Edit
Race to Witch Mountain (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Andy Fickman

Writing Credits (WGA)  

Matt Lopez ... (screenplay) and
Mark Bomback ... (screenplay)
 
Matt Lopez ... (screen story)
 
Alexander Key ... (book "Escape to Witch Mountain")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
John Duff ...
...
Kevin Christy ...
...
Sam Wolfson ...
...
...
...
...
...
...
Ted Hartley ...
Jack Eastland ...
...
Andrew Shaifer ...
...
Steve Rosenbaum ...
...
...
Herself (Brokedown Cadillac)
Randy Dunham ...
Himself (Brokedown Cadillac)
Don Ian ...
Himself (Brokedown Cadillac)
Jeff LeGore ...
Himself (Brokedown Cadillac)
Danny Reuland ...
Himself (Brokedown Cadillac)
...
...
Police Officer Hough (as Omar Dorsey)
Joseph Leo Bwarie ...
...
...
Hendricks (as Brandon Miller)
Andrew T. Janey ...
...
Ray
...
Hiromi Oshima ...
...
Christopher Dobler ...
Hansen (as Chris Dobler)
Garrett Patrick Marshall ...
Bomback (as Garrett Marshall)
Buck ...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
NORAD Analyst (uncredited)
...
Gambler (uncredited)
...
Black Ops Soldier (uncredited)
David Black ...
High Roller (uncredited)
...
Black Ops Soldier (uncredited)
Patty Chong ...
Hot Model / Gambler (uncredited)
...
Bus Driver (uncredited)
...
Black Ops Soldier (uncredited)
...
Black Ops Soldier (uncredited)
Natasha Delahunt ...
Western Dancer (uncredited)
...
Soldier / Guard (uncredited)
Aliza Finley ...
...
Alien (uncredited)
...
Country Dancer #1 (uncredited)
Victor Harris ...
Black Ops Soldier (uncredited)
...
Alien (uncredited)
Brian Irvin ...
High Roller (uncredited)
...
Country and Western Dancer in Bar (uncredited)
...
Space Conventioneer (uncredited)
...
Stefan Mavi ...
Alien Larper (uncredited)
...
Black Ops Soldier (uncredited)
...
Special Ops Soldier (uncredited)
...
Country Dancer #2 (uncredited)
...
Gambler (uncredited)
Bob Pepper ...
Hotel Guest (uncredited)
...
Lieutenant Gunn (uncredited)
Franklin Ruehl ...
Ufologist (uncredited)
Michael Santos ...
Black Ops Soldier (uncredited)
...
Black Ops Soldier (uncredited)
...
Highroller (uncredited)
...
Ufologist (uncredited)
Daniel Smith Coleman ...
Nerd (uncredited)
Chambers Stevens ...
Dave Green (uncredited)
...
Casino Guest (uncredited)
Whitley Strieber ...
Whitley (uncredited)
...
Black Ops Soldier (uncredited)
...
...
Black Ops Soldier (uncredited)
...
Bar Girl (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andrew Gunn ... producer
Mario Iscovich ... executive producer
Ann Marie Sanderlin ... executive producer (as Marie Sanderlin)
Amy Stenftenagel ... associate producer

Music by 

Trevor Rabin

Cinematography by 

Greg Gardiner ... director of photography

Film Editing by 

David Rennie

Casting By 

Sarah Finn
Randi Hiller

Production Design by 

David J. Bomba

Art Direction by 

John R. Jensen

Set Decoration by 

Patrick Cassidy
Kara Lindstrom

Costume Design by 

Genevieve Tyrrell

Makeup Department 

Donna J. Anderson ... hairdresser
Allan A. Apone ... key makeup artist
David A. Brooke ... special makeup effects artist: mold maker
Cheryl Eckert ... key hair stylist
Anna Fleiner ... key makeup artist
Alec Gillis ... special creature effects creator / special creature effects designer
Camille Henderson ... makeup artist
Barry R. Koper ... key makeup artist: second unit
Louis Lazzara ... makeup department head
Brad Look ... special makeup effects artist
Rhonda O'Neal ... hair stylist
Charlotte Parker ... hair department head (as Charlotte A. Parker)
Susan Simone ... makeup artist
Rachel Solow ... hair department head
Tom Woodruff Jr. ... creature and makeup effects co-designer / special creature effects creator
Soo-Jin Yoon ... hair department head: second unit

Production Management 

Jayne Armstrong ... post-production supervisor
Noelle Green ... production supervisor
Ellen Wolff ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Ian Calip ... second second assistant director
Ramiro R. Gomez ... additional second second assistant director: Las Vegas
Geoffrey Hansen ... first assistant director (as Geoff Hansen)
Kyle Hollingsworth ... dga trainee (as Kyle A. Hollingsworth)
Jayson Merrill ... first assistant director: second unit
Lindsay Moorhead ... dga trainee: second unit
Bill Purple ... second assistant director: second unit (as William Purple)
Scott Rogers ... second unit director
Nick Satriano ... first assistant director: second unit
Sunday Stevens ... second assistant director
Ken Twohy ... second second assistant director: second unit

Art Department 

Nicole Balzarini ... art department coordinator
Mike Bomar ... paint foreman
Scott Buckwald ... property master
Aric Cheng ... set designer
Ryan D. Compton ... propmaker gangboss
Hugh Conlon ... construction coordinator
David Corral ... greensman
John Eaves ... concept illustrator
Christine Fegley ... set painter
Jared Fleury ... assistant property master
Vanessa Gibson ... construction estimator
Ted Hardwick ... set dresser
Rachel Hicks ... painter
William O. Hunter ... set designer (as Billy Hunter)
Kon Iliov ... propmaker foreman
Tom Ivanjack ... stand-by painter
Sean Lira ... set dresser
Ronnie Lombard ... greensman
Randy Martens ... greens supervisor
Ray Maxwell ... propmaker gangboss
Richard N. McGuire ... gangboss
Gary Metzen ... painter
Christopher Morente ... greensman
Ron D. Peake ... welder gangboss
Frank Piercy ... paint supervisor
Gregori Renta ... gang boss
Mark Richardson ... assistant property master
Josh Roth ... set dresser
Lori Rowbotham ... set designer
Liza Rudolph ... set decorating buyer
Tommy Samona ... lead man
Steve Sickle ... greens foreman
Rob Simons ... assistant art director
Eric Smith ... paint foreman
Jana Treadwell ... set dresser
Whit Vogel ... additional art department coordinator
Harry Weinmann ... pre-viz designer/supervisor
Kyle Michael Wilson ... art department assistant
Julie Witherington ... on-set property master
Fante Zamora ... set dresser
Amanda Hunter ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Randle Akerson ... sound designer / supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer
Tim Atkins ... adr recordist
Randy Babajtis ... sound effects editor
Jeanette Browning ... adr recordist
Brian Copenhagen ... boom operator
John T. Cucci ... foley mixer
Brian Dinkins ... sound recordist
Paul Drenning ... adr mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Matthew Harrison ... foley editor
Doc Kane ... adr mixer
Bob Kellough ... sound effects field recordist: cars
David Kern ... sound effects editor
Val Kuklowsky ... dialog and adr supervisor
Donald J. Malouf ... sound editor (as Don Malouf)
Kimberly R. McCord-Wilson ... adr editor (as Kimberly Wilson) / dialogue editor (as Kimberly Wilson)
Shannon Mills ... sound designer
Rob Nokes ... sound effects field recordist: cars
Dan O'Connell ... foley artist
Mark Pappas ... foley supervisor
Thomas Pinney ... utility sound
Eliza Pollack Zebert ... adr editor / dialogue editor
Terry Porter ... sound re-recording mixer
Kunal Rajan ... sound effects field recordist: cars
Robert L. Sephton ... sound designer / supervising sound editor
Frank Smathers ... adr editor / dialogue editor
Nelson Stoll ... production sound mixer
F. Scott Taylor ... assistant sound supervisor
Gary Wright ... sound effects editor
Dan Yale ... foley editor
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Horne Adams ... mold department: Amalgamated Dynamics
Suma Adams ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics
Steve Austin ... special effects foreman
Jason Barnett ... foam department: Amalgamated Dynamics / special effects technician
Berj Daniel Bedrosian ... special effects crew
David A. Brooke ... mold department: Amalgamated Dynamics
Michael Broom ... character designer: Amalgamated Dynamics, Inc.
Chris Burke ... mold department: Amalgamated Dynamics
Mark R. Byers ... special effects coordinator (as Mark Byers)
Peter W. Clarke ... mechanical department: Amalgamated Dynamics (as Peter Clarke)
Brian Clawson ... paint department: Amalgamated Dynamics
Leslie Coogan ... special effects accountant
Rich E. Cordobes ... special effects technician
Carl Crandall Jr. ... mold department: Amalgamated Dynamics
Anthony Diaz ... mold department: Amalgamated Dynamics
John Donahue ... creature effects illustrator: Amalgamated Dynamics
Consuelo Durán ... fabrication department: Amalgamated Dynamics
Janet Evaschuck ... foam department: Amalgamated Dynamics (as Jan Pearce) / foam latex supervisor (as Janet Pearce)
Yuri Everson ... shop supervisor: Amalgamated Dynamics
Davis Fandino ... sculptor: Amalgamated Dynamics
David Fedele ... creature suit fabricator / fabrication department: Amalgamated Dynamics
John Paul Fedele ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics (as Jon Fedele)
Horacio Fernandez ... mold department: Amalgamated Dynamics (as Horatio Fernandez)
Damian Fisher ... mold department: Amalgamated Dynamics / mold maker / special effects technician
Blair Foord ... special effects foreman
Steve Frakes ... mold shop supervisor: Amalgamated Dynamics
Anthony Grow ... mold department: Amalgamated Dynamics / special effects technician
Jared Guenther ... special effects technician
Werner Hahnlein ... special effects supervisor
Eric Hayden ... on set supervisor: Amalgamated Dynamics
Michael Heintzelman ... project office coordinator: Amalgamated Dynamics
David Hoehn ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics
Akihito Ikeda ... sculptor: Amalgamated Dynamics
Darnell Isom ... mold department: Amalgamated Dynamics
Bill Jacob ... mold department: Amalgamated Dynamics / special effects technician
Anthony Julio ... mold department: Amalgamated Dynamics
Hiroshi Katagiri ... designer/sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Matthew Killen ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics
Brian Kinney ... special effects lab technician: Autonomous F/X, Inc.
Steve Koch ... sculptor: Amalgamated Dynamics
Mike Larrabee ... paint department: Amalgamated Dynamics
Timothy Leach ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics (as Tim Leach)
Casey Love ... sculptor: Amalgamated Dynamics
Ian Ben Lowe ... paint department: Amalgamated Dynamics
Chris Majors ... special effects crew
Mike Manzel ... mold department: Amalgamated Dynamics (as Michael Manzel) / special effects technician
Jerad Marantz ... creature effects illustrator: Amalgamated Dynamics (as Jernel Marantz)
Tim Martin ... mold department: Amalgamated Dynamics
Matt Mastrella ... foam department: Amalgamated Dynamics
Lee McConnell ... special effects supervisor: second unit (as Lee Alan McConnell)
Alan McFarland ... special effects electronics
James McLoughlin ... mold department: Amalgamated Dynamics
Kevin McTurk ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics / special effects makeup: Amalgamated Dynamics Inc.
David Mesloh ... special effects technician
Lon Muckey ... mechanical department: Amalgamated Dynamics
Steven Munson ... mold department: Amalgamated Dynamics / special effects technician
Morgan Muta ... paint department: Amalgamated Dynamics (as Morgan Rae Muta) / special effects technician
Steve Newburn ... mold department: Amalgamated Dynamics / special effects technician
Casey D. Noel ... special effects crew
Jesse Noel ... motion base technician
Michael O'Brien ... sculptor: Amalgamated Dynamics (as Mike O'Brien)
Ratna Pappert ... creature suit fabricator: Amalgamated Dynamics, Inc. / fabrication department: Amalgamated Dynamics
Cristina Patterson Ceret ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics (as Cristina Ceret)
Gary Pawlowski ... mold department: Amalgamated Dynamics / special effects technician
David Penikas ... mechanical supervisor: Amalgamated Dynamics
Joe Pepe ... creature effects illustrator: Amalgamated Dynamics
Walter Phelan ... foam department: Amalgamated Dynamics
David A. Poole ... special effects foreman
Brian Rae ... special effects technician: Autonomous F/X, Inc.
Mike Rotella ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics (as Mikey Rotella) / special effects technician: Amalgamated Dynamics Inc.
Frank Rydberg ... mold department: Amalgamated Dynamics
Johnnie Saiko ... mold department: Amalgamated Dynamics (as Johnnie Saiko Espiritu) / special effects technician
Tetsufumi Sakae ... sculptor: Amalgamated Dynamics (as Tetsu Sakae)
Nick Seldon ... model department: Amalgamated Dynamics (as Nicholas Seldon)
Eric Skodis ... mold department: Amalgamated Dynamics
David M. Sterner ... special effects technician
Kathy Sully ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics
Farzad Varahramyan ... creature effects illustrator: Amalgamated Dynamics
Patricia Villalobos ... special effects crew
Tom von Badinski ... special effects
Chris Walker ... seaming and finishing: Amalgamated Dynamics
Tim Walkey ... special effects foreman
Chris L. Ward ... special effects technician
George Willis ... model department: Amalgamated Dynamics
Garth Winkless ... assistant shop supervisor: Amalgamated Dynamics
David T. Woodruff ... special effects technician
Mike Wowczuk ... on set lead technician: Amalgamated Dynamics
Dennis Yeager II ... special effects technician
Clint Zoccoli ... model builder / model department: Amalgamated Dynamics (as Clint Zocoli)
Michael Heintzelman ... graphic layout: Amalgamated Dynamics (uncredited)
Dominic V. Ruiz ... special effects technician (uncredited)
John Wrightson ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Erika Abrams ... visual effects coordinator: Furious FX
Rebecca Aguilera ... rotoscope artist: Furious FX / visual effects artist: Furious FX
Kenneth Bailey ... technical director: Furious FX (as Ken Bailey)
John Baker ... CG artist: Furious FX
Michael Baula ... digital artist
Matthew Beightol ... digital artist
Alan Boucek ... 2d/vfx supervisor: yU+Co
Joaquin Braga ... digital effects artist
Benjamin Bratt ... digital artist
Merlin Carroll ... roto and paint lead
Nicholas Cerniglia ... digital artist
Aaron Chiesa ... digital artist
Eric D. Christensen ... visual effects supervisor
Daniel Clark ... paint artist: Furious FX (as Dan Clark)
Christine Cram ... digital paint artist
Erin M. Cullen ... rotoscope artist: Furious FX
Steven Davis ... computer graphics playback operator
Warren Dent ... visual effects artist
Gregg Domain ... visual effects artist
Scott Dougherty ... visual effects executive producer: Furious FX
Eric Ehemann ... digital artist
Michael Fisher ... CG artist: Furious FX
Patrick Flanagan ... digital compositor
Jay Frankenberger ... compositor: Yu+Co
Patrice Goldman ... visual effects coordinator
Adrian Grey ... CG artist: Furious FX
Martin Hall ... compositor: FuriousFX
Linda Henry ... compositor: Furious FX
Jan Huybrechs ... 3D scanning: Eyetronics
Apirak Kamjan ... matchmover: yU+Co
Raymond King ... CG artist: Furious FX
Raymond C. King ... technical director
Nik Kleverov ... visual effects editor (as Nikita Kleverov)
Richard Kratt ... digital compositor
Krystine Lankenau ... rotoscope artist: Furious FX (as Kristine Lankenau)
Danielle Leiser ... visual effects
David Lingenfelser ... executive visual effects supervisor: Furious Fx
Kevin Lingenfelser ... creative supervisor: FuriousFX
Raymond K.L. Liu ... CG artist: Furious FX (as Raymond Liu)
Dave Lockwood ... compositor: Furious FX (as David Lockwood)
Chris MacKinnon ... CG artist: Furious FX
Mary E. Manning ... previs lead: Proof, Inc.
Indah Maretha ... digital artist
Frank Maurer ... compositor: Furious FX
Landon Medeiros ... compositor: Furious FX
Anthony Meschi ... digital artist
Mindy Minkow ... visual effects coordinator
Roger Mocenigo ... compositor: Amalgamated Pixels
Travis Moore ... digital artist
C. Andrew Nelson ... digital effects artist
Erin L. Nelson ... digital restoration
Tony Noel ... compositor: Furious VFX
James P. Noon ... tracking
Jordan Nounnan ... previs artist: Proof, Inc.
Sean O'Connor ... compositor: Furious FX
Kim O'Donnell ... compositor: Furious FX (as Kimo Pepe)
Jeremy Oddo ... visual effects
Cara Paul ... digital compositor
Reid Paul ... visual effects supervisor: Amalgamated Pixels
Michael Pecchia ... compositor: FuriousFX
Robert C. Powers ... CG artist: Furious FX
Scott Pressler ... visual effects artist
Michael Ramirez ... tracking artist: Furious FX
John Reed ... visual effects producer
Amy Schrob ... visual effects artist
Anthony Serenil ... tracking artist: Furious FX
Christian Severin ... CG artist: Furious FX
Bryan Shepperd ... cg artist: Furious FX
Mark Shoaf ... CG supervisor: Furious FX
Pedram Shohadai ... CG artist: Furious FX
Prateep Siamwalla ... tracking
Valentin Sinlao ... CG artist: Furious FX
Brian Smallwood ... compositor: Furious FX
Tiffany Smith ... visual effects associate producer: Furious FX (as Tiffany A. Smith)
Roland So ... matchmover
Adam Stern ... digital compositor: Furious FX
Ranko Tadic ... previs artist: Proof, Inc.
Tracy Takahashi ... visual effects producer: Furious FX
Wilson Tang ... digital restoration
Britton Taylor ... digital artist
Radley Teruel ... digital artist
Micole Toyloy ... digital artist
Tommy Tran ... compositor: Furious FX
Yuki Uehara ... visual effects
Dan A. Walker ... compositor: Furious FX
Chris Wood ... compositor: Furious FX (as Christopher Wood)
Dione Wood ... visual effects producer: Amalgamated Pixels
Xye ... tracking
Keith Yakouboff ... CG artist: Furious FX
Shuichi Yoshida ... digital artist
David Yrisarri ... visual effects producer
Christopher Nibley ... visual effects director of photography (uncredited)

Stunts 

Robert Alonzo ... utility stunts
Greg Anderson ... stunt performer
Daniel Arrias ... stunts
Sala Baker ... stunts
David Barrett ... stunt coordinator
Stanton Barrett ... stunt driver
Terry Bartlett ... stunt performer
Gary Baxley ... stunts
Eddie Braun ... stunts
Jon Braver ... stunt performer
Richard Burden ... stunts
Allison Caetano ... stunt double: AnnaSophia Robb
Tara Clark ... stunt driver
Norm Compton ... stunt double: Dwayne Johnson
Chris Daniels ... utility stunts
Paul Darnell ... stunt double: Siphon
Greg Dela Riva ... utility stunts
Loren Dennis ... stunts
Arturo Dickey ... stunt rigger / utility stunts
Norman Epperson ... precision driver
Sammy Escobar ... utility stunts
Dane Farwell ... stunts
Jimena Ferrante ... stunts
Jeremy Fry ... stunt driver
Justin Gant ... stunt double: Alexander Ludwig
Marilyn Giacomazzi ... stunt double: Carla Gugino / utility stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts
Tim Gilbert ... stunts
Sean Graham ... stunts
Jason Gray ... precision driver: driving sequence
Johnny Gray ... stunt driver / stunt performer
Charles Grisham ... stunts
Jeff Hamilton ... utility stunts
Jimmy Hart ... stunts (as Jim Hart)
Jody Hart ... stunts
Dino Haynes ... stunts
Randy Haynie ... stunt rigger / utility stunts
Alistair Herz ... precision driver
Zach Hudson ... stunt driver
Michael Hugghins ... utility stunts
Kevin L. Jackson ... stunts
Keii Johnston ... utility stunts
Mike Justus ... stunt coordinator: second unit
Kim Kahana Jr. ... stunts
Steve Kelso ... stunt driver
David Kiiskinen ... utility stunts
Shawn Lane ... stunt performer
Tony Lazzara ... stunts
Samuel Le ... stunt performer
Lane Leavitt ... stunts
Dan Lemieux ... utility stunts
Victor Lopez ... stunts
Ray Lykins ... stunt performer
Karine Mauffrey ... stunt double: AnnaSophia Robb
Mark McDaniels ... stunt double
Joe Murphy ... stunt performer
Casey D. Noel ... stunts
Gabriel Nunez ... stunts
Chris O'Hara ... stunts
Tom Ohmer ... stunts
Eddie Perez ... stunt driver
Denney Pierce ... stunts
Casey Pieretti ... utility stunts
Gary Price ... utility stunts
Austin Priester ... stunts
Suzanne Reed ... stunt double
Tanoai Reed ... stunt double: Dwayne Johnson
Simon Rhee ... stunts
Brieann Rich ... stunt driver
Nicholas Rich ... stunt driver
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Jason Rodriguez ... stunts
Scott Rogers ... stunt coordinator
Todd Schneider ... stunts
Kevin Scott ... assistant stunt coordinator
Paul Anthony Scott ... stunt double: Ciarán Hinds / utility stunts
Kenny Searle ... utility stunts
Keith Shindoll ... stunts
Jason Shupe ... utility stunts
Monty L. Simons ... stunts
Peter B. Simpson ... utility stunts
David St. Pierre ... stunt double: Alexander Ludwig
Sonny Tipton ... utility stunts
Martin Valinsky ... stunt driver
David Wald ... stunts
Darlene Ava Williams ... utility stunts
Gregory Wise ... stunts
Barry Brandt ... precision driver (uncredited)
Joshua A. Cohen ... stunt driver (uncredited)
Ed McDermott II ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Adam Austin ... libra head operator
Rick Avotte ... grip (as Rick Ayotte)
Carlos Baker ... electrician
Jose F. Barrios ... rigging grip
Brian Bartolini ... gaffer
John Bonnin ... libra head operator
John Bratlien ... rigging electrician
J.A. Byerly ... rigging gaffer
Mitch Byerly ... best boy rigging electric
Alex M. Cacciarelli ... video assist operator: second unit
Gary Capo ... director of photography: second unit
Cary Caraway ... super technocrane operator
Roger Chingirian ... lighting technician
Steve Clancy ... second unit: camera operator
Andrew Clarke ... rigging electrician
Mark Colicci ... assistant camera
Loren Corl ... key grip: second unit
Bob Crockett ... grip
Gary Dagg ... key grip
Keith Davis ... lighting technician
Keith B. Davis ... first assistant camera: "b" camera
Matthew Dorsey ... lighting technician: main unit
Matt Fortlage ... second assistant camera
Jonathan Gomez ... rigging grip
Daniel Alexis Gonzalez ... electrician: second unit (as Danny Gonzalez)
Dylan Goss ... aerial director of photography
Peter Graf ... rf technician
Tom Heigl ... additional camera loader
Glen Holland ... lighting console programmer: second unit
Steele Hunter ... key rigging grip
Milan Janicin ... second assistant camera: second unit
Dan Jones ... electrical best boy: second unit
Jeremiah Kent ... loader: second unit
Tommy Klines ... first assistant camera
Ronald R. Koch Jr. ... lighting technician
Koji Kojima ... second assistant camera: vfx elements unit
Kris Krosskove ... camera operator: second unit
Lorna Leslie ... second assistant camera: second unit
Steve Manuel ... lighting technician
Carson E. Mayne ... best boy electric
Peter McAdams ... grip
Sean McKelvey ... camera operator
Jody Miller ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera/Steadicam
Chris Moseley ... director of photography: second unit (as Christopher Moseley)
Patrick Murray ... gaffer: second unit
David W. Nims ... dolly grip
Bill O'Drobinak ... lead camera operator
Michael Orefice ... gaffer: second unit
Steve Parrington ... video assist
Ray Patrick ... super technocrane operator
Ron Phillips ... still photographer
Kurt Pomerleau ... rigging electrician
Andres L. Porras ... camera operator
Norbert F. Quiban ... rigging electrician
Lyle Robbins ... rigging electrician
Paul A. Rychlec ... grip
Forrest Sandefer ... grip
Bill H. Schwocho ... rigging grip
Jeremy Settles ... electronic press kit
Jay Sheveck ... technocrane technician
Bryce Shields ... key video assist
Ryan Shopay ... lighting technician
Mike Silverberg ... electrician
Fulton Singleton ... additional grip
Randy Stone ... second assistant camera: A camera
Justin Stroh ... best boy electric: second unit
Jorge Sánchez ... camera: "a" camera
Jerry Taylor ... lighting technician
Paul Threlkeld ... dolly grip
Tony Varuola ... lighting technician: second unit
Robert Veliky ... second assistant camera: "b" camera
Tim Wattez ... rigging electrician
Chuck Whelan ... additional assistant camera: second unit
Paul Wittenberger ... rigging electrician
Greg Barrera ... electrician (uncredited)
William DiCenso ... rf technician (uncredited)
Jason Kay ... technocrane operator (uncredited)
Christopher Nibley ... director of photography: additional photography (uncredited) / visual effects cinematographer (uncredited)

Animation Department 

Dustin Andrew ... background designer: Sandman Studios Motion Graphics
Lee Baker ... pre-viz supervisor: Sandman Studios Motion Graphics
Jada Budrick ... digital color assistant
Jerry Cross ... pre-viz supervisor: Sandman Studios Motion Graphics
Darren Farnes ... background designer: Sandman Studios Motion Graphics
Frank Figueroa ... digital color assistant
Brianna Gourdin ... production assistant: Sandman Studios Motion Graphics
Bruce Holt ... background designer: Sandman Studios Motion Graphics
Rick Iacobo ... background artist: Sandman Studios Motion Graphics
Marshall Johnson ... background designer: Sandman Studios Motion Graphics
Ammon Jones ... background artist: Sandman Studios Motion Graphics
Ron Leidelmeijer ... digital color assistant
Tony Morrill ... animator: Sandman Studios Motion Graphics
Christian Perry ... key animator: Sandman Studios Motion Graphics
Todd Sheridan ... inbetween artist: Sandman Studios Motion Graphics
Stephen Sobisky ... animation production supervisor: Sandman Studios Motion Graphics
Mike Tidwell ... animation department manager: Sandman Studios Motion Graphics
Dan Williams ... digital color assistant

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
Sandy Holt ... adr voice casting
Tamara Hunter ... casting associate
Jimmy Jue ... extras casting
Mariann H.W. Lee ... extras casting
Leslie-Ann Reale ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Bryan Birge ... set costumer
Nickolaus Brown ... assistant costume designer
Amy Fegely ... costumer
Christopher Gilman ... costumes
Deborah Hall ... costume supervisor
Eleni Handrinos ... costumer
Tammy Hynes ... costumer
Monique Long ... costumer
Terri Middleton ... costumer
Kathleen Mussehl ... set costumer
Damien Quinn ... costumer: Mr. Johnson (as Damien A. Quinn)
Laura Twors ... set costumer
Kia Tyrrell ... costumer

Editorial Department 

Annie Arnette ... post-production assistant
David Bilow ... assistant editor: avid
Keith Brachmann ... additional editor
George Chavez ... color timer
Tony Dustin ... home video mastering colorist
Christine Gaiman ... post-production coordinator
Trent Johnson ... digital film colorist
Nik Kleverov ... editor: main title (as Nikita Kleverov)
Emily Koonse ... assistant editor: avid
Jennifer Lee ... digital edit assist
Bob Peishel ... digital intermediate producer
Mary Beth Smith ... negative cutter
Yoram Tal ... colorist: HD previews
Everette Webber ... digital intermediate editor
Ed Twiford ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Tim Boot ... music playback supervisor
Marshall Bowen ... conductor: choir
Robb Boyd ... music editor
Brent Brooks ... music editor
Lisa Brown ... music supervisor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Art Ford ... music consultant
Gordon Goodwin ... conductor / orchestrator
Scott Hosfeld ... musician
Tim Kelly ... orchestrator
Steve Kempster ... music scoring mixer / score recordist
Paul Linford ... composer: additional music / orchestrator
Frank Macchia ... music preparation
Larry Mah ... digital score recordist
Aaron Meyer ... music preparation
Drea Pressley ... score vocalist
Trevor Rabin ... orchestrator
Jasper Randall ... choir contractor
Peter Rotter ... orchestra contractor
Andrew Shulman ... musician
Mark Edward Smith ... score vocalist
James Thatcher ... musician: french horn
Booker White ... music preparation

Transportation Department 

Gina August ... driver: second unit
David Becerra ... transportation office coordinator
Teresa Haney ... transportation
Garner Humphrey ... driver
Steve Humphrey ... transportation coordinator
Margo Hunt ... driver
Mel Langford ... transportation
Steve Mann ... picture car coordinator
Neil Marshall ... transportation captain
Tim McGaughy ... driver
Richard Norton ... driver: water truck
John 'J.P.' Pratt ... driver
Sean C. Ryan ... picture car
Sarah Lynn Schmitt ... transportation: 2nd Unit
Kenny Searle ... transportation coordinator
Roger Wooge ... transportation
Bonnie Yamahiro ... driver
Brita McCollough ... 2nd unit driver (uncredited)

Other crew 

Chris P. Anderson ... production assistant: las vegas
Tamara Andrews ... animal trainer
Gergana Angelova ... production assistant
Shellia D. Bailey ... assistant location manager
Toussaint Banks ... production assistant
Karissa Barcelo ... production assistant
Annette Bas ... payroll assistant
Daniel Beals ... production assistant
Betty Bennett ... script supervisor
Lori Beth Bernat ... executive assistant: Mr. Fickman
Luis Bonachea ... production assistant
Lindsey Jayne Boyd ... key set production assistant: 2nd unit
Matthew Bradley ... production assistant
Robert D. Brugger ... set medic
Marc Brunswick ... assistant: Ms. Sanderlin
Billy K. Campbell ... key assistant location manager
Jim Carberry ... location manager: second unit
Chris Carrington ... set medic
Caity Chapman ... production assistant
Sam Colich ... production assistant
Grant Cross ... production assistant
Guillaume DeLouche ... armorer
William M. DeLuca ... mechanic
Matt Demier ... first assistant accountant: second unit
Tony Didio Jr. ... key armorer
Sandra L. Dixon ... second assistant accountant
Stephen Driggs ... production assistant
Alana Emhardt ... assistant: Ms. Gugino
Adam Farnsworth ... production assistant
Cliff Fleming ... aerial coordinator
Cory Fleming ... helicopter pilot
Ran Francke ... security: Mr. Dwayne Johnson
Maura Gannett ... studio teacher
Alex Garcia ... set medic
Laura Gary ... studio teacher
Jillian Giacomini ... script supervisor: second unit
Dave Grabarek ... second assistant accountant
A.W. Gryphon ... production associate (as Allison Wilke)
Cheri Hall ... first assistant accountant
Trent Hara ... equipment coordinator
Cheryl Harris ... animal trainer: dog
Talisha Marie Henderson ... location coordinator: las vegas
Heather Hutt ... assistant: Mr. Gunn
Lori Ikeda ... payroll accountant
Kale Jessen ... video assist las vegas
Dave Kasubowski ... craft service
Jim Kiley ... key construction medic
Matti Kluttz ... production assistant
David O. Krupnick ... production medic
Jeremy La Zelle ... production assistant
Dave Landaker ... video and computer playback operator
Erin Lander ... adr loop group
David Linck ... unit publicist
Kev Magee ... assistant: Mr. Fickman
Isaiah Guyman Martin IV ... production secretary
Marella Martin ... production assistant: second unit
Terrence Martin ... production coordinator
Michael Matus ... set medic: second unit
Maureen McEvoy ... assistant: Mr. Hinds
Elizabeth McMullan ... animal handler (as Elizabeth 'Edie' McMullen)
Gina Meredith ... medic
Aaron Millar ... assistant location manager
Holly Murray ... assistant: Mr. Gunn (as Holly C. Murray)
Pam Nelson ... production assistant
Sonni Paisley ... stand in: AnnaSophia Robb (as Sonni Stommel)
Jason Parrillo ... operator
Joseph Payo ... production assistant
Synderella Peng ... title designer
Jerry Percival ... location liaison: Las Vegas
Craig Pointes ... location manager
Airica Prange ... set production assistant
Chuck Radtke ... production secretary
Anna Ramey ... production assistant
Christopher Ramirez ... location assistant: las vegas
Nadia Randazzo Bombino ... post-production accountant (as Nadia Randazzo)
Paul 'Sled' Reynolds ... animal coordinator / animal trainer
Brieann Rich ... fire safety
Michael Rich ... production assistant
Nicholas Rich ... fire safety
Benjamin Rigaud ... assistant: Mr. Johnson (as Benjamin T. Rigaud)
Chris Sample ... assistant payroll accountant
Tom Schaus ... helicopter pilot: second unit
Lisa G. Shillingburg ... first assistant accountant: Las Vegas
Stacy Solomon ... assistant production coordinator
Pavel Sterba ... key assistant location manager
Justin Stirling ... post production accountant
Jason Suhrke ... set production assistant: second unit
Allen E. Taylor ... production accountant
Holly Titchen ... production assistant
James Traynor ... location manager (as Jay Traynor)
James C. Traynor ... location manager: Las Vegas
Paige Wilbanks ... production assistant
Richard Wilson ... second assistant accountant
Dave Yekell ... production assistant
Garson Yu ... title designer and supervisor
Judith Babcock ... technical supervisor: dailies (uncredited)
Japheth Gordon ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page