Edit
Lone Survivor (2013) Poster

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Berg

Writing Credits  

Peter Berg ... (written by)
 
Marcus Luttrell ... (book) and
Patrick Robinson ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Rick Vargas ...
Crew Chief
...
QRF SEAL
...
Chinook Pilot #1
Ryan Kay ...
Chinook Pilot #2
Patrick Griffin ...
Chinook Co-Pilot
...
Communication SEAL
...
SEAL Lt.
David Shepard ...
CJSOTF Commander
...
CJSOTF Marine
...
Bagram Comms Guy
...
50 Cal Gunner
...
Army Intel Guy
...
Taraq
...
Goat Boy
Daniel Arroyo ...
Teenage Goat Boy
Zarin Rahimi ...
Goat Man
...
Gulab's Young Son
Anthony McKenzie ...
TOC Sr. Air Officer
Brian Call ...
TOC SEAL
Ishmael Antonio ...
Doctor
...
JAG (as Samuel J. Cloud)
Perparim 'Peter' Bici ...
Communication SEAL Perry
...
Penzi
Robert Loerke ...
Captain Jacoby
Kurt Carlson ...
Captain Lovas
Daniel Fulcoly ...
Lt. Andrews
Michael P. Herrmann ...
Wallace
Paul Craig ...
'EOD' Paul
...
Zabi
John Hocker ...
Hocker
Robert H. Doudell ...
Village Elder (as Robert Doudell)
Edmund Blanchet ...
PJ #1
Jim Cusic ...
PJ #2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Gulab Villager (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Todd Bethke ...
Gulab's Elder (uncredited)
...
US Navy Seal (uncredited)
Nicoletta Chapman ...
Nurse (uncredited)
...
Gulab Villiger (uncredited)
Trey Holland ...
Navy Seal (uncredited)
...
Navy Seal (uncredited)
...
Ranger (uncredited)
...
Navy Seal (uncredited)
Jahan Khalili ...
Gulab Villager (uncredited)
Lawrence Kruckeberg ...
Navy Commander (uncredited)
...
SEAL Captain Kenney (uncredited)
...
Navy Seal (uncredited)
Joseph Daniel Martinez ...
Navy SEAL (uncredited)
...
Afghan Widow (uncredited)
Tailor Murray ...
Navy Seal (uncredited)
...
Afghan Girl (uncredited)
...
Musselman SEAL (uncredited)
Anthony Reynolds ...
Navy Seal (uncredited)
...
Taliban Fighter (uncredited)
...
Voice Actor (uncredited)
Hillel Michael Shamam ...
Angry Villager (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Braden Aftergood ... executive producer
Brandt Andersen ... executive producer
Sarah Aubrey ... producer
Peter Berg ... producer
Remington Chase ... executive producer
Dama Claire ... co-producer
Grant Cramer ... executive producer
Mark Damon ... executive producer
Randall Emmett ... producer
Simon Fawcett ... executive producer
Kerry Foster ... executive producer
Louis G. Friedman ... executive producer
George Furla ... executive producer
Akiva Goldsman ... producer
Lindsay Greitzer ... associate producer
Vitaly Grigoriants ... producer
Brandon Grimes ... co-producer
Eric Heffron ... co-producer
Norton Herrick ... producer
Petra Holtorf ... co-producer (as Petra Holtorf-Stratton)
Harry Humphries ... associate producer
Stephen Levinson ... producer
Stepan Martirosyan ... executive producer
Patrick McIntire ... line producer: additional photography
Jeff Rice ... executive producer
Steven Saxton ... executive producer
Lauren Selig ... executive producer
Adi Shankar ... executive producer
Jason Shuman ... executive producer
Spencer Silna ... executive producer
Barry Spikings ... producer
Tamara Stuparich de la Barra ... executive producer (as Tamara Birkemoe)
Mark Wahlberg ... producer

Music by 

Explosions in the Sky
Steve Jablonsky

Cinematography by 

Tobias A. Schliessler ... director of photography (as Tobias Schliessler)

Film Editing by 

Colby Parker Jr.

Casting By 

John Brace
Linda Lowy

Production Design by 

Tom Duffield

Art Direction by 

Steve Cooper

Set Decoration by 

Ronald R. Reiss ... (as Ron Reiss)

Costume Design by 

Amy Stofsky

Makeup Department 

Georgia Allen ... assistant makeup artist
Howard Berger ... makeup department head / special make-up effects
Megan Daum ... assistant hair stylist
Chris Gallaher ... dental appliance design and fabrication
Jerrad Gray ... assistant makeup artist
Carey Jones ... shop supervisor: KNB EFX Group
Jamie Kelman ... makeup artist: Ben Foster
Bonnie Masoner ... assistant makeup artist
Peter Montagna ... key makeup artist
Greg Nicotero ... special make-up effects (as Gregory Nicotero)
Vanessa Sharp ... hair stylist
Geordie Sheffer ... hair department head
Jon Shroyer ... day hire makeup
Nuria Sitja ... makeup artist: Mr Wahlberg
Corey Welk ... makeup artist

Production Management 

Louis G. Friedman ... unit production manager
Michael P. Flannigan ... head of production: Emmett-Furla Films (uncredited)
Petra Holtorf ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Eric Heffron ... first assistant director (as Eric N. Heffron)
Richard Oswald ... second assistant director
Katie Pruitt ... second assistant director: action unit
Kevin Scott ... second unit director
Bryan Snodgrass ... first assistant director: action unit
Dino Castelli ... second assistant director: Promo (uncredited)

Art Department 

Brett Andrews ... prop master: second unit
Ulrike Auer-Erdoes ... set painter
Derrick Ballard ... set designer
Stephnie Ballard ... art department assistant
Lance Cheatham ... set dressing gangboss
Heather Elwell ... art department coordinator
Chad Enloe ... labor/tool foreman
Francesco Ferrara ... painter
Douglas Fox ... property master
Ram Goradia ... set dresser
Trevor Goring ... storyboard artist
Bill Holmquist ... construction coordinator
Jeff House ... lead plaster/staff shop supervisor
Terry Kempf ... propmaker location foreman
Bruce L. Luizzi ... leadman
Vincent Luizzi ... set dresser (as Vince Luizzi)
Christopher Martin ... key greens
Jacob Murphy ... painter
Carol Ann Napier ... shopper/buyer
Daniel Noah ... construction accountant
David Peck ... construction general foreman
Dennis Riewerts ... draper
Leonard Sanchez ... on-set greensman
James Sapienz ... set dresser
Richard Simeonoff ... carpenter
Meagan Skerchock ... set decoration assistant
David Thompson ... set dresser
Robert P. Trujillo ... set dresser
Adrian Valdes ... paint supervisor
Chris Windisch Jr. ... labor gangboss

Sound Department 

Beau Borders ... sound re-recording mixer
David Brownlow ... Production Sound Mixer / sound mixer
Charlie Campagna ... sound effects recordist
Harry Cohen ... sound designer
Angelina Faulkner ... sound editor: trailer
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Gary A. Hecker ... supervising foley artist
Michael Hertlein ... dialogue editor
Rob Hidalgo ... utility sound
Zack Howard ... assistant re-recording mixer
Andy Koyama ... sound re-recording mixer
Kyle D. Krajewski ... adr recordist
Gary Marullo ... foley artist
Michael Miller ... adr mixer
Dror Mohar ... sound editor
Andrejs Prokopenko ... 2nd unit boom operator
Edwardo Santiago ... boom operator
Gary L.G. Simpson ... dubbing stage engineer
Brian Slack ... dubbing stage engineer
Patrick Spain ... re-recording mix technician
Branden Spencer ... sound editor
Wylie Stateman ... supervising sound editor
Renee Tondelli ... supervising dialogue & adr editor
Tim Hoagland ... re-recording mix technician (uncredited)
Pedro Jimenez ... trailer re-recording mixer (uncredited)
Jon Krupp ... trailer re-recording mixer (uncredited)
Patrick Spain ... mix technician recordist (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

William Aldridge ... special effects set coordinator
Larz Anderson ... special effects technician: pyrotechnics
Danny Cangemi ... 2nd unit special effects coordinator / special effects technician: pyrotechnics
Terry Chapman ... special effects foreman
Kenneth C. Clark ... special effects technician: pyrotechnics
Brett Cole ... special effects technician
Lenny Dalrymple ... special effects technician: pyrotechnics
Phil H. Fravel ... special effects
Damon Green ... special effects technician
David Greene ... gimbal engineer
Richard L. Hill ... special effects technician: pyrotechnics
Joel Hobbie ... special effects technician
Daniel Holt ... special effects technician
Heath Hood ... special effects technician: pyrotechnics
Clark James ... special effects foreman: camera tests
Chris Jones ... special effects shop foreman
Joseph Livolsi ... special effects technician
Danny Maldanado ... special effects technician
Geoffrey C. Martin ... special effects technician
J. Michael O'Brien ... mold maker
Kim Roebuck ... special effects modeler foreman
Tek J. Smith ... pyrotechnician
Kenneth Van Order ... special effects technician: pyrotechnics
Bruno Van Zeebroeck ... special effects supervisor
Gretchen Van Zeebroeck ... special effects office coordinator
Tony Vandenecker ... special effects technician: pyrotechnics

Visual Effects by 

Lee Alexander ... lead matchmover: Image Engine
Marie-Ève Authier ... digital compositor
Simeon Bassett ... cgi supervisor
Michael Billette ... modeller: Image Engine
Florin Boieriu ... senior compositor: ILM
Siksit Boonyodom ... digital compositor
Luke Spence Byrd ... matchmove artist
Cathleen M. Carden ... vfx production accountant
Karhoe Chan ... layout artist: Industrial Light & Magic
Chun-Ping Chao ... digital compositor
Freddy Chavez Olmos ... senior visual effects compositor
Michael Chochol ... data wrangler
Corey Coates ... compositor
Grady Cofer ... visual effects supervisor: ILM
Robert Cvengros ... tracking and matchmoving
Joe C. D'Amato ... Technial Assistant Supervisor: Image Engine
Lorelei David ... visual effects editor: ILM
Mike Diltz ... digital compositor: Image Engine
Jorik Dozy ... lead digital matte painter: ILM
Cristina Falcon ... animator: Image engine
Mei Gangwen ... effects technical director: ILM
Steve Garrad ... visual effects executive producer: Image Engine
Gillian George ... senior digital matte painter
Neil Grey ... pipeline developer: Image Engine
Maung Maung Hla Win ... lighting technical director: ILM
Justin Holt ... lead texture painter: Image Engine
Petra Holtorf ... visual effects producer
Natapon Huangsakuncharoen ... creature technical director: ILM
Ivan Imanishi ... research & development: Image Engine
Brad Isdrab ... technical support
Sam Johnston ... digital compositor
Bryan P. Jones ... data wrangler
Bernhard Kimbacher ... compositing supervisor / plate supervisor
Jesper Kjölsrud ... visual effects supervisor
Jean Le Koh ... digital artist: ILM
Nicha Kumkeaw ... compositor
Alex Lama ... compositor: Image Engine
Jesus Lavin ... lead compositor: Image Engine
Yateen Mahambrey ... digital matte painter: ILM
Harrison Marks ... visual effects coordinator
Muhammad Marri ... texture artist: Image Engine
Jack McAllan ... roto artist (as Madeleine McAllan)
Glen McIntosh ... storyboard/previz artist
Frederic Medioni ... matchmove/layout artist: Image Engine
Zuzana Mikus ... visual effects coordinator
Jackie Mills ... roto lead
Stephen Misek ... character technical director
Derrick Mitchell ... visual effects editor
Pat Moreira ... layout lead: Industrial Light & Magic
Victoria Mowlam ... visual effects producer: Image Engine
Conrad Olson ... compositor
Youngbin Park ... digital compositor
Geoff Pedder ... look development
Brian Peluso ... digital compositor
Barry Poon ... asset supervisor: Image Engine Design
Pau Rocher ... digital compositor
Calvin Romeyn ... roto artist: Image Engine
Steve Ross ... digital compositor
Maya Roza ... digital compositor (as Maya D. Roza)
Steve Sauers ... lead creature technical director
Conor Schock ... technical assistant: Image Engine
Kodeeswaran Shenbagaram ... digital artist: Industrial Light & Magic
Joao Sita ... compositor: image engine
Nicole Smith ... roto artist
Mitchell Stuart ... matte painter: Image Design
Jeff Tetzlaff ... senior artitst: image engine
Nicholas Tey Kai Guan ... modeler: ILM
Hoa Tran ... lighting artist: Image Engine
Ruslan Vasylev ... senior modeler
Duarte Victorino ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Adam Walker ... lead assets artist: ILM Singapore
Ross Wallis ... lighting technical director
Cameron Widen ... layout supervisor: Image Engine
Ryan Wiederkehr ... visual effects producer: ILM
Don Wong ... fx td: ILM
Noel Wright ... compositor
Matt Yeoman ... compositor
Robert Molholm ... color science/imaging r&d (uncredited)

Stunts 

Daniel Arroyo ... stunts
Jonathan Barela ... stunts
Jeff Bramstedt ... stunts
Laurence Chavez ... stunts
Rich Chavez ... stunt shooter
Scott Cosgrove ... stunts
J.J. Dashnaw ... stunt double: Taylor Kitsch
Zack Duhame ... stunt double: Ben Foster
Edward A. Duran ... stunts
Al Goto ... stunts
Sean Graham ... stunt double
Mitchell Hall ... stunts
Michael Hansen ... utility stunts
Jonathan Heckler ... utility stunts
Johnny Hoffman ... stunts
Dave Lane ... utility stunts
David Perry ... stunts
Kevin Scott ... stunt coordinator
Tek J. Smith ... stunt rigger
Ryan Staats ... stunt double: Emile Hirsch
Tim Trella ... second unit stunt coordinator
Mike Wilson ... stunt double / stunts
Keith Woulard ... assistant stunt coordinator
Nico Woulard ... stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Anderson ... key grip
Richard Coy Aune ... camera operator: "b" camera (as Coy Aune)
Adam Barth ... key video engineer
Nick Behrmann ... rigging electrician
Lucas Bielan ... camera operator: "b" camera
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Waylon Brady ... electrician
Tristan Chavez ... second assistant camera
James F. Cornick ... best boy electric
Jacob Cottrell ... dimmer board programmer
Steven Cueva ... first assistant camera: action unit
Louie DeMarco ... first assistant camera: "b" camera
Dwight Dollins ... grip
Brent Egan ... second assistant camera
Scott M. Evans ... Video Assist
Frank Eyers ... video & computer playback operator
Mike D. Fernandez ... video assist
Peter Graf ... aerial camera system tech eclipse
Lamarr Gray ... chief rigging technician
Curt Griebel ... key grip: second unit
Kent Harvey ... c camera operator
Juergen Heinemann ... dolly grip
Erik Hernandez ... rigging electrician
Chad Herr ... best boy grip
Jimmy E. Jensen ... A CAMERA
Jacques Jouffret ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
John Kairis ... first assistant camera
Jason Linebaugh ... lighting technician
Robert Lofstrom ... electrician
Michael Manzanares ... rigging grip best boy
BJ McDonnell ... steadicam operator: second unit
Trevor Murphy ... digital utility
David Jaxx Nagro ... dolly grip: second unit
Evan Nelson ... technocrane operator
Jeremy Antonio Oliver ... best boy rigging electric
Dino Parks ... director of photography: second unit
Gregory Peters ... still photographer
Todd Roberts ... lighting technician
Rob Salviotti ... second assistant camera
Loren Schoel ... grip
Bob Scott ... camera operator: second unit
Jason Seigel ... camera production assistant
Karina Silva ... camera operator: additional photography
Eric Steinig ... rigging grip
Mark Steinig ... key rigging grip
Anthony M. Suarez ... rigging electric foreman
Jeff Tomcho ... digital imaging technician
James R. Tynes ... gaffer
Lance Jay Velazco ... video assist operator: re-shoots
Scott Wetzel ... video assist
Dwayne Willis ... rigging electric

Animation Department 

Eric Mun Fai Leong ... lead animator: ILM Singapore

Casting Department 

Jo Edna Boldin ... location casting: New Mexico
Jamie Castro ... casting associate: Los Angeles
Elizabeth Gabel ... extras casting director
Julie Gale ... casting assistant
Marie A. Kohl ... casting associate / location casting associate: New Mexico (as Marie McMaster)
Terry L. Lamfers ... casting executive
Lorrie Latham ... extras casting
Andrew Mackin ... casting assistant: Los Angeles
Kristen Rakes ... location casting assistant: New Mexico

Costume and Wardrobe Department 

Sarah Bowman ... costume assistant
Rachel Bris ... costumer
Jessica Clark ... wardrobe assistant
Bren Cook ... head ager/dyer
Antonio F. Cordova ... set costumer
Lorraine Crossman ... costumer: Mr. Wahlberg
Jennifer Gingery ... set costumer
Kate Koeninger ... seamstress
Nancy Molleur ... tailor
Katie Obacz ... costumer
Michelle M. Pershing ... key costumer
Mark Peterson ... costume supervisor
Paula Rogers ... set costumer
Erika Walthall ... assistant costume designer
Eric Yake ... ager/dyer

Editorial Department 

J. Cody Baker ... digital intermediate assistant
Sofie Friis Borup ... additional colorist
Paul Carlin ... digital intermediate editor
Jamie Clarke ... first assistant editor
Gregory Cusumano ... assistant editor
Alden Delos Santos ... dailies assist
Adrian DeLude ... colorist dailies
Gabriel Fleming ... additional editor
Erika Gourvitz ... post-production assistant
Alexander C. Martin ... data wrangler: Company 3
Jim Passon ... color timer
Erik Rogers ... senior digital intermediate producer
Sarah Beth Shapiro ... assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Beau J. Genot ... post-production consultant (uncredited)
Jennifer Sparkman ... data io assistant: company3 (uncredited)
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)

Music Department 

Jon Aschalew ... synth programmer
Jeffrey Biggers ... score mixer
Lori Castro ... technical score engineer
Clay Duncan ... composer: additional music
Bryan Lawson ... supervising music editor
Satoshi Mark Noguchi ... score mixer
Jacob Shea ... composer: additional music / musician: guitars
Sam Zeines ... music editor

Transportation Department 

Doraifay Estrada ... driver
Scotty Goudreau ... L.A. transportation captain
Sherman Jackson ... driver
Mitchell J. Neri ... driver
Walter J. Russell ... driver
Chad Wadsworth ... transportation coordinator
Betty Weaver ... driver

Other crew 

Tim Abell ... adr voice artist
Robert Abramoff ... production legal
William Aldridge ... set coordinator
Catherine Ames ... production assistant
Patrick D Baker ... set security
Jon Baran ... production assistant
Jonathan Barela ... stand-in: Mark Wahlberg
Kyle Bellinger ... assistant: Mark Damon
Steve Berman ... completion bond
Genevi Books ... production assistant
Lynn Brasher ... production assistant
Autumn M. Brooks ... accounting clerk
Corrine Butler ... production secretary
Joe Cappelletti ... adr voice director
Chris Caracci ... advisor
Ardy Brent Carlson ... key set production assistant
Derek M. Chavez ... assistant production office coordinator
Jessica Clark ... production assistant
Kevin Cloobeck ... production assistant
Scott Collette ... director development & distribution: Foresight
Nathan E. Davis ... set production assistant
Colton R. Dean ... medic: first aid
Maynard Del Mar ... production assistant
Enayat Delawary ... adr voice
Janie Elliott ... travel coordinator
Fahim Fazli ... adr voice
Bandele Gatson ... production staff
Alex Gianopoulos ... assistant location manager
Frederick Gourgue ... epk/behind the scenes assistant
Adrienne L. Graves ... second assistant accountant
Mustafa Haidari ... Pashto voice actor
Julie Hansen ... post production accountant
Trey Holland ... assistant: Taylor Kitsch
Patrick Hutchison ... utility crew
Jean E. Jacobson ... payroll accountant
Allison Jandreau-Heil ... co-key craft service
Johnathon Johnson ... stand in: Taylor Kitsch
Bob Kaye ... stand-in
Kathleen Keller ... production coordinator
Wolf Kirchner ... main title sequence production coordinator: Ignition Creative prologue
Anna Kongs ... second assistant accountant
Ashley Kravitz ... legal clearance
Jackie Lawson ... assistant to mr. berg
Madisun Leigh ... assistant to executive producer
Dionne Lotivio ... payroll accountant
Marcus Luttrell ... consulting
Marcus Montano ... assistant locations manager
Carlos A. Montoya ... set production assistant
Jennifer Nguyen ... marketing and operations: Foresight Unlimited
Phillip Noorani ... assistant to producers
Frédéric North ... aerial coordinator/pilot
Jay William Osterman ... assistant to the producer
Emily Perry ... location production assistant
Lauren Popp ... second assistant accountant
John Quintana ... stand-in (as 1as)
Daniel Rbibo ... insurance services
Mekaiela Rey ... location assistant
Dirk Rogers ... lab tech: K.N.B. EFX Group
Jan Rudolph ... script supervisor
Nicole Sahd ... set medic
Brandon Schiffman ... set production assistant
Mark Semos ... technical advisor
Matthew Silverman ... main title sequence producer: Ignition Creative
Jonathon Slator ... location manager
Andrea Smith ... logistics coordinator
Louise Spencer ... unit publicist
Chris Stagner ... air force advisor
Shaun Steagall ... crafts service
Spencer Strasmore ... assistant to Stephen Levinson
Timothy C. Sullivan ... development executive
Marcus Taylor ... set production assistant
Judi Townsend ... script supervisor: second unit
Michael J. Urann ... Post Production Consultant
Nadia Venesse ... dialect coach
Heather Wagner-Wang ... set production assistant (as Heather Wagner)
Jason Wetter ... assistant location manager
Jerri Whiteman ... 1st asst accountant
Adam Windom ... production assistant
Alex Wirtzer ... assistant to randall emmett
Nikhil Jassawalla ... consultant (uncredited)
Madisun Leigh ... assistant to executive producer Grant Cramer (uncredited)

Thanks 

James Schramm ... special thanks (as James P. Schramm)
Philip M. Strub ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page