ... greens
Ludovic Poirot ... art department dresser
Doris Simard ... art department coordinator
Douglas Slater ... first assistant art director (as Doug Slater)
Jocelyne St-Pierre ... assistant set decorator
André Valade ... assistant set decorator
Donald Vandewater ... construction coordinator (as Don Vandewater)
Jose Fernando Varela ... assistant set decorator (as José Varela)
Bernadette Warren ... greens
Toni Wong ... assistant props
Aaron Becker ... main on end title co-designer: prologue (uncredited)
David DeMarinis ... set dresser (uncredited)
W.D. Hogan ... storyboard artist (uncredited)
Jesse Mann ... art department trainee (uncredited)
Jean-François Merlot ... scenic painter (uncredited)
Jeremy Simser ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Christopher Alba ... foley supervisor
Nancy Barker ... first assistant sound editor
Ron Bartlett ... sound re-recording mixer
Jean-Philippe Bérubé ... cable puller / sound mixer: second unit
Gregory Martin Clayton ... boom operator (as Greg Clayton)
Zack Davis ... adr editor / dialogue editor
William R. Dean ... sound effects editor (as Bill R. Dean)
Arnaud Derimay ... sound mixer: second unit
Julie Feiner ... adr editor / dialogue editor
Maxime Ferland ... boom operator
Stephanie Flack ... adr supervisor (as Stephanie L. Flack) / dialogue supervisor (as Stephanie L. Flack)
Eric Flickinger ... sound mix technician
Doug Hemphill ... sound re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Frederick Howard ... supervising sound editor
Zach Hunter ... cable puller
Matthew W. Kielkopf ... apprentice sound editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Tom Ozanich ... additional sound re-recording mixer
John Roesch ... foley artist
Patrick Rousseau ... sound mixer
Mike Szakmeister ... adr editor / dialogue editor
David A. Whittaker ... sound effects editor
Drew Yerys ... assistant sound editor
Marla McGuire ... foley editor (uncredited)

Special Effects by 

Andy Antoine ... special effects technician
Dana Campbell ... special effects best boy
Ryal Cosgrove ... special effects supervisor
Mike Cozens ... special effects rigging foreman
C.J. Goldman ... special effects makeup artist (as CJ Goldman)
Paul Jones ... special effects makeup artist
Tony Kenny ... special effects coordinator
Andy Latimer ... special effects technician (as Andrew Latimer)
Jonathan Lavallée ... special effects makeup artist
Mark Lawton ... special effects key
Dave Pollak ... special effects technician
James Poulin ... assistant special effects technician: second unit
Alain Rouillier ... special effects technician
George Tucci ... special effects makeup artist
Sophie Vertigan ... special effects key
Barry Watkins ... special effects technician
Tim Winchester ... special effects technician
Brendan Carmody ... special effects (uncredited)
Mike Kavanagh ... special effects first assistant (uncredited)
Marc Reichel ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Casey Allen ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX
Spencer Armajo ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX
Marc Aubry ... digital artist: Hybride
Jarrod Avalos ... lighting technician: Lola VFX (as Jarod Avalos)
Eran Barnea ... digital artist
Michel Barrière ... computer graphics supervisor: Hybride
Terry Bates ... technical support: Image Engine
Travis Baumann ... digital artist
Olivier Beaulieu ... digital artist: Hybride
Michaël Bentitou ... digital artist: Hybride
Didier Bertrand ... digital artist: Hybride
Pierre Blain ... digital artist: Hybride
Raphaele Blanchard ... digital artist: Hybride (as Raphaële Blanchard)
Kevin R. Browne ... dynamics effects animator: Lola VFX (as Kevin Brown)
Kirk Cadrette ... dynamics effects animator: Lola VFX
Trent Claus ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX
Andrew M. Collins ... camera tracker: Lola VFX (as Andrew Collins)
Christopher Custodio ... visual effects assistant
Glenn Richard Côté ... visual effects editor (as Glenn Cote)
Christophe Damiano ... digital artist: Hybride
Thierry Delattre ... visual effects producer: Hybride / visual effects supervisor: Hybride
Nigel Denton-Howes ... digital artist: Image Engine
Anouk Deveault-Moreau ... computer graphics coordinator: Hybride (as Anouk Deveault Moreau)
Lafleche Dumais ... computer graphics supervisor: Hybride (as Laflèche Dumais)
Mathieu Dupuis ... digital artist: Hybride
Hanoz Elavia ... technical support: Image Engine
Emily Fenster ... visual effects producer: Pacific Title & Art Studio
Brian Fisher ... digital artist: Image Engine
Jean-Pierre Flayeux ... computer graphics supervisor: Hybride
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio
Steve Garrad ... visual effects producer: Image Engine
Yanick Gaudreau ... digital artist: Hybride
David Geoghegan ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Myléne Guérin ... computer graphics coordinator: Hybride (as Mylène Guérin)
Robin Hackl ... visual effects supervisor: Image Engine
Maureen Healy ... digital artist: Pacific Title & Art Studio (as Maureen Nixon)
Tulio Hernandez ... lighting technician: Lola VFX
Nadine Homier ... digital artist: Hybride
Jean-Francois Houde ... digital artist: Hybride (as Jean-François Houde)
Chris Ingersoll ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX
Joseph Kasparian ... digital artist: Hybride
Patrick Keenan ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Anne Kim ... digital artist: Hybride (as Anne Ui-Hyun Kim)
Louis Kim ... digital artist: Image Engine
Cristian A. Kong ... digital artist: Pacific Title & Art Studio (as Christian A. Kong)
Marios Kourasis ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Daniel Kruse ... camera tracker: Lola VFX (as Dan Kruse)
George Kyparissous ... digital artist: Image Engine
Anouk L'Heureux ... computer graphics coordinator: Hybride
Alain Lacroix ... digital artist: Hybride
Tom Lamb ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Vassilios Lanaris ... digital artist: Hybride
Miles Lauridsen ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Evelyne Leblond ... digital artist: Image Engine
Kim LeBrane ... cg coordinator: Lola VFX (as Kim Lebrane)
Daniel Leduc ... visual effects producer: Hybride / visual effects supervisor: Hybride
Francois Leduc ... digital artist: Hybride (as François Leduc)
Danny Levesque ... digital artist: Hybride (as Danny Lévesque)
Alex Llewellyn ... digital artist: Image Engine
Martine Losier ... computer graphics coordinator: Hybride
Jocelyn Maher ... digital artist: Hybride
Tom Mangat ... digital artist: Image Engine
Richard Martin ... computer graphics supervisor: Hybride
Elizabeth Matthews ... digital artist: Image Engine
Frederic Medioni ... digital artist: Hybride (as Frédéric Medioni)
Francois Metivier ... digital artist: Hybride (as François Métivier)
Francisco Moncayo Moreno ... digital artist: Image Engine (as Francisco Moncayo)
Christian Morin ... digital artist: Hybride
Josh Mossotti ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Martin Mousseau ... digital artist: Hybride
Peter Muyzers ... visual effects production manager: Image Engine
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola VFX
Nicolas-Alexandre Noel ... computer graphics supervisor: Hybride (as Nicolas Alexandre Noël)
Brian Nugent ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX
Robert Olsson ... matte painter: Lola VFX (as Rob Olsson)
Sona Pak ... visual effects line producer: Image Engine
Clark Parkhurst ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX
Steve Pelchat ... digital artist: Hybride
Eric Pender ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Pierre Raymond ... visual effects producer: Hybride / visual effects supervisor: Hybride
Sébastien Rioux ... digital artist: Hybride
Karl Rogovin ... dynamics effects animator: Lola VFX
Jaqgravan Sananikone ... visual effects coordinator
Katy Savoie ... digital artist: Hybride
Joao Sita ... digital artist: Hybride
Nathan Srigley ... digital artist: Hybride
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital artist: Hybride (as Guillaume St-Aubin Seers)
Jeremiah Sweeney ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX (as Jeremiah Sweeny)
Philippe Theroux ... computer graphics supervisor: Hybride (as Philippe Théroux)
Gaetan Thiffault ... digital artist: Hybride (as Gaétan Thiffault)
Marco Tremblay ... digital artist: Hybride
Yves Tremblay ... digital artist: Hybride
Raphael Valle ... digital artist: Hybride (as Raphaël Vallé)
Marvin Vasquez ... technical support: Image Engine
Celine Velasco ... digital artist: Hybride (as Céline Velasco)
Shawn Walsh ... visual effects executive producer: Image Engine
Bob Wiatr ... digital artist: Pacific Title & Art Studio
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola VFX
Keith Wilson ... dynamics effects animator: Lola VFX
Nick Xiao ... technical support: Image Engine
Kazuyoshi Yamagiwa ... compositor: Inferno/Flame, Lola VFX
Richard Yuricich ... visual effects supervisor
Hubert Zapalowicz ... digital artist: Hybride
Ryan Zuttermeister ... associate visual effects producer: Lola VFX
Sebastien Betsch ... digital painter (uncredited) / i/o technical specialist (uncredited)
Jean-Christophe Boue ... on-set visual effects support (uncredited)
Leslie Chung ... visual effects artist (uncredited)
Daniel Elophe ... digital compositor (uncredited)
Lori Freitag-Hild ... compositor (uncredited)
Brandon McNaughton ... digital compositor (uncredited)
Matthew Merkovich ... matchmove artist (uncredited)
Alejandro Monzon ... visual effects artist (uncredited)
Sebastien Proulx ... on-set support (uncredited)
Ryan Robertson ... visual effects producer (uncredited)

Stunts 

Kelli Barksdale ... stunts
Brad Bennett ... stunt rigger
Alexandre Cadieux ... stunts (as Alex Cadieux)
Chad Camilleri ... stunts
Mike Chute ... stunts
Dean Copkov ... stunt rigger
Alex Daniels ... stunt coordinator: second unit
Jennifer Dzialoszynski ... stunts
Tig Fong ... stunt rigger
Jean Frenette ... stunts
Naomi Frenette ... stunts
Mathilde Gingras ... stunts
Tyler Hall ... stunts
Brian Jagersky ... stunt coordinator
Jamie Jones ... stunts
Kevin Kelsall ... stunts
Patrick Kerton ... stunt rigger (as Pat Kerton)
Vanessa King ... stunts
Héléna Laliberté ... stunts (as Helena Laliberté)
Naomie Leduc ... stunts
Stéphane Lefebvre ... stunts
Angelica Lisk-Hann ... stunts (as Angelica Lisk)
Steve Lucescu ... stunts
Shaun Magee ... stunts
Christopher McGuire ... stunt rigger (as Chris Mcguire)
David McKeown ... stunts (as Dave Mckeown)
Edward A. Queffelec ... stunt rigger (as Ed Queffelec)
Kevin Rushton ... stunt rigger
Tyler Rushton ... stunts
Michael Scherer ... stunts (as Mike Scherer)
Shayna Segal ... stunts
Jamie James Yungblut ... stunt rigger (as Jamie James Yungblood)
Brendan Carmody ... stunt driver (uncredited) / stunt rigger (uncredited)
Angelica Lisk-Hann ... stunt double: CCH Pounder (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert B. Baylis ... key grip (as Robert Baylis)
Mark Beauchamp ... second assistant camera
Geoffroy Beauchemin ... camera operator
Patrick Beaulac ... first assistant camera
Charles Beetz ... chief lighting technician: second unit
Jean-Philippe Bernier ... camera loader
Michel Bernier ... first assistant camera
Ann Berrie ... second assistant camera
Dane Bjerno ... camera technician: Wescam, second unit
Zinko Bogdan ... 24 frame playback technician
Sam Bojin ... best boy lighting technician
Michel Bolduc ... camera operator: second unit
Richard Boucher ... dolly grip: second unit
Dave Bouskill ... key rigging gaffer
Marcelo Caceres ... video assist operator: second unit
Thomas Care ... dolly grip (as Tom Care)
Frédéric Chabot ... chief lighting technician: second unit (as Frédérick Chabot)
Frédéric Chamberland ... steadicam operator: second unit
Mathieu Charest ... camera operator: second unit
Marc Charlebois ... camera operator
François Daignault ... camera operator
Pete Daprato ... key rigging grip: second unit (as Peter Daprato)
Gyorgy Darvas ... video assist operator
Pierre Daudelin ... best boy lighting technician: second unit
Audrey David ... camera loader: second unit
David Desgroseillers ... best boy lighting technician
Amelie Duceppe ... second assistant camera (as Amélie Duceppe)
Sylvaine Dufaux ... camera operator
Sylvain Dupuis ... second assistant camera
Bryan Forde ... chief lighting technician
Eames Gagnon ... chief lighting technician: second unit
Joel Gariépy ... dolly grip: second unit
Michel Girard ... first assistant camera / first assistant camera: second unit
Rémi Giroux ... best boy grip: second unit
Vincent Gouin ... video assist operator
Laurent Alexis Guertin ... second assistant camera (as Laurent-Alexis Guertin)
Robert Guertin ... camera operator / steadicam operator: second unit
Stephanie Girard Hamelin ... video assist operator: second unit (as Stephanie Girard-Hamelin)
Olivier Hetu ... best boy lighting technician: second unit (as Olivier Hétu)
John Holosko ... aerial director of photography: second unit
Pierre Jodoin ... director of photography: second unit
Soupharak Keoborakoth ... camera loader: second unit
Andre-Pierre Lampron ... best boy lighting technician: second unit (as André Pierre Lampron)
Robert Lapierre Jr. ... best boy grip (as Robert Lapierre)
Odrée Lapointe ... assistant video assist operator
Patrice Lapointe ... dolly grip / dolly grip: second unit
Bernard Larivière ... key rigging grip: second unit
Andrew Learmonth ... video assist operator
Martine Leclerc ... first assistant camera
John Lewin ... chief lighting technician
Kenneth MacKenzie ... key grip: second unit (as Kenneth Mackenzie) / remote head technician (as Kenneth Mackenzie)
Brad MacLean ... dolly grip: second unit (as Brad Maclean)
Peter Mathys ... key rigging gaffer
David McKane ... second assistant camera (as Dave Mckane)
Joseph Micomonaco ... first assistant camera (as Joe Micomonaco)
Daniel Moise ... remote head technician (as Daniel Moïse)
Monty Montgomerie ... key grip
Eric Morin ... first assistant camera: second unit (as Éric Morin)
Marie-Andrée Paquet ... first assistant camera: second unit
Derek Parkes ... best boy grip
Ivan Peloquin ... underwater first assistant camera: second unit (as Ivan Péloquin)
Stéphane Pilon ... key rigging grip: second unit
Martin Protat ... first assistant camera: second unit
Rafy ... still photographer
Serge Raymond ... best boy lighting technician: second unit
Nic René ... camera loader: second unit (as Nicolas René)
Daniel Robidoux ... key rigging grip
Brent Robinson ... first assistant camera
Alain Rousseau ... second assistant camera
Jeff Scott ... rigging gaffer: second unit
Geoffroy St-Hilaire ... camera operator: second unit
Robert Stecko ... camera operator
Benoît Sévigny ... chief lighting technician: second unit (as Benoit Sévigny)
Sophie Tessier ... second assistant camera
Jan Thijs ... still photographer: second unit
André Tisseur ... key rigging grip
Marco Venditto ... rigging gaffer: second unit
Sarah Warland ... camera loader
Stephen Wells ... dolly grip
Geoffroy Beauchemin ... underwater camera operator (uncredited)
Jean-François Dasylva-LaRue ... lighting technician (uncredited)
Ian C. Harris ... rigging electrician: daily (uncredited)
Rhyce Langker ... remote head technician (uncredited)

Casting Department 

Julie Breton ... extras casting
Tina Gerussi ... casting: Toronto
Andrea Kenyon ... casting: Montreal
Justin Kiang ... casting assistant
Chuck McCollum ... casting associate (as Charles Mccollum)
Shawn Roberts ... casting assistant: Montreal
Jane Rogers ... extras casting
Randi Wells ... casting: Montreal

Costume and Wardrobe Department 

Dorothy Crutcher ... assistant costume designer
Wayne Godfrey ... costume set supervisor
Mathilde Lemaire-Barrette ... extras dresser (as Mathilde Lemaire-Barette)
Marie-France Pierre ... costume dresser (as Marie-Frances Pierre)
Lyse Pomerleau ... costume department coordinator
Sheila E. Pruden ... costume supervisor (as Sheila Pruden)
Madeleine Tremblay ... extras dresser
Karen Eppstadt ... key wardrobe breakdown artist (uncredited)

Editorial Department 

Cindy Bond ... digital intermediate producer: Pacific Title & Art Studio
Travis Flynn ... digital intermediate color assist: Pacific Title & Art Studio
Maxine Gervais ... digital intermediate colorist: Pacific Title & Art Studio
Terel Gibson ... first assistant editor
Christopher Hills-Wright ... assistant editor
Alicia Johnson ... digital intermediate coordinator: Pacific Title & Art Studio
David Kennedy ... digital intermediate color assist: Pacific Title & Art Studio
Ladd Lanford ... digital intermediate executive producer: Pacific Title & Art Studio
Lisa Markou ... digital intermediate coordinator: Pacific Title & Art Studio
Jon Gordon McKenzie ... post-production coordinator (as Jon Gordon Mckenzie)
Aidan Stanford ... lab timer
Jesse Wagler ... digital intermediate on-line editor: Pacific Title & Art Studio
Michael Dobroski ... colorist (uncredited)
Bill Holley ... colorist: film dailies (uncredited)

Music Department 

Christine Bergren ... music legal and clearance
Joseph Bonn ... music editor (as Joe Bonn)
Normand Corbeil ... music consultant
Amanda Goodpaster ... music editor
Bruce Harvey ... orchestrator
Sam Hofstedt ... scoring second engineer
Larry Mah ... score mixer
John Ottman ... orchestrator / score producer
Reuben Panini ... conductor
Robert Puff ... music preparation
Reed Ruddy ... scoring mixer
David Sabee ... orchestra contractor
Brian Valentino ... scoring pro tools engineer
Kristopher Gee ... composer: additional music (uncredited)
Derek Somaru ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

John Bober ... transportation captain
Réal Hamel ... picture car coordinator
Scott Magee ... picture car coordinator (as Scott Mcgee)
Daniel Matthews ... transportation coordinator
Frank Mizzi ... transportation co-captain
Martin Pilote ... office driver
Pablo Reinoso ... office driver
Tanya Russell ... transportation coordinator
Raymond Salvas ... office driver
Robert White ... transportation captain (as Rob White)
Ian C. Harris ... driver: daily (uncredited)
Carl Severin ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

Eric Armstrong ... dialect coach
Angelica Bailey ... production assistant
Paul Barette ... senior armorer (as Paul Barrette)
Drazen Baric ... assistant location manager
Stephen Bender ... production coordinator: U.S. (as Steve Bender)
Melanie Bergeron ... medic (as Mélanie Bergeron)
François Bernier ... unit runner
Cynthia Bibeau ... medic: second unit
Eric Brulotte ... script supervisor: second unit (as Éric Brulotte)
Brenda Campbell ... drama coach: Aryana Engineer
Brendan Carmody ... assistant: Mr. Carmody
Roland Chaput ... craft service: second unit
Sylvain Chaput ... craft service
Patrick Chevrier ... production assistant
Fraser Collins ... production assistant
Martine Curly Salvas ... accounting clerk (as Martine Curey Salvas)
Tom Di Blasio ... production accountant
Jessica Drake ... dialect coach
Karine Duquette ... production assistant
Andrea Eisen ... tutor
Laura Erikson ... tutor
Joe Everett ... publicist
Isabelle Faivre-Duboz ... script supervisor: second unit
Josée Francis ... assistant location manager
Jean-Philippe Gagnon ... production assistant
Melissa Girotti ... production coordinator
Jean Olivier Beaucage Gobeil ... craft service: second unit
Jann Goldsby ... consultant: sign language
Marc-André Goyer ... travel coordinator (as Marc André Goyer)
Françoise Gravelle ... payroll accountant
Tommy Guenette ... production assistant
Rhoda Habert ... tutor
Ian Howes ... assistant to producers
Joshua Hummel ... assistant: Mr. Richards
Joe Iacono ... financial auditor: Weisbord Del Gaudio Iacono
Ryan Keaveney ... assistant: Mr. Collet-Serra
Lara Khajetoorians ... assistant: Mrs. Downey
Adam Kuhn ... production executive
Caroline Lalande ... assistant production coordinator
Patrick Lamarre ... production assistant
Martine Lapointe ... accounting clerk
Kim Lavallée ... production assistant
Gabriel Lavina ... assistant: Mr. Collet-Serra
Anie Leblanc ... production assistant
Marie-Laure Lemaire Viens ... production assistant (as Marie-Laure Le Maire-Viens)
Ronald J. Levin ... legal representative (as Ronald Levin)
Stanley Lilavois ... craft service
Hugo Longtin ... unit runner
Jean Marchand ... medic / medic: second unit
Susan Marucci ... script supervisor
Benoît Mathieu ... location manager
Jonathan Matthews ... location manager
Mark Mcdonald ... production assistant
Tarren Mckay ... consultant: sign language, second unit
Ashleigh Millar ... craft service
Gilles Montreuil ... first accountant
Helene Muller ... production coordinator (as Hélène Muller)
Jillian Ordowich ... assistant production coordinator
Ortensia Palmerino ... financial auditor: Weisbord Del Gaudio Iacono
Éric Payette ... medic: second unit
Étienne Poulin ... craft service
Alexandre Prefontaine ... set armorer (as Alexandre Préfontaine)
Paulo Quintans ... production assistant
Jeffrey Raines ... tutor: second unit (as Jeff Raines)
John Rakich ... assistant location manager
Lara Ravdjee ... assistant: Mr. Silver
Yanie Salvas ... production coordinator
Jeannine Sharp ... first accountant
Robert Specland ... assistant: Mr. Ireland (as Rob Specland)
Kathy Ann Thomas ... assistant production coordinator: second unit (as Kathy-Ann Thomas)
Dave Tommasini ... pilot: second unit (as David Tommasini)
Linda Torino Tondreau ... assistant location manager
Phillip Watson ... assistant: Ms. Davisson Killoran
Mark Weinberg ... tutor: second unit
Vladimir Fuentes ... second assistant accountant (uncredited)
Jonathan Poots ... production accountant (uncredited)
Ryan Robertson ... main title producer (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page