Edit
Jennifer's Body (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Karyn Kusama

Writing Credits (WGA)  

Diablo Cody ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Sal Cortez ...
Ryan Levine ...
...
Colin Askey ...
...
...
...
...
Jonas Kozelle (as Joshua Emerson)
...
...
...
...
Aman Johal ...
...
Candus Churchill ...
...
...
...
...
...
...
...
Other Girl (as Karissa C. Tynes)
...
Michael Brock ...
...
...
...
...
...
...
...
DJ at Dance (as Cut Chemist)
Zoe Laliberté ...
Candlelight Vigil Singer (as Zoe LaLiberté)
Chelsey Smith ...
Candlelight Vigil Singer
Whitney Chow ...
Candlelight Vigil Singer
Michael Orstad ...
Candlelight Vigil Singer
Ronnie Robinson ...
...
Roxanne Wong ...
Patient #1
Diane Dutra ...
Patient #2
Maya Toews ...
...
Voice actor (voice) (as Andrea E. Baker)
...
Voice actor (voice)
...
(voice) (as Catherine Cavadini)
...
Voice actor (voice) (as Lanai Chapman)
...
Voice actor (voice)
Jeff Fischer ...
Voice actor (voice)
...
Voice actor (voice)
Barbara Harris ...
Voice actor (voice) (as Barbara Iley)
Caryn Johnson ...
Voice actor (voice)
...
Voice actor (voice)
...
Voice actor (voice)
Levi Nunez ...
Voice actor (voice)
Paige Pollack ...
Voice actor (voice)
David Randolph ...
Voice actor (voice) (as David J. Randolph)
...
Voice actor (voice)
...
Voice actor (voice)
Andreana Weiner ...
Voice actor (voice)
...
Voice actor (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Locker Room Girl (uncredited)
...
Melody Lane Drinking Woman (uncredited)
...
Girl (uncredited)
...
Passing Motorist (uncredited)
Kier Mellour ...
Candie (uncredited)
Dan Savoie ...
Fire Victim (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Diablo Cody ... executive producer
Daniel Dubiecki ... producer
Mason Novick ... producer
Jason Reitman ... producer
Brad Van Arragon ... co-producer

Music by 

Stephen Barton
Theodore Shapiro

Cinematography by 

M. David Mullen ... director of photography

Film Editing by 

Plummy Tucker

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

Arvinder Grewal ... (as Arv Greywal)

Art Direction by 

Paolo G. Venturi

Set Decoration by 

Joanne Leblanc

Costume Design by 

Katia Stano

Makeup Department 

Howard Berger ... special makeup effects and animatronics
Anneliese Boise ... makeup effects hair department (as Annelisa Boise)
Jack Bricker ... makeup effects hair department
Charmaine Clark ... first assistant hair stylist
Glen Eisner ... makeup effects sculptor
Mike Fields ... on-set key effects makeup
Steve Hartman ... makeup effects art department
Grady Holder ... makeup effects art department
Tanya Hudson ... first assistant makeup artist
Monica Huppert ... makeup artist
Emma Jacobs ... prosthetics technician
Jim Leonard ... makeup effects art department
Tony Matijevich ... makeup effects art department
Beverly Moncrief ... contact lens technician
Greg Nicotero ... special makeup effects and animatronics
Robert A. Pandini ... hair stylist (as Robert Pandini)
Dirk Rogers ... makeup effects art department
Veronica Torres ... prosthetics coordinator
Patricia Urias ... makeup effects art department
A.J. Venuto ... makeup effects art department
Kevin Wasner ... makeup effects art department / makeup effects sculptor
John Wheaton ... makeup effects designer
Gary Pawlowski ... moldmaker (uncredited)

Production Management 

Chris Dowell ... post-production supervisor
Bruce Szeles ... post-production supervisor
Michael Williams ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jason Blumenfeld ... first assistant director (as Jason A. Blumenfeld)
Daniel Dubiecki ... second unit director
Sam Harris ... first assistant director: second unit
Gary Hawes ... third assistant director
Gordon Piper ... third assistant director
Tracey Poirier ... second assistant director

Art Department 

Brian Beatty ... scenic carpenter
John Beatty ... construction coordinator
Josephine Bleuer ... key greens (as M. Josie Bleuer)
Carlos Bolbrugge ... graphic designer (as Carlos Bulbrugge)
Rob Boulet ... scenic artist
Graham Brunskill ... scenic carpenter
Mike Carter ... best boy greens
Colin Comeau ... painter
Wallace Cross ... scenic artist
Mitch Devon ... scenic carpenter
David Dowling ... property master
Paul Duffy ... paint foreman
Frank Duignan ... scenic painter
Milan Gelon ... on-set painter
Doug Girling ... set designer
Josh Greenfield ... scenic helper
Kevin Griffin-Park ... on-set dresser (as Kevin Griffin Park)
Wes Hamby ... assistant property master
Luke King ... dresser
Peter Lacroix ... lead carpenter
Michelle Lambert ... scenic painter
Kenneth Latour ... scenic carpenter
Gary Lawrence ... scenic carpenter
Christina Livesey ... labourer (as Chris Livesey)
Spencer Louttit ... assistant property master
Marko Lytviak ... head painter (as Marko T. Lytviak)
Johanna Manders ... lead greens
Dale Menzies ... construction foreman
Natasha Muir ... lead painter
Lori K. Peterson ... key background coordinator
Lorne Poole ... lead dresser
Vicki Pui ... storyboard artist
Chris Renshaw ... dresser
Robin Richesson ... storyboard artist: US
Christopher Rodgers ... lead carpenter (as Chris Rodgers)
Dean Rossmo ... construction buyer
Myron Ruth ... buyer
Richard Schultz ... on-set greens (as Rick Schultz)
Cameron Senum ... scenic carpenter
Erin Sinclair ... art department coordinator
Wyatt Soutzo ... painter
Ricardo Spinacé ... scenic artist (as Ricardo Spinace)
Chris Stephenson ... scenic carpenter
Darrell Theriault ... lead labourer
Kevin Tomecek ... location foreman
Marke K. Walker ... lead carpenter
Scott Weisenburger ... scenic carpenter
Teresa Weston ... assistant art director
Vernon Winn ... lead metal fabricator
Chelsea Yusep ... assistant set decorator
Dragan Zaric ... scenic artist
Kurt Bruun ... props (uncredited)
D. Martin Myatt ... props assistant (uncredited)
Adrien Van Viersen ... illustrator (uncredited)
Neil Westlake ... graphic designer: re-shoot (uncredited)
David Paul Hewitt White ... set dresser (uncredited)
Sean Will ... scenic painter (uncredited)

Sound Department 

Rick Ash ... sound re-recording mixer
James Bailey ... foley artist
Joe Barnett ... sound re-recording mixer
Todd Beckett ... sound re-recording mixer
Kyle Billingsley ... foley mixer
Rick Bold ... boom operator
Andrew DeCristofaro ... supervising sound editor
Richard Dwan Jr. ... sound editor
Alan Freedman ... adr mixer (as Alan 'Danger' Freedman)
Hector C. Gika ... sound editor
John Guentner ... foley intern
J. Stanley Johnston ... sound re-recording mixer
Jesse Johnstone ... sound recordist
Cynthia Merrill ... foley artist
Trevor Metz ... sound editor
Nick Neutra ... foley supervisor
Perry Robertson ... supervising adr editor
Scott Sanders ... supervising adr editor
Karen Schell ... sound assistant
Ann Scibelli ... supervising sound designer
Rob Young ... production sound mixer
Kevin Zimmerman ... first assistant sound editor (as Kevin A. Zimmerman)
Barney Cabral ... supervising adr editor (uncredited)
Justin Herman ... mix technician (uncredited)
Jorge Montijo ... sound editor (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Randolph Saucedo ... sound recordist (uncredited)
Brian Seagrave ... audio post-conform (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Graham Timmer ... additional boom operator (uncredited) / sound mixer: second unit (uncredited)

Special Effects by 

Steven M. Adams ... special effects assistant (as Steven Adams)
Rory Cutler ... special effects coordinator
Ken Reynolds ... special effects assistant
John Sleep ... best boy special effects
Michael Broom ... illustrator: KNB EFX Group (uncredited)
Joe Giles ... special makeup effects crew: KNB EFX Group (uncredited)
Brian Goehring ... special makeup effects crew: KNB EFX Group (uncredited)
Jason Pinsker ... special effects technician: KNB EFX Group (uncredited)

Visual Effects by 

Austin Basile ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Ann-Marie Blommaert ... visual effects project manager: Technicolor Creative Services Vancouver
Dan Brittain ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Corey Coates ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Pete Dionne ... cg supervisor: Technicolor Creative Services Vancouver
Christopher Elke ... visual effects producer: Technicolor Creative Services Vancouver
Steve Elliott ... visual effects i/o: Technicolor Creative Services Vancouver
John Fukushima ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Erik Nordby ... visual effects supervisor: Technicolor Creative Services Vancouver
Sean O'Hara ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Mitch Paulson ... digital colorist
Sarah Jean Porter ... visual effects editor (as Sarah Porter)
Jeremy Price ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Ricardo Quintero ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Persis Reynolds ... visual effects executive producer: Technicolor Creative Services Vancouver
Richard Sexton ... software developer: Technicolor Creative Services Vancouver
Michael Shapcotte ... systems administrator: Technicolor Creative Services Vancouver
Vicki Silva ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Tomaso Tartarotti ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Patrick Thompson ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Joel Tong ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
Benjamin J. Wylie ... cg artist: Technicolor Creative Services Vancouver (as Ben Wylie)
Matt Yeoman ... compositor: Technicolor Creative Services Vancouver
David Chen ... digital artist (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Lee Croft ... senior digital compositor: Technicolor Beijing (uncredited)
Phil Jones ... visual effects supervisor: Technicolor Beijing (uncredited)
Cyryl Koshyk ... visual effects coordinator (uncredited)
Jonathan Tex Levitt ... digital artist (uncredited)
Andy Lichtstein ... digital preview colorist (uncredited)
Robert Luo ... technical director (uncredited)
Cat Rowe ... digital colorist assist (uncredited)

Stunts 

Ed Anders ... stunt coordinator
Brett Armstrong ... stunts
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Loyd Bateman ... stunts
Krista Bell ... stunts
Byron Briscoe ... stunts
Mike Carpenter ... stunts
Nesta Chapman ... stunts
Laura Lee Connery ... stunts
Mike Crestejo ... stunts
Garvin Cross ... stunts
Susan De West ... stunts (as Susan McLellan)
Joe Doserro ... stunts (as Joe DoSerro)
Ryan Ennis ... stunts
Caroline Field ... stunts
Corbin Fox ... stunt rigger
Lani Gelera ... stunts
Alex Haxby ... stunts
Kim Howey ... stunts
Brad Kelly ... stunts
Dave Lane ... stunt rigger
Cody Laudan ... stunts
Brad Loree ... stunts
Leslie McMichael ... stunts
Steven McMichael ... stunts (as Steve McMichael)
Mike Mitchell ... stunts
Anthony Moyer ... stunts
Dan Redford ... stunts
Darryl Scheelar ... stunts
Ryan Schroeder ... stunts
Todd Scott ... stunts
Ty Trand ... stunts
Owen Walstrom ... stunts
Maja Aro ... stunt double: Megan Fox (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Vanessa Andrascik ... camera loader
Dave Askey ... key grip
Greg Beaton ... b camera focus puller / first assistant camera: second unit
Yves Bernadet ... lamp operator
John Clothier ... camera operator / steadicam operator
Marty Coady ... grip
Ken Decker ... generator operator
John Dekker ... gaffer (as John C. Dekker)
Mike Draaijers ... rigging gaffer (as Myke Draaijers)
Gareth Farfan ... grip
Keith Flanagan ... grip
Trevor D. Gray ... lamp operator (as Trevor Gray)
Doane Gregory ... still photographer
Karl Herrmann ... b camera operator / camera operator: second unit / director of photography: second unit
Randy A. Jablonka ... lamp operator (as Randy Jablonka)
Craig Jones ... best boy electric
David Kershaw ... a dolly grip
Andrew Learmonth ... video assist playback
Ian R.C. Levine ... a camera second assistant (as Ian Levine)
Stephen Maier ... a camera focus puller
Sarah Mather ... b camera second assistant / second assistant camera: second unit
Wil Parrott ... grip
Vince Phillips ... best boy grip
Chris Stigter ... rigging best boy
Andrew Towson ... lamp operator
Kieran Humphries ... first assistant camera (uncredited)
Dale H. Jahraus ... camera operator (uncredited)
Todd Martin ... lighting board operator (uncredited)
Scott Wallace ... video playback operator (uncredited)
Kevin Zanit ... phantom technician (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Vancouver
James Forsyth ... extras casting
Barbara Harris ... voice casting
Kara Lipson ... casting associate: US
Coreen Mayrs ... casting: Vancouver
Meagan Lopez ... casting assistant (uncredited)
Tiffany Mak ... casting department (uncredited)
Amy Nygaard ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ellen Anderson ... assistant costume designer
Summer Dietz ... prep costumer
Paula Plachy ... prep costumer
Roza Savvas ... set supervisor
Meg Schmon ... costume coordinator
Debbie Schreiber ... truck costumer
Heather Seshadri ... costume dyer/breakdown (uncredited)
Hollie Strobl ... costume dyer/breakdown (uncredited)

Editorial Department 

Cheryl Buckman ... first assistant editor: Canada
Gary Burritt ... negative manager
George Chavez ... lab color timer
Gail DuFosse ... second assistant editor (as Gail Du Fosse)
Gershon Hinkson ... first assistant editor: dailies
Scott Thomas Keene ... post-production assistant: Los Angeles
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant producer
Mitch Paulson ... digital colorist
Martha Pike ... digital intermediate editor
Sarah Jean Porter ... first assistant editor (as Sarah Porter)
Darryl Stawychny ... post-production assistant: Canada
Frank Robinson ... colorist: Technicolor Creative Services (uncredited)
Christine Seino ... assistant on-line editor (uncredited)
Jaan Spirka ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Bryan Carrigan ... synth programmer
Thomas S. Drescher ... temp music editor (as Thomas Drescher)
Chris Fogel ... music mixer / music recordist
Daryl B. Kell ... music editor (as Daryl Kell)
Randall Poster ... music supervisor
Jim Dunbar ... music coordinator (uncredited)
Ludwig Göransson ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Dave Liboiron ... transportation coordinator
Lee Moors ... transportation captain
Manfred Rossdeutscher ... transportation (uncredited)

Other crew 

Irene Astle ... payroll accountant
David Beck ... sustainable film services: CTP Media Consulting
Vitomir Bogdanovic ... key production assistant (as Mike Bogdanovic)
Joie Botkin ... assistant: Karyn Kusama
Duane Bradley ... animal trainer
Trevor Brokop ... assistant location trainee
Stephanie Brown ... production assistant
Ian Cairns ... key production assistant
Matthew Cooper ... sustainable film services: CTP Media Consulting
Jason Crosby ... marine coordinator
Peter Cummings ... research consultant
Dave Daniels ... production assistant (as David Daniels)
Gloria Davies ... unit publicist
Amanda Dobson ... assistant chef
Marion Dobson ... chef
Graham Donahoe ... production assistant
Dana Dubé ... animal coordinator
Dino Dubé ... animal trainer
Susana Inés Fattorini ... post-production accountant (as Susana Fattorini)
Mike Fields ... puppeteer (as Michael Fields)
Elspeth Grafton ... script supervisor: second unit
Joel Hurley ... location scout
Harvest Johnstone ... assistant: Daniel Dubiecki and Jason Reitman
Michelle Knudsen ... assistant: Mason Novick
Erin Krozek ... assistant: Daniel Dubiecki and Jason Reitman
Robert Kurzac ... security captain (as Rob Kurzac)
Paula S. Kyan ... production assistant
Shane Lennox ... assistant location manager
Gwen MacQueen ... accounting clerk (as Gwen McQueen)
Ryan Mains ... assistant location trainee
Natalie Mathes ... post-production accountant
Sandra Matossi ... production accountant
Christopher McDonell ... location scout
Sandy McKechnie ... office production assistant (as Spanky McKechnie)
Amy Miller ... craft service / first aid
Christa Moscrop ... assistant: Karyn Kusama
Jason Moskie ... production assistant
Shaun Moskie ... key production assistant
Brandon Pond ... production assistant
Alison Rasberry ... assistant director production assistant (as Alison Low)
Alison Reiter ... assistant post-production accountant
Sheryl Rhodes ... production coordinator
Lawra Robertson ... assistant to producers
Neil Robertson ... location manager (as Neil S. Robertson)
Nadav-Sacha Santo ... production assistant
Kristina Slivarich ... production assistant
Cherie Smid ... animal trainer (as Cherie L. Smid)
Maya Toews ... assistant: Mason Novick
Lee Tucker ... preview projectionist
Debbie Van Dusen ... first assistant accountant
Trevor Westerhoff ... production coordinator
Neil Williams ... office production assistant
Christine Wilson ... script supervisor (as Christine M. Wilson)
Brent Badger ... production assistant (uncredited)
Michael Bendner ... background coordinator (uncredited)
Simon Bright ... production assistant (uncredited)
Charles Crossin ... extras wrangler (uncredited)
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Jordan L. Howard ... production assistant (uncredited)
Krista Johnston ... clearance (uncredited)
Brynn Kinnee ... background coordinator (uncredited)
Maria Kozak ... production assistant (uncredited)
Jenny Lee ... title designer: Main and End titles (uncredited)
Willan Leung ... key production assistant: re-shoot (uncredited)
Lukasz Madziag ... office production assistant: reshoot (uncredited)
Shandra Molloy ... production assistant (uncredited)
Jacek Pulanecki ... production assistant (uncredited)
Raj Rawal ... marketing intern (uncredited)
Jacquelyn Roth ... production assistant (uncredited)
Devin Senft ... location scout (uncredited)
Gareth Smith ... title designer: Main and End titles (uncredited)
Chris Thoma ... assistant location manager (uncredited)
Max Torroba ... playback coordinator (uncredited)

Thanks 

Wayne D. Barlowe ... special thanks: artwork (as Wayne Barlowe)
Test Your Reflex ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page