Edit
Lark Rise to Candleford (TV Series 2008–2011) Poster

(2008–2011)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Susan Tully ... (9 episodes, 2009-2011)
Patrick Lau ... (7 episodes, 2009-2011)
Alan Grint ... (4 episodes, 2008-2009)
John Greening ... (4 episodes, 2008)
Charlie Palmer ... (4 episodes, 2008)
Moira Armstrong ... (3 episodes, 2009-2010)
Marc Jobst ... (2 episodes, 2008)
David Tucker ... (2 episodes, 2009-2010)
Julian Holmes ... (1 episode, 2009)
Paul Marcus ... (1 episode, 2009)
Maurice Phillips ... (1 episode, 2009)
David Innes Edwards ... (1 episode, 2010)
Paul Seed ... (1 episode, 2010)

Series Writing Credits  

Bill Gallagher ... (created by) (40 episodes, 2008-2011)
Flora Thompson ... (40 episodes, 2008-2011)
Gaby Chiappe ... (6 episodes, 2008-2010)
Carolyn Bonnyman ... (3 episodes, 2008-2009)
Kate Gartside ... (2 episodes, 2009)
Rachel Bennette ... (2 episodes, 2010-2011)
Paul Rutman ... (1 episode, 2008)

Series Cast  

...
 Laura Timmins (40 episodes, 2008-2011)
...
 Adult Laura (40 episodes, 2008-2011)
...
 Dorcas Lane (40 episodes, 2008-2011)
Fergus Drysdale ...
 Frank Timmins (39 episodes, 2008-2011)
Martha Murdoch ...
 Ethel Timmins (39 episodes, 2008-2011)
...
 Emma Timmins (38 episodes, 2008-2011)
...
 Alf Arless (38 episodes, 2008-2011)
Thomas Rhys Jones ...
 Edmund Timmins (38 episodes, 2008-2011)
...
 Thomas Brown (37 episodes, 2008-2011)
...
 Twister Turrill (37 episodes, 2008-2011)
...
 Queenie Turrill / ... (36 episodes, 2008-2011)
...
 Pearl Pratt (36 episodes, 2008-2011)
Sophie Miles ...
 Sally Arless / ... (35 episodes, 2008-2011)
Hope Yeomans ...
 Lizzie Arless (35 episodes, 2008-2011)
...
 Robert Timmins (31 episodes, 2008-2010)
...
 Ruby Pratt (31 episodes, 2008-2011)
...
 Margaret Brown / ... (30 episodes, 2008-2011)
...
 Minnie Mude (29 episodes, 2009-2011)
Harry Miles ...
 Archie Arless / ... (23 episodes, 2008-2010)
...
 Daniel Parish (16 episodes, 2010-2011)
Edward Darnell-Hayes ...
 Sydney (16 episodes, 2010-2011)
Jason Merrells ...
 James Dowland (11 episodes, 2009)
...
 Lady Adelaide Midwinter (10 episodes, 2008-2010)
...
 Matthew Welby (10 episodes, 2008)
...
 Sir Timothy Midwinter (10 episodes, 2008)
...
 Zillah (10 episodes, 2008)
Caitlin Smith ...
 Baby Patience (10 episodes, 2008-2010)
...
 Caroline Arless (8 episodes, 2008-2011)
...
 Phillip White (8 episodes, 2008)
...
 Gabriel Cochrane (6 episodes, 2011)
Gerard Horan ...
 Mr. Paxton (6 episodes, 2008)
...
 Fisher Bloom (5 episodes, 2009-2010)
Milly Taylor ...
 Baby Patience (5 episodes, 2011)
Lucy Dawson ...
 Baby Annie (4 episodes, 2010)
Christina Ford ...
 Baby Annie (4 episodes, 2011)
...
 Nan Carter (4 episodes, 2009)
Fionnula Tambling-Goggin ...
 Baby Annie (4 episodes, 2010)
Cassie ...
 Amelia Cordelia (2 episodes, 2010-2011)
...
 Young Footman (2 episodes, 2008)
Grace Thomas Oxenham ...
 Baby Annie (2 episodes, 2011)
...
 Constable Arthur 'Cabbage' Patterson (2 episodes, 2008-2009)
...
 Brewery Salesman (2 episodes, 2008)
...
 Reverend Ellison (2 episodes, 2008)
...
 Old Amos (2 episodes, 2008)
...
 Mrs. Macey (2 episodes, 2008)
...
 Walter Arless (2 episodes, 2008)
Courtney Whittaker ...
 Baby Annie (2 episodes, 2008-2010)
Beans El-Balawi ...
 Freddy Macey (1 episode, 2008)
...
 Lilly Spicer (1 episode, 2009)
...
 James Delafield (1 episode, 2008)
Toby Clifford ...
 Toby Braby (1 episode, 2008)
...
 Patty (1 episode, 2008)
Ruby Douglas ...
 Polly Dexter (1 episode, 2008)
...
 Celestia Brice Coulson (1 episode, 2009)
...
 Rushton (1 episode, 2008)
...
 Ashlow (1 episode, 2008)
...
 Mrs. Lizbeth Patterson (1 episode, 2009)
...
 Bessie Mullins (1 episode, 2010)
...
 Mr. Reppington / ... (1 episode, 2010)
...
 George Ellison (1 episode, 2009)
...
 Old Edmund (1 episode, 2009)
...
 Enid Fairley (1 episode, 2010)
...
 Reverend Marley (1 episode, 2011)
Nigel Harman ...
 Sam Braby (1 episode, 2008)
...
 Emily Mullins (1 episode, 2010)
Peter-Hugo Daly ...
 Bailiff (1 episode, 2008)
Oscar Lloyd ...
 Sydney (1 episode, 2009)
Harry Long ...
 Lawrence Jupp (1 episode, 2011)
...
 Arthur Myhill / ... (1 episode, 2010)
Maggie Steed ...
 Mrs Herring (1 episode, 2009)
...
 Bailiff (1 episode, 2008)
...
 Cinderella Doe (1 episode, 2008)
Andrew Westfield ...
 Fordlow Man (1 episode, 2009)
...
 Mr. Steerforth (1 episode, 2011)
...
 Susan Braby (1 episode, 2008)
...
 Young Amos (1 episode, 2008)
...
 Jerry - The Fishmonger (1 episode, 2008)
...
 Dan Macey (1 episode, 2008)
Hugh Holman ...
 Footman (1 episode, 2008)
Elliott Lancaster ...
 Child (1 episode, 2008)
Philippa Burt ...
 Villager (uncredited) (1 episode, 2008)
Tony Leach ...
 Farmer's Son (uncredited) (1 episode, 2009)
Mike Lease ...
 Fiddler (uncredited) (1 episode, 2010)
Mike Leach ...
 Umpire (uncredited) (1 episode, 2011)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Bill Gallagher ... executive producer (40 episodes, 2008-2011)
Margaret Conway ... line producer (30 episodes, 2008-2011)
Ann Tricklebank ... producer (30 episodes, 2008-2011)
Susan Hogg ... executive producer (28 episodes, 2008-2010)
Sarah Brown ... executive producer (18 episodes, 2010-2011)
Robbie Sandison ... line producer (10 episodes, 2008)
Grainne Marmion ... producer (9 episodes, 2008)
Paul Rutman ... development producer (4 episodes, 2008)

Series Music by 

Julian Nott ... (37 episodes, 2008-2011)

Series Cinematography by 

Mark Partridge ... (29 episodes, 2008-2011)
Balazs Bolygo ... (8 episodes, 2008)
David Schwartz ... (2 episodes, 2008)
Martin Stephens ... (1 episode, 2009)

Series Film Editing by 

Paul Brown ... (14 episodes, 2009-2011)
Nick McPhee ... (8 episodes, 2008-2009)
Alan Jones ... (5 episodes, 2009-2010)
David Blackmore ... (4 episodes, 2008)
Neil Thomson ... (3 episodes, 2010)
Ian Farr ... (2 episodes, 2008)
Kevin Lester ... (2 episodes, 2011)
Josh Cunliffe ... (1 episode, 2008)
Lois Bygrave ... (1 episode, 2010)

Series Casting By 

Julia Crampsie ... (10 episodes, 2008-2011)
Sarah Trevis ... (10 episodes, 2008)

Series Production Design by 

Martin Boddison ... (10 episodes, 2008-2011)
Malcolm Thornton ... (10 episodes, 2008)

Series Art Direction by 

Mark Hudson ... (10 episodes, 2008-2011)
Steve Carter ... (6 episodes, 2008)
Leigh Walker ... (5 episodes, 2008)
Sam Stokes ... (1 episode, 2008)

Series Costume Design by 

Pam Downe ... (10 episodes, 2008-2011)
Phoebe De Gaye ... (10 episodes, 2008)

Series Makeup Department 

Laura Blount ... makeup artist / hair stylist (20 episodes, 2009-2010)
Lesley Faulkner ... makeup designer / hair designer (18 episodes, 2010-2011)
Louise Fisher ... hair & makeup artist / hair stylist / makeup artist (18 episodes, 2010-2011)
Jacqueline Russon ... hair daily / personal makeup artist (12 episodes, 2009-2010)
Bee Archer ... hair stylist / makeup artist (10 episodes, 2008)
Pamela Haddock ... hair designer / makeup designer (10 episodes, 2008)
Vickie Lang ... hair stylist / makeup artist (10 episodes, 2008)
Veronica Lewis ... hair stylist (10 episodes, 2008)
Amanda Warburton ... hair supervisor / makeup supervisor (10 episodes, 2008)
Catriona Johnstone ... hair and make up trainee / makeup & hair artist: daily / hair & make up artist: dailies (10 episodes, 2010-2011)
Lisa Pickering ... hair stylist / makeup artist (9 episodes, 2008-2009)
Kate Thompson ... hair stylist / makeup artist (7 episodes, 2008-2009)
Christine Greenwood ... hair stylist / makeup artist / hair designer / makeup designer (6 episodes, 2008-2009)
Caroline Greenough ... makeup supervisor / hair supervisor (6 episodes, 2011)
Stella O'Farrell ... hair designer / makeup designer (5 episodes, 2008-2009)
Carol Cooper ... hair stylist / makeup artist / hair designer / makeup designer (5 episodes, 2009)
Sarah Jane Marks ... makeup artist: dailies / hair stylist: dailies (4 episodes, 2011)
Jane Logan ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2009)
Claire Buckett ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2011)
Hannah Proverbs ... makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Liz Pearson ... post-production supervisor (10 episodes, 2008)
Katy Bishop ... post-production supervisor (1 episode, 2011)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jennifer Scheer ... second assistant director (18 episodes, 2010-2011)
David Chalstrey ... third assistant director (10 episodes, 2008-2009)
John Burrans ... third assistant director (10 episodes, 2008)
Penny Davies ... second assistant director (10 episodes, 2008)
Nicki Ballantyne ... first assistant director (8 episodes, 2010-2011)
Martin Krauka ... first assistant director (7 episodes, 2010-2011)
Michelle Hooper ... third assistant director (6 episodes, 2008-2009)
Sarah Lawrence ... third assistant director (6 episodes, 2011)
Morven Hughes ... assistant director / third assistant director (5 episodes, 2008)
Nick Troth ... first assistant director / main first assistant director (5 episodes, 2008)
James DeHaviland ... second assistant director (5 episodes, 2009)
Monica Heath ... first assistant director (4 episodes, 2008-2009)
Mark Fenn ... first assistant director (4 episodes, 2008)
Iain Atkinson ... second assistant director (4 episodes, 2009)
Marcia Gay ... first assistant director (4 episodes, 2009)
Lee Tailor ... second assistant director (2 episodes, 2008-2009)
Grantly Butters ... first assistant director (2 episodes, 2008)
William Hartley ... first assistant director (2 episodes, 2010)
Rob Burgess ... second assistant director (1 episode, 2009)
Andy Lumsden ... first assistant director (1 episode, 2009)
Heddi-Joy Taylor ... third assistant director (1 episode, 2009)
Jermain Julien ... second assistant director (1 episode, 2011)
Penny Davis ... second assistant director (unknown episodes)
Trevor Gittings ... first assistant director (uncredited) (10 episodes, 2008)
Emily James ... assistant director (uncredited) (3 episodes, 2008)
Simon Whitby ... floor assistant director (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Art Department 

Greyham Feehily ... carpenter (18 episodes, 2008-2011)
Sarah Hauldren ... graphic artist / graphics artist (18 episodes, 2008-2009)
Malcolm Chilcott ... stand-by painter (10 episodes, 2008-2011)
Mark Goodhall ... stand-by carpenter (10 episodes, 2008-2011)
Bob Hutton ... stand-by art director (10 episodes, 2008-2011)
Will Cann ... stand-by props (10 episodes, 2008)
Danny Clements ... stand-by props (10 episodes, 2008)
Chris Cutler ... dressing props (10 episodes, 2008)
Jonathan Holbrook ... stand-by painter / painter (10 episodes, 2008)
Elizabeth Marcussen ... production buyer (10 episodes, 2008)
Catriona McKail ... stand-by art director (10 episodes, 2008)
Nigel Salter ... property master (10 episodes, 2008)
John Thorpe ... construction manager (10 episodes, 2008)
James Allan ... stand-by props (9 episodes, 2008-2009)
Keith Amey ... stand-by props (9 episodes, 2008-2009)
Roger Hendry ... dressing props (9 episodes, 2008-2009)
Richard Hindson ... property master (9 episodes, 2008-2009)
Paul Tormey ... production buyer (9 episodes, 2008-2009)
Matthew Wood ... dressing props (9 episodes, 2008-2009)
Sam Stokes ... supervising art director / assistant art director (9 episodes, 2008)
Bob Charlton ... location construction (6 episodes, 2008)
Mike Power ... dressing props (6 episodes, 2008)
Colin Seers ... stand-by rigger (6 episodes, 2008)
Shonagh Smith ... production buyer (6 episodes, 2011)
Nicola De Fresnes ... production buyer (5 episodes, 2008)
Mitch Silcock ... assistant production buyer (4 episodes, 2008-2009)
Andy Armstrong ... stand-by painter (4 episodes, 2008)
Bill Brown ... dressing props (4 episodes, 2008)
Malcolm Gilbert ... location construction (4 episodes, 2008)
Josh Jones ... stand-by carpenter (4 episodes, 2008)
Antony Wright ... standby props (1 episode, 2010)
Peter Anderson ... titles design (1 episode, 2011)
John Brown ... property master (1 episode, 2011)
Mike Hennessey ... dressing props (1 episode, 2011)
Peter Potter ... dressing props (1 episode, 2011)
Dicken Warner ... thatcher (unknown episodes)
Roger Tarry ... carpenter (uncredited) (10 episodes, 2008)

Series Sound Department 

Colin Martin ... dubbing mixer (30 episodes, 2008-2011)
Ian Wilkinson ... dialogue editor (30 episodes, 2008-2011)
Jason Devlin ... boom operator (24 episodes, 2008-2010)
Roger Slater ... sound recordist (24 episodes, 2008-2010)
Keith Partridge ... foley engineer (21 episodes, 2009-2010)
Stuart Bagshaw ... foley editor (12 episodes, 2008-2009)
Paul Kerr ... boom operator (10 episodes, 2008)
Arran Mahoney ... sound editor (10 episodes, 2008)
Bruce Wills ... sound recordist (10 episodes, 2008)
Steve Wright ... boom operator (10 episodes, 2008)
Emma Cogan ... sound assistant (9 episodes, 2008-2009)
Darren McQuade ... dubbing editor (9 episodes, 2008)
Jon Newman ... sound effects editor (9 episodes, 2009-2010)
Robert Edwards ... adr mixer (9 episodes, 2010)
Stephen Green ... sound effects editor (8 episodes, 2008-2009)
Scott Jones ... dubbing mixer (8 episodes, 2008)
Adam Armitage ... sound effects editor (7 episodes, 2010)
Ben Brazier ... foley mixer (6 episodes, 2011)
Rudi Buckle ... sound recordist (6 episodes, 2011)
Pietro Dalmasso ... fx editor / sound effects editor (6 episodes, 2011)
John Newman ... sound effects editor (4 episodes, 2009)
Billy Mahoney ... dubbing mixer (2 episodes, 2008)
Steve Hancock ... boom operator (2 episodes, 2011)
Linda Murdoch ... sound effects editor (1 episode, 2010)
James Bain ... boom operator (1 episode, 2011)
Stefano Marchetti ... assistant dubbing mixer (uncredited) (8 episodes, 2008)
Robert Brazier ... foley mixer (uncredited) (3 episodes, 2008)
Rowena Wilkinson ... foley artist (uncredited) (2 episodes, 2008-2009)
Tom Deane ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2008)
Roger Dobson ... dialogue editor (uncredited) (1 episode, 2008)
Ellie Ruggeri ... adr recordist (uncredited) (1 episode, 2008)
Ian Sands ... sound mixer: second unit (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Special Effects by 

James Munro Boles ... special effects technician (8 episodes, 2008-2011)
Martin 'Marty' McLaughlin ... snow effects supervisor (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Stunts 

Tom Lucy ... stunt coordinator (8 episodes, 2008-2011)
Denise Ryan ... stunt coordinator (5 episodes, 2008)
Dean Forster ... stunt coordinator (3 episodes, 2009-2010)
Lucy Allen ... stunt coordinator / stunt double (2 episodes, 2008-2009)
Kim McGarrity ... stunt double (2 episodes, 2009-2011)
David Garrick ... stunt performer (1 episode, 2008)
William Willoughby ... stunt double (1 episode, 2009)
Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator (1 episode, 2010)
Ray Westbrook ... stunt double (1 episode, 2010)

Series Camera and Electrical Department 

Miles Evans ... focus puller: "b" camera / additional camera operator: dailies / camera operator: "b" camera: dailies (23 episodes, 2008-2010)
James Scott ... focus puller (20 episodes, 2008-2011)
Llewellyn Harrison ... grip (18 episodes, 2010-2011)
Andy Gowing ... electrician (15 episodes, 2010-2011)
Steve Davies ... assistant camera (12 episodes, 2010)
James Leigh ... camera operator (12 episodes, 2010)
Kenny Sykes ... gaffer (12 episodes, 2010)
Matt Grace ... electrician (10 episodes, 2008-2009)
Alex Scott ... gaffer (10 episodes, 2008-2009)
Stephen Andrews ... clapper loader (10 episodes, 2008)
Nick Beeks-Sanders ... camera operator (10 episodes, 2008)
Nick Powell ... lighting technician (10 episodes, 2008)
Steve Smith ... focus puller (10 episodes, 2008)
Simon Ridge ... clapper loader (9 episodes, 2008-2009)
John Robinson ... grip (9 episodes, 2008-2009)
Lydia Hall ... camera assistant (8 episodes, 2008-2009)
Clive Johnson ... gaffer / best boy / electrician (8 episodes, 2008-2009)
Antony Prendergast ... electrician (8 episodes, 2008-2009)
Martin Stephens ... camera operator (8 episodes, 2008-2009)
Luis Santos ... electrician / lighting technician (8 episodes, 2008)
Freddie Bonfanti ... electrician (8 episodes, 2010)
Niall Crawford ... electrician (8 episodes, 2010)
James Holloway ... grip (7 episodes, 2008)
Richard Hosken ... best boy (7 episodes, 2008)
Kenny Redford ... best boy / gaffer (6 episodes, 2008-2009)
Robert Doe Wansey ... electrician / best boy (6 episodes, 2008-2009)
Paul Benson ... gaffer / electrician (6 episodes, 2008)
Gafin Riley ... electrician (6 episodes, 2009)
Chris Walmsley ... second assistant camera / clapper loader (6 episodes, 2011)
Dieter Geller ... electrician (5 episodes, 2008-2009)
Gawain Nash ... electrician (5 episodes, 2009)
Russell Greenhalgh ... lighting technician (5 episodes, 2010)
Pete Scott ... electrician (4 episodes, 2008-2009)
Alf Tramontin ... steadicam operator (4 episodes, 2008)
Matt Pugh ... second assistant camera: B Camera & 2nd Unit (4 episodes, 2011)
Steve Hopkins ... electrician (3 episodes, 2008-2009)
Trevor Chaisty ... electrician (3 episodes, 2008)
Tom Maslen ... grip (3 episodes, 2008)
Bob Milton ... best boy (3 episodes, 2008)
Andrew Taylor ... gaffer (3 episodes, 2008)
Peter Butler ... director of photography: second unit (3 episodes, 2010)
Simon Atherton ... electrician (3 episodes, 2011)
Andy Loran ... electrician (2 episodes, 2008)
Gareth Hughes ... camera operator (2 episodes, 2010)
Cameron Lovegrove ... grip (2 episodes, 2011)
Adam Lincoln ... clapper loader: dailies (1 episode, 2008)
Shane Daly ... camera operator: "a" camera, additional photography / director of photography: additional principal photography (1 episode, 2009)
Meg de Koning ... camera assistant (1 episode, 2009)
Rory Grey ... best boy (1 episode, 2009)
Daren Hawes ... electrician (1 episode, 2009)
Robin Horn ... focus puller (1 episode, 2009)
Allan Hughes ... grip (1 episode, 2009)
Dave Le Bon ... electrician (1 episode, 2009)
Tom Olley ... electrician (1 episode, 2009)
Mike Archer ... best boy (1 episode, 2011)
Julian Barber ... camera operator (1 episode, 2011)
Craig Hudson ... gaffer (1 episode, 2011)
Matt King ... electrician (1 episode, 2011)
Adam Murphy ... electrician (1 episode, 2011)
Sean Williams ... electrician (1 episode, 2011)
Zillah Bowes ... additional camera operator (unknown episodes)
Geoff Holloway ... electrician (unknown episodes)
Tom Unwin ... assistant grip (unknown episodes)
Camilla Drennan ... second assistant camera: dailies (uncredited) (10 episodes, 2008)
Matthew Waving ... clapper loader dailies (uncredited) (6 episodes, 2008)

Series Casting Department 

Rachelle Williams-Parker ... casting assistant (13 episodes, 2010-2011)
Kerrie Mailey ... casting assistant (9 episodes, 2008-2009)
Teresa Williams ... casting assistant (1 episode, 2011)
Anna Collins ... casting assistant (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Amanda Hambleton ... costume cutter & maker (24 episodes, 2008-2010)
Hannah Summers ... costume standby / costume stand-by (20 episodes, 2009-2011)
Gini Lewis ... daily costume assistant / costume stand-by (14 episodes, 2008-2009)
Charlotte Mitchell ... costume supervisor (13 episodes, 2009-2011)
Verity Cleary ... costume alterations (10 episodes, 2008)
Lucy Denny ... costume assistant (10 episodes, 2008)
Rosie Grant ... assistant costume designer (10 episodes, 2008)
Kevin Pratten ... costume assistant (10 episodes, 2008)
Vicky Salway ... costume supervisor (10 episodes, 2008)
Tim Aslam ... assistant costume designer (7 episodes, 2008-2009)
Katie Hill ... costume supervisor (7 episodes, 2008-2009)
Cristy Watson ... costume stand-by (6 episodes, 2008-2009)
Beth Lewis ... costume assistant (6 episodes, 2011)
Alma Barbieri ... head cutter (5 episodes, 2009)
Katerina Hicken ... costume stand-by (3 episodes, 2009-2011)
Sheara Abrahams ... wardrobe mistress (2 episodes, 2008-2009)
Saffron Webb ... costume stand-by (2 episodes, 2008-2009)
Dan Summerville ... costume stand-by (2 episodes, 2009)
Ilishio Lovejoy ... wardrobe assistant (1 episode, 2011)
Kunza ... corsetiere (uncredited) (4 episodes, 2008)
Kathryn Blight ... costume assistant (uncredited) (2 episodes, 2008)

Series Editorial Department 

Vincent Narduzzo ... colorist (27 episodes, 2008-2011)
David Chisholm ... on-line editor (18 episodes, 2010-2011)
Al Morrow ... assistant editor (12 episodes, 2010)
Nick Anderson ... on-line editor (10 episodes, 2008)
Tim Waller ... colorist (10 episodes, 2008)
Rab Wilson ... assistant editor (10 episodes, 2008)
Katy Bishop ... post-production coordinator (9 episodes, 2008-2009)
Owen Mead ... assistant editor (9 episodes, 2008-2009)
Leon Wright ... assistant editor (6 episodes, 2011)
Steven Waltham ... assistant editor (4 episodes, 2010)
Jan Haworth ... assistant editor (3 episodes, 2009)
Deborah Kavanagh ... assistant editor (uncredited) (10 episodes, 2008)

Series Location Management 

Rufus Andrews ... location manager (10 episodes, 2008-2011)
Katherine Palmer ... assistant location manager (10 episodes, 2008)
Fiona Francombe ... location manager (4 episodes, 2008)
James Muirhead ... location scout: pre-production (unknown episodes)
Jake Sainsbury ... location assistant (uncredited) (10 episodes, 2008)

Series Music Department 

Steve Parr ... music recording engineer (33 episodes, 2008-2010)
Steve Mair ... musician: double bass (3 episodes, 2008)
Barnaby Robson ... musician: clarinet (2 episodes, 2010)

Series Transportation Department 

Nick Kenyon ... driver: cast (18 episodes, 2010-2011)
Nigel Venables ... facilities driver (14 episodes, 2008-2011)
Dave Williams ... facility vehicles (7 episodes, 2010)
David Robinson ... camera car driver (1 episode, 2008)
Mark Beeton ... unit driver (uncredited) (12 episodes, 2008-2009)

Series Other crew 

Peter Anderson ... title designer (40 episodes, 2008-2011)
Michael Hickson ... publicist (22 episodes, 2008-2009)
Carmel Maloney ... production consultant (20 episodes, 2008-2011)
Pam Weaver ... animal handler / animal wrangler (20 episodes, 2008-2011)
Debbie Kaye ... horses and carriages provided by / horse wrangler (19 episodes, 2008-2009)
David Packham ... production secretary (18 episodes, 2010-2011)
Catherine Moulton ... development producer / script editor (17 episodes, 2009-2010)
Bonnie Clissold ... assistant accountant / assistant production accountant (13 episodes, 2010-2011)
Jacqueline Graham ... assistant accountant / assistant production accountant (13 episodes, 2010-2011)
Sinead Gogarty ... assistant production accountant / assistant accountant (12 episodes, 2008-2009)
Maria Hurley ... production accountant (11 episodes, 2008-2011)
Amanda Lean ... script supervisor (10 episodes, 2008-2011)
Sue Bunyan ... production coordinator (10 episodes, 2008)
Laragh Cresswell ... assistant coordinator (10 episodes, 2008)
Elaine Matthews ... script supervisor (10 episodes, 2008)
Denis Wray ... production accountant (10 episodes, 2008)
Joney Lyons ... production secretary / production runner (9 episodes, 2008-2009)
Samantha Waite ... production coordinator (9 episodes, 2008-2009)
Warren Demer ... assistant production accountant (8 episodes, 2008-2009)
Joe Donaldson ... assistant script editor / script editor (8 episodes, 2008-2009)
Simon Whitby ... floor runner (8 episodes, 2009)
Ilana Epstein ... post script services (7 episodes, 2008)
Kate Evans ... development executive (6 episodes, 2009)
Marigold Joy ... script editor (6 episodes, 2009)
Joanne Crowther ... production coordinator (6 episodes, 2011)
Esther Springer ... script editor / script supervisor (5 episodes, 2008)
Sarah Barton ... script editor (4 episodes, 2008)
Jill Alexandra ... choreographer (4 episodes, 2009-2011)
Peter Watts ... production secretary (3 episodes, 2009)
Fiona Francombe ... assistant coordinator (1 episode, 2008)
Celia Bannerman ... acting coach: children (1 episode, 2009)
Matthew Best ... floor runner (1 episode, 2011)
Maria Bisset ... horse wrangler (1 episode, 2011)
Andrew Clifford ... script editor (1 episode, 2011)
Daley Turner ... production runner (1 episode, 2011)
Sam Whitbread ... snake wrangler (1 episode, 2011)
Julia Chiavetta ... trainee script supervisor (unknown episodes)
Ash Cross ... production assistant (uncredited) (10 episodes, 2008)
David Ruddock ... assistant accountant (uncredited) (10 episodes, 2008)
Neil Ferris ... floor runner (uncredited) (4 episodes, 2008)
Kathryn Deighan ... additional runner (uncredited) (3 episodes, 2008)
Katherine Palmer ... unit manager (uncredited) (1 episode, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page