Edit
Unfinished Song (2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Andrew Williams

Writing Credits  

Paul Andrew Williams ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Barry Martin ...
Timothy
Taru Devani ...
Sujantha
...
Brenda
Elizabeth Counsell ...
Cheryl
Ram John Holder ...
Charlie
Denise Rubens ...
Marge
Arthur Nightingale ...
Terry
Jumayn Hunter ...
Steven
...
James
...
Jennifer
Bill Thomas ...
Bill
Willie Jonah ...
Robert
...
Doctor
Federay Holmes ...
Day Care Nurse
Calum Sivyer ...
Heavy Metal Kid
Alan Ruscoe ...
Judge
Sally Ann Matthews ...
Playground Monitor
Paul Andrew Williams ...
Delivery Guy
Caroline Bartleet ...
Runner
Brian Shelley ...
Choir Organiser
Christopher Terry ...
Male Compere
Melanie Cripps ...
Female Compere
Dominic Kemp ...
Doctor
Joy Alexander ...
The OAP'Z
Judith Baird ...
The OAP'Z
Bob Buyers ...
The OAP'Z
Sally-anne Cooper ...
The OAP'Z (as Sally Anne Cooper)
Joan Fagon ...
The OAP'Z
Lynn Fox ...
The OAP'Z
Anthony Friswell ...
The OAP'Z
Christine Glazzard ...
The OAP'Z
Christopher Gulliver ...
The OAP'Z
Joe Hewison ...
The OAP'Z
Pat Mailer ...
The OAP'Z
Janet Meikle ...
The OAP'Z
June Mitchell ...
The OAP'Z
Marie Mossison ...
The OAP'Z
Jenny Hales Owen ...
The OAP'Z
Sid Robertson ...
The OAP'Z
Ian Scott ...
The OAP'Z
Joan Smith ...
The OAP'Z
Mike Smith ...
The OAP'Z
Sue Sweeney ...
The OAP'Z
Margaret Taroni ...
The OAP'Z
Carol Thompson ...
The OAP'Z
Robert Anthony Walsh ...
The OAP'Z
Gwen Williams ...
The OAP'Z
Rest of cast listed alphabetically:
Ratisha Belush ...
Spectator (uncredited)
Alan Billingham ...
Stand-In for Mr Stamp (uncredited)
...
Woman in Park (uncredited)
...
Spectator (uncredited)
Simon Craig ...
Theatre Flyman (uncredited)
Grant Crookes ...
Theatre Goer (uncredited)
Stuart Ferrol ...
Extra (uncredited)
...
Patient Visitor (uncredited)
Andrew Lloyd ...
Theatre Goer (uncredited)
Martin Owens-Cairns ...
Spectator (uncredited)
James Pimenta ...
Hospital Patient (uncredited)
Stephen Quinnell ...
Spectator Park / Theatre (uncredited)
Sean Winnie ...
Theatre goer (uncredited)
...
Theatre Patron (uncredited)
Joseph Zahra ...
Spectator in park (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Christian Angermayer ... executive producer
Christopher Billows ... co-producer (as Chris Billows)
Paul Brett ... executive producer
Rachel Dargavel ... co-producer
M.H. Dastmaltchi ... associate producer: Film House Germany AG
Josh Donfeld ... associate producer: Film House Germany AG
Marc Hansell ... executive producer
Alan Howard ... executive producer
Sean Kelly ... executive producer: North Star Ventures
Caroline Levy ... line producer
Pierre Lorinet ... associate producer: Film House Germany AG
Ken Marshall ... producer
Benjamin Melkman ... executive producer
Jens Meurer ... co-producer
Philip Moross ... producer
Tara Moross ... executive producer
Yasin Qureshi ... associate producer: Film House Germany AG
Alistair Ross ... executive producer (as Alastair D. Ross)
Joseph Sanberg ... associate producer: Film House Germany AG
Ricky Sans ... executive producer
Alex Schütz ... associate producer: Film House Germany AG
Tim Smith ... executive producer
Slava Smolokowski ... executive producer
Jens-Peter Stein ... associate producer: Film House Germany AG
Judy Tossell ... executive producer
Jean Pierre Valentini ... associate producer: Film House Germany AG
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer
Jona Wirbeleit ... assistant producer: Egoli Tossell Film

Music by 

Laura Rossi

Cinematography by 

Carlos Catalán ... director of photography

Film Editing by 

Dan Farrell ... (as Daniel Farrell)

Casting By 

Buffy Hall ... (as Vicky Hall)
Karen Lindsay-Stewart ... (as Karen Lindsay Stewart)
Vicky Wildman ... (as Buffy Wildman)

Production Design by 

Sophie Becher

Art Direction by 

Keith Slote

Set Decoration by 

Stella Fox ... (as Set Director)

Costume Design by 

Jo Thompson

Makeup Department 

Lucy Cain ... hair designer / makeup designer
Alexis Dolman ... hair stylist: second unit/additional photography / makeup artist: second unit/additional photography
Vicky Fields ... hair stylist / makeup artist
Ameneh Mahloud Ji ... hair stylist: crowd, second unit/additional photography / makeup artist: crowd, second unit/additional photography
Kate May ... hair stylist: second unit/additional photography / make-up trainee / makeup artist: second unit/additional photography
Kerry Nicholson ... hair stylist: second unit/additional photography (as Kerry LcLaren) / makeup artist: second unit/additional photography (as Kerry McLaren)
Jennifer Thomas ... hair stylist: second unit/additional photography / makeup artist: second unit/additional photography
Kay Spaven ... makeup artist (uncredited)
Laura Tallentire ... make-up dailies (uncredited)

Production Management 

Polly Duval ... post-production supervisor
Nardia Hall ... unit manager
Andrew Hardwick ... production manager
Monique Mussell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Laura Alted ... third assistant director: second unit/additional photography
Jamie Hamer ... third assistant director
Karl Liegis ... second assistant director: crowd
Al Mackay ... second unit director: additional photography
Paul Mindel ... key second assistant director
Nickie Sault ... first assistant director

Art Department 

Mark Allan ... painter
Faye Boustead ... art department assistant
Dave Brusan ... painter
Mary Buri ... stand-by art director
Billy Cessford ... dressing props
Kieron Edwards ... storyboard artist (as Kieran Clayton)
Fred Foster ... construction rigger
Simon Henderson ... carpenter
John Hudson ... carpenter
Stacey Marie Laws ... prop cash buyer: second unit/additional photography
Dan Lawson ... carpenter
Steven Leadbitter ... carpenter (as Steve Leadbitter)
Rachel Lee ... art department trainee
Jamie Lumley ... construction manager
James Morrall ... assistant art director / graphic artist
Dave Nickles ... dressing props
Mike Power ... property master
Alan Wood ... scenic painter

Sound Department 

George Aris Anastassopoulos ... boom operator: second unit/additional photography
Ruben Aguirre Barba ... sound effects editor
Simon Bysshe ... sound maintenance
Adam Daniel ... sound re-recording mixer
Graham Daniel ... sound re-recording mixer
Sirma Dogan ... adr supervisor / dialogue supervisor
Digba Ener ... foley artist / sound effects editor
Samir Foco ... sound effects editor
Greg Hagen ... boom operator: second unit/additional photography
Ben Hossle ... sound assistant
Srdjan Kurpjel ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Mario Mooney ... boom operator: second unit/additional photography
Tijana Mugarshki ... sound effects editor
Vladan Nedeljkov ... foley artist
Aleksandra Stojanovic ... foley artist
Milos Stojanovic ... adr recordist
Keith Tunney ... sound mixer: second unit/additional photography
Ian Voigt ... production sound mixer
Michele Woods ... adr supervisor / dialogue supervisor
Eilam Hoffman ... sound effects recordist (uncredited)
Andrea Kurpjel ... sound facility manager (uncredited)
Digba Kurpjel ... foley artist (uncredited)
Burak Topalakci ... dialogue premix (uncredited)

Visual Effects by 

Dan Alterman ... compositor: Rushes Film & TV
Dave Bannister ... compositor: Rushes Film & TV
Sarah Breakwell ... data assistant: Rushes Film & TV
Simone Coco ... compositor: Rushes Film & TV
Guy Elson ... compositor: Rushes Film & TV
Noel Harmes ... compositor: Rushes Film & TV
Louise Hussey ... visual effects producer: Rushes Film & TV
Paul Jones ... visual effects line producer: Rushes Film & TV
Christine Lemon ... visual effects coordinator: Rushes Film & TV
Jonathan Privett ... visual effects supervisor: Rushes Film & TV
Eleanor Rogers ... compositor: Rushes Fiulm & TV
Hayden Jones ... visual effects supervisor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David Agha-Rafei ... clapper loader
Xavier Amoros ... camera operator: "b" camera, second unit/additional photography (as Xavi Amoros) / director of photography: second unit/additional photography (as Xavi Amoros)
Mike Archer ... electrician
Paul Benson ... electrician: second unit/additional photography
Bjørn Ståle Bratberg ... camera operator: "c" camera, second unit/additional photography (as Bjorn Bratberg)
Pat Briscoe ... jimmy jib assistant: second unit/additional photography
George Caimey ... rigger: second unit/additional photography
Carlos Catalan ... camera operator
Sam Clark ... film stock supplier: Kodak
Alwyn Davies ... jimmy jib assistant: second unit/additional photography
Tom Finch ... camera trainee
Craig Hudson ... electrician
Stuart Johnson ... electrician: second unit/additional photography
Paul Kemp ... grip: second unit/additional photography
Ed Lancaster ... key grip
Tracey Larcombe ... epk camera
Richard Lawson ... focus puller: second unit/additional photography
Edward McCarthy ... jimmy jib assistant: second unit/additional photography
Michael McHugh ... best boy
Dylan Newton ... grip: second unit/additional photography
Alan Ramsey ... electrician: second unit/additional photography
Carolina Schmidtholstein ... gaffer
Matilda Smith ... clapper loader: second unit/additional photography
Alfredo Suárez Pana ... focus puller (as Alfredo Suarez)
Alex Taylor ... focus puller: second unit/additional photography
Frazer Trent ... electrician
Esther Vardy ... camera assistant
Jake Wakefield ... electrician: second unit/additional photography
Stephen Wakefield ... electrician: second unit/additional photography
Nick Wall ... still photographer
John Welsh ... electrician: second unit/additional photography
Rob Wheeldon ... electrician: second unit/additional photography
Jamie Korn ... video assist: dailies (uncredited)

Casting Department 

Emma Grace ... adr voice casting: The Worx Pictures

Costume and Wardrobe Department 

Jade Armstrong ... stand-by costumer
Elana Berry ... costume assistant: second unit/additional photography
Kay Donnelly ... costume assistant: second unit/additional photography
Sarah Gaunt ... costume trainee
Fiona Johnstone ... costume assistant: second unit/additional photography
Tanya Michelle ... costume trainee
Mel O'Connor ... stand-by costumer
Christine Powell ... costume trainee
Jay Pudelko ... costume assistant: second unit/additional photography
Chloe Rawlings ... costume trainee
Emma Rees ... costume supervisor (as Emma Rose Rees)
Cheryl Watson ... costume assistant: second unit/additional photography

Editorial Department 

Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Katie Bullock-Webster ... post-production coordinator
Jonathan Collard ... digital intermediate assistant producer
Peter Collins ... digital intermediate assistant
Eve Doherty ... assistant editor
Rob Farris ... digital intermediate producer
Marie Fernandes ... digital intermediate producer
Jo Frazer ... post-production assistant: Steel Mill Pictures
Matt Garner ... additional editor (as Matthew Garner)
Cheryl Goodbody ... digital intermediate assistant producer
Emily Greenwood ... digital on-line editor
Neil Harrison ... digital intermediate systems administrator
Dan Helme ... digital intermediate data wrangler
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Laura Pavone ... digital film bureau
Rob Pizzey ... digital colorist
Gordon Pratt ... digital film bureau
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant
Justin Tillett ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Russell White ... digital on-line junior editor
Steven Worsley ... additional assistant editor
Matthew Harle ... trainee assistant editor (uncredited)
Mathieu Reid ... color timer (uncredited)

Music Department 

Jonathan Allen ... score engineer / score recordist
Matt Biffa ... music supervisor
John Blease ... musician: drums, additional song recording
The Chamber Orchestra of London ... musicians: score performers
Caedmon Choir ... musicians: choir
Harminy Chorus ... musicians: choir
Terry Davies ... musical director: additional song recording
Prudhoe Gleemen ... musicians: choir
Andrew Glen ... music editor (as Andy Glen)
Janice Graham ... musician: solo leader
Gareth Griffiths ... musician contractor: Cool Music
Martin Hollis ... assistant score engineer
Tim Hugh ... musician: solo cello
Inspiration ... musicians: choir
Rob Johnston ... vocal contractor: additional song recording, RSVP Voices
Alastair King ... conductor / orchestrator
Tyneside Ladies Barbershop ... musicians: choir
Sing Live ... musicians: choir
Backworth Male Voice Choir ... musicians: choir
Philip Moore ... musician: solo piano
Robin Morrison ... music editor
Hexham Orpheus Choir ... musicians: choir
Mike Outram ... musical tutor: Vanessa Redgrave / musician: guitar and bass guitar, additional song recording / musician: solo guitar
Maggie Rodford ... music supervisor
Laura Rossi ... arranger: songs "Lullaby (Goodnight My Angel), " "Ode to Joy, " Gwahoddiad, " "You Are The Sunshine Of My Life" and "The Most Beautiful Girl in the World" / musical tutor: Terence Stamp and Gemma Arterton / score producer
Richard Scott ... arranger: songs "Crazy, " "Nowhere To Run, " "The Ace of Spades, " "Let's Talk About Sex, " "True Colours, " "Love Shack" and "Ain't Nobody" / choir arranger
Nick Taylor ... recordist: additional song
Simon Whiteside ... music copyist

Transportation Department 

Paul Jackson ... unit driver
Mark Jones ... unit driver
Roy Monks ... unit driver
Andy Nichols ... driver: construction

Other crew 

Lois Bannister ... unit medic
Caroline Bartleet ... assistant: Paul Andrew Williams
Charlotte Bell ... production assistant
Chris Bentley ... titles coordinator: LipSync Design
Tom Brackey ... additional legal representation: Freund & Brackey
Anna Brazinova ... head of administration: Aegis Film Fund and Prescience
Ileana Cardy ... crowd coordinator: second unit/additional photography
Mark Casey ... legal representation: Coolmore Productions Limited and Film House Germany AG, Dickinson Dees
Isabel Chick ... production accountant: Aegis Film Fund and Prescience
Elizabeth Chorley ... crowd runner: second unit/additional photography
Michelle Cooper ... senior commercial and business affairs manager: North Star Ventures
James Cotton ... rushes runner
Tom Draper ... crowd runner: second unit/additional photography
Andrew Edwards ... floor runner
Anders Erden ... head of business affairs: Aegis Film Fund and Prescience
Sheila Fitzsimons ... chaperone
Joshua Foulkes ... rushes runner (as Josh Foulkes)
Sam France ... additional runner: second unit/additional photography
Matt Gallagher ... script clearances
Thorsten Gottschalk ... team: Egoli Tosell Film
Renate Graichen ... accounting: Egoli Tossell Film
Hannah Green ... floor runner
Liz Green ... post-production script: Fatts
Julia Hall ... senior designer: titles, LipSync Design
Clare Hardwick ... completion guarantor: Film Finances
Berit Harksen ... accounting: Egoli Tossell Film
Antonia Heslop ... production rushes runner: second unit/additional photography
Daniel Hewitt ... additional runner: second unit/additional photography
Daniel Hewitt ... crowd runner: second unit/additional photography
Dave Hill ... chaperone
Sara Janasz ... completion guarantor: Film Finances
Steve Joberns ... production auditing: Shipleys
Katie-Jane Johnston ... crowd runner: second unit/additional photography
Andy Johnstone ... health and safety advisor
David Johnstone ... insurance: Media Insurance Brokers
Alex Kendall ... crowd runner: second unit/additional photography
Miles Ketley ... legal services: Wiggin
Clare Kirby ... business manager: Aegis Film Fund and Prescience
Jimmy Knights ... location trainee
Christine Kollmar ... team: Egoli Tosell Film
Astrid Krebs ... accounting: Egoli Tossell Film
Zenon Kristen ... promo trailer: Egoli Tossell Film
Alexander Lea ... legal services: Wiggin
Frank Lehmann ... production executive: Egoli Tossell Film
Derek Lemkin ... additional legal representation: Freund & Brackey
Friederike Linge ... team: Egoli Tosell Film
Al Mackay ... location manager
Lucy Marr ... assistant accountant
Steve Martin ... crowd assistant: second unit/additional photography
Lesley Mcdonough ... chaperone
Eddie McGee ... assistant post-production accountant
Angela Mead ... post-production accountant
Debbie Moore ... production accountant
Ali Moshref ... completion guarantor: Film Finances
John Nejad ... crowd runner: second unit/additional photography
Sean Nicolson ... legal representation: Coolmore Productions Limited and Film House Germany AG, Dickinson Dees
Clive Noakes ... lab contact: Deluxe
Mike Noble ... production coordinator
George Pank ... legal and business affairs manager: Steel Mill Pictures
Laura Pettitt ... on-set publicist
Martin Poultney ... digital intermediate sales: Company 3 London
David Quli ... legal representation: Aegis and Prescience, Wiggin
Yasmin Rais ... script supervisor
Christine Rau ... assistant to production executive: Egoli Tossell Film
Cherokee Seebalack ... production runner: Steel Mill Pictures
Wayne Shearer ... assistant accountant
Anne Sheehan ... director of film finance: Aegis Film Fund and Prescience
Guy Sheppard ... legal services: Wiggin
Polly Stokes ... travel coordinator: London
James Swarbrick ... commercial director: Aegis Film Fund and Pescience
Johnathon Teggert ... crowd runner: second unit/additional photography
Sofie Louise Thömer Anderson ... accounting: Egoli Tossell Film
Howard Watkins ... head of design: titles, LipSync Design
Dan Whybrew ... legal representation: Aegis and Prescience, Wiggin
Craig Willis ... crowd runner: second unit/additional photography
Ben Wilson ... floor runner
Mercades Wilson ... assistant accountant
Simon Craig ... flyman (uncredited)
Sophie Gordon ... stand-in: Vanessa Redgrave (uncredited)
Anja Karg ... team assistant (uncredited)
Camilla Fox Lansley ... location assistant: second unit (uncredited)
John Noble ... stand-in: Mr. Ecclestone (uncredited)
Wayne Shearer ... trainee assistant accountant (uncredited)
Mark Timmons ... cast security (uncredited)
Mercedes Wilson ... trainee assistant accountant (uncredited)

Thanks 

Tiffanie Hsu ... special thanks
David Koth ... the producers wish to thank
Achim Pfeffer ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page