Edit
Fringe Poster

(2008–2013)

Awards

Primetime Emmy Awards 2010

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for a Series
Paul Curtis (supervising sound editor)
Rick Norman (sound editor)
Bruce Tanis (sound editor)
Paul Apelgren (music editor)
Shelley Roden (foley artist)
Richard Partlow (foley artist)
Fox Network
For episode "White Tulip".

Primetime Emmy Awards 2009

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Kevin Blank (visual effects supervisor)
Jay Worth (visual effect coordinator)
Andrew Orloff (visual effects supervisor)
Johnathan R. Banta (2d lead artist)
Steve Graves (3d lead artist)
Spencer Levy (visual effects supervisor)
Scott Dewis (3d artist)
Steve Fong (compositing artist)
Tom Turnbull (visual effects supervisor)
For the pilot.

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2013

Won
Saturn Award
Best Actress on Television
Anna Torv
Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actor on Television
Joshua Jackson
Best Supporting Actor on Television
John Noble
Best Guest Starring Role on Television
Blair Brown
Best Guest Starring Role on Television
Lance Reddick

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2012

Won
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actress on Television
Anna Torv
Nominated
Saturn Award
Best Supporting Actor on Television
John Noble
Best Guest Starring Role on Television
Orla Brady

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2011

Won
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actress on Television
Anna Torv
Nominated
Saturn Award
Best Supporting Actor on Television
Lance Reddick
Best Guest Starring Role on Television
Seth Gabel

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2010

Won
Saturn Award
Best Actress on Television
Anna Torv
Best Guest Starring Role on Television
Leonard Nimoy
Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Supporting Actor on Television
John Noble

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2009

Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actress in Television
Anna Torv

American Society of Cinematographers, USA 2013

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in One-Hour Episodic Television Series
David Moxness
Episode: "Letters of Transit"

American Society of Cinematographers, USA 2009

Nominated
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Motion Picture/Mini-Series/Pilot Television
Michael Bonvillain
For the pilot episode.

Casting Society of America, USA 2009

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Television Pilot - Drama
April Webster
Lonnie Hamerman

Hugo Awards 2013

Nominated
Hugo
Best Dramatic Presentation - Short Form
Joe Chappelle (director)
J.J. Abrams (writer)
Roberto Orci (writer)
Alex Kurtzman (writer)
Akiva Goldsman (writer)
J.H. Wyman (writer)
Jeff Pinkner (writer)
For the episode "Letters of Transit".

Leo Awards 2013

Nominated
Leo
Best Direction in a Dramatic Series
Best Cinematography in a Dramatic Series
Best Direction in a Dramatic Series

Leo Awards 2012

Nominated
Leo
Best Stunt Coordination in a Dramatic Series
Rick Pearce

Leo Awards 2011

Won
Leo
Best Cinematography in a Dramatic Series
David Moxness
For episode "The Man from the Other Side".
Best Production Design in a Dramatic Series
Ian D. Thomas
Bobbi Allyn
Peter Andringa
For episode "Marionette".
Best Guest Performance by a Male in a Dramatic Series
Michael Eklund
For episode "The Plateau".

Motion Picture Sound Editors, USA 2013

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Paul Apelgren (supervising music editor)
Episode: "A Short Story About Love"

Motion Picture Sound Editors, USA 2012

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Paul Apelgren (supervising music editor)
Episode: "The Day We Died"
Best Sound Editing - Short Form Sound Effects and Foley in Television
Thomas A. Harris (supervising sound editor)
Frederick Howard (sound designer)
Jerry Edemann (supervising foley editor)
Richard Partlow (foley artist)
Shelley Roden (foley artist)
Andy Kopetzky (foley editor)
Michael Ferdie (sound editor)
Aleksandr Gruzdev (sound editor)
Episode: "The Day We Died"

Motion Picture Sound Editors, USA 2011

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Paul Apelgren (music editor)
Episode: "The Box"
Best Sound Editing - Short Form Musical in Television
Paul Apelgren (music editor)
Episode: "Brown Betty"

Motion Picture Sound Editors, USA 2010

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Dialogue and ADR in Television
Thomas A. Harris (supervising sound editor, supervising adr editor)
Christopher B. Reeves (supervising dialogue editor)
Gabrielle Gilbert Reeves (dialogue editor)
Jay Keiser (adr editor)
Episode: "Unleashed"
Best Sound Editing - Short Form Sound Effects and Foley in Television
Thomas A. Harris (supervising sound editor)
Michael Ferdie (sound designer, sound effects editor)
Nick Neutra (supervising foley editor)
Bob Kellough (sound effects editor)
Joseph Schultz (foley editor)
Sanaa Cannella (foley artist)
Cynthia Merrill (foley artist)
Episode: "Unleashed"
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Paul Apelgren (music editor)
Episode: "Night of Desirable Objects"

Motion Picture Sound Editors, USA 2009

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Dialogue and ADR in Television
Thomas A. Harris (supervising sound editor/supervising adr editor)
Gabrielle Gilbert Reeves (sound editor)
Christopher B. Reeves (sound editor)
Jay Keiser (sound editor)
Episode: "Safe"
Best Sound Editing - Long Form Dialogue and ADR in Television
Bruce M. Honda (supervising sound editor/supervising dialogue editor)
Bob Redpath (supervising sound editor/supervising adr editor)
Christopher B. Reeves (dialogue editor)
David M. Cowan (adr editor)
Mitchell Gettleman (adr editor)
Thomas A. Harris (adr editor)
Virginia Cook-McGowan (adr editor)
Episode: "Pilot"
Best Sound Editing - Long Form Sound Effects and Foley in Television
Walter Newman (supervising sound editor/sound designer)
Bob Redpath (supervising sound editor)
Michael Ferdie (sound effects editor)
Kenneth Young (sound editor)
Adam Johnston (sound editor)
David Werntz (sound editor)
Ron Salaises (sound editor)
Casey J. Crabtree (foley artist)
Episode: "Pilot"

People's Choice Awards, USA 2014

Nominated
People's Choice Award
Favorite Series We Miss Most

People's Choice Awards, USA 2012

Nominated
People's Choice Award
Favorite Sci-Fi/Fantasy Show

People's Choice Awards, USA 2011

Won
People's Choice Award
Favorite Sci-Fi/Fantasy Show

People's Choice Awards, USA 2009

Nominated
People's Choice Award
Favorite New TV Drama

SFX Awards, UK 2012

Nominated
SFX Award
Best TV Show
Jeff Pinkner (showrunner)
J.H. Wyman (showrunner)

Satellite Awards 2012

Nominated
Satellite Award
Best Television Series, Genre

Satellite Awards 2009

Nominated
Satellite Award
Best Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
John Noble

Satellite Awards 2008

Nominated
Satellite Award
Best Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
John Noble

TV Guide Awards 2012

Won
TV Guide Award
Favorite Drama Series

Teen Choice Awards 2012

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Actress: Fantasy/Sci-Fi
Anna Torv
Choice TV Actor: Fantasy/Sci-Fi
Joshua Jackson
Choice TV: Fantasy/Sci-Fi

Teen Choice Awards 2011

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Actress: Fantasy/Sci-Fi
Anna Torv
Choice TV Show: Fantasy/Sci-Fi
Choice TV Actor: Sci-Fi/Fantasy
Joshua Jackson

Teen Choice Awards 2010

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Actor: Fantasy/Sci-Fi
Joshua Jackson
Choice TV Actress: Fantasy/Sci-Fi
Anna Torv
Choice TV Show: Fantasy/Sci-Fi

Teen Choice Awards 2009

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Breakout Show
Choice TV Actor: Drama
Joshua Jackson
Choice TV Breakout Star: Female
Anna Torv

Television Critics Association Awards 2009

Nominated
TCA Award
Outstanding New Program of the Year

Visual Effects Society Awards 2012

Nominated
VES Award
Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series
Robert Habros
Andrew Orloff
Jay Worth
Chris Wright

Visual Effects Society Awards 2010

Nominated
VES Award
Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series
Robert Habros (vfx supervisor)
Eric Hance (visual effects artist)
Andrew Orloff (vfx supervisor)
Jay Worth (vfx supervisor/producer)
For episode 206, earthling.

Visual Effects Society Awards 2009

Won
VES Award
Outstanding Supporting Visual Effects in a Broadcast Program
Kevin Blank
Jay Worth
Andrew Orloff
Barbara Genicoff
For the pilot episode.

Writers Guild of America, USA 2009

Nominated
WGA Award (TV)
New Series
J.J. Abrams
Jason Cahill
Julia Cho
David H. Goodman
Felicia D. Henderson
Brad Kane
Alex Kurtzman
Darin Morgan
J.R. Orci
Roberto Orci
Jeff Pinkner
Zack Whedon
Long Form - Original
J.J. Abrams
Alex Kurtzman
Roberto Orci
For the pilot episode.

Young Artist Awards 2013

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor
Connor Beardmore

Young Artist Awards 2012

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 11-13
Chandler Canterbury

Young Artist Awards 2011

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor Ten and Under
Quinn Lord
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress Ten and Under
Sierra Pitkin

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page