IMDb > Green Lantern (2011)
Green Lantern
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Green Lantern (2011) More at IMDbPro »

Photos (See all 95 | slideshow) Videos (see all 20)
Green Lantern -- A test pilot is granted a mystical green ring that bestows him with otherworldly powers, as well as membership into an intergalactic squadron tasked with keeping peace within the universe.  more »
Green Lantern -- A clip from Green Lantern
Green Lantern -- Featurette: The World Of Green Lantern
Green Lantern -- Blake Lively: The IMDb Original Interview
Green Lantern -- A test pilot is granted a mystical green ring that bestows him with otherworldly powers, as well as membership into an intergalactic squadron tasked with keeping peace within the universe.

Overview

User Rating:
5.7/10   178,080 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 46% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Greg Berlanti (screenplay) &
Michael Green (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Green Lantern on IMDbPro.
Release Date:
17 June 2011 (USA) See more »
Tagline:
One of us... becomes one of them. See more »
Plot:
A test pilot is granted an alien ring that bestows him with otherworldly powers that inducts him into an intergalactic police force. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 3 nominations See more »
User Reviews:
Decent flick. Not half as bad as some of the critics have been making it out. See more (526 total) »

Cast

  (in credits order)

Ryan Reynolds ... Hal Jordan / Green Lantern

Blake Lively ... Carol Ferris

Peter Sarsgaard ... Hector Hammond

Mark Strong ... Sinestro

Tim Robbins ... Hammond

Jay O. Sanders ... Carl Ferris

Taika Waititi ... Tom Kalmaku

Angela Bassett ... Doctor Waller

Mike Doyle ... Jack Jordan

Nick Jandl ... Jim Jordan

Dylan James ... Jason Jordan

Gattlin Griffith ... Young Hal

Jon Tenney ... Martin Jordan
Leanne Cochran ... Janice Jordan

Temuera Morrison ... Abin Sur

Jeff Wolfe ... Bob Banks

Lena Clark ... Senator's Assistant

Jenna Craig ... Young Carol

Deke Anderson ... Four Star General Caven

Griff Furst ... UCAV Operator #1

Garrett Hines ... UCAV Operator #2

Ritchie Montgomery ... Bunker Doctor
Marcela Duarte Fonseca ... Beautiful Girl

Douglas M. Griffin ... DEO Agent #1

Armando Leduc ... DEO Agent #2
Kenneth Brown Jr. ... Avionics Tech #1
Silas Cooper ... Avionics Tech #2

Dane Rhodes ... Ferris Security Guard

Melanie Hebert ... News Reporter (F-35 Crash)
LaTonya Norton ... News Reporter #1
Rick Searfoss ... Two Star General

Laura Cayouette ... Party Guest #1
Bernard Hocke ... Party Guest #2
Michael Jamorski ... Football Jock

Geoffrey Rush ... Tomar-Re (voice)

Michael Clarke Duncan ... Kilowog (voice)
Warren Burton ... First Guardian

Salome Jens ... Female Guardian

Clancy Brown ... Parallax (voice)
Warren P. Munster ... Bartender
Tony Owens ... Singer
Donna Haynes Crehan ... Additional Party Guest

Tiffany Morgan ... Mom

Sharon Conley ... Bus Driver (as Sharon Morris)

Lance E. Nichols ... Cop
rest of cast listed alphabetically:

Brooke Bezick ... Gala Partier (uncredited)
Edward J. Clare ... Party Guest (uncredited)

Raymond Delaune ... Construction Worker (uncredited)

Laura Flannery ... Jogger (uncredited)

Bobby Holland Hanton ... Security Guard (uncredited)

Brock Patrick Kaufman ... Young Jack Jordan (uncredited)

Kennon Kepper ... Young Hector (uncredited)

Dorian Kingi ... Tomar-Re (uncredited)

Chris Marroy ... Student (uncredited)

D.J. Mills ... Kid on Street (uncredited)

Ashley Reed ... College Student (uncredited)
Christopher Reeves ... Extra (uncredited)
Johnny Santiago ... Chef (uncredited)
Logan Douglas Smith ... Senator Hammond's Aide (uncredited)
Terry Lee Smith ... Party Guest (uncredited)
Andrew j Spinks ... Coast City Employee (uncredited)
Nathan Alan Thomas ... Surfer (uncredited)

William Shannon Williams ... Colonel Rector (uncredited)

Teri Wyble ... Victim #5 (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Martin Campbell 
 
Writing credits
(WGA)
Greg Berlanti (screenplay) &
Michael Green (screenplay) &
Marc Guggenheim (screenplay) and
Michael Goldenberg (screenplay)

Greg Berlanti (screen story) &
Michael Green (screen story) &
Marc Guggenheim (screen story)

Produced by
Greg Berlanti .... producer
Donald De Line .... producer
Herb Gains .... executive producer
Andrew Haas .... executive producer
Geoff Johns .... co-producer
 
Original Music by
James Newton Howard 
 
Cinematography by
Dion Beebe (director of photography)
 
Film Editing by
Stuart Baird (edited by)
 
Casting by
Pam Dixon 
 
Production Design by
Grant Major 
 
Art Direction by
François Audouy (supervising art director)
Andrew L. Jones 
Iain McFadyen 
Scott Plauche 
 
Set Decoration by
Anne Kuljian 
 
Costume Design by
Ngila Dickson 
 
Makeup Department
Kimberly Amacker .... makeup artist
Andrea Bowman .... hair stylist
Felicity Bowring .... makeup department head
Nikki I Brown .... makeup artist
Steve Buscaino .... prosthetic supervisor
Daina Daigle .... hair stylist
Erica Dewey .... assistant makeup artist
Tracy Ewell .... makeup artist
Marcos Gonzales .... assistant hair stylist
Connie Grayson Criswell .... hair technician (as Connie Grayson)
Joel Harlow .... prosthetic makeup department head
Krystal Kershaw .... makeup artist
Natasha Ladek .... wig maker
Don Lanning .... sculptor
Jack Lazzaro .... makeup artist
Courtney Lether .... creature technician
Courtney Lether .... special makeup effects artist
Dee Leveque .... key hairstylist: second unit
Jonah Levy .... special makeup effects technician
Darryl Lucas .... makeup artist
Leonard MacDonald .... makeup artist
Heather Mages .... key makeup artist
Danny Marin .... creature technician
Yolanda Mercadel .... hair stylist
Jessica Nelson .... contact lens technician
Jessica Nelson .... makeup lab tech
Elaine L. Offers .... makeup artist: Ryan Reynolds
Rod Ortega .... hairstylist: Blake Lively
Rod Ortega .... hairstylist: Ryan Reynolds
Cristina Patterson .... contact lens coordinator/painter (as Cristina Patterson Ceret)
Kent Richard .... additional hair stylist
LeDiedra Richard-Baldwin .... makeup artist
Remi Savva .... makeup artist
Emily Tatum .... makeup artist
Kelvin R. Trahan .... key hair stylist
Khanh Trance .... hair technician supervisor
Khanh Trance .... wig maker
Lynne Watson .... special makeup effects artist
Amy Wood .... hair stylist
 
Production Management
Daniel Carbo .... digital production manager
Bill Daly .... post-production executive
Bill Draper .... executive in charge of production
Sara Flamm .... production supervisor
Monica Hada .... post-production manager
David E. Hall .... post-production supervisor
Lea Lambert .... associate production manager
Peter J. Novak .... production supervisor: second unit
Neri Kyle Tannenbaum .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Nadia Brand .... assistant director
Mikey Eberle .... second second assistant director
John Mahaffie .... second unit director
Renee Marsella .... second second assistant director: second unit
Bruce Moriarty .... first assistant director
Nathan Parker .... second second assistant director
Bill Purple .... second assistant director: second unit
Trish 'The Dish' Stanard .... key second assistant director
Hirotatsu Taniguchi .... additional assistant director: second unit
Michael Viglietta .... first assistant director: second unit
Julian Wall .... first assistant director: second unit
 
Art Department
A. Russell Amdal .... foreman
Michael Arena .... on-set greensman
Luis G. Benavides .... construction purchaser
Jerry Bingham .... storyboard artist
Derick Broderman .... propmaker
Chris Buchinsky .... storyboard artist
John Bugarcic .... paint foreman
Eddie Burcham .... set dresser
Timothy Burgard .... storyboard artist
Alexandra Capps .... props
Andrew M. Casbon III .... painter
Clete Cetrone .... mill foreman
Ralph Chabaud .... set painter
J. André Chaintreuil .... conceptual set designer
Rick Chavez .... assistant property master
Don 'Tex' Clark .... on-set dresser: Los Angeles
David Cohen .... mold shop supervisor
Ryan D. Compton .... welder/fabricator gangboss
Joseph Conenna .... leadman
Christy M. Corb .... construction medic: location
Richard Crain .... stand-by construction
Duncan Crawford .... sculptor
Rodolfo Damaggio .... concept artist
Yann Denoual .... sculptor gang boss
Patrick Dunn-Baker .... set designer: reshoots
James Dupuy .... carpenter
Heather Elwell .... art department coordinator
Seth Engstrom .... concept artist: art
Robert Fechtman .... assistant art director
Tim Flattery .... concept artist
Daniel B. Foster .... set dresser
Neil Garland .... gangboss
Paul Giglione .... painter
Collin Grant .... storyboard artist
Jon Graubarth .... prop buyer
Elizabeth Hershberger Gray .... art department coordinator (as Elizabeth Hershberger)
Beau Harrison .... props
Ray Harvie .... storyboard artist
Claire Hassig .... signwriter/scenic
Aaron Haye .... digital set designer
Ryan Heck .... set designer
Frank Hendrick .... set dressing gang boss
Michael Hendrick .... set dressing gang boss
Joseph Hiura .... set designer
Chris Hopkins .... sculptor gang boss
Ann Horton .... props intern
John Hoskins .... construction coordinator
Amanda Hunter .... lead graphic designer
William O. Hunter .... lead set designer
Arron Ingold .... Conceptual Creature Designer
Ozzy Inguanzo .... storyboard coordinator
Bruce Jackson .... welder
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist
Benton Jew .... storyboard artist
Stuart John .... special projects construction foreman
Tommy John .... painter gangboss
Bradford Johnson .... gang boss: set
Jeremy Johnson .... carpenter
Robert Andrew Johnson .... digital set designer
Kent Jones .... paint supervisor
Jeff Julian .... conceptual designer
Dave Kilby .... plaster foreman
Mark Knapton .... foreman
E.J. Krisor .... concept/character illustrator
Nicole LaBranche .... set decoration coordinator
Fabian Lacey .... concept illustrator
Tim R. Lafferty .... construction foreman
Gerald J. Lajaunie .... welder
Ellen Lampl .... additional graphic designer
Ty Landry .... set dresser
Alexander Laurant .... senior illustrator
John Lavis .... construction medic
Mara LePere-Schloop .... assistant art director
Austin T. LeValley .... greensmen
Ken Lewis Jr. .... painter
Andrew H. Lewis .... labor
James Lima .... concept artist
Robert Lucas .... leadman: reshoots
Eric Luling .... on-set dresser
Dave T. MacDonald .... welding foreman
Jerad Marantz .... character designer
Jeff Markwith .... set designer
Steve Martemucci .... construction gangboss
Alex McCarroll .... set designer
Brian Mccolgan .... set dresser
Wright McFarland .... set designer
Molly Mikula .... set designer
James Miller .... lead sculptor (as Jamie Miller)
Vera Mills .... assistant set decorator
Robert Misetich .... painter
Michele Moen .... concept illustrator
Marco Montalvo .... art assistant
Robert J. Moore Jr. .... carpenter
Simon Murton .... illustrator
Ed Natividad .... conceptual designer
Rick Newsome .... storyboard artist
Michael O'Sullivan .... set dresser
Tennille Olsen .... art department assistant
Brad Oltmann .... concept artist
Jesse Michael Owen .... art assistant
Paul Ozzimo .... illustrator
Neville Page .... lead creature designer
Sam Page .... digital set designer
Rosa Palomo .... assistant art director
Ron D. Peake .... welder gangboss
Gordon Peck Jr. .... on-set painter: second unit
Jason Perrine .... art department assistant
Andrew Petrotta .... property master
Brett Phillips .... lead modelmaker
Edward J. Protiva .... gang boss
Ronald Puga .... stand by painter
Nick Pugh .... visual consultant
Brad Quintana .... painter
Eric Ramsey .... storyboard artist
Steffen Reichstadt .... concept artist
Virle S. Reid .... assistant property master: New Orleans
Hans Angel Romero .... art department intern
Christopher S. Ross .... conceptual illustrator
Peter Mitchell Rubin .... conceptual illustrator
Mark Seiler .... set dresser
Deanna Simmons .... set decoration buyer
Edward Skade .... sculptor
Tully Summers .... creature designer
Henrik Tamm .... concept artist
Chere Theriot .... art department coordinator
Gordon Thomas .... set dresser
Linda Verzi .... set decoration buyer
Simon Webber .... concept artist
Toni Weick .... art assistant
Grant Widmer .... props
Robert Wilbanks .... supervising plaster foreman
Jane Wuu .... set designer
Zachary Zirlin .... additional graphic designer
Alfonso De La Torre .... concept designer (uncredited)
Emily Kwong .... digital set designer: New Deal Studios (uncredited)
Sebastian Meyer .... concept artist (uncredited)
 
Sound Department
James Ashwill .... foley mixer
Christopher Assells .... sound designer
Karen Baker Landers .... supervising sound editor (as Karen M. Baker)
Kerry Ann Carmean .... sound effects editor
Harry Cohen .... sound designer
Greg Crawford .... adr: Atlanta
John T. Cucci .... foley artist (as John Cucci)
Pud Cusack .... sound mixer
Dino Dimuro .... sound designer
Ryan Farris .... utility sound
Eric Flickinger .... re-recording mix technician
Scott Martin Gershin .... sound designer
John Guentner .... foley mixer
Per Hallberg .... supervising sound editor
Dan Hegeman .... sound effects editor
Chris Hogan .... dialogue editor
Craig S. Jaeger .... sound effects editor
Chris Jargo .... supervising dialogue adr editor
Michael Keller .... sound re-recording mixer
Rick Kline .... sound re-recording mixer
Conrad Kuhne .... production sound mixer: additional photography
Eric Ledet .... sound mixer: EPK
Brad Lokey .... boom operator: second unit
Kevin Meier .... boom operator: second unit
Glenn T. Morgan .... supervising foley editor
Philip D. Morrill .... assistant sound editor
Ryan Murphy .... sound mix technician
Kevin Murray .... sound editor
Tony Negrete .... assistant sound editor
Beauxregard Neylon .... adr mixer
Dan O'Connell .... foley artist
Thomas J. O'Connell .... adr mixer
Jason Oliver .... adr mixer
Jonathan Parham .... production sound mixer: second unit
Michael Payne .... sound effects editor
Michelle Pazer .... adr editor
Jacques Pienaar .... additional photography
Jacques Pienaar .... boom operator (additional photography)
Mike Prestwood Smith .... sound re-recording mixer
John T. Reitz .... sound re-recording mixer
Gregg Rudloff .... sound re-recording mixer
Brian Seagrave .... audio post-conform
Mark Shehab .... adr recordist
Ross Simpson .... boom operator
Akkara Srauy .... adr editor
Frederick H. Stahly .... dialogue editor
Andy Stallabrass .... adr recordist
Peter Staubli .... sound designer
Peter Staubli .... sound effects editor
John C. Stuver .... adr editor
Thomas Visser .... adr mixer: Hawaii
Jessy Cale Williamson .... boom operator: second unit
Jessy Cale Williamson .... sound utility: second unit
 
Special Effects by
Ken Anderson .... special effects
Michael Ash .... stereo artist
John S. Baker .... special effects supervisor: first unit
Ray Brown .... special effects technician
Joe Catalanotto .... special effects technician
Michael H. Clark .... special effects technician
Noah DePietro .... model maker
Jonathan Dunn .... special effects technician
Don Goldman .... special effects technician
Jason Hansen .... special effects foreman
Mark Hava .... special effects technician
Hiroshi Katagiri .... sculptor: Hallow FX
Karen Anne Kershaw .... special effects assistant accountant
Steven Khachadoorian .... special effects technician
Aimee Macabeo .... special effects makeup
Jeff Miller .... special effects technician
David Nash .... special effects technician
Ken Pearce .... facial motion capture
Clay Pinney .... special effects supervisor
Joshua Pinney .... special effects shop supervisor
Thomas Rasada .... special effects technician
Alan Rifkin .... special effects technician
Bob Riggs .... special effects assistant supervisor
Katie Riggs .... special effects purchaser
Matthew Scurry .... special effects technician
Robert Spurlock .... special effects technician
Rich Volp .... special effects technician
Tim Walkey .... special effects foreman
Christopher Walsh .... special effects technician
Scott Willis .... special effects technician
 
Visual Effects by
Briana Abey .... senior vfx coordinator: Pixomondo
Nadarajan Usha Abheesh .... visual effects artist
Dave Isaac Santos Abuel .... digital compositor
Mariana Acuña Acosta .... digital compositor
Jasmine Adams .... render wrangler: Pixomondo
Steven Adams .... vfx executive producer: BUF
Romulo Adriano Jr. .... stereoscopic compositor: prime focus
Nikita Agrawal .... roto artist: prime focus
Matt Akey .... producer: Legend 3D
Johann Albrecht .... production assistant: Trixter Film
Michael Alkan .... senior technical director
Tom Allen .... effects technical director
Ana Maria Alvarado .... cg animator: Pixomondo
Juan Alvarez .... stereo artist: Legend 3D
Shudhdodhan Milind Ambhore .... roto artist: stereoscopic conversion: Prime Focus Ltd
John Paul Amos .... stereo artist: Legend 3D (2011)
Stella Ampatzi .... digital paint artist: Peerless
Seshadri Anand .... roto lead
Michael Anders .... stereo conversion coordinator: Prime Focus
Dane Anderson .... asset technician: Legend 3D
David Anderson .... stereo artist: Legend 3D
Sarah Anderson .... layout artist (as Sarah Back)
Etienne Andlau .... stereoscopic compositing lead
Elaine C. Andrianos .... visual effects senior editor: SPI
Richard Aponte .... stereoscopic conversion compositor
Mayumi Arakaki .... digital production manager
Sean Araki .... systems administrator: Pixomondo
Wardley Ataop .... stereo production assistant: Legend 3D
Jeff Atherton .... visual effects producer: Hydraulx
Melissa Austria .... stereo production supervisor: Legend 3D
Jarrod Avalos .... layout & matchmove lead
Daniel Avery .... stereo compositor: Legend 3D
Thai Bach .... lighting artist
John Backer .... stereo compositor: Legend 3D
Milind Bagul .... cg lighter: Pixomondo
Bekah Baik .... visual effects artist
Al Bailey .... compositor
Daniel Baker .... visual effects technical coordinator: Peerless Camera Company
Sam Baker .... animator: Rising Sun Pictures
Steve Baker .... cg animator: Pixomondo (as Stephen Baker)
Tony Baldridge .... vfx supervisor: Legend 3D
Jesse Balodis .... texture artist/look dev
Anthony Barcelo .... compositing technical director: SPI
Patrick Barrett .... visual effects compositor: stereoscopic conversion
Mark Battle .... roto artist: Legend 3D
Travis Baumann .... visual effects artist
Jean-Paul Beaulieu .... digital effects artist
Dara Bedick .... stereoscopic paint artist
Stephanie Bell .... stereo compositing coordinator: Legend 3D
Molly Bender .... stereo compositing coordinator: Legend 3D
Jeff Benjamin .... effects animator
Tyler Bennink .... stereo production supervisor: Legend 3D
Adam Benson .... compositor
Prabir Bera .... senior stereoscopic compositor
Jerome Berglund .... rotoscope artist: Prime Focus
Magda Bernal .... visual effects digital coordinator
Jim Berney .... visual effects supervisor: SPI
Theodore Bialek .... cg supervisor: SPI
Alex Bicknell .... visual effects producer
Jason Bidwell .... compositor: SPI
Jonathan Bird .... lead rotoscope artist
Sarah Blank .... visual effects artist
Brian Blasiak .... lighting & compositing technical director
David Blemur .... stereoscopic conversion artist
Chris Bloom .... stereo artist: Legend 3D
Martin Body .... lead rotoscope artist: Peerless Camera Co.
Franz Boehm .... stereoscopic compositor
Johannes Bogenhauser .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Florin Boieriu .... senior compositor: Pixomondo LA
Sebastian Bommersheim .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Anto Bond .... modeler and texture artist
Jason Bond .... stereoscopic visual effects
Joe Borelli .... stereo artist: Legend 3D
Erin Bosworth .... digital compositor
Jehan Bouazza .... motion capture artist: Peanut FX
Christian Boudman .... digital compositor
Katherine Bouglai .... visual effects artist
Jason Bowers .... senior depth artist: Legend 3D
Nathan Boyd .... texture painter
Neal Bradshaw .... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
Colin Brady .... animation director: Pixomondo
Colin Brady .... animation supervisor: Pixomondo
Louise Brand .... cyber scanning technician: 4DMax
Robby Branham .... lighter/compositor: Pixomondo
Sheldon Brathwaite .... stereo compositor
Anne Marie Breedlove .... stereo compositor: Legend 3D
John Brennick .... compositor: Sony Pictures Imageworks
Adam Briggs .... visual effects artist
J. Brown .... asset technician: Legend 3D
Amy Brunolli .... lead stereo artist: Legend 3D
Page Buckner .... visual effects consultant
John Bunt .... layout artist
Heiko Burkardsmaier .... visual effects business affairs: Pixomondo
John Butiu .... digital artist: previz
Goncalo Cabaca .... visual effects artist
Moises Flores Cabrera .... stereoscopic compositor
D. Walt Cameron .... senior technical director
David Cameron .... digital assets manager
Colin Campbell .... senior technical director: lighting and compositing
Matt Candido .... data management: Legend 3D
Allen Cappuccilli .... visual effects editor: SPI
Curtis Carlson .... lead stereo compositor: Legend 3D
Deborah Carlson .... effects technical director: SPI
Taide Carpenter .... associate production manager
Steve Casa .... 3d scan technician
Luis Alberto Cayo .... cg artist: YuCo
Craig Cesareo .... python developer: Legend 3D
Juan Antonio Chacon .... rotoscope artist
Alan Chan .... senior technical director: SPI
Chandrasekhar .... digital artist
Andy Chih-Jen Chang .... senior compositor: Sony Imageworks
Kee Chang .... character pipeline technical director
Ray Chang .... digital compositor: SPI
François Chardavoine .... technical support
John Abraham Chempil .... digital artist
Jason Chen .... stereo consultant: end credits
Jean Choi .... lighting technical director
Chris Christman .... visual effects artist
Zach Clairville .... visual effects coordinator
Bodie Clare .... visual effects artist
Michael L. Clarke .... visual effects
Ian Clemmer .... fluid fx artist
Ian Clemmer .... look dev artist
Sarah Coatts .... visual effects: main & end title sequences, yU+co.
Brian M. Cohen .... character pipeline
Brian M. Cohen .... character setup artist
Joshua E. Cohen .... stereo artist: Legend 3D
Joshua E. Cohen .... visual effects
Webster Colcord .... animator
Brett Comer .... visual effects
Brett Comer .... IT help desk technician: Legend 3D
Jennifer Connaughy .... stereo artist
Cedar Connor .... compositing technical director
Elliot Contreras .... stereoscopic compositor
Shane Cook .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Ian Cope .... stereoscopic producer: Rising Sun Pictures
Matt Cordero .... stereoscopic compositor
J.C. Cornwell .... digital trainer
Dan Cortez .... visual effects coordinator
Chad Cortvriendt .... stereo conversion coordinator
Daniel Craemer .... stereoscopic compositing development test team
Doug Cram .... digital compositor
Kevin Crandell .... stereo assistant editor: Legend 3D
Jason Crosby .... fx artist: Pixomondo
Will Cunningham .... lead crowd technical director
Samuel M. Dabbs .... stereoscopic compositor
Rahul Dabholkar .... lead animator
Scott Dace .... senior animator: Sony Imageworks
Ken Dackermann .... digital compositor
Tiffany Dailey .... stereo artist: Legend 3D
Michaela Danby .... digital compositor
Larry Danielle .... senior production services technician
Camila Davila .... texture painter
Dennis Davis .... digital compositor
Chris Dawson .... stereo compositor
Marcos De Barros .... cg modeler: Pixomondo
Francisco De Jesus .... CG supervisor: SPI
Elton de Leon .... stereo assistant editor: Legend 3D
Jesus De Santiago .... associate production manager
Manuela Schmidt de Souza .... lighting technical director
Yoshi DeHerrera .... 3d scan technician
Sep Dehpour .... stereo technical director
Eric Deinzer .... digital compositor
Stevan Del George .... lead stereo compositor: yU+Co, Hollywood, CA
Steve Dellerson .... executive producer: Look FX
Ross DeYoung .... visual effects artist
Dhananjayan .... digital artist
Fabrice Di Cicco .... motion capture artist: Peanut FX
Raffael Dickreuter .... pre-visualization: virtual camera supervisor
Tony Diep .... digital compositor
Chrysta Dieterly .... lighting technical director
Sebastian Dille .... stereoscopic compositor: Trixter Film
John Paul Docherty .... digital effects supervisor: Peerless
Hugo Dominguez .... stereo conversion paint dept supervisor: Prime Focus
Melanie Dorn .... compositing technical director: SPI
Jason Dougherty .... digital stereoscopic compositor
Christopher Downs .... lighting technical director
Jorik Dozy .... digital artist
Christina Drahos .... lighting/compositing artist: Sony Pictures Imageworks
Miller Drake .... visual effects editor
Tom Driscoll .... stereo assistant editor: Legend 3D
Wilfred Driscoll .... stereoscopic conversion artist: DeMille Productions
Richard Ducker .... senior lighting and compositing technical director
Jadan Duffin .... digital compositor (as Michael Jadan Duffin)
Guillaume Dufief .... rigging supervisor: Peanut FX
Steven Dugaro .... fx engineer
Sebastien Dupuis .... motion capture artist: Peanut FX
Matthew Eberle .... visual effects production assistant
Matthew Eberle .... witness camera operator
Bernie Ebue .... stereo artist: Legend 3D
Keridan Elliott .... character setup technical director
Keridan Elliott .... visual effects artist
Shari B. Ellis .... visual effects coordinator
Chris Endicott .... character animator: SPI
Wayne England .... digital effects artist
Wayne England .... visual effects producer (creative visual effects)
Jenn Epstein .... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Zsuzsanna Erdei .... motion capture artist: Peanut FX
Erick Escobales .... stereo artist: Legend 3D
David Espinoza .... cg generalist: Pixomondo
Aaron Estrada .... lighting and compositing
Duane Eues .... lead stereo artist: Legend 3D
Serge Eustache .... stereoscopic compositor
Sabine Ewers-Schorr .... recruiter: Pixomondo
Rich Fallat .... senior technical director: SPI
Kristine Familletti .... stereo production coordinator: Legend 3D
Xou Fang .... image base capturing editor
B.J. Farmer .... vfx coordinator: Pixomondo
Marq Faulkner .... stereoscopic technical director: SPI
Frank Fieser .... lighting technical director: SPI
Patrick Finley .... senior technical director
Duane Floch .... lead previs artist
Marvin Fonacier .... systems administrator: Pixomondo
Crys Forsyth-Smith .... senior visual effects producer: SPI
Jenny Foster .... visual effects producer: LOOK Effects
Reggie Fourmyle .... visual effects artist
Zack Fox .... stereo conversion coordinator: IE Effects
Jay Frankenberger .... senior compositor: Sony Imageworks
Fortunato Frattasio .... visual effects artist: Digiscope
Michael Frattasio .... paint & roto artist: Digiscope
Chris Fregoso .... compositor
Layne Friedman .... stereoscopic artist
Anthony Fristot .... character animator: Peanut FX
Aurelien Fuentes .... setup artist: BUF
Toby Gaines .... digital artist
Aron Galabuzi .... digital paint artist: Prime Focus
Sandeep Gamre .... stereoscopic conversion lead
Shannon Blake Gans .... visual effects executive producer: New Deal Studios
Anthony Garcia .... lead roto/paint artist: Legend 3D
Andreas Gebauer .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Sinje Gebauer .... stereo conversion producer: Trixter Film
Joshua Gengler .... digital compositor
Harry S. George .... systems administrator: Pixomondo
Storm Gezentsvey .... compositor
Lala Ghukasyan .... matte painter/compositor: Prime Focus
Lala Ghukasyan .... stereo matte painter/compositor: Prime Focus
Mathew Giampa .... digital compositor: Pixomondo
Maria Giannakouros .... effects technical director: SPI
Deborah Giarratana .... visual effects executive
Jackson Gichuki .... stereoscopic artist
Phillip Giles .... lighting technical director
Paul Alexander Gill .... digital compositor
Guillaume Glachant .... character animator: Peanut FX
Maribeth Glass .... lighting technical director
Alessandro Gobbetti .... visual effects
Erick Godreau .... stereo compositor
Dan Goldman .... cg animator: Pixomondo
Erik Gonzalez .... lighting/lookdevelopment technical director: SPI
Walter Gonzalez .... stereo artist: Legend 3D
Chelsea Goodchild .... stereoscopic compositor
Demian Gordon .... senior digital artist
Karen E. Goulekas .... visual effects supervisor
Carrie Grabowski .... stereo artist: Legend 3D
Andrew Graham .... effects technical director: Rising Sun Pictures
Monty Granito .... previz supervisor
Michael Grawert .... pre-visualization artist
Kyle Gray .... nuke compositor: Pixomondo
Luke Gray .... stereoscopic compositor
Jason Greenblum .... sequence lead: SPI
Jon Greenhalgh .... digital artist
Leighton Greer .... vfx producer: Pixomondo
Shadley Grei .... stereoscopic production coordinator
Justin Greiner .... digital compositor
Jessica Grimshaw .... view-d compositor
Ryan Grobins .... lighting technical director
Greg Groenekamp .... senior technical director
Miguel A. Guerrero .... modeling supervisor: Hydrauxl
Dean Guiliotis .... 3D compositor
Tom K. Gurney .... senior character animator
Amélie Guyot .... motion capture supervisor: Peanut FX
Robert Guzman .... stereo artist: Legend 3D
Michael Göbel .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Sebastian Haas .... senior pipeline td: Trixter Film
Michael Habenicht .... stereo conversion td: Trixter Film
Adam Hall .... stereoscopic conform editor: Prime Focus
Kirstin Hall .... lead compositor: SPI
Michelle Renee Hall .... stereoscopic compositor
Miles Hall .... stereo artist: Legend 3D
Robert J. Hall .... paint/prep artist
Jamie Hallett .... compositor: SPI
Simon Halpern .... previsualization artist
Christopher Hamilton .... witness camera operator
Brian Hanable .... digital compositor: SPI
Sam Hancock .... digital artist
Brandy Handelman .... stereoscopic compositor
Jon Hanzelka .... lidar scanning
Leah Hardstark .... visual effects photographer
Brandon Harr .... lidar scanning: LiDAR VFX
Rio Harrington .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Max Harris .... digital compositor
T.C. Harrison .... video editor: SPI
Daniel Hartlehnert .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Jerome Hartman .... lighting technical director
Brian Hartshorn .... stereo production assistant: Legend 3D
Ahmed Hassan .... visual effects artist
Kyle Hause .... rotoscope artist
Parag Havaldar .... lead software engineer
Chris Hebert .... visual effects photographer
Tom Heddell .... stereoscopic compositor
Aria Heidari .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Jason Heinze .... compositing technical director
Edward Helmers .... senior technical director: lighting
Benjamin Hendricks .... stereographic supervisor: SPI
Josh Herman .... digital modeler
Laurie Herman .... stereo artist: Legend 3D
Nicole Herr .... senior character animator: SPI
Tobias Herrmann .... additional stereo conversion coordinator: Trixter Film
Michael Hertstein .... stereo conversion coordinator: Trixter Film
Karen Heston .... digital compositor
Tom Heyerman .... previs animator
Isaac Hingley .... cg animator: Pixomondo
David Hipp .... visual effects artist
Bryan Hirota .... visual effects supervisor: Pixomondo
Sam Hodge .... CG supervisor: Rising Sun Pictures
Brian Holmes .... systems administrator: Pixomondo
Chris Hopkins .... senior stereoscopic artist
Dave Horowitz .... set construction/painter
Darren Horwege .... data management: Legend 3D
Yuka Hosomi .... digital compositor
Rob House .... senior technical director
Kent Houston .... visual effects supervisor
Nicholas Hoyt .... senior production services technician: SPI
Pavel Hristov .... digital compositor
Anna Huang .... stereo coordinator: Legend 3D
Jean Huang .... stereo conversion coordinator
Robert Hubbard .... Flame artist
Ian Hunter .... visual effects supervisor: New Deal Studios
Patrick D. Hurd .... stereo conversion coordinator
Gregor Höss .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Sho Igarashi .... cloth & hair lead
Hansoo Im .... cg generalist: Pixomondo
Atsushi Imamura .... model/texture artist: Hydraulx
Paul Ingegneri .... stereo compositor: Legend 3D
Chris Ingersoll .... digital compositor
David Ireland .... stereo artist: Legend 3D
John Iskandar .... lighting and compositing technical director: SPI
Kenneth Everett Jackson .... lighting / technical director
Kenny Jackson .... lighting / technical director
Marius Andre Jacobsen .... matchmover
Mickael Jaffrain .... animator: BUF
Annie Jan .... stereo compositor
Mason Jarratt .... digital effects producer: Peerless Camera Co.
Jeffrey Jasper .... technical lead: New Deal Studios
Benjamin Jennrich .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Celia Jepson .... senior lighting technical director: SPI
Jacqueline Jirka .... cloth artist
Jeffrey Johnson .... visual effects artist
Matt Johnson .... stereoscopic compositor
Dennis Jones .... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Joseph Jones .... layout artist
Shahen Jordan .... lead matte painter
Shant Jordan .... visual effects artist
Kerry Joseph .... visual effects coordinator
Alroy Jovi .... rotoscope artist: Prime Focus
Nicolas Joyen-Conseil .... motion capture artist: Peanut FX
Kareem K.H. .... digital compositor
Yun Geuk Kang .... senior character artist
Bonnie Kanner .... stereo scopic FX executive producer
Aravindan Chinna Kannu .... roto artist: Sony Imageworks
Stephen Karl .... matchmove artist
Dan Katcher .... modeler: Pixomondo
Manickam Kathirvel .... matchmove artist
Ryan Keely .... stereo compositor
Brooke Keesling .... visual effects production coordinator: New Deal Studios
Elaine Kelley .... visual effects coordinator
Matthew Kemper .... lead compositor: Legend 3D
Taskin Kenan .... lead matchmover: Peerless Camera Company
Michael Kennedy .... compositor and lighter: SPI
David Kenneth .... stereoscopic executive producer: I.E. Effects
Lee Kerley .... senior shader writer
Nineli Khanian .... digital artist
Val Kharitonashvili .... visual effects artist
Kavita Khosla .... cloth/hair technical director
Don W. Kim .... digital effects artist
Khi-Hyun Kim .... senior effects technical director
Marvin Kim .... modeling supervisor
Seunghyuk Kim .... senior effects technical director
Darren Kiner .... lighting & compositing artist
Raymond C. King .... effects technical director
Andrew Kingston .... systems administrator
Diane Kingston .... digital effects producer: Peerless Camera Company
Pency Kinnard .... visual effects compositor
Guido Kirsch .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Andrea Kistler .... stereo conversion coordinator
Kevin Kitchel .... crowd technical director
Ranjith Kizakkey .... matchmove and rotomation lead
Daryl Klein .... senior compositing technical director: SPI
Brian Kloc .... lead lighting artist
Dorian Knapp .... previs animator
Aleksander Kocev .... character modeler
Keith Kolod .... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Stephen Kowalski .... executive director: systems research and development
Simone Kraus .... stereo conversion consultant: Trixter Film
Max Krichenbauer .... pipeline td: Trixter Film
Ines Krüger .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Alexey Kuchinsky .... stereoscopic compositor: Trixter Film
E. Suresh Kumar .... lead matchmove artist
Sophie Kunitzsch .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Eva Kunze .... stereo conversion producer: Trixter Film
Roger Kupelian .... digital matte artist
Aaron Kupferman .... senior compositor and lighter: SPI
Thilo Kuther .... executive producer: Pixomondo
Joosten Kuypers .... sequence lead: SPI
Justin Lacalamita .... visual effects production assistant
Dax LaFleur .... visual effects artist
Sean Lahiff .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Juan Pablo Lampe .... matchmover: Rising Sun Pictures
Ryan Laney .... CG supervisor
Greg LaSalle .... facial motion capture supervisor
Jessica Laszlo .... digital compositor
Joe Laude .... stereoscopic compositor
Mia Lavezzi .... digital restoration artist
Charlie Lawson .... visual effects coordinator
Cedric Le Dru .... digital artist: BUF
Brian Lee .... lead compositor: stereoscopic conversion
Don Lee .... visual effects supervisor: Pixel Playground
Jeanny Lee .... visual effects coordinator
Kelvin Lee .... previz animator
Kim Lee .... visual effects producer: Pixel Playground
Matt Lee .... art director/cg generalist: Pixomondo
Stephanie C. Lee .... associate production manager
Sun Lee .... senior matte painter: Hydraulx
Duncan Lees .... head of 3D services: 4DMax
Thomas Leimkühler .... stereoscopic compositor: Trixter Film
C.J. LePage .... stereo compositor: Legend 3D
Mickey Levy .... digital producer
Justin Lewers .... texture artist: Pixomondo
Kuan Lin .... senior technical director
Katie Linahon .... production coordinator: New Deal Studios
John Lindstein .... lighting td & compositor
Kristin Link .... stereo production assistant: Legend 3D
Randy Little .... compositing td: SPI
Benjamin Liu .... visual effects artist
Sean Looper .... software engineer: SPI
Robert Loudil .... technical director
Sean Loughran .... stereo compositor: SPI
Shawn Lovette .... senior previsualization artist
Patrick Lowery .... character animator
Anthony Lucero .... vfx editor: Pixomondo
Viktor Lundqvist .... visual effects artist
Valy Lungoccia .... stereoscopic compositor
Stephen Lunn .... lighting lead
Matthew Lutes .... stereoscopic compositor
Viet Luu .... lead data wrangler
Tom Lynnes .... digital effects artist
Anthony Mabin .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Ben Mackey .... systems administrator: Pixomondo
Jason Madigan .... compositing supervisor
Jason Madsen .... lighting technical director
David Magee .... stereo compositor: Legend 3D
Matt Magnolia .... visual effects coordinator: Warner Brothers
Keywan Mahintorabi .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Subhadip Malakar .... view-d lead
Daniel Malig .... stereoscopic compositor
John Mangia .... lighting and compositing technical director: SPI
Mary E. Manning .... pre-visualization designer
Mike Manning .... stereo conversion coordinator
Sarah Marchant .... Inferno artist
Mark Marean .... IT coordinator: Legend 3D
Marco Marenghi .... supervising animator
Jose Marin .... stereo compositor: Legend 3D
Romney T. Marino .... visual effects coordinator: SPI
Brian Maris .... video assist
Evans Mark .... visual effects artist
Ed W. Marsh .... stereoscopic supervisor
Adam Martinez .... visual effects
Wendy Mashburn .... digital production management: SPI
Tony Masiello .... stereo artist: Legend 3D
Albert Mason .... senior digital production manager
Mosses Mathew .... visual effects artist
Nicole Kiele Matteson .... stereoscopic production assistant
Peregrine McCafferty .... motion capture supervisor: Peanut FX
Jonathan McClintic .... digital compositor
Jonathan McClintic .... stereoscopic conversion
Chris McClintock .... stereo conversion digital producer: Prime Focus
Doran McGee .... stereoscopic depth artist
Robert McGlinchey .... visual effects assistant coordinator
Campbell McGrouther .... lighting technical director: Rising Sun Pictures
Chuck McIlvain .... pipeline supervisor
Mare McIntosh .... cgi coordinator: Hydraulx VFX
Adam McKee .... stereo compositor: Legend 3D
Steve McLafferty .... post-viz artist
Gregory L. McMurry .... visual effects supervisor
Alex Meddick .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Jeremy Meltzer .... stereoscopic compositor: Legend 3D
Kim Menaster .... previs coordinator: Pixel Liberation Front
Kim Menaster .... visual effects coordinator
Rosanna Mennear .... digital effects coordinator: Peerless
Chris Messineo .... visual effects artist
Christoph Metzger .... stereoscopic compositor: Trixter Film
John Meunier .... visual effects producer: BUF
Michael Meyers .... post visualization concept artist
David Michaels .... character technical director
Dennis Michel .... stereographer: I.E. Effects
James Michael Miller .... visual effects coordinator
Nathan Millsap .... cg lighter: Pixomondo
Nathan Millsap .... digital effects artist
Brad Minnich .... visual effects editor
Mahito Mizobuchi .... previs artist
Mandy Mok .... animator: Peanut FX
Paul V. Molles .... visual effects production supervisor
Kaveh Montazer .... compositor
Andy Moorer .... pre-visualization artist: technical director
Ismael Moran .... stereo artist: Legend 3D
Christophe Moreau .... digital artist: BUF
James L. Morrison .... stereoscopic conversion artist
Bradley Mullennix .... technical director: I.E. Effects
Shane Murphy .... roto artist
Julia Müller-Madaus .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Hajime Nakamura .... lighting technical director
Hee-Chel Nam .... texture painter: SPI
Andreas Nehls .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Eric Neill .... modeler: SPI
Peter Nemec .... Flame artist
Michael C. Newcomer .... stereoscopic conversion artist: Prime Focus
Alana Newell .... digital compositor (as Alana Aranki)
Marcelino Newquist .... post visualisation artist
Ross Newton .... visual effects artist: Pixel Playground
Vincent Vu Nguyen .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Jeremy Nicolaides .... senior stereographer: Prime Focus
Rachel Nicoll .... matchmove lead
Katharina Nimmervoll .... data i/o
Adrian Tehao Niu .... character technical director
Adrian Tehao Niu .... character technical director (as Tehao Niu)
Adrian Tehao Niu .... visual effects artist (as Tehao Niu)
Peter Nofz .... digital effects supervisor
James P. Noon .... tracking
Kerry Nordquist .... texture painter
Sam Norman .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Mark Norrie .... senior environment technical director: Rising Sun Pictures
Mike Oakley .... cg generalist: Pixomondo (as Michael Anthony Oakley Walls)
Jan Oberhauser .... pipeline technical director
Corey Oesch .... senior stereo artist: Legend 3D
Eric Ofoe .... stereoscopic roto artist: IdentityFX
Maxx Okazaki .... lead environment modeler
James Orlik .... motion editor: Giant Studios
Ellery Ortiz .... stereo camera TD
Chuck Ostlie .... i.t. manager
Aldo Osuna .... stereo artist: Legend 3D
Ben Outerbridge .... digital compositor
Kelvin J. Padfield .... stereo conversion production supervisor
Tharanipathi Padmanabhan .... matchmove artist
Christopher T. Page .... rotoscope artist: Peerless Camera Company (as Christopher Page)
Sivakumar Palani .... matchmove artist
Camille Paleni .... digital artist: BUF
Scott Palleiko .... senior lighting technical director: SPI
Ivo Panayotov .... system engineer: SPI
Justin Pangelinan .... stereo artist: Legend 3D
Bruno Parenti .... digital compositor
Dean Parks .... digital compositor
Jale Parsons .... roto/paint artist
Justin Pascal .... stereoscopic compositor
Kartik Rajul Patel .... cleanup artist
Shraddha Kishorbhai Patel .... stereo artist: Prime Focus (as Shraddha Patel)
Anuj Patil .... senior lighting and compositing technical director: SPI
John Patrick .... character technical director
Cara Paul .... technical director: color and lighting
Mercedes Paulino .... stereo compositor
Stephen Martin Paull .... stereoscopic compositor
Brian Peluso .... stereoscopic compositor
Joseph Pepper .... senior technical director
Javier Perez .... stereo artist: Legend 3D
Samuel Perez .... digital effects artist
Benjamin T. Perkins .... stereo compositor
Alexis Perrin .... production coordinator: BUF
Emanuele Pescatori .... digital artist
Marshall Petersen .... senior production services technician
Emil Petrov .... visual effects artist
Roland Pfisterer .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Kim Phelan .... visual effects producer: Mobius MC
Sandy Phetchamphone .... lead stereo artist: Legend 3D
Jimmy Philip .... stereo supervisor
Brad Phillips .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
John Pierce .... stereoscopic supervisor: Prime Focus
Joseph Vincent Pike .... stereoscopic compositor: Legend 3D
Anthony Pintor .... motion editor/animator: Giant Studios
Massimiliano Piscozzi .... research & development engineer
Ed Plant .... visual effects artist
Armando Plata .... animation coordinator: Pixomondo
Armando Plata .... associate visual effects producer: Pixomondo
Tony Plá .... stereoscopic compositor
John Polyson .... visual effects editor: Hydraulx
George Port .... visual effects supervisor: PRPVFX
Michael Porterfield .... senior digital compositor
Pavan Kumar Potluri .... digital compositor
Dave Preciado .... motion editor
Brennan Prevatt .... visual effects
Emily Probert .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Raphael Protti .... visual effects artist
Eric Provan .... character modeler
Tim Pruce .... digital compositor: Peerless
Michael S. Pryor .... stereoscopic conversion producer: Prime Focus
Thomas Pushpathadam .... visual effects artist
Janet Quen .... senior Flame artist
Chris Radcliffe .... lead model/texture artist
Scott Rader .... senior inferno artist: Hydraulx
Sharina Radia .... senior stereo coordinator: Legend 3D
Daniel Keith Raffel .... digital compositor
Garrett Raine .... character rigger
Crystal Rainone .... motion capture editor
Balaji Ramakrishna .... compositor
Vinoth Ramalingam .... matchmove artist
Clement Rambach .... lead research & development engineer
Sandesh Ramdev .... digital compositor
Pablovsky Ramos-Nieves .... lighting technical director: Sony Imageworks
Jason Ramsey .... stereo conversion assistant
Tina Rangel .... lead stereo artist: Legend 3D
Donny Rausch .... senior technical director
Dipak Raval .... rotoscope artist
Jerrell Reddick .... stereo compositor
Raine Reen .... digital texture painter: Sony Imageworks
James Rees .... lead stereoscopic compositor
Jason Reese .... IT help desk lead: Legend 3D
Trina Renee .... junior vfx coordinator: Pixomondo
Persis Reynolds .... managing producer: Legend 3D
John Rhoads .... senior production services technician
Dominic Ricci .... stereoscopic compositor
Rebecca Rinn .... digital production manager: SPI
Agustin Rios .... stereo artist: Legend 3D
Brian Ripley .... texture painter
Christian Rivera .... data management: Legend 3D
Christian Rivera .... render technical assistant: Legend 3D
Richard Rivera .... roto and paint lead: Legend 3D
Ben Roberts .... digital compositor: Rising Sun Pictures
James Roberts .... visual effects artist
Ryan Roberts .... lead character rigger
Latham Robertson .... senior stereoscopic visual effects editor: Prime Focus
Dylan Robinson .... senior technical director: lighting
Kyle Robinson .... previs supervisor
Gabriel Roccisano .... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Michael Roderick .... lead stereo compositor
Lauren Rodriguez .... visual effects coordinator
Brian Rogers .... 3D production supervisor: IE Effects
Chris Rogoski .... view-d roto artist: Prime Focus
Karl Rogovin .... dynamics effects animator: SPI
Christopher Romano .... visual effects artist
Roger Rosa .... visual effects artist
Andrew Rose .... motion capture specialist
Toby Rosen .... effects animation technical director
Matt Rosenfeld .... lighting technical director
Thomas Rosseter .... senior compositor
Paul Round .... senior compositor: Peerless Camera Company
Sean Rourke .... visual effects editor: Digiscope
Robert Rowles .... digital compositor
Jean-Marc Rulier .... cyber scanning technician: 4DMax
Josephine Rush .... compositing coordinator: Legend 3D
James Russell .... lead compositor
Scott Russell .... cg generalist: Pixomondo
Migs Rustia .... visual effects editor: LOOK Effects, Inc.
Sabanayagam .... digital artist: Sony Pictures Imageworks India
Frank Sabia Jr. .... lead lighter: Rising Sun Pictures
Jon Sadonsky .... stereoscopic technical director
Percy Sagun .... motion capture specialist
James Salas .... stereo compositing coordinator: Legend 3D
Jared Salas .... visual effects production assistant: Legend 3D
Kariem Saleh .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Lucas Salton .... visual effects supervisor: BUF
Marc-Andre Samson .... matte painter
Jared Sandrew .... stereoscopic visual effects supervisor: Legend 3D
Mohan Sangeeth .... production coordinator: MPC
David Sanger .... visual effects producer: New Deal Studios
Sable Sanjiv .... senior stereoscopic compositor
Sean Santiago .... stereo conversion producer
Suresh Sarangapani .... matchmove artist
Stalin Saravanan .... visual effects supervisor: Vensat (as Saravanan Stalin)
Atsushi Sato .... senior character animator
Alison Savitch .... stereoscopic producer: Identity FX
Benjamin Scabell .... lead stereoscopic compositor: Trixter Film
Ron Schab .... vfx td
Tristan Schane .... zbrush texture artist: Pixomondo
Georgia Scheele .... visual effects coordinator
Adrian Scherger .... visual effects editor: Legend 3D
Silam Schmidt .... recruiter: Pixomondo (as Silam Oezkaya)
John Schratz .... 3d generalist: Pixomondo
Brett Schroeder .... senior character animator: SPI
Jeff Schu .... lead animator
Robert Scopinich .... digital artist
David Seager .... computer graphics supervisor: SPI
Deepa Sebastian .... visual effects administrator: Peerless Camera Company
Alvaro Segura .... visual effects artist
Ziad Seirafi .... senior compositor
Parker Sellers .... previs designer
Selvakumar .... stereo compositor
Panneer Selvam .... digital compositor: Imageworks India
Matt Semanyshyn .... senior production services technician
Richard Servello .... technical director/compositor
Nidhi Seth .... production coordinator: prep dept
Laura Sevilla .... digital compositor
Chirag R. Shah .... associate production manager: Imageworks India
Joseph Shahood .... visual effects coordinator: Digiscope
Matthew Shaw .... digital compositor
Dan Sheerin .... technical animation supervisor
Rick Shick .... digital compositor
Jason Shulman .... previsualisation
Jason Shum .... cg animator: Pixomondo
Prateep Siamwalla .... tracking
Peter Sidoriak .... digital compositor
Joseph Silva .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Tim Simon .... 3D generalist: Pixomondo
Nitin Singh .... production coordinator: paint & prep
Philip Sisk .... stereo compositor
Joseph Slomka .... color scientist
Carey Smith .... visual effects producer
David A. Smith .... digital effects supervisor: SPI
Karen Smith .... visual effects artist
Kurt Smith .... previsualization artist
Matthew Smith .... stereo artist: Legend 3D
Sarah Smith .... visual effects coordinator: I.E. Effects
Tefft Smith .... visual effects supervisor: Gnomon Studios
Glenn Snyder .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Roland So .... stereoscopic compositor
Michael Solorzano .... previsualization artist: Pixel Liberation Front
Ellen Somers .... visual effects producer
Nelson Sousa .... senior modeler: Sony Pictures Imageworks
Joseph Spadaro .... senior effects technical director
Carla Sparrow .... senior stereo artist: Legend3D
Jeff Speetjens .... digital artist
Jesse Squire .... python developer: Legend 3D
P. Sriram .... roto artist
Christopher Stack .... i/o manager: Pixomondo
Stanley .... rotomator
Matt Steele .... senior technical animator
Paul Stemmer .... visual effects editor
Orde Stevanoski .... sequence lead
Jan Stoltz .... stereo conversion supervisor: Trixter Film
Yesod Stone .... data management: Legend 3D
Mark Story .... visual effects coordinator
Mary Stuart-Welch .... visual effects producer
Sungwook Su .... cg generalist: Pixomondo
Russ Sueyoshi .... senior lighting and compositing technical director
Alicia Suggs .... stereoscopic compositor
Dan Sukiennik .... senior layout artist
S. Surag .... roto artist
Kain Suwannaphin .... digital artist
Scott Swaringen .... asset technician: Legend 3D
Ranko Tadic .... previsualization animator: Proof
Michael Taflove .... stereoscopic artist
Kaz Tanaka .... development specialist
Wilson Tang .... digital restoration
Aaron Tankenson .... manager recruiting
Dann Tarmy .... senior lighting and compositing technical director: Sony Imageworks
J. Todd Taylor .... character set-up supervisor
Michael Taylor .... production executive: Rising Sun Pictures
Paul Taylor .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Emeline Tedder .... compositor: Peerless Camera Company
Svetlana Tesnes .... digital asset manager
Damien Thaller .... lead digital matte painter
Saravanan Thanikachalam .... matchmove artist
Cameron Thomas .... compositor: Pixomondo
Cameron Thomas .... nuke compositor: Pixomondo
Mathew Thomas .... visual effects artist
Ron Thomas .... matchmove/rotomation lead
Neil Thompsett .... digital artist
Daniel Thompson .... lighter: Rising Sun Pictures
Caitlin Thornton .... visual effects coordinator
Richard Thwaites .... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Daniel Tiesling .... senior production services technician
Alexander Tirasongkran .... matchmove artist
Nicholas Tocco .... production assistant: Legend 3D
Marissa Tomas .... production accountant
Le Joyce Tong .... visual effects artist: Sony Imageworks
Terrance Tornberg .... cg supervisor: SPI
Marc Toscano .... senior lighting artist
Ryan Trammell .... stereoscopic conversion artist
Chris Treichel .... stereo production supervisor: Legend 3D
Dan Trezise .... digital compositor
Patrick Trienta .... stereo artist: Legend 3D
Arnaud Trouvé .... software development: BUF
Marine Tuloup .... visual effects bidding producer: BUF
Cosku Turhan .... lighting and compositing sequence lead
Andrew Turner .... visual effects coordinator
Max Tyrie .... animation lead
Beth Tyszkiewicz .... visual effects coordinator
Sathishkumar Vadivelu .... compositor
Pan Vafeiadis .... stereoscopic conversion artist
Janis Vaitilavics .... stereoscopic conversion artist
David Van Woert .... stereoscopic conversion producer
Gideon Vandegrift .... digital artist
Gideon Vandegrift .... look development: Gnomon Studios
Robert Vanderstelt .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Diana Velasquez .... previs animator
Allie Vella .... stereo associate producer: Legend 3D (as Allie Foster)
Karla Ventocilla .... technical director: compositing
Leo Vezzali .... stereoscopic supervisor: Identity FX
Michael J. Viera .... stereo technical director
Anu Vijayan .... rotomation artist
Kao Vina .... stereo technical director: SPI
Juvenal Vique .... stereoscopic compositor
Yoshi Vu .... stereo artist: Pixomondo
Chris Waegner .... digital effects artist
Michael M. Walsh .... layout artist: Sony Pictures Imageworks
Nicky Walsh .... digital effects coordinator: Peerless Camera Company
Kevin Wang .... image base capturing editor
Nancy Wang .... editorial manager: Legend 3D
Steven Wang .... cg lighter: Pixomondo
Robert Ward .... cg supervisor: Pixomondo
Terri Watanabe .... visual effects coordinator
Joe Wehmeyer .... data wrangler
Caroline Weidenhiller .... stereoscopic compositor: Trixter Film
John Welborn .... software engineer
Matt Welford .... visual effects supervisor: MPC Vancouver
Philipp Welle .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Chris Wells .... visual effects supervisor: Hydraulx
Diana Marie Wells .... digital compositor
Craig Wentworth .... CG supervisor
Michael D. Werckle .... previz animator
Jeremy West .... effects artist: Pixomondo
Jeremy West .... fx artist: Pixomondo
Matt Wheeler .... lighting artist
James Whitlam .... visual effects executive producer: Rising Sun Pictures
Bob Wiatr .... digital compositor: SPI
Dustin Wicke .... digital effects artist
Todd Widup .... senior rigger: Sony Imageworks
Georg Wieland .... stereo conversion executive producer: Trixter Film
Aaron Wiesinger .... stereoscopic compositor
David Wiezer .... digital artist
Matthew Wigg .... visual effects editor: Rising Sun Pictures (as Matt Wigg)
Marc Wilhite .... lead character face rigger
Aaron Williams .... lead stereo artist: Legend 3D
Eric Wilson .... senior technical director: lighting and compositing
Ryan M. Wilson .... stereo artist: Legend 3D
Stephen Wilson .... senior td: Sony Imageworks
Jann Wimmer .... digital resource manager
Derek Winslow .... matte painter
Robert Winter .... CG supervisor
Stephen Winters .... senior production services technician
Jessica Wolff .... stereoscopic conversion artist
Steven D. Wolff .... digital compositor
Eddy Wolfson .... stereoscopic compositor: Legend 3D
Jeff Wolverton .... visual effects artist
Pat Wong .... lead senior compositor
Keith Woodhams .... digital effects artist
Magnus Wrenninge .... effects animator
Jonathan Wright .... lead stereo artist
Tommy Wright .... lighting technical director
Tyquane Wright .... lighting and compositing: SPI
Dane Wylie .... stereoscopic conversion artist
Matthew Wynne .... compositor
Xye .... tracking
Sunil Kumar Yadav .... stereoscopic roto artist
Casey Yahnke .... senior nuke compositor: Prime Focus
Elbert Yen .... texture paint supervisor: SPI
Travis Yohnke .... fx artist: Pixomondo
Radost Yonkova .... lead stereo lighting and compositing: SPI
Teru Yoshida .... look development
Jamie Yu .... stereoscopic coordinator: IdentityFX
Walter Yuan .... stereo artist: Legend 3D
Douglas Zablocki .... lead stereo compositor: Legend 3D
Attila Zalanyi .... effects artist
Daniel Zamora .... previs artist
Michael Zavala .... 2D production manager: Hydraulx
Christian Zurcher .... fx artist: Pixomondo
Thilo Zweihoff .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Briana Aeby .... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
P.N. Arunkumar .... roto artist (uncredited)
Erubeth Avila .... matte painter (uncredited)
Shane Birdsill .... technical production coordinator: SPI (uncredited)
Rob Bredow .... chief technology officer (uncredited)
Michael Cacciamani .... digital artist: Gnomon Studios (uncredited)
Amy Cass .... visual effects coordinator (uncredited)
Lars Cawley .... matchmove technical director (uncredited)
Thomas Crow .... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
K. Ramya Devi .... paint artist (uncredited)
Adam J. Dunn .... stereoscopic compositor (uncredited)
Adam Ghering .... stereoscopic compositing supervisor: Legend 3D (uncredited)
Alistair Gillies .... matchmove artist (uncredited)
Larry Gritz .... rendering scientist (uncredited)
Taigne Hammock .... resource administrator (uncredited)
Marlan Harris .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Simon Herden .... junior visual effects artist: RSP (uncredited)
Garman Herigstad .... senior technical director (uncredited)
Ian Holland .... flare artist: Peerless Camera Company (uncredited)
Lindsay M. Hoppe .... lead stereo compositor (uncredited)
Susan Immonen .... junior visual effects artist: RSP (uncredited)
Hetal Jain .... producer (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul .... rotomation artist (uncredited)
Praveen Kumar .... digital artist (uncredited)
David Jinyoo Lee .... senior production services technician (uncredited)
Rajavel Loganathan .... stereo roto artist (uncredited)
Mauricio Monroy .... stereoscopic artist (uncredited)
Hector Navarro .... associate stereographer: Legend 3D (uncredited)
Glenn Osgood .... stereographer: Legend 3D (uncredited)
Andrea Lackey Pace .... director of production services and resources (uncredited)
Saurabh Patel .... matchmove artist (uncredited)
Michael Pecchia .... director of global development at prime focus (uncredited)
Carol Petrie .... visual effects coordinator (uncredited)
Mark Prusten .... lead sequence effects technical director (uncredited)
Cesar Quijada .... stereo paint artist (uncredited)
Juan Carlos Moreno Rogel .... shading engineer (uncredited)
Hugh Smith .... matchmove/animation artist (uncredited)
Ian Strelsky .... stereo production supervisor: Legend3D (uncredited)
Hemanth Surana .... digital artist (uncredited)
Akshat Tiwari .... stereo paint artist (uncredited)
Christian Vogt .... executive producer: Pixomondo (uncredited)
Jaikishan Vyas .... digital compositor (uncredited)
Pania Williams .... tracking lead (uncredited)
Kirstin Wright .... senior matchmove artist (uncredited)
 
Stunts
Robert Alonzo .... stunts
Daniel Arrias .... stuntman
John Ashker .... stunts
LaFaye Baker .... stunts
Matt Baker .... stunts
Hunter Baxley .... stunts
Randy Beckman .... stunts
Tim Bell .... stunts
John Bernecker .... stunts
Nicola Berwick .... stunts (as Nicki Berwick)
Colby Boothman-Shepard .... stunts
Cornell Brandon .... stunts (as Brandon Cornell)
Emily Brobst .... stunts
Scheryl W Brown .... stunts (as Scheryl Williams Brown)
Chelsea Bruland .... stunts
Trace Cheramie .... stunts
Danny Cosmo .... stunts
Clay Cullen .... stunts
Jacob Dewitt .... stunts (as Jake Dewitt)
Holland Diaz .... stunts
Rockey Dickey Jr. .... stunts (as Rockey Dickey)
Arturo Dickey .... stunts (as Arturo Joe Dickey)
Dino Dos Santos .... stunt performer
Annie Ellis .... stunts
Dana Dru Evenson .... stunts
Chris J. Fanguy .... stunts (as Chris Funguy)
Clay Donahue Fontenot .... stunts
Jeremy Fry .... stunts
Jeff Galpin .... stunts
Lex D. Geddings .... stunts
Bobby Holland Hanton .... stunts
Sam Hargrave .... stunts
Thirl Haston .... stunts
Randy Haynie .... stunts
Alisa Hensley .... stunts
Ashley Nicole Hudson .... stunts
Michael Jamorski .... stunts
Linda Jewell .... stunts
Antal Kalik .... stunts
Keone Kim .... stunts
Dorian Kingi .... stunts
Deven MacNair .... stunts
Mike Mayhall .... stunts
Michael McGuire .... stunts (as Michael Shawn McGuire)
Wendy Miklovic .... stunts (as Wendy Miklovic Neisler)
Lee Morrison .... stunts
Mark Anthony Newman .... stunts (as Mark Newman)
Garrik Palumbo .... stunt performer
Steve Petit .... stunts (as Stephen M. Petit Jr.)
Gary Powell .... stunt coordinator
Alec Rayme .... stunts
Mark Rayner .... stunts
Buster Reeves .... stunts
Larry Rippenkroeger .... stunts
Luci Romberg .... stunts
Michael Runyard .... stunts
Craig Frosty Silva .... stunts
Tim J. Smith .... stunt performer
Daniel Stevens .... stunts
Larnell Stovall .... stunts
Melissa R. Stubbs .... stunts
Ronn Surels .... stunts
Mallory Thompson .... stunts
Tina Wanner .... stunts (as Tina Fuchs Wanner)
Alistair Whitton .... stunts
Spencer Wilding .... stunts
Ashley Wilks .... stunts (as Ashley E. Wilks)
Joe Williams .... stunts (as Joe Nin Williams)
Thom Williams .... stunts
LaFaye Baker .... stunt double (uncredited)
John Bernecker .... stunt double: Peter Sarsgaard (uncredited)
Nicola Berwick .... stunt double: Blake Lively (uncredited)
Pauline Boudreaux .... precision driver (uncredited)
Nick Brandon .... stunts (uncredited)
Emily Brobst .... stunt double (uncredited)
Jessika Brodosi .... stunts (uncredited)
Charlie S Brown .... stunts (uncredited)
Justin Brown .... stunt performer (uncredited)
Todd Bryant .... stunt double: Tim Robbins (uncredited)
Damon Caro .... stunt coordinator: additional photography (uncredited)
Felder Charbonnet .... stunt performer (uncredited)
Joseph Cintron .... stunts (uncredited)
Edward J. Clare .... stunt driver (uncredited)
Wayne Dalglish .... stunts: additional photography (uncredited)
Kurt DeVille .... precision driver (uncredited)
Jacob Dewitt .... head stunt rigger (uncredited)
Rockey Dickey Jr. .... stunt rigger (uncredited)
Shane Dufrene .... stunt performer (uncredited)
Danny Epper .... stunt player (uncredited)
Meredith Fraser .... stunt coordinator assistant (uncredited)
Jeremy Fry .... stunt double: Peter Sarsgaard (uncredited)
Lex D. Geddings .... utility stunts (uncredited)
Geraldine Glenn .... precision driver (uncredited)
Ryan Gray .... stunt double: Sinestro (uncredited)
Russell M. Haeuser .... precision driver (uncredited)
Bobby Holland Hanton .... stunt double: Ryan Reynolds (uncredited)
Sam Hargrave .... stunt double: Mark Strong (uncredited)
Luke Hawx .... stunt performer (uncredited)
Raion Hill .... stunts (uncredited)
Linda Jewell .... utility stunts (uncredited)
G. Peter King .... stunts (uncredited)
John C. Klein .... precision driver (uncredited)
Tony Lazzara .... stunt performer (uncredited)
Elton LeBlanc .... precision driver (uncredited)
Paul Leonard .... stunts (uncredited)
Michael R. Long .... stunt performer (uncredited)
Eddie Matthews .... stunt performer (uncredited)
Jeff Medeiros .... stunts (uncredited)
John Michael Sudol .... stunt performer (uncredited)
Lee Morrison .... assistant stunt coordinator (uncredited)
Holly O'Quin .... stunt performer (uncredited)
Chad Rose .... stunt performer (uncredited)
Courtney Schwartz .... stunts (uncredited)
Ivor Shier .... stunts (uncredited)
Craig Frosty Silva .... assistant stunt coordinator (uncredited)
Daniel Stevens .... stunt double: Ryan Reynolds (uncredited)
Shelby Swatek .... stunts (uncredited)
Ryan Watson .... stunts (uncredited)
Rudolf Weber .... stunt performer (uncredited)
Ned Yousef .... stunt performer (uncredited)
John Zimmerman .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Gerald Autin .... best boy grip
Robert Baird .... first assistant camera
Patrick Barnes .... technocrane operator
Mike Barnett .... ultimate arm operator
Kevin Barrera .... rigging electric gang boss
Adam Barth .... key video assist
Giovanni Bommarito .... grip
Cedric Bonier .... electrician
Bryan Booth .... dimmer board operator
John Buckley .... gaffer
Gary Cadow .... rigging grip
Jake Capistron .... eclipse technician
Cary Caraway .... super technocrane operator: second unit
Alfred Castillo .... best boy grip
Luke Cauthern .... grip: second unit
Larry Cottrill .... lighting technician
Doug Cowden .... key grip: second unit
Jose F. Cruz .... grip
Chris Cuevas .... first assistant camera
James 'Spud' Danicic .... technician: Ultimate Arm
François Duhamel .... still photographer
David Dunbar .... rigging electric best boy
Eric Dvorsky .... first assistant camera: aerial unit
Evan Eastham .... video assistant
Dustin Evans .... technician: techno crane
Sean Finnegan .... gaffer: second unit
Steven G. Fracol .... camera operator: "a" camera, additional photography
Alan Gitlin .... rf technician
Gonzalo Gonzalez .... additional electrician
Chris Gordon .... dolly grip
Tonja Greenfield .... film loader: second unit
Daniel Greenup .... electrician
Shane E. Gros .... grip
Michael Guthrie .... grip
Henry Guzman .... rigging electrician
Marvin Haven .... rigging grip
Brad Heiner .... rigging grip
Jason Hibarger .... libra head technician
Charles 'Tom' Hinson .... rigging grip
John C. Hoffler Jr. .... camera production assistant
Richard T. Hoover .... dolly grip: "b" camera, second unit
Jeff 'Moose' Howery .... dolly grip: second unit
Kevin Hughes .... camera operator: witness
Kyle Jenkins .... video utility
Christopher D. Jones .... rigging grip
Michael Paul Jones .... assistant camera
Larron Rome Julian .... key film loader
Zane Kassiem .... grip: re-shoot
Michael Kennedy .... lighting technician
William Kent .... rigging grip
Christian Kessler .... second assistant camera: additional photography
Kris Krosskove .... camera operator: second unit
Kris Krosskove .... steadicam operator: second unit
King Lanaux .... grip
Bob Leitelt .... rigging foreman
George Lozano Jr. .... fixture foreman
Kevin Luster .... grip
Lesley Manuel .... best boy electric: re-shoots
Bradley Martin .... additional lighting technician
Peter McCaffrey .... camera operator
Bill McConnell Jr. .... second assistant camera
Christopher Meydrich .... lighting technician
Sion Michel .... additional cinematographer
Sion Michel .... camera operator
Jerome Miller Jr. .... rigging grip
E.J. Misisco .... first assistant camera
Dean Mitchell .... camera operator
Regan Mitchell .... assistant grip: studio segments
Jonathan Morrill .... additional electrician
Robert Morrison .... dolly grip: "b" camera
Amy Newman .... dimmer technician
Daniel Nichols .... camera operator: Ultimate Arm, second unit
David B. Nowell .... aerial director of photography
Jerone A. Ordon Sr. .... grip
Kyle Osburn .... camera utility: second unit
Phil Pastuhov .... aerial director of photography
Max Patrucco .... rigging grip
Les Percy .... rigging key grip
Joe A. Ponticelle .... first assistant camera
Joe A. Ponticelle .... first assistant camera: second unit
Ahmad Big Thirsty Powell .... electrician
Jason Prowell .... lighting technician
Rell Putt .... rigging grip
Richard Rammee .... grip: second unit
Brad Rea .... dolly grip
Rj Erin Reilly .... rigging grip: reshoots
Robert J. Reilly .... rigging grip
Donald Reynolds Jr. .... key grip
Benoit Richard .... dimmer board operator: second unit
Tony Rivetti .... first assistant camera: "a" camera
Tony Rivetti .... steadicam operator: second unit
Jonathan E. Robinson .... second assistant camera "b" camera: second unit
Donald Roth .... rigging grip
Declan Ryan .... additional best boy
Declan Ryan .... lighting technician
Timothy Robert Ryan .... rigging electrician
Mike Sanchez .... video coordinator
Mike Satterfield .... rigging grip
Francesco Sauta .... digital image technician
Christopher A. Schenck .... camera operator: "b" camera, second unit
Colin Scherr .... lighting technician
John Schumacher .... grip: second unit
Derek A. Schwebel .... video assist: second unit
Rick Secosky .... grip
James Selph .... grip: first unit
James Allen Sheppard .... video assist: second unit
Brad Shield .... cinematographer: second unit
Scott Sprague .... lighting technician
L. Chris Strong .... rigging grip (as Lon C. Strong)
Brandon Swain .... rigging electrician
Randy Tharpe .... rigging electrician
Matthew Thiemann .... set lighting technician
Cameron Thorburn .... grip
Daniel Tkaczyk .... best boy electric: local
Michael Trejo .... grip
Jeffery J. Tufano .... camera operator: "b" camera, second unit
Chad Vanko .... lighting technician
Sergio Villegas .... rigging electrician
Jason Vowell .... video assist
Roger Wall .... assistant camera
Amanda Warning .... rigging electrician
Kristopher Weaver .... lighting technician
Scott Webb .... lighting console programmer: second unit
Jeremy Webre .... grip
Toni Weick .... camera production assistant
Chris Weigand .... lighting technician
Jordan Whaley .... additional lighting technician
Alex Willson .... lighting technician
Stanley Wong .... electrician
Earl Woods .... local best boy rigging electric
Justin Wright .... electrician
R. Michael Yope .... assistant chief lighting technician
Steve Zeiger .... rigging electrician
Scott Zuchowski .... best boy electric: second unit
 
Animation Department
Alfonso Alpuerto .... senior animator
Ana Maria Alvarado .... character animator
Robert Anaya .... animator
Robert Barros .... animator
A. Ibrahim Basha .... animator
Luis Batista .... animator
T.J. Burke .... animator
Bryon Caldwell .... animator
Francesco Canonico .... animator
Lars Canty .... inbetween artist
Bevin Carnes .... animator
Heather Carpini .... animator
Shawn Clark .... animator
Jacques Daigle .... animator
Jim Donovan .... animator
Manuel Escotet .... animator
Derek Esparza .... animator
Joel Foster .... senior animator
Tom Grevera .... animator
Emily D. Haley .... background artist
Seth Hippen .... animator
Nathan Jones .... animator
Min Kang .... animator
Mark Kennedy .... animator: Rising Sun Pictures
Bunhan Khin .... character animator
Matt Kowaliszyn .... senior animator
Bradley Lindsay .... animator
Bernard Lizon .... rough layout artist
Les Major .... senior animator
Andrew Malesky .... animator
Steven McClellan .... animator
Guido Muzzarelli .... animator
Jane Nechayevsky .... animator
Ellery Ortiz .... layout artist
Zac Overcash .... animator
J.J. Pastore .... animator
Long-Hai Pham .... animator
Harry Porudominsky .... animator
Alma Ramirez .... animator
Josh Riley .... animator
Michael Kevin Ryan .... animator
Brett Schroeder .... animator
Pushparaj Sethu .... animator
Shahbaaz Shah .... animator
Jason Shum .... animator: Pixomondo
Aaron Sims .... character designer
Dorian Soto .... animator
Glen Sylvester .... lead animator
Bob Taylor .... animator
Tony Thorne .... lead animator
Zachary Torok .... animator
Matthew Tovar .... animator
Kieran Turan .... animator
Miurika Valery .... animator
Kishore Vijay .... animator
Ryan Walker .... animator
Christopher Waltner .... animator
James R. Ward .... animator
Phan Wiantrakoon .... animator
Barry Wilson .... animator
Marc Yates .... animator
Amir Zarrin .... animator
Philippe Zerounian .... senior animator
 
Casting Department
Robin Batherson .... extras casting
Bryan Burra .... casting assistant
Tara Feldstein .... casting assistant
Craig Fincannon .... additional casting
Lisa Mae Fincannon .... additional casting
Jason Landry .... extras casting
Patty Majorczak-Connolly .... adr voice casting
Mark Sussman .... adr voice casting
Geraldine Glenn .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Gayle Anderson .... set costumer
Allison Bauserman .... set costumer
Emily Besa .... set costumer: reshoots
Conan Castro Jr. .... costume supervisor: reshoots
Leoisick Castro .... set costumer
Suzanne M.B. Chambliss .... costumer
Meghan Cornay .... costumes production assistant
Meghan Cornay .... set costumer
Tamsin Costello .... costumer
Tangi Crawford .... costume supervisor
Robert Cron .... costumer
Libby Dempster .... assistant costume designer
Dana Embree .... costumer
Annette Farnsworth .... costumer
Jody Felz .... costumer
Caryn Frankenfield .... set costumer
Kim M. Holly .... key costumer
Heidi Howell .... set costumer
Felicia Leilani Jarvis .... costumes production assistant
Sarah P. Koeppe .... additional costumer
Cookie Lopez .... key set costumer
Ashley Martin .... costumer
Mustapha Mimis .... costumer
Meriwether Nichols .... key costumer: second unit
Meriwether Nichols .... set costumer
Natasha Paczkowski .... costume shop foreman
David Paulin .... assistant ager/dyer
Stephanie Portnoy Porter .... costumer
Lexi Price .... set costumer
Leeann Radeka .... set costumer
Marcy Rector .... costumer
Sebastian Rey .... costumes production assistant
Sebastian Rey .... set costumer
Carlos Rosario .... assistant costume designer
Jeriana San Juan .... costume shopper
Constantine Sekeris .... costume illustrator
Azalia Snail .... costumer
Simon Thorpe .... costume illustrator
Christy Hebert Crouch .... costumer (uncredited)
Catherine Rodi .... seamstress (uncredited)
 
Editorial Department
Steven Cuellar .... post-production assistant
Glenn Richard Côté .... assistant editor
Mark Fitzgerald .... first assistant editor
Michael Hatzer .... digital intermediate colorist: Technicolor
Mo Henry .... negative cutter
Chris Jensen .... digital intermediate second colorist
Dave Labich .... post-production assistant
Kathleen Largay .... stereo DI conform and convergence correction
Bruce Lomet .... digital intermediate producer
Teressa Longo .... assistant editor
Priyal Mahadik .... stereoscopic editor
Neelkanth Mapara .... on-line stereoscopic editor
Sachin Patidar .... editorial: Prime Focus World
Steve Rhee .... assistant editor
Christopher Rouse .... additional editor
Ron San Agustin .... assistant 3D editor
Linda Schubell-Sundlin .... 3D conform editor
Girish Takle .... on-line editor
Allen Tracy .... stereoscopic conform supervisor: Prime Focus Los Angeles
Kraig Tytus .... post-production coordinator
Jason Wasserman .... first assistant editor: Avid
Everette Webber .... digital intermediate editor
Lee Wimer .... color timer
Darin Wooldridge .... home video mastering colorist
Jeff Pantaleo .... dailies colorist (uncredited)
Tim Weyers .... post-production coordinator (uncredited)
 
Music Department
Ryeland Allison .... synth programming
Pete Anthony .... conductor
Pete Anthony .... orchestrator
Jeff Atmajian .... orchestrator
Bruce Babcock .... orchestrator
Michael K. Bauer .... music editor
Marc Bonilla .... composer: additional music
Alan Brown .... composer: additional music
David Channing .... scoring editor
Sandy DeCrescent .... music contractor
Sven Faulconer .... technical score advisor
Mark Graham .... head of music preparation
Jollaine .... assistant musician contractor
Alex Kharlamov .... music designer
Jon Kull .... orchestrator
Shawn Murphy .... music scoring mixer
David Olson .... music editor
Ben Parry .... choir director
Victor Pesavento .... music preparation
Conrad Pope .... orchestrator
Peter Rotter .... orchestra contractor
Steven L. Smith .... music preparation
Pamela J. Sollie .... scoring coordinator
Marcus Trumpp .... orchestrator
Matthew J. Ward .... synth programming
Jim Weidman .... supervising music editor
Jay Weigel .... music contractor
Mel Wesson .... ambient music designer
Margaret Yen .... music consultant
Richard Ziegler .... music editor
Marc Bonilla .... musician: electric guitar (uncredited)
 
Transportation Department
David Becerra .... transportation dispatcher
Virgil Bienemy .... driver
Robert C. Cawley .... driver
Royale Edward .... driver
Don Haggerty .... transportation
Rene Horstmann .... teamster driver
Travis Hux .... driver: cast
Lionel C. Johnson .... driver
Gregory 'Stepper' Jones .... picture cars
Brad Lips .... driver
Steve Mann .... picture car coordinator
Neil Marshall .... transportation captain
Cyril O'Neil .... picture car consultant
Jimmy Ray Pickens .... transportation
Buddy Pine .... driver
Frank Porras .... transportation
Richard C. Ryan .... driver
Sean C. Ryan .... picture cars
Albert Samson .... transportation captain
Kenny Searle .... transportation coordinator
Chris Walden .... driver
 
Other crew
Spencer J. Abadie .... production assistant
Andy Abele .... stand-in
Paul Abraham .... craft service
Christian Agypt .... production secretary
Lindsey Allen .... assistant to Marc Guggenheim
Michael Arnona .... photo double/stand in
Barbara Babb .... key set production assistant: second unit
Liz Barker .... production assistant: second unit
MeSun Barnett .... set production assistant: re-shoots
Jennifer Benton .... craft service assistant
Eric Berlynn .... stand-in
Tommy Bernard .... assistant: Mr. Gains
Robert Bezick .... stand-in
Preston Bishop .... stand-in
Preston Bishop .... stand-in: Jon Tenney
Melanie A. Bonhomme .... set production assistant
Erin Booth .... production assistant
Kara Bowman .... medic
Scott Branta .... production assistant
Lynn Brasher .... production assistant
Beau Brasseaux .... stand in: male (as Beau Brasso)
Durado D. Brooks Jr. .... production assistant
Theo Brooks .... production assistant
Charlie S Brown .... animal wrangler: snakes
Jennifer Brown .... set medic: second unit
Joshua Cardenez .... craft service assistant
Grant Case .... stand-in
Clay Chamberlin .... stand in: Ryan Reynolds
Jason Chandler .... production assistant
Felder Charbonnet .... stand-in: DEO Agent #1
Edward J. Clare .... photo double for Tim Robbins
Chris Clinton .... set production assistant
Josh Crouchet .... production assistant
Renee D. Czarapata .... production accountant
Reed Daigle .... production assistant
Lisa Davidson .... production coordinator: WB
Erica Day .... photo double/stand-in
Angel De La Vina .... production assistant
Alicia Dean .... production assistant
Brittney Diez .... production assistant
Lisa Dilenschneider .... assistant to Andrew Haas
Michael Dittmar .... location assistant
William Doyle .... supervising location manager
Evan Eastham .... production assistant
Matthew Eberle .... set production assistant
Zack Earl Edwards .... additional set production assistant
Chris J. Fanguy .... water safety
Lucien Fernandez .... production assistant
George T. Fisk .... set production assistant
Cliff Fleming .... helicopter pilot
Cory Fleming .... aerial ground coordinator
Ashley Foster .... set production assistant
Pam Fuller .... script supervisor: second unit
Jeff Galpin .... animal wrangler
Matt Gamboa .... assistant to Donald De Line
Bryan Gardiner .... office production assistant: second unit
Moira Glace .... production assistant
Zoila Gomez .... production coordinator
Tim Granlund .... staff assistant
Sarah Gray .... assistant payroll accountant
Joanna Griebel .... production assistant
Justin Groetsch .... assistant production coordinator: second unit
Edmond Guidry .... production assistant
Dan Gutierrez .... set production assistant
Andrew Gutu .... production assistant
Elizabeth Ridley Hagan .... travel accountant
Gene Kevin Hames Jr. .... photo double/stand in
Justin M. Hamilton .... assistant to John Mahaffie
Cyrano Hardy .... production assistant
Omar Hashmy .... production assistant: reshoots
Thirl Haston .... marine coordinator
David P Hebert .... assistant location manager
Joyce Heftel .... script supervisor: pre-timing
Callie Hersheway .... assistant production coordinator: additional photography
Vanessa Hickey .... production assistant
Hannah M. Hinkel .... key second assistant accountant
Jason Hinkel .... first assistant accountant
Timothy Hodson .... production assistant
Zachary Holmes .... computer/video playback
Ann Horton .... accounting clerk
Robert Hotalen .... stand-in
Elston Howard .... location manager
Ozzy Inguanzo .... researcher
Olga Ivina .... production assistant: re-shoots
Derek Johnson .... stand-in: Ryan Reynolds
Linden Johnson .... vfx accountant
John A. Johnston .... location manager
Chris Kieffer .... video graphics supervisor
Ashlee Kilchrist .... production assistant
John C. Klein .... stand-in: helicopter pilot
Mark Krutov .... stand-in for Mark Strong
Iran Kuykendall .... production assistant
Dave Labich .... production assistant
Justin Lacalamita .... set production assistant
Roxann Langlois .... travel coordinator
Brian C. Lauziere .... set production assistant: second unit
Amy Law .... medic
Stephen LeBlanc .... assistant location manager
Coplin LeBleu .... video graphics artist
Amy Lehman .... clearance coordinator
Kris Leichtenberg .... location assistant
Mike Leonard .... set production assistant
Joshua Lilly .... production assistant
Kevin Lorio .... set production assistant
Ernie Malik .... unit publicist
Flavia Manes Rossi .... production assistant
Flavia Manes Rossi .... stand-in
Francesca M. Mannix .... assistant production coordinator
Jake Martin .... production assistant
Colin McDougall .... location manager: pre-production
Michael W. Miliotti .... animal trainer
Lucy Mirando .... set production assistant
Heidi Brook Myers .... adr loop artist
Neal Naito .... second unit coordinator
Austin Naulty .... production assistant
Holly O'Quin .... water safety
Vincent Parker .... video graphic artist (as Vince Parker)
Chantel Passantino .... second second assistant accountant (as Chantel Forest)
Alexis Payment .... production assistant
Rachel Perez .... set production assistant
Derek Peterson .... key production assistant
Matthew Phroper .... production assistant
Catherine Pittman .... dog trainer
Gregg Pittman .... dog trainer
Brie Puneky .... assistant to cast
Chris Quackenbush .... production assistant: second unit (as Christopher J. Quackenbush)
Paul Rahfield .... production assistant
Yvonne Ramond .... construction accountant
Bradley Randall .... on set production assistant
Michael Randolph .... key craft service
Anna Rane .... script supervisor
Nicole Real .... production assistant
Jason Richardson .... production assistant
Sonny Ritscher .... production accountant
Santos P. Rodriguez .... chef
Santos P. Rodriguez .... second unit caterer
Ross Morgan Ruben .... marine crew
Ross Morgan Ruben .... marine department
Keegan Sacko .... base camp production assistant
Keegan Sacko .... production assistant
John Sanchez .... production coordinator: additional photography
Bruce Sanders Jr. .... assistant marine coordinator
Leon Schatz .... set production assistant
Devon Schruff .... assistant location manager
Derek A. Schwebel .... craft service assistant
Derek A. Schwebel .... craft service assistant: second unit
Derek A. Schwebel .... key craft service: second unit
Caroline Seale .... set production assistant: second unit
Vrushank Shah .... production coordinator: conversion
Rohit Sharma .... production coordinator
Ben Silverman .... assistant to Mr. Campbell
Garin Sparks .... additional production assistant
Sean Stager .... production assistant: second unit
T.J. Storm .... motion actor: motion capture performers
Lauren Rae Sullivan .... production assistant
Rob Swenson .... location scout: aerial unit
Jared Swidzinski .... production assistant
Hirotatsu Taniguchi .... set production assistant: second unit
A.J. Timmcke .... production secretary: second unit
Sonia Torres .... set production assistant
Spencer Tracy .... stand-in
Timothy Tranquill .... development manager: Legend 3D
Jodi Tripi .... stock footage researcher
Tharyn Valavanis .... technical director: Pixomondo
Eric VanArsdale .... marine crew
Eric VanArsdale .... water safety
Zachery Vaughn .... location production assistant
Leena Waller .... set decoration researcher
Aaron Walrod .... payroll accountant
Christina Walrod .... second assistant accountant (as Christina M. Sullivan)
Katie Weiss .... production assistant
Derrick Bentley Wells .... production assistant
Ryan Wilk .... coordinator: main titles, yU+co
Alexander B. Williams .... assistant craft service
Eric Scott Williamson .... production assistant
John T. Wilson Jr. .... stand-in
Jeff Winn .... craft service: reshoots
Melissa Wiseman .... travel accountant
Stephanie Wittmann .... set production assistant
Leah Wouters .... data archivist
Ashley Wright .... set production assistant
Garson Yu .... title designer: main titles
Will Zullo .... production assistant
Roy Barrios .... medic: construction - day player (uncredited)
T.J. Storm .... motion capture actor: Parallax (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for intense sequences of sci-fi violence and action
Runtime:
114 min | 123 min (extended cut)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
To prepare for Carol Ferris's action scenes, Blake Lively underwent training on the The Matrix (1999)'s aerial stunt rigs, assisted by acrobats from the "Cirque du Soleil" and supervised by noted stunt coordinator Gary Powell. She described it as a great experience: "I'm 40 feet in the air, spiralling around. That's the best workout you can ever do because it's all core... You do that for ten minutes and you should see your body the next day! It's so exhilarating, so thrilling - and nauseating."See more »
Goofs:
Continuity: When Hal and Carol are dancing in the bar, they start with Hal's right arm extended, a reverse of typical leading position. Midway through their dance, he's leading with his left arm extended without their having switched.See more »
Quotes:
[first lines]
Tomar-Re:Billions of years ago, a race of immortals harnessed the most powerful force in existence: the emerald energy of willpower. These immortals, the Guardians of the Universe, built a world from where they could watch over all of existence: the planet Oa...
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Barefootin'See more »

FAQ

Was Green Lantern Filmed In Stereoscopic 3-D?
How many Green Lanterns have there been?
Which Green Lantern is this movie about?
See more »
251 out of 426 people found the following review useful.
Decent flick. Not half as bad as some of the critics have been making it out., 17 June 2011
Author: karl-oneill from Ireland

A decent comic book adaptation of the DC comic book character Green Lantern.

It's certainly not as bad as some critics have made it out to be.

It's fun, the action sequences are flashy and exciting. The acting is all top notch and the humor is done really well.

Green Lantern is unpretentious, probably even one of the most unpretentious superhero movies ever made. It embraces its inherent goofiness and excludes much of the angst and over-seriousness that we seen in other comic book movies like Batman and Spiderman.

The after-credits scene is awesome. A real fan pleaser and hopefully they will make a sequel.

Was the above review useful to you?
See more (526 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Green Lantern (2011)
Recent Posts (updated daily)User
In my opinion Green Lantern Movie was better than the Avengers lbarron20
GL comic fans jeremycdean
Is anyone else annoyed with the Blackest Night Gns/Tpbs?s thedarklantern
Of BvS, JLA, GL+Flash film and Ryan Reynolds violetruth
Best way to reboot the franchise johnnylovely
Rumor: Green Lantern/Flash team up movie planned for 2017 fernandesgmk
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Transformers: Dark of the Moon Thor Transformers Captain America: The First Avenger G.I. Joe: The Rise of Cobra
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.