IMDb > The 40th Annual Emmy Awards (1988) (TV)

The 40th Annual Emmy Awards (1988) (TV) More at IMDbPro »


Overview

User Rating:
4.8/10   6 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 8% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Contact:
View company contact information for The 40th Annual Emmy Awards on IMDbPro.
Release Date:
28 August 1988 (USA) See more »

Cast

 

Kirstie Alley ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Comedy Series & Presenter: Best Music Direction

Bea Arthur ... Herself - Winner: Best Lead Actress in a Comedy Series (as Beatrice Arthur)
Joseph Barbera ... Himself - Winner: Governor's Award

Bonnie Bartlett ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Drama Series

Ed Begley Jr. ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Drama Series

Corbin Bernsen ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Drama Series

Timothy Busfield ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Drama Series

Stockard Channing ... Herself - Nominated: Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Special

Dabney Coleman ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Comedy Series & Best Supporting Actor in a Miniseries or a Special
Jan Cornell ... Herself - Winner: Best Variety, Music or Comedy Program

Hume Cronyn ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Miniseries or a Special

Tony Danza ... Himself - Designated Acceptor

Danny DeVito ... Himself - Presenter: Directing Awards

Susan Dey ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Drama Series & Presenter: Writing Awards

Sam Donaldson ... Himself - Presenter: Best Drama / Comedy Special

Peter Douglas ... Himself - Winner: Best Drama / Comedy Special

Larry Drake ... Himself - Winner: Best Supporting Actor in a Drama Series

Polly Draper ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Drama Series

Julia Duffy ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Comedy Series

Nora Dunn ... Liz Sweeney (as The Sweeney Sisters)

Jill Eikenberry ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Drama Series

Peter Falk ... Himself - Presenter: Best Lead Actress in a Comedy Series / Drama Series / Miniseries or a Special

John Forsythe ... Himself - Presenter: Best Supporting Actress in a Comedy Series / Drama Series / Miniseries or a Special

Michael J. Fox ... Himself - Winner: Best Lead Actor in a Comedy Series & Presenter: Best Drama Series
Ian Fraser ... Himself - Winner: Best Music Direction

Paul Fusco ... ALF (voice)

Estelle Getty ... Herself - Winner: Best Supporting Actress in a Comedy Series

Robin Givens ... Herself - Presenter: Best Costume Design for a Variety or Music Program

Sharon Gless ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Drama Series & Presenter: Best Variety, Music or Comedy Program
David J. Goldberg ... Himself - Winner: Best Variety, Music or Comedy Program

Gale Gordon ... Himself - Presenter: Best Individual Performance in a Variety or Music Program

Kelsey Grammer ... Himself - Nominee : Best Supporting Actor in a Comedy Series

Paul Haggis ... Himself - Winner: Best Drama Series & Best Writing in a Drama Series
William Hanna ... Himself - Winner: Governor's Award

Woody Harrelson ... Himself - Winner: Best Supporting Actor in a Comedy Series

Jackée Harry ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Comedy Series (as Jackée)

Katherine Helmond ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Comedy Series

Sherman Hemsley ... Himself - Presenter: Best Comedy Series

Marshall Herskovitz ... Himself - Winner: Best Drama Series & Best Writing in a Drama Series

Gregory Hoblit ... Himself - Winner: Best Director in a Comedy Series & Nominee: Best Drama Series / Best Writing in a Drama Series

Jan Hooks ... Candy Sweeney (as The Sweeney Sisters)

Penn Jillette ... Himself - Presenter: Creative Arts Awards (as Penn & Teller)

Ann Jillian ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Miniseries or a Special

Stacy Keach ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Miniseries or a Special

Richard Kiley ... Himself - Winner: Best Lead Actor in a Drama Series

John Larroquette ... Himself - Winner: Best Supporting Actor in a Comedy Series & Presenter: Writing Awards

Jack Lemmon ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Miniseries or a Special

John Lithgow ... Himself - Presenter: Outstanding Music Direction

Penny Marshall ... Herself - Presenter: Directing Awards

Rue McClanahan ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Comedy Series
Pete Menefee ... Himself - Winner: Best Costume Design for a Variety or Music Program

Don Mischer ... Himself - Winner: Best Variety, Music or Comedy Program

Mary Tyler Moore ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Miniseries or a Special & Presenter: Lead Actor Awards

Leonard Nimoy ... Himself - Presenter: Best Minseries

Ken Olin ... Himself - Audience Member
Robert Papazian ... Himself - Winner: Best Drama / Comedy Special

Rhea Perlman ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Comedy Series

Ron Perlman ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Drama Series

Christina Pickles ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Drama Series

Anthony Quinn ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Miniseries or a Special

Alan Rachins ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Drama Series

Tim Reid ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Comedy Series

John Ritter ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Comedy Series

Susan Ruttan ... Herself - Nominee: Best Supporting Actress in a Drama Series

Peter Scolari ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Comedy Series

Jane Seymour ... Herself - Winner: Best Supporting Actress in a Miniseries or a Special

Garry Shandling ... Himself - Nominee: Best Writing in a Comedy Series & Presenter: Best Supporting Actor Awards

William Shatner ... Himself - Presenter: Best Minseries

Jeffrey Silver ... Himself - Winner: Best Comedy Series

Jimmy Smits ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Drama Series

Mary Steenburgen ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Miniseries or a Special

George Stevens Jr. ... Himself - Winner: Outstanding Miniseries

Jessica Tandy ... Herself - Winner: Best Lead Actress in a Miniseries or a Special

Teller ... Himself - Presenter: Creative Arts Awards (as Penn & Teller)

Mark Tinker ... Himself - Winner: Best Directing in a Drama Series & Nominee: Best Drama Series / Best Writing in a Drama Series
Michael Tucker ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Drama Series
Ret Turner ... Himself - Winner: Best Costume Design for a Variety or Music Program

Mike Tyson ... Himself - Presenter: Best Costume Design for a Variety or Music Program

Tracey Ullman ... Herself - Nominee: Best Variety, Music or Comedy Program / Best Writing in a Variety or Music Program & Presenter: Best Supporting Actor Awards

Dick Van Dyke ... Himself - Presenter: Best Lead Actor in a Comedy Series / Drama Series / Miniseries or a Special

Bruce Weitz ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Miniseries or a Special

George Wendt ... Himself - Nominee: Best Supporting Actor in a Comedy Series

Patricia Wettig ... Herself - Winner: Best Supporting Actress in a Drama Series

Betty White ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Comedy Series
George Will ... Himself - Presenter: Best Drama / Comedy Special

JoBeth Williams ... Herself - Nominee: Best Lead Actress in a Miniseries or a Special

Hugh Wilson ... Himself - Winner: Best Writing in a Comedy Series & Nominee: Best Comedy Series

Scott Winant ... Himself - Winner: Best Drama Series

Edward Woodward ... Himself - Nominee: Best Lead Actor in a Drama Series

Edward Zwick ... Himself - Winner: Best Drama Series

Felicia Farr ... Herself - Audience Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Dave Wilson 
 
Writing credits
(in alphabetical order)
A. Whitney Brown 
Al Franken 
Herbert Sargent 
Robert Smigel 

Produced by
Ken Aymong .... supervising producer
Kathy Dougherty .... producer: montages
Lorne Michaels .... executive producer
Dinah Minot .... co-producer
Michael Petok .... coordinating producer
Gregory Sills .... producer
 
Film Editing by
Michael Chomet 
 
Production Design by
Eugene Lee 
 
Art Direction by
Edie Baskin  (as Edie Baskin-Fay)
Matthew C. Jacobs  (as Matthew Jacobs)
 
Set Decoration by
Stewart Kane McGuire 
 
Costume Design by
Marilyn Vance 
 
Production Management
Charlie Goldstein .... executive in charge of production
 
Second Unit Director or Assistant Director
Ellen Brown .... associate director
Debbie Pasetta .... associate director
Liz Plonka .... associate director
 
Art Department
Sharon Haskell .... graphic designer
Allan Wells .... electronic graphics
 
Sound Department
John Alberts .... post production audio
Jeffrey Fecteau .... audio assistant
Ed Greene .... audio
Paul Sandweiss .... audio assistant
Jim Showker .... audio assistant
Murray Siegel .... audio assistant
Gregory H. Watkins .... audio assistant
 
Camera and Electrical Department
Jonathan Aroesty .... videotape operator
Theodore Ashton .... camera operator
Greg Brunton .... lighting consultant
Rick Edwards .... video
Thomas Geren .... camera operator
Johnnie R. Gooch .... videotape operator (as John Gooch)
Larry Heider .... camera operator
Dave Hilmer .... camera operator
David Levisohn .... camera operator
Kenneth Patterson .... camera operator
Bill Philbin .... camera operator
Michael Polito .... videotape operator
Hector Ramirez .... camera operator
Rich Rose .... video
Ron Sheldon .... camera operator
Keith Winikoff .... video
 
Editorial Department
Jerry Bixman .... editor: video tape
Claude Borenzweig .... editor: video tape
Michael Chomet .... editor: video tape
Pat Coushios .... editor: video tape (as Patrick Couchois)
Ernie Fritz .... editor: video tape
Jon Howard .... editor: video tape
 
Music Department
Bob Chirmside .... music coordinator
Lewis Del Gatto .... music arranger
Cheryl Hardwick .... music arranger
Lenny Pickett .... music arranger
Marc Shaiman .... arranger: Sweeney Sisters medley
G.E. Smith .... musical director
John Zonars .... music assistant
 
Other crew
Ed Abalo .... technical assistant
Allison Abner .... assistant to producer
Dan Andresen .... technical assistant
Ray Brannigan .... staging supervisor
Rich Brown .... technical assistant
Steve Burgess .... stage manager
Judy Chabola .... seating coordinator
John Coda .... production staff
Gene Crowe .... still store
Michael Curtis .... production staff
Paula Davis .... production assistant
Susan Diamant-Neigher .... assistant to producer
Audrey Peart Dickman .... production consultant
Jill Dove .... assistant to producer
Don Dudley .... clip coordinator
Susan Emerling .... researcher
John B. Field .... technical director
Stacey Foster .... technical consultant
Jarrett Fradin .... production staff
John Halberg .... technical assistant
Keith Hall .... chief engineer
Garry Hood .... stage manager
Michael Ireland .... still store
Jill Jackson .... assistant to producer
Ross W. Johnsen .... production staff
Julie Johnson .... production staff
Nico Jones .... researcher
Tracey Keaney .... production staff
Joe Kendall .... technical supervisor
Rob Krueger .... travel coordinator
Ken Lay .... technical assistant
Frank Linder .... technical assistant
Laura Lyons .... assistant to producer
Tracy Mallozzi .... production staff
Suzan Marciona .... stage manager
John Mayon .... technical assistant
Cristina McGinniss .... assistant: Mr. Michaels
Pat Melton .... talent coordinator
Cindy Nathanson .... production assistant
Debra M. Paitchel .... researcher
Gregory Pasetta .... stage manager
Tim Pasteur .... production staff
Carla Patterson .... audience coordinator
Len Petras .... technical assistant
Christy Pipkin .... production coordinator
Jim Pitt .... talent coordinator
Dean Plotnick .... technical assistant
Vince Poxon .... stage manager
Roberta Savold .... assistant to producer
Stacey Schachter .... production staff
Tad Scripter .... chief engineer
Kenneth Shapiro .... technical director: effects (as Kenneth R. Shapiro)
Andrea V.C. Sheen .... researcher
Michael Shoemaker .... production assistant
Jace Smith .... production staff
Chrissy Stephen .... assistant to producer
Amy Stober .... assistant to producer
Beth M. Toth .... coordinator: montages
David Wader .... stage manager
Tim Wells .... stage manager
Mike Wilson .... technical assistant
 

Production Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Country:
Language:
Color:

Did You Know?

Movie Connections:
Followed by The 63rd Primetime Emmy Awards (2011) (TV)See more »
Soundtrack:
MedleySee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The 40th Annual Emmy Awards (1988)

Recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.