Edit
Boogie Woogie (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Duncan Ward

Writing Credits  

Danny Moynihan ... (screenplay)
 
Danny Moynihan ... (novel "Boogie Woogie")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Jean Maclestone
...
Dewey Dalamanatousis
...
Beth Freemantle
...
Art Spindle
...
Jo Richards
...
Mr. Alfred Rhinegold
...
Mrs. Alfreda Rhinegold
...
Robert Freign
...
Joany
...
Emille
...
...
Bob Maclestone
...
Elaine
...
Photographer
...
Charlotte Bailey
Silas Carson ...
Surgeon
...
Taxi Driver
Sergio Corvino ...
Alphonse - Maitre D'
...
Beth's Father
...
Frenchie
Alma Eno ...
Elaine's Friend
Michael Estorick ...
Rabbi
...
Rachel Leighton
...
Bob's Lawyer
Maria Papas ...
Waitress
Jenny Runacre ...
Mrs. Havermeyer
Ebe Sievwright ...
Assistant Surgeon
...
Art's Partner
Create a character page for: ?

Produced by 

Katrine Boorman ... executive producer / producer: epk
Steve Daly ... associate producer
Laura De Casto ... associate producer: Los Angeles, Autonomous
Christopher Figg ... executive producer
Sara Giles ... associate producer: Freewheel International
Chris Hanley ... executive producer
Charles Haswell ... executive producer
Matthew Hobbs ... executive producer
Jane Holzer ... associate producer
Danny Moynihan ... producer
Kami Naghdi ... producer
Meredith Ostrom ... associate producer: Los Angeles, ColourFrame
Matias Rojas ... executive producer
Leonid Rozhetskin ... executive producer
Christopher Simon ... producer
Susan Spagna Dorfman ... associate producer
Julia Stannard ... co-producer
Valentine Stockdale ... executive producer
Cat Villiers ... producer
Robert Whitehouse ... executive producer (as Rob Whitehouse)
Tom Wood ... associate producer: Autonomous

Music by 

Janusz Podrazik

Cinematography by 

John Mathieson ... director of photography

Film Editing by 

Kant Pan

Casting By 

Gary Davy

Production Design by 

Caroline Greville-Morris

Art Direction by 

Nick Dent

Set Decoration by 

Tracy Gallaccio

Costume Design by 

Claire Anderson

Makeup Department 

Mark Cowperthwaite ... hair colorist
Faye De Bremaeker ... makeup artist: daily crew (as Fay De Bremaeker)
Katy Fray ... makeup artist: daily crew
Tracey Lee ... key makeup artist
Ang Oxley ... hair stylist (as Ang Oxley-Evans) / makeup artist (as Ang Oxley-Evans)
Melanie Raab ... hair trainee / makeup trainee
Suzanne Stokes-Munton ... hair designer / makeup designer

Production Management 

Alistair Hopkins ... post-production supervisor
Emma Pike ... production manager
Katie Shahrokh ... post-production manager
Alex Sutherland ... production supervisor
Shanaullah Umerji ... post-production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Katrine Boorman ... director: epk
Mark Hopkins ... second assistant director
Alex Oakley ... first assistant director
Emily Perowne ... third assistant director
Celina Radwanski ... third assistant director: crowd coordinator, daily crew
Deepak Sikka ... director: commercial

Art Department 

Steven Adamson ... painter (as Steve Adamson)
Joe Borowski ... stand-by props
Temple Clark ... storyboard artist
Toby Cowley ... construction manager
Max Gregor ... prop hand: daily crew
Tamzen Grove ... junior set dresser
Steve Hudson ... lead set dresser
Leon David Humphries ... art department assistant: Mexico Puerto Vallarta
Edward Kellow ... lead set dresser
Emma Lovell ... assistant buyer
Richard Magrin ... stand-by props
Dan Marsden ... stand-by carpenter
Adam Norenberg ... prop hand: daily crew
Rachel Robertson ... stand-by art director
Lucien Sands ... set dresser
Craig Sparkes ... construction coordinator
Devin Stanfield ... prop hand: daily crew
Marcus Wookey ... art maker

Sound Department 

Antony Bayman ... additional adr recordist
Jonathan Burgess ... sound trainee
Phil Freudenfeld ... sound effects editor
Peter Gleaves ... additional adr mixer
Rick Gould ... additional adr recordist
Tim Hands ... additional adr editor
Scott Jones ... dubbing mixer
Nick Kray ... additional adr mixer
Ken Lee ... sound recordist (as Kenny Lee)
Stefano Marchetti ... audio assistant / dubbing mixer
Mario Mooney ... sound maintenance engineer
Adrian Rhodes ... additional sound re-recording mixer / additional supervising sound editor
Colin Ritchie ... additional dialogue editor
James Roden ... additional adr mixer
Christopher Wilson ... additional foley editor
Robert Brazier ... foley mixer (uncredited)
Sue Harding ... foley artist (uncredited)
Mario Mooney ... boom operator (uncredited) / second unit sound mixer (uncredited)
Nick Roberts ... adr recordist (uncredited)
Rowena Wilkinson ... foley artist (uncredited)

Visual Effects by 

Simon Kilroe ... visual effects supervisor
Rick McMahon ... visual effects artist
Lewis Saunders ... visual effects artist
Shanaullah Umerji ... visual effects producer
Anthony Webb ... visual effects artist
Warwick Hewett ... titles coordinator: Rushes (uncredited)
Louise Hussey ... titles producer: Rushes (uncredited)
Matthew Lawrence ... titles compositor: Rushes (uncredited)
Alan Williamson ... titles animator: Rushes (uncredited)

Stunts 

Danielle da Costa ... stunt performer
Gareth Milne ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Edmond Alexander ... electrician
Dave Baylis ... stand-by rigger: daily crew (as Dave Bayliss)
Steve Burgess ... focus puller: "b" camera, daily crew
Pat Daly ... additional rigger: daily crew (as Pat J. Daly)
Steven Daly ... additional rigger: daily crew
Adam Dee ... stand-by electrician: daily crew
David Draper ... additional grip: daily crew (as Dave Draper)
Sam Garwood ... camera operator: "b" camera, daily crew
Stewart Hadley ... stand-by electrician: daily crew
Phill Hardy ... camera trainee: '"a" camera
Paul Hatchman ... grip
John Alexander Mahon ... stand-by electrician: daily crew
Alan Martin ... gaffer
Jason Martin ... stand-by electrician: daily crew
Lee Martin ... stand-by electrician: daily crew
Richard Mason ... stand-by electrician: daily crew
Keith McNamara ... focus puller: "a" camera
Ross McNamara ... clapper loader: "a" camera
Terence Montague ... best boy (as Terry Montague)
James Nesbitt ... electrician
Sophie Pierozzi ... camerawoman: epk
George Powell ... crane technician: daily crew
Greg Press ... stand-by electrician: daily crew
Terry Robb ... stand-by electrician: daily crew
Terence Roberts ... stand-by electrician: daily crew
Gary Romaine ... additional grip: daily crew
Derek Russell ... additional grip: daily crew
Rhydian Thomas ... video assist operator
Mark Tillie ... still photographer
Jack Warrender ... camera trainee: "b" camera, daily crew
Frankie Webster ... additional rigger: daily crew
Joseph Wood ... assistant grip
Matthew Yelland ... video assist operator
Richard Mason ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Clare Ewing ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Becky Garrity ... costume assistant: daily crew (as Rebecca Garrity)
Natalia Georgiadou ... costume product placement: daily crew
Kate Laver ... costume assistant
Janine Marr ... costume supervisor
Marnie Ormiston ... assistant costume supervisor: daily crew (as Marni Ormiston) / costume assistant (as Marni Ormiston)
Jade Page ... costume assistant: daily crew
Holly Smart ... costume assistant: daily crew
Alison Strudwick ... wardrobe assistant: daily crew
Poppy Waddell ... costume assistant: daily crew
Sarah Wood ... costume assistant: daily crew

Editorial Department 

Len Brown ... film consultant
Jane Doughty ... post-production coordinator
Justin Eely ... on-line editor
Matt Gerrish ... assistant editor
Julian Gilbey ... additional editor
Will Gilbey ... additional editor
Matt James ... digital intermediate technician
Soren Kloch ... film supervisor
Steve Knight ... digital intermediate technician
Justin Lanchbury ... digital intermediate film consultant
Folasade Oyeleye ... associate editor
Gareth Parry ... on-line editor
Katy Piggott ... digital intermediate technician
Andy Richards ... senior digital intermediate technician
Paul Sisley ... senior engineer
Gemma Townsend ... digital intermediate technician
Tim Waller ... senior colorist
Tim Drewett ... digital film technician (uncredited)

Music Department 

Nigel Stone ... additional music arranger / music editor

Transportation Department 

Monty Barak ... unit driver
Simon Barker ... driver: unit drivers and minibuses, Set Wheels
Kevin Boyles ... driver: facilities
Paul Corrigan ... driver: minibuses, A1 Minibus Hore
Peter Fermor ... transportation captain
Ergun Halil ... unit driver
Adam Kennard ... driver: white man van
Martin Lucas ... driver: facilities
Geoff McCracken ... driver: minibus (as Jeff McCracken)
Dave Naden ... transportation captain
Pat Prince ... driver: tech recce mini-coach, Media Coaches

Other crew 

Razwana Akram ... legal services: Firefly Films, Simons Muirhead & Burton
James Alexander ... assistant location manager
Reno Antoniades ... legal services: EyePlugIn
Sarah Bing ... legal services
Jenny Bogars ... representative: UK Film Council
Laurence Brown ... legal services: Freewheel International
Keith Bryant ... laboratory contact: Technicolor Creative Services
Chris Collins ... representative: UK Film Council
Frances Cooper ... caterer
Sara Curran ... legal services: Cineinvest Worldwide
Mark Cushman ... location assistant
Peter Dally ... legal services: Autonomous
Lorraine Edwards ... production secretary
Martin Evan ... representative: camera equipment, Panavision UK
Melissa Everitt ... legal services
Daniel Fellows ... location manager
Ed Fellows ... legal services (as Edward Fellows)
Alexander Fielding ... assistant to producer / floor runner
Mark Foligno ... doctor: Molinare
J.R. Gayner ... medic: cast/crew (as Dr. J.R. Gayner)
Peter Godfrey ... representative: cranes, ARRI Media
Caroline Hatchman ... floor runner
Kate Hide ... representative: UK Film Council
Damien Hirst ... art curator
Mick Hurrell ... health and safety (as Mick Hurrel)
Anita Jankovic ... production executive: firefly Films
Steve Joberns ... auditor: Shipleys
Tim Johnson ... legal services
Christopher Key ... on behalf of Vertigo Films
Vicki Kisner ... assistant: Mr. Naghdi, Constance Media
Aslan Charles Kousetta ... legal services: Opus
Hakan Kousetta ... legal services: Opus
Jack Lawrence ... floor runner
Dan MacRae ... representative: UK Film Council
Aranka Matits ... assistant: Mr. Naghdi, Constance Media (as Aranka Muller-Matits)
Alisa McIntyre ... representative: UK Film Council (as Ailsa McIntyre)
Richard Moore ... insurance agent: Media Insurance Brokers
Mimi Mustapha ... business affairs: Autonomous
Clive Noakes ... laboratory contact: DeLuxe
Lewis Partovi ... production coordinator
Deborah Pegg ... legal services: Arcade (as Deborah Scragg)
Sophie Pierozzi ... assistant: epk
Mars Proctor ... representative: facilities company, Bristol Television Film Services
Peter Scholes ... caterer
Tanya Seghatchian ... representative: UK Film Council
Rachel Quigley Smith ... production accountant
Emily Spence ... legal services
Thomas St. John ... business affairs: Autonomous
Stephen Strachan ... assistant to director
Sam Tatton-Brown ... legal services: Arcade
Matt Treadwell ... production executive: Constance Media
Brigitte Ward-Holmes ... post-production accountant
Ben Weiner ... assistant to producer
Beverly Winston ... script supervisor
Amy Louise Cook ... production assistant (uncredited)
Rick Lipton ... dialogue coach: Stellan Skarsgard (uncredited)
Liam Lock ... additional floor runner (uncredited)

Thanks 

Helen Alexander ... thanks
John Boorman ... very special thanks
Mark Cowperthwaite ... in memory of
Julie Dunne ... Firefly wishes to thank
Alexander Faleev ... Firefly wishes to thank
Karima Hanifi ... Firefly wishes to thank
Hugh Hudson ... very special thanks
Justin Lanchbury ... special thanks
Michelle Nevill ... thanks
Ed Speleers ... Firefly wishes to thank
Martha Stockdale ... Firefly wishes to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page