Edit
XIII: The Conspiracy (TV Mini-Series 2008) Poster

(2008 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Duane Clark ... (2 episodes, 2008)

Series Writing Credits  

Philippe Lyon ... (2 episodes, 2008)
Jean Van Hamme ... (2 episodes, 2008)
William Vance ... (2 episodes, 2008)
David Wolkove ... (2 episodes, 2008)

Series Cast  

...
 Ross Tanner / ... (2 episodes, 2008)
...
 Sam (2 episodes, 2008)
...
 Colonel Amos (2 episodes, 2008)
...
 General Carrington (2 episodes, 2008)
...
 Jones (2 episodes, 2008)
...
 Calvin Wax (2 episodes, 2008)
...
 Wally Sheridan (2 episodes, 2008)
...
 President Galbrain (2 episodes, 2008)
...
 Kim Rowland (2 episodes, 2008)
...
 Sally Sheridan (2 episodes, 2008)
...
 Abe Miller (2 episodes, 2008)
Barbara Gordon ...
 Martha Miller (2 episodes, 2008)
...
 La Mangouste (2 episodes, 2008)
...
 Agent Standwell / ... (2 episodes, 2008)
...
 Malick (2 episodes, 2008)
...
 Agent Kohn (2 episodes, 2008)
...
 Roger Deakins (2 episodes, 2008)
Dan Duran ...
 Warren Glass (2 episodes, 2008)
...
 T.A. (2 episodes, 2008)
...
 NSA Coroner (2 episodes, 2008)
...
 Mr. Cody (2 episodes, 2008)
Victoria Goring ...
 Bethesda Bystander (2 episodes, 2008)
Hrant Alianak ...
 Dr. Kimmler (2 episodes, 2008)
Catherine Swing ...
 Debate Moderator (2 episodes, 2008)
...
 Homeland Security Agent (2 episodes, 2008)
Roland Rothchild ...
 Homeland Security Agent (2 episodes, 2008)
Ronn Sarosiak ...
 Norman Ryder (2 episodes, 2008)
Nigel Shawn Williams ...
 Ellery Shipley (2 episodes, 2008)
...
 XX (2 episodes, 2008)
Peter James Haworth ...
 Jasper Winthrow (2 episodes, 2008)
Patrick Hayes ...
 Policier Bethesda (2 episodes, 2008)
J.C. Kenny ...
 Journaliste Arlington (2 episodes, 2008)
Donna Skelly ...
 Newscaster (2 episodes, 2008)
Scott Wickware ...
 Agent McCall (2 episodes, 2008)
Dave Dunham ...
 White House Aide (2 episodes, 2008)
...
 Cabbie (2 episodes, 2008)
...
 Homeland Security Agent (2 episodes, 2008)
...
 Homeland security agent (1 episode, 2008)
Julie McLeod ...
 Wally's Wife (unknown episodes)
Danielle Cole ...
 Book Buyer (unknown episodes)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Thomas Anargyros ... executive producer / producer (2 episodes, 2008)
Justin Bodle ... executive producer / producer (2 episodes, 2008)
Frédéric Bruneel ... co-executive producer / producer (2 episodes, 2008)
Wanda Chaffey ... line producer (2 episodes, 2008)
Alexia de Beauvoir ... associate producer / supervising producer (2 episodes, 2008)
Edouard de Vésinne ... executive producer / producer (2 episodes, 2008)
Humphrey Elles-Hill ... development executive (2 episodes, 2008)
Jay Firestone ... executive producer / producer (2 episodes, 2008)
Ken Gord ... producer / executive producer (2 episodes, 2008)
Peter M. Lenkov ... co-executive producer / co-producer (2 episodes, 2008)
Vanessa Piazza ... associate producer (2 episodes, 2008)
Karen Wookey ... associate producer / supervising producer (2 episodes, 2008)
Zenon Yunko ... co-executive producer / producer (2 episodes, 2008)
Marlinda Walcott ... assistant producer (unknown episodes)

Series Music by 

Nicolas Errèra ... (2 episodes, 2008)

Series Cinematography by 

David Greene ... (2 episodes, 2008)

Series Film Editing by 

Yann Hervé ... (2 episodes, 2008)

Series Casting By 

Jon Comerford ... (2 episodes, 2008)
Wendy O'Brien ... (2 episodes, 2008)
Lisa Parasyn ... (2 episodes, 2008)

Series Production Design by 

Craig Lathrop ... (2 episodes, 2008)

Series Art Direction by 

Andrew Hull ... (2 episodes, 2008)

Series Set Decoration by 

Nigel Hutchins ... (1 episode, 2008)

Series Costume Design by 

Anne Dixon ... (2 episodes, 2008)

Series Makeup Department 

Robbi O'Quinn ... key makeup artist (2 episodes, 2008)
Sandy Sokolowski ... key hair stylist (2 episodes, 2008)

Series Production Management 

Wanda Chaffey ... production manager (2 episodes, 2008)
Christine Shipton ... executive in charge of production / executive in charge of production: CanWest Broadcasting (2 episodes, 2008)
Rachel Sutherland ... post-production manager / post-production supervisor (2 episodes, 2008)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Genevieve Anthony ... assistant director (2 episodes, 2008)
Darrin Brown ... second assistant director (2 episodes, 2008)
Larry A. McLean ... second unit director (2 episodes, 2008)
Woody Sidarous ... first assistant director (2 episodes, 2008)
David Vaughan ... first assistant director (2 episodes, 2008)
Erin Walker ... second assistant director (unknown episodes)
Yari Azzopardi ... assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Danny Burke ... set dresser (2 episodes, 2008)
Joe Doto ... assistant property master (2 episodes, 2008)
David Gonzales ... assistant art director (2 episodes, 2008)
Jeff Graydon ... head carpenter (2 episodes, 2008)
Victoria Klein ... property master (2 episodes, 2008)
Ron Lightfoot ... construction coordinator (2 episodes, 2008)
Rod James ... key scenic (1 episode, 2008)
Matt Likely ... graphic artist (unknown episodes)
Jeremy Simser ... storyboard artist (unknown episodes)
Steve Stack ... key on-set dresser (unknown episodes)

Series Sound Department 

Tom Bjelic ... sound editor (2 episodes, 2008)
Roberta Bratti ... audio editing supervisor / audio project manager (2 episodes, 2008)
Steph Carrier ... sound re-recording mixer (2 episodes, 2008)
Christian T. Cooke ... sound re-recording mixer (2 episodes, 2008)
Allan Fung ... sound editor (2 episodes, 2008)
Mark Gingras ... sound effects editor (2 episodes, 2008)
Alastair Gray ... dialogue editor (2 episodes, 2008)
Katie Halliday ... second assistant sound editor (2 episodes, 2008)
Rob Hegedus ... sound editor (2 episodes, 2008)
Kevin Howard ... sound effects editor (2 episodes, 2008)
Dale Lennon ... assistant sound editor / first assistant sound editor (2 episodes, 2008)
Bill McMillan ... sound mixer / sound recordist (2 episodes, 2008)
James Robb ... assistant sound editor / first assistant sound editor (2 episodes, 2008)
Matthew Stark ... assistant sound / boom operator (2 episodes, 2008)
Virginia Storey ... foley artist (2 episodes, 2008)
Clive Turner ... sound editor (2 episodes, 2008)
Colin McLellan ... adr recordist (unknown episodes)
Rob Sinko ... sound re-recording assistant (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Mark Ahee ... special effects coordinator (2 episodes, 2008)
Derek Bujalski ... special effects technician (1 episode, 2008)

Series Visual Effects by 

Rex Alerta ... effects artist (2 episodes, 2008)
Chris Bloomer ... digital effects artist (2 episodes, 2008)
Darren Cranford ... visual effects supervisor: Keyframe Digital Productions (2 episodes, 2008)
Mathieson Facer ... visual effects artist: Keyframe Digital Productions (2 episodes, 2008)
Christian Moreton ... digital effects artist (unknown episodes)
Stephan Perreault ... previs artist (unknown episodes)

Series Stunts 

Neil Davison ... assistant stunt coordinator / stunts (2 episodes, 2008)
Anthony Ferri ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2008)
Danny Lima ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2008)
Cheryl Quiacos ... stunt double / stunts (2 episodes, 2008)
Paul Rapovski ... stunt coordinator (2 episodes, 2008)
Alan Tang ... stunts (2 episodes, 2008)
George Tchortov ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2008)
Dave Tommasini ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2008)
Hubert Boorder ... stunts (1 episode, 2008)
Don Gough ... stunts (1 episode, 2008)
Mic Jones ... stunt performer (1 episode, 2008)
Shane Cardwell ... stunt driver (unknown episodes)
Craig Snoyer ... stunt actor (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Tim Barg ... electrician (2 episodes, 2008)
Ross Church ... best boy grip (2 episodes, 2008)
Jayson Clute ... first assistant camera / first assistant camera: "a" camera (2 episodes, 2008)
Tony Guerin ... camera operator / camera operator: "a" camera (2 episodes, 2008)
Mark Hewson ... best boy electric (2 episodes, 2008)
Mitch Holmes ... key grip (2 episodes, 2008)
Colin Hoult ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit (2 episodes, 2008)
Gottfried Pflugbeil ... first assistant camera / first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2008)
Mark Wotton ... lighting technician (2 episodes, 2008)
Craig Wright ... gaffer (2 episodes, 2008)
Roy Benson ... dolly grip (unknown episodes)
Sean Burton ... electrician (unknown episodes)
Bob Davidson ... gaffer: second unit (unknown episodes)
Yuri Esch ... electrician (unknown episodes)
Dean Ford ... grip (unknown episodes)
Reid Patterson ... electrician (unknown episodes)
Douglas Rank ... generator operator (unknown episodes)
Chad S. Roberts ... electric: dailies (unknown episodes)
Chris Schillinger ... additional grip (unknown episodes)
Craig Stewart ... dolly grip (unknown episodes)
Ken Woroner ... still photographer (unknown episodes)
Mike Yabuta ... grip (unknown episodes)

Series Casting Department 

Kay Rogers ... extras casting (2 episodes, 2008)
Debbie Kwan ... casting associate (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Anna Dal Farra ... assistant costume designer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Laurent Canova ... post-production: France (2 episodes, 2008)
Chris Dover ... color timer / colorist (2 episodes, 2008)
Olivier Gourlay ... assistant editor (2 episodes, 2008)
Motassem Younes ... conforming editor / on-line editor (2 episodes, 2008)

Series Music Department 

Valérie Lindon ... music supervisor (2 episodes, 2008)
Kevin Banks ... music editor (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Tony Bifano ... transportation coordinator (2 episodes, 2008)
Steve Ranalli ... transportation captain (2 episodes, 2008)
Frank Menniti ... transportation captain (unknown episodes)
Richard Miazek ... driver (unknown episodes)
Craig Taylor ... unit driver (unknown episodes)
Michael Bingham ... head driver (unknown episodes)

Series Other crew 

Annie Bouvier ... production accountant / production accountant: France (2 episodes, 2008)
Christina Buchli ... production legal (2 episodes, 2008)
Shelley Cook ... aerial coordinator (2 episodes, 2008)
Donna Croce ... script supervisor (2 episodes, 2008)
Gabe Fallus ... location manager (2 episodes, 2008)
Bryn Garrison ... location scout / second unit: location manager (2 episodes, 2008)
Lisa Ghione ... unit publicist (2 episodes, 2008)
Richard Mewis ... development executive (2 episodes, 2008)
Frédérique Monin ... production coordinator (2 episodes, 2008)
Sue Nelson ... post production accountant / post-production accountant (2 episodes, 2008)
Desmond Paes ... production accountant (2 episodes, 2008)
Lori Pumputis ... production coordinator (2 episodes, 2008)
Nick Veziris ... armorer / gun wrangler (2 episodes, 2008)
John Bardswich ... project manager (1 episode, 2008)
Marta Benoist ... production accountant (1 episode, 2008)
Paul Franklin ... assistant location manager (1 episode, 2008)
Patrick Vandenbosch ... acquisitions and co-productions: RTL TVI (1 episode, 2008)
Ken Dhaliwal ... legal counsel (unknown episodes)
Aloma Taylor ... first assistant accountant (unknown episodes)
Beverley Bremner ... key craft service (unknown episodes)
Kate Clark ... assistant accountant (unknown episodes)
Ron Gwynne ... location scout (unknown episodes)
Matti Huhta ... script supervisor (unknown episodes)
Brian Lynch ... script coordinator (unknown episodes)
Rui Martins ... rushes telecine operator (unknown episodes)
Regina Petrik ... co-key craft service (unknown episodes)
Dave Tommasini ... helicopter pilot: aerial unit (unknown episodes)

Series Thanks 

Paul Fonteyn ... with the support of: Fontana (1 episode, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page