IMDb > Seventh Son (2015)
Seventh Son
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Seventh Son (2015) More at IMDbPro »

Photos (See all 9 | slideshow) Videos
Seventh Son -- A 18th century adventure story centered on young Thomas, who is apprenticed to the local Spook to learn to fight evil spirits. His first great challenge comes when the powerful Mother Malkin escapes her confinement while the Spook is away.

Overview

MOVIEmeter: ?
Down 7% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Joseph Delaney (book) and
Matt Greenberg (previous screenplay)
(more)
Contact:
View company contact information for Seventh Son on IMDbPro.
Release Date:
6 February 2015 (USA) See more »
Genre:
Plot:
Young Thomas is apprenticed to the local Spook to learn to fight evil spirits. His first great challenge comes when the powerful Mother Malkin escapes her confinement while the Spook is away. Full summary » | Full synopsis »

Production Notes from IMDbPro

Status:
Completed | See complete list of 30,900 in-production titles »
Status Updated:
9 July 2012
More Info:
See more production information about Seventh Son (2015) only on IMDbPro.
Note:
Because this project is categorized as being in production, the data is subject to change; some data could be removed completely.

Cast

 

Jeff Bridges ... Master Gregory

Julianne Moore ... Mother Malkin

Kit Harington ... Billy Bradley

Djimon Hounsou ... Radu

Olivia Williams

Ben Barnes ... Tom Ward

Antje Traue ... Bony Lizzie

Alicia Vikander ... Alice

Jason Scott Lee ... Urag

David Cubitt ... Rogue Knight
Timothy Webber ... Malcom Ward

Loyd Catlett ... Grave-robber

Billy Wickman ... Young Guard

Gerard Plunkett ... Prelate

Eric Keenleyside ... Old Guard

Fraser Aitcheson ... Grave Robber

Julian Black Antelope ... Tomb Robber

Zahf Paroo ... Virahadra

Jim Shield ... Leader Soldier

Carmel Amit ... Member of Mob

Faustino Di Bauda ... Innkeeper

Primo Allon ... Simon Ward

Lilah Fitzgerald ... Cate Ward

Sean Carey ... Soldier

Thai-Hoa Le ... Fisherman

Luc Roderique ... Strix

Taya Clyne ... Little Girl
Brenda McDonald ... Timeless Hag

Jason Asuncion ... Mongolian

Marcel Bridges ... Jack Ward

Yaroslav Poverlo ... Head Counselor
Duffy ... Stray Dog
Isabelle Landry ... Priest's Wife

Joanne Bentley ... Noblewoman (uncredited)

Anthony Welch ... Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Sergey Bodrov  (as Sergei Bodrov)
 
Writing credits
Joseph Delaney (book)

Max Borenstein  screenplay
Matt Greenberg  previous screenplay
Steven Knight 
Charles Leavitt  screenplay

Produced by
Alysia Cotter .... executive producer
Louis Ferrara .... associate producer
Basil Iwanyk .... producer
Jon Jashni .... executive producer
Brent O'Connor .... executive producer
Jillian Share Zaks .... co-producer
Thomas Tull .... producer
Lionel Wigram .... producer
 
Original Music by
Marco Beltrami 
 
Cinematography by
Newton Thomas Sigel 
 
Film Editing by
Paul Rubell 
 
Casting by
Heike Brandstatter 
Amanda Mackey Johnson 
Coreen Mayrs 
 
Production Design by
Dante Ferretti 
 
Art Direction by
Maria-Teresa Barbasso 
Dimitri Capuani 
Federico Costantini 
Ross Dempster 
Michael Diner 
Elena Dubova (additional photography)
Daniela Giovannoni 
Andrew Li 
Alessandro Santucci 
Luca Tranchino 
Grant Van Der Slagt (supervising art director)
 
Set Decoration by
Elizabeth Wilcox 
 
Costume Design by
Jacqueline West 
 
Makeup Department
Heather Barreca .... assistant hair stylist
Anne Carroll .... hair department head
Alan D'Angerio .... Mrs. Moore's hairstylist
Céline Godeau .... special makeup effects artist
Diane Holme .... hair stylist
Monica Huppert .... makeup department head
Amanda Kuryk .... first assistant makeup artist
Amanda Kuryk .... special makeup effects artist
Keith Lau .... special makeup effects artist
Toby Lindala .... special makeup effects designer
Amanda McGowan .... assistant makeup artist
Ann McLaren .... special makeup effects artist
Thomas Nellen .... personal hair stylist: Mr. Jeff Bridges
Thomas Nellen .... personal makeup artist: Mr. Jeff Bridges
Elaine L. Offers .... makeup artist: Julianne Moore
Janice Rhodes .... hair stylist
Forest Sala .... key hair stylist
Candice Stafford .... makeup artist
Krista Young .... key second unit
 
Production Management
Abby Callahan .... post-production supervisor
Brendan Ferguson .... production manager
Eric Hedayat .... production executive: Legendary Pictures
Cecil O'Connor .... unit manager
Ty Warren .... executive in charge of production: Legendary Pictures
 
Second Unit Director or Assistant Director
David Arnold .... key second assistant director
Paul Barry .... first assistant director: second unit
Joao Paulo Bertol .... additional assistant director
Steve Danton .... first assistant director
Gary Hawes .... second assistant director
Paul Jennings .... second unit director
Darren Kelly .... ad team pa: reshoots
Philip Nee Nee .... second assistant director: second unit
Amanda Petura .... trainee assistant director
Megan M. Shank .... third assistant director
Jason Still .... assistant director
Rhonda Taylor .... third assistant director: second unit
 
Art Department
Andy Aitken .... sculptor
Aaron Alexander .... props on set
Carole Alexander .... set sculptor
Britt Bancroft .... set decoration coordinator
Alistair Bell .... carpenter
Laurel Bergman .... assistant art director
Eli Best .... art department assistant
Michael A. Billings .... set dec buyer
Martine Bilodeau .... lead painter
Martin P. Blaine .... scenic carpenter
Peter Bodnarus .... assistant art director
Maureen Carey .... construction buyer
Mira Caveno .... set designer
Lubor Cencak .... scenic artist
Lynn Chaulk .... scenic artist
Jason Claridge .... head paint coordinator
David Clarke .... assistant art director
Matt Conway .... concept artist
Alexandra Cram .... assistant property master
Gerri Crawford .... props
James Robert Crockett .... art department assistant
Brian Cunningham .... concept illustrator
Jordan Dobbie .... truck propsman
Paxton Downard .... second unit property master
Elena Dubova .... art department assistant
Matthew L. Eisenhauer .... scenic carpenter
Craig Elliott .... concept artist
Anthony Francisco .... concept designer
Paul Gerrard .... concept artist
Lisa Godwin .... prop builder
Trevor Goring .... storyboard artist
Doug Hardwick .... construction coordinator
Sean Hargreaves .... concept artist
Jan Holmsten .... construction buyer
Jasmin Jakupovic .... scenic artist
Jon Jarema .... builder: match castle
Kevin Kasper .... set dresser
John B. Keys .... scenic artist
Maciej Kuciara .... concept artist
Ray Lai .... props illustrator
Howard Lau .... character designer
Keith Lau .... concept illustrator
Terry Lewis .... assistant set decorator
Vladimir Lushnikov .... scenic artist
Valeria Maichen .... props maker assistant
Adolfo Martínez Pérez .... storyboard artist
Ben Mauro .... creature designer
Ignacio McBurney .... assistant set decorator
Rob McCallum .... storyboard artist
Sean McGee .... on-set props assistant
Marilyn McKay .... sculptor
J.J. Mestinsek .... paint foreman
Sebastian Meyer .... concept illustrator
Natalie Michalchyshyn .... construction buyer
Marek Okon .... concept artist
Yvonne Peddemors .... painter
Levente Peterffy .... concept artist
Vicki Pui .... concept illustrator
Gianpaolo Rifino .... model maker
Francisco Rosa .... scenic painter
Andrey Ryabovichev .... concept art: characters
Daniel Scarcello .... sculptor
Ugo Serrano .... prop designer
Shreya Shetty .... concept artist
Dan Sissons .... property master
Peter Stratford .... model builder
Shelley Surette .... set dresser
Vladimir Todorov .... concept artist
Adrien Van Viersen .... storyboard artist
Paul Wagner .... prop builder
Ross Wahl .... on set dresser
Sandy Walker .... assistant set decorator
Geoff Wallace .... set designer
Lori West .... graphic artist
Levi Woods .... propmaker foreman
Gary Young .... set sculptor
Harrison Yurkiw .... model maker
John G. Anderson .... carpenter (uncredited)
Janice Lynn Coats .... scenic carpenter (uncredited)
Ayma Letang .... special prop fabricator (uncredited)
 
Sound Department
Kristian Bailey .... sound mixer: second unit
Sarah Bourgeois .... assistant sound editor
Bryan Bowen .... sound editor
Stephanie Brown .... first assistant sound editor
Tim Crich .... cable utility
Robin Atkin Downes .... creature vocal
Chris Duesterdiek .... sound mixer
Glynna Grimala .... ADR Supervisor
Shane Hayes .... adr recordist
Michael Hertlein .... dialogue editor
David Jobe .... foley mixer
Thomas Jones .... supervising adr editor
Michael Keller .... sound re-recording mixer
Laurent Kossayan .... sound designer
Laurent Kossayan .... supervising sound editor
Kyle D. Krajewski .... adr recordist
Howard London .... adr mixer
Mike Markiw .... sound utility: Alberta
Darryl Marko .... boom operator: additional photography
Robert McDonagh .... boom operator
Michael Miller .... adr mixer
Millar Montgomery .... epk sound mixer
Chris Navarro .... adr mixer
Jason Oliver .... adr mixer
Tom Ozanich .... sound designer
Jeremy Peirson .... sound designer
Jeremy Peirson .... supervising sound editor
Mike Prestwood Smith .... sound re-recording mixer
Brody Ratsoy .... adr engineer
Shelley Roden .... foley artist
Unsun Song .... sound re-recording mix technician
Greg Steele .... adr mixer
Jody Thomas .... foley artist
John Joseph Thomas .... supervising foley editor
Tami Treadwell .... adr mixer
Greg Zimmerman .... adr recordist
 
Special Effects by
Alex Burdett .... special effects supervisor
Dan Cervin .... gimbal technician
Terence J. Cox .... special effects technician
Dawn Dininger .... special effects makeup
Chris Hatchwell .... special effects fabricator
Kai Hirvonen .... effects rigger
Mike Kruper .... special effects technician
Richard J. Landon .... key mechanical designer
Kyle T. Moore .... special effects assistant
Randy Parks .... fabricator
Rashmi Salvi .... special effects coordinator
Jayme Smith .... special effects technician
Adam Tayler .... special effects best boy
Cole Taylor .... legacy effects coordinator
 
Visual Effects by
Resham Aaron .... matchmove technical director: Rhythm and Hues
Nor Faisal Abdullah .... roto/prep artist: Rhythm & Hues Studios
Heather Abels .... matte painter: Rhythm & Hues
Charles Abou Aad .... cg supervisor
Pedro Pozo Acosta .... digital compositor
Nidhi Agarwal .... matchmove Artist: MPC
Rohit Agarwal .... matchmove artist
Rohit Agarwal .... roto animator
Suzaine Aguirre .... digital imaging specialist
Shish Aikat .... education manager: Rhythm & Hues
Nicolas Aithadi .... visual effects supervisor: MPC
Mohammad Akram .... matchmove artist
Erik Akutagawa .... digital image resources supervisor
Sreenivas Alapati .... matchmove artist: rhythm & hues studios
Marcus Alexander .... stereo producer
Maria Asim Ali .... stereoscopic artist
Stuart Allan .... post-visualization artist
Oliver Allen-Wielebnowski .... lead stereoscopic compositor
Praveen Allu .... prep artist
Murali Anagani .... pipeline technical director
Kapil Dev Anand .... modeling and texturing: MPC
Michael Anders .... stereo conversion production manager
Valeria Andino .... stereo conversion producer
Alina Anon .... matte artist: rhythm and hues
Syed Arafath Apsar .... visual effects coordinator
Adam Arnot .... digital artist
Sivakumar Arunachalam .... prep artist
Ruth Asensio .... layout artist: MPC
K.H. Aslam .... matchmove and rotomation
Mathieu Assemat .... lead technical animator
Davey Atkinson .... stereo artist: Prime Focus World
Priya Ayengar .... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Carlo Balassu .... digital matte painter
Anand Balasubramaniam .... technical animation lead: Rhythm and Hues India
Hernan Barros .... stereoscopic compositor
Miles Barry .... visual effects editorial: MPC
Peter Bartfay .... stereoscopic compositor
Gunjan Baruah .... roto & paint artist
Yadeep Batala .... stereo conversion artist: Prime Focus
Christopher Batty .... post-vis artist
Joel Bautista .... compositor: Moving Picture Company
Rubén Bautista .... effects artist: Trixter Film
Jeremy Bazin .... stereoscopic compositor
Leah Beevers .... technical animator
Anuradha Behera .... visual effects coordinator
Paula Bell .... roto prep supervisor
Stephen Bennett .... digital compositor: MPC
Prabir Bera .... lead stereoscopic compositor
Avinash Bhandary .... digital compositor
Daniel Bigaj .... roto/paint artist
Daniele Bigi .... cg supervisor
Julien Bolbach .... Environment Lead - MPC
Axel Bonami .... compositing supervisor: MPC London
Fabrizia Bonaventura .... lighting td
Jason Bond .... rotoscope artist
Mark Bortolotto .... compositor
Elena Bovetti .... visual effects coordinator
Toma Bowen .... senior compositor
Tim Bowman .... digital compositor
Peter Bowmar .... visual effects development supervisor
Patrick Bradford .... texture artist
Jeremy Bradley .... visual effects editor
Dhiraj Brahma .... senior bg prep artist: MPC
Sheldon Brathwaite .... stereoscopic conversion artist
Benjamin Bratt .... lead roto/prep artist
Nina Brautigam .... effects department manager: MPC Vancouver
Mark Breakspear .... visual effects supervisor: Method Studios Los Angeles
Dan Breckwoldt .... lead compositor: MPC
Gossart Brian .... visual effects artist
Andrew Brittain .... senior stereo artist
Amy Brunolli .... stereo coordinator: Rhythm & Hues
Marc Brzezicki .... lead stereoscopic conversion artist
Izet Buco .... visual effects lead compositor: MPC
Matthew Bullock .... modelling technical director: MPC Vancouver
Matthew Bullock .... onset data capture: MPC Vancouver
Jean Bultingaire .... groom artist: MPC
Julian Burt .... technical animator
Glenn Burton .... previs lead
Ivan Busquets .... compositing supervisor
Rachael G Campbell .... visual effects artist
Julia Canfora .... compositing production manager
Cania .... paint artist: Trixter Film
Tom Capizzi .... look dev artist
Tom Capizzi .... look development artist
Kathryn Capri .... modeler
Jessica Carrington .... stereo production assistant
Tom Castellani .... senior technical director: stereo conversion
Remi Cauzid .... visual effects
B. Kalyan Chakravarthy .... matchmove artist
Solene Chan-lam .... modeler and texture artist
Barish Chandran .... senior pipeline developer: MPC
Jessi Chang .... senior look development artist
Jo-Wan Chao .... modeling technical director: Rhythm and Hues Studios
Vikki Chapman .... stereoscopic coordinator
Vinit Chaturvedany .... track/matchmove artist
Vanessa Cheung .... digital matte painter
Jothan Chin .... compositor: Rhythm & Hues Studios Malaysia
Jeremy Chinn .... modeling development lead: Rhythm and Hues
Jung-Yoon Choi .... visual effects artist
Corey Kean Voon Chong .... roto/prep artist: Rhythm & Hues Studio
Charles Chorein .... lighting td
Sonja Christoph .... digital matte painter
Marvin Chua .... render i/o coordinator
Lisa Clarity .... visual effects artist
Graham D. Clark .... stereoscopic consultant
Alex Clarke .... environment technical director: Moving Picture Company, Vancouver
Oli Clarke .... lead layout artist: MPC
Richard Clegg .... visual effects artist
Joshua M. Cogswell .... technical animation supervisor: Rhythm and Hues
Michael Coldewey .... vfx executive producer: Trixter Film
Esme Coleman .... stereoscopic compositor
Chad E. Collier .... data operations manager: Method Studios
Matt Conway .... concept artist
Stephanie Cooper .... stereoscopic compositor
Ian Cope .... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Chad Cortvriendt .... stereoscopic producer
Tom Coster .... roto artist
Tom Coster .... roto/prep artist
Michael Crane .... lead compositor: Rhythm and Hues
Scott Cullen .... camera layout artist: Rhythm & Hues
Benjamin Cunningham .... environment layout supervisor
Mark Curtis .... compositing head of department: MPC Vancouver
Nicola Danese .... effects technical director: MPC
Gupta Darpan .... lighting artist
Dazrene Irman Darus .... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Dazrene Irman Darus .... roto/prep artist: Rhythm & Hues
Rhitam Das .... roto/prep artist
Jose Augusto David .... stereo compositor
Christopher Davies .... matchmove Artist: MPC
Denise Davis .... visual effects producer
Maurizio De Angelis .... cg modeler: MPC
Bruno Martins de Azevedo .... stereoscopic compositor
Manuela Schmidt de Souza .... senior technical director: lighting
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC
Chong Deng .... render technical director: MPC
Yannick Dewes .... visual effects production coordinator
Santosh Kumar Dey .... track/matchmove artist: Rhythm & Hues
Anthony Di Ninno .... senior previs artist
Raffael Dickreuter .... previs artist
Mike Diltz .... compositor: MPC
Pete Dionne .... CG supervisor: MPC
Adam Dorner .... technical animator: Rhythm and Hues
Brittany Drew .... texture artist
Monette Dubin .... visual effects consultant
Bogdan Dubovyk .... digital modeler: MPC
Tom Duckett .... stereo conversion artist
Nicole Duncan .... visual effects coordinator
Dylan Dunford .... data operations
Claire Duthie .... digital paint/roto artist
Sudip Dutta .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Matthew Nowicki DuVall .... compositor
John Dykstra .... visual effects designer
Scott Eade .... head of layout: MPC Vancouver
Dara Edwards .... digital production assistant
Harry Ellard .... junior effects technical director
Karen Elliott .... stereo conversion colead
Jared Embley .... character rigger: Rising Sun Pictures
Andrew Emmerson .... stereoscopic genius
Alexander Eriksson .... digital compositor: MPC
Marq Faulkner .... lighting td: MPC
Alastair Ferris-Leak .... lighting artist
Milad Firoozian .... visual effects artist
Mike Fischer .... visual effects artist
Boris Benjamin Foong .... visual effects artist: Rhythm and Hues Studios
Tyler Fox .... visual effects
Josh Frontino .... lead texture painter: Method Studios
Sarah Fuller .... lighting technical director
Monet Sheree Funke .... visual effects coordinator (as Monet Monge)
Juan Jesús García .... lead 3D matte artist: MPC
James Gardiner .... stereoscopic compositing td: Prime Focus
Andy Gauvreau .... fx lighting lead
Mikael Genachte-Lebail .... digital matte painter: Rhythm & Hues
Jack George .... visual effects coordinator
Kevin George .... environment technical director: MPC
Thomaskutty George .... fx td: Rhythm & Hues Studios
Abhishek Ghorui .... digital artist
Ahmad Ghourab .... effects technical director
Robert Gibbons .... stereoscopic compositor
Sheila Giroux .... visual effects coordinator
Ketki Gokhale .... character rigger: Method Studios
Harrison Goldstein .... cg production manager: Rhythm & Hues
Oleksiy Golovchenko .... matte painter: MPC
Pam Gonzales .... paint artist: method studios
Daniel Gonzalez Solozabal .... digital compositor: MPC
Claudio Gonzalez .... cloth technical director
Hanna Goodman .... stereoscopic compositor
Gowrishankar Gopinathan .... matchmove artist
Jimmy Gordon .... technical animation supervisor
Namita Gotephode .... modeling and shading manager
Goutham .... sequence coordinator
Edward Grad .... matte painter: rhythm & hues
Michael Grawert .... pre-visualization artist
Luke Gray .... technical director
Aoife Greenham .... lead stereoscopic compositor
James Greig .... visual effects coordinator
Ryan Grobins .... lighting lead
Erik Gronfeldt .... texture/look development technical director
James Grummitt .... visual effects coordinator
Luis Guggenberger .... head of art department: Trixter Film
Ayanava Gupta .... texture painter
Sebastian Haas .... pipeline director: Trixter Film
Patrik Hadorn .... lighting technical director
Betsy Asher Hall .... senior look development: Rhythm and Hues
Stephen Hammond .... texture painter
Pascal Hang .... previz character technical director
Silke Harbauer .... production secretary: Trixter Film
Michael Harden .... visual effects editor: MPC
Ashlyn Hardie .... visual effects coordinator
Benjamin Hardy .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Mohamad Sharil Harees .... visual effects artist
Jake Harrell .... modeler: MPC
Rio Harrington .... lead stereoscopic compositor
Ben Harrison .... assistant production manager: stereo conversion
John Lake Harvey .... digital compositor
Firdaus Hashim .... digital compositor
Jason Hayes .... stereoscopic compositor
Ryan Heelan .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Connie Hendrix .... production accountant: Prime Focus
Jongwoo Heo .... effects developer
Simon Herden .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Laurent Herveic .... lead modeler
Andreas Hikel .... lead previs artist
Andreas Hikel .... postvis supervisor
John Hill .... previs artist
Sophie Hills .... paint artist
Darin Hilton .... matte painting supervisor
Cristian Hinz .... visual effects artist
Sam Hodge .... visual effects artist
Robert Hoffmeister .... visual effects supervisor: Trixter Film
Julie Holmes .... lead layout artist: MPC
Lyndsey Horton .... rigger: Method Studios LA
Shannon Howald .... stereoscopic compositor
Heather Hoyland .... senior compositor
Shih-hao Jason Huang .... modeler: Rhythm & Hues
Levon Hudson .... assistant visual effects editor
Levon Hudson .... motion tracker
Azim Hulaimi .... roto/prep artist: Rhythm & Hues
Andrew Hutton .... visual effects artist
Veress Kovács István .... senior digital matte painter: MPC
Albena Ivanova .... stereoscopic compositor
Lakshmi J.K. .... digital artist
Chai Ming Yuh Jacky .... background prep artist: Rhythm & Hues Malaysia
Neh Jaiswal .... visual effects coordinator
Gemma James .... visual effects production manager: Rising Sun Pictures
Zafar Janjua .... visual effects coordinator
Alex Jenyon .... lead digital matte painter: MPC
Chris Jestico .... visual effects coordinator
Olivier Jezequel .... digital compositor
Jimmy Johansson .... pipeline td: MPC
Casey Johnson .... pipeline technical director
Simon P. Jones .... lead lighting technical director: MPC
Awadhut Joshi .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Vrushank Joshi .... matchmove artist
Igor Jovanovic .... effects technical director: MPC
Josh Judd .... paint artist
Robert Junggeburt .... digital matte painter: MPC
Alexandra Junginger .... stereo conversion coordinator
Dinesh K. Bishnoi .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Lauren Kaczor .... lighting artist: Rhythm & Hues Studio
Alla Kalachnikova .... co-lead lighting technical director: Rhythm & Hues Studios
Noushad Kallingal .... digital compositor
Kamalakkannan .... lead compositor
Chelsea Kammeyer .... digital production manager: Method Studios
Ranajoy Kar .... lead digital artist: MPC
Sumit Karamchandani .... matchmove artist
Henrik Karlsson .... senior groom td: MPC
Shraddha Kate .... digital artist
Tadaomi Kawasaki .... senior digital matte painter: MPC
Kat Kelly .... Stereo conversion lead
Adam Kelway .... compositor
Hussin Khan .... production & technical support: Rhythm & Hues
Geetanjali Kharbe .... character fx artist
Val Kharitonashvili .... digital artist
Nicholas Kim .... digital compositor: Method LA
Sam Kim .... digital compositor
Sung Churl Kim .... modeler
Yong Kim .... lighting td
James Kinnings .... animation director: Rhythm & Hues
Guido Kirsch .... compositing artist: Trixter Film
Cathleen Klein .... paint artist: Trixter Film
Karen Klein .... digital compositor
Martin Allan Kloner .... visual effects editor
Lauren Knowlton-Parry .... production support: MPC
Rohit Korgaonkar .... stereoscopic compositor
Muzaffer Korkut .... visual effects artist
Simone Kraus .... vfx executive producer: Trixter Film
Alexander Kubinyi .... stereo conversion artist
Sujay Kumar G. .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sanjeev Kumar .... pipeline software developer: MPC
Leandre Lagrange .... visual effects artist
Somasundaram Lakshmanan .... digital artist
Harry Lam .... sequence supervisor
Ganesh Lamkhade .... matchmove artist
Shandy Lashley .... on-set data wrangler
Delphine Laurent .... stereoscopic compositor: Prime Focus World
James Travis Lawrence .... senior lighter: Method Studios
Allyn Lawson .... technical animator
Isabelle Leduc .... vfx assistant coordinator
Cory Lee .... digital compositor: Pixel Playground, Inc.
Don Lee .... visual effects supervisor: Pixel Playground
Kim Lee .... visual effects producer: Pixel Playground
Pier Lefebvre .... matte painter
Taylor Lenton .... lighting td
Samuel Leung .... rendering technical assistant: MPC
Mathis Lex .... compositing artist: Trixter Film
Claudia Li .... visual effects coordinator: MPC
Joseph Li .... compositor
David Lieberman .... stereoscopic conversion compositor
Anu Liikkanen .... digital compositor
Nicolas Lim .... digital compositor
Kevin Lin .... matchmove supervisor: Rhythm & Hues Studios
Bryan Litson .... senior lighting artist
Sophia Lo .... digital compositor: Rhythm and Hues
Rajavel Loganathan .... digital compositor
Reilly Lohr .... senior texture painter
Gabriel Lopez .... stereo compositor
Blaine Lougheed .... lead visual effects set coordinator
Melanie Lowe .... digital matte painting assistant: MPC Vancouver
Sophie Luto .... prep artist
Melaina Mace .... digital matte painter: MPC
Richard Mahon .... lead matte painter
Tytus Majerski .... digital compositor
Suraj Makhija .... matchmove artist: MPC
Sameer Malik .... digital effects
Karey Maltzahn .... visual effects producer
Mark Mancewicz .... technical animator
Govindan Manivannan .... roto artist: The Moving Picture Company
Mary E. Manning .... previsualization artist
Mike Manning .... stereo conversion coordinator
Abner Marín .... visual effects artist
Stephen Mascarenhas .... executive producer stereoscopic conversion
Giovanni Mascherpa .... lighting td
Laszlo Mates .... senior lighting technical director
Gaurav Mathur .... fx artist
Christopher Lucas Maw .... stereo compositor
Mayur.Manoj.Kawale .... matchmove artist: Rhythm & Hues
Zack Mazerolle .... visual effects editor
L. Patrick McCormack .... senior manager: International Digital Productions
Jason McKeeman .... creature effects technical director
Clare McLaughlin .... visual effects production coordinator: MPC
Tracey McLean .... senior digital matte painter
Victor F. Medel .... visual effects coordinator
Jeremy Meltzer .... compositor
Lewis Menga .... stereoscopic conform editor
Marc Menneglier .... lighting technical director
Giacomo Mineo .... digital compositor
Jambunatha Mn .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Vardhana Mogeri .... matchmove & camera tracker technical director
Nicole Montemayor .... lead visual effects coordinator
Zeke Morales .... visual effects editor: Rhythm & Hues Studios
Bastien Mortelecque .... visual effects artist
Ben Murray .... senior stereographer: Prime Focus World
Frances Muthaiah .... matchmove artist
Victoria Muthu .... lighting technical director: Rhythm & Hues.
Rishikesh Nandlaskar .... 3D Modeler
Patrick Nanton .... lighting technical director
Tom Narey .... previs artist: PLF
Deepak Nayak .... stereoscopic compositor: elements team
Ben Neall .... senior texture painter: Rhythm & Hues
Paul Nelson .... lead texture artist: mpc
Stephen Newbold .... senior compositor: MPC
Tomi Nieminen .... visual effects producer: Trixter Film
Tristan Nieto .... stereoscopic compositor
Johnathan Nixon .... visual effects artist
Stephen Nixon .... effects department manager: MPC
James Noorani .... visual effects editor: mpc
Victor Norberg .... digital compositor
Erik Nordby .... visual effects supervisor: MPC Vancouver
Harold Novella .... texture artist
Onesimus Nuernberger .... concept artist: Rhythm & Hues
Barry O'Brien .... stereoscopic supervisor
Andrew Ogawa .... animator: MPC
Carina Ohlund .... lead lighting artist
Danny Omar .... compositor: Rhythm & Hues Studios Malaysia
Nitheesh P.C. .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sumit Pabbi .... effects technical director
Rui Padinha .... lead texture painter
Christopher Pales .... visual effects coordinator
Andrew Palmer .... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Eugene Paluso .... matchmove/layout
Ming Pan .... concept designer: Rhythm & Hues
Joan Panis .... lead effects technical director
Lisa Papadopoulou .... visual effects coordinator: Trixter Film
Ian Parra .... digital compositor
Harshal Patil .... match move technical director
Allison Paul .... visual effects coordinator: Lola Visual Effects
Jason Pauls .... stereoscopic production coordinator
Joe Pavlo .... lead compositor
Cara Payne .... visual effects coordinator
Tony Peck .... digital compositor: MPC
Kai Pedersen .... environment technical director
Seth Peterson .... environment lighter: Rhythm and Hues
Dennis Petkov .... digital artist: MPC
Jimmy Philip .... stereo supervisor
Mark Pinheiro .... senior compositor
Camil Planella .... digital effects artist
Stephanie Pocklington .... environment technical director: MPC
Stephanie Pocklington .... technical animator
Andrew Poole .... visual effects production manager
Tushar Prakashan .... technical director
Kukal Prasanth .... digital artist: Moving Picture Company
Ryan Prestridge .... lead matte painting technical director: Rhythm and Hues
Richard Pring .... head of editorial: Prime Focus
Alexandre Prod'homme .... roto/prep artist
James Purdy .... visual effects coordinator
Stefan Puschendorf .... stereographer: MPC
Toni Pykäläniemi .... digital compositor: MPC
Jason Quintana .... technical animator: Rhythm & Hues
Chris Raiskup .... visual effects coordinator
Chandraji Tharanga Rajakaruna .... stereoscopic compositor
Eren Ramadan .... visual effects production assistant: MPC
Ambrish Rangan .... lead matchmove artist: MPC
Sanjeevi Rangan .... pipeline technical director
Srinivasan Ranganathan .... visual effects artist
Ridhwan Razak .... digital compositor
Gábor Reikort .... environment technical director: Moving Picture Company, Vancouver
Markus Reithoffer .... lead compositor: MPC
Kristian Rejek .... digital compositor: The Moving Picture Company
Renganath .... matchmove artist: MPC
Jonathan Rhodes .... editorial assistant: View-d
Benoit Rimet .... visual effects artist
Adriano Rinaldi .... head of effects: MPC
Brian Ripley .... digital artist
Jaime E. Roberts .... texture artist
Liz Roberts .... visual effects producer: MPC Vancouver
Stephen Robertson .... digital compositor
Gaspard Roche .... creature fx td: The Moving Picture Company
Matt Rock .... production support
Briana Roecks .... visual effects assistant
Chad Roen .... visual effects artist: Modeling Lead
Lad Rohit .... look development
Zhiyang Rong .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Tom Rubendall .... visual effects coordinator
Karl Rumpf .... CG production manager: Rhythm & Hues
James Rustad .... visual effects artist
Desiree Ryden .... effects technical director: MPC
Matthew Sacchitella .... render i/o coordinator
Leah Sachs .... visual effects production manager (as Jennifer Lee Scheer)
Matthew Sakata .... visual effects assistant coordinator
Anjum Sakharkar .... modeling and texturing: MPC
Yury Sakovich .... technical animator
Joe Salazar .... digital compositor
Mayuresh Salunke .... senior modeler and digital sculptor: Rhythm & Hues
Samson Sam .... roto/prep artist: Rhythm & Hues Studios
Vishal Sanghani .... prelighting technical director
Miguel Santana .... roto/prep artist: MPC
Nick Sargent .... technical animator
Mihai Satmarean .... it manager: Trixter Film
Lena Scanlan .... visual effects producer: MPC
Federico Scarbini .... visual effects artist
Jeffrey Schaper .... visual effects digital producer: Rhythm and Hues
Jakob Schmidt .... lead effects technical director
Ryan Schubert .... previs/postvis artist
Evelyn Schunn .... compositing artist: Trixter Film
Sebastian Schütt .... digital compositor: MPC
Leanna Vaiman Scott .... texture artist: mpc
Donna Segal .... digital compositor
Pedro Seixas .... view-d compositor
Debapriya Senanayak .... digital compositor
Katysha Seng .... render wrangler: Rising Sun Pictures
Seshaprasad .... head of digital production: Rhythm & Hues Studios Asia
Gianfranco Sgura .... senior compositor: MPC
See Shae Lyn .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Behnam Shafiebeik .... senior compositor: Method Studios
Jimit Shah .... roto lead
Siddharth Shah .... lead compositor: Rhythm and Hues
Swati Shamsundar Malu .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Madhu Sharan .... matchmove artist: MPC
Agrata Sharma .... digital production coordinator: Rhythm and Hues Studios
Prateek Sharma .... stereo compositor
Rahul Sharma .... digital artist: MPC
Shikhar Sharma .... cg modeler
Matthew Shaw .... compositor
Craig Sheppard .... vfx editor: MPC
Heekyung Shin .... lighting technical director
Swain Shiv .... visual effects artist
Randal Shore .... head of production: Moving Picture Company
Avdesh Shukla .... paint supervisor
Shyamchand .... background prep lead
Davide Sibilia .... effects technical director: MPC
Eric Sibley .... compositor
Nic Sievers .... modeling supervisor: Rhythm & Hues
Luke Sikking .... digital compositor: MPC
Kasey Simpson .... visual effects coordinator
Nathaniel Sims .... effects technical director: Rhythm & Hues
David Skorepa .... texture artist: Rhythm & Hues
Brad Smith .... render i/o administrator
Arvind Sond .... visual effects artist
Arpit Soni .... assistant manager: digital production, Rhythm & Hues
Dinesh Soni .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Robert Spaniolo .... visual effects artist: Rhythm and Hues
Stefan Spendier .... head of business affairs: Trixter Film
Chris Staehler .... matte technical director: Rhythm & Hues
Clara Stammermann .... recruiter: Trixter Film
Angelo Stanco .... technical animation international supervisor: Rhythm and Hues
Jonathan Stauder .... camera layout artist: Rhythm and Hues
Rob Stauffer .... fx supervisor
Greg Steele .... visual effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Chris Stefiuk .... visual effects artist
Susan Stewart .... matte painter: MPC
Sean Stortroen .... digital production manager: Rhythm & Hues
Mark Story .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Trent Stroud .... modeling technical director: Rhythm & Hues
Valentin Struklec .... digital compositor: MPC Vancouver
Richard Surridge .... lighting technical director
Chris Sutherland .... digital compositor
Rpin Suwannath .... previs supervisor
Attila Szalma .... environment td: MPC
Marc Taganas .... roto/prep artist: MPC
Mahmood Tariq .... effects technical director: Rhythm & Hues
Dann Tarmy .... senior lighting technical director: MPC
Ben Taylor .... systems operations and render I/O coordinator: Rhythm and Hues
Katrina Taylor .... senior view-d editor
Jateen Thakkar .... compositor
Damien Thaller .... lead digital matte painter
Nicholas Theisen .... digital imaging specialist
Olivier Thibaut .... senior software developer: MPC
Neil Thompsett .... paint fix lead
Joel Thompson .... visual effects editor
Nick Thompson .... stereoscopic coordinator
Varshitha Thota .... roto artist: mpc
Patrick Timmermann .... visual effects production manager: Trixter Film
Eugene Ting .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Rohan Tirkey .... stereoscopic supervisor
Narayana Murthy Tirunagari .... prep artist
Vincent Tjandra .... matchmove technical director
Valentin Toncu .... lighting artist
Alan Tormey .... stereoscopic compositor
Shreya Uchil .... technical animator: Rhythm & Hues, India
Sourabh Uppal .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Arturs Vaitilavics .... lead stereoscopic compositor
Jozef van Eenbergen .... software developer: MPC
John Van Hoey Smith .... digital compositor
Brian van Zanden .... lead technical animator: MPC
Jayme Vandusen .... senior compositor
Mohit Varde .... stereo compositor: Prime Focus
Ajo Alex Varghese .... pipeline technical director
Bhanu Varma .... matchmove technical director
Ville-Matti Vasama .... effects technical director: MPC
Vasantharajan.g.d .... matchmove artist: MPC
Kerry Vasquez .... previs producer: Pixel Liberation Front
Nitin Vinod .... modeling and texturing artist
Mahadevan Vishal .... modeling and texturing artist: MPC
Ute Vollmann .... compositing artist: Trixter Film
Andreas Vrhovsek .... visual effects artist
Sean Wallitsch .... lead compositor: Rhythm & Hues
Ashley J. Ward .... visual effects coordinator
Jocelyne Ward .... witness camera operator
Darrin Wehser .... lookdev supervisor: Rhythm & Hues Studios
Matt Welch .... flame artist: Method Studios
Shelley Welch .... stereoscopic compositor
Matt Welford .... on-set visual effects supervisor
Philipp Welle .... matchmove artist: Trixter Film
Jeff Wells .... lead compositor: Rhythm & Hues
Sebastian Wernicke .... matchmove artist: Trixter Film
Andreas Wieland .... visual effects coordinator: Trixter Film
Matthew Williamson .... animator
Chris Wilson .... 3D lighting artist: MPC
Garrett Wilson .... visual effects editor: mpc
Wade Wilson .... creature effects technical director: MPC
Wineeth Wilson .... visual effects artist
Blake Winder .... digital compositor: MPC
Stephanie Winslow .... stereo production supervisor
Annie V. Wong .... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Pornthep Wongkitigumjorn .... lighting td
Mike Wood .... digital matte artist
Rory Woodford .... groom artist: MPC
Kai Woytke .... lead compositor: MPC
Gianne Yap .... compositor
Farhad Yusufi .... 3D generalist technical director: Trixter Film
Alyssa Zarate .... digital matte painter
David Zeng .... visual effects artist
Tristan Zerafa .... compositor
Eric Zhang .... texture artist: Rhythm and Hues
Tony Zhang .... stereoscopic paint artist
Celine Chew .... post production coordinator (uncredited)
Michael Fournier .... vfx editor: MPC (uncredited)
Jonathan Harden .... software developer (uncredited)
Whitman Lindstrom .... matte painter (uncredited)
Sebastian Meyer .... concept artist (uncredited)
Jojan P M .... pipeline software developer: MPC (uncredited)
Grant Robertson .... digital compositor (uncredited)
Arthur Zajac .... visual effects cinematographer: lola vfx (uncredited)
 
Stunts
Trevor Addie .... stunts
Fraser Aitcheson .... stunt performer
Aaron Au .... stunt performer
Nickolas Baric .... stunts
Guy Bews .... stunts
Clint Carleton .... stunt performer
Raymond Chan .... stunt performer
Philip Chang .... stunt performer
Alex Chiang .... stunt performer
Mike Ching .... stunt performer
Brent Connolly .... stunt performer
Thomas DuPont .... fight coordinator
Jonel Earl .... stunt double: Antje Traue
Jonel Earl .... stunt double: Olivia Williams
Jonel Earl .... stunt performer
Will Erichson .... utility stunts
Corbin Fox .... stunt rigging coordinator
Mike Garthwaite .... stunts
Christopher Gordon .... core stunt team
Kory Grim .... stunts
Adrian Hein .... stunts
Paul Jennings .... stunt coordinator
Keanu Lam .... stunt performer
Larry Lam .... stunt coordinator
Larry Lam .... stunt performer
Cody Laudan .... stunt performer
Don Lew .... stunt double: Fisherman
Don Lew .... stunt double: Urag
Don Lew .... stunts
Dave Macomber .... stunt performer
Reg Milne .... stunt rigger
Crystal Mudry .... stunt double
Darryl Quon .... utility stunts
Jeffrey C. Robinson .... stunt double: Ben Barnes
Jodi Stecyk .... stunts
John Stoneham Jr. .... stunt performer
Mitra Suri .... stunts
Lee-Anne Telford .... stunt double: Julianne Moore
Kent Thomson .... stunt performer
Rorelee Tio .... stunt double
Ty Trand .... stunt rigger
Andre Tricoteux .... stunt double
Danny Virtue .... stunt coordinator
William Washington .... stunt double: Djimon Hounsou
Rhys Williams .... stunt double: Luc Roderique
Paul Wu .... stunt performer
Eli Zagoudakis .... stunt double: Kit Harrington
Eli Zagoudakis .... stunt performer
 
Camera and Electrical Department
Mark G. Alexander .... lighting technician
Jay Anderson .... generator operator
Scott Andrew Armstrong .... rigging grip
Stirling Bancroft .... trainee
Troy Bassett .... rigging grip
Jeffery Bjorgum .... video assist
Chris Bolton .... digital imaging technician: additional
Adam Bunz .... rigging grip
Jake Capistron .... eclipse technician
Herb Crowder .... first assistant camera: second unit
Sean Davis .... best boy
Herb DeWaal .... underwater key grip
Jesse Frank .... rigging grip
Dan Fraser .... lighting technician
Kimberly French .... still photographer
Chris Gibbins .... first assistant camera: re-shoots
Dan Gorval .... best boy grip
Dylan Goss .... aerial director of photography
David Goyer .... rigging electrician
Peter Graf .... aerial camera system tech eclipse
Ian Guns .... super technocrane operator
Zack Hamm .... grip
Rod Haney .... rigging grip
Christopher Harvey .... rigging grip
Russell Hawkes .... dolly grip
Ronald Hersey .... aerial director of photography
James M. Jackson .... lighting technician
Dave Joshi .... video coordinator
Jon Jovellanos .... grip
Martin Keough .... rigging gaffer: Alberta
Ryan Ketchum .... rigging lighting technician
Scott Kozak .... rigging grip
Cary Lalonde .... first assistant camera: "a" camera
Milton Loo .... electrician
Josh Lovig .... rigging grip
Daryl Makortoff .... rigging grip
Thomas Martens .... pre-rigging electrician
Paul Stoker Mayne .... electrician
Kevin McCloy .... rigging key grip
David McClung .... electrician: best boy
Don McCuaig .... director of photography: second unit
David McKnight .... digital video assist: second unit
Hugh Meikle .... generator operator
Neal Melancon .... video assistant
Ryan Monro .... dolly grip
Dean Morin .... first assistant camera: "b" camera
Anthony G. Nakonechnyj .... chief lighting technician
Kim Olsen .... key grip
Dylan Paul .... balloon light technician
Brian Pearson .... director of photography: second unit
Dean Reca .... best boy grip: second unit
Christian Schauz .... lighting technician
Bryce Shaw .... b camera dolly: second unit
Todd Shelley .... grip: second unit
Troy James Sobotka .... leadman grip
Aaron Stewart .... rigging electric
Mike Tanassee .... digital imaging technician: second unit
David Tickell .... gaffer
Jarrod Tiffin .... rigging gaffer
Jason Weir .... rigging lighting technician
Tony Whiteside .... key grip: second unit
James J. Williams .... libra head technician
Steven J. Winslow .... aerial camera technician: Wescam camera
Jayden York .... libra head operator
Ed 'Animal' Schulz .... rigging grip (uncredited)
 
Animation Department
David Apgar .... animation lead
Alvise Avati .... animator
Dan Blacker .... animator
Benjamin Cheong .... animator
Santiago Colomo .... animator
Brecht Debaene .... animator
Aaron Deerfield .... animator
Jonghwan Hwang .... layout artist
Simon Irvine .... animator
Andrew Ogawa .... animator
Pang Poh Hui .... animator
Thomas Price .... animator
Jason Snyman .... creative animation lead
Kristin Solid .... animator: development team
Chris Street .... animation supervisor
Blaine Toderian .... animator
Keith Patrick Turner .... animator
Luis Carlos Uribe .... animator
Amanda Wagner .... animator
Robby Wong .... animator
 
Casting Department
Kate Caldwell .... casting associate
Sandra Couldwell .... extras casting
Jandiz Estrada .... casting associate
Susanne Scheel .... casting assistant
Cera Ziegler .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Jeeda Barford .... costume buyer
Carolyn Bentley .... set costumer
Andre Brouwer .... truck costumer
Stacy Caballero .... assistant costume designer
Leoisick Castro .... costumer: Mr Bridges
Phuong Chau .... breakdown artist
Kevin Chen .... costume illustrator
Karen Durrant .... key breakdown artist
Eileen Gano .... on-set costumer
Carole Griffin .... costume coordinator
Amie Hamer .... second unit truck costumer
Jana MacDonald .... costume supervisor
Liz Mulholland .... breakdown artist
Karin Nosella .... assistant costume designer
Susan O'Hara .... costume set supervisor
Julie O'Rourke .... costume buyer
Ute Porath .... cutter: leather
Ellie Schultz .... costume breakdown/dyer
Madison Steigerwald .... costume production assistant
 
Editorial Department
Dhirendra Chhatpar .... stereoscopic editor
Sara Coppola .... editorial department
Adrian DeLude .... colorist: dailies
Harikrishna Dubey .... stereoscopic editor
Travis Flynn .... digital intermediate color assistant
Matt Gough .... editorial assistant
Thom Kyle .... first assistant editor
Rudy Lopez .... digital intermediate editor
Robert Malina .... first assistant editor
Neelkanth Mapara .... on-line editor
Wendy Nomiyama .... apprentice editor
Steven Ramirez .... vfx editor
Tyler Ruocco .... assistant editor
Anik Seguin .... conform editor
Ian Sullivan .... digital intermediate accountant
Girish Takle .... dailies editor
Xue Yin .... apprentice editor
Vikram Dharankar .... dailies editor (uncredited)
Jim Passon .... color timer (uncredited)
Jennifer Sparkman .... data io assistant: company3 (uncredited)
 
Music Department
Peter Afterman .... music supervisor
Jamie Ashton .... assistant engineer
Matt Dunkley .... conductor
Steve Durkee .... music editor
John Finklea .... music editor: temp score
Isobel Griffiths .... orchestral contractor
Ayana Haviv .... singer (soloist )
John Kurlander .... score engineer & mixer
Tyson Lozensky .... assistant score mixer
Victor Pesavento .... music preparation
Linnea Snyder .... music preparation
Curt Sobel .... music supervisor
Curt Sobel .... supervising music editor
Margaret Yen .... music supervisor
 
Transportation Department
Blue Angus .... transportation coordinator
Tim Fortin .... transportation captain
Paul Irvine .... transportation captain: second unit
Ian-Peter Jacobi .... driver
Ian-Peter Jacobi .... transportation
Dave Miller .... driver: cast
Barrie Poirier .... transportation co-captain
Mike Sassen .... transportation coordinator: reshoots
Larry Yampolsky .... unit driver
 
Other crew
Mike Aichholz .... assistant accountant
Marcus Alexander .... stereographer
Dana Lyn Baron .... additional adr performer
Bob Bedard .... head chef
Joanne Bentley .... falconer/animal-wrangler
John Catron .... production accountant
Jason Chan .... production assistant
Jason Collier .... assistant location manager
Joel Cyr .... production assistant
Colin J. Czarnecki .... production assistant
Hans Dayal .... assistant location manager
Graham Donahoe .... trainee assistant location manager
Catherine Dunne .... production assistant
Marie Elder .... finance executive
Chase Fein .... adr loop group
Kelsey Fonda .... assistant to Julianne Moore
James Giddy .... production assistant
Jessica A. Gihon .... assistant accountant
Katya Giller .... assistant: Basil Iwanyk and Erica Lee
Kim Goddard-Rains .... production coordinator: alberta
Braden Haggerty .... dive safety
Kerry Hansen .... animal wrangler
Kai Hirvonen .... mountain safety
Elizabeth Hitt .... digital intermediate producer
Jeff Hotte .... water safety
Steven Johnson .... production assistant
Caroline Jonsson .... production assistant
Michael Aaron Keith .... production assistant
Darren Kelly .... set production assistant
Jaime Kennedy .... animal trainer
Vanessa King .... assistant to ms. moore
Dan Kuzmenko .... assistant location manager
Eric Ladd .... end titles
Richard J. Landon .... puppeteer
Kyle Leydier .... assistant: Brent O'Connor
Laura Livingstone .... travel coordinator
Bryce McLaughlin .... on-set key production assistant
Earendil McNay .... script supervisor-2nd unit
Sean Meade .... assistant location manager: additional photography
Mr. Monze .... production assistant
Tim Moshansky .... location scout
Lee Anne Muldoon .... unit publicist
Alana Newell .... lead compositor (as Alana Aranki)
Nicole Oguchi .... production coordinator
Rino Pace .... location manager
Michael Paik .... assistant to Djimon Hounsou
Jerami Pergel .... second assistant coordinator
David M. Rodriguez .... post production accountant
Temple Rohl-Burdekin .... production assistant
Elena Rotatori .... production assistant
George Slivarich .... key production assistant: additional photography
Natalie Zara Smith .... tutor
Eylem Sonmez .... assistant production coordinator
Nicole Stojkovich .... first assistant production coordinator: equipment
Neil Thompsett .... paint team lead
David Scott Thomson .... key production assistant
Kelli Turner .... on-set paramedic
Linda Watters .... stand-in
Kimi Webber .... script supervisor
Brian Wensel .... production controller
Kelsey Wheeler .... aerial coordinator/pilot
Geoff Wickstrom .... environmental services
Mariela Zapata .... production assistant
Mckenna Laing .... photo double: cate ward (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for intense fantasy violence and action throughout, frightening images and brief strong language
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
Warner Bros. was originally supposed to release the film as part of a long-running partnership with the film's producer, Legendary Entertainment. Advertising materials were already being made when both parties agreed to end the partnership, and Legendary affiliated with Universal Pictures, which is now distributing the film. This explains why early posters still contain the Warner Bros. logo.See more »
Movie Connections:

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Seventh Son (2015)
Recent Posts (updated daily)User
Moved to early 2015 jalbalover81
Where is Jon Snow tomaselliot
sam claflin juliamajerova-44-858277
Oh god, what have they done? jackcarver2009
Spoilers on the trailer anaclg_94
trailer made me sick josua-1989
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits News articles
IMDb Adventure section IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.