Edit

Full Cast & Crew

Writing Credits (in alphabetical order)  

Kent Wadsworth ... (writer)

Cast (in credits order)  

...
Pete / Fire Chief (voice)
...
Goofy (voice)
...
Max Goof (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Mr. Huge (voice)
...
Old Man in Bathtub (voice)
...
Mr. Howling Huge (voice)
...
P.J. Pete (voice) (uncredited)
...
Peg Pete (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bob Hathcock ... post-production producer
Robert Taylor ... producer / supervising producer

Music by 

Mark Watters

Production Management 

Jose Barreiros ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Nerida Bennett ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Regina Brittle ... post-production supervisor
Mark Evans ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Dan Forster ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Joe Hathaway ... post-production supervisor
Fernando Letteri ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Robert Letteri ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Cheryl Murphy ... post-production manager
Gary L. Page ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia (as Gary Page)
Carole Salter ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Charm Wilson ... production manager: Walt Disney Television Animation Australia
Michael Webster ... executive in charge of production (uncredited)

Art Department 

Larry Eikleberry ... storyboard artist
Jan Green ... storyboard artist
John Norton ... storyboard artist
Bert Ring ... storyboard revisions (as Albert Ring)
Marty Warner ... prop design

Sound Department 

Timothy J. Borquez ... supervising sound editor
Skip Craig ... track reading
Michael Gollom ... sound editor (as Michael A. Gollom)
Tom Jaeger ... dialogue editor (as Thomas Jaeger)
Christopher Keith ... sound dubbing supervisor
Greg LaPlante ... sound editor (as Gregory LaPlante)
Brian F. Mars ... supervising sound editor
Tim Mertens ... sound editor (as Timothy M. Mertens)

Animation Department 

Yosh Barry ... layout artist: Walt Disney Television Animation Australia
Vincent Bassols ... timing director (as Vincente Bassols)
Scott Bennett ... layout artist: Walt Disney Television Animation Australia
Ty Bosco ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Mickie Cassidy ... assistant animation director: Walt Disney Television Animation Australia
Mike Chavez ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Andrew Collins ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Gairden Cooke ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Marten Coombe ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Steve Cooper ... layout artist: Walt Disney Television Animation Australia
Janet Cummings ... color key stylist
Kelly Day ... computer graphics
Barry Dean ... background artist: Walt Disney Television Animation Australia
Dick Dunn ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Janey Dunn ... assistant animation director: Walt Disney Television Animation Australia
Gary Eggleston ... key background stylist
Ariel Ferrari ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Warwick Gilbert ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
John Hill ... layout supervisor: Walt Disney Television Animation Australia
Lianne Hughes ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Dwayne Labbe ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Morris Lee ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Alex Mann ... character designer
Mircea Mantta ... animation director
Marlene Robinson May ... supervising timing director
Helen McAdam ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Beverley McNamara ... background supervisor: Walt Disney Television Animation Australia
Walter Micati ... animator: Walt Disney Television Animation Australia (as Wally Micati)
Adam Murphy ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Henry Neville ... animation director: Walt Disney Television Animation Australia
Alex Nicholas ... layout supervisor: Walt Disney Television Animation Australia
Luke O'Donnell ... inbetween artist
Kathie O'Rourke ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Kevin Peaty ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Nick Pill ... layout artist: Walt Disney Television Animation Australia
Yolanda Rearick ... color key stylist
Di Rudder ... assistant animation director: Walt Disney Television Animation Australia
Carol Seidl ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
David Skinner ... layout artist: Walt Disney Television Animation Australia
J. Michael Spooner ... key layout designer
Alexs Stadermann ... animator: Walt Disney Television Animation Australia (as Alexs Stederman)
Mike Stapleton ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Mike Svayko ... animation director
Jozef Szekeres ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Steven Taylor ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Steve Trenbirth ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Jean Tych ... animator: Walt Disney Television Animation Australia
Bun Heang Ung ... layout artist: Walt Disney Television Animation Australia (as Bun Ung)
Kevin Wotton ... layout artist: Walt Disney Television Animation Australia
Bob Zamboni ... timing director
Kang Lin Zhu ... animator: Walt Disney Television Animation Australia (as Kang Zhu)
Eddie Mort ... inbetween artist: Walt Disney Television Animation Australia (uncredited)

Editorial Department 

Jeffrey Arthur ... post-production coordinator
Joe Hathaway ... post production supervisor
Sam Horta ... editorial consultant
John Royer ... post-production coordinator
Nanci Schwartz ... post-production assistant (as Nanci Battelle)

Music Department 

John Beasley ... arranger: title theme
Robert Irving ... composer: theme music
Bambi Moé ... associate music producer
Randy Petersen ... composer: theme music
Kevin Quinn ... composer: theme music
John Given ... composer: additional music (uncredited)
Carl Johnson ... composer: additional music (uncredited)
Albert Lloyd Olson ... composer: additional music (uncredited)
Kennard Ramsey ... composer: additional music (uncredited)
J. Eric Schmidt ... composer: additional music (uncredited)
James Stemple ... composer: additional music (uncredited)
Stephen James Taylor ... composer: additional music (uncredited)
Brad Warnaar ... composer: additional music (uncredited)

Other crew 

Johanne Beaudoin ... production assistant
Leona Beckert ... script coordinator (as Leona Jernigan)
Krista Bunn ... archives supervisor
Barbara Donatelli ... continuity coordinator
John Hall ... art coordinator
Jodey Kaminski ... art coordinator
Anita Lish ... script coordinator
Ginny McSwain ... dialogue director
Laura V. Perrotta ... production assistant
Karen Silva ... art coordinator
Craig Simpson ... shipping coordinator
Bruce Talkington ... story editor
Jamie Thomason ... talent coordinator
Yolanda Valdez-Saylor ... production assistant (as Yolanda Valdez)
Katherine Victor ... continuity coordinator (as Kathrin Victor)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page