Edit
The Big Year (2011) Poster

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Frankel

Writing Credits  

Howard Franklin ... (screenplay)
 
Mark Obmascik ... (book "The Big Year: A Tale of Man, Nature, and Fowl Obsession") (inspiration)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Historical Montage Narrator (voice)
...
...
...
Vicki
...
Vicki's Fiancée
...
...
...
...
...
...
...
...
Greg Kean ...
...
Birder's Daughter (as Eva Allan)
Bill Dow ...
...
...
...
...
...
Craig Bockhorn ...
...
...
...
...
...
...
...
...
Jan Bos ...
Local Newsman (High Island)
Kate Gajdosik ...
Local Newswoman (High Island)
William Samples ...
...
Marci T. House ...
...
...
Rick McIntire (as Steven R. Weber)
...
Scott (as Chris Redman)
...
...
...
...
Doreen Ramus ...
CB Announcer
Terence Kelly ...
Steve Darling ...
Anchorage Weatherman.
Jon Frankel ...
...
Kath Dugray ...
...
Morgan Brayton ...
...
Sheelah Megill ...
...
...
Dee Jay Jackson ...
Parking Attendant (as DeeJay Jackson)
Calvin Lee ...
Tshering Garie ...
Rest of cast listed alphabetically:
Jackson Handy ...
Attu Birder (uncredited)
...
Coffee Shop Patron (uncredited)
...
Lawyer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Stuart Cornfeld ... producer
Carol Fenelon ... executive producer
Curtis Hanson ... producer
Jeffrey Harlacker ... associate producer
Jeremy Kramer ... executive producer
Karen Rosenfelt ... producer
Ben Stiller ... executive producer
Brad Van Arragon ... co-producer

Music by 

Theodore Shapiro

Cinematography by 

Lawrence Sher ... director of photography

Film Editing by 

Mark Livolsi

Casting By 

Margery Simkin

Production Design by 

Brent Thomas

Art Direction by 

Michael Diner
Martina Javorova

Set Decoration by 

Peter Lando

Costume Design by 

Monique Prudhomme

Makeup Department 

Joseph A. Campayno ... makeup artist: Mr. Martin
Janella Churchill ... assistant makeup artist
Angel De Angelis ... hair stylist
Leah Ehman ... first assistant makeup artist
Geraldine Jones ... hair stylist: Mr. Wilson (as Gerry Jones)
Nicki Ledermann ... key makeup artist
Lisa Love ... department head makeup / makeup artist: Mr. Black
Cassandra Saulter ... makeup artist
Andrea Simpson ... first assistant hair stylist
Sarah Bergeest Still ... makeup artist (as Sarah Bergeest)
Fay von Schroeder ... makeup artist (as Faye von Schroeder)
Debra Wiebe ... department head hair / hair stylist: Mr. Black
Patty York ... makeup artist: Mr. Wilson

Production Management 

Blair Breard ... unit production manager
Warren Carr ... unit production manager
Jeffrey Harlacker ... post-production supervisor
Tracey Nomura ... unit manager
Michael Williams ... unit production manager (as J. Michael Williams)

Second Unit Director or Assistant Director 

Jim Brebner ... first assistant director
Mark Bunting ... second assistant director
Mark Carter ... first assistant director: helicopter unit / first assistant director: second unit / second assistant director (additional photography)
Steve Eathorne ... second assistant director: second unit
Jenna Irvine ... trainee assistant director
Cy Peck ... third assistant director

Art Department 

Erkin Aycen ... lead scenic artist (as Erkin Aycan)
Brent Bennett ... set decoration buyer
Laurel Bergman ... assistant art director
Kurt Bruun ... props buyer
Scott Calderwood ... assistant set decorator
John Chaschowy ... lead greens
David Clarke ... assistant art director
Joshua Cockerham ... on-set carpenter
Rob Dampier ... construction foreman
Darian Deering ... dresser
Dylan Dowd ... head greensperson
David Dowling ... property master
Jay Erickson ... buyer
Les Ford ... playback animator
Sonia Gemmiti ... art department assistant
Chris Gilmour ... lead dresser
Sean Goojha ... art department coordinator
Wes Hamby ... assistant property master (as Wesley Hamby)
Leesa Hanna ... set decoration coordinator (as Leesa Lee Hanna)
Shay Hilliard ... sign fabricator
Adrian Hrytzak ... graphic designer
Aaron Jordan ... head sculptor
Jeff Jordan ... lead metal fabricator (as Geoff Jordan)
Jesse Joslin ... construction coordinator
Jacques Larrue ... dresser
Cody Larson ... on-set dresser
Sean Lavoie ... paint coordinator
Vern Lavoie ... paint foreman (as Vernon Lavoie)
Spencer Louttit ... assistant property master
Mike Marsten ... dresser (as Mike Marston)
Keith McCulloch ... construction foreman
Guy Miller ... dresser
Darren Moore ... best boy greens
D. Martin Myatt ... props assistant
Anthony O.H. Navarro ... set dresser
Fanny Pereire ... art consultant
David Pirrie ... on-set painter
Barry Rennie ... lead carpenter
Andrew Rowland ... lead location carpenter
Zach Selter ... set dresser
Sarah M. Smith ... greens person
Danielle Taylor ... construction first aid
Vincent Thomas ... concept artist
Adrien Van Viersen ... storyboard artist
Lori West ... graphic designer

Sound Department 

Derek Casari ... adr stage engineer
Bob Chefalas ... sound re-recording mixer
Rick Chefalas ... first assistant sound editor
Marko A. Costanzo ... foley artist
Tom Fleischman ... sound re-recording mixer
Michael Fowler ... adr recordist
David Husby ... production sound mixer
Kenton Jakub ... adr editor
Bret Johnson ... sound re-recordist
George A. Lara ... foley mixer
Michael Miller ... adr mixer
Charles O'Shea ... boom person (as Charlie O'Shea)
Eric Potter ... sound effects recordist
Nicholas Renbeck ... supervising dialogue editor
Wyatt Sprague ... sound effects editor
Paul Tirone ... sound re-recordist
Candice Todesco ... cable person
Paul Urmson ... supervising sound editor
Thomas Varga ... sound mixer (new york)
Steven Visscher ... supervising foley editor
David Wyman ... additional production sound mixer
Lawrence Zipf ... assistant sound editor

Special Effects by 

Alex Burdett ... special effects coordinator
Dave Dunaway ... special effects rigger
Robert Falck ... special effects foreman
Miles May ... special effects buyer
Randy Parks ... fabricator
Mike Splatt ... special effects technician
Adam Tayler ... best boy special effects
Andrew Verhoeven ... motion base operator

Visual Effects by 

Nidhi Agarwal ... matchmove artist: MPC
Rohit Agarwal ... roto animation artist: The Moving Picture Company
Lee Alexander ... matchmove lead: MPC
K.H. Aslam ... senior matchmove artist: MPC Bangalore
Romain Bayle ... matte painting supervisor
Kent Blocher ... visual effects assistant editor
Landon Bootsma ... digital compositor: MPC
Jeffrey Burt ... lead layout artist
David Cameron ... lead data/render operations: MPC
Korey J. Cauchon ... visual effects producer: Prime Focus
Eric D. Christensen ... visual effects supervisor: Factory VFX
Ryan B. Clarke ... digital compositor: MPC
Rob Crone ... visual effects assistant coordinator (as Robert Crone)
Jaime Burés Cuco ... senior nuke technical director
Mark Curtis ... compositing head of department: MPC Vancouver
Adam Davis ... head of crowd sim
Stanley A. Dellimore ... head of layout: MPC
Pete Dionne ... CG supervisor: The Moving Picture Company
Ryan Duffy ... scanning: deluxe New York
Kishan E. Chandran ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Scott Eade ... senior layout artist: MPC
Tarek Elaydi ... lighting technical director
Joe Eveleigh ... lead lighting
Boominathan Frances ... matchmove artist
Jigesh Gajjar ... matchmove supervisor: The Moving Picture Company
Sigurjón F. Gardarsson ... digital compositor
Oded Granot ... digital compositor: Prime Focus
Bryan Jones ... lead compositor
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Patrick Kavanaugh ... visual effects supervisor: Prime Focus
Christian Kontis ... digital restoration artist
Aaron Kramer ... lookdev and lighting artist
Sujay Kumar G. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Wendy Lanning ... visual effects producer: Prime Focus Visual Effects
Shandy Lashley ... visual effects coordinator
Michelle Ledesma ... visual effects coordinator
Jooyong Lee ... digital compositor: Prime Focus
Ryan Sunghun Lim ... modeler
Darren Little ... senior modelling technical director and grooming specialist: MPC
Marika D. Litz ... digital restoration artist
Angela Magrath ... lead character technical director
Matt Mayer ... visual effects assistant editor
Claire McLachlan ... digital compositor: Prime Focus
James McPhail ... effects technical director: MPC
Rebecca Melander ... lead texture artist
Juan Melgoza ... digital artist
David Miles ... digital production manager: Factory VFX (as David Miles Wolkind)
Buhas Mohammedunny P. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Mo Mohamoud ... roto/prep artist
Travis Moore ... digital artist
Devan Mussato ... character td: MPC
Leona Naidoo ... vfx editor
Erik Nordby ... visual effects supervisor: MPC
Gurpreet Singh Pannu ... matchmove artist: MPC
Stephen Paschke ... digital compositor
Rodgers Paul ... matte painter
Diego Piccinato ... prep lead: MPC
Andrew Poole ... visual effects production manager
Michael Ranalletta ... digital compositor: MPC
Colin Riley ... compositor
Liz Roberts ... visual effects producer: MPC
Eric J. Robertson ... visual effects producer / visual effects supervisor
Chris Rogoski ... rotoscope artist: Prime Focus
Philip Rosado ... cg modeler
David Rose ... digital compositor: prime focus
Maya D. Roza ... digital compositor: Prime Focus (as Dorian Roza)
Chris Ryan ... senior technical director
Mohan Sangeeth ... production coordinator: MPC
Daryl Sawchuk ... animation supervisor: The Moving Picture Company
Rahul Sharma ... digital artist: MPC
Sachin Shivkar ... matchmove Artist: MPC
Bradey Strong ... lighting td: MPC
Kelly Swenson ... visual effects artist: Factory VFX
Patrick Tasse ... animator
Anna Terekhova ... digital compositor
Radley Teruel ... digital effects supervisor: Factory VFX
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Vincent Thomas ... senior digital matte painter
Joel Thompson ... visual effects editor
Rich Thorne ... visual effects consultant
Peter Toufidis ... senior matte painter: MPC
Micole Toyloy ... digital artist: Factory VFX
Donald Tse ... digital compositor
Patton Tunstall ... digital artist
Vasantharajan.g.d ... matchmove artist
Darren Wall ... digital compositor
Derek Wolfe ... effects technical director
Christal Wolgamott ... visual effects producer: Factory VFX
Chris Wood ... digital compositor: MPC
Teh-wei Yeh ... lighting technical director: MPC
Eric Zhang ... texture artist: MPC
Feliciano di Giorgio ... imaging supervisor/vfx (uncredited)
Jaye Krebs ... compositor: MPC (uncredited)
Anselm Seherr-Thoss ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Mark Aisbett ... stunts
Ed Anders ... stunt coordinator
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Celia Bond ... stunts
Curt Bonn ... stunts
Byron Briscoe ... stunts (as Byron Brisco)
Dave Campbell ... stunts
Janene Carleton ... stunts
Mike Carpenter ... stunts
Laura Lee Connery ... stunts
Mike Crestejo ... stunts
Kim Duess ... stunts
Ryan Ennis ... stunts
Leif Havdale ... stunts
Scott Nicholson ... stunts
Todd Scott ... stunts
Ty Trand ... stunts
Jimmy Waitman ... stunts
Owen Walstrom ... stunts
Gregory Wise ... stunts (as Gregory S. Wise)
Brent Woolsey ... stunts
Janene Carleton ... stunt driver (uncredited)
Jeff Hotte ... safety diver (uncredited)
Cody Laudan ... stunt driver (uncredited)
Tony Lazzara ... stunt driver (uncredited)
Dan Redford ... stunt driver (uncredited)
Jeff Sanca ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Alexander ... rigging grip
Greg Beaton ... focus puller: "b" camera
Yves Bernadet ... lamp operator
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Jeffery Bjorgum ... video assist
Richard Boisvert ... lamp operator
Alex M. Cacciarelli ... video assist operator: Los Angeles
Andrew Capicik ... second assistant camera: "b" camera (as Andy Capicik)
Andrew Cavagnet ... video assist: New York
Murray Close ... still photographer
John Clothier ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Scott Cozens ... camera loader
Andy Day ... gaffer: New York
Ken Decker ... generator operator
Anthony DeFrancesco ... film loader: New York unit
John Dekker ... gaffer (as John C. Dekker)
Todd Doiran ... rigging best boy electric (as Todd Doiron)
Julie Donovan ... focus puller: "a" camera
Tony Durke ... rigging lighting technician
James J. Ferris ... electrician
Gil Forrester ... dolly grip
Andre Gheorghiu ... video assist
Dan Gorval ... best boy grip
Peter Graf ... aerial camera system tech eclipse
Curt Griebel ... key rigging grip (as C.G. Griebel)
Tyler Guenther ... rigging grip
Bryan G. Haigh ... second assistant camera: second unit
Sean M. Harding ... focus puller: "b" camera (as Sean Harding)
Jon L.J. Helgason ... rigging electric
Craig Jones ... best boy electric
Byron Kopman ... rigging best boy electric
Jared Krenz ... camera trainee
Andrew Learmonth ... key video assist
David Lourie ... focus puller: "c" camera
Andrew Mackie ... best boy rigging grip
Charlie Marroquin ... key grip: New York
Michael Mayo ... rigging gaffer
Monica Mayo ... lighting technician
Jeff Muhlstock ... camera operator: New York Unit (2010) / steadicam operator: New York Unit
Kim Olsen ... key grip
Gene Page ... still photographer: Florida
Dylan Paul ... balloon light technician
Robert Petrin ... ultimate arm operator
Pawel Sedzimir ... rigging best boy electric
Leon Serginson ... grip
Bryce Shaw ... company grip
Richard Sinclair ... second assistant camera: "a" camera (as Rich Sinclair)
Trig Singer ... camera operator: "c" camera
Troy James Sobotka ... company grip (as Troy Sobotka)
Andrew Towson ... lamp operator
Shai Vera ... best boy rigger
Jarred Waldron ... gaffer: additional unit
Pat Waller ... rigging grip
Barry Wetcher ... still photographer: New York
Aaron Wik ... company grip
James Williams ... libra head technician
Andrew D. Wilson ... camera operator: "b" camera (as Andy Wilson)
Brendan Wilson ... set electrician
Carrie Wilson ... second assistant camera: "c" camera
Adriene Wyse ... second assistant camera

Animation Department 

Andy Lemoine ... 2D animation & illustration
Chris McGaw ... character animator
Jason Snyman ... senior animator
Blaine Toderian ... animator: Moving Picture Company

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada
Todd Feldman ... extras casting
James Forsyth ... extras casting
Justine Hempe ... casting associate
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Amy Nygaard ... casting associate: Canada
Laura Obenaus ... casting assistant: Canada
Joanna Davis ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lucas Comstock ... set costumer (as Lucas Cornstock)
Summer Eves ... truck costumer
Eileen Gano ... set costumer
Jennifer Grossman ... costume coordinator
Lise Hache ... assistant costume designer
Barrett Hong ... wardrobe supervisor: NY unit
Paul Lavigne ... set supervisor (as J. Paul Lavigne)
Heather Osborne ... personal costumer: Mr. Black
Paula Plachy ... costumer: prep
Don Vargas ... personal costumer: Mr. Martin

Editorial Department 

Brian Boyd ... colorist
Pete Conlin ... post production
Richard Cordes ... colorist: dailies
Molle DeBartolo ... digital intermediate project manager
Kenny Dodson ... editorial production assistant (as Kenny Lee Dodson)
Joe Gawler ... digital intermediate colorist
John Hill ... assistant editor (as John Andrew Hill)
Jonathan Hoffman ... post production
William Kruzykowski ... first assistant editor (as William Joseph Kruzykowski)
Jason Miller ... post-production coordinator
David Rogow ... additional editor
Jonathan Sanden ... digital intermediate editor
Darrell R. Smith ... digital intermediate supervising producer
Maggie Studwell ... editorial production assistant
Jim Passon ... color timer (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Bryan Carrigan ... digital score recordist
Gloria Cheng ... musician: celeste
Dan DiPrima ... supervising music editor
George Doering ... musician
Thomas S. Drescher ... music editor (as Thomas Drescher)
Sierra Drucker ... music coordinator
Chris Fogel ... music mixer
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Mark Graham ... head of music preparation
Randy Kerber ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Julia Michels ... music supervisor
Victor Pesavento ... music preparation
Peter Rotter ... music contractor
Jason Ruder ... music editor
Steven L. Smith ... music preparation
Greg Dennen ... stage manager: Newman scoring stage (uncredited)

Transportation Department 

Kelly Charlton ... driver
Terence Cochlan ... unit driver
Matthew Habgood ... picture car wrangler
Ian-Peter Jacobi ... transportation
Maykel Sanchez ... transportation
Gus Sardina ... transportation
Fred Stephens ... insert car operator
Ian Thompson ... picture bus wrangler
David G. Todd ... driver generator operator
Mike Witherington ... driver

Other crew 

Richie Adams ... title designer: main and end titles; montage sequences
Debera Barager ... production accountant
Patricia Barry ... second assistant production coordinator (as Pat Barry)
Marc Borja ... assistant accountant
Rebecca Boyle ... script supervisor: Los Angeles
Rich Brown ... assistant accountant: payroll
Corine Buffel ... production coordinator
James Burgin ... marine crew
Bill Burns ... location scout
Christian Byrd ... marine boat captain
Jonathan Cairns ... location scout/assistant
Al Cerullo ... helicopter pilot
Maria K. Chavez ... location manager (2010)
Jason Collier ... assistant location manager
Alana Comeau ... production assistant
Susan Crawford ... production coordinator
Jason Crosby ... marine coordinator
Peter Cummings ... clearance/product placement coordinator
Katharine Currie ... payroll clerk
Amanda Dobson ... assistant chef: Season's Fine Food
Marion Dobson ... chef: Season's Fine Food
Graham Donahoe ... key production assistant
Dana Dubé ... animal wrangler
Rita Duffey ... location manager: Everglades / locations department: Florida unit
Samantha Kreitzer Dyer ... assistant production coordinator: NY unit (as Samantha Kreitzer)
Maggie Engelhardt ... production coordinator: New York
Noelia Estrada ... assistant: Mr. Cornfeld
Susana Inés Fattorini ... location accountant
Jason Fesel ... production assistant: New York
Jonathan Fox ... production assistant
Jessica Franks ... assistant: Mr. Wilson
Jennifer Zolten Freed ... post-production accountant (as Jennifer Freed)
Joshua A. Friedman ... paperwork production assistant: NY unit
Ed Gately ... additional production assistant: NY unit
Michael Gazetas ... location manager
Victoria Hallebo ... location set production assistant
Cullman Hedges ... assistant: Mr. Wilson
Bill Henderson ... security co-captain
Diane Hounsell ... script supervisor: New York
Joel Hurley ... location scout
Lorraine Jamison ... unit publicist
Sylvia Jang ... accounts payable
Paul Jasper ... bird trainer
Kurt Miles Joudrey ... production assistant
Sam Kim ... office production assistant (as Samuel Kim)
Scottie Knollin ... stand-in: Owen Wilson
Joe Kornago ... security captain
Robyn Kubena ... assistant production office coordinator: Los Angeles and Miami
Scott Kukurudz ... production assistant
Dan Kuzmenko ... on-set assistant location manager
Susan Lambie ... script supervisor
Willan Leung ... key production assistant
Gerri Logan ... assistant location manager
Flemming Lund ... assistant location manager
Brendan C. Lynch ... staff production assistant
Caroline MacVicar ... assistant: Ms. Rosenfelt
Otto Mak ... location scout
Xavier Manrique ... assistant: Mr. Frankel
Melissa Marlette ... production assistant
Anthony McClendon ... location scout: new york
Amy Miller ... craft service (as Amy R. Miller) / first aid (as Amy R. Miller)
Greg Miller ... consultant: birds
Nathaniel Moher ... assistant production coordinator
Jeff Mohs ... location scout
Tim Moshansky ... location scout
Janet D. Munro ... community liaison: Yukon unit
Michael Neale ... location manager: reshoots
Shannon Nielsen ... craft service assistant / first aid assistant
Frédéric North ... helicopter pilot: pilot (as Fred North)
Greg Nye ... location coordinator: Miami unit
Mark O'Brien ... assistant location manager
Tara Jean O'Brien ... production assistant
Rino Pace ... location manager
Karen Pelrine ... first assistant production coordinator
Bill Richards ... helicopter pilot: eclipse (as Billy Richards)
Jarod Ridge ... assistant marine coordinator
Lawra Robertson ... assistant: Mr. Van Arragon
Mick Rochon ... location scout
Temple Rohl-Burdekin ... key production assistant
Aja Kai Rowley ... location assistant/scout
Tyler Scott ... production assistant
Katie Shook ... assistant: Mr. Black
Nate Shull ... location assistant
Winona Sim ... playback coordinator
Kathie Singh ... production assistant
Cherie Smid ... bird trainer
Christopher Spencer ... assistant: Mr. Martin
Jon Stephenson ... marine safety coordinator
Patrick Subarsky ... key production assistant
Thierry Tanguy ... location manager
Regina Taufen ... epk producer
Devin Taylor ... playback editor
Laura May Taylor ... production assistant
Robert Teten ... production assistant: New York Unit
David Scott Thomson ... production assistant
Iris Torres ... production assistant: assistant director
Erin Unrau ... accounts payable clerk
Amy Greene Vines ... production coordinator: Miami
Luca Waldman ... production assistant: NY unit
Ilene Waterstone ... executive assistant: Mr. Martin
Steve Wright ... aerial coordinator (as Steven Wright)
Ricou Browning Jr. ... marine coordinator (uncredited)
Brandon Schiffli ... office production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page