Edit
Transformers: Revenge of the Fallen (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Bay

Writing Credits (WGA)  

Ehren Kruger ... (written by) &
Roberto Orci ... (written by) &
Alex Kurtzman ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Cal
...
...
Erin Naas ...
...
...
April the Resident Assistant
...
Fassbinder
...
Sharsky (as Howard Walker)
...
...
...
John Sanderford ...
Pundit
Christopher Curry ...
Pundit
...
Egyptian Interpol Officer #1
...
Egyptian Interpol Officer #2
...
Egyptian Guard
Ruben Martinez ...
Bedouin with Donkey
...
Air Force Chief Of Staff
Ralph Meyering Jr. ...
NORAD General
...
Air Force Military Police
...
NSA Officer
...
Simmons Mom
...
Yakov
David Bowe ...
...
...
Reporter
...
Reporter
Kristen Welker ...
Reporter
...
FBI Director
David Luengas ...
Ticket Agent
...
Joint Ops Staff (as Derek Alvarado)
...
Joint Ops Staff
...
Joint Ops Staff
...
Joint Ops Staff
...
...
Diego Garcia Soldier
...
Diego Garcia Soldier
...
Diego Garcia Soldier
...
Commander, US Central Command
Jayson Floyd ...
Strike Force Team
Aaron Garrido ...
Strike Force Team
...
Strike Force Team
...
Strike Force Team
David Paul Olsen ...
Strike Force Team (as Dave Olsen)
...
Strike Force Team (as Geoff Reeves)
Brian Shehan ...
Strike Force Team (as Brian A. Shehan)
Bonecrusher the Mastiff ...
Himself
...
Optimus Prime (voice)
...
Jetfire (voice)
...
Mudflap (voice)
...
Ironhide (voice)
...
Ratchet (voice)
...
Sideswipe (voice)
...
Arcee (voice)
...
Megatron (voice)
...
Fallen (voice)
...
Starscream (voice) (as Charlie Adler)
...
...
Wheelie / Skids (voice)
Calvin Wimmer ...
Wheelbot (voice)
...
Doctor (voice) (as John DiCrosta)
...
Prime #1 (voice)
...
Prime #2 / Skipjack / Rampage (voice)
...
Prime #3 (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Astronomy Student (uncredited)
...
College Student (uncredited)
...
Maitre d' (uncredited)
...
Mime (uncredited)
Mollie Bower ...
Blonde College Student (uncredited)
Jerome Ro Brooks ...
Smithsonian Guard (uncredited)
Lee Burkett ...
Man with Bag (uncredited)
Mario Candelaria ...
Parisian (uncredited)
Larry Carter ...
Security Guard (uncredited)
...
Mandarin Blogger (uncredited)
Chester the Chihuahua ...
Mojo (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
College Student (uncredited)
Robert Corvin ...
U.S. Congressman (uncredited)
Nick Dash ...
FBI Agent (uncredited)
...
College Student (uncredited)
Christian Dorsey ...
Camera Man (uncredited)
...
CNN Reporter (uncredited)
Josh Floyd ...
Party Member (uncredited)
Steven Rhys Foster ...
College Student (uncredited)
Victor Harris ...
Pentagon Worker (uncredited)
Jordan Hess ...
Vehicle Technician #2 (uncredited)
...
Mandarin Blogger (uncredited)
...
C-17 Pilot (uncredited)
...
Hunter (uncredited)
Katy Marie Johnson ...
Towel Girl (uncredited)
...
Mechanic (uncredited)
Kenji Knakamura ...
NEST Soldier (uncredited)
...
Blue Collar Guy (uncredited)
...
Butcher (uncredited)
Michael Kuper ...
College Student (uncredited)
Michael Kusznir ...
Man on Street (uncredited)
...
Smithsonian Guard (uncredited)
Elton Laron ...
Tribesman (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Nuclear Submarine Commander (uncredited)
...
College Student (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Senator (uncredited)
Jason Mullen ...
Magazine Stand Patron (uncredited)
...
Bedouin (uncredited)
...
Blond College Student (uncredited)
...
News Stand Patron (uncredited)
Anne Reiss ...
College Student (uncredited)
...
Hunter (uncredited)
Michael A. Templeton ...
U.S. Congressman (uncredited)
...
Sidewalk Pedestrian (uncredited)
Shaka Walker ...
College Student (uncredited)
...
Sonar Man (uncredited)
Dave Witt ...
Flight Medic #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kenny Bates ... co-producer (as Ken Bates)
Michael Bay ... executive producer
Ian Bryce ... producer
Allegra Clegg ... co-producer
Matthew Cohan ... associate producer
Tom DeSanto ... producer
Lorenzo di Bonaventura ... producer
Brian Goldner ... executive producer
K.C. Hodenfield ... associate producer
Michelle McGonagle ... associate producer
Don Murphy ... producer
Steven Spielberg ... executive producer
Mark Vahradian ... executive producer

Music by 

Steve Jablonsky

Cinematography by 

Ben Seresin ... director of photography

Film Editing by 

Roger Barton
Tom Muldoon ... (as Thomas A. Muldoon)
Joel Negron
Paul Rubell

Casting By 

Denise Chamian

Production Design by 

Nigel Phelps

Art Direction by 

Julian Ashby
Jon Billington ... supervising art director
Sean Haworth
Naaman Marshall
Iain McFadyen
Ben Procter
Shaimaa Ellessi ... (second unit: Egypt) (uncredited)

Set Decoration by 

Jennifer Williams

Costume Design by 

Deborah Lynn Scott ... (as Deborah L. Scott)

Makeup Department 

Robin Beauchesne ... key makeup artist
Jennifer Bell ... hair stylist
Barbara Cantu ... assistant hair stylist
Diane Dixon ... hair stylist
Melissa Forney ... hair stylist
Elizabeth Gallegos ... assistant hair stylist
Pepper J. Gallegos ... assistant makeup artist
Diane Heller ... assistant makeup artist
Edouard F. Henriques ... makeup department head (as Edouard F. Henriques III)
Erin Hicks ... hair stylist
Elizabeth Hoel ... makeup artist
Barbara Lacy ... makeup artist
Deidre Parness ... makeup artist
Yolanda Toussieng ... department head hair stylist
Christopher Trujillo ... day hire
Kazuhiro Tsuji ... special makeup effects artist
Carol S. Federman ... assistant makeup artist (uncredited)
Bret Mayo ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Allegra Clegg ... production manager
Daren Hicks ... production supervisor
Nikki Taylor ... production manager
Matthieu Vogel ... assistant unit manager
Ty Warren ... executive in charge of production
Mark Graziano ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve Battaglia ... second assistant director
Kevin Berlandi ... additional second assistant director
Chris Castaldi ... second assistant director
Hope Garrison ... second assistant director
K.C. Hodenfield ... first assistant director
Nadine Khan ... first assistant director: second unit, Egypt
Bruce Moriarty ... first assistant director (as Bruce G. Moriarty)
Jeff Okabayashi ... second assistant director
Brandy D. Pollard ... additional second assistant director
Marvin Williams ... second second assistant director (as Marvin J. Williams Jr.)
Chaimaa Badawy ... second assistant director: second unit, Egypt (uncredited)
Kenny Bates ... second unit director (uncredited)
Steve Battaglia ... first assistant director: second unit (uncredited)
Eugene Davis ... first assistant director: additional photography (uncredited)
Scott Farrar ... second unit director (uncredited)
Yanal Kassay ... second second assistant director (uncredited)
Guilhem Malgoire ... third assistant director (uncredited)
Tamir Naber ... second second assistant director (uncredited)
Xavier Wakefield ... assistant director: Paris (uncredited)

Art Department 

Dale E. Anderson ... co-leadman
C. Scott Baker ... lead set designer
Augusto Barranco ... concept designer
Steven Bayes ... greensmen
Curt Beech ... assistant art director
Mark Bialuski ... propmaker
Mark Boucher ... set dresser
Paul Boucher ... set dresser
Robert M. Bouffard ... props
Lindsay Brayden ... art department assistant
Dawn Brown ... set designer
Page Buckner ... assistant art director
Susan A. Burig ... graphic designer
Andrew Campbell ... graphic designer
Clete Cetrone ... mill foreman
Rick Chavez ... assistant property master
Ryan Church ... concept designer
David Cohen ... mold shop supervisor
Mick Cukurs ... set designer
Vincent D'Aquino ... greens coordinator
Chad B. Daring ... set dresser
Eric de Jesus ... scenic artist
Yann Denoual ... sculptor gang boss
Nancy Deren ... set designer
Val Drake ... sculptor
Elizabeth Duby ... scenic artist
Benjamin Edelberg ... senior digital set designer
Kathrin Eder ... set decoration assistant
Scott Ellsworth ... propmaker gang boss
Jann K. Engel ... set designer
Zachary Fannin ... graphic designer
James Fernandez ... on-set dresser: New Mexico
Lisa Fiorito ... art researcher
Neil Garland ... propmaker gangboss
Kenneth Garrett ... sculptor
Brian J. Geary ... construction foreman
Antony Graf ... key construction grip
Jon E. Graf ... shop craftsman
Theresa Greene ... art department coordinator
Larry Haney ... co-leadman
Trent Hevener ... propmaker
Samantha Higgins ... scenic industrial
Hannah M. Hinkel ... prop assistant
A. Todd Holland ... assistant art director
J. Bryan Holloway ... sculptor
Chris Hopkins ... sculptor gang boss
Brianna Hoskins ... construction assistant
John Hoskins ... construction coordinator
Travis Huffman ... propmaker foreman
George Hull ... conceptual designer
Sana'a Jaber ... assistant art director
Patrick Janicke ... concept designer
Stuart John ... construction foreman
Tommy John ... painter
Martha Johnston ... assistant art director
Kent Jones ... paint supervisor
Robert W. Joseph ... assistant art director
Steve Jung ... concept designer
Clark Kelly ... sculptor
Karim Kheir ... set dresser/buyer
Tony Kieme ... illustrator
Dave Kilby ... plaster foreman
Anthony Klaiman ... set dresser
David Ladish ... set dresser
Robert Lambert ... general construction foreman
Chris Larsen ... set dresser
George Lee ... set designer
Richard Lepore ... greensman
Catherine Leyba ... set decoration coordinator
Ted Lubonovich II ... construction foreman
Jason Mahakian ... model maker
Paul Maiello ... construction foreman
Said El Marouk ... visual consultant
Richard F. Mays ... set designer
Sean McCormick ... carpenter
Jason McDonough ... set dresser
Ryan Meinerding ... illustrator
Michael Meyers ... 3d design visualization
James Miller ... lead sculptor (as Jamie Miller)
Robert Misetich ... paint foreman
Elizabeth Morris ... set decoration buyer
Amanda Moss Serino ... assistant set decorator
Adam Mull ... assistant model maker
Joe Murton ... paint foreperson
Scott Nelson ... greens foreman
Josh Nizzi ... senior illustrator
Cesar Orozco ... propmaker
Paul Ozzimo ... illustrator
Chris Patterson ... on-set dresser
Andrew Petrotta ... property master
Alice Phelps ... art department assistant
Ronald Puga ... on-set painter
Andrew Reeder ... set designer
Steve Salazar ... welder
Randy Severs ... propmaker
Hans Soto ... greensperson
Vladimir Spasojevic ... production illustrator
Nell Stifel ... charge scenic
Craig Stoa ... set dresser
Kevin Streckewald ... set dresser
Mark Tuttle ... set dresser
Robert Van Dyke ... propmaker
Robert Wilbanks ... supervising plaster foreman
Dale Wilmarth ... mold shop foreman
Lyndell Wolff ... carpenter
Stephen Wolff ... set dresser
Ben Woodworth ... painter
Mark Wurts ... digital design
Linda Yeckley ... camera scenic artist
Nasser Zoubi ... property master: Jordan
Asem Ali ... assistant art director (uncredited)
Richard Crain ... gang boss (uncredited)
Damien Harrer ... greensman (uncredited)
Jim Orr ... assistant decorator: Philadelphia (uncredited)
Sharon Potts ... property master: Philadelphia (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)
Edward Skade ... sculptor (uncredited)

Sound Department 

Erik Aadahl ... supervising sound editor
Ulrika Akander ... dialogue editor
Ethan Beigel ... temp mix re-recording mixer
Courtney Bishop ... adr recordist
Stephanie Brown ... second assistant sound editor
Chris Cooper ... utility sound
John P. Fasal ... sound effects recordist
Dante Fazio ... adr recordist
Warren Hendriks ... sound effects editor
Graham Hick ... post-production sound assistant
P.K. Hooker ... sound effects editor
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
Wayne Lemmer ... dialogue editor
John Marquis ... sound effects editor
Michael Miller ... adr mixer
Alyson Dee Moore ... foley artist
Greg Orloff ... additional sound re-recording mixer
Geoffrey Patterson ... sound mixer
John Roesch ... foley artist
Brett Rothfeld ... assistant adr recordist
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
Dan Sharp ... sound re-recordist
Andy Sisul ... first assistant sound editor
Hamilton Sterling ... temp conform editor
Gary Summers ... re-recording mixer
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Ethan Van der Ryn ... supervising sound editor
Elmo Weber ... temp mix re-recording mixer
Ben Wienert ... boom operator
Vikram Biswas ... post-production sound (uncredited)
Henry Dobson ... dubbing supervisor (international versions) (uncredited)
Matt Sweat ... post-production sound assistant (uncredited)

Special Effects by 

H. Barclay Aaris ... special effects purchaser
David Amborn ... special effects foreman
Ryan Amborn ... special effects technician
Sean Amborn ... special effects technician
Steve Bolan ... special effects
Danny Cangemi ... special effects coordinator
Paul Churchill ... special effects artist: ILM
Chris Cline ... remote control vehicle technician
Rich E. Cordobes ... special effects technician
Michael Deak ... shop supervisor: KNB EFX group
Eric Frazier ... special effects technician
John Frazier ... special effects supervisor
Tommy Frazier ... special effects foreman
Joe Giles ... animatronic effects crew: mold dept. KNB EFX Group
Brian Goehring ... animatronic effects crew: mold dept. KNB EFX Group
Bruce D. Hayes ... special effects foreman
Dewaldt Hicks ... special effects technician
Thomas R. Homsher ... special effects technician
Chris Jones ... special effects technician
Joe Judd ... special effects technician
Rafiq Kamhawi ... special effects technician
Bill McCamey ... pyrotechnician
Ken Mieding ... special effects technician
Martin Montoya ... special effects foreman
Greg Nicotero ... special effects animatronics supervisor (as Gregory Nicotero)
Casey D. Noel ... special effects
Jeff Ogg ... propshop foreman
Edward T. Reiff Jr. ... special effects
Dirk Rogers ... lab technician: K.N.B. EFX Group
Jim Schwalm ... special effects coordinator (as James D. Schwalm)
George Stevens ... special effects technician
James G. Thomas ... special effects foreman
Michael A. Tice ... special effects technician
Wayne Toth ... special effects supervisor: KNB Effects Group
Kenneth Van Order ... special effects technician
Bruno Van Zeebroeck ... special effects coordinator
Lindsay Vivian ... special effects purchaser
Mike Wever ... special effects technician
Ray L. Wilkerson ... special effects technician
Bryan Wohlers ... special effects
Ross Young ... special effects technician

Visual Effects by 

Charles Abou Aad ... lead lighting technical director
Florent Andorra ... senior technical director: ILM
Ted Andre ... lead compositor: Digital Domain
Francois Antoine ... visual effects: ILM
Stephen Aplin ... animation sequence supervisor
Brandon Ashworth ... effects technical director
Tohda Asuka ... lighting technical director
James J. Atkinson ... digital effects artist
Quentin Auger ... digital models and simulations: ILM
Alvise Avati ... animator: ILM
Steve Avoujageli ... senior technical director
Lance Baetkey ... digital paint/roto artist
Kenneth Bailey ... creature technical director
Katharine Baird ... digital artist
Steve Baker ... senior previsualization artist
Michael Balog ... creature technical director: ILM
Andy Barrios ... inferno artist: ASYLUM
Bron Barry ... visual effects coordinator
Scott E. Baxter ... digital effects artist
Joel Behrens ... lead compositor: Digital Domain
Joseph Bell ... associate production manager: ILM
Kevin Bell ... digital artist: ILM
Matthew E. Bell ... lighting artist: Digital Domain
Colin Benoit ... layout artist: ILM
Terran Benveniste ... vfx coordinator: ILM
Scott Benza ... animation director
Jason Bidwell ... visual effects: Asylum FX
Wayne Billheimer ... visual effects producer
Jason Billington ... digital compositor: ILM
Stacy Bissell ... visual effects coordinator: ILM
Duncan Blackman ... location matchmover
Jeremy Bloch ... technical director: ILM
Rob Blue ... visual effects artist: Asylum
Richard Bluff ... digital matte supervisor: ILM
Stella Bogh ... digital compositor
Michael Bomagat ... animator
Samati Boonchitsitsak ... animator: ILM
Dan Bornstein ... visual effects technical director: ILM
Kadeg Boucher ... digital modeler: ILM
Andrew Bradbury ... lighting td
Steve Braggs ... sequence supervisor: ILM
Timothy Brakensiek ... creature setup supervisor
Lee Briggs ... visual effects production assistant: ILM
Chantell Brown ... technical assistant
James W. Brown ... animator
Simon Brown ... senior technical director
Tripp Brown ... visual effects artist
Matt Brumit ... digital artist
Wendell Bruno ... assistant DMR editor (IMAX version)
Jacob Buck ... creature technical director: ILM
Ross Burgess ... animator: ILM
Jose Burgos ... technical director: ILM
Matthew E. Butler ... visual effects supervisor: Digital Domain
Howard Cabalfin ... digital artist: Digital Domain
Michaela Calanchini ... digital artist
Owen Calouro ... visual effects artist
Rachael G Campbell ... visual effects artist
Marshall Candland ... digital artist
Jeremy Cantor ... animator: ILM
Lauren Carara ... visual effects production assistant
Derrick Carlin ... animator: ILM
Huey Carroll ... paint/roto artist
Mark Casey ... digital artist: ILM
Simon Cassels ... lead designer
Bernard O. Ceguerra ... lighter: Digital Domain / look development: Digital Domain
Charmaine Chan ... digital resource assistant: ILM
Henry Kwok Ho Chan ... digital artist: ILM
Kien Geay Chan ... digital artist
Hui Ling Chang ... visual effects coordinator: ILM
Mark Chataway ... technical director: ILM
Cheah Chin Chee ... digital artist
Ling Chen ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Peter Chesloff ... digital artist
Vanessa Chiara ... dmr production coordinator (IMAX version)
Wally Chin ... roto/paint artist
Ian Chriss ... visual effects best boy electric: Kerner Optical
Tom Cloutier ... visual effects key grip: Kerner Optical
Julien Cohen Bengio ... research & development
Chad E. Collier ... render i/o administrator: Digital Domain
Janice Barlow Collier ... dustbuster: Digital Domain
Michael Comly ... lighting technical director: Digital Domain
Shaun Comly ... lighting artist/look dev artist
Mary-Margaret Conley ... render I/O administrator
Brian Connor ... digital artist: ILM
Michael Conte ... digital artist: ILM
Karin Cooper ... creature technical director
Krishnamurti Costa ... digital modeler: ILM
Romaine Coston ... technical assistant
Beth D'Amato ... digital paint/roto artist
Lorelei David ... visual effects editor: ILM
Tim Davies ... visual effects artist
Ayse Dedeoglu ... visual effects production coordinator: Kerner Optical
Yoshi DeHerrera ... visual effects artist: 3D scanning
Peter Demarest ... digital compositor: ILM
Bernie Demolski ... visual effects best boy grip: Kerner Optical
Jessica Dhillon ... visual effects production: Kerner Optical
Eran Dinour ... digital artist: ILM
Hugo Dominguez ... digital artist: Asylum Vfx
Raul Dominguez ... digital effects artist
Delphine Doreau ... view painter (as Delphine Coffin)
Joshua Doud ... data integration artist
Rob Dressel ... lead previs animator
Mark Duckworth ... digital artist
Patricia Rose Duignan ... visual effects executive producer: Kerner Optical
Kalene Dunsmoor ... digital models and simulations: ILM
C. Michael Easton ... lead animator: ILM
Scott Edelstein ... 3D integration / environments: Digital Domain
Wadi Ejiwunmi ... digital artist (IMAX version)
Thomas Elder-Groebe ... visual effects consultant
Christopher Evans ... creature technical director: ILM
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Matthew Fairclough ... lighting artist
Scott Farrar ... visual effects supervisor
Joe Farrell ... visual effects conceptual designer
Dan Feinstein ... digital artist: ILM
Christine Felman ... visual effects coordinator
Jessica Fernandes ... department manager: ILM Singapore
Simon Fillat ... digital artist: ILM
Brian Flynn ... digital effects artist
Dave Fogler ... modeling and texturing supervisor: ILM
Ben Forster ... animator: ILM
Tim Fortenberry ... digital artist: ILM
Christian Foucher ... senior technical director: lighting
Antonio Freire ... production accountant
David Fuhrer ... digital artist: ILM
Anthony Fung ... digital effects artist
Erik Gamache ... animation supervisor: Digital Domain
Jason Gandhi ... r&d
Danny Garcia ... track/matchmove artist
Robb Gardner ... technical director: ILM
Joana Garrido ... digital effects artist: ILM
Scott Gastellu ... digital compositor: Digital Domain
Willi Geiger ... sequence supervisor
Angela Giannoni ... digital compositor
Maurizio Giglioli ... creature technical director
Navjit Singh Gill ... technical assistant
Maribeth Glass ... look development/lighting
Adam Golden ... systems coordinator
Bridget Maria Goodman ... visual effects artist
Stuart D. Gordon ... lead fx artist
David Gottlieb ... digital effects artist
Richard Grandy ... rigging lead: Digital Domain
Jeff Grebe ... technical director: ILM
Bryant Terrell Griffin ... lead matte painter
Jean-Denis Haas ... lead animator: ILM
John Hansen ... lead digital artist: ILM
Ian A. Harris ... digital artist: Digital Domain
Max Harris ... Flame artist: Asylum
Trevor Hazel ... digital artist
Korre Heggem ... render i/o administrator: Digital Domain
Geoff Hemphill ... animator
Neil Herzinger ... sequence supervisor: ILM
Darin Hilton ... senior digital matte painter
Sherry Hitch ... digital artist: ILM
Elizabeth Hitt ... visual effects producer
Robert Hoffmeister ... sequence supervisor: ILM
Allen Holbrook ... animator
Glenn Holbrook ... on-set integration & digital matte painter: Digital Domain
Bruce Holcomb ... digital modeler: ILM
Brian Holligan ... digital coordinator: Digital Domain
Yap Hon Wui ... digital artist
Yap Honwui ... digital artist
Dave R. Howe ... technical director lighting: ILM
Chia-Chi Hu ... senior digital compositor
Melissa Huerta ... digital artist: Digital Domain
Flannery Huntley ... visual effects production assistant
Paul Huston ... digital matte artist
Aruna Inversin ... digital compositor: Digital Domain
Alex Jaeger ... visual effects art director: ILM
Mike Jamieson ... digital artist
Danny Janevski ... digital matte painter (as Danny Janveski)
Rod M. Janusch ... visual effects gaffer: Kerner Optical
Matthew Frederick Johnson ... visual effects production assistant
Bryan Jones ... compositor: ILM
Grzegorz Jonkajtys ... visual effects
Mike Jutan ... research & development
Alla Kalachnikova ... digital artist
Apirak Kamjan ... effects artist: Asylum FX
Paul Kavanagh ... animator
Shawn Kelly ... lead animator: ILM
Joe Ken ... senior inferno artist: Asylum
Stephen Kennedy ... digital compositor
Josh Kent ... animator
Imran Khan ... paint artist
Richard Kidd ... visual effects supervisor
Greg Killmaster ... creature technical director
Laura Killmaster ... creature technical director: ILM
Perry M. Kimura ... scanning and recording
Stephen King ... animator: ILM
Shilpa Kirpalani ... digital artist
Bastiaan Koch ... visual effects artist: ILM (as Philip Koch)
Karl Kohlman ... visual effects artist
Justin Kosnikowski ... digital compositor: ILM
Makoto Koyama ... character animator: ILM
Ondrej Kubicek ... digital artist: ILM
Thomas Kuo ... DI scanner
James Kuroda ... digital compositor: Digital Domain
Pat Lun Lam ... digital artist: ILM
François Lambert ... sequence supervisor: ILM
Errol Lanier ... digital modeler: Digital Domain
Asier Lavina ... digital matte artist: ILM
Mike Leben ... motion control operator
Alexander K. Lee ... animator: ILM
Jaewook Lee ... digital artist: ILM
Marvin Lee ... roto artist: Asylum FX
Sunny Lee ... creature effects
Keith Leung ... digital compositor: ILM
Julian Levi ... visual effects producer
John M. Levin ... layout artist: ILM
Jeff Lew ... character animator
Gretchen Libby ... visual effects executive producer: ILM
Kirk Lilwall ... third assistant editor: DMR (IMAX version)
Melissa Lin ... digital artist: ILM
Flip Livingston ... assistant visual effects magenta color artist
Cedric Lo ... animator: ILM
Michael Lori ... tracker
Kenneth Lui ... visual effects artist
Sean MacKenzie ... digital artist: ILM
Dev Mannemela ... technical director: ILM
Mary E. Manning ... pre-visualization artist
Mike Marcuzzi ... digital artist (IMAX version)
David Marsh ... sequence supervisor: ILM
Ryan Martin ... assistant technical director: ILM
Wolfgang Maschin ... inferno artist
David Masure-Bosco ... walkthrough coordinator
Tim Matney ... texture artist
Kevin May ... Inferno artist: ILM
Richard McBride ... compositor: ILM
Will McCoy ... digital compositor: ILM
Kyle McCulloch ... digital compositor
Nathan McGuinness ... senior visual effects supervisor: Asylum
Glen McIntosh ... character animator
Ray McMaster ... visual effects
Scott Mease ... digital artist
Tony Meister ... designer
Michael Melchiorre ... senior digital compositor
Tory Mercer ... sequence supervisor
Joseph Metten ... digital artist: ILM
Michael Meyers ... 3D modeler
Ken Mieding ... special effects technician: Kerner Optical
Gavin Miljkovich ... visual effects artist
Vishram Mondkar ... visual effects artist
Carlos Monzon ... digital compositor
Jerome Moo ... digital artist: ILM
Erik Morgansen ... animator: ILM
Cathy Morin ... lead texture artist
Steve Muangman ... digital compositor: Asylum Visual Effects
Timothy Mueller ... digital matte artist: ILM
Myles Murphy ... digital compositor
Daniel Naughton ... lighting artist
Ben Neall ... senior texture artist: Digital Domain
Mark Nettleton ... digital artist: ILM
Sheau Horng Ng ... digital compositor: ILM
Yoon See Ng ... digital compositor: ILM
Phiyen Nguyen ... digital modeler
Vinh Nguyen ... digital artist
Ben Nichols ... model maker
Blake Nickle ... visual effects coordinator
David Niednagel ... data integration lead
Cafe Noir ... matte painter
Erik Norris ... digital artist (IMAX version)
Brett Northcutt ... concept artist
Candida Nunez ... pre-visualization artist
Briana Nuttall ... digital artist (IMAX version) (as Briana Nutall)
Ben O'Brien ... sequence supervisor
Erin D. O'Connor ... senior production manager: ILM
Rick O'Connor ... associate animation supervisor: ILM
Paul O'Shea ... digital compositor
Eddie Offermann ... software and tracking
Kaori Ogino ... lead digital artist
Chris Olivas ... digital paint artist
Akira Orikasa ... digital artist: ILM
Lauralea Otis ... technical developer
James Ousley ... digital artist (IMAX version)
Cosku Ozdemir ... digital artist: ILM
Brian Paik ... creature technical director: ILM
Paul George Palop ... cg supervisor: Digital Domain
Erik Pampel ... production support: ILM
Wesley Pan ... production and technical support: ILM
James Parris ... animator: digital domain
S. Scott Parrish ... creature technical director: ILM
Dan Patterson ... character animator: Digital Domain
Lou Pecora ... compositing supervisor
Bethany Pederson Onstad ... digital artist: Asylum FX (as Bethany Pederson)
Miles Perkins ... senior staff: ILM
Cristin Pescosolido ... compositor
Frank Losasso Petterson ... digital artist
Phil Pham ... digital artist: ILM
Jason Pomerantz ... digital artist (IMAX version)
Nicolas Popravka ... digital models and simulations: ILM
Kelly Port ... plate supervisor
Jason Porter ... digital artist
Phillip Prahl ... effects animation lead / technical director
Paul Pytlik ... digital artist (IMAX version)
Edward Quintero ... digital matte artist: ILM
Nordin Rahhali ... senior technical director
Francisco Ramirez ... visual effects editor: Digital Domain
Lance Ranzer ... digital artist: Digital Domain
Arkell Rasiah ... software research & development: ILM
Ryan Reeb ... digital artist
David Rey ... digital compositor: ILM
Spencer Reynolds ... clonecam operator: ILM
Megan Rible ... digital artist: ILM
Michael Rich ... digital effects artist: ILM
Anthony Rispoli ... lead digital artist
Kyle Robinson ... pre-vis consultant
Matthew M. Robinson ... senior technical director
Chad Roen ... digital effects artist / modeler
Craig Edward Rogers Jr. ... film recording
Dennis Rogers ... first assistant camera: ILM
Erik Rogers ... senior digital intermediate producer
Meagan Rotman ... digital coordinator (as Meagan Condito)
Craig Rowe ... digital compositor
Barry Safley ... digital compositor: ILM
Jeff Saltzman ... digital artist
David Sanchez ... cg modeler
Nancy Sandberg ... visual effects: Digital Domain
Mike Sanders ... digital supervisor
Olivier Sarda ... visual effects
Kosta Saric ... visual effects editor: Asylum Visual Effects
Steve Sauers ... simulation supervisor
Gunther Schatz ... lead visual effects artist
David Schoneveld ... digital effects artist: Asylum FX
Brad Scott ... Inferno artist: Asylum
P. Kevin Scott ... senior character animator
Kevin Sears ... lighting artist: Digital Domain
Rene Segura ... digital artist: ILM
Todd Semmes ... spydercam coordinator/rigging
Nelson Sepulveda ... compositing supervisor: ILM
Michael Shelton ... animator: Asylum Fx
Kodeeswaran Shenbagaram ... digital artist: Industrial Light & Magic
Amy Shepard ... lead digital paint and roto artist
Adam Sidwell ... creature technical director
John Sigurdson ... digital effects artist
Craig A. Simms ... senior compositor: Digital Domain
Raena Singh ... visual effects producer: Catalyst Media
Keith Sintay ... senior digital character animator
Ken Sjogren ... digital compositor
Sally Slade ... digital compositor
Edmond Smith III ... visual effects artist
Jason Smith ... digital production supervisor: ILM
R. Matt Smith ... digital compositor: Digital Domain
Drew Solodzuk ... DMR editor (IMAX version)
Dereck Sonnenburg ... visual effects producer
Jim Soukup ... layout artist (as James Soukup)
Johnny Spinelli ... animator
Bret St. Clair ... technical director: Asylum FX
Marc Steinberg ... senior modeler
Joe Woodward Stevenson ... creature effects
John Stewart ... digital compositor: Asylum
Scott Steyns ... graphics and animation
Frederick George Stuhrberg ... 3D scanning
Mohinder Subramaniam ... digital compositor: ILM
Nigel Sumner ... sequence supervisor
Mohite Suraj ... visual effects
Andre Surya ... digital artist
Doug Sutton ... lighting artist/look dev artist
Pat Sweeney ... visual effects director of photography: Kerner Optical
Stephanie Sweeney ... lead rotoscope artist: Asylum FX (as Stephanie Ide)
Greg Szafranski ... matte painter
Hirofumi Takeda ... digital artist
Andy Tamandl ... character animator: Digital Domain
Henri Tan ... creature technical director: ILM
Chin Siong Tay ... digital effects artist
Chad Taylor ... digital artist: ILM
Danny Gordon Taylor ... animation director
Huai Yuan Teh ... digital modeler
John Teska ... creature technical director: ILM
Scott Tessier ... digital artist
Kieran Tether ... digital artist: ILM
John Textor ... executive: Digital Domain
Cheng Chan Tey ... digital artist
Meghan Thornton ... digital artist
Paul G. Thuriot ... creature technical director: ILM
Travis Tohill ... animator
Greg Towner ... lead animator: ILM
Delio Tramontozzi ... animator: ILM
Linda Tremblay ... digital compositor
Guy Trevers ... scanning and recording
Alex Tropiec Jr. ... Inferno artist: ILM
Adrian Tsao ... digital modeler: ILM
Chi Chung Tse ... animator
Graeme Tung ... visual effects artist
Reuben Uy ... technical assistant (as Reuben Bulawin Uy)
George Vajna ... second assistant editor: DMR (IMAX version)
Brad van Bodegom ... digital artist (IMAX version)
Justin van der Lek ... digital compositor: Digital Domain
Todd Vaziri ... digital artist: ILM
John Velazquez ... animator
Aaron Vest ... visual effects
Noah Vice ... lighting/effects technical director: ILM
Andres Vitale ... senior compositor: ILM
Kevin Wallace ... production manager: Kerner Optical
Kelly Walsh ... technical director: ILM
Talmage Watson ... digital artist: ILM
John L. Weckworth ... digital compositor: Asylum Visual Effects
Dan Wheaton ... digital matte artist: ILM
Jeff White ... associate visual effects supervisor: ILM
Ryan Wiederkehr ... associate production manager: ILM
Barry Williams ... lead digital artist
Chris 'Willie' Williams ... previsualization artist
Aaron Wilson ... digital models and simulations: ILM
Virginia Wilson ... digital effects coordinator: Digital Domain
Jeff Winkle ... visual effects production assistant: Digital Domain
Michelle Winze ... digital producer (as Michelle Jacobs)
Eddy Wong ... digital artist
Hock Wong ... pre-visualization artist
Nick Woo ... digital models and simulations
Jeff Wozniak ... sequence supervisor: ILM
William R. Wright ... animator / sequence lead
Gary Wu ... creature technical director: ILM
Keiji Yamaguchi ... creature developer
Steve Yamamoto ... previsualization supervisor
Teh-wei Yeh ... digital artist: ILM
Mattaniah Yip ... digital effects artist: Digital Domain
Niki Yoblonski ... digital artist
Mark Youngren ... digital artist: ILM
Scott Younkin ... sequence supervisor: ILM
Dean Yurke ... digital artist
Erik Zimmermann ... visual effects artist
Juan Bautista ... digital compositor (uncredited)
Daniel Bayona ... digital matte painter (uncredited)
Matthew Benware ... on-set technician: Digital Domain (uncredited)
Lisa de la Garza ... visual effects senior staff: Digital Domain (uncredited)
Eric J. Dima-ala ... digital artist: matte painter (uncredited)
Sebastian Feldman ... digital artist (uncredited)
Tim Gibbons ... digital compositor (uncredited)
Amanda Hampton ... software engineer (uncredited)
Tim Harrington ... animator: ILM (uncredited)
Claas Henke ... compositor (uncredited)
Kevin LaNeave ... visual effects editor: Digital Domain (uncredited)
Ronald Mallet ... research and development: ILM (uncredited)
Patrik Marek ... digital artist: ILM (uncredited)
Chris Mitchell ... animator: ILM (uncredited)
Robert Molholm ... color science/imaging r&d (uncredited)
Michelle Motta ... digital paint & rotoscope artist (uncredited)
Jia-Hao Ng ... digital artist: ILM (uncredited)
Wajid Raza ... technical assistant: ILM (uncredited)
Kevin Reuter ... digital effects artist: ILM (uncredited)
Brogan Ross ... matte painter (uncredited)
Toshihiro Sakamaki ... modeler: Asylum (uncredited)
Karen N. Sickles ... recruiter: Digital Domain (uncredited)
Lionel Taillens ... digital artist (uncredited)
Pat Tubach ... production support: ILM (uncredited)
Jim Van Allen ... creature technical director: ILM (uncredited)

Stunts 

Terry Ahue ... stunts
Kaily Alissano ... stunt player
Hank Amos ... stunt performer
Stella Angelova ... stunt double: Julie White
Daniel Arrias ... stunt double
Brian Avery ... utility stunts
Jeffrey G. Barnett ... stunt performer
Michael H. Barnett ... stunt performer
Kenny Bates ... stunt coordinator (as Ken Bates)
Paul Borne ... stunts
John Branagan ... stunt driver
Ben Bray ... stunt performer
Jeff Brockton ... stunt guard
Bob Brown ... stunt coordinator
Paul Bucossi ... stunt driver
Peter Bucossi ... stunt driver
Stacey Carino ... stunt double: Megan Fox
Lauren Cashatt ... stunts
Hymnson Chan ... stunts
Alex Chansky ... stunts
Ilram Choi ... utility stunts
Arnold Chon ... stunts
Brian Christensen ... stunts
Brian Patrick Collins ... stunts
Dustin Dennard ... stunts
Derek DuChesne ... stunt performer
Eyad Elbitar ... stunt performer
Richard Epper ... stunts
Tom Erickson ... stunts
Donna Evans ... stunts
Roy Farfel ... stunt performer
Sierra Fisk ... stunt performer
Brent Fletcher ... stunt driver
Colin Follenweider ... utility stunts
Aja Frary ... stunt performer
Eric Frazier ... stunts
Joey Freitas ... stunt driver
Kai Garcia ... stunts
Mark Ginther ... utility stunts
Jessie Graff ... stunt double
Tom Harper ... stunt driver
Regis Harrington ... motorcycle stunt double
Gene Hartline ... stunts
Melissa Hartman ... stunts
Michael Hilow ... stunt performer
David Hugghins ... stunts
Michael Hugghins ... stunts
Yoshio Iizuka ... stunt performer
Michael B. Johnson ... stunts
Mike Justus ... stunts
Michael Kase ... stunts (as Michael J. Kase)
Steve Kelso ... stunt driver
Josh Kemble ... stunt performer
Hubie Kerns Jr. ... stunt driver
Lauren Mary Kim ... stunt performer (as Lauren Kim)
Jindrich Klaus ... stunt driver
Kenji Knakamura ... stunts
Theo Kypri ... stunts
Nito Larioza ... stunts: motion capture
Tony Lazzara ... stunt performer
Christopher Leps ... utility stunts
Brock Little ... stunts
Khristian Lupo ... stunts
Mike Majesky ... stunt driver
Ed McDermott II ... precision driver
Frédéric North ... stunt helicopter pilot
Lin Oeding ... stunt driver
Tarah Paige ... stunt double: Isabel Lucas
Chase Penny ... stunt performer
Jaroslav Peterka ... stunt driver
Randy Peters ... stunt driver
Greg Reynolds ... utility stunts
Brieann Rich ... stunt driver
Nicholas Rich ... stunt driver
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Jimmy N. Roberts ... stunt driver
Shawn Robinson ... stunt performer / stunt rigger
Troy Robinson ... co-stunt coordinator
Laurence Todd Rosenthal ... stunt double
George A. Sack Jr. ... stunt driver
Errol Sack ... utility stunts
Stephen W. Schriver ... stunt double: Kevin Dunn (as Steve Schriver)
Marc Scizak ... stunt double
Tina Sen Gordon ... stunt associate (as Tina Sen) / utility stunts (as Tina Sen)
Nicholas Simmons ... stunts (as Nick Simmons)
Brian Simpson ... utility stunts
Mam Smith ... stunts
Gregg Smrz ... stunt driver
Jim Stephan ... utility stunts (as Jim Stephen)
Philip Tan ... stunts
C.C. Taylor ... stunts
Vladimir Tevlovski ... stunts
Don Thai Theerathada ... stunts (as Don Tai)
Aaron Toney ... utility stunts
Frank Torres ... stunts
Tom Townsend ... stunts
Michael Trisler ... stunt performer
Martin Valinsky ... precision driver
Alicia Vela-Bailey ... utility stunts
Shelly Ward ... stunts
Garrett Warren ... stunts
Jen Weissenberg ... stunts
Thom Williams ... stunts
Scott Workman ... stunts
Jason Ybarra ... stunts
Paul Lacovara ... stunts (uncredited)
Ryan McVeigh ... utility stunts (uncredited)
Rudyard Moncayo ... stunts (uncredited)
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts (uncredited)
Marque Ohmes ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

James Alden ... rigging grip
Matthew E. Alper ... assistant camera
William Ambrose ... rigging grip
Rocky Babcock ... libra head operator
Dana Baker ... best boy grip
Michael Bauman ... gaffer
Lucas Bielan ... camera operator
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Mike Bonnaud ... assistant chief lighting technician
John Bonnin ... libra head operator
George W. Borthwick ... grip
Sarah Brandes ... camera loader
Kevin Brown ... lighting technician
Nick Broyer ... electrician
Joey Bruce ... electrician: Virginia
Richard Brooks Burton ... aerial camera operator: additional photography
Thomas Calandrillo ... super technocrane operator
Matthew Calleri ... light board operator
Philippe Carr-Forster ... camera operator
Matt Cohen ... computer/video engineer
John T. Connor ... assistant camera
Daniel Cotroneo ... rigging electrician
Chris Dame ... akela crane technician
Thomas M. Dangcil ... lighting technician
David Darwin ... rigging electrician
Donald D. Davidson ... lighting technician
Julian de la Pena ... electrician
Thomas Devine ... rigging electrician
Damon Doherty ... rigging grip
Danny Eckler ... grip: Washington D.C.
Hugues Espinasse ... focus puller
Clayton Fowler ... rigging grip
Raphael Freud ... lighting technician / rigging technician
Daniel C. Gold ... camera operator: "b" camera
James Goldman ... second assistant camera
Peter Graf ... aerial camera technician
Daniel Graff ... lighting console programmer
Frank Grasso ... rigging grip
Sheila Greene ... rigging electrician
Brooks P. Guyer ... camera operator
Rick Harris ... key rigging grip
Chris Henry ... genny op
Russ Hoffman ... electrician
Walrus J.U.I.C.E. Howard ... assistant camera
Kevin Ivey ... second assistant camera: aerial unit
Jason Jaeger ... electrician
Dan Jones ... additional electrician
Jacques Jouffret ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
John Kairis ... assistant camera
Lawrence Karman ... camera operator: aerial unit
Joshua Keller ... electrician
Scott C. Keys ... rigging electric best boy
David Kissinger ... rigging electrician: second unit
Glenn H. Kuntz ... grip
Jonathan Leary ... grip
Michael Leonard ... additional first assistant camera
Gabriel J. Lewis ... lighting technician
Tom Loewy ... video playback operator
Trevor Loomis ... key first assistant camera
Dennis J. Lootens ... rigging gaffer
Michael Lyon ... lighting technician
Jerry L. Mandley ... lighting technician
Aaron Marquette ... camera loader: aerial unit
Jesse Mather ... lighting technician
Bruce McCleery ... camera operator: aerial unit
Charlie McIntyre ... rigging chief lighting technician
Paul C. McKenna ... technician: Technocrane, second technician
Maynard Mendoza ... electrician
Elie Merhy ... grip
Ronald A. Miller ... rigging grip foreman
Richard A. Mitchell ... electrician
Daisuke Dice Miyake ... grip
Christopher Moats ... electrician: Washington DC
Daniel P. Moore ... video operator
Luis Moreno ... lighting technician
Francine Natale ... gaffer: east coast unit
David B. Nowell ... aerial director of photography
Mike Panczenko Jr. ... second assistant camera: "d" camera, Bethlehem unit
Colin J. Peters ... electrician
Christopher Prampin ... chief lighting technician: additional photography
Glen Purdy ... grip
Ryan Rayner ... second assistant camera
Daniel Rieser ... rigging grip
Jesse Roth ... assistant camera
Marwan Saber ... first assistant camera: second unit: Egypt
Leon Sanginiti ... second assistant camera
Ralph Scherer ... technocrane technician
Michael J. Schwartz ... electrician
David Scott ... rigging technician
Michael Shaw ... grip
Cricket Sloat ... rigging assistant chief lighting technician
Sean A. Smith ... rigging electrician
Keith Sorrell ... additional electrician
Donald A. Spadoni ... best boy rigging grip
Baird Steptoe ... first assistant camera: aerial unit
Jeff Stewart ... film loader
Hektor Stockton ... electrician
Robert Stoneman ... first assistant camera
Michael Strong ... rigging grip
Jeff Sturgill ... photosonics technician
Peter Taylor ... additional video assist
Jeff Therieau ... rigging grip
David J. Thompson ... camera operator: "d" camera, Bethlehem
Michael Tolochko ... lighting technician
Les T. Tomita ... key grip
Michael Anthony Travers ... rigging grip
Michael T. Travers ... grip
Jaimie Trueblood ... additional still photographer
Wade Tyree ... lighting technician
Naomi Villanueva ... second assistant camera: aerial unit
Mike Visencio ... set lighting fixtures foreman
Tim Wattez ... rigging electrician
Rachel Wells ... rigging electrician
Tim Weston ... key rigging grip: Philadelphia
Michael Witczak ... lighting technician
Stephen Wong ... first assistant camera: aerial unit
Brian Woronec ... lighting programmer
Robert Zuckerman ... still photographer
Wayne Baker ... imax technician (uncredited)
Michael Bay ... camera operator (uncredited)
William DiCenso ... rf technician (uncredited)
Jason Selsor ... rigging grip (uncredited)

Animation Department 

Charles Alleneck ... animator
Erik Baker ... animator
Robert Barros ... animator
Marc Beaujeau ... animator
Chris Buckley ... animator
Cathy Burrows ... digital artist: ILM
Jeremy Cantor ... animator: ILM
Simon Dunsdon ... animator
Cameron Fielding ... animator
Marco Foglia ... animator: ILM
Emilio Ghorayeb ... animator
Tom K. Gurney ... character animator
Allen Holbrook ... animator
Maia Kayser ... animator
Josh Kent ... animator
Jesse Lickman ... animator
Michael Lum ... animator
Glen McIntosh ... character animator
Phil Morris ... animator
Thanh Nguyen ... animator
Tim Ranck ... senior character animator
Douglas Sayre ... character animator
Shahbaaz Shah ... animator
Emil Simeonov ... senior character animator
Miles Southan ... animator
Melissa Thompson ... animator
Travis Tohill ... animator
John Velazquez ... animator

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
John Barba ... casting: East Coast
Krysti Baxter ... casting assistant (as Krysti Charron)
Angela Demo ... casting associate
Regina Haigh ... casting assistant
Diane Heery ... location casting
Jimmy Jue ... extras casting
Colleen Kay ... extras casting assistant
Ruth Lambert ... additional voice casting
Mariann H.W. Lee ... extras casting
Jason Loftus ... casting: East Coast
Robert McGee ... additional voice casting
Annie Muñoz ... extras casting assistant
Kathryn Ranheim ... casting assistant
Okiko Saito ... casting assistant
Kamilah Bayete ... casting assistant: East Coast (uncredited)
Corwyn Johnson ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... set costumer
Deborah Ambrosino ... specialty costume manufacturer
Javier Arrieta ... key costumer
Jeanie Baker ... set costumer
Teresa Binder ... costumer
Nancy Collini ... key costumer
Bren Cook ... costume ager/dyer
Sharon Curley ... costume assistant
Phaedra Dahdaleh ... wardrobe assistant: Jordan
Holly Davis ... assistant costume designer
Sarah Hoopes ... costume assistant: east coast
Phillip Howard ... costumer
Honora Jackson ... key set costumer: east coast
Noel Leonard ... set costumer
Lisa Lovaas ... costume supervisor
Kara Morasco ... tailor
Erich A. Muller ... costumer
David Paulin ... costume ager/dyer
Dani Phelps ... wardrobe assistant
Stephanie Portnoy Porter ... costumer (as Stephanie Portnoy)
Suzanne Robertson ... costumer
Adam Sabodish ... wardrobe assistant
Leticia Sandoval ... specialty costumes
Tara Shackelford-Lawton ... costumer: pre-production (as Tara Shackelford)
Ivory Stanton ... costume ager/dyer
Jack Taggart ... head ager and dyer
Brooke Wheeler ... costume assistant
Laura Wolford ... costumer
Deborah Zimmerman ... costumer

Editorial Department 

Tommy Aagaard ... post-production assistant
Edward Albolote ... assistant/apprentice editor
Peter R. Berg ... junior digital intermediate conform artist
Salvatore Catanzaro ... on-line editor
Danielle Daly ... post-production coordinator
Alden Delos Santos ... dailies assist
Adrian DeLude ... colorist: dailies
Paul Doogan ... record manager
Matt Evans ... assistant editor
Chris Goodson ... post-production assistant
Dan Goslee ... digital intermediate assistant
Peter Gvozdas ... assistant editor
Justin Ostensen ... post-production coordinator
Jim Passon ... color timer
Nick Provenzano ... editorial support
David Raymond ... assistant editor
Erik Rogers ... senior digital intermediate producer
Alex Romano ... digital intermediate on-line editor
Glen Scantlebury ... additional editor
Stefan Sonnenfeld ... colorist
Kevin Stermer ... apprentice editor
Todd Zongker ... co-first assistant editor

Music Department 

Nico Abondolo ... musician: bass
Ryeland Allison ... composer: additional music
Bob Badami ... music consultant
Lorne Balfe ... composer: additional music
Ramiro Belgardt ... supervising music editor
Luc Bonnet ... additional score recording engineer
Doug Han Clow ... music technical assistant
George Doering ... musician / soloist: guitar
Clay Duncan ... composer: additional music
Pedro Eustache ... musician: ethnic winds
Jay Flood ... composer: additional music
Geoff Foster ... engineer: choir recording
Bruce Fowler ... lead orchestrator
Alex Gibson ... music editor
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Tom Gire ... composer: additional music
Nick Glennie-Smith ... conductor
Kevin Globerman ... digital score recordist
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Endre Granat ... concertmaster
Gavin Greenaway ... choir conductor
Kevin Kaska ... orchestrator
Suzie Katayama ... cello
Andrew Kawczynski ... ambient music designer
Steven Kofsky ... music production services
Penka Kouneva ... orchestrator
Katia Lewin Jablonsky ... assistant score mixer (as Katia Lewin Palomo)
Linkin Park ... composer: additional music
Frank Macchia ... music preparation
Matthew Margeson ... composer: additional music
Aaron Meyer ... music preparation
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Czarina Russell ... music studio manager: Remote Control Productions
Carl Rydlund ... orchestrator
Howard Scarr ... synth programming
Lisbeth Scott ... featured vocalist
Jacob Shea ... synth programming
Peter Oso Snell ... assistant music editor
Noah Sorota ... music technical assistant
John Sponsler ... composer: additional music
Erich Stratmann ... temp music editor
James Thatcher ... musician: french horn
Martin Tillman ... soloist: cello
Greg Vines ... additional score recordings
Dave Wells ... music copyist
Booker White ... head of music preparation
Andrew Zack ... choir coordinator
Hans Zimmer ... composer: additional music
Denise Carver ... music clearances (uncredited)

Transportation Department 

Pete Bianco ... driver
Phil Blackaby ... driver
Danny Bress ... driver for Mr. LaBeouf
Alex E. Burns ... transportation
Bruce Callahan ... transportation
Michael Chonos ... set dresser truck driver
Gregory J. Cimino ... transportation coordinator: East Coast
David Coffey ... driver
David W. Dale ... driver
Christian G. Ervin ... set dresser truck driver
Doraifay Estrada ... driver
Gary Fabiano ... transportation
Robert Foster Jr. ... driver: honeywagon
Danielle Fredrickson ... transportation dispatcher
Joey Freitas ... transportation captain
Anthony Gregorio ... driver
Corbin Kelly ... mechanic
Kirk Kelly ... transportation mechanic
Michael Kelly ... driver
Michael W. LeMaster ... driver: special equipment
Lily Mace ... driver
Peter Mandel ... mechanic
Willmont Matthew ... set dresser truck driver
William McCleery ... transportation co-captain
Tim McGaughy ... production driver
Moreno Micheal ... set dresser truck driver
Michael A. Moreno ... set dresser truck driver
Bill Neckrock ... driver
Mitchell J. Neri ... driver
Kevin Norwood ... driver generator operator
Randy Peters ... transportation coordinator
Scott Philbrick ... car carrier driver
Bea S. Rembeczky ... transportation production assistant
Claudia Rojas ... transportation dispatcher
Sean C. Ryan ... driver
Adam Schoon ... transportation assistant: East Coast
Bruce Shanahan ... transportation captain
Cesar Solis ... driver
William M. Staab ... construction driver
Olivier Suffert ... unit driver: Paris
Scott Tyler ... set dresser truck driver
David Urich ... picture car coordinator
Erik Von Hof ... driver (as Eric Von Hof)
George Waidelich ... driver
Christopher Weippert ... driver
Candace Wells ... transportation captain
Ron Yakshe ... driver
John R. Dove ... driver (uncredited)
Lawrence John ... driver (uncredited)

Other crew 

Rami Afifi ... production assistant: Jordan
Tarik Afifi ... production assistant
Diala Al Raie ... assistant production coordinator
Bader Alami ... set production assistant
Elise Aliberti ... assistant: Mr. di Bonaventura
Amy Allen ... executive assistant: Mr. Bay
Tamara Andrews ... animal trainer
Greg Aronowitz ... promotional art
Ahmad Atawneh ... production assistant
Nada Atieh ... daily set production assistant
Michael Wesley Aycock ... key assistant location manager
Rachel A. Bailey ... production assistant
Lori A. Balton ... location scout
Kristofer Barton ... office production assistant: East Coast
Gregory Bishop ... project officer: department of defense
Rey Boemi ... production assistant
Colin Borden ... production assistant
Brooks Boutwell ... location assistant
Tim Bradley ... production assistant
J. Todd Breasseale ... army project officer (as Maj. J. Todd Breasseale)
Kathleen Breton-Collier ... set teacher
Erika Brice ... administrative assistant
Cameron Brown ... production assistant
Michael J. Burmeister ... location manager: new mexico
Jenny Lynn Burnett ... post-production accountant
Allyn Camp ... production assistant
Robert P. Campbell ... production assistant
Jerry Carville ... key second assistant accountant
Justin Carville ... assistant accountant
Adam Chazen ... office production assistant: East Coast
Chrismandu ... stand-in
Siobhan Claridy ... first assistant accountant
Jaimie Concilor ... animal trainer
Susan Core ... production assistant
Stephenson Crossley ... key assistant location manager
Barry Curtis ... production assistant
Chris Davis ... production assistant
Jason De Meo ... second assistant accountant
Casey Lynn De Stefano ... assistant location manager
Gary Deamer ... parking production assistant
Matthew Devadas ... production assistant
Allison T. DiBiase ... set production assistant
Joe Digaetano ... pyrotechnic foreman
Mandi Dillin ... key assistant location manager
Sean Donnelly ... production assistant: East Coast
Owen Drake ... production assistant
Tammy Dugen ... lead stand in
Cate Eckenrode ... set production assistant
Brooklin Eleoff ... set production assistant
Kai Ephron ... key assistant location manager
Chris Farrow ... aerial shots
David Fencl ... armorer
Perri Fichtner ... key assistant location manager
Chloe Finch ... production assistant
Tom Finer ... office production assistant: East Coast
Rudi Fischer ... assistant location manager: east coast
Vincent Joseph Flaherty ... armorer
John Galloway ... assistant location manager: East Coast
Erica Getler ... production secretary
Michael Glaser ... production assistant
Megan Goedewaagen ... production assistant
Karen Golden ... script supervisor
Orlando R. Gonzales ... production coordinator
Chris Gormley ... location assistant: East Coast
Kelly Gregory ... additional production assistant
Conor Griff ... assistant: Mr. Kruger
Serena Guerrero ... assistant: Mr. Murphy
Gabriela Gutentag ... production publicist
Vanessa Gutin ... assistant production coordinator: East Coast
Staci Hagenbaugh ... assistant location manager
Matt Haggerty ... set production assistant
Marc Haimes ... studio executive
Chris Hall ... additional location production assistant
Francisco G. Hamm ... military advisor
Hunter Hancock ... assistant: Mr. DeSanto / assistant: Tom DeSanto
Temma Hankin ... location assistant
Logan Hard ... payroll clerk
K.K. Hareb ... set production assistant
Mustafa Harris ... set production assistant
Mike 'Pigpen' Hernandez ... military air boss (as Lt. Col. Mike 'Pigpen' Hernandez)
Michael Hjelmstad ... motion picture and television liaison
Jonathan Hook ... location manager
Blair Howley ... production assistant
Jeff Hubbard ... set production assistant
Jonas Huerta ... production assistant
Harry Humphries ... military advisor
Heather Imerman ... set production assistant: East Coast
Jim Ivy ... construction medic
C.J. Izzo ... production assistant
Ilt Jones ... supervising location manager
Tim Jones ... assistant: Mr. Kurtzman and Mr. Orci
Benjamin Kanes ... stand-in: Shia LaBeouf
Michael Kase ... associate: Mr. Bay
Alex Katsnelson ... assistant: Mr. Kurtzman and Mr. Orci
Katie Kelly ... navy public affairs (as Lieutenant Katie Kelly)
Kirk Kelly ... maintenance group
Heather Kilness ... on-set medic / set medic
Celena Klansnic ... accounting clerk
Richard Klein ... political consultant: McLarty Media
Nick Klinger ... office production assistant: East Coast
Richard Klotz ... location scout
Katherine Kohler ... assistant accountant: post production
David Krudis ... payroll accountant
Courtney LaBree ... assistant production coordinator
Onya Lambert ... production assistant
Kevin LaRosa ... pilot
David B. Leener ... product placement
Suzanne Lehfeldt ... assistant production coordinator
Nico Lehmann ... set production assistant: East Coast
Ryan Leightner ... production assistant
Michael David Lynch ... additional set production assistant: Los Angeles
Annelle Lynne ... production assistant
Corey A. Mace ... production assistant
Tamara Maellaro ... medic
Andrew Malkasian ... production assistant
Denise Mara ... assistant accountant
Michael J. Marino ... production assistant
Said El Marouk ... visual consultant
Timothy J. McDermott ... production assistant
Rachel McDonald ... set production assistant
Kyle McGatlin ... assistant production coordinator
Denise Morgan McGrath ... production accountant
Elizabeth McMullan ... animal trainer
Emily McNabb ... stand-in: Megan Fox
Jim McNutt ... additional production assistant
Marc Meeks ... key assistant location manager
Randy Miller ... animal trainer: tiger
Marlon Montgomery ... technology project manager
Richard C. Morrow ... location assistant
Forrest Moss-Vreeland ... production assistant
Brian Nailing ... head cook
Moh'd Nawafleh ... unit location assistant (as Mohammed 'Qabba' Al-Nawafleh)
Matthew Dillon Noonan ... assistant location manager
Terry Notary ... choreographer / movement coach
Yuichi Ohi ... assistant: Mr. LaBeouf / trainer: Mr. LaBeouf
Ryan Oley ... intern
Nagham Osman ... production coordinator: Egypt unit
Tyler Ott ... production assistant
Rob Overbeck ... production assistant
Manny Padilla ... key assistant location manager
Michael Papac ... armorer
Joli Parker ... executive assistant: Mr. Bay
Peggy Pere ... air ground coordinator: Middle East
Bill 'Ajax' Peris ... military air boss (as Lt. Col. Bill 'Ajax' Peris)
Linda Pianigiani ... assistant: Mr. di Bonaventura
Troy Proffitt ... production assistant
Stephanie A. Purdy ... animal trainer
Alan D. Purwin ... aerial coordinator
Zachary Quemore ... location production assistant
Saeb Abul Ragheb ... set production assistant
Michael Randolph ... key craft service
David Raynor ... production coordinator: East Coast
Roxanne Reaver ... construction accountant
Matt Reilly ... assistant: Mr. Bryce
Paul 'Sled' Reynolds ... animal coordinator / animal trainer
Brieann Rich ... key craft service
Michael Rich ... production assistant
Nicholas Rich ... key set medic
Santos P. Rodriguez ... cook assist
Margo Romano ... second assistant accountant
Chuck Rousseau ... armorer
Nancy Sandberg ... director: production finance: "Digital Domain"
Gregory Santoro ... set production assistant
Michael Saunders ... set production assistant
Lara Sawalha ... office production assistant
Omar Sawalha ... set production assistant
Marlena Schaefer ... site representative
Charles Scheinblum ... production assistant
Trevor Schliefer ... production assistant
Christopher Scott ... set production assistant: Virginia
C. Alexander Sears ... computer and video coordinator
Jay Shepley ... production assistant
Paul Sinor ... project officer: department of defense
Ben Skorstad ... helicopter pilot
Christopher Snow ... medic
Heather Soellner ... stand in: Isabel Lucas / stand in: Megan Fox
Matthew R. Staley ... stand-in: Shia LaBeouf
Anthony Steinhart ... set production assistant
Kate Stewart ... production assistant
Devon Stinson ... production assistant
Kevin Streckewald ... location rep
Philip M. Strub ... u.s. department of defence
Kelvin Sun ... production assistant
Rob Swenson ... key assistant location manager: Los Angeles & Egypt
Katie Taylor ... production secretary
Daniel Teller ... production assistant
Nick Teta ... assistant military advisor
L. Dillon Thomas ... production assistant
Wayne Toth ... puppeteer
Gary Trentham ... desert southwest coordinator
Jodi Tripi ... stock footage researcher
Mike Tsucalas ... set production assistant
Lora Umphress ... additional payroll accountant
Dirk Vahle ... pilot
Ben Van der fluit ... set production assistant
Keomanee Vilaythong ... location coordinator
Matthew von Manahan ... production assistant
Bruce Wafful ... local location assistant
Eric Wahlstrom ... office production assistant: East Coast
Mariellen Ward ... additional production assistant
Adam I. Watts ... production assistant (uncredited)
Matthew Wersinger ... location manager
Wade Whitman ... location manager
Fawaz Zoubi ... unit location manager
Jennifer Burdick-Baklarov ... additional set production assistant (uncredited)
Michael D. Lusby ... training supervisor (uncredited)
Brian McCulley ... acting coach: Jonathon Trent (uncredited)
Steven R. Molen ... head of production (uncredited)
Daniel Joseph Mooney ... production assistant (uncredited)
Denise Mora ... second assistant accountant (uncredited)
A.D. Pearson ... production assistant (uncredited)
Catherine Pittman ... dog trainer (uncredited)
Richard Rowntree ... production team: London (uncredited)
Akiko Shima ... dialect coach (uncredited)
Leah Spicer ... set production assistant (uncredited)
Stephanie Swearingen ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Zahi Hawass ... the producers wish to thank (as Dr. Zahi Hawass)
Shôji Kawamori ... special thanks
Masashi Kishimoto ... special thanks
Kenji Knakamura ... special thanks
Sharon Pinkenson ... special thanks
Matt Reeves ... special thanks
Von Roberts ... special thanks
Michael L. Smith ... special thanks: script advisor (as Lieutenant Michael Smith)
Philip M. Strub ... the producers wish to thank: Department of Defense Liaison (as Philip Strub)
Hans Zimmer ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page