Edit
Eagle Eye (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

D.J. Caruso

Writing Credits (WGA)  

John Glenn ... (screenplay) &
Travis Wright ... (screenplay) (as Travis Adam Wright) and
Hillary Seitz ... (screenplay) and
Dan McDermott ... (screenplay)
 
Dan McDermott ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Deborah Strang ...
Dariush Kashani ...
...
JTAC Team Leader
...
Director of Intelligence
...
Pentagon General Council
...
...
...
Intel Officer
...
Intel Officer
...
Console Tech
...
Team Leader
...
FBI Agent
...
Man on Train (as Craig Harris)
Jimmie Akins ...
Transit Cop on Train (as Jimmie L. Akins)
...
Craig
...
Explosives Developer
...
Master Sergeant
...
Masako Tour Guide
...
PFPA Officer
...
Circuit City Salesperson
Cylk Cozart ...
Sectran Courier
...
Sectran Courier
...
Agent in Alley (as James C. Gohrick)
...
Convenience Store Clerk
...
Console Tech
...
Stranger at Airport
...
Security Attendant at Airport
...
TSA Agent
...
Jeweler
...
Callister Aide
...
White House Staffer
...
Secret Service Agent #1
...
Reaper Control Tech
David Heckel ...
Squadron Commander
...
Northcom Control Tech
...
Two Star General
McKay Stewart ...
F-16 Pilot
...
Woman in Prius
...
Teenage Page
...
Capitol Policeman #1
...
Kevin Quinn ...
Pentagon Aide
...
Pentagon Agent
...
Remote Pilot
...
Doorkeeper
...
Committee Head
Peggy Roeder ...
Forensics Agent
...
Forensics Agent
...
Suited Agent
...
Capitol Policeman Stuart
Lindsay Corinn Luecht ...
...
Rachel's Friend
...
Rachel's Friend
...
Waitress
...
Secret Service Agent #2
David Arakelyan ...
Ballochi Kid
...
Funeral Chanter
Susan Jasmin Armon ...
Woman in Ballochi Village (as Susan Armon)
...
...
Guard at Library of Congress
...
Sectran Truck Driver
Brenda Goodbread ...
Speaker of the House
Caroline A. Jenks ...
Page
Roger Groh ...
Executive Aide to Callister
Lesley Stahl ...
Newscaster (as Leslie Stahl)
Leyna Nguyen ...
Newscaster
...
Newscaster (as Ralph Garmin)
Rick Chambers ...
Newscaster
Sharon Tay ...
Newscaster
...
Newscaster
Brandon Caruso ...
Boy on Train
Andrew Anton ...
Sam's School Band
Rebecca Bacich ...
Sam's School Band
Blake Bordokas ...
Sam's School Band
Scottie Brown ...
Sam's School Band
Michelle Caplin ...
Sam's School Band
Clayton Caravaggio ...
Sam's School Band
Daniel Caruso ...
Sam's School Band
...
Sam's School Band (as Sophia Caruso)
Brian Chao ...
Sam's School Band
Leonard Chong ...
Sam's School Band
Esteban Delgado ...
Sam's School Band
Jeanette Gialketsis ...
Sam's School Band
Madeline Horn ...
Sam's School Band
Jack Howorth ...
Sam's School Band
Robert Kellogg ...
Sam's School Band
Kara Jeong ...
Sam's School Band
Rhein Matlack ...
Sam's School Band
Matthew O'Brien ...
Sam's School Band
John Parks ...
Sam's School Band
Matthew Rice ...
Sam's School Band
Katherine Robak ...
Sam's School Band
Nathaniel Schickler ...
Sam's School Band
Katherine Shalvarjian ...
Sam's School Band
Blake Smith ...
Sam's School Band
Kristen Spence ...
Sam's School Band
Katherine Spencer ...
Sam's School Band
Isabella St. Ivany ...
Sam's School Band
Garrett Ung ...
Sam's School Band
Audrey Wong ...
Sam's School Band
Rest of cast listed alphabetically:
...
Train Passenger
...
Capitol Police Officer (uncredited)
...
Chicago Police Officer (uncredited)
...
Senator (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
Derek Baker ...
Photographer (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
Jessie Bayani ...
EL Passenger (uncredited)
Scott Alan Berk ...
FBI Uniform Officer (uncredited)
Eric Bolton ...
Businessman (uncredited)
Gina Brajkovich ...
El Train Commuter (uncredited)
Anthony Brawner ...
Man on Subway Platform (uncredited)
...
Murdered Senator (uncredited)
...
Pentagon General Council (uncredited)
Dale Caba ...
Police Officer (uncredited)
Brad Carmody ...
Marine (uncredited)
Farouk Chakwa ...
United States Senator (uncredited)
Jack Chevanty ...
Secret Service Agent (uncredited)
...
Congressman (uncredited)
...
General's Aide (uncredited)
...
Senator (uncredited)
...
Taliban Militiaman (uncredited)
...
Military Soldier (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
Tony Domino ...
Pedestrian (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
...
Secretary of Commerce (uncredited)
...
Jerry's Friend #1 (uncredited)
Rachel Fisher ...
Congresswoman (uncredited)
Adam Fullilove ...
Hot Guy #2 (uncredited)
Nathan Geist ...
Chase Bystander (uncredited)
...
Press (uncredited)
Jim Hager ...
'L' Train Passenger (uncredited)
...
Senator (uncredited)
Robert Christopher Henderson ...
Congressman (uncredited)
...
President's Administration (uncredited)
Alec Holmes ...
Subway Commuter (uncredited)
Austin Honaker ...
Congressman (uncredited)
Bill Ibrahim ...
El Train Passenger (uncredited)
Safia Jalila ...
Train Passenger (uncredited)
...
Police Officer Responding to bank robbery (uncredited)
Christopher Karl Johnson ...
Congressman Escorting President in to the House (uncredited)
...
Senator (uncredited)
...
Jerry's Friend #2 (uncredited)
Christopher Jude ...
Congressman / Office Employee (uncredited)
...
Member of Congress (uncredited)
Thomas Kosik ...
Man on Train (uncredited)
...
Car Chase pedestrian (uncredited)
...
EL Passenger (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
...
Catholic School Boy (uncredited)
...
Congressman (uncredited)
Dan Latham ...
EL Passenger (uncredited)
...
Fire Fighter (uncredited)
...
Man on Train (uncredited)
David Lesley ...
El Train Passenger (uncredited)
Koco Limbevski ...
Arab Terrorist Leader (uncredited)
...
ATM Client (uncredited)
Joseph Mazurk ...
Lawyer at ATM (uncredited)
Seth Miller ...
Marine in the Pentagon (uncredited)
Albert Miranda ...
Politician (uncredited)
...
Man at Funeral (uncredited)
...
ARIIA (voice) (uncredited)
Lucas Mroczkowski ...
Mourning Family Member (uncredited)
...
Senator (uncredited)
...
TSA Agent (uncredited)
...
Neighbor (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
Sandi Nowa ...
El Train Commuter (uncredited)
...
...
Taliban Funeral Mourner (uncredited)
Mark Peplow ...
Train Passenger (uncredited)
...
Bank Patron / FBI agent (uncredited)
...
Cell Phone Commuter (uncredited)
...
Congresswoman (uncredited)
Kyle Rice ...
Buisness Man (uncredited)
Jarrod Robbins ...
Young Senator (uncredited)
...
Senator (uncredited)
Ann Ryan ...
Senator (uncredited)
...
David Johnson (uncredited)
Carol Shook ...
Congresswoman (uncredited)
...
Marine Captain (uncredited)
Toni-Marie Spera ...
Pedestrian (uncredited)
...
Assistant to Callister's Aide (uncredited)
Arne Starr ...
Bank Patron (uncredited)
Tom Townsend ...
Capitol Police Officer (uncredited)
...
Man in BMW (uncredited)
...
SWAT Team Member (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
Pentagon Worker (uncredited)
Lisa Wolf ...
Neighbor (uncredited)
...
Imam (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Pete Chiarelli ... co-producer
Patrick Crowley ... producer
James M. Freitag ... associate producer
Alex Kurtzman ... producer
Edward McDonnell ... executive producer (as Edward L. McDonnell)
Rizelle Mendoza ... associate producer
Roberto Orci ... producer
Steven Spielberg ... executive producer

Music by 

Brian Tyler

Cinematography by 

Dariusz Wolski ... director of photography

Film Editing by 

Jim Page

Casting By 

Jennifer L. Smith
Tricia Wood

Production Design by 

Thomas E. Sanders ... (as Tom Sanders)

Art Direction by 

Marc Fisichella
Sean Haworth
Kevin Kavanaugh ... supervising art director
Naaman Marshall

Set Decoration by 

Cindy Carr

Costume Design by 

Marie-Sylvie Deveau

Makeup Department 

Amy L. Disarro ... makeup artist: second unit (as Amy DiSarro)
Lynne K. Eagan ... makeup artist: Mr. Thornton (as Lynne Eagen)
Cheryl Eckert ... key hair stylist
Stephanie A. Fowler ... assistant makeup artist
Janice Kinigopoulos ... key hair stylist: Washington D.C.
Helen Marchfield ... makeup artist: Chicago
Charlotte Parker ... hair department head
Katherine Rees ... key hair stylist: second unit
Linda Rizzuto ... hair stylist: Chicago
Keith Sayer ... makeup co-department head
Michele Tyminski ... makeup artist
Kristina Vogel ... makeup department head
Joani Yarbrough ... hair stylist: Mr. Thornton (as Joani Yarbough)
Debi Young ... key makeup artist: Washington D.C.
Darlene Brumfield ... hair stylist (uncredited)
Carol F. Doran ... wig maker (uncredited)
James MacKinnon ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Abby Callahan ... post-production supervisor
Patrick Crowley ... unit production manager (as Patrick T. Crowley)
Patricia Anne Doherty ... unit production manager
Marc A. Hammer ... production supervisor
Daniel M. Stillman ... unit production manager (as Daniel Stillman)
Ty Warren ... executive in charge of production
Mark Graziano ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Corrado ... second second assistant director: second unit
Mathew Dunne ... first assistant director: second unit
James M. Freitag ... first assistant director
Larry D. Katz ... second second assistant director: second unit (as Lawrence Katz)
Allen Kupetsky ... second assistant director
Eric Richard Lasko ... second second assistant director (as Eric Lasko)
Michael T. McNerney ... second assistant director (additional photography)
Gregory J. Pawlik Jr. ... key second assistant director: second unit (as Greg Pawlik)
Taylor Phillips ... second assistant director (additional photography)
Alison C. Rosa ... second assistant director: Washington D.C. (as Alison Rosa)
Brian Smrz ... second unit director
Pete Waterman ... second second assistant director

Art Department 

Steph Barkley ... art department assistant (as Stephanie Barkley)
Tom Bartlett ... set dresser: second unit
Jason Bartolone ... propmaker foreman
Damon Bowden ... paint decorator
Dominick Bruno ... assistant property master: second unit
Gregory Byrne ... set dresser
J. André Chaintreuil ... digital set designer
Gerald Cheney ... propmaker foreperson (as Gerry Cheney)
Charles J. Clark ... paint foreperson (as Charles Clark)
Larry Clark ... paint supervisor
Danielle Clemenza ... art director: second unit
Raymond Consing ... storyboard artist
Joseph Timothy Conway ... property master: Washington D.C. (as Joseph Conway)
Ricardo F. Delgado ... storyboard artist
Zachary Fannin ... graphic artist
Tim Fassino ... set dresser
Marc Fekkes ... toolperson
Pete Flynn ... assistant property master
Chet Garlow ... welding foreperson
Rob Garlow ... construction foreperson
Michael D. Gianneschi ... property master: Chicago
Lindsay Good ... art department coordinator
Jeff Hall ... propmaker foreperson
Amy Heinz-Barnett ... set designer (as Amy Heinz)
Dewaldt Hicks ... sculptor
Richard Hoffenberg ... propmaker foreperson
Steve Hull ... stand-by carpenter
Craig Jackson ... art director: Chicago
Martha Johnston ... assistant art director
Chris Langevin ... property master: second unit
Jenne Lee ... art department coordinator: Chicago
Mike Lytle ... on-set painter: re-shoot
William J. Magill ... propmaker foreperson (as William Magill)
Jason Mahakian ... lead model maker
Victor James Martinez ... illustrator (as Victor J. Martinez)
Masako Masuda ... set designer
Quentin Matthys ... leadperson: Chicago
Ray Maxwell ... propmaker foreperson
Richard A. McCarthy ... plaster gang boss / plasterer supervisor
Johnny P. McIntyre ... labor foreperson (as John McIntyre)
Greg Musselman ... paint foreperson
Matthew J. Norskog ... set dresser
Benjamin Nowicki ... graphic artist
Russell O'Connor ... construction coordinator
Joe Ondrejko ... construction coordinator
Shane Reed ... leadperson
Lynda Reiss ... property mistress
Robin Richesson ... storyboard artist
Micah Roehr ... carpenter / propmaker gangboss
Ralph Sarabia ... paint foreperson
John H. Schulz ... paint supervisor: Chicago
Domenic Silvestri ... set designer
John J. Slove Jr. ... construction coordinator: Chicago (as John J. Slove)
Steve Sola ... propmaker foreman
Nick Stanton ... leadperson
Michael P. Sweeney ... set dresser (as Michael Sweeney)
Dan Sweetman ... storyboard artist
Ledia Telo ... construction estimator
Phillip Thoman ... on-set dresser
Scott Troha ... leadperson: Chicago
Angela M. Whiting ... assistant property master (as Angela Whiting)
Robert Woodruff ... digital set designer
Monica Wynveldt ... assistant property master
Sandy Adams ... set dresser (uncredited)
Paige Augustine ... buyer (uncredited)
Michael A. Casey ... set dresser (uncredited)
Angie Daniels ... art department assistant (uncredited)
Phaedra Eason ... props (uncredited)
Joseph Fedo ... on-set dresser: additional photography (uncredited)
Amber Haley ... additional set decorator: reshoot (uncredited)
Allen Lafferty ... propmaker foreman (uncredited)
Chris Larsen ... set dresser (uncredited)
Amanda Mendonca ... set dresser (uncredited)
Don Miloyevich ... property master (uncredited)
Tyler Patton ... sets buyer (uncredited)
Charles Randolph ... set dresser (uncredited)
Graham Robertson ... set dresser (uncredited)
Chris Samp ... stand-by painter (uncredited)
Jefry Shebroe ... on-set dresser: second unit (uncredited)
Bret August Tanzer ... art department production assistant (uncredited)
Anne Tobin ... set decorating coordinator (uncredited)
Margaret Wall ... set decorating pa (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Christopher Assells ... sound effects editor
Karen Baker Landers ... supervising sound editor
Bob Beemer ... sound re-recording mixer
Derek Casari ... adr engineer
Damon Claus ... adr assistant
Dino Dimuro ... sound effects editor (as Dino R. Dimuro)
Danny Ferraro ... adr engineer (as Dan Ferraro)
Kirk Francis ... sound mixer
Albert Gasser ... sound effects editor
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Jeff Gomillion ... adr mixer
Per Hallberg ... supervising sound editor
Dan Hegeman ... sound effects editor (as Daniel Hegeman)
Chris Hogan ... dialogue editor (as Christopher W. Hogan)
Robert Jackson ... boom operator
Craig S. Jaeger ... supervising foley editor
Chris Jargo ... adr supervisor
Bobby Johanson ... adr mixer
Randall L. Johnson ... boom operator
Daniel R. Kerr ... sound effects librarian
Greg LaPlante ... digital mastering
Anne Lockhart ... adr loop group
Kimaree Long ... dialogue editor
Travis MacKay ... adr recordist
Cory Mandel ... sound re-recording mixer
Craig Mann ... sound mix technician
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Glenn T. Morgan ... supervising foley editor
Philip D. Morrill ... assistant sound editor
Alex Names ... additional sound utility
Peggy Names ... sound utility
Tony Negrete ... assistant sound editor (as Tony R. Negrete)
Dan O'Connell ... foley artist
Jason Oliver ... adr recordist
Michelle Pazer ... adr editor (as Michelle Pazar)
Troy Porter ... adr mixer
Art Rochester ... sound mixer: additional photography
Philip Rogers ... adr recordist
Frederick H. Stahly ... dialogue editor
Peter Staubli ... sound effects editor
Greg Steele ... adr mixer
Bruce Tanis ... sound effects editor
Eric Thompson ... adr mixer
David Young ... sound engineer
Greg Zimmerman ... adr recordist
Todd Niesen ... dialogue denoising (uncredited)

Special Effects by 

Curtis Allen Jr. ... special effects technician (as Curtis Allen)
David Amborn ... special effects technician (as Dave Amborn)
Hank Atterbury ... special effects: Washington D.C.
Steve Austin ... special effects journeyman
Scott Blackwell ... special effects technician
Stan Blackwell ... special effects rigging supervisor / special effects technician
Roy K. Cancino ... special effects technician
Peter Chesney Jr. ... special effects foreman
Peter Chesney ... special effects coordinator
Tom Chesney ... special effects technician
Bill Cobb ... special effects technician
Kyle Ross Collinsworth ... special effects foreman (as Kyle Collinsworth)
Kent D'Huet ... special effects technician
Jack Davis ... special effects technician
Kim Derry ... special effects foreman
Joe Digaetano ... special effects powder foreman: second unit
Ante Dugandzic ... special effects
Randy Fitzgerald ... special effects foreman / special effects technician
Blair Foord ... special effects technician
Armando Franco ... special effects technician
Tommy Frazier ... special effects technician (as Tom Frazier)
Robert Garrigus ... special effects
Shaun Glendenning ... special effects foreman
Roy Goode ... special effects technician
Robert Hall ... special effects technician
Bruce D. Hayes ... special effects foreman (as Bruce Hayes)
Joe Heffernan ... special effects crew / special effects technician
Corey Helmer ... special effects technician
Grady Holder ... special effects makeup: K.N.B. EFX Group
Michael Holland ... special effects foreman (as Michael Holland Sr.)
David Hren ... special effects assistant
Frank Iudica ... special effects technician
David Anthony Jackson ... special effects technician (as Dave Jackson)
Todd Jensen ... special effects
Eric W. Jolly ... special effects technician (as Eric Jolly)
Emmet Kane ... special effects technician
John Kelso ... special effects technician
Steve King ... special effects technician (as Steven King)
Steven D. Kline ... special effects technician (as Steve Kline)
James Lacroix ... special effects technician
William Lee ... special effects foreman
Mark Lilienthal ... special effects technician
Joseph Livolsi ... special effects technician
Joe Love ... special effects technician
Fernando Massiel ... special effects technician
John McLeod ... special effects lead: second unit
Ken Mieding ... special effects foreman
Jeff Miller ... special effects technician
Gary Montgomery ... special effects technician
J. Michael O'Brien ... special effects
Brendon O'Dell ... special effects foreman
Don Parsons ... special effects coordinator: Chicago
Elia P. Popov ... special effects foreman (as Elia Popov)
Michael Rifkin ... special effects fabricator
Alan Roberts ... special effects technician
James Rothrock ... special effects foreman
Lino Stavole ... special effects technician: mold department, K.N.B Effects Group
Sandra Stewart ... special effects technician
Frank W. Tarantino ... special effects foreman: Kerner Optical
Clark Templeman ... special effects technician
James G. Thomas ... special effects shop foreman (as James Thomas)
Omar Torres ... special effects technician
Blumes Tracy ... special effects technician
Lindsay Vivian ... special effects purchaser
Chris L. Ward ... special effects technician
Mike Wever ... special effects technician
Bryan Wohlers ... special effects
Dick Wood ... special effects foreman (as Richard Wood)
Daniel Yates ... special effects
Ross Young ... special effects engineer / special effects foreman
Douglas D. Ziegler ... special effects technician (as Douglas Ziegler)

Visual Effects by 

Brian Adams ... lighting and compositing artist: SPI
Laide Agunbiade ... compositor / senior technical director: lighting
Jorge Almeida ... lead designer: Pacific Title
Jesse Andrewartha ... look development artist: SPI
Kelly Barschig ... recruiter: SPI
Janice Bastian ... effects animator: SPI
Philip Benn ... visual effects artist: Pacific Title and Art Studio
Joel Bentow ... lead designer: Pacific Title / visual effects designer
Jim Berney ... visual effects supervisor
V.S.H. Ravi Ram Bhimaraju ... rotoscope artist: Imageworks India
Bineesh ... roto artist
Douglas Bloom ... visual effects
Michael Bogen ... compositor: Pacific Title
Michael Boggs ... scanning manager
Austin Bonang ... pre-vis artist
Matthew Douglas Brown ... lead production services technician (as Matt Brown)
Wendell Bruno ... assistant DMR editor (IMAX version)
David C. Bryant ... CGI supervisor: Pixel Playground
Unjoo Lee Byars ... design executive producer: Pacific Title (as Unjoo Byars) / visual effects producer
John Campuzano ... visual effects coordinator: Pacific Title
Andrea Caretta ... 3D digital artist / compositor
Anthony Ceccomancini ... production manager
Albert Cheng ... previs artist: The Third Floor
Joe Cherian ... matchmove artist: Imageworks India
Jangwoo Choi ... senior modeler
Ian Chriss ... visual effects best boy electric: Kerner Optical
Tom Cloutier ... visual effects key grip: Kerner Optical
Dylan Cole ... matte painter
Bertrand Cordier ... senior lighting technical director: SPI
Nicolle Cornute ... digital paint and rotoscope artist: SPI (as Nicolle Cornute Sutton)
Robert W. Crain ... lighting and compositing artist: SPI (as Robert Crain)
Nick D'Abo ... model shop supervisor: Kerner Optical
Jesus De Santiago ... visual effects coordinator
Michael Degtjarewsky ... compositor: Pacific Title
Owen Demers ... texture painter
Bernie Demolski ... visual effects best boy grip: Kerner Optical
Justin Denton ... pre-vis supervisor
Ian Doss ... match mover: SPI
Crystal Dowd ... executive visual effects producer: Pacific Title and Art Studio
Devin Fairbairn ... tracking artist: Pixel Playground
Crys Forsyth-Smith ... senior visual effects producer: SPI
Jenny Fulle ... visual effects executive producer: SPI
Joe Gareri ... general manager: Imageworks India
Dawn Gates ... paint/roto artist
Shane Glading ... compositor: SPI / senior lighting technical director
Nathalie Gonthier ... digital paint and rotoscope artist: SPI
Harry Gundersen ... digital compositor
Winrik Haentjens ... dmr artist: IMAX Version
Brian Hamblin ... editorial technical manager: SPI
Brian Hanable ... digital effects compositor: Pacific Title
Steven Hansen ... matchmove artist: SPI
Andrew M. Harvey ... visual effects line producer: Pacific Title (as Andrew Harvey)
Geoff Heron ... model unit effects supervisor: Kerner Optical
Rory Hinnen ... digital lighting and compositing artist: SPI
Andrew Hofman ... effects animation lead: SPI
John Hood ... character animation pipeline: SPI
Chris Howard ... interactive compositor: SPI
Barry Howell ... previsualization artist
Saadi Howell ... lead designer: Pacific Title
Chris Hung ... senior technical director
Aaron James McComas ... senior technical director: SPI
Rod M. Janusch ... visual effects gaffer: Kerner Optical
Kareem K.H. ... digital compositor
Yun Geuk Kang ... senior modeler: SPI
Ken Satchel King ... senior character animator: SPI
Ranjith Kizakkey ... matchmove lead
Stephen Kowalski ... senior systems architect
V. Barani Kumar ... matchmove artist: Imageworks India
Kenny Lam ... lighting and compositing artist: SPI
Megan Kristen Lane ... visual effects coordinator
Miles Lauridsen ... visual effects artist: Pacific Title
Dan Lavender ... lighting and compositing artist: SPI
Mike Leben ... motion control operator
Cory Lee ... senior paint/roto artist: Pixel Playground
Don Lee ... visual effects supervisor: Pixel Playground
Jong Lee ... lead designer: Pacific Title
Kim Lee ... visual effects producer: Pixel Playground
Jessika M. Lehr ... visual effects production assistant: Pacific Title (as Jessika Lehr)
Mickey Levy ... digital producer
Kirk Lilwall ... third assistant editor: DMR (IMAX version)
Kuan Lin ... senior technical director
Michael Lloyd ... matte painter: SPI
Chris Lopez ... lead designer: Pacific Title
Sudhakar M. ... matchmove artist: Imageworks India
Brian Magner ... previsualization artist
Manikandan ... compositor: Imageworks India (as S. Manikandan)
Ed W. Marsh ... visual effects editor
Doran McGee ... digital compositor
Paul McGhee ... senior digital color timer: SPI
Krishnakant Mishra ... digital effects supervisor: Imageworks India
Robert Montgomery ... compositor: Pacific Title
Josh Mossotti ... digital effects artist
Ashok Nayar ... senior production services technician: SPI
Lee Nelson ... animator: Pacific Title / lead 3D artist: Pacific Title
Mark Nelson ... pre-visualization artist
Ian Nichols ... Lidar operator
Michael Hugh O'Donnell ... digital coordinator
Jim O'Hagan ... digital compositor: Pacific Title
Ivo Panayotov ... system engineer: SPI
Alison Parraco ... visual effects coordinator (as Oopie Parraco)
John Patton ... effects animator: SPI / effects technical director: SPI
Carlos Pedroza ... previs artist
Bob Peitzman ... CG supervisor
Eric Pender ... visual effects artist: Pacific Title
Jamie Pilgrim ... effects animator: SPI
Jason Pomerantz ... digital artist (IMAX version)
Pavan Kumar Potluri ... senior digital compositor
Paul Pytlik ... digital artist (IMAX version)
Sandesh Ramdev ... rotoscope lead
C.R. Ramkumar ... compositor: Imageworks India
Matthew Rampias ... technical director: lighting & compositing, SPI (as Matthew George Rampias)
John J. Renzulli ... 3D artist / lead compositor: Pixel Playground (as John J. Renzulli Jr.)
Steve Rhee ... visual effects editor: SPI
Rebecca Rinn ... visual effects associate production manager: SPI / visual effects coordinator
Craig Edward Rogers Jr. ... film recording
Ryan Rogers ... senior lighting and compositing technical director
César Romero ... inferno artist
Jeya Ruban ... compositor: imageworks india
Anthony Ruey ... visual effects coordinator
Jim Rygiel ... senior visual effects supervisor
Rosendo Salazar ... lighting and compositing artist: SPI
V. Samundeswari ... senior compositor
Sandesh ... rotoscope lead
John E. Sasaki ... lighting and compositing artist: SPI (as John Sasaki)
David Satchwell ... computer graphics supervisor
Bruce Schluter ... design supervisor: Pacific Title
Jeff Schu ... lead animator: SPI
Tom Schultz ... match move lead: SPI
Panneer Selvam ... digital compositor: Imageworks India
Chirag G. Shah ... digital effects coordinator: Imageworks India
Chirag R. Shah ... digital effects coordinator: Imageworks India
V. Gouri Shankar Rao ... compositor: Imageworks India
Joseph Slomka ... color scientist
David A. Smith ... digital effects supervisor: SPI
Douglas James Smith ... look development artist: SPI
Sharmishtha Sohoni ... lighting and compositing artist
Drew Solodzuk ... DMR editor (IMAX version)
Dereck Sonnenburg ... digital compositor
David Sosalla ... visual effects supervisor: Pacific Title
David Spencer ... matchmover: SPI
Jessica Stebbins ... lighting and compositing artist: SPI
Scott Steyns ... graphics and animation
Jonathan Swartz ... lighting and compositing artist: SPI (as Jonathan S. Swartz)
Pat Sweeney ... model unit director of photography: Kerner Optical (as Patrick Sweeney)
Suan Ching Tan ... senior digital artist / texture painter: SPI (as Suan Tan)
Aaron Tankenson ... recruiter: SPI
R. Thangaperumal ... matchmove artist: Imageworks India
Cari Thomas ... visual effects producer
Dan Tindell ... pre-visualization artist
Ryan Tulloch ... digital compositor
Cosku Turhan ... lighter & compositor
George Vajna ... second assistant editor: DMR (IMAX version)
Brad van Bodegom ... digital artist (IMAX version)
Dana Vanhove ... digital production manager
S. Navin Venkatesh ... visual effects production manager: Imageworks India (as Navin Venkatesh)
Rainy Venne ... DMR artist (IMAX version)
Anu Vijayan ... matchmove artist: Imageworks India
Carey Villegas ... visual effects plate supervisor
Kevin Wallace ... production manager: Kerner Optical
Kirkwood Wallace ... dmr artist
Joe Wehmeyer ... data wrangler
David Weinstein ... pre-visualization
John Welborn ... software engineer
Bob Wiatr ... digital compositor: Pacific Title
Scott Willman ... associate technical director: color and lighting / lighting and compositing artist: SPI / matte painter
Jann Wimmer ... associate production manager
Hock Wong ... pre-visualization artist
Yukiko Yamanaka ... senior production services technician
Nadarajan Usha Abheesh ... roto artist (uncredited)
Ehren Addis ... motion graphic artist (uncredited)
Durai Babu ... senior matchmove artist (uncredited)
Dhiraj Brahma ... roto artist: Imageworks India (uncredited)
Christian Cunningham ... technical director (uncredited)
Mark Fletcher ... digital artist (uncredited)
Jon Hanzelka ... 3d modeler: Lidar Services (uncredited)
Walter F. Hyneman ... senior technical director (uncredited)
Marios Kourasis ... visual effects artist (uncredited)
E. Suresh Kumar ... senior matchmove artist (uncredited)
Paul Maurice ... Lidar supervisor: Lidar Services (uncredited)
Chris Nabholz ... lighting and compositing technical director: SPI (uncredited)
Andrea Lackey Pace ... manager of production services (uncredited)
Navarro Parker ... interface artist (uncredited)
Balaji Ramakrishna ... compositor: imageworks india (uncredited)
Juan Carlos Moreno Rogel ... production services specialist (uncredited)
Sankarasubramanian ... paint artist: imageworks india (uncredited)
David Santoyo ... digital i/o (uncredited) / visual effects (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin ... roto artist: imageworks india (uncredited)
Jaikishan Vyas ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Keith Adams ... stunt driver
Michael Ahl ... precision driver
Rick Avery ... stunt driver
Dean Bailey ... stunts
Melissa Barker ... stunt performer
Erik Betts ... stunt performer
Chino Binamo ... stunts
Will Bowman ... motorcycle stunts
Jake Brake ... utility stunts
John Branagan ... stunt driver
Eddie Braun ... stunt driver
Jeff Brockton ... stunt driver
Stacey Carino ... stunt double: Michelle Monaghan
Brian Christensen ... stunt performer
Gilbert B. Combs ... stunts
James Cottingham ... precision driver
Brycen Counts ... stunt performer
Jeff Danoff ... stunt driver
Tobiasz Daszkiewicz ... stunt performer
Darrell Davis ... stunts (as Craig Davis)
Thomas Dewier ... stunt performer
Darren Dowler ... stunt player
Shauna Duggins ... stunt performer
Norman Epperson ... precision driver
Dane Farwell ... stunts
James Fierro ... stunt driver
Randy Fitzgerald ... stunt rigger
Colin Follenweider ... stunt double: Shia LaBeouf
Joey Freitas ... precision driver
Mickey Giacomazzi ... stunt double
Tanner Gill ... stunts
Al Goto ... stunts
Sean Graham ... stunt driver
Deborah Habberstad ... stunt performer
Justin Rodgers Hall ... stunts
Toby Holguin ... stunts
Keii Johnston ... stunt driver
Brett A. Jones ... stunts
Ross A. Jordan ... stunt driver
Hubie Kerns Jr. ... stunt driver
Horace Knight ... stunt double
Paul Lacovara ... stunt performer
Dan Latham ... stunt driver
Tony Lazzara ... stunt performer
Rick Le Fevour ... stunt performer
Tom Lowell ... stunt driver
Alex Madison ... stunt double: Rosario Dawson
Daniel Maldonado ... stunt driver
Johnny Martin ... stunts
Ed McDermott II ... precision driver
Natalie M. Meyer ... stunts
William Morts ... stunts (as Billy Morts)
Casey O'Neill ... stunt double: Shia La Beouf
Carrick O'Quinn ... stunts
Carl Paoli ... stunt double: Shia LaBeouf
Chase Penny ... stunt performer
Linda Perlin ... stunt performer
Manny Perry ... additional stunt coordinator
Denney Pierce ... stunts
Casey Pieretti ... stunt performer
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Tim Rigby ... stunts
Jimmy N. Roberts ... stunts
Anthony G. Schmidt ... stunt performer
Myke Schwartz ... stunt driver
John-Clay Scott ... stunt driver
Kevin Scott ... stunt driver
Larry M. Shorts ... utility stunts
Gregg Smrz ... stunt coordinator
Shirley Smrz ... utility stunts
Petra Sprecher ... stunt double: Rosario Dawson
Ronn Surels ... stunts
Martin Valinsky ... stunt driver
Don Whatley ... precision driver
Jim Wilkey ... stunt driver
Eddie J. Fernandez ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Erik Adams ... video playback operator
Mark Anderson ... ultimate arm technician
Curtis A. Andrews Jr. ... rigging gaffer: second unit (as Curtis Andrews)
Lee Auerbach ... electrician
Rocky Babcock ... libra head operator
Greg Baldi ... camera operator: second unit
John C. Barber ... dolly grip: Washington D.C. (as John Barber)
Shawn Barber ... dolly grip: Washington D.C.
Shawn C.H. Baron ... dolly grip
Kevin Barrera ... rigging electric
Kenneth Bender ... additional first assistant photographer: second unit (as Ken Bender)
Chris Bennett ... dimmer board operator
Andy Bertelson ... grip
Larry Blanford ... director of photography: second unit
Marek Bojsza ... electrician
Ffilip Bolton ... electrician
John Bonnin ... libra head operator
Sarah Brandes ... second assistant photographer: Washington D.C.
Alex Bunin ... remote head technician
Don Burton ... additional assistant camera
Alejandro J. Castillo ... electrician (as Alex Castillo)
Kelly Clear ... chief lighting technician: second unit
Mark Connelly ... second assistant photographer: "b" camera
Doug Cowden ... first company grip: second unit
Scott Crabbe ... video assist
Eugene F. Crededio ... rigging gaffer: Chicago (as Gino Crededio)
Austin Cross ... assistant chief lighting technician: Washington D.C.
James 'Spud' Danicic ... ultimate arm technician
Willie E. Dawkins ... set lighting technician: second unit
Andrew Degnan ... second assistant photographer: "b" camera, second unit
Ralph Del Castillo ... dolly grip: "b" camera
Kelly Diehl ... remote camera technician
Dan Dobson ... 24 frame video operator
Scott Dropkin ... remote camera technician: Sparrow Head
Rick Dungan ... video playback operator
Christopher Duskin ... camera operator: second unit (as Chris Duskin)
Greg Etheredge ... electrician
Brandon Flohr ... grip
Christopher Franey ... electrician
Rodney French ... first company grip: Washington DC
Joe Gajewski ... crane technician
Rusty Gardner ... video operator: Washington D.C.
Peter Geraghty ... first assistant photographer: "b" camera
James Goldman ... second assistant camera
Bob Gomez ... rigging electrician: Chicago
David González ... grip
Chris Gordon ... dolly grip
Peter Graf ... aerial camera system tech super g
William J. Gray ... first assistant photographer: Washington D.C. (as Bill Gray)
D.J. Harder ... first assistant photographer: "b" camera, second unit (as DJ Harder)
Paul A. Hardiman ... lighting technician
Charles Hart ... second company rigging grip
James Hartnett ... second company rigging grip: Chicago (as Jim Hartnett)
Kerry Hayes ... still photographer: Washington D.C.
Jason Hibarger ... libra head technician
Patrick Hoeschen ... assistant chief lighting technician
Scott Hoffman ... additional first assistant photographer: second unit
Edward Hohman ... grip
Steve Hurson ... additional first assistant camera
Moises Jimenez ... film recordist
Richard Jones ... grip
Jacques Jouffret ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Jordan C. Kadovitz ... second video assist operator
Jay Kemp ... gaffer: Washington D.C.
Peter Kuttner ... first assistant photographer: "b" camera, Chicago
Jessica Lakoff ... camera production assistant
Peter Lee ... first assistant camera: underwater scenes
Morgan Michael Lewis ... first company grip: Chicago (as Mike Lewis)
Damon Liebowitz ... electrician
Trevor Loomis ... first assistant photographer
George Lozano Jr. ... fixture foreman
Lance Mayer ... libra head technician
Maurice K. McGuire ... camera operator: "b" camera (as Maurice McGuire)
Roger Meilink ... rigging gaffer
Robert Miller Jr. ... grip (as Robert Miller)
John D. Miller ... best boy grip
John Robert Miller ... second company grip (as John Miller)
Christos Moisides ... camera operator: second unit
Juan Morse ... electrician
Ralph Nelson ... still photographer
Darby Newman ... additional second assistant camera: second unit
Frédéric North ... pilot: camera helicopter
David B. Nowell ... aerial director of photography
Patrick B. O'Brien ... additional camera operator: second unit (as Patrick O'Brien)
Ryan Pacheco ... rigging grip
Ray Patrick ... super technocrane operator
Robert Petrin ... Lev head/Ultimate arm technician
Jason Petty ... lighting technician: Washington D.C.
Michelle Pizanis ... film loader
J. Michael Popovich ... first company grip
Mark Purkart ... dolly grip: Chicago (as Mark Purkhart)
Eugene Rivera ... dolly grip (as Gene Rivera)
Steve Robertson ... grip: second unit
Scott Rolf ... first assistant photographer: "c" camera, Chicago
James F. Roorda ... first company rigging grip: Chicago (as Jim Roorda)
Walter Royle ... second company grip: second unit
Thomas J. Ruffner ... dolly grip: second unit (as Thomas Ruffner)
Jerry Sandager ... first company rigging grip
Martin Schaer ... camera operator
Dan Schroer ... second assistant photographer: "c" camera, Chicago
John Scott ... camera operator: second unit
Steven Serna ... grip
Robert Settlemire ... second assistant camera: second unit (as Bobby Settlemire)
Mike Sharp ... assistant camera / film loader: second unit / loader
Scott Smith ... first assistant photographer: second unit
Tony Sommo ... first company rigging grip: second unit
Robert Sterry ... video assist: second unit (as Bob Sterry)
Jeff Stewart ... film loader
Wes Sullivan ... rigging gaffer: Washington D.C.
Miguel Sánchez ... assistant chief lighting technician: second unit (as Miguel Sanchez)
Rafael E. Sánchez ... chief lighting technician (as Rafael Sanchez)
Nicole Turegano ... additional loader
Eric Wheeler ... second assistant photographer: "b" camera, Chicago
Chuck Whelan ... additional assistant camera
Stefan Wilking ... rigging electric
Dave Wilkins ... second company grip: Washington D.C.
Joe 'Jody' Williams ... camera operator: "c" camera, Chicago (as Joe Williams)
Mark N. Woods ... technocrane operator
Santiago Yniguez ... sparrow head technician
Josh Bleibtreu ... director of photography: additional unit (uncredited)
Lisa Bonaccorso ... second assistant camera: re-shoots (uncredited)
Ryan Bradley ... grip: re-shoots (uncredited)
John Bratlien ... set lighting technician (uncredited)
Chris Buchakjian ... additional best boy grip (uncredited)
Jeff Callow ... grip (uncredited)
Marc Christie ... grip (uncredited)
Craig Cooper ... grip (uncredited)
Chris Cotterman ... grip: additional photography (uncredited)
Joseph Czerw ... grip (uncredited)
Michael DiGiovanni ... grip (uncredited)
Keith Dunkerley ... electrician (uncredited)
Phaedra Eason ... grip (uncredited)
Christopher Fernandez ... electrician: Washington D.C. (uncredited)
Clayton Fowler ... rigging grip (uncredited)
Daniel Alexis Gonzalez ... electrician (uncredited)
Miles Gutkin ... grip (uncredited)
Charles Hart ... best boy rigging grip (uncredited)
Patrick R. Heffernan ... key grip: additional photography (uncredited)
Sean Higgins ... rigging electric (uncredited)
Matthew LeCrone ... electrician (uncredited)
Scott M. Leonard ... grip (uncredited)
Frankie Martinez ... electrician (uncredited)
Donna McLain ... electrician (uncredited)
Andrew Meyers ... lighting technician: additional photography (uncredited)
Christopher Moats ... electrician: Washington DC (uncredited)
Kathryn Moss ... additional loader (uncredited)
Alex Nepomniaschy ... cinematographer: additional photography (uncredited)
Dara Norman ... rigging electric (uncredited)
Morten Petersen ... set electrician (uncredited)
Christopher Prampin ... chief lighting technician: additional photography (uncredited)
Thoma Reavis ... electrician: second unit (uncredited)
Michael Rich ... grip (uncredited)
Jesse Rushton ... lighting technician: second unit (uncredited)
Eric Sandlin ... rigging electrician (uncredited)
Brian Scotti ... electrician (uncredited)
Ken Shibata ... chief lighting technician: additional photography (uncredited)
Benny Smyth ... generator operator: Washington D.C. (uncredited)
Julian Sternthal ... key rigging grip: Washington D.C. (uncredited)
Hektor Stockton ... electrician (uncredited)
Stephen Tachera ... lighting console programmer: second unit (uncredited)
Christopher A. Thompson ... electrician (uncredited)
Wade Tyree ... electrician (uncredited)
Tim van der Linden ... lighting technician: second unit (uncredited)
Karl Vindler ... second video assist operator: second unit (uncredited)
Michael J. Walsh ... electrical operator (uncredited)

Animation Department 

Eli Enigenburg ... previs artist
Saadi Howell ... animator
Cosku Turhan ... animator

Casting Department 

Deborah Aquila ... casting
Eric Carthan ... casting assistant
Shelby Cherniet ... casting associate
Tracy Dixon ... extras casting
Michelle Higgins ... extras casting assistant
Jonathan Kinnas ... extras casting: Chicago
David Kramer ... extras casting
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting
Betsy Royall ... casting: Washington, D.C.
Claire Simon ... casting: chicago
Teresa Thoma ... casting associate
Erin Toner ... casting associate
Lisa Zagoria ... casting assistant
Joseph Hicks ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Stella Cottini ... key costumer: Chicago
Tom Cummins ... set costumer
Catharine Fletcher Incaprera ... key costumer: Washington D.C. (as Catharine Incaprera)
Ann Foley ... assistant costume designer
Jose S. Hernandez ... costumer (as Jose Hernandez)
Jennifer Jobst ... costume supervisor: Chicago
Juan Lopez ... set costumer: second unit
Marina Marit ... set costumer
Robert Q. Mathews ... costume supervisor
Senna Shanti ... costumer
Kenn Smiley ... key costumer
Laura Wolford ... costumer
John M. 'Jack' Wright ... key costumer (as Jack Wright)
Valentina Aulisi ... additional set costumer (uncredited)
Carol Demarti ... head ager and dyer (uncredited)
Stephanie Elzas ... costume assistant (uncredited)
Laura Kaminski ... set costumer (uncredited)
Philip Maldonado ... set costumer (uncredited)
Nancy Smytka ... set costumer (uncredited)
Stevie Sterman ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Terence Curren ... editing team
Alden Delos Santos ... dailies assist
Vince Filippone ... additional editor
Bernie E. Gomez ... post-production assistant (as Bernie Gomez)
Shaun Paul Gordon ... post-production coordinator (as Shaun Gordon)
Dan Goslee ... digital intermediate assistant
Dave Lee ... colorist: dailies
Jenz Merrill ... dailies producer
Nick Monton ... digital intermediate producer
Harry Muller ... color timer
Missy Papageorge ... digital intermediate producer: Company 3
Joe Pestana ... dailies assistant
Alex Romano ... digital intermediate on-line editor
Stefan Sonnenfeld ... colorist / digital intermediate executive producer
Crispin Struthers ... assistant editor
Matt Willard ... apprentice editor
Taylor Black ... digital intermediate scanner: Company 3 (uncredited)
Ian Turpen ... digital intermediate scanner: Company 3 (uncredited)

Music Department 

Tom Boyd ... oboe soloist
Kyle Clausen ... assistant music editor
Jordan Corngold ... music editor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Robert Elhai ... orchestrator
Todd Haberman ... music programmer / musical score arrangements
Jennifer Hawks ... executive in charge of music
Pakk Hui ... assistant to composer
Joel Iwataki ... music recordist / music scoring mixer
Andrew Kinney ... orchestrator
Gary Krause ... score preparation supervisor (as Gary L. Krause)
Joe Lisanti ... supervising music editor
Adam Michalak ... music recordist
Dana Niu ... orchestrator
Bryan Pezzone ... musician: piano
Keith Power ... music programmer / musical score arrangements
Peter Rotter ... orchestra contractor
Noah Scot Snyder ... pro tools operator (as Noah Snyder)
James Thatcher ... musician: french horn
Stuart Michael Thomas ... music programmer / musical score arrangements (as Stuart Thomas)
Jeff Toyne ... orchestrator
Brian Tyler ... conductor
Brad Warnaar ... orchestrator

Transportation Department 

Ronald Augustus ... driver generator operator
Steph Barkley ... transportation assistant (as Stephanie Barkley)
Mike Belt ... driver
Jon Bergholz ... picture car coordinator DC
Danny Bress ... driver for Mr. LaBeouf
Michael R. Cairo ... driver
Samuel Danielsen ... transportation
Daniel Davis ... transportation co-captain: second unit
Steven Docherty ... transportation dispatcher
Steve Duncan ... transportation coordinator
Ken Farnell ... transportation
Chris Ferrence ... dot supervisor
Danielle Fredrickson ... transportation dispatcher
Tom Gilhooley ... driver
Kaleb Hauge ... picture car mechanic
Kelsey Kimes ... grip rigging driver
Tim Kossa ... driver
Miguel Lozano ... driver
John Lux Jr. ... driver
Joe Meylor ... picture cars
Brian C. Pawlowski ... transportation office coordinator
Jim Petti ... transportation
Don Poole ... transportation
Tom Rebber ... picture car coordinator
Tim Sisson ... transportation captain
Vicki Sousa ... driver
Robert Wallace ... driver
Bonnie Yamahiro ... driver
Kenny Youngblood ... transportation captain: second unit
Joseph Zaragoza ... transportation assistant: reshoots
John R. Dove ... fuel truck driver (uncredited)

Other crew 

Ted Alvarez ... key assistant location manager
Cua-Cua Apey ... dock master
Charley Armstrong ... location manager: Washington, DC
Sean F. Barth ... product placement
Laurel Beck ... production assistant
Jeremy Beiermann ... production coordinator: chicago unit
Bruce Benson ... helicopter pilot
Emily Berger ... assistant: Mr. Caruso
Ashleigh Boiros ... hand double: leg and Body Double- LA
Zach Book ... locations assistant
Adam Boor ... location scout
Josh Botana ... additional production assistant: additional photography
Kristen Boulé ... key set production assistant
Karen Bove ... office production assistant: second unit
Casey Boynton ... location coordinator
Gina Brajkovich ... production assistant
Josef Brandmaier ... structured finance by
Sarah Burch ... additional set production assistant
Unjoo Lee Byars ... main title producer
Jonelle Castillo ... office production assistant: Chicago
Alisa Charoen-Phol ... assistant: Mr. Kurtzman & Mr. Orci
Jordan Charter ... production assistant
Robert Parker Clemente ... production assistant
Scott Cler ... production coordinator
Al Cohn ... location manager: Chicago
George Constas ... location assistant
Chris Cortez ... medic
Jason De Meo ... second assistant accountant
William M. DeLuca ... mechanic
Brandan Dennehy ... production assistant
Jan Dennehy ... production accountant
Brian Dittmar ... assistant location manager: second unit
Caleb Duffy ... location manager: second unit
Dan Eason ... production assistant
Matthew Eberle ... set production assistant: second unit
Maboud Ebrahimzadeh ... set production assistant
Josh Eggebeen ... set production assistant: second unit
Sara Ellingen ... assistant production coordinator
Kai Ephron ... key assistant location manager
Evelyn S. Farkas ... set medic
Todd Feaser ... production assistant
Rob Fiks ... production assistant (as Robert L. Fiks)
Aaron Fink ... production assistant
Bryn Forhan ... technical advisor: politics
Michael Franck ... aerial coordinator
Drew Fulton ... office production assistant
Lisa Furia ... second assistant accountant
Gregory Allen Gabroy ... stand-in
Robert 'Rock' Galotti ... armorer
Lily Garcia ... set production assistant: additional photography
Christina Garner ... accounting clerk
Mark Gerald ... production paramedic
Jillian Giacomini ... script supervisor: second unit
Shawn Gillespie ... first assistant accountant
Peter Gluck ... key assistant location manager
Karen Golden ... script supervisor
Martine Granby ... additional production assistant
Larissa Grudt ... set production assistant
Chris Gutierrez ... medic
Dan Gutierrez ... production assistant
Shannon Hamed ... production coordinator
Yasmine Hanani ... additional voices
Megan Harris ... production assistant
Ronald M. Haynes ... key assistant location manager: Los Angeles
Angela Heald ... production coordinator: second unit
Isaac Heckert ... production assistant
Mike Hedge ... production assistant
Naomi Heilmann ... stand-in
Jim Hill ... rigging medic
Sean Howell ... assistant: Mr. McDonnell
Carole Humphreys ... first assistant accountant
Christine Irons ... production liaison: Washington D.C.
Fidel Jackson ... production assistant
Trey Johnson ... production assistant
Simeon Jones ... production assistant
Nick Jordan ... travel coordinator
Catherine Kagan ... key assistant location manager
Jason Kaplon ... key assistant location manager: second unit
Alex Katsnelson ... assistant: Mr. Kurtzman & Mr. Orci
Andrew Kent ... production assistant
George Kitson ... production assistant: second unit
Renee Kitterman ... second assistant accountant: chicago unit
Thomas Knowles ... technical consultant: FBI
Scott Koche ... set production assistant: second unit
Alex Krochman ... production assistant
Adam Kulick ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Ross L. Kulma ... set medic
Christian Labarta ... key set production assistant: second unit
Martha Lafage ... assistant location manager
Ron Landry ... production assistant
T. Alloy Langenfeld ... photo double (as Todd A. Langenfeld)
James Lemus ... craft service
Greg Lloyd ... stand-in: Michael Chiklis
Eddie Lombardi ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Vinh Lu ... location scout
Greg Lubin ... production assistant
Michael David Lynch ... set production assistant
Daniel F. Malone ... marine coordinator (as Dan Malone)
Dylan Matlock ... set production assistant
Franka Mavrides ... production assistant
Krista McEnany ... stand-in: Michelle Monaghan, Chicago
Kyle McGatlin ... assistant production coordinator
Mimi N. McGreal ... travel coordinator
Rachel McIntyre ... production assistant: second unit
Cara Miller ... production assistant
James Mitchell-Clyde ... water safety (as James Mitchell Clyde)
Hilary Momberger ... script timing
Erin Morris ... second assistant accountant
Kieran Murphy ... production assistant
Tony Murphy ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Heidi Brook Myers ... adr loop group
Kristine Nadal ... accounting clerk
Jasen Nannini ... assistant: Mr. Caruso (as Jasen Jaz Nannini)
Michael Neal ... payroll accountant
Matt Neapolitan ... production assistant
Ryan Needham ... office production assistant
Stephen Neely ... Stand In for Shia Labeouf
Jeffrey Keith Negus ... set production assistant
Josh Novak ... second unit: production assistant
Ailee O'Neill ... additional production assistant
Sean O'Reilly ... set production assistant: second unit
Nicole Oesterle ... production assistant
Yuichi Ohi ... assistant: Mr. LaBeouf / trainer: Mr. LaBeouf
J.D. Ostergaard ... production assistant
Jeff Overfield ... set production assistant
David Paris ... aerial coordinator
Natasha Parker ... location coordinator
Gerson Paz ... set production assistant: second unit
Laura Pendergrass ... production assistant
Peggy Pere ... aerial ground coordinator
Casey Potter ... production secretary
Joanne Pransky ... consultant: robotics
Bea S. Rembeczky ... production assistant
Brieann Rich ... key craft service
Bruce A. Ross ... assistant marine coordinator (as Bruce Ross)
Sam Sako ... adr voice
Jennifer Salada ... co-first assistant accountant (as Jennifer Van Hoven)
Jason Salzman ... assistant production coordinator
Brooke Satrazemis ... script supervisor: additional photograghy
Bruce Schluter ... design supervisor / title designer
Simon Scott ... production assistant
C. Alexander Sears ... computer and video coordinator
Melissa Shafeeq ... production assistant (as Melissa Castello)
Jay Shepley ... production assistant
Elizabeth Sherman ... production assistant
Adam Slutsky ... additional set production assistant
Kim Smith ... first assistant accountant
Victor H. Soto ... production assistant
Rob Soucy ... production assistant
Mallory Squeo ... additional production assistant
Andrew Stahl ... set production assistant: second unit
Anthony Steinhart ... set production assistant
Shelley Stevens ... assistant production coordinator: second unit
Lon Strickland ... additional set production assistant
Roxy Strickland ... additional set production assistant
Jason Suhrke ... set production assistant: additional photography
Scott Sullens ... production consultant: DC
Craig Sunderlin ... stand-in
May Tam ... additional set production assistant: Washington D.C.
Hirotatsu Taniguchi ... set production assistant
Sophia Tapia ... payroll accountant
Trevor Tavares ... set production assistant
Megan Taylor ... production assistant
Drew Tidwell ... production coordinator: Washington, DC
Leif Tilden ... key assistant location manager
Nathan Tomaszewski ... production assistant
Jodi Tripi ... research and clearance
Clay Valenti ... key assistant location manager/scout
Craig W. van Gundy ... supervising location manager
David Vogel ... set production assistant: Washington D.C
Anthony Walters ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Teddy Wenger III ... production assistant
Claire Wiegand ... production assistant
Ronald T. Williams ... technical advisor: secret service
Anne Marie Wilson ... stand-in
Melissa Wiseman ... second assistant accountant
Michael D. Witman ... production assistant
Nancy Wong ... key assistant location manager
Deborah Wuliger ... unit publicist
Kenneth Yoder ... production secretary
Mallory Yund ... production assistant
Kevin Zelman ... additional set production assistant
Jim Bacon ... epk producer (uncredited)
Katie Diesinger ... production assistant (uncredited)
John Eggett ... technical advisor (uncredited)
Josh R. Field ... second assistant accountant (uncredited)
Adam Lubanski ... interactive graphics designer (uncredited)
Mike Monroe ... stand-in (uncredited)
Brigette Pope ... assistant location manager (uncredited)
Jonathan Risinger ... set production assistant: second unit (uncredited)
Kho Wong ... assistant: Mr. Kurtzman (uncredited)

Thanks 

Vicente C. Ogilvie ... thanks
Kevin Raimer ... thanks (as Kevin E. Raimer)
Philip M. Strub ... thanks (as Philip Strub)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page