Edit
Water for Elephants (2011) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Francis Lawrence

Writing Credits (WGA)  

Richard LaGravenese ... (screenplay)
 
Sara Gruen ... (novel)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
Richard Brake ...
...
Wade (as Stephen Monroe Taylor)
...
...
...
Rosie's Caretaker
...
...
Mr. Erwin
...
Mr. Robinson
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Chaplain
...
Grocer
...
Andrew Connolly ...
Weehawken Officer
Doug McDougal ...
Big Top Band Leader
...
Coochie Girl (Nell)
Rowan O'Hara ...
Stampede Girl
Tai ...
...
Ice ...
Silver Star
Major ...
Rex
Sita Acevedo ...
Circus Performer
Danny Castle ...
Circus Performer
Michael Coronas ...
Circus Performer
Aloysia Gavre ...
Circus Performer (as Aloysia Gavré)
Chobi Gyorgy ...
Circus Performer
David Hunt ...
Circus Performer
George Landkas-Coronas ...
Circus Performer
Kerren McKeeman ...
Circus Performer
Rebecca Ostroff ...
Circus Performer
Bianca Sapetto ...
Circus Performer
Katia Sereno ...
Sideshow
...
Circus Performer
Russ Stark ...
Circus Performer
...
Circus Performer
...
Circus Performer
...
Circus Performer
Tara Ferguson ...
Showgirl
...
Showgirl
...
Showgirl
Molly O'Neill ...
Showgirl
Mark Barnett ...
Sideshow
...
Sideshow
...
Sideshow
Kelly Erickson ...
Sideshow
Derrick Gilday ...
Sideshow
Jonathan Moore ...
Sideshow
...
Sideshow
...
Sideshow
Dalmacio Pueblos ...
Sideshow
Larry Gomez ...
Sideshow (as Gabriel Ramos-Gomez)
...
Sideshow
...
Coochie Girl
...
Coochie Girl
Aaron Bloom ...
Clown
...
Clown
Eddie Medrano ...
Clown
...
Clown
...
Clown
Thomas Waymouth ...
Clown (as Tom Weymouth)
...
Big Top Band
...
Big Top Band (as Chris Blim)
...
Big Top Band
...
Big Top Band
Joe Langer ...
Big Top Band
...
Big Top Band
...
Big Top Band
...
Big Top Band (as William Scott Morse)
...
Big Top Band
Beresford Bennett ...
Sideshow Band
Johnny Britt ...
Sideshow Band
Garnett Brown ...
Sideshow Band
George Harper ...
Sideshow Band
Bobby Haynes ...
Sideshow Band
Todd Cochran ...
Speakeasy Jazz Band
Mike Davis ...
Speakeasy Jazz Band
Keith Fiddmont ...
Speakeasy Jazz Band
Wynton McCurdy ...
Speakeasy Jazz Band
Deryl Patterson ...
Speakeasy Jazz Band
...
Speakeasy Jazz Band
Karl Vincent ...
Speakeasy Jazz Band
Casey ...
Marlena's Show Horse
Navarre ...
Marlena's Show Horse
Willow ...
Marlena's Show Horse
Rascal ...
Paint Horse
Stanley ...
Giraffe
Jack ...
Buffalo
Serena ...
Tiger
Blackie ...
Yak
Baloney ...
Yak
Frankie ...
Llama
Lenny ...
Llama
Ricky ...
Llama
Martin ...
Llama
Widowmaker ...
Zebra
Ace ...
Zebra
Stripes ...
Zebra
Zac ...
Zebra
Bonzai ...
Hyena
Taureg ...
Lioness
Shiva ...
Lioness
Amos ...
Bear
Crystal ...
Black Leopard
Ivory ...
Black Leopard
Athari ...
Spotted Leopard
Sheena ...
Spotted Leopard
Titan ...
Lion Cub
Massai ...
Lion Cub
Pam ...
Gray Draft Horse
Peggy ...
Gray Draft Horse
Andy ...
Gray Draft Horse
Amos ...
Gray Draft Horse
Rugby ...
Wolf
Maverick ...
Wolf
Scirocco II ...
Norton ...
Micah ...
Forest ...
Fesnik ...
Kangaroo
Tucker ...
Kangaroo
Rest of cast listed alphabetically:
...
Benzini Roustabout
...
Foxtrot Dancer (uncredited)
...
Boy (uncredited)
Kimberly Bishop ...
Rube (uncredited)
...
Upper Class Rube (uncredited)
...
Coroner (uncredited)
...
Deposit Rube (uncredited)
Slav Boston ...
Rube (uncredited)
Rick L. Dean ...
Rube (uncredited)
Tatum Etheridge ...
Jacob's Daughter (uncredited)
Cathy Fielding ...
Rube (uncredited)
...
Circus Performer (uncredited)
Daniel Grey ...
Cornell Student (uncredited)
...
Foxtrot Dancer in Speakeasy (uncredited)
Melissa Johnston ...
Foxtrot Dancer (uncredited)
...
Speakeasy Socialite (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Benzini Lead Core Roustabout (uncredited)
Tracy Lockridge ...
Roustabout (uncredited)
...
Downscale Rube (uncredited)
Tommy Lukas ...
Benzini Core Roustabout (uncredited)
...
Smoker at Speakeasy (uncredited)
...
Rube (uncredited)
Sophie Noire ...
Speakeasy Patron (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Foxtrot Dancer (uncredited)
...
Cigarette Girl (uncredited)
...
Circus Visitor (uncredited)
Julianna Pitt ...
Fox-trotter (uncredited)
...
Foxtrot Dancer (uncredited)
David Rivera ...
Benzini Roustabout (uncredited)
...
New York Socialite (uncredited)
...
Cornell Friend of Jacob (uncredited)
...
Speakeasy Socialite (uncredited)
...
Benzini Roustabout (uncredited)
...
Fox Trot Dancer (uncredited)
Tim Schramm ...
Lower Class Rube (uncredited)
Matthew Schuster ...
Rube (uncredited)
...
Upper Class Rube (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Rube (uncredited)
...
Rube (uncredited)
...
Townie (uncredited)
...
Rube (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kevin Halloran ... executive producer
Jeffrey Harlacker ... associate producer
Gil Netter ... producer
Erwin Stoff ... producer
Andrew R. Tennenbaum ... producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Rodrigo Prieto ... director of photography

Film Editing by 

Alan Edward Bell

Casting By 

Denise Chamian

Production Design by 

Jack Fisk

Art Direction by 

David Crank

Set Decoration by 

Jim Erickson

Costume Design by 

Jacqueline West

Makeup Department 

Donna J. Anderson ... hair stylist
Audrey L. Anzures ... hair stylist
Fríða Aradóttir ... hair department head (as Frida Aradottir)
Howard Berger ... special makeup effects artist
Kate Biscoe ... key makeup artist
George Black ... makeup artist
Jean Ann Black ... makeup department head (as Jean Black)
Mary Burton ... makeup artist
Katrina Chevalier ... hair stylist
John Damiani ... makeup artist
Lynne K. Eagan ... makeup artist
Lynne Egan ... makeup artist
Nathalie Fratti ... makeup artist
Robin Fredriksz ... makeup artist: Reese Witherspoon
Hitomi Golba ... hair stylist
Patricia Gundlach ... hair stylist
Cynthia Hernandez ... makeup artist
Laurel Kelly ... hair stylist (as Laurel E. Kelly)
Jamie Kelman ... makeup artist
Rolf John Keppler ... assistant makeup department head
Colleen LaBaff ... key hair stylist
Tami Lane ... special makeup effects artist
Loretta Nero ... hair stylist
Charlotte Parker ... hair stylist (as Charlotte A. Parker)
Denise Paulson ... makeup artist (as Denise L. Paulson)
Gary Pawlowski ... moldmaker
Michele Payne ... hair stylist
Amy Schmiederer ... makeup artist
Elaina P. Schulman ... hair stylist
Lona Vigi ... hair stylist: Reese Witherspoon
Robert Wilson ... hair stylist (as Robert C. Wilson)
Soo-Jin Yoon ... hair stylist (as Soo Jin Yoon)
Cinzia Zanetti ... makeup artist
Karen Zanki ... hair stylist
Nathalie Allen ... additional makeup artist (uncredited)
Richard De Alba ... hair stylist (uncredited)
Cheryl Eckert ... hair stylist (uncredited)
Bill Myer ... makeup artist (uncredited)
Greg Nicotero ... key special makeup effects supervisor (uncredited)
Judy Staats ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Molly Allen ... production supervisor
Kevin Halloran ... unit production manager
Jeffrey Harlacker ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Dennis Burrell ... second second assistant director
Greg Hale ... second assistant director (as Gregory Hale)
Douglas Plasse ... second assistant director
Lars P. Winther ... first assistant director
Lindsay Moorhead ... second assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department 

Richard J. Bell ... greensman
Larry Boyd ... swing gang
Marco A. Campos ... propmaker foreman (as Marco Campos)
Carmen Castro ... draper
Jeff Clark ... sign painter / sign writer
Larry Clark ... paint supervisor
Darrin Clubb ... propmaker foreman
Michelle Collier ... art department coordinator
Kristen Davis ... set designer
Ruth De Jong ... assistant art director
Chad Enloe ... labor foreman
Marcus Epps ... on-set dresser (as Marcus Aurelius Epps)
Jeff Errico ... storyboard artist (as Jeffrey Errico)
Caara Fritz ... painter (as Caara Stoney)
Billy Hams ... construction foreman
Bill Holmquist ... construction coordinator
Peter Jameson ... construction mill foreman (as Peter GD Jameson)
Deborah Jones ... draper
Richard W. Jones ... greens foreman
Nancy A. King ... art department coordinator
Jim Krase ... propmaker foreman
Tani Kunitake ... storyboard artist
Tyler Lafferty ... propmaker
Anthony Leonardi III ... storyboard artist (as Tony Leonardi)
C.J. Maguire ... assistant property master (as CJ Maguire)
Duff Miller ... assistant property master
Tom Miller ... assistant property master (as Tommy Miller)
Hope M. Parrish ... property master
David Peck ... propmaker foreman
Raul M. Puentes Jr. ... greens foreman
Gregori Renta ... swing gang
Lee Ross ... camera scenic (as Lee Steven Ross)
Tommy Samona ... leadman
Quentin Schierenberg ... swing gang (as Quent Schierenberg)
Chad Simpson ... paint supervisor (as Chad Chadwick' Simpson)
Michelle Souza ... assistant property master (as Michelle L. Souza)
Benton E. Tedlie ... swing gang (as Benton Tedlie)
Karen Teneyck ... graphic designer
Jana Treadwell ... swing gang
Dean Tschetter ... illustrator
Joanna Venezky ... set buyer
Joanna Gilliam Venezsky ... set decorating buyer
Fante Zamora ... swing gang (as Fante A. Zamora)
Lauren Abiouness ... art department assistant (uncredited)
Fred Apolito ... propmaker (uncredited)
Andrea Babineau ... art department assistant (uncredited)
Pedro Barquin ... on-set greens: Tennessee (uncredited)
Douglas Butcher ... carpenter (uncredited)
Matt Center ... set dresser (uncredited)
Ronald Cox ... propmaker gangboss (uncredited)
Laurence B. Davis ... propmaker (uncredited)
Rossana De Cicco ... painter (uncredited)
David Hale ... construction coordinator (uncredited)
Jennie Harris ... set decorating buyer (uncredited)
Kenneth Heimer ... gangboss (uncredited)
Billy Iiams Jr. ... general foreman (uncredited)
Dave Kennedy ... set dresser (uncredited)
Steven Kerlagon ... paint coordinator (uncredited)
Bart Mangrum ... set dresser (uncredited)
Joshua Sankar ... art department assistant (uncredited)
Fred Seibly ... sign supervisor (uncredited)
Breanna Wing ... art department intern (uncredited)

Sound Department 

Phil Barrie ... assistant sound editor
Eric Bautista ... cable person (as Eric A. Bautista)
Bob Beher ... foley editor
Michael J. Benavente ... dialogue editor: temp
Sarah Bourgeois ... first assistant sound editor
Josh Bower ... boom operator (additional photography)
Rick Canelli ... adr recordist
Derek Casari ... adr stage engineer
Joel Dougherty ... sound effects editor
Russell Farmarco ... dialogue editor (as Russel Farmarco)
David Lee Fein ... foley artist (as David Fein)
Jonathan Fuh ... boom person (as Jonathan Lee-Ger Fuh)
José Antonio García ... sound mixer
Lee Gilmore ... sound effects editor
Michael Hertlein ... dialogue editor
Hilda Hodges ... sound effects editor
David Jobe ... foley mixer
Thomas Jones ... adr supervisor / dialogue supervisor
Skip Lievsay ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Santiago Martin Medina ... sound engineer (press junket)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Jeremy Peirson ... sound designer / sound re-recording mixer / supervising sound editor
Mark Purcell ... sound mix technician / sound recordist
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Steeves)
Steve Blazewick ... pro tools playback operator: Pro Tools (uncredited)
Adam Horley ... adr recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Steve Austin ... special effects technician
Mark R. Byers ... special effects supervisor
Chad Holmes ... special effects technician
Joe Klein ... special effects technician
Wes Mattox ... special effects technician
Joe D. Ramsey ... special effects technician (as Joe Ramsey)
Ken Rudell ... special effects technician
Steve Sosner ... special effects technician
Keith Suzuki ... special effects foreman
Christopher A. Suarez ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Hazra Anup ... digital artist
Dylan Cole ... matte painter: Crazy Horse Effects
August Coleman ... compositor: Crazy Horse Effects
Amit Dhawal ... visual effects
Lindsey Fry ... lead visual effects compositor
Christina Graff ... visual effects producer
Paul Graff ... visual effects supervisor
Christopher Grandel ... visual effects compositor
Brooke S. Grossman ... compositor: Cray Horse Effects
Sarah Brooke Grossmann ... compositor: Crazy Horse Effects (as Sarah Grossmann)
Todd Groves ... visual effects compositor
Lara Khachooni ... visual effects editor
Joshua LaCross ... compositor: Crazy Horse Effects
Derek Ledbetter ... compositor: Crazy Horse Effects
Adam Matis ... compositor: Crazy Horse Effects
Adam Matis ... compositor: Crazy Horse Effects
Heather McAuliff ... compositor: Crazy Horse Effects
Luke McDonald ... cg supervisor: Crazy Horse Effects
Steven Messing ... matte painter: Crazy Horse Effects
Merysa Nichols ... compositor: Crazy Horse Effects
Laurie Resnick ... compositor: Crazy Horse Effects
Lee Roderick ... digital compositor
Brian Sales ... lead compositor: Crazy Horse Effects
Gregory S. Scribner ... compositor: Crazy Horse Effects
Jesse Siglow ... sequence lead compositor: Crazy Horse Effects
Sarabjeet Singh ... digital artist (as Sarbjeet Singh) / roto artist (as Sarbjeet Singh)
Christina Spring ... compositor: Crazy Horse Effects
Mike Spring ... compositor: Crazy Horse Effects
Carl Stern ... visual effects production assistant: Crazy Horse Effects
Robert Stromberg ... matte painter: Crazy Horse Effects
Frank Synowicz ... digital artist
Adam Watkins ... cg supervisor: Crazy Horse Effects
Judy Webster ... visual effects coordinator: Crazy Horse Effects
Magdalena Wolf ... visual effects producer: Crazy Horse Effects
Ryan Andersen ... visual effects production assistant: Shade VFX (uncredited)
Louise Baker ... previs designer: Proof, Inc. (uncredited)
Anthony Barcelo ... digital compositor (uncredited)
Sreyans Bardia ... visual effects producer (uncredited)
Michael Boden ... compositor (uncredited)
John Bowers ... compositor: With A Twist Studio (uncredited)
Christopher E. Brown ... digital compositor (uncredited)
David Burton ... visual effects supervisor: With A Twist Studio (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Shahar Eldar ... previs modeler: Proof, Inc. (uncredited)
Frank Fieser ... digital compositor (uncredited)
Dennis Fitzsimmons ... visual effects (uncredited)
Bradley Gaines ... roto artist: With A Twist Studio (uncredited)
Bryan Godwin ... visual effects supervisor: Shade VFX (uncredited)
Pam Hammarlund ... visual effects producer (uncredited)
Connie Hendrix ... accountant: Crazy Horse Effects (uncredited)
Josiah Holmes Howison ... compositing supervisor: Shade VFX (uncredited)
Travis Wade Ivy ... digital compositor (uncredited)
Hetal Jain ... visual effects producer (uncredited)
Harimander Singh Khalsa ... compositor (uncredited)
Kurt Lawson ... digital compositor: Shade VFX (uncredited)
Marvin Lee ... digital compositor: Shade VFX (uncredited)
Rajavel Loganathan ... visual effects artist (uncredited)
Brett Novak ... visual effects artist (uncredited)
Sheri Patterson ... visual effects production manager: Shade VFX (uncredited)
John Riddle ... technical director: Shade VFX (uncredited)
Saravanan Sala ... senior paint artist (uncredited)
Sankarasubramanian ... 2D supervisor (uncredited)
Hudson Shock ... compositor: With A Twist Studio (uncredited)
Adam Smith ... compositor (uncredited)
Doug Spilatro ... visual effects (uncredited)
Srikanth ... senior paint artist: Bot vfx (uncredited)
Shane Strickman ... visual effects coordinator: Shade VFX (uncredited)
Donald Strubler Jr. ... digital compositor (uncredited)
Ranko Tadic ... previs designer: Proof, Inc. (uncredited)
David Van Dyke ... visual effects executive producer: Shade VFX (uncredited)
Patrick Vidal ... visual effects artist (uncredited)
Charlie Winter ... cg lead: Shade VFX (uncredited)
Andrew Winters ... visual effects artist (uncredited)
Gavin Wright ... previs supervisor: Proof, Inc. (uncredited)

Stunts 

Keith Adams ... stunts (as Keith Adams)
Kenny Alexander ... stunts
Wade Allen ... stunts
Alina Andrei ... stunts
Clayton J. Barber ... stunts (as Clayton Barber)
Keith Bauer ... stunts
Craig Baxley Jr. ... stunts
Gary Baxley ... stunts
Nick Brandon ... stunts
Eddie Braun ... stunts
Chris Brewster ... stunts (as Christopher Brewster)
Richard Burden ... stunts
Allison Caetano ... stunts (as Allison Soulier Caetano)
Stacey Carino ... stunts
Damon Caro ... stunts
Mark Chadwick ... stunts (as Mark 'Lucky' Chadwick)
Jacob Chambers ... stunts
James M. Churchman ... stunts (as James Churchman)
James Clark ... stunts
Chris Daniels ... stunts (as Christopher Garrett Daniels)
Paul Darnell ... stunts (as Paul J. Darnell)
Keith Davis ... stunts
Tim A. Davison ... stunts (as Tim Davison)
Dustin Deluca ... stunts
Arturo Dickey ... stunts (as Arturo J. Dickey)
Shauna Duggins ... stunts
Zack Duhame ... stunts
Tom Elliott ... stunts
Marilyn Giacomazzi ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts
Deborah Habberstad ... stunts
Jeff Habberstad ... stunts
Jeri Habberstad ... stunts (as Jeri Kalvan)
Trevor Habberstad ... stunts
Tabby Hanson ... stunt performer (as Tabby H. Graham) / stunts (as Tabby H. Graham)
James Hart ... stunts (as Jimmy Hart)
Danny Hernandez ... stunts
Logan Holladay ... stunts
Norman Howell ... stunts
Cinda-Lin James ... stunts (as Cinda James)
Scott Johnston ... stunts
Mike Justus ... stunts
Jack Kalvan ... stunts
Hubie Kerns Jr. ... stunts (as Hubie Kerns)
Richard King ... stunts
Ralf Koch ... stunts
Paul Leonard ... stunts
Marilee Lessley ... stunts
Lisa Livonius ... stunts
Frank Lloyd ... stunts
Rob Mars ... stunts
Brad Martin ... stunts
Steve Martin ... stunts
Mike Massa ... stunts
Dustin Meier ... stunts (as Dustin J. Meier)
John Meier ... stunts (as John C. Meier)
Tim Mikulecky ... stunts
Brian Munce ... stunts (as Brian R. Munce)
Chris O'Hara ... stunt coordinator
Chris Palermo ... stunts (as Christopher Palermo)
Steve Picerni ... stunts
Darrin Prescott ... stunts
Suzanne Prescott ... stunts
LaDell Preston ... stunts (as Ladell Preston)
Kenny Richards ... stunts
Tim Rigby ... stunts
Pat Romano ... stunts
Erik Rondell ... stunts
Debby Lynn Ross ... stunts (as Debby Ross Rondell)
David Rowden ... stunts
Rich Rutherford ... stunts
Jocelyn Schutte ... stunt performer
Karin Silvestri ... stunts (as Karin Silvestre-Coye)
Tony Snegoff ... stunts
Jackson Spidell ... stunts
David St. Pierre ... stunts
Erik Stabenau ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts (as Melissa Stubbs)
Bryan Thompson ... stunts
Sonny Tipton ... stunts
Greg Tracy ... stunts
Luke Vexler ... stunts
Scott Wilder ... stunts
Darlene Ava Williams ... stunts
Mike Wilson ... stunts
Bob Yerkes ... stunts
Allison Caetano ... stunt double: Reese Witherspoon (uncredited)
Tim Mikulecky ... stunt double: Christoph Waltz (uncredited)
Bianca Sapetto ... stunt performer (uncredited)
Lee-Anne Telford ... stunt performer (uncredited)
Sonny Tipton ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Justin Babin ... best boy rigging grip
Brent Baer ... camera intern
Robby Baumgartner ... camera operator: "c" camera
Richard Boyle ... best boy grip (as Rick Boyle)
Clyde E. Bryan ... first assistant camera: "b" camera
Alejandro J. Castillo ... electrician
Larry Cha ... rigging electrician
Jonathan Clark ... loader
Charles Crivier ... dolly grip: "a" camera
Christopher Crivier ... company grip (as Chris Crivier)
Donald D. Davidson ... electrician (as Donny Dean Davidson)
Kenny Davis ... dolly grip: "b" camera
Joseph Dianda ... key grip
Christopher C. Dickson ... technocrane operator (as Christopher Dickson)
Peter Enneking ... electrician
Matt Floyd ... rigging grip
Christopher Glasgow ... dolly grip: "c" camera
Scott Graves ... rigging gaffer
Jerry Gregoricka ... rigging electrician
Bob Hall ... first assistant camera: "a" camera
Brian Harvick ... rigging grip
Dan Hawking ... electrician (as Daniel Hawking)
Lukas Hencei ... electrician (as Lukas Hencey)
William H. Hobson ... company grip (as William Hobson)
Christian Hurley ... technocrane operator
David James ... still photographer
Chris Leidholdt ... key rigging grip
Tom Lembcke ... company grip
Greg Lopez ... best boy rigging electric
Stephanie Ma ... camera intern (as Stephanie J. Ma)
Richard Maldonado ... rigging electrician
Daniel C. McFadden ... second assistant camera: "a" camera (as Daniel McFadden)
Scott McGeo ... rigging grip
Luke Miller ... rigging electrician
Luis Moreno ... best boy electric
David H. Neale ... rigging electrician
Jake Giles Netter ... still photographer assistant
Jesse Olivares ... key video engineer
Domenic Pacino ... rigging grip
Ben Perry ... loader
Pawel Pogorzelski ... camera intern
Aaron Richards ... set lighting rigging
Mcihael Rideau ... company grip
Brooks Robinson ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Joseph Rodmell ... technocrane operator (as Joe Rodmell)
Jose Santiago ... company grip (as Jose A. Santiago)
Dan Schroer ... second assistant camera: "b" camera
Aaron Schulte ... rigging electrician
Michael J. Schwartz ... electrician
Patrick Sheetz ... company grip
Fred Troeskin ... company grip (as Fred Troesken)
Dustin Vonlossberg ... rigging grip
Jerald L. Wilson ... rigging electrician (as Jerald Wilson)
Michael Woodside ... electrician
Randy Woodside ... gaffer (as Randy 'Woody' Woodside)
Jozo Zovko ... second assistant camera: "c" camera (as Joe Zovko)
Robby Baumgartner ... director of photography: second unit (uncredited)
Rob Chidester ... grip (uncredited)
Steven Cueva ... first assistant camera: "c" camera (uncredited)
Orlando Hernandez ... gaffer: re-shoots (uncredited)
Chris Johnson ... grip (uncredited)
Brad Leidholdt ... grip (uncredited)
Johnny Medeiros ... additional video assist engineer (uncredited)
Francine Natale ... lighting technician (uncredited)
Joel A. Ruiz ... rigging electric (uncredited)
David Schmalz ... second video assist operator (uncredited)
Alexander G. Smith ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Sande Alessi ... extras casting
Ranjani Brow ... adr voice casting
Angela Demo ... casting associate
Wendy Hoffman ... adr voice casting
Mike Passine ... extras casting assistant
Kristan Berona ... extras casting (uncredited)
Liz Ludwitzke ... casting assistant (uncredited)
Kait Pickering ... background casting coordinator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Sara Akhteh ... costume department coordinator
Varsenik Vicky Antonyan ... tailor (as Varsenik Antonyan)
Carrie Arakaki ... set costumer (as Carrie Yoko Arakaki)
Melissa Binder ... head ager/dyer (as Melissa F. Binder)
Alison Gail Bixby ... set costumer
Cheryl Beasley Blackwell ... costume supervisor
Stacy Caballero ... assistant costume designer (as Stacy Caballero-Foushee)
Tim Carr ... costume production assistant
Jay Cheng ... set costumer
Marcy Craig ... set costumer
Paul André Fonarev ... costume production assistant (as Paul Andre Fonarev)
Erica Freeman ... textile artist
Laurel Frushour ... set costumer
Naomi Gathmann ... set costumer
Bethe H. Gordon ... costume production assistant
Monica Haynes-Nino ... key costumer
Courtney Hoffman ... set costumer
Mary Jegalian ... draper
Hasmig Karaciosian ... draper (as Hasmig Karagiosian)
Anne Laoparadonchai ... costumer: Reese Witherspoon (as Annie Laoparadonchai)
Julio Medina ... tailor
Mustapha Mimis ... set costumer
Bob Moore Jr. ... costumer: Robert Pattinson and Christoph Waltz
Rebeka L. Roberts ... ager/dyer (as Rebeka Roberts) / set costumer (as Rebeka Roberts)
Ellen Ryba ... set costumer
Sanford Slepak ... key costumer
Michael Sloan ... cutter/fitter (as Michael J. Sloan)
Lauren Tayler Guy ... costume production assistant
Seda Tufenkjian ... tailor
Gillian Waterman ... set costumer
Kanani Wolf ... set costumer
Laura Baker ... specialty costumer (uncredited)
Donna Beltran ... costumer (uncredited)
Joshua Coleman ... costumer (uncredited)
Carrie Dacre ... additional set costumer (uncredited)
R.A. Hossie ... cutter/fitter (uncredited)
Jimmy Jay ... set costumer (uncredited)
Liz Larson ... set costumer (uncredited)
Erich A. Muller ... set costumer (uncredited)
Nino ... costumer (uncredited)
Kait Pickering ... costume production assistant (uncredited)
Grace Pyke ... additional costumer (uncredited)
Reese Spensley ... set costumer (uncredited)
Lisa Wrobel Stark ... costume assistant (uncredited)
Haik Tateossian ... fabric dyer & printer (uncredited)

Editorial Department 

George Chavez ... color timer
Élodie Ichter ... color timing assistant: EFilm
Ken Lebre ... dailies producer
Yvan Lucas ... film colorist: EFilm
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant project manager: EFilm
Christopher McDonald ... dailies operator
Jason Miller ... post-production coordinator
Loan Phan ... digital intermediate project manager: EFilm
Martha Pike ... digital intermediate editor: EFilm
Tom Reiser ... second colorist: EFilm
John Paul Ungaretti ... apprentice editor
Jennifer Vecchiarello ... first assistant editor
Micah Wolf ... editorial production assistant
Ben Estrada ... colorist: dailies (uncredited)
Cj Smith ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Chris Bacon ... composer: additional music
Charles P. Conrad ... circus music consultant
Jordan Corngold ... temp music editor
Robert Danzey-Persaud ... technical score advisor
Sandy DeCrescent ... orchestral contractor
Sven Faulconer ... technical score advisor
Steve Genewick ... score recordist
Mark Graham ... music preparation: JoAnn Kane Music Service
Dan Higgins ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Larry Mah ... digital recordist / score recordist
Adam Michalak ... score recordist
Shawn Murphy ... score recordist / scoring mixer
David Olson ... music editor
Alexandra Patsavas ... music supervisor
Conrad Pope ... orchestrator
Peter Rotter ... orchestral contractor
Pamela J. Sollie ... scoring coordinator (as Pamela Sollie)
Erik Swanson ... assistant engineer / digital recordist
James Thatcher ... musician: french horn
Stuart Michael Thomas ... music producer
Kasey Truman ... music coordinator
Matthew J. Ward ... additional score recordings (as Matt Ward)
Jim Weidman ... supervising music editor
Roger Wilkie ... concert master
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Joe Langer ... tuba: musician (uncredited)
Victor Pesavento ... music preparation (uncredited)
Andrew Shulman ... musician (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
Brittany Whyte ... music coordinator (uncredited)

Transportation Department 

Evan Ballard ... transportation department clerk
William Ballard ... transportation coordinator (as Bill Ballard)
Jared M. Bissen ... train crew
Dee Butler ... transportation
Lindsay Dougherty ... transportation dispatcher
Jeremy Harding ... train crew
Dave Hodgin Jr. ... transportation captain
Tim McGaughy ... driver
Susan McMahon ... driver: cast
Tom Rebber ... transportation captain
Teresa Sloat ... driver
Michael Allegro ... production van driver operator (uncredited)
Nalla Black ... driver (uncredited)
Mark Brown ... production van driver (uncredited)
Dee Butler ... driver: cast (uncredited)
Neil Castles Jr. ... driver: honeywagon (uncredited)
Theresa M. Roehner ... driver (uncredited)
John Suttles ... driver (uncredited)
James Waitkus ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

Connor Abrams ... post production intern
Mike Ades ... assistant: Mr. Netter and Mr. Tennenbaum
Rachel Bati ... assistant: Ms. Witherspoon
Daniel Beals ... set production assistant
Stacey B. Brashear ... key assistant location manager
Brad Brunkow ... production office assistant
Paul Buscemi ... epk sound
Dominic Carbone ... assistant choreographer
Adrian Casas ... assistant production coordinator
Elida Cerda ... additional medic
James Clark ... train consultant
Jaimie Concilor ... animal trainer (as Jaimie Councilor)
Martin J. Cummins ... assistant location manager
Dana Curt ... additional medic
Ted M. Davila ... second assistant accountant (as Theodore 'Teddy' Dacila)
Nicholas Dunlevy ... assistant: Mr. Halloran
Chris Edrington ... animal trainer
Marty Elfalan ... first assistant accountant (as Martin Elfalan)
Cecilia Escobar ... payroll accountant
Federico Ferreri ... set production assistant
Matthew Fortino ... set production assistant
David Fulton ... unit publicist
Barbara Gaddy-Edrington ... animal trainer (as Bobi Edrington)
Peter Gluck ... key assistant location manager
Grant Grabowski ... travel coordinator
Jeffrey Hawkes ... assistant: Mr. Pattinson
Doris Hellmann ... production accountant
Michael Hubert ... production coordinator: Tennessee (as Mike Hubert)
Dominique Jaramillo ... construction mill medic
David Jelin ... craft service
Gary Johnson ... elephant trainer
Kari Johnson ... elephant wrangler
Aleksandra Kaniak ... Polish dialect coach
Dave Kasubowski ... craft service (as David Allen Kasubowski)
Albertina Kelley ... second assistant accountant (as Albertina E. Kelley)
Bob Kredel ... train consultant
Diana V. Lara ... assistant location manager
Teresa Jolene Lee ... set production assistant
Andy Lemoine ... main title animation
Andrew Litvak ... key production office assistant
Porter Lontz-Underhill ... circus consultant
Alison Love ... payroll clerk
Sydney Lunn ... assistant location manager
Sydney Ann Lunn ... assistant location manager: Tennessee
Cameron MacConomy ... production office assistant
Donna Martin ... animal trainer
Steve Martin ... head animal trainer
Kristi McConnell ... construction accountant
Katie McDevitt ... set production assistant
Michael J. McKelvey ... additional medic
Lauren Morales ... craft service: Tennessee
Carrie Park ... assistant: Sled Reynolds (as Carrie L. Park)
Laura Pena ... production secretary
Tracy Phillips ... choreographer
Ana Maria Quintana ... script supervisor
Mark Ragland ... location manager: Tennessee
Jordan Reynolds ... animal trainer
Paul 'Sled' Reynolds ... head animal trainer (as Sled Reynolds) / head animal wrangler (as Sled Reynolds)
Titus Reynolds ... animal trainer
Kei Rowan-Young ... location manager
Allison Rudnick ... assistant: Mr. Stoff
Christian Sampson ... set production assistant
Anneke Scott ... set production assistant
Cj Smith ... set production assistant (as C.J. Smith)
Joanne Smith ... elephant wrangler
Sebastien Stella ... circus choreographer
Jeffrey D. Stevens ... head medic
Eric W. Thompson ... production lawyer
Janette Vecchiarelli ... assistant: Mr. Lawrence
Sasha Veneziano ... production coordinator
Omar Von Muller ... animal trainer
Cody Williams ... set production assistant
Lesley Wise ... legal & business affairs: Ingenious Media
Julie Wyloge ... accounting clerk
Lois Yaroshefsky ... studio teacher
Julie Adams ... dialect coach (uncredited)
Richie Adams ... title designer: main and end titles (uncredited)
Tamara Andrews ... horse trainer (uncredited)
Martin Andris ... stand-in (uncredited)
Leilah Ayub ... on-set production assistant (uncredited)
Leann Bankowski ... stand-in: Mark Povinelli (uncredited)
Greg Bator ... production assistant (uncredited)
Jennifer Blair ... travel coordinator (uncredited)
Brett Blakeney ... set production assistant (uncredited)
Sean Carville ... first assistant accountant: Tennessee (uncredited)
Faith Conroy ... script supervisor: additional photography (uncredited)
Guy Cozza ... photo double (uncredited)
Josh Eggebeen ... production assistant (uncredited)
Manrico Erasmi ... set production assistant (uncredited)
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
David Groves ... assistant to producers (uncredited)
Robert Hatfield ... projectionist (uncredited)
Kevin Hawley ... stand-in (uncredited)
Leah Kilpatrick ... assistant: Gil Netter (uncredited)
Ashley Lambert ... adr loop group (uncredited)
Marilee Lessley ... stand-in (uncredited)
Jaime Lovell ... researcher (uncredited)
Stacy Newman ... office production assistant (uncredited)
Tony Nudo ... stand-in (uncredited)
Bob Riley ... production assistant (uncredited)
Kevin Scroggs ... stand-in: Robert Pattinson (uncredited)
Scott Simerly Jr. ... production assistant (uncredited)
Alistair Steel ... stand-in: Christoph Waltz (uncredited)
Ryan Suchor ... production assistant (uncredited)
Trey Wilson ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Chester Cable ... special thanks
Wini McKay ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page