Edit
The Scorpion King: Rise of a Warrior (Video 2008) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Russell Mulcahy

Writing Credits (in alphabetical order)  

Randall McCormick ... (written by)
Stephen Sommers ... (character)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Ari
...
Fong
...
...
...
...
Baldo
Shane Manie ...
...
Ashur
Chase Agulhas ...
Young Noah (as Chase Aghulas)
Pierre Marais ...
Warrick Grier ...
General Abalgamash
Terry Norton ...
Inanna
Az Abrahams ...
King Hammurabi
Abbie Maybanks ...
Young Layla
Raffaele Sabatini ...
Ticket Seller (as Raphaele Sabatini)
Marion Holm ...
Angry Woman
Vaneshran Arumugam ...
Gudean Emissary
Mike Thompson ...
Molokh
Muhammed-Reza Savant ...
Young Crying Boy
Anthony Rowe ...
Friend of Crying Boy
Clayton Herolds ...
Akkadian Soldier (as Clayton Heroldt)
...
Black Eyed Soldier
Robin Smith ...
High Priest
Diane Wilson ...
Woman in Swamp
Nathan Fredericks ...
Soldier
Vincent Andrews ...
Illyrian Warrior
Christian Bennett ...
Shalmaneser
Clayton Evertson ...
Stabbing Guard (as Clayton Evertsen)
Sean Higgs ...
New High Priest
Rest of cast listed alphabetically:
Amira Quinlan ...
Concubine (uncredited)
Clodagh Quinlan ...
Concubine (uncredited)
...
Concubine (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Thomas Becker ... co-producer: Germany
Sean Daniels ... producer
Lisa Gooding ... studio executive
Nina Heyns ... line producer
James Jacks ... producer
Kevin Misher ... executive producer
Jörg Westerkamp ... co-producer: Germany
David Wicht ... co-producer
Stephen Sommers ... producer (uncredited)

Music by 

Klaus Badelt

Cinematography by 

Glynn Speeckaert

Film Editing by 

John Gilbert

Casting By 

Ana Feyder ... (as Anna Feyder) (South Africa)
Manuel Puro
Jeremy Zimmermann ... (as Jeremy Zimmerman)

Production Design by 

Tom Hannam

Art Direction by 

Christophe Dalberg
Jonathan Hely-Hutchinson

Set Decoration by 

Fred Du Preez

Costume Design by 

Diana Cilliers

Makeup Department 

Chiara Allegrucci ... assistant makeup artist
Nikky Haberle ... contact lens specialist
Zanmarie Hanekom ... assistant makeup artist
Christa Schoeman ... key makeup: second unit
Kerry Skelton ... assistant makeup artist / makeup supervisor
Simone Stubbs ... assistant makeup artist
Megan Tanner ... key makeup artist (as Meg Tanner)
Leon von Solms ... key hair stylist

Production Management 

Gina Goosen ... production coordinator
Marisa Soneman ... production manager (as Marisa Sonemann)

Second Unit Director or Assistant Director 

Annelize Bosch ... second assistant director: splinter unit
Brett Hodgkinson ... trainee assistant director
Lisa Marie Holland ... third assistant director: splinter unit
Martin Palmer ... first assistant director: splinter unit
Hayley Ross ... second assistant director
Michael Swan ... director: splinter unit
Leigh Tanchel ... first assistant director

Art Department 

Igsaan Baradien ... set builder
Sacha Beattie ... on-set dresser
Warren Bedford ... carpenter
Mogammat Igshaan Benjamin ... carpenter
Kenneth Berg ... assistant construction manager: South Africa
Gaby Beyers ... art department coordinator
Julian Carver ... fabricator
Greg Cleaver ... head carpenter
Rial De Wet ... storyboard artist
Kirk Doman ... stand-by props
Michael Dooling ... assistant carpenter
Jonathan Gesinski ... storyboard artist
Gregory Gibson ... assistant carpenter
Brian Glaser ... assistant construction manager
Andrew Gouveia ... carpenter
Etienne Harris ... scenic foreman
Nathan Victor Honey ... scenic
Wilfred Kok ... carpenter foreman
Egbert Kruger ... property master
Sam Liversage ... set dresser
Herbert Lotz ... carpenter
Niel Meyer ... art department assistant
Tom Olive ... art director: splinter unit / set dresser
Mark Risk ... storyboard artist
Steven Saunders ... props fabricator / sculptor/fabricator
Brendan Smithers ... construction coordinator
Douglas Smorenburg ... carpenter
Rashaad Stemmel ... carpenter
Geniez-Armel Thibaut ... swing gang: South Africa
Jan Tooley ... construction foreman
Lily Turner ... set dresser
Tanya Van Tonder ... set dresser
Dana Weiner ... fabricator
Hamish Whitecross ... carpenter

Sound Department 

Craig Clark ... supervising sound editor
Michael Farnan ... re-recording mixer
Susan Fitz-Simon ... foley artist
Robert Friedman ... foley artist
Danny Kim ... sound designer
Nick Kray ... adr mixer
Conrad Kuhne ... sound mixer
Bertrand Roets ... boom operator
Colin Rogers ... adr mixer / foley mixer
Craig Schafer ... re-recording mixer / sound designer
Allan Schultz ... adr editor / dialogue editor
Dave Subkleve ... adr recordist: South Africa

Special Effects by 

Daleen Badenhorst ... prosthetics assistant
Rob Carlisle ... key prosthetic artist
Doug Hardy ... special effects foreman
Jason Human ... prosthetics assistant
Tyrell Kemlo ... special effects coordinator: second unit
Monique Le Roux ... prosthetics assistant (as Monique le Roux)
Belinda Manwaring ... prosthetics assistant
Shona Martin ... prosthetics assistant
Gian Palermo ... special effects coordinator
Paul Pieterse ... special effects technician
Ashley Powell ... prosthetics assistant
Anja Rechnoltz ... prosthetics assistant
Steven Saunders ... prosthetics assistant
Clinton Smith ... prosthetics supervisor
Gerald Sutherland ... prosthetics assistant
Jessica Taljaard ... prosthetics coordinator
Stephen Viljoen ... prosthetics assistant
Anton Voster ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Desmond Allan ... compositor
Adrian Berghoff ... digital artist
Kent Butterworth ... visual effects producer
Charmaine Greyling ... compositor
Kailyn Johnson ... compositor (as Ryan Johnson)
Isaac Lui ... digital effects artist: particles simulation
Ali Maleka ... digital artist
Brett Manson ... compositor
Royston Michaels ... digital artist
Devin Mitchell ... digital artist
Richard Morton ... digital artist
Mzolisi Pitolo ... roto artist
Cyril Schumann ... compositor
Nicholas Seal ... digital compositor
Matthew Desmond Smith ... 3D lead artist
Charlene Sun ... additional visual effects
Ryan Torres ... digital artist
Andre Van Der Merwe ... visual effects producer
Heiko von Fintel ... 3D lead artist
Jason Williams ... 3D lead artist
Tracey Williams ... visual effects producer
Tristan Winslow ... digital artist
Nicolas Young ... compositor

Stunts 

Blase Augulas ... stunt children
George Bailey ... stunt rigger
Oliver Bailey ... stunt rigger
Celeste Batha ... stunt double: Layla
Hennie Bosman ... stunt utility
Donavin Bossette ... stunt utility
Jared Cohen ... stunt utility
Philip Dixon ... stunt double: Ashur
Ronni Gadula ... stunt utility
Theo Gildenhuys ... stunt utility
Francois Grobbelaar ... key stunt rigger
Rico Hatting ... stunt utility
Elton Horn ... stunt utility
Adam Horton ... fight choreographer
Ryno Keet ... stunt children
Julian Koberman ... stunts
Lucian Kobermann ... stunt utility
Leander Lacey ... assistant stunt coordinator / stunt double: Ari
Hope Maimane ... stunt children
Annick Marais ... stunt double: Layla
Anthony Mo Marais ... stunt coordinator (as Anthony Marais)
Andrew McKenzie ... stunt double: Sargon
Gavin Mey ... horse master
Voytec Modrezewski ... stunt utility
Anton Moon ... fight choreographer
Chantel Nel ... stunt utility
Shaamilla Noordien ... stunt utility
Jared Paisley ... stunt children
Grant Powell ... stunt utility
Luke Rhode ... stunt utility
Alexander Rice ... stunt children
Christopher September ... stunt utility (as Chris September)
Michael Solomon ... stunt utility
Peter Spiropoulous ... stunt utility (as Pete Spyro)
Richard Thomson ... stunt utility
Thembaletu Tyutu ... stunt utility (as Thembo Tyutu)
Jaime Valedeya ... stunt children
Emma Walsh ... stunt double: Astarte
Duncan Wheatley ... stunt double: Mathayus
Nathan Wheatley ... stunt utility
Vernon Willemse ... stunt performer / stunt utility
Jared Cohen ... stunt double: Tom Wu (uncredited)
Francois Grobbelaar ... stunt performer (uncredited)
Adam Horton ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

George Amos ... first camera assistant: splinter unit
Francois Archer ... second assistant: "c" camera
David Bloomer ... still photographer
Adrian Boerlage ... focus puller: dailies
Patrick Botha ... desk operator
Steven Caddie ... grip
Mannie Ferreira ... "b" camera operator (as Manoel Ferreira)
Paul Ulrich Fischer ... video assistant
Philip Francis ... first assistant: "c" camera
Naguib Fredericks ... darkroom loader
Eitan Gartushka ... rigging gaffer
Allan Gray ... grip
Guy Hodgen ... first assistant camera: "a" camera
Zane Kassiem ... grip
Zak Katz ... video assist: second unit
Ilze Kitshoff ... still photographer
Adam Liebenberg ... rigger
Jacob Mafolo ... best boy grip: splinter unit
Jade Maxwell Newton ... camera loader: splinter unit
Jefri Meintjes ... second assistant: "b" camera
Zak O'Leary ... best boy grip (as Zak 'Ebenezzer' O'Leary)
Paul Painting ... second assistant camera: "a" camera
Justin Paterson ... best boy electric
Mark Rabe ... rigging gaffer
J.P. Ridgway ... key grip (as J.P. Ridgeway)
Marco Rinaldi ... video: take off
Tatum Roche ... first assistant: "b" camera
Dale Rodkin ... Steadicam operator / camera operator: "c" camera
Jean Marc Rolando ... first assistant: "c" camera
Wayne Shields ... gaffer (2008)
Tobie Smuts ... rigging electric
Michael Snyman ... director of photography: splinter unit
Leroux Swanepol ... electrician
Jaco van Niekerk ... key rigger
Hermie Venter ... rigger
Constant Viljoen ... rigger (as Constance Viljoen)

Animation Department 

Isaac Lui ... animator

Casting Department 

Barbara Harris ... adr voice casting
Manuel Puro ... casting associate
J.P. van der Merwe ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Susan Barras ... costume stand-by (as Susan Pollard)
Kristine Berg ... specialty costume fabricator
Niki-Jay Bougaard ... on-set costumer
Hetta Burger ... on-set costumer
Rick de Souza ... set costumer
Julita De Wet ... set costumer
Jayne Forbes ... assistant costume designer
Nawaal Hendriks ... on-set costumer
Jacomina Jankowitz ... key costume stand-by
Charlene Johnson ... seamstress
Roseline Kannemeyer ... on-set costumer
Michelle Karavoussanos ... costume buyer
Tyron Matthee ... key costume breakdown and fabricator
Abigail Metcalfe ... on-set costumer
Leonie Roberts ... costume supervisor
Mandy Smit ... on-set costumer

Editorial Department 

Carl L.W. Bochek III ... post-production coordinator
Donovan Bush ... telecine: rushes
Cassie Dixon ... post-production assistant
Joe Fineman ... post-production consultant
Petr Geertsema ... assistant editor
Louise Mycielski ... post-production coordinator: South Africa
Akkara Srauy ... post-production assistant
Jeff Stroot ... international editor
Michael Toji ... post production supervisor
James G. White ... assistant editor

Music Department 

Klaus Badelt ... score producer
Malona P. Badelt ... music production manager (as Malona P. Voigt)
Christopher Brooks ... score co-producer
Christopher Carmichael ... music arranger
Ian Honeyman ... composer: additional music
Robyn Klein ... music consultant
Andrew Raiher ... composer: additional music
Mark Yaeger ... music intern

Transportation Department 

Paul Brassell ... transportation captain
Anthony Davids ... driver: art department
Stephan de Lange ... driver
Laurie Dunn ... transport manager: splinter unit
Daniel Francke ... driver: art department
Ilze Kitshoff ... driver
Joseph Legobate ... unit driver
Bizeki Magwanda ... driver
Jamiel Müller ... driver
Vincent Ndikumana ... driver
William Rondganger ... driver: trailer
Berend Smith ... driver: art department
Lester Sweetman ... transportation manager
Dale Townsend ... driver
Justin Van der Spuy ... driver

Other crew 

Faldela Abrahams ... account assistant
Iqraam Abrahams ... medic
David Aronson ... on-set medic
Hugh Barrett ... financial controller: Film Afrika
David Botha ... set production assistant
Lise-Marie Bothma ... fabricator (as Lisa-Marie Pansegrouw)
Josef Brandmaier ... bank manager
Billi Bruins ... production accountant
Stefan Brunner ... business affairs executive
Luke Cornell ... animal wrangler
Nicholas Davids ... set production assistant: splinter unit
Liesl Ernst ... accountant: Film Afrika
Daryn Goldsbrough ... set production assistant
Gina Goosen ... production coordinator
Andrew Guess ... fabricator
Tamsin Hall ... script supervisor
Brett Hodgkinson ... production assistant / set production assistant
Frederich Fiela Jonck ... production assistant
Grant Kilian ... production assistant
Marie Krige ... account assistant
Edward Kruger ... office production assistant / production assistant
Valerie Legrain-Doussau ... legal & business affairs
Michelle Mazurkiewicz ... horse wrangler
Regan Mitchell ... tracking shots
Steve Nguyen ... pr consultant
Ntombenqaba Precious Petros ... receptionist
Simon Rhodes ... assistant production coordinator
Craig Swanepoel ... stand in: male
Johan Van Eeden ... fabricator
Charlotte Young ... assistant legal affairs
Lisa Gooding ... production executive (uncredited)
Patti Jackson ... production executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page