Black Narcissus (TV Mini Series)
Episode #1.1 (2020)
Full Cast & Crew
Directed by
Charlotte Bruus Christensen |
Writing Credits
Rumer Godden | ... | (based on the novel by) |
Amanda Coe | ... | (adapted by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Cahal Bannon | ... | producer (produced by) |
Ayela Butt | ... | executive producer |
Amanda Coe | ... | executive producer |
Gautam Dhimal | ... | producer: Nepal |
Vivien Kenny | ... | associate producer |
Andrew Macdonald | ... | executive producer |
Allon Reich | ... | executive producer |
Lucy Richer | ... | executive producer: BBC |
Joanne Smith | ... | associate producer |
Prem Upadhya | ... | line producer: Nepal (as Prem Upadhyaya) |
Music by
Anne Dudley |
Cinematography by
Charlotte Bruus Christensen | ... | director of photography |
Editing by
Jinx Godfrey |
Casting By
Sasha Robertson |
Production Design by
Kave Quinn |
Art Direction by
Chapman C.H. Kan | ||
Andrea Matheson | ... | supervising art director |
Chris Wyatt |
Set Decoration by
Stella Fox |
Costume Design by
Kave Quinn |
Makeup Department
Emmy Beech | ... | hair supervisor / make-up supervisor |
Christina Brancato | ... | makeup trainee |
Steven Byrne | ... | prosthetic mould maker |
Jessie Harrison | ... | key makeup artist |
Nicole Stafford | ... | hair designer / make-up designer |
Charlotte 'Lotty' Betts | ... | hair and makeup: junior, contracted (uncredited) |
Chris Lyons | ... | dental prosthetics (uncredited) |
Nadine Moseley | ... | crowd daily junior hair and makeup artist (uncredited) |
Jade Winterton | ... | hair and makeup junior: main team (uncredited) |
Production Management
Helen Bater | ... | production manager: UK |
Dillon Beagley | ... | unit manager |
Giles Edleston | ... | production manager: Nepal |
Prakash Hamal | ... | production manager: Nepal |
Clare St. John | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Gayle Dickie | ... | key second assistant director |
Ana Emdin | ... | assistant director (as Anastasia Tolmacova) |
Tom Heaven | ... | crowd second assistant director |
Julian Lara-Cid | ... | Crowd PA: dailies |
Zoe Liang | ... | first assistant director |
Barney Shakespeare | ... | third assistant director |
Art Department
Lili Lea Abraham | ... | assistant art director |
Mark Adams | ... | hod painter |
Charlotte Anthony | ... | draughtsman |
Lawrence Barford | ... | assistant art director |
Celina Bassili | ... | petty cash buyer |
Ian Bee | ... | hod carpenter |
Marc Bee | ... | carpenter |
Frances Bennett | ... | lead graphic designer |
Paul Bowring | ... | construction manager |
Agnes Debinska | ... | assistant art director |
Ryan Every | ... | carpenter |
Mark Geeson | ... | chargehand dressing prop |
Ana Gold | ... | Assistant Buyer |
Thomas R Goode | ... | draughtsman |
Lettie Grumbar | ... | Lead Assistant Set Decorator |
Rohan Harris | ... | scenic artist |
Clare Holland | ... | hod scenic painter: exteriors |
Frank Howe | ... | drapes master |
Paul Jones | ... | Standby carpenter |
Mark Keene | ... | supervising carpenter |
Scott Keery | ... | property master |
Alexandra Kemp | ... | stand by props |
Charlie King | ... | junior draughtsperson |
Anya Kordecki | ... | art dept trainee |
Carina Kuczynski | ... | art department assistant |
Rebecca Lewis | ... | junior draughtsperson |
Christine Lois | ... | draughtsman |
Isabella Lozano | ... | graphics assistant |
Tom Macken | ... | carpenter |
Dan Marsden | ... | construction manager |
Hannah Marti-Level | ... | Florist |
Alan Maull | ... | carpenter |
Campbell Mitchell | ... | chargehand standby prop |
Paddy Paddison | ... | standby art director |
Sarah Page | ... | action prop buyer |
Steve Patterson | ... | set dec construction |
Emma Pisano | ... | Head standby greens |
Sadie Rudolf-Ford | ... | set painter (as Sadie Rudolf) |
Ludo Lawlor Smith | ... | scenic painter |
Elo Soode | ... | concept artist |
Milly Queenie Marsden Webster | ... | construction coordinator |
Andy Wojciechowski | ... | carpenter |
Carol Maull | ... | scenic painter (uncredited) |
Sound Department
Howard Bargroff | ... | dubbing mixer |
Francesca Bourne | ... | assistant foley mixer |
Gillian Dodders | ... | supervising dialogue editor |
Danny Freemantle | ... | sound effects editor |
Glenn Freemantle | ... | supervising sound editor |
Nick Freemantle | ... | sound effects editor (as Nicholas Freemantle) |
Dayo James | ... | sound effects editor |
Mitch Low | ... | production sound mixer |
Stephane Malenfant | ... | 1st assistant sound |
Robert Malone | ... | sound effects editor (as Rob Malone) |
Doug Templeton | ... | second assistant sound |
James Wichall | ... | dialogue editor |
Ben Barker | ... | supervising sound editor/designer (uncredited) |
Kristin Catuogno | ... | adr recordist (uncredited) |
Jens Christensen | ... | adr mixer (uncredited) |
Mark DeSimone | ... | adr mixer (uncredited) |
Dimiter Dimitroff | ... | 2nd assistant sound (uncredited) |
Zoe Freed | ... | foley artist (uncredited) |
Glen Gathard | ... | foley mixer (uncredited) |
Rebecca Heathcote | ... | foley artist (uncredited) |
Adam Oakley | ... | foley editor (uncredited) |
Tim Parris | ... | 2nd assistant sound (uncredited) |
Jemma Riley-Tolch | ... | foley mixer (uncredited) |
Special Effects by
Max Costello | ... | special effects technician |
Samuel Mcgrath | ... | special effects assistant |
Mark Meddings | ... | special effects supervisor |
Gordon Quigley | ... | special effects assistant |
Delroy Reid | ... | snow effects technician |
Jackson Wise | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
Eri Adachi | ... | digital compositor |
Joanna Barcikowska | ... | digital compositor |
Jolien Buijs | ... | visual effects line producer: Union |
Derek Burgess | ... | visual effects editor |
Cameron Butler | ... | Roto-Prep Artist |
Elisabeth Chlebiej | ... | visual effects coordinator (as Elisabeth Kudela) |
Adrien Courouble | ... | digital matte painter: Union |
Christiant D'Alberto | ... | senior compositor union vfx |
Vadim Davidoff | ... | digital compositor: Union VFX |
James D. Etherington | ... | visual effects supervisor: Union VFX |
Erdem Gonulay | ... | digital compositor |
Jake Green | ... | on-set data wrangler (as Jacob Green) / visual effects artist (as Jacob Green) |
Jan Guilfoyle | ... | visual effects producer: Union |
Alexander Ha | ... | visual effects artist |
Isabella Ippolito | ... | Render Wrangler/TD |
Phil Johnson | ... | roto/prep artist |
Matthew Lawrence | ... | main title animation |
Natalie MacDonald | ... | digital compositor |
Dom Maidlow | ... | visual effects artist |
Manuel Mastropirro | ... | digital compositor |
Evelyn Minango | ... | visual effects coordinator |
Zeki Doru Ondun | ... | senior compositor |
Maria Peralta Ramos | ... | visual effects artist |
Hyson Pereira | ... | digital compositor |
Tiago Pereira | ... | digital compositor |
Jack Quiben | ... | visual effects editor (as Quiben Jack) / visual effects editor |
Jasmine Sarais | ... | digital matte painter |
Sophie Shepherd | ... | vfx production coordinator |
Noga Alon Stein | ... | visual effects producer Union |
Jack Stevens | ... | digital matte painter |
Christopher Taylor | ... | digital compositor |
Connor Tong | ... | Roto Lead/Senior Prep Artist: Union VFX |
Samantha Townend | ... | visual effects producer |
Dan Victoire | ... | lead compositor |
Yann Vlamynck | ... | cg artist: Union VFX |
Karen Wand | ... | digital compositor |
Lewis Wright | ... | on-set vfx drone scan technician |
Rachel Wright | ... | compositor |
Montana Allaway-North | ... | visual effects producer (uncredited) |
Lucas Tebib | ... | digital matte painter: Union VFX (uncredited) |
Stunts
Jamie Edgell | ... | stunt coordinator |
Belle Williams | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Tom Aldcroft | ... | helicopter cinematographer |
Ashley Bond | ... | first assistant camera: "a" camera |
Michael Chambers | ... | rigging gaffer |
Robert Clark | ... | practical electrician |
Ashley Cooke | ... | data manager |
Oliver Couch | ... | electrician |
Alex Coverley | ... | key grip |
Xander Craven | ... | video/dit assistant |
Stephen Delahunt | ... | electrical rigger |
Jamie Field | ... | practical electrician |
Tom Gamble | ... | a camera 2nd ac |
Tony Hair | ... | rigging electrician dailies |
John Higgins | ... | gaffer |
Lizzie Kelly | ... | video assist operator |
Badri Bahadur Lakai | ... | grip |
Oliver Lemmings | ... | grip trainee |
Alex Mead | ... | lighting programmer |
Anders Holck Petersen | ... | camera operator: "b" camera / steadicam operator |
Ewan Sadler | ... | Second assistant camera: "b" camera |
Ross Slater | ... | HOD Electrical Rigger |
Ryan Taggart | ... | first assistant camera: B Camera |
Mustafa Tyebkhan | ... | digital imaging technician |
Callum Watt | ... | b camera grip |
Casting Department
Andrew Heard | ... | extras casting assistant |
Kirsty Kinnear | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Lindsey Archer | ... | costume truck coordinator |
Kaniez Braganza | ... | textile artist |
Cat Costelloe | ... | costume daily |
Justine Luxton | ... | assistant costume designer |
Zoe Alexandria Paton | ... | costume supervisor (as Zoe Alexandria Paton Burt) |
Emma Pilfold-Bagwell | ... | junior costume assistant |
Harriet Stanton | ... | costume standby |
Yula Tefa | ... | costume assistant |
Amy Louise Thompson | ... | costume daily |
Alexandra Voloaca | ... | principal costume standby |
Anna Laflin | ... | assistant costume designer (uncredited) |
Miloslav Skorepa | ... | costume supervisor (uncredited) |
Editorial Department
Fiorenza Bagnariol | ... | data technician |
Samuel Calverley | ... | second assistant editor |
Peter Doyle | ... | supervising colourist |
Helena Evans | ... | assembly editor |
Daniel Lapira | ... | first assistant editor |
Tony Francis Osborne | ... | colour assist |
Otto Rodd | ... | conform editor |
Location Management
Sabin Basnet | ... | Location and Logistic Manager: Nepal |
Amber Curtis | ... | location assistant |
Tabitha Denny-Northover | ... | assistant location manager |
Dinesh Prakash Mahara | ... | location manager: Nepal |
Grace Smith | ... | location marshal |
Ben Teicht | ... | location assistant |
Music Department
Simon Changer | ... | music editor |
Thomas-Adam Habuda | ... | composer: music |
Rebecca Hordern | ... | assistant engineer |
Jack Mills | ... | digital recordist |
Rachel Park | ... | assistant music editor |
Script and Continuity Department
Rachael Bone | ... | trainee script supervisor |
Maria Fleischer | ... | script editor |
Jane Jackson | ... | script supervisor |
Transportation Department
Phelim Scallon | ... | unit driver |
Additional Crew
Sabin Basnet | ... | Nepal Consultant |
Samantha Beddoe | ... | financial controller (as Samantha Warham) |
Hritika Bhattarai | ... | production coordinator |
Simon Bhoy | ... | stand-in: Chaneil Kular |
Tom Cox | ... | horsemaster |
Kim Doran | ... | horse department |
Amy Eglen | ... | location marshall |
Elisha Enfield | ... | production secretary |
Kate Fleming Brown | ... | production assistant |
Simon X. Frederick | ... | production trainee (as Simon Frederick) |
Keshav Gautam | ... | production accountant: Nepal |
Eliott Gerits | ... | production assistant |
Martin Heberden | ... | Clearances Coordinator |
Emily Ann Horton | ... | assistant media planner |
Lucy Kolodynska | ... | assistant to producer |
Jonas Mondua | ... | production assistant |
Matthew Moss | ... | shipping coordinator |
Camilla Naprous | ... | horse master consultant |
Steph Rafferty | ... | safety advisor: Nepal |
Elena Rubio-Hall | ... | production coordinator |
Benjamin Schaan | ... | jr. assistant production coordinator |
Jo Sear | ... | publicist: BBC |
Samantha Seivwright | ... | horse dept |
Andy Stephens | ... | aerial coordinator |
Adam Stocks | ... | Stand-In: Jim Broadbent & Alessandro Nivola |
Ffion Taylor | ... | assistant production coordinator |
Aaron Warham | ... | 1st assistant accountant |
Phil Costello | ... | construction medic (uncredited) |
Stefanie Duffell | ... | account assistant (uncredited) |