IMDb > Night at the Museum: Battle of the Smithsonian (2009)
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian (2009) More at IMDbPro »

Photos (See all 45 | slideshow) Videos (see all 2)
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian -- Security guard Larry Daley infiltrates the Smithsonian Institute in order to rescue Jedediah and Octavius, who have been shipped to the museum by mistake.

Overview

User Rating:
5.9/10   93,907 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 16% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Robert Ben Garant (written by) &
Thomas Lennon (written by) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Night at the Museum: Battle of the Smithsonian on IMDbPro.
Release Date:
22 May 2009 (USA) See more »
Tagline:
When the lights go off the battle is on.
Plot:
Security guard Larry Daley infiltrates the Smithsonian Institution in order to rescue Jedediah and Octavius, who have been shipped to the museum by mistake. | Full synopsis »
Awards:
2 wins & 9 nominations See more »
NewsDesk:
(535 articles)
User Reviews:
More lighthearted fun. See more (201 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Ben Stiller ... Larry Daley

Amy Adams ... Amelia Earhart

Owen Wilson ... Jedediah

Hank Azaria ... Kahmunrah / The Thinker - (voice) / Abe Lincoln - (voice)

Robin Williams ... Teddy Roosevelt

Christopher Guest ... Ivan the Terrible

Alain Chabat ... Napoleon Bonaparte

Steve Coogan ... Octavius

Ricky Gervais ... Dr. McPhee

Bill Hader ... George Armstrong Custer

Jon Bernthal ... Al Capone

Patrick Gallagher ... Attila the Hun

Jake Cherry ... Nicky

Rami Malek ... Ahkmenrah

Mizuo Peck ... Sacajawea
Kerry van der Griend ... Neanderthal #1 (as Kerry Van Der Griend)

Matthew Harrison ... Neanderthal #2
Rick Dobran ... Neanderthal #3 (as Riccardo Dobran)
Randy Lee ... Hun #1

Darryl Quon ... Hun #2
Gerald Wong ... Hun #3

Paul Chih-Ping Cheng ... Hun #4

Jay Baruchel ... Sailor Joey Motorola

Mindy Kaling ... Docent

Keith Powell ... Tuskegee Airman #1

Craig Robinson ... Tuskegee Airman #2

Samuel Patrick Chu ... Teenage Boy #1 (as Samuel Chu)
Augustus Oicle ... Teenage Boy #2

Kai James ... Teenage Boy #3

Clint Howard ... Air and Space Mission Control Tech #1

Matty Finochio ... Air and Space Mission Control Tech #2

George Foreman ... Himself (as George Foreman Sr.)

Josh Byer ... Capone Gangster #1
Sophie Levy ... Young Girl #1
Tess Levy ... Young Girl #2

Christina Schild ... 'American Gothic' Woman
Robert Thurston ... 'American Gothic' Farmer

Alberta Mayne ... Kissing Nurse

Clifton MaCabe Murray ... Kissing Sailor (as Clifton Murray)

Caroll Spinney ... Oscar the Grouch (voice)
Thomas Morley ... Darth Vader

Dan Joffre ... Town Car Driver
Dave Hospes ... Astronaut

Regina Taufen ... New York Reporter

Shawn Levy ... Infomercial Father

Kevin Jonas ... Cherub (voice)

Joe Jonas ... Cherub (voice)

Nick Jonas ... Cherub (voice)

Eugene Levy ... Albert Einstein (voice)

Brad Garrett ... Easter Island Head (voice)
rest of cast listed alphabetically:

Don Abernathy ... Airport Traveler (uncredited)
Dennis Albanese ... Foreman (uncredited)
Megan Angeles ... Cowgirl (uncredited)

Jordan Michael Coulson ... Steltsy Guard (uncredited)
Thomas Joe Craig ... Museum Patron (uncredited)

Robert Ben Garant ... Orville Wright (uncredited)

Ed Helms ... Larry Daley's Assistant (uncredited)

Jonah Hill ... Brandon / Brundon the Security Guard (uncredited)
Lauren Emily Jacobs ... School Girl (uncredited)

Frankie Jonas ... Extra - Child in Museum (uncredited)

Waléra Kanischtscheff ... Ivan the Terrible (voice) (uncredited)

Thomas Lennon ... Wilbur Wright (uncredited)
Tom MacNeill ... US Marine (uncredited)
Nathalie Marrable ... Jitterbugger (uncredited)
Dan Martino ... U.S. Solider (uncredited)

Crystal the Monkey ... Dexter / Able (uncredited)

Douglas Nelson ... Streltsy (uncredited)
Kennith Overbey ... Tuskegee Airman (uncredited)

Reiner Prochaska ... Steltsy (uncredited)
Dan Savoie ... NY Museum Patron (uncredited)

Robert Underwood ... Air and Space Mission Control Tech (uncredited)

Directed by
Shawn Levy 
 
Writing credits
(WGA)
Robert Ben Garant (written by) &
Thomas Lennon (written by)

Robert Ben Garant (characters) &
Thomas Lennon (characters)

Produced by
Michael Barnathan .... producer
Chris Columbus .... producer
Thomas M. Hammel .... executive producer
Shawn Levy .... producer
Josh McLaglen .... executive producer
Mark Radcliffe .... executive producer
Ellen Somers .... associate producer (as Ellen M. Somers)
 
Original Music by
Alan Silvestri 
 
Cinematography by
John Schwartzman (director of photography)
 
Film Editing by
Dean Zimmerman 
Don Zimmerman (film editor)
 
Casting by
Donna Isaacson 
 
Production Design by
Claude Paré 
 
Art Direction by
Michael Diner 
Anthony Dunne 
Helen Jarvis (supervising art director)
Grant Van Der Slagt 
 
Set Decoration by
Lin MacDonald  (as Lin Macdonald)
 
Costume Design by
Marlene Stewart 
 
Makeup Department
Martin Astles .... makeup effects sculptor
Kristin Berge .... hair stylist: Mr. Stiller
Kate Biscoe .... makeup artist: Mr. Stiller
Susan Boyd .... first assistant hair stylist
Greg Cannom .... prosthetic makeup: 'Teddy' bust
Cydney Cornell .... hair designer: Ms. Amy Adams
Emanuela Daus .... makeup artist
Victoria Down .... head of makeup department
Vanessa Giles .... assistant makeup artist
Céline Godeau .... assistant makeup artist
Leslie Graham .... makeup artist
Dallas Hartnett .... hair stylist
Mike Hill .... sculptor
Tanya Hudson .... first assistant makeup artist
Emma Jacobs .... assistant makeup effects artist
Michelle Lemieux .... special makeup effects artist
Sherry Linder-Gygli .... head of hair department (as Sherry Gygli)
Harvey Lowry .... director of operations: Drac Studios
Zabrina Matiru .... makeup artist
Ann McLaren .... special makeup effects artist
Cheri Minns .... hair & makeup: Mr. Williams
Sandy Monesmith .... first assistant hair stylist
Adrien Morot .... prosthetic makeup effects: Maestro FX
Mark Nieman .... prosthetic makeup artist, silicone department supervisor
Stephanie Pasicov .... key makeup artist: New York
Christopher Mark Pinhey .... first assistant makeup artist (as Christopher Pinney)
Mark Unterberger .... lab technician: Maestro Studio FX, Inc.
Cyndie Boehm .... makeup artist: New York (uncredited)
Craig Lindberg .... special makeup effects artist: new york location (uncredited)
Cristina Patterson .... contact lens painter (uncredited)
 
Production Management
Bonnie Benwick .... unit manager: second unit
Patricia Anne Doherty .... unit production manager: Washington, D.C. (as Patricia Doherty Hess)
Thomas M. Hammel .... unit production manager
Eric Hedayat .... production supervisor
Ray Quinlan .... unit production manager: New York (as Raymond Quinlan)
Anne M. Simonet .... unit production manager (as Anne Simonet)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Paul Barry .... first assistant director: second unit
Ashley Bell .... on-set third assistant director
Misha Bukowski .... second assistant director (as Misha M. Bukowski)
Gary Capo .... second unit director
Betsy Friedman .... second assistant director: New York (as Betsy Palmieri)
Dan Mansfield .... second second assistant director (as Daniel Mansfield)
Josh McLaglen .... first assistant director
Gordon Piper .... third assistant director
Robert Rogers .... trainee assistant director
Alison C. Rosa .... second assistant director: Washington, D.C. (as Alison Rosa)
Rhonda Taylor .... third assistant director: cast
Jane Chase Wells .... second second assistant director: New York
Oliver Lee .... additional trainee assistant director: second unit (uncredited)
Philip Nee Nee .... second assistant director: second unit (uncredited)
Gordon Piper .... assistant director: second unit (uncredited)
Brian Sepanzyk .... trainee assistant director: second unit (uncredited)
 
Art Department
Joseph A. Alfieri Jr. .... construction coordinator: New York
Marc Baird .... storyboard artist
Perry Battista .... set dresser
Alistair Bell .... prop builder
Brent Bennett .... set buyer
Laurel Bergman .... assistant art director
Michael A. Billings .... assistant set decorator
Derek Bobroff .... on-set painter
Peter Bodnarus .... set designer
John T. Boe .... set decorator foreman (as John Boe)
Keith Brooks .... lead set wireman (as Keith Brookes)
Scott Calderwood .... set buyer
Carl Catanese .... set decorator: Washington, D.C.
Mira Caveno .... set designer
Lubor Cencak .... scenic artist
Brian Cunningham .... assistant art director
John Dale .... construction coordinator (as Johnny Dale)
Laurie Dobbie .... property buyer
James Donahue .... second scenic charge
Dean Eilertson .... property master
Matthew L. Eisenhauer .... construction laborer
Moni El Batrik .... set dresser
Richard Ewan .... miniature painter
Warren Flanagan .... illustrator
Bill Forster .... construction foreman
Kirsten Franson .... graphic illustrator
Jo Ann Frappier .... construction laborer
David 'Pops' Fukakusa .... construction foreman
Jack Gauvreau .... head sculptor
Paul Goodwin .... set dresser
Sean Goojha .... art department coordinator
Robert Griffon Jr. .... assistant property master: New York (as Robert Griffon)
Gideon Hay .... props
Michelle Hendriksen .... assistant property master
Scott Holburn .... set dresser
Charmaine Husum .... Egyptian tablet painter
Charmaine Husum .... scenic artist/prop painter
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist (as Michael A. Jackson)
Jasmin Jakupovic .... scenic artist
Zoe Jirik .... set decorator coordinator (as Zoë Jirik)
Patrick Kearns .... set dresser
Jaclyn Kenney .... art department assistant
Jan Kobylka .... supervising construction coordinator
John Kobylka .... on-set carpenter
Eric Komala .... set dresser
Ray Lai .... graphic illustrator
Jason B. Landels .... assistant property master (as Jason Landels)
Eric Langstroth .... metal fabricator foreman
Catherine Leighton .... prop builder
Rohan Lyal .... head greensman
Sean McGee .... assistant property master: second unit
Sam McGowan .... lead plasterer
J.J. Mestinsek .... scenic artist
Jay Mitchell .... set designer
Michele Moen .... illustrator
Paul Mulder .... assistant property master: second unit
Audra Neil .... set dec buyer
Denyse Nelson .... lead dresser
Teresa Ngan .... art department assistant
Rob Nicholson .... construction foreman (as Bob Nicholson)
Melissa Olson .... set dresser
Claudio Palavecino .... assistant property master
Jacques Paradis .... construction foreman
Dan Petrescu .... paint foreman
Roberto Pinoni .... lead labourer
Vicki Pui .... illustrator
Steve Reintjes .... paint general foreman
Michel Rheault .... construction buyer
Steven Richetts .... camera scenic
Jennie Hill Robinson .... key greens
Guy Roland .... lead dresser
Francisco Rosa .... scenic painter (2009)
Ann Rowley .... set dresser
Erroll C. Salewski .... lead
Gareth Samuels .... set dresser
Daniel Scarcello .... carpenter
Rodrigo Segovia .... set designer
Ugo Serrano .... helmets
Kristin Shanski .... prop buyer (as Kristin Shanski Beaudin)
Rebecca Shpak .... on-set dresser: Washington, D.C.
Andrew Smith .... set dresser
Peter Stratford .... set designer
Bryan Sutton .... set designer
Sharon Thompson .... art department assistant
Mario Tomas-Niedworok .... paint coordinator (as Mario Tomas)
Bruce Van Slyke .... set sculptor
Judi Varga .... scenic artist
Joel Venti .... storyboard artist
Ross Wahl .... on-set dresser
Dave Weinman .... leadman: New York
Barbara Wilson .... assistant art director
Vernon Winn .... metal fabricator
Gary Young .... set sculptor
Milena Zdravkovic .... illustrator
Laurin Kelsey .... prop shop (uncredited)
Kristina Kilpe .... propmaster: Washington DC (uncredited)
Mike Raybould .... greens foreman: Washington DC (uncredited)
Scott Schneider .... digital set designer: New Deal Studios (uncredited)
 
Sound Department
Gary Alper .... sound mixer: New York
Coll Anderson .... sound effects editor
James Ashwill .... foley mixer
John T. Cucci .... foley artist (as John Cucci)
Scott Curtis .... foley editor
Susan Dawes .... supervising dialogue editor
Lars Ekstrom .... sound mixer: second unit
Alison Fisher .... dialogue editor
David Giammarco .... sound mixer
Tim Gomillion .... sound recordist
Richard Bryce Goodman .... additional sound mixer
Laura Graham .... adr editor
Craig Henighan .... additional sound mixer
Craig Henighan .... sound designer
Doug Jackson .... foley editor
R.J. Kizer .... supervising adr editor
Vanessa Lapato .... adr editor
Eric A. Larsen .... assistant sound editor
John A. Larsen .... supervising sound editor
Bruce Litecky .... sound mixer: Washington, D.C.
Skip Longfellow .... first assistant sound editor
David Lucarelli .... adr recordist
Helen Luttrell .... dialogue editor
Cory Mandel .... sound re-recording mixer
Darryl Marko .... sound utility
Paul Massey .... sound mixer
John Murray .... supervising foley editor
Dan O'Connell .... foley artist
Charleen Richards .... adr mixer (as Charleen Steeves)
Brian Seagrave .... audio post-conform
William Stein .... sound re-recording engineer (as Bill Stein)
Jason Tuttle .... assistant sound editor
Rob Young .... production sound mixer
Kelly Zombor .... boom operator
Lorenzo Millan .... boom operator: DC Unit (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
Graham Timmer .... sound mixer: second unit (uncredited)
 
Special Effects by
Dave Alexander .... special effects assistant
Maurice Bouchard .... special effects assistant
Dennis Briest .... special effects assistant
Phil Davis .... special effects assistant
Dave Dunaway .... special effects assistant
Katherine Fraser .... special effects assistant (as Kathy Fraser)
Chris Hampton .... special effects assistant
Steve Hepworth .... special effects assistant (as Stephen Hepworth)
Nicholas Hiegel .... mold maker
Graham S. Hollins .... special effects assistant
Lars Lenander .... special effects assistant
William H. Orr .... special effects coordinator (as William 'Bill' Orr)
W.A. Andrew Sculthorp .... special effects assistant (as Andrew Sculthorpe)
Grant Smith .... special effects assistant
Scott R. Treliving .... special effects assistant (as Scott Treviling)
Andrew Verhoeven .... special effects assistant (as Andy Verhoeven)
Joel Whist .... special effects rigger
John Wilkinson .... special effects assistant (as John A. Wilkinson)
Teresa Wilkinson .... special effects assistant
Michael B. Williams .... specialty costume crew: Frontline Design Inc.
Tony P. Chen .... model maker (uncredited)
 
Visual Effects by
Victor Abbene .... visual effects gaffer
Heather Abels .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Alberto Abril .... animator: Rhythm & Hues Studios
Kevin Aguirre .... pre-visualization artist
Imran Ahmed .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Tanseer Ahmed .... animator: Rhythm & Hues
Amit Aidasani .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Shish Aikat .... education manager, Rhythm & Hues
Mohammad Akram .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Erik Akutagawa .... digital image resources supervisor
Praveen Allu .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Enrico Altmann .... model maker
Aparna Ambavkar .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Balaji Anbalagan .... animator: Rhythm & Hues Studios
Charise E. Angone .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Tim Angulo .... cinematographer: New Deal Studios (as Timothy E. Angulo)
Mohammed Anuz .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Charles Arulraj .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Charles Arul Raj)
Nicholas Augello .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Jennifer Avery .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Patrice Avery .... previs producer: HALON
Erika Bach .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Andrew Baggarley .... visual effects artist
Randall Bahnsen .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Bhavika Bajpai .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Leslie Baker .... lighting technical director
James Baldanzi .... visual effects coordinator
Wenden K. Baldwin .... visual effects editor: CafeFX (as Wenden Baldwin)
Adam Balentine .... compositor: Rhythm & Hues
Saraswathi Balgam .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Bill Houston Ball .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as William Ball Jr.)
Arun Baluchamy .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Guy Bar'ely .... animator: Rhythm & Hues Studios
Alison Middaugh Barger .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios (as Alison Middaugh)
Suzette Barnett .... visual effects: Digiscope
Allen Battino .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Elizabeth Baxter .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Jason Bayever .... digital effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Peta Bayley .... visual effects: The Moving Picture Company
Brooke Beane .... compositor
Brooke Beane .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Jeff Beattie .... visual effects editor
Kevin Bell .... digital compositor
Mannix Bennett .... matte painter: Rhythm & Hues Studios (as Mannix Bennet)
Lee Berger .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Chris Bergman .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Christopher Bergman)
Scott Berri .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Anita Bevelheimer .... compositor
Jeetendra G. Bhagtani .... animator: Rhythm and Hues, India
Avinash Bhandary .... digital roto/paint artist
Abhishek Bharadwaj .... layout artist: Rhythm & Hues Studios
Shikha Bhatia .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Srikanth Bhogi .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Aman Bhutani .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Emil Bidiuc .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Ioan Bidiuc)
Bineesh .... junior matchmove artist
Koushik Biswas .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Madalina Bland .... digital roto and paint artist
Adam Blank .... matchmover: Rhythm & Hues
Justin Blaustein .... Inferno artist: Rhythm & Hues Studios
Sathish Kumar Bodicherla .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Greg M. Boettcher .... visual effects
Bhargava Boini .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Tiffany Borchardt .... look development artist
Sanchari Bose .... production coordinator
Kevin Bouchez .... compositor: Digital Domain
Manuel Bover .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Manuel Martinez Bover)
Nathan Boyd .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Tatjana Bozinovski .... matte painter/compositor: CafeFX
Shad Bradbury .... animator
Ryan Bradley .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Hayley Brazelton .... visual effects: The Moving Picture Company (as Hayley Collins)
Ellen Brenner .... layout lead: Rhythm & Hues Studios
Mark A. Brown .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Matthew Brown .... technical animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Sue Brunell-Edwards .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Wendell Bruno .... assistant DMR editor (IMAX version)
Nathan Brunskill .... lead Inferno assistant: Rhythm & Hues
Brian Brunst .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Josh Bryer .... look development supervisor: Rhythm & Hues Studios
Josh Bryson .... visual effects
Harold Buchman .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Jud Bumpas .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Christopher Burel .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Nicholas Burkard .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Thomas Burkhart .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Stacy Burstin .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Paul Bush .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Naomi Butler .... roto/prep artist
Prashant Buyyala .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
J. Eric Camp .... director of photography: visual effects element unit
Colin Campbell .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Georgia Cano .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Steve Carter .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Stephen Carter)
Tyler Cayce .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Jessica Chan .... animator: Rhythm & Hues Studios
Kent Chan .... crowd artist: Rhythm & Hues Studios
Theju Chandran .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Balachandar Chandrasekaran .... roto/prep artist
Jessi Chang .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Serena Chang .... texture lead: Rhythm & Hues Studios (as Serena Jui Wen Chang)
Jo-Wan Chao .... modeling lead: Rhythm & Hues Studios (as Jonathan Chao)
Roger Chao .... modeler: Rhythm & Hues Studios (as Roger Chin Chao)
Gordon Chapman .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Vinit Kumar Chaturvedani .... match move artist: Rhythm & Hues Studios (as Vinit Chaturvedani)
Raymond Chen .... visual effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Yeen-Shi Chen .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Vanessa Chiara .... dmr production coordinator (IMAX version)
Hitesh Chikate .... layout artist: Rhythm & Hues Studios
Vikas Chirate .... systems administrator
Vinny Chirayil .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Hyun Joo Cho .... layout artist: Rhythm & Hues Studios
Sandesh Chonkar .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Samik Roy Choudhury .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Patrick Clancey .... digital opticals
Rhys Claringbull .... visual effects: The Moving Picture Company
Lisa Clarity .... visual effects artist
Sam Clark .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Samuel Clark)
Scott Claus .... animator: Rhythm & Hues Studios
Richard Clegg .... visual effects: The Moving Picture Company
Ronnie Cleland .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios (as Ronald Cleland)
Seth Cobb .... texture painter
Michael Colburn .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Josh Cole .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Joshua Cole)
August Coleman .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues
Marcus Collins .... concept artist: Rhythm & Hues Studios
Miodrag Colombo .... digital compositor: The Moving Picture Company
Sean Comer .... rigging artist: Rhythm & Hues Studios
Sean Coonce .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Krystal Cooper .... render I/O coordinator
Nicholas Cosmi .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Nathan Cournia .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Brian Covalt .... animator: Rhythm & Hues Studios
Daniel Craemer .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Christine Cram .... digital paint artist
Jeff Croke .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Jeffrey Croke)
Elizabeth Cross .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Sheri Cruz .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Sheri L. Cruz)
Gregory Culp .... animation layout: Rhythm & Hues
Benjamin Cunningham .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Joshua Cushner .... motion control operator: New Deal Studios
Julie D'Antoni .... senior staff: Rhythm & Hues Studios (as Julie D'Antoni Donovan)
Amanda Dague .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Enid Dalkoff .... Inferno artist: Rhythm & Hues Studios
Payal Dani .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Krishnendu Bikash Das .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Soumava Das .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Sutapa Das .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Haslina Dasley .... visual effects: The Moving Picture Company
Kennedy Davey .... visual effects assistant coordinator
Nirmal David .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Shad Davis .... visual effects coordinator
Aurore de Blois .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Jose L. De Juan .... digital artist
Jose L. De Juan .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Chris De St Jeor .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Christopher De St. Joer)
John Decker .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Yoshi DeHerrera .... lidar technician: Gentle Giant Studios
Vincent DeLay .... character animator and rigger: CafeFX (as Vincent R. DeLay)
Dan Deleeuw .... visual effects supervisor
Steve Dellerson .... visual effects
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC
Matt Derksen .... rigging artist: Rhythm & Hues Studios (as Matthew Derkson)
Santosh Kumar Dey .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Venuprasath Dhanapal .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Jenny Dias .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Danielle DiMarco Barto .... production coordinator
Danielle DiMarco Barto .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Danielle Barto)
Catherine Dingman .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Manasa Divya .... match move artist: Rhythm & Hues Studios (as Divya Manasa)
Manasa Divya .... match move technical director
David Joseph Dominic .... technical animator
Ryan Donoghue .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Melanie Dorn .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
John Dowell .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Christopher Downs .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios (as John Downs)
Craig Dowsett .... modeler: Rhythm & Hues
Donna Dubuc-Curtis .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Nancy Duff .... digital coordinator: India
Pauline Duvall .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Stephen Edwards .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Carolyn Ee-Kaiser .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Carolyn Ee Kaiser)
Wadi Ejiwunmi .... digital artist (IMAX version)
Colin Elliott .... layout supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Colin Elliot)
Todd Elliott .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Todd Elliot)
Chris Elmer .... look development / lighting artist: Rhythm and Hues Studios
Nicholas Elwell .... production assistant
Ryan English .... rigging supervisor: Rhythm & Hues Studios
Jenn Epstein .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Jennifer Epstein)
Devin Fairbairn .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Michael Fessenden .... effects animation: CafeFX
Michael Fessenden .... modeling: CafeFX
Brenda Finster .... visual effects coordinator: CafeFX
Marco Fiorani Parenzi .... compositor
Forest P. Fischer .... model crew chief: New Deal Studios
Mike Fischer .... digital artist
Mike Fischer .... visual effects
Greg Fisher .... visual effects: The Moving Picture Company
Kevin Fitzgerald .... motion control
Rachel Flowers .... animator: Rhythm & Hues Studios
Steve Fong .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Edward Fornoles .... animator: Rhythm & Hues Studios
Jason Forster .... visual effects: Digiscope
Collin Fowler .... visual effects coordinator
Adam Francis .... motion control technician
Wes Franklin .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Patricia Frazier .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Patricia Helene Frazier)
Janet Freedland .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Matthew Fuller .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Sarah Fuller .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Sagar Funde .... animator: Rhythm & Hues Studios
Anthony Fung .... designer
Christian Furr .... digital artist
Sireesha Gadiraju .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Jigesh Gajjar .... matchmove supervisor: The Moving Picture Company
Ginesh Gandhi .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Alex Garcia .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Melissa Garza .... motion capture coordinator
Victor J. Garza .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios (as Victor Garza)
Matondkar Gauri .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Gauri Matondkar)
Andy Gauvreau .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as P. Andrew Gauvreau)
Brian Gee .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Mikael Genachte-Lebail .... matte painter: Rhythm & Hues Studios (as Mikael Genachte-Le Bail)
Thomaskutty George .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Clement Gerard .... head of environment: MPC
Sheik Ghafoor .... digital production administrator: digital domain
Divakar Ghodake .... digital artist (modeling technical director)
John Gibson .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios (as Johnny Gibson)
Daniel Gilbert .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Ben Gillingham-Sutton .... compositor
Ryan Gillis .... lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Angie Glocka .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Angela Glocka)
Rizza Go .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Trishna Gohel .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Daniel Gonzalez .... visual effects artist
Scott Gordon .... visual effects supervisor: CafeFX
A.B. Govardhan .... senior matchmove artist: MPC
Stephanie Greenquist .... digital coordinator: India
Aaron Grey .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Jenny Groener .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Todd Groves .... digital compositor
Jay Grunfeld .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Jason Grunfeld)
Crystal Hadcroft .... visual effects editor: The Moving Picture Company
Erik Halsey .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Rose Hancock .... production coordinator: Rhythm & Hues
Benjamin Hardy .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Walid Harmoush .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Anthony Harris .... color grading supervisor: Rhythm & Hues Studios
Drew Harrison .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Sho Hasegawa .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Dion Hatch .... visual effects supervisor: Digiscope
Marc Hawson .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
John Heller .... Inferno supervisor: Rhythm & Hues Studios
Joshua Herrig .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Josh Herrig)
Laurent Herveic .... modeler: MPC
Nicholas Hiegel .... digital compositor
Jared Higgins .... visual effects: Digiscope
Jeffrey Charles Higgins .... effects technical director: The Moving Picture Company
Jesse Hildreth .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Austin Hiser .... digital compositor
William Hoag .... animator: Rhythm & Hues Studios
Joseph Hoback .... animator: Rhythm & Hues Studios
Pablo Holcer .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Phil Holland .... digital imaging specialist
Michael Holzl .... animator: Rhythm & Hues Studios
Andrew Honacker .... digital artist
Andrew Honacker .... effects animation: CafeFX
Andrew Honacker .... modeling: CafeFX
Erica Hornung .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Holly Gregory Horter .... digital compositor
Eric Horton .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Heather Hoyland .... senior compositor
Nickie Huai .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Peter Huang .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Shih Chiang Kenny Huang .... modeler: Rhythm & Hues Studios (as Kenny Huang)
Shih-hao Jason Huang .... modeling lead: Rhythm & Hues Studios (as Jason Huang)
Jamie Huey .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios (as James Huey)
Matthew Hunt .... visual effects artist
Dartayous Hunter .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Ian Hunter .... visual effects supervisor: New Deal Studios
Nick Hyman .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Nicholas Hyman)
Sean Hyunin Lee .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Neeraj Ingle .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Katherine Ipjian .... look development lead: Rhythm and Hues
Yukiko Ishiwata .... Inferno artist: Rhythm & Hues Studios
Yasamin Ismaili .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jason Iversen .... effects lead: Rhythm & Hues Studios
Lakshmi Subramanian Iyer .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Mustafa Jaheed K. .... match move artist: Rhythm & Hues Studios (as Mustafa Jaheed K)
Neh Jaiswal .... visual effects coordinator
Jonathan Jamison .... visual effects production assistant: Rhythm & Hues Studios
Aravind Jayaraman .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Heather Jennings .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Martin Jimenez .... animator: Rhythm & Hues Studios
Jacqueline Jirka .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Llyr Tobias Johansen .... visual effects coordinator
Mabel John .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Aimee Johnson .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Christopher Johnson .... software and technology: Rhythm & Hues Studios (as Chris Johnson)
Ross Johnson .... visual effects assistant: MPC
Amanda Johnstone-Batt .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios (as Amanda Johnstone)
Ben Jones .... visual effects: The Moving Picture Company (as Benjamin Jones)
Cindy Jones .... visual effects producer: CafeFX
Marc Jones .... matchmove artist: MPC
Simon P. Jones .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Simon Jones)
Walt Jones .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios (as Walter Jones)
Shahen Jordan .... senior matte painter
Abhimanyu Joshi .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Howard Julian .... layout artist
Sathya Kaliamoorthy .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Kamalakkannan .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios (as Kamalakkannan Vairakkannu)
Michael Kambli .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Snehal Kanchan .... production coordinator: Rhythm and Hues
Perry Kass .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Gunjan Kathale .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Gunjan Shirish Kathale)
Gurpreet Kaur .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Miku Kayama .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Patrick Kearney .... digital effects producer: Rhythm & Hues Studios
John Kilkenny .... visual effects executive: Fox
Si-Hyung Kim .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Tae Yong Kim .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Pency Kinnard .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
James Kinnings .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Vemulapalli Sasi Kiran .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Whitney Kitchen .... visual effects production manager: Rhythm & Hues Studios (as Whitney E. Kitchen)
Shelagh Kitney .... animator: Rhythm & Hues Studios
Noah Klabunde .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Karen Klein .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Karen Fratkin)
Dan Knight .... matte painter/compositor: CafeFX
MacDuff Knox .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Alex Ko .... rigging supervisor: Rhythm & Hues Studios
Daniel Kole .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Sijo Kolenchery .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios (as Sijo Pappachan)
Biswas Koushik .... digital artist
Biswas Koushik .... matchmove artist
Maggie Kraisamutr .... visual effects: Digiscope
Lars Kramer .... visual effects artist
Louis Kreusel .... render i/o coordinator: Rhythm & Hues
Varun Krishnan .... technical animator: Rhythm & hues
Jakub Krompolc .... senior rigger
Mukesh Kumar .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios
Mukesh Kumar .... roto lead: Rhythm & Hues Studios
Vinoth Kumar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Markus Kurtz .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Yogesh Lakhani .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Jay Lalime .... digital compositor: Rhythm & Hues
David Lamps .... render i/o coordinator: Rhythm & Hues Studios
Dilesh Lamsal .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Shandy Lashley .... on-set data coordinator
Sherwyn Lawrence .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Sherwyn Lawarence)
Young Lee .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Danny Lei .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Wai In Leong .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Wai Leung)
Daniel Leung .... visual effects artist
Andrew Lewis .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Kirk Lilwall .... third assistant editor: DMR (IMAX version)
Florent Limouzin .... visual effects: The Moving Picture Company
Wilmer Lin .... match move supervisor: Rhythm & Hues Studios
Daniel Lindsey .... rigging artist: Rhythm & Hues Studios
Steve Linn .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
David Linsey .... animator: Rhythm & Hues Studios
Richard Little .... visual effects: The Moving Picture Company
Michael Liv .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Russell Lloyd II .... crowd artist: Rhythm & Hues Studios
Sophia Lo .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Michael Lohde .... texture artist
Reilly Lohr .... texture painter
Paula D. Lopez .... visual effects coordinator: New Deal Studios Inc
George Loucas .... hdri tech
Blaine Lougheed .... on-set data coordinator
Justin Louis .... visual effects
Spencer Hon Lui .... visual effects production assistant
Daniel Macarin .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Mary Lynn Machado .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios (as Mary Lynn Machado Killeen)
Rahul Madan .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Swathi Madey .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Varun Malhotra .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Sudip Mallick .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Joe Mancewicz .... character rigging supervisor
Mark Mancewicz .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Shilpesh Mane .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
John Mann .... visual effects artist
Vangala Manoj .... modeler
Vangala Manoj .... modeling lead: Rhythm & Hues Studios (as Manoj Vangala)
Michael Marcuzzi .... digital artist (IMAX version)
Mike Marcuzzi .... digital artist (IMAX version)
Sophie Marfleet .... roto/prep artist
Shawn Mason .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Kiran Mateti .... match move artist: Rhythm & Hues Studios (as Kiran Ahlawat)
Gaurav Mathur .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Javad Matoorian-Pour .... roto/prep artist
Sean Mattini .... digital colorist assist
Brett McConnell .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Daniel McCurley .... render coordinator
Casey McDermott .... animator: Rhythm & Hues Studios
Scott McGinley .... previs artist
Mike Meaker .... visual effects art director: Rhythm & Hues Studios (as Michael Meaker)
Jon Meier .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios (as Jonathan Meier)
Daniel Mejia .... digital compositor: Rhythm and Hues
Rebecca Melander .... texture artist
Ximena Melendez .... visual effects production assistant
Ravikumar Menon .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Christopher Michael .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Douglas Miller .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Chirag Mistry .... modeler: Rhythm & Hues, India
Jay Miya .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Michele Moen .... concept illustrator
Ken Mohammed .... layout artist: Rhythm & Hues Studios (as Kenneth Mohamed)
Sheila Molnar .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios (as Sheila Woodford)
Zeke Morales .... visual effects editor: Rhythm & Hues Studios
Rakesh More .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Meg Morris .... match move lead: Rhythm & Hues Studios (as Margaret Morris)
Harry Mukhopadhyay .... visual effects: The Moving Picture Company
Patrick Paul Mullane .... matte painter/compositor: CafeFX
Ryan Mullany .... digital compositor
Andrew Mumford .... matte painter/compositor: CafeFX
Frank Murillo .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Bill Murphy .... digital effects production manager: Rhythm & Hues Studios (as William Murphy)
Sandra Murta .... visual effects: The Moving Picture Company
Karthick Muthukumar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Christopher Myerchin .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Ram Mohan Nadam Reddy .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Sujesh Nair .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Prajakta Nandlaskar .... animator: Rhythm & Hues Studios
Rishikesh Nandlaskar .... modeling lead: Rhythm & Hues Studios
Naveen Natarajan .... match move artist: Rhythm & Hues Studios (as Naveen Kumar Natarajan)
Abhijeet Nawsagare .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Steve Newburn .... model maker
Thanh Nguyen .... character animator and rigger: CafeFX (as Thanh John Nguyen)
Will Nicholson .... CG supervisor: CafeFX
Christopher S. Nielsen .... MIS programmer
Debbi Nikkel .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Deborah Nikkel)
Jessica Norman .... visual effects supervisor: The Moving Picture Company
Erik Norris .... digital artist (IMAX version)
Onesimus Nuernberger .... matte painter: Rhythm & Hues
Briana Nuttall .... digital artist (IMAX version) (as Briana Nutall)
Michael Hugh O'Donnell .... tracking coordinator
Kevin Olson .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios (as Kevin B. Olson)
Steven Ong .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Yoke Keng Steven Ong)
Tyler Opatrny .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Nathan Ortiz .... effects artist
Mark Osborne .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
James Ousley .... digital artist (IMAX version)
Kaushik Pal .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Scott Palleiko .... effects animation: CafeFX
Scott Palleiko .... modeling: CafeFX
Rachelle Paquin .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Rachelle Bisson-Montpetit)
Abhishek Pareek .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
James Parente .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Elam Parithi .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
He Jung Park .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Hunjin Park .... animator: Rhythm & Hues Studios
James Parks .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Stephen Parsey .... visual effects coordinator
Chaitali Patel .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Samir Patel .... animator: Rhythm & Hues Studios
Kaustubh Patil .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Sagar Patil .... rotoscope artist
Promit Pattnaik .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Rodian Paul .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Rodian Paul Kubelec)
Mitch Paulson .... second digital colorist: EFILM
Harish Pawar .... animator: Rhythm & Hues Studios
Vinayak Pawar .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Vishal Pawar .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Angelica Perez .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Josh Peters .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Seth Peterson .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Nilesh Pethkar .... animator: Rhythm & Hues Studios
Sheetal Petkar .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Jason Petrocelli .... animator: Rhythm & Hues Studios
Chi Pham .... visual effects systems administrator
Jami Philbrick .... visual effects production assistant
Jean Joseph Philip .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Joe Phoebus .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Joseph Phoebus)
Joseph Piercy .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Praveena Pinnoju .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Tim Pixton .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Timothy Pixton)
Alex Poei .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Alexander Poei)
Brian Pohl .... previs supervisor
Ryan Pollreisz .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Jason Pomerantz .... digital artist (IMAX version)
Abbigail Ponek .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Daniel Post .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Tushar Prakashan .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Terron Pratt .... digital effects producer: Digiscope
Linda Prescott .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Brennan Prevatt .... digital effects supervisor: Digiscope
Murthy Putrevu .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Prabhakar Putta .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios
Prabhakar Putta .... roto lead: Rhythm & Hues Studios
Rajesh Putta .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Paul Pytlik .... digital artist (IMAX version)
Janet Quen .... senior flame artist
Dante Quintana .... look development lead: Rhythm & Hues Studios
Jason Quintana .... crowd lead: Rhythm & Hues
Siddharthan Raman .... roto/prep artist
Vamshi Ramasagaram .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Nachiarkovil Durairaj Rangesh .... match move artist: Rhythm & Hues Studios (as Rangesh Durairaj)
Nachiarkovil Durairaj Rangesh .... match move technical director
Sanjay Rao .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Shrinidhi Rao .... render coordinator
Andres Rascon .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Amarnath P. Rathankumar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Marina Ratina .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Yogaraj Ravi .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Vishal Ravishankar .... technical operations
Raj Mohan Singh Rawat .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Sunil Rawat .... match move lead: Rhythm & Hues Studios
Suryapal Rawat .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Katherine Reihman .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Serge Riou .... digital producer
Burke Roane .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Clarence Robello .... animator: Rhythm & Hues Studios
David Robinson .... digital effects producer: Rhythm & Hues Studios
Jonathan Robinson .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Jonathan B. Robinson)
Guillaume Rocheron .... CG supervisor: The Moving Picture Company
Cabral Rock .... visual effects production manager: MPC
Mark Rodahl .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Francisco Rodriguez .... effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Christopher Rogers .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Mikki Rose .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Michela Rose)
Ken Roupenian .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Sam Rowan .... visual effects: The Moving Picture Company
Brett Rutland .... layout artist: Rhythm & Hues Studios
Martin Ryan .... software and technology: Rhythm & Hues Studios (as Marty Ryan)
Theresa Ellis Rygiel .... compositing supervisor: CafeFX
Jayaraman Sabarisan .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Josh Saeta .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Joshua Saeta)
Nivedita Sahasrabudhe .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Saswat Sahoo .... pipeline technical director: Rhythm and Hues
Ai Saimoto .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Yury Sakovich .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Neha Samant .... production coordinator (as Neha Sharma)
Olov Samuelsson .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Tharun Sanaka .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Steve J. Sanchez .... visual effects: The Moving Picture Company (as Steve Sanchez)
Ben Sanders .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Benjamin Sanders)
David Sanger .... visual effects producer: New Deal Studios
Vikram Sanghai .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Arnab Sanyal .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Mrudul Sarang .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Yuvaraj Saravanan .... roto/prep artist
Jeremy Sawyer .... digital compositor: MPC
Elizabeth Schafer Knovick .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Elizabeth Schafer)
Frederique Schafer .... effects animation: CafeFX
Frederique Schafer .... modeling: CafeFX
Jeffrey Schaper .... CG production manager: Rhythm & Hues Studios (as Jeff Schaper)
Michael Scott .... compositor
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Vijay Selvam .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Argha Sen .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Seshaprasad .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios (as A.R. Seshaprasad)
Behnam Shafiebeik .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Jatin Shah .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Siddharth Shah .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Rahul Sharma .... digital artist
Chad Shattuck .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Shreya Shetty .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Rick Shick .... Inferno artist: Rhythm & Hues Studios (as Richard Shick)
Heekyung Shin .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Misato Shinohara .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Benson Shum .... animator
Josh Shuman .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Craig Shumard .... motion control
Shyamchand .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Shyam Chand.M)
Cybele Sierra .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Jesse Siglow .... visual effects: Digiscope
Murugan Siju .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Siju Murugan)
Christopher Silva .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Sabrina Silver .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Anna Silvey .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios
Jessa Sininger .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Craig Skerry .... visual effects: The Moving Picture Company
Beth Sleven .... animator: Rhythm & Hues Studios
Ryan Sluman .... animator: Rhythm & Hues Studios
Andrew P. Smith .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios (as Andrew Smith)
Brad Smith .... render I/O administrator
Doyle Smith .... digital artist
Marc Smith .... lead scanning technician
Ryan Smith .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Drew Solodzuk .... DMR editor (IMAX version)
Trevor Sommer .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Arpit Soni .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Dinesh Soni .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Eddie Soria .... senior roto/paint artist
Joseph Spadaro .... character animator and rigger: CafeFX
Sreejit Sreedharan .... animator: Rhythm & Hues Studios
Seshadri Srinidhi .... match move artist: Rhythm & Hues Studios (as Srinidhi Seshadri)
Christopher Stanczak .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Julie Stark .... lead compositor
Timothy Steele .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Jennifer Stratton .... texture lead: Rhythm & Hues Studios
Chris Street .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Christopher Street)
Baudouin Struye .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Mary Stuart-Welch .... visual effects producer: Digiscope (as Mary Stuart)
Yuki Sugimoto .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Youngsam Suh .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Radhakrishnan Sundararaj .... digital artist
David Sweeney .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Eric Tablada .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Giuseppe Tagliavini .... digital compositor: MPC
Craig Talmy .... senior animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Shobhit Taneja .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Shobit Taneja)
Derek Tannehill .... animator: Rhythm & Hues Studios
Fatema Tarzi .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Brian Tatosky .... 2D supervisor: Rhythm & Hues Studios
Ben Taylor .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
John Textor .... executive: Digital Domain
Panat Thamrongsombutsakul .... rigger: Rhythm & Hues Studios
Mathew Thomas .... lead matchmove artist
Lindsay Thompson .... animator: Rhythm & Hues Studios
Bill Tlusty .... visual effects producer: Rhythm & Hues Studios
Joey Tobiska .... pipeline supervisor: Rhythm & Hues Studios
Jensen Toms .... senior lighting artist
Ian Townsend .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Scotty Townsend .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Scott Townsend)
Guy Trevers .... scanning and recording
Dan Trezise .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Daniel Trezise)
Ellen Trinh .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Tejas Trivedi .... match move lead: Rhythm & Hues Studios
Johnny Turco .... animator: Rhythm & Hues Studios (as John Turco II)
Arati Ullal .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Sourabh Uppal .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
George Vajna .... second assistant editor: DMR (IMAX version)
Arnaud Valette .... visual effects: The Moving Picture Company
Brad van Bodegom .... digital artist (IMAX version)
Richard Van Cleave Jr. .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
John Van Hoey Smith .... digital compositor
Sarma Vanguri .... digital artist
Sarma Vanguri .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Boban Varghese .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Sonia Varshney .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
John Vassallo .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Dan Vaughan .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
S. Senthil Velan .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Senthil Velan)
Shaji Velappan .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Karla Ventocilla .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Karla Curby)
Sharmila Venugopal .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Rakesh Venugopalan .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Kabir Verma .... match move artist: Rhythm & Hues Studios
Parikh Vishal .... texture paint artist: Rhythm & Hues Studios (as Vishal Parikh)
Eriks Vitolins .... animator: Rhythm & Hues Studios
Scott Vosbury .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Dominika Waclawiak .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios
Zubin Wadia .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Sean Wallitsch .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios
Brian Walters .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Erika Wangberg Burton .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Brian R. Wells .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Brian Wells)
Jeff Wells .... lead compositor: Rhythm & Hues
Mark Welser .... crowd supervisor: Rhythm & Hues Studios
Neha Wickramasekaran .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Cameron Widen .... previsualization supervisor
Kurt D. Williams .... visual effects artist
Kirsty Wilson .... visual effects producer: The Moving Picture Company
Amy W. Wong .... lighting artist: Rhythm & Hues Studios (as Amy Edwards)
Annie V. Wong .... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Annie Nakamura)
D'Lun Wong .... technical animator
George Wong .... character animator and rigger: CafeFX
Hin Wong .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios
Steve Wright .... digital compositor
Roy Yang .... compositing artist: Rhythm & Hues Studios (as Jianru Yang)
Adam Yaniv .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Nate Yellig .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios (as Nathan Yellig)
Alison Yerxa .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Danny Young .... technical animation artist: Rhythm & Hues Studios (as Daniel Young)
Sagar Zade .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Anthony Zalinka .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Serkan Zelzele .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Meng Zuo .... digital artist (IMAX version)
Rex Ahn .... pre-visualization lead: Image Engine (uncredited)
Russel Ang .... pre-visualisation artist: Image Engine (uncredited)
David August .... interactive creative director: OOOii (uncredited)
Durai Babu .... senior matchmove artist (uncredited)
Pharoah Barrett .... 3D artist: Digiscope (uncredited)
Martin Body .... lead rotoscope artist (uncredited)
Randy Bosh .... digital archivist: New Deal Studios (uncredited)
E.M. Bowen .... visual effects coordinator: New Deal Studios, Inc. (uncredited)
Josh Bryer .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Robert Chapin .... digital effects supervisor: New Deal Studios (uncredited)
Kunal Chindarkar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Jeremy Chinn .... modeling lead: Rythm & Hues (uncredited )
Kent Demaine .... creative director: interactive design: OOOii (uncredited)
Duane Floch .... pre-visualization lead: Pixel Liberation Front (uncredited)
Fortunato Frattasio .... visual effects supervisor: Wildfire VFX (uncredited)
Shannon Blake Gans .... visual effects producer: New Deal Studios, Inc. (uncredited)
Harrison Hays .... render I/O manager (uncredited)
Claas Henke .... visual effects (uncredited)
Alan Hodges .... motion capture editor: Giant Studios (uncredited)
Chad Hofteig .... pre-visualization artist: Persistence of Vision (uncredited)
Adam Holmes .... post visualisation supervisor (uncredited)
Jeffrey Jasper .... compositing supervisor: New Deal Studios (uncredited)
Jusub Kim .... software and technology: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Cory Lee .... rotoscope/paint artist: Pixel Playground, Inc. (uncredited)
Don Lee .... visual effects supersivor: Pixel Playground (uncredited)
Kim Lee .... visual effects producer: Pixel Playground (uncredited)
Eric Leidenroth .... motion capture editor: Giant Studios (uncredited)
Carol Madrigal .... motion capture editor: Giant Studios (uncredited)
L. Patrick McCormack .... manager of digital productions: India (uncredited)
Patrick McNabb .... pre-visualisation artist: Image Engine (uncredited)
Jonathan Moyes .... pre-visualisation artist: Image Engine (uncredited)
Ken Murano .... motion capture technical supervisor: Giant Studios (uncredited)
Ezekiel Norton .... previsualization supervisor: Image Engine (uncredited)
Shyam Prasad Chowdhary Nunna .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Desi Ortiz .... visual effects managing editor: CafeFX (uncredited)
Christopher T. Page .... rotoscope artist (uncredited)
Emanuele Pavarotti .... animator: MPC (uncredited)
Darryl Pfiel .... pre-visualisation artist: Image Engine (uncredited)
Miles Reetz .... digital compositor: Digiscope (uncredited)
Jeremy Renteria .... digital compositor: Digiscope (uncredited)
George Samilski .... pre-visualization supervisor: Image Engine (uncredited)
Sankarasubramanian .... roto/prep artist (uncredited)
Nic Sievers .... modeler: Rhythm & Hues (uncredited)
Mandeep Singh .... digital production manager (uncredited)
Srinivas Sreekantan .... software and technology: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Christopher Stack .... imaging supervisor: Digiscope (uncredited)
Derek Stevenson .... pre-visualisation artist: Image Engine (uncredited)
Matteo Stirati .... modeller: MPC (uncredited)
Frederick George Stuhrberg .... 3D scanning (uncredited)
Victor Tang .... researcher (uncredited)
Renée Tymn .... flame artist: Wildfire Post-Production Studios (uncredited)
Nicola Valsamakis .... rotoscope artist (uncredited)
Fani Vassiadi .... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin .... roto artist (uncredited)
Jason Wesche .... previsualization artist: Persistence of Vision/Pixel Liberation Front (uncredited)
Chris Wilson .... 3D lighting artist: MPC (uncredited)
Joey Wilson .... pre-visualisation artist: Image Engine (uncredited)
Aaron D. Wright .... visual effects coordinator: CafeFX (uncredited)
 
Stunts
Lloyd Adams .... stunt actor: Streltsy
Trevor Addie .... stunts
Fraser Aitcheson .... stunt actor: Egyptian Guard
Robert Alonzo .... utility stunts
Bill Anagnos .... utility stunts
James Bamford .... stunt actor: Capone Gang
Nickolas Baric .... stunt actor: Egyptian Guard (as Nick Baric)
Loyd Bateman .... stunt actor: Neanderthal (as Lloyd Bateman)
Krista Bell .... stunt double: Amy Adams
Chad Bellamy .... stunt actor: Egyptian Guard
Dalias Blake .... stunt actor: Tuskegee Airman (as Dalius Blake)
Rob 'Sluggo' Boyce .... stunt actor: railroad worker (as Rob Boyce)
Richard Brooks .... stunt actor: Capone Gang
John Bukowski .... stunt actor: Horus
Simon Burnett .... stunt actor: Sailor
Clint Carleton .... stunt double
Mike Carpenter .... stunt actor: Horus
Alex Chansky .... stunt double
Kimberly Chiang .... stunt double (as Kim Chiang)
Mark Chin .... stunt actor: Streltsy
Mike Ching .... stunt actor: Streltsy
Dean Choe .... stunt coordinator: second unit
Ilram Choi .... utility stunts
Brent Connolly .... stunt actor: Hussar
Fraser Corbett .... stunt actor: Marine
Bruce Crawford .... stunt double
Colin Decker .... stunt assistant
Mike Desabrais .... stunt actor: Roman Centurion
Mike Dopud .... stunt actor: Streltsy
Ashlea Earl .... stunt double
Glenn Ennis .... stunt actor: Horus
Ryan Ennis .... stunt actor: Capone Gang
Greg Fitzpatrick .... stunt double: Mr. Stiller
Corbin Fox .... stunt rigging coordinator
Bianca Giancoli .... utility stunts (as Bianca Belmonte Giancoli)
Mark Ginther .... utility stunts
Christopher Gordon .... stunt actor: Neanderthal (as Chris Gordon)
Lars Grant .... stunt actor: Capone Gang
Kory Grim .... stunts
Greg Hanson .... stunt double (as Greg Hansen)
Adam Hart .... utility stunts
Rob Hayter .... stunt actor: Neanderthal
Adrian Hein .... stunt actor: Sailor (as Adrein Hein)
Dave Hospes .... stunt actor: railroad worker (as David Hospes)
Ernie Jackson .... stunt actor: Tuskegee Airman (as Ernest Jackson)
Trevor Jones .... stunt actor: Tuskegee Airman
Dave Lane .... stunt rigger
Reuben Langdon .... stunt double (as Rueben Langdon)
Cody Laudan .... stunt double: Bill Hader (as Cody Lauden)
Paul Lazenby .... stunt wire technician
Mitchell A. Lee Yuen .... stunt actor: Neanderthal (as Mitch Lee Yuen)
Don Lew .... stunt actor: railroad worker
J.J. Makaro .... stunt coordinator (as JJ Makaro)
Kit Mallet .... stunt actor: Hussar
James Michalopolous .... stunt actor: Egyptian Guard (as James Michalopoulos)
Reg Milne .... stunt safety
Mike Mitchell .... stunt double: Mr. Williams
Phillip Mitchell .... stunt actor: Capone Gang (as Phil Mitchell)
Giorgio Miyashita .... stunt actor: Horus (as Giorgio Mishita)
Gaston Morrison .... stunt actor: Tuskegee Airman
Mark Musashi .... utility stunts
Jennifer Mylrea .... stunt double
Gerald Paetz .... stunt double
Dan Payne .... stunt actor: Horus
J.J. Perry .... utility stunts
Darryl Quon .... stunts
Jeffrey C. Robinson .... fight choreographer (as Jeff Robinson)
Ronald Robinson .... stunt actor: Tuskegee Airman (as Ron Robinson)
Justin Sain .... stunt actor: Roman Centurion
Raymond Sammel .... stunt double
Greg Schlosser .... stunt double
David Schultz .... utility stunts
Todd Scott .... stunt actor: Hussar
Darren Shahlavi .... stunt actor: Roman Centurion (as Darren Shalavi)
Anthony St. John .... stunt actor: Tuskegee Airman
Hugo Steele .... stunt actor: Egyptian Guard
Heath Stevenson .... stunt actor: Hussar
Shawn Stewart .... stunt actor: Horus
Sylvesta Stuart .... stunt actor: Tuskegee Airman
Clay Virtue .... stunt actor: Marine
Garrett Warren .... stunt coordinator
Paul Wu .... stunt actor: Streltsy
Eli Zagoudakis .... stunt double: Steve Coogan
Ken Zilka .... stunt actor: Horus
Lauro Chartrand .... stunt actor: Neanderthal (uncredited)
Paul Lazenby .... stunt double: Gerald Wong (uncredited)
Darryl Quon .... stunt wire technician (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Mark G. Alexander .... rigging electrician
Jay Anderson .... company electrician
Stephen Arnott .... company grip
Roger Bailey .... company electrician
Ryan Bailey .... gaffer: second unit
Chris Banting .... camera operator: second unit
Shawn C.H. Baron .... dolly grip
Dan Basaraba .... grip
Tanner Bayer .... rigging electrician
Jean-Philippe Belliard .... lighting technician: visual effects unit
Justin Bergler .... second assistant camera
Jeffery Bjorgum .... additional video assist (as Jeff Bjorgum)
Scott Bonner .... company grip
Brian Bouma .... company grip
Rob Brady .... company electrician
Michael F. Burke .... gaffer: New York (as Michael Burke)
Thomas Calandrillo .... technocrane operator
Jeff Callow .... grip
David Cameron .... best boy grip
Trevor Carabin .... company electrician
George Raymond Carter .... company grip (as George Carter)
Reid Cohoon .... rigging grip
Cary Cooper .... scorpio head technician
Doug Cordonier .... rigging grip
David Crone .... Steadicam operator
David Crone .... camera operator: "b" camera
Drew David .... company grip
Drew Davidson .... gaffer
Rusty Deluce .... first assistant camera: "b" camera second unit
Glen A. Dickson .... camera operator: second unit (as Glen Dickson)
John Dines .... company electrician
Geoffrey James Dixon .... electrician
Shane Dobie .... best boy electric
Sean Edmiston .... rigging lighting technician
Barry Ellenberger .... rigging electrician
Sean Esler .... second assistant camera: second unit
Ian Fox .... camera operator: "a" camera
Ian Fox .... cinematographer: second unit
Max Frankston .... second video assist
Niall Fraser .... company electrician
Dennis Gamiello .... key grip: New York
Lee Gibeau .... company grip
Doane Gregory .... still photographer
Andy Guichon .... company electrician
Shayne Gusdal .... company grip
Justin Hanika .... lighting technician
Sean M. Harding .... first assistant camera: second unit (as Sean Harding)
Pat Harris .... company electrician
James S. Harvey .... company electrician (as James Harvey)
Frederick Heartline .... camera trainee
Jon L.J. Helgason .... rigging electrician
Tim Heller .... lighting technician
Chris Henry .... generator operator
Edward Hohman .... grip (as Edu)
Bill Hong .... R-1 camera mount technician
Tony Hyland .... rigging grip
William T. Iversen .... grip
Randy A. Jablonka .... company electrician (as Randy Jablonka)
Robin Jobin .... company grip
Justin Johns .... second unit: video assist
Jordan Johnson .... lighting technician
Craig Jones .... company electrician
Dave Joshi .... video assist: second unit
Jay Kemp .... gaffer: Washington, D.C.
Mike Kirilenko .... key grip
Phil Klapwyk .... best boy rigging electric
Steve Krasznai .... second assistant camera
Jeff Kuzyk .... lighting technician
Kevin Lheritier .... company grip
Jeremy Lundstrom .... camera trainee
Neil Macdonald .... electrician
Ron MacLeay .... key grip: second unit (as Ron Macleay)
George Majoros .... first assistant camera: second unit
Todd Martin .... company electrician
Petar Mateiasevich .... camera trainee
Adam McDonald .... grip
David McIntosh .... key rigging grip
Hugh Meikle .... company electrician
Eric Metcalf .... rigging grip
Ryan Monro .... dolly grip
Richard Mosier .... first assistant camera: "a" camera
Marc Nolet .... grip
Joern Christian Novotny .... rigging electric lighting technician (as Jörn Schultke)
Jaim O'Neil .... rigging best boy
Sean Oxenbury .... rigging gaffer
Peter Pacula .... company grip
Doug Parton .... company grip
George Patsos .... key grip: Washington, D.C.
Dylan Paul .... company electrician
Sergio Petre .... company grip
Jason Petty .... lighting technician: Washington D.C.
Don Quinn .... company grip
James A. Ray .... electrician
Dean Reca .... grip
Emmanuelle Rousseau .... assistant camera
James Salberg .... dolly grip: second unit (as Jamie Salberg)
Jean-Marc Saldini .... loader
Bippen Kumar Sammy .... rigging best boy grip (as Bippin Kumar Sammy)
Armand Santos .... rigging electric
Robin Say .... company grip
Christian Schauz .... lighting technician
Ronald Schlueter .... video assist
Patrick Stepien .... first assistant camera: "b" camera
Hektor Stockton .... electrician
Rick Strodel .... grip
Jason Tidsbury .... light balloon technician
Rod Tiegler .... company grip (as Rod Tigler)
Kris Tobiasson .... lighting technician
Brett Tyler .... rigging electrician
Wade Tyree .... electrician
Shai Vera .... grip: second unit
Scott Wallace .... video playback operator
Dave Weaver .... rigging electrician
Barrie Wells .... crane technician: SuperTechno (as Barry Wells)
Roger Wells .... rigging lighting technician
Jim Wenting .... company electrician
Lance White .... video assist
Gary J. Williams .... company grip (as Gary Williams)
James J. Williams .... company grip (as James Williams)
Tyler Woeste .... second assistant camera (as Tyler L. Woeste)
Robert Wolinski .... company grip (as Bob Wolinski)
Darin Wong .... dolly grip
John Woods .... rigging lighting technician
Keith Woods .... rigging gaffer (as Keith S. Woods)
Tanner Bayer .... rigging electrician: Washington DC (uncredited)
Hilary Benas .... camera loader: new york (uncredited)
Joey Bruce .... rigging electrician: Washington DC (uncredited)
Rusty Gardner .... video assist operator: Washington, DC (uncredited)
Paul Gibilisco .... second assistant camera: DC and New York units (uncredited)
Adam Johnson .... second assistant camera: DC unit (uncredited)
Lance Mayer .... Libra head operator: Washington DC (uncredited)
Dara Selbert .... loader: DC unit (uncredited)
S. Benny Smyth .... lighting technician: Washington D.C. (uncredited)
Robert Spencer .... rigging gaffer: Washington, D.C. (uncredited)
Julian Sternthal .... key rigging grip: Washington D.C. (uncredited)
Jay Stroburg .... fiber optic technician (uncredited)
 
Animation Department
Peta Bayley .... lead animator
Jonathan Block .... animator: title sequence
Joel Foster .... lead animator
Namita Gotephode .... animation production coordinator
Marco Menco .... previs artist
Soumyashree Mohapatra .... animator: MPC
Thanh Nguyen .... animator
Andrew Park .... animator
Jason Petrocelli .... animator
Sreejit Sreedharan .... animator
 
Casting Department
Heike Brandstatter .... casting: Vancouver
Barbara Harris .... voice casting
Coreen Mayrs .... casting: Vancouver
Amy Nygaard .... casting associate: Canada
Betsy Royall .... local casting
 
Costume and Wardrobe Department
Arlynn Abseck .... wardrobe supervisor: New York
Deborah Ambrosino .... specialty costume keyperson
Terry Anderson .... assistant costume designer
Michelle Baines .... costumer: Mr. Stiller
Renée Bravener .... costumer: Mr. Williams
Andre Brouwer .... truck costumer
Clint Bryant .... leather costume fabricator
Anne Burke .... set costumer
John Casey .... costume supervisor
Patrick Chevillot .... assistant costume designer: New York
Nancy Collini .... key costumer
Emilia Corbin .... costume department
Courtney Daniel .... assistant costume designer
Catharine Fletcher Incaprera .... key costume: Washiington DC Unit
Robyn Gebhart .... cutter/fitter
Christopher Gilman .... specialty costumes
Denise Gingrich .... key costume dyer/ breakdown/ fx
Patty Hunter .... costume supervisor: second unit
Alexandra Krost .... wardrobe supervisor: Washington, D.C.
Rosalie Lee .... background costume coordinator
Nicole Leitner .... costumer
Antonina Lerch .... costume draper (as Antonina Grib)
Jana MacDonald .... costume coordinator (as Jana Rayne Macdonald)
Eilidh McAllister .... set costumer: second unit
Monique McRae .... costumer (as Monique Warren)
Susan O'Hara .... costume set supervisor
Ute Porath .... cutter: leather
Grace Pyke .... costumer
Zina Richardson .... set costumer
Ann Russell .... set costumer
Nicola Ryall .... set costumer
Ellen Ryba .... costumer: Los Angeles
Leticia Sandoval .... specialty costume manufacturer
Jennifer Stone .... costumer
Debi Weldon .... set costumer
Valefor De Ambershay .... specialty costumes (uncredited)
Derek Sullivan .... costumer: Washington DC (uncredited)
 
Editorial Department
Matthew G. Carson .... editorial production assistant (as Matthew Carson)
Melody Gehrman .... first assistant editor: Vancouver (as Melody Gehrman-Cook)
Eileen Godoy .... digital intermediate producer
Matt Hull .... assistant digital intermediate producer
Devon Miller .... digital intermediate editor
Brent C.S. O'Connor .... editorial production assistant (as Brent O'Connor)
Jim Passon .... color timer
Herbert Dwight Raymond IV .... first assistant editor (as H. Dwight Raymond IV)
Tyler Ruocco .... assistant editor: Vancouver
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Mykel Thuncher .... telecine colorist
Adriaan van Zyl .... second assistant editor (as Adriaan Van Zyl)
Gary Burritt .... negative cutter: Kona Cutting (uncredited)
Chris Regan .... color timer (uncredited)
 
Music Department
David Bifano .... score coordinator
Brian Brigham .... score vocalist
Amick Byram .... score vocalist
Alvin Chea .... score vocalist
Kevin Crehan .... additional music editor
Sandy DeCrescent .... score contractor
George Doering .... musician
Mark Graham .... conductor: choir
Steve Kempster .... score mixer
Steve Kempster .... score recordist
Tim Lauber .... recordist
Abraham Libbos .... score orchestrator
Rick Logan .... vocal contractor
Larry Mah .... scoring digital recordist
Dave Metzger .... score orchestrator (as David Metzger)
Adam Olmsted .... scoring digital recordist (as Adam Olmstead)
Francesco Perlangeli .... scoring stage manager
Victor Pesavento .... music preparation
Peter Rotter .... score contractor
Dennis S. Sands .... score mixer (as Dennis Sands)
Dennis S. Sands .... score recordist (as Dennis Sands)
Alan Silvestri .... score conductor
Steven L. Smith .... music preparation
Denis St. Amand .... engineer
Tom Steel .... scoring stage manager
James Thatcher .... musician: French horn
John Ashton Thomas .... score orchestrator
Gerald White .... score vocalist
Terry Wilson .... supervising music editor
 
Transportation Department
Stephen Carr .... personal driver
Danielle Fredrickson .... transportation dispatcher
David Holm .... transportation co-captain
Tim Kossa .... driver
Billy McFadden .... transportation co-captain: New York
Dave Miller .... driver: cast
Eugene O'Neill .... transportation captain: New York (as Gene O'Neil)
Wayne Power .... transportation captain
Rob Vreugde .... transportation coordinator
John R. Dove .... fuel truck driver (uncredited)
 
Other crew
Christopher Aber .... talent assistant
Dustin Lee Abram .... production assistant
Peter Anders .... catering: New York
David Arnott .... voice actor
Tyra Atkins .... production assistant: assistant director
Christian Aubert .... voice actor
Dan Ax .... production assistant
Chera Bailey .... stand-in
Eric Bannat .... assistant location manager
Brian K. Barnes .... assistant location manager: New York (as Brian Barnes)
Bob Bedard .... head chef: Cinema Scenes
Irina Beil .... accounting clerk
Stuart Blackie .... office production assistant
Zach Book .... location assistant
Chris Bradford .... security
Genevieve Bridges .... assistant production coordinator
Jason Broad .... voice actor
Josée Brodeur .... key accountant (as Josée Brodeur-Melrose)
Andrew P. Brown .... first assistant accountant
Adam Bryant .... stand-in
Kimberly Buckham .... assistant production coordinator
Doug Burch .... voice actor
Bill Burns .... location scout
Hélène Cardona .... voice actor
Adam D. Casillas .... stand-in (as Adam Casillas)
John Catron .... production accountant
Cathy Cavadini .... voice actor (as Catherine Cavadini)
Jason Collier .... assistant location manager
Tianni L. Craig .... production assistant
Kyle David Crosby .... key office production assistant
Emma Day .... assistant: Mr. Stiller
Hans Dayal .... location manager
John DeMita .... voice actor (as John Demita)
Diane Durant .... script supervisor
Jilene Dyck .... second assistant production coordinator
Steve Eckelman .... assistant to owen wilson
Jason Elsworth .... assistant accountant
Evelyn S. Farkas .... set medic
D.R. Farquharson .... project manager: Deluxe Digital Cinema
Charles Fathy .... voice actor
Todd Feaser .... production assistant
Efrain Figueroa .... voice actor
Greg Finley .... voice actor
Jeff Fischer .... voice actor (as Jeffrey Todd Fischer)
Elizabeth Fisher .... production assistant
John Fletcher .... post-production accountant
Peggy Flood .... voice actor
Joshua A. Friedman .... office production assistant
Jessica A. Gihon .... assistant accountant (as Jessica Gihon)
Selena Ginger .... accounting clerk
Eddie Griffith .... production assistant
Thomas L. Gunderson .... head animal trainer (as Tom Gunderson)
Thomas L. Gunderson .... monkey trainer (as Tom Gunderson)
Edith Hagigi .... assistant: Mr. Stiller, NY
Zachary Hamilton .... production assistant
Kerry Hansen .... horse wrangler
Barbara Harris .... voice actor (as Barbara Iley)
Shannon Harron .... assistant accountant
Mazen Hassan .... assistant: Mr. Levy
Michael Hendrickson .... production executive: Fox
Aaron Hendry .... voice actor
Brandon Hollyer .... assistant accountant
Ken Hovgaard .... location scout
Jessica Hoyles .... office production assistant: second unit
Michael Hubert .... production coordinator
Todd Ireland .... key production assistant
Jina Johnson .... second unit: assistant location manager
Patricia Johnson .... unit publicist
Waléra Kanischtscheff .... voice coach
Kate Kelly .... production coordinator: New York
Boris Kievsky .... voice actor (as Boris Klevsky)
Nancy Kress .... craft service
Nancy Kress .... first aid
Michael Kriaris .... location manager: New York
Janet Lane .... payroll clerk
Peter Lapres .... assistant production coordinator (as Peter J. Lapres)
Meghan Lechette .... production assistant: New York
Michele Lee .... assistant accountant (as Michele Lee Shellenberg)
Michael J. LeGresley .... location scout
Marco Leone .... assistant: Mr. Levy
Todd Lester .... security
Willan Leung .... production assistant
Laura Lewis .... assistant to cast
Melonie Lloyd-Jones .... accounting clerk
Cristina Lois .... production secretary
Greg Lubin .... production assistant
Grant Lutz .... production assistant
Scott Mainwood .... production assistant
Karen March .... assistant accountant
Terence Mathews .... voice actor
Gina Mauro .... clearance/product placement coordinator
Jeremy Maxwell .... voice actor
Nerissa McCormack .... first assistant accountant
Fawn McDonald .... production coordinator
Shane McGonnigal .... production assistant
Danny McKenzie .... production assistant
Sean Meade .... key production assistant
Tara Mews .... assistant production coordinator
Daniel Mora .... voice actor
Matthew Dillon Noonan .... assistant location manager: Washington, D.C. (as Matt Noonan)
Angel Oquendo .... voice actor
Jonathan Osland .... safety technician
Jason Pace .... voice actor
Rino Pace .... location manager
Simona Pandele .... production assistant
Nancy A. Pavia .... production assistant
Jamie Payton .... horse wrangler
Richard Penn .... voice actor
Vivien Pfeffer .... production assistant
Patricia Porter .... payroll accountant
Peggy Pridemore .... location manager: Washington, D.C.
Paul Puzzella .... stand-in
David Randolph .... voice actor (as David J. Randolph)
Dale Raoul .... voice actor
Noreen Reardon .... voice actor
Jonathan Reich .... assistant location manager
Jill Remis .... assistant: Mr. Stiller
Ian Robinson .... studio assistant
Jacquelyn Roth .... production assistant
Jane Sakowski Bell .... craft service assistant (as Jane Sakowski)
Charles Saldana IV .... assistant post-production accountant (as Charles Saldana)
John Scott .... head wrangler
Vernon Scott .... voice actor
Edward Shkolnikov .... voice actor
Daryl Sledge .... production assistant
Rebecca Erwin Spencer .... assistant: Mr. Williams (as Rebecca Erwin-Spencer)
Ryan Steacy .... armorer
Tony Suffredini .... monkey trainer (as Anthony Suffredini)
Kimberley Sutton .... assistant: Mr. McLaglen (as Kim Sutton)
Joel Swetow .... voice actor
Regina Taufen .... assistant: Mr. Levy
Regina Taufen .... voice actor
Amy Teitter .... production assistant
Randy Thomas .... production assistant
Eric W. Thompson .... production lawyer
David Scott Thomson .... production assistant
Stephen Tibbetts .... stand-in
Drew Tidwell .... production coordinator: Washington, D.C.
Maya Toews .... second assistant production coordinator
Helga Ungurait .... script supervisor
Judith Walder .... payroll accountant: location
Andreana Weiner .... voice actor
Daniella Wells .... assistant: Mr. Stiller
Khali Wenaus .... assistant: Mr. Stiller
Geoff White .... production assistant
Paige Wilbanks .... production staff
Ross Woo .... second assistant coordinator
Blair Woodruff .... sous chef
Janice Yip .... production assistant: assistant director
Tamara Young .... sous chef
Tracy Young .... script supervisor: second unit
Aiden Zanini .... teleprompter operator
Malcolm Alston .... location assistant: New York (uncredited)
Kimberly Buckham .... assistant production coordinator: second unit (uncredited)
Jonathan P. Caro .... location assistant: New York (uncredited)
Jenny Dent .... set tutor (uncredited)
Katie Diesinger .... production assistant (uncredited)
Halston Ericson-Bohager .... set production assistant: Washington D.C. (uncredited)
Christina Hwang .... title producer (uncredited)
Douglas M. Jones .... key set production assistant: Washington DC (uncredited)
Ingrid Kenning .... script supervisor: second unit (uncredited)
Terry Maratos .... adr loop group (uncredited)
Ryan McDonald .... office production assistant: New York (uncredited)
Carlos Medeiros .... production assistant: New York (uncredited)
Jacob Snider .... production assistant: Washington DC (uncredited)
May Tam .... set production assistant: Washington DC (uncredited)
David Vogel .... set production assistant: Washington DC (uncredited)
 
Thanks
Grisha Bruskin .... acknowledgment: copyright owner, 'Spiral Man'
Antonio Canova .... acknowledgment: 'Venus Italica' by
Edgar Degas .... acknowledgment: 'Little Dancer Aged Fourteen' by
Charly Herscovici .... acknowledgment: copyright owner, 'The False Mirror' by René Magritte (as C. Herscovici)
Jasper Johns .... acknowledgment: copyright owner, 'Three Flags'
Ellsworth Kelly .... acknowledgment: copyright owner, 'Red Blue Green' 1963, 'Red/Blue (Untitled ' 1964, 'Dark Blue And Red' 1964-65)
Jeff Koons .... acknowledgment: copyright owner, 'Balloon Dog [Red]', 1994-2000
Pierre Le Gros .... acknowledgment: 'Cherubs Playing With A Lyre' by
Roy Lichtenstein .... acknowledgment: copyright owner, 'Crying Girl' [1964] (as Estate of Roy Lichtenstein)
Richard Lippold .... acknowledgment: copyright owner, 'Ad Astra' by Richard Lippold (as Estate of Richard Lippold)
Dennis Oppenheim .... acknowledgment: copyright owner, 'Upper Cut' [1992]
Auguste Rodin .... acknowledgment: 'The Thinker' by
Kate Rothko Prizel .... acknowledgment: copyright owner, Untitled by Mark Rothko © 1998
Christopher Rothko .... acknowledgment: copyright owner, Untitled by Mark Rothko © 1998
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Night at the Museum 2" - Australia, Singapore (English title), UK, USA (working title)
"Night at the Museum: Battle of the Smithsonian - The IMAX Experience" - USA (IMAX version)
"Night Museum 2" - Japan (English title)
See more »
MPAA:
Rated PG for mild action and brief language
Runtime:
105 min
Country:
Language:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:Atp | Australia:PG | Brazil:Livre | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Ontario) (Canadian Home Video rating) | Canada:G (Manitoba/Quebec) | Finland:K-7 (re-rating on appeal) | Germany:6 | Hong Kong:I | Iceland:L | Ireland:PG | Japan:G | Malaysia:U | Mexico:A | Netherlands:6 | Norway:7 | Peru:PT | Philippines:G (MTRCB) | Portugal:M/6 | Singapore:PG | South Korea:All | Sweden:7 | Switzerland:7 (canton of Geneva) | Switzerland:7 (canton of Vaud) | UK:PG | USA:PG (certificate #44999)

Did You Know?

Trivia:
Cameo: [Thomas Lennon and Robert Ben Garant]authors of the film play Wilbur Wright & Orville Wright.See more »
Goofs:
Factual errors: Larry and Amelia Earhart take off in the original 1903 Wright Flyer. This Flyer is only capable of carrying one person. Although they fly it using a stick control, it was actually controlled using a mechanism attached to the pilot's hips whereby he could turn the aircraft by shifting his body from side to side. Also, it no longer hangs from the ceiling of the National Air and Space Museum, but is in a second floor exhibit hall sitting on the floor.See more »
Quotes:
Kah Mun Rah:I am Kah Mun Rah, half god, once removed on my mother's side.See more »
Movie Connections:
References Jurassic Park (1993)See more »
Soundtrack:
More Than A WomanSee more »

FAQ

Is there anything after the credits?
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
Is this movie based on a book?
See more »
4 out of 6 people found the following review useful.
More lighthearted fun., 15 May 2010
Author: lewiskendell from United States

I really like this series. I never expected to enjoy the first Night at the Museum as much as I did, but I was pleasantly surprised by how funny it was. It could have just been a phoned-in kid's movie, but it ended up being one of the uncommon live-action family movies that's truly enjoyable for all ages. I think that it and Enchanted are the only two recent movies that fit that bill.

I had heard that Battle of the Smithsonian doesn't quite live up to the original movies, and in some ways, that's true. A few (well, slightly more than a few) of the jokes fall horribly flat, some of the characters are extraneous and unnecessary, and the story has to jump through several hurdles just to provide a reason for this sequel's existence. But with all that, I still really liked it.

Adding Amy Adams and making her a main character was an absolutely brilliant idea. The woman has never been less than perfect in any movie that she's been in, and I can't think of a better actress to play Amelia in a lighthearted way. Plus, an entire trilogy could be dedicated to her butt in those pants. Good Lord! Hank Azaria was fantastic as well, and most of the biggest laughs of the movie involve him. The other new additions are either less noteworthy or not noteworthy at all, but those two alone made Smithsonian worth watching.

I'll admit that Battle of the Smithsonian was a little too busy and too crowded, but I still found myself laughing and laughing. I'd put it only a bit behind the first movie in terms of quality, and on my scale that makes it a success.  

Was the above review useful to you?
See more (201 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Night at the Museum: Battle of the Smithsonian (2009)
Recent Posts (updated daily)User
How did the Smithsonian not find out? (Spoilers) WildHamster235
What is with jonas brothers as Cherubs addaalex
Cameltoe shown? lampan
The movie should have been over in 30 minutes. tomboftheunknownsoldier
What historical/famous people should be in a third film? mrusty5
This just wrecked the movie. It did not make any sense, what so ever. cleargraphics
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Night at the Museum King Kong Indiana Jones and the Temple of Doom Religulous Toy Story 2
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.