IMDb > The Nutcracker in 3D (2009)
The Nutcracker in 3D
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Nutcracker in 3D (2009) More at IMDbPro »

Photos (See all 25 | slideshow) Videos (see all 3)
The Nutcracker in 3D -- Trailer for Nutcracker in 3D
The Nutcracker in 3D -- Clip: My Secret World

Overview

User Rating:
4.4/10   1,981 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
No change in popularity this week. See why on IMDbPro.
Writers:
Andrey Konchalovskiy (screenplay)
Chris Solimine (screenplay)
Contact:
View company contact information for The Nutcracker in 3D on IMDbPro.
Release Date:
23 December 2010 (Estonia) See more »
Genre:
Plot:
Set in 1920's Vienna, this a tale of a little girl, whose godfather gives her a special doll one Christmas Eve. Full summary » | Add synopsis »
Awards:
2 nominations See more »
User Reviews:
Objectively Bad Film See more (20 total) »

Cast

  (in credits order)

Elle Fanning ... Mary

Nathan Lane ... Uncle Albert

John Turturro ... The Rat King

Frances de la Tour ... The Rat Queen / Frau Eva
Aaron Michael Drozin ... Max

Richard E. Grant ... Father

Yuliya Vysotskaya ... The Snow Fairy (as Yulia Visotskaya)

Shirley Henderson ... The Nutcracker (voice)

Charlie Rowe ... The Prince

Peter Elliott ... Gielgud
Daniel Peacock ... Gielgud

Alan Cox ... Gielgud (voice)
Hugh Sachs ... Tinker
Africa Nile ... Sticks

Jonny Coyne ... Gnomad (as Jonathan Coyne)
Stuart Hopps ... Butler / The Rat Queen's Servant

Ferenc Elek ... Lethal the Bat-Rat
Attila Kalmár ... Screech the Bat-Rat
György Honti ... The Rat Captain
rest of cast listed alphabetically:
Gergo Brummel ... Rat Soldier

Fernanda Dorogi ... Dr. Freud's Niece
Kriszta Dorogi ... Dr. Freud's Niece
Béla Gados ... Rat Soldier
Verner Gresty ... Little girl's Father

Jason Harris ... Lethal (voice)
Jácint Hergenröder ... Rat Soldier
Zoltán Hetényi ... Rat Soldier
Barna Ilyes ... Slave
Lilla Karolyi ... Little Girl
László Keszég ... Rat Soldier
Gyula Kormos ... Rat Soldier
Ferenc Kovács ... Rat Soldier
Dániel Mogács ... Trolley Bus Orchestra Conductor
Krisztina Moskovits ... Rat Soldier
Gábor Nagypál ... Rat Soldier
Richard Philipps ... Dr. Freud
Zsolt Sáfár Kovács ... Rat Soldier
Péter Takátsy ... Proud Rat Soldier
Andrea Tallós ... Nervous Lady Rat
Create a character page for: ?

Directed by
Andrey Konchalovskiy  (as Andrei Konchalovsky)
 
Writing credits
(in alphabetical order)
Andrey Konchalovskiy  screenplay (as Andrei Konchalovsky)
Chris Solimine  screenplay

Produced by
Moritz Borman .... executive producer
József Cirkó .... co-producer
Meg Clark .... co-producer
Laura Julian .... line producer
Andrey Konchalovskiy .... producer (as Andrei Konchalovsky)
Paul Lowin .... producer
 
Original Music by
Eduard Artemev 
 
Cinematography by
Mike Southon 
 
Film Editing by
Mathieu Bélanger 
Andrew Glen 
 
Casting by
Deborah Aquila 
Zsolt Csutak 
Celestia Fox 
Jennifer L. Smith 
 
Production Design by
Kevin Phipps 
 
Art Direction by
Claudio Campana 
Stephen Dobric 
Adam O'Neill (supervising art director)
Attila Raczkevy 
Tino Schaedler 
Tom Still 
János Szabolcs 
 
Set Decoration by
Judy Farr 
 
Costume Design by
Louise Stjernsward 
 
Makeup Department
Roz Abery .... prosthetic makeup artist
Fruzsina Banhalmi .... creature coordinator: Filmefex Studio
Tímea Baráth .... makeup artist assistant
Matyas Borda .... sculptor: Filmefex Studio
Ferenc Bozsoki .... mold maker: Filmefex Studio
Csaba Böjthe .... key painter: Filmefex Studio
Ricardo Contreras .... creature coordinator: Filmefex Studio
Ricardo Contreras .... prosthetics sculptor
Eta Csabavölgyi .... prosthetic makeup artist
Krisztina Cseh .... fabricator: Filmefex Studio
Anna Dobos .... mold maker: Filmefex Studio
Annamária Dunai .... makeup artist assistant
Zsolt Egressy .... shop supervisor: Filmefex Studio
Egonné Endrényi .... key makeup artist (as Judit Endrényiné)
Lili Fehéri .... makeup artist assistant
Rita Fekete .... prosthetic makeup artist
Balint Feledy .... mold supervisor: Filmefex Studio
Attila Ferenczy .... sculptor: Filmefex Studio
Claire Folkard .... prosthetic makeup artist: Filmefex Studio
Erzsébet Forgács .... key makeup artist
Balazs Frank .... mold maker: Filmefex Studio
Ambrus Ger .... painter: Filmefex Studio
Pamela Goldammer .... prosthetic makeup artist
Barrie Gower .... prosthetic makeup artist
Réka Görgényi .... prosthetic makeup artist
Hildegard Haide .... prosthetics makeup artist
Judit Hornyák .... prosthetic makeup artist: Filmefex Studio
Ernella Hortobágyi .... key prosthetic makeup artist
Ernella Hortobágyi .... special makeup effects artist
Eszter Horváth .... prosthetic makeup artist
Kinga Huber .... hair supervisor: Filmefex Studio
Andy Hunt .... prosthetic makeup artist
Andras Illes .... sculptor: Filmefex Studio
Domonkos Kiss .... seamer: Filmefex Studio
Eszter Korcsmar .... painter: Filmefex Studio
Petra Kovács .... prosthetic makeup artist
Lesley Lamont-Fisher .... makeup department head
Jacques Stephane Lempire .... hair consultant: Elle Fanning
Gyorgy Lengyel .... fabricator: Filmefex Studio
Chris Lyons .... special effects teeth
Ildikó Makk .... key hair stylist
Mariann Molnár .... prosthetic makeup artist
Tünde Méhész .... prosthetic makeup artist
Mate Nagy .... foam supervisor: Filmefex Studio
Vera Naval .... fabricator: Filmefex Studio
Iván Pohárnok .... prosthetic makeup supervisor
Robin Pritchard .... prosthetic makeup artist
Gabor Puha .... painter: Filmefex Studio
Stephen Rose .... chief hairdresser
Anita Rózsár .... prosthetic makeup artist
Tamas Savanya .... buyer: Filmefex Studio
Bernadette Schett .... special makeup effects artist
Colin Shulver .... special makeup effects sculptor
Melitta Szabo .... background rat dresser: Filmefex Studio
Katalin Szucs .... prosthetic makeup assistant: Filmefex Studio
Attila Tillinger .... fabricator: Filmefex Studio
Krisztina Ulbrich .... background rat dresser: Filmefex Studio
Fanni Ungar .... fabricator: Filmefex Studio
Sarolta Vegh .... hari puncher: Filmefex Studio
Adam Volentics .... fabricator: Filmefex Studio
Josh Weston .... personal prosthetic make up artist: Frances de la Tour
Flóra Zentai .... prosthetic makeup artist
 
Production Management
Sándor Baló .... production manager hungary
Bill Barringer .... production supervisor
Meg Clark .... post-production supervisor
Kieron Phipps .... unit production manager
Paul A. Levin .... post-production supervisor (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Eva Badacsonyi .... third assistant director
Nicholas Brooks .... additional unit director
Gergely Fülöp .... second second assistant director
Zsófi Gonda .... second assistant director: second unit
Robert Grayson .... first assistant director: second unit
Linda Marián .... third assistant director: second unit
Rita Nagy .... second second assistant director
Kieron Phipps .... first assistant director
Trevor Puckle .... second assistant director
John Stephenson .... second unit director: second unit
Guy Travers .... additional first assistant director
 
Art Department
Viktor Bere .... dressing props
Dávid Breier .... assistant set dresser
Dávid Breier .... props
Arran Brownlee .... storyboard artist
Corran Brownlee .... storyboard artist
Zoltán Bus .... graphic designer
Martin Campbell .... prop modeller
Anthony Caron-Delion .... set designer
Graham Caulfield .... supervising drape
John Chamberlain .... painter
Laszlo Demeter .... set designer
Sylvain Despretz .... storyboard artist
Chris Drew .... storyboard artist
Laszlo Ecsi .... dressing props
Mónika Egri .... model maker trainee
Philip Elton .... draughtsman
Sándor Fényi .... stand-by props
Zoltan Garaba .... stand-by props
John Greaves .... storyboard artist
Tamás Gál .... art department assistant
Gabor Havran .... dressing props
Tibor Horvath .... dressing props
Michelle Hosier .... art department assistant
Kevin Hunter .... conceptual artist
Paul Jeacock .... concept artist
Patricia Johnson .... set designer
László Kanyó .... dressing props
Slemer Karolina .... art department coordinator
Gyorgy Katus .... model maker supervisor
Tony King .... painter
Zoltan Kispal .... dressing props
Zoltán Kohut .... leather worker
Titusz Kovacs .... dressing props
Péter Kovács .... construction coordinator
John Lanzer .... production buyer
Francesca Mauri .... standby props supervisor
Andrew Mayers .... storyboard editor
Mark McCabe .... drapes
Zsuzsanna Mehrli .... assistant set decorator
Laszlo Meszaros .... model maker trainee
Nick Milner .... props storeman
Csaba Mitku .... props
László Molnár .... buyer: Hungary
Tibor Mycko .... dressing props
Cyrille Nomberg .... concept artist
Tamas Ordodi .... sculptor
Steve Payne .... supervising dressing props
Paul Purdy .... props master
Zsolt Sajgó .... construction coordinator
Gergely Schummer .... stand-by props
Alan Scott .... painter
Gyorgy Siman .... graphic designer
Tamás Sipos .... assistant set designer
Codrina Spataru .... props
Paul Stewart .... carpenter
Csaba Suto .... ratbike builder
Mark Swain .... set designer
Timea Szabolcs .... graphic designer
Miklos Szakaly .... ratbike builder
Tibor Szakáts .... stand-by props
Joszef Szemetana .... dressing props
László Szirmai .... set designer
Marton Voros .... set designer
Justin Warburton-Brown .... art director: vehicles
Simon Webber .... character designer
Tom Whitehead .... set designer
Lizzi Wilson .... assistant set decorator (as Elizabeth Browne)
Reginald Woolmore .... carpenter
Tony Wright .... storyboard artist
Barbara Zahonyi .... set decorating runner/interpreter
 
Sound Department
Gina Alfano .... additional adr editor: USA
Patrick Arnheim .... ADR artist
Sándor Balla .... production sound assistant
Antony Bayman .... adr recordist
Nicholas Brooks .... senior stereoscopic supervisor
Chris Burdon .... sound re-recording mixer
Peter Burgis .... foley artist: Shepperton Studios
Paul Carter .... sound effects designer
Matthew Collinge .... sound supervisor and designer
Ed Colyer .... foley mixer: Shepperton Studios
James Corless .... sound mix technician
Alistair Crocker .... production sound mixer
Sebastian Dale .... assistant sound effects editor
Nick Del-Molino .... studio assistant
Andie Derrick .... foley artist: Shepperton Studios (as Andi Derrick)
Mark DeSimone .... adr mixer
Mike Dowson .... additional re-recording mixer
Juno Ellis .... additional adr editor: USA
Csongor Fazekas .... boom operator: second unit
Csongor Fazekas .... sound recordist: second unit
Nick Foley .... adr mixer
Michael Fowler .... adr recordist
Glen Gathard .... assistant foley mixer: Shepperton Studios
Paul Govey .... sound re-recording mixer
Ashley Haller .... sound mix technician
Hugo Jeffreys .... adr recordist
Michael Maroussas .... sound effects designer
Michael Miller .... adr mixer
Markus Moll .... sound mix technician
Beauxregard Neylon .... adr mixer
Ottó Oláh .... sound recordist: second unit
Rob Prynne .... sound effects designer
György Rajna .... boom operator
Gavin Rose .... assistant dialogue adr editor
Danny Sheehan .... supervising sound editor
Jack Stew .... foley artist: Shepperton Studios
Dave Sloss .... foley artist (uncredited)
Mark Verner .... foley editor (uncredited)
Mark Verner .... foley mixer (uncredited)
 
Special Effects by
Rosie Andrews .... sculpter/moulding assistant
Peter Bankuti .... sculptor
Zsolt Bedocs .... assistant model maker
Miklos Boros .... sculptor
Harold Burst .... plasterer
Leo Burton .... creature effects supervisor
Perry Cella .... supervising painter
Helen Christie .... fabricator
Brigitta Dankovics .... assistant model maker
Richard Darwin .... costume props
Gemma De Vecchi .... key fabrication: Solution Studios
Ed Dimbelby .... modeller
Janos Dorogi .... sculptor
David Dunsterville .... design engineer
Balazs Duronelly .... hod sculptor
Imre Elek .... sculptor
Sander Ellers .... senior modeller
Craig Falco .... modeller
Martha Fein .... key art finish: Solution Studios
Chris Fitzgerald .... key art finish: solution studios
Szilard Gergely .... special effects technician
Ferenc Gombás .... pyrotechnician assistant
Verner Gresty .... creature effects supervisor: Solution Studios
Ben Harris .... sculpter/moulding assistant
Alan Hawes .... senior special effects technician & model special effects
Chris Hayes .... modeller
Michael Hayward .... assistant construction manager
Simon Hewitt .... senior special effects technician
Gustav Hoegen .... animatronic designer
Mark Hunter .... senior animatronics technician
Chris Keary .... key mould: Solution Studios
Gabor Keszei .... standby construction
Attila Kiss .... interpreter
Sebastian Csaba Kiss .... special effects assistant
Tamas Kiss .... standby construction
Gabor Kiszelly .... special effects supervisor: Hungary
Gergely Laszlo .... special effects technician
John Lee .... modeller
Basile Longchamp .... gyron technician: aerial unit
Jason Marsh .... senior modeller
Julian Marsh .... senior modeller
John Mason .... snow effects technician
Gyula Modi .... special effects technician
Jessica Moore .... special effects technician
Ian Morse .... sculpter/moulding assistant
Denis Murray .... hod plasterer
Craig Narramore .... senior modeller
John Nolan .... senior creature effects technician
Richard North .... modeller
William Pearson .... senior modeller
Csaba 'Jerry' Pesti .... construction coordinator
Justin Pitkethly .... creature sculptor
Istvan Portik-Dobos .... special effects technician
Karen Purvis .... mould shop supervisor: Solution Studios
Liz Ragland .... modeller
Attila Sarkadi .... special effects technician
Robin Schoonraad .... key mould: Solution Studios
Paul Scotson .... senior modeller
Paul Scotson .... senior special effects technician
Joe Scott .... menchanical animatronic design: Solution Studios
Pete Sellers .... modeller
Judit Sinkovics .... special effects makeup
Andrasne Skornyak .... special effects technician
Tibor Skornyak .... special effects technician
Tamzin Smythe .... key mould: Solution Studios
Guy Stevens .... menchanical animatronic design: Solution Studios
Henrik Svensson .... key art finish: Solution Studios
Borbala Szanyi .... sculptor
Ferenc Torok .... pyrotechnician supervisor
Attila Török .... pyrotechnician assistant
Richard Van Den Bergh .... snow effects supervisor
Richard Van Den Bergh .... special effects supervisor
Zsolt Varga .... special effects assistant
Atilla Vasari .... pyrotechnician assistant
Janos Waczulik .... standby construction
Jeni Walker .... key art finish: Solution Studios
Jo White .... modeller
Alistair Williams .... special effects technician
John Wright .... modeller
 
Visual Effects by
Jiri Adamec .... lead character modeler: UPP
Mathieu Aemi .... texture artist: Luma Pictures
Louie Alexander .... digital compositor: Framestore
Tim Alexander .... model/texture artist: Luma Pictures
Patrick Alsop .... matchmove artist
Robert Amaral .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Paul Amiras .... data operator: Cinesite
Ron R. Anantavara .... director of technology: I.E. Effects
Jeffrey Arnold .... senior lighting td: Luma Pictures
Oliver Arnold .... cg supervisor: Luma Pictures
Daniel Auber .... creature designer (as Daniele Auber)
Cheryl Bainum .... executive producer: HATCH
Matthew Baker .... retouch and restoration: Framestore
Tom Balkwill .... digital pipeline consultant
Balázs Baló .... rotoscope artist: Oberon Vfx
Stepán Batousek .... digital compositor
Patrik Bergman .... digital effects artist
Jana Bergmanová .... digital compositor (as Jana Macenauerova)
Paul Birkett .... lead rotoscope artist: Cinesite
Stefano Biscaro .... visual effects mo-system operator
Zachary Bloom .... scanning and recording: Framestore
Joel Bodin .... modelling and rigging: Cinesite
Zsolt Bordos .... 3D artist: Oberon VFX
Mike Borgstrom .... lead texture & lighting artist : CIS Vancouver
Nicholas Boughen .... visual effects supervisor: CIS Vancouver
Justin Brekke .... digital film I/O technician: CIS Vancouver
Clare Brody .... data operator - framestore
Danielle Brooks .... CG artist
Nicholas Brooks .... senior visual effects supervisor
Tom Brooks .... visual effects trainee
Jan Brukner .... senior digital artist: UPP
Jan Bubenícek .... cg supervisor: UPP
Vit Budin .... character modeler: UPP
Jon Bunker .... conceptual designer
Simon Bunker .... technical director: Cinesite
Paul Burke .... scanning and recording: Framestore
Andy Burmeister .... junior compositor: Luma Pictures
Andy Burmeister .... matchmover: Luma Pictures
Jonathan Spencer Butler .... on-set data wrangler
Michael Caldwell .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Grady Campbell .... compositor: Luma Pictures
Kevin Campbell .... technical director: Cinesite
Alex Cancado .... lead compositor: Luma Pictures
John Cassella .... senior fx animator: Luma Pictures
Jaroslava Chalasova .... matte painter
Jaroslava Chalasova .... texture painter
Manda Cheung .... roto artist: Luma Pictures
Andy Chopping .... photographer
Vincent Cirelli .... visual effects supervisor: Luma Pictures
Mike Clark .... animator: Luma Pictures
Chris Clough .... data operator: Cinesite
Kathryn Cole .... assistant visual effects editor (as Kathryn Morey)
Daniel Craemer .... roto artist: Luma Pictures
Matthew D'Angibau .... tracking: Cinesite
Dennis Dallen .... digital compositor
Martin R. Davison .... sequence lead: Basebalck
Valerie Delahaye .... visual effects producer: Make Inc
Kunal Desai .... data operator: Cinesite
Jerome Dewhurst .... di engineer
A. Michael Dobbs .... digital artist: Luma Pictures
Chad Dombrova .... senior pipeline td: Luma Pictures
Nick Drew .... visual effects producer: CIS London
Paul Driver .... visual effects coordinator
Mario Dubec .... visual effects artist
Lukas Dubeda .... visual effects
Neil Dunn .... visual effects consultant
Richard Edwards .... digital intermediate data operator: Framestore
Erik Ellefsen .... animation director: Spectre
Jane Ellis .... visual effects producer
Stephen Elson .... visual effects producer
Jared Embley .... assistant technical director: Cinesite
David Emeny .... digital compositor: CIS London
Jenn Epstein .... roto artist: Luma Pictures
Dániel Farkas .... visual effects coordinator
Ian Fellows .... pre-vis artist
Deak Ferrand .... concept artist: HATCH
Brian Fisher .... compositing supervisor
Kevin Fitzgerald .... technical support: Cinesite
Joss Flores .... digital compositor
Jiri Forejt .... digital compositor
David Fox .... visual effects production manager: The Bluff Hampton Company Ltd.
Roland Friedrich .... lead compositor
Julie Garcia .... lighting td: Luma Pictures
Ales Gargulak .... digital compositor
David Gibbons .... senior digital matte painter
Adam Glasman .... digital intermediate colourist
Katie Godwin .... admin coordinator: Luma Pictures
Katie Godwin .... visual effects coordinator
Sally Goldberg .... visual effects supervisor: CIS London
Dianne Gordon .... data operations manager: Cinesite
Anthony Grant .... model/texture artist: Luma Pictures
Ana Grgic .... visual effects coordinator
Steve Griffith .... visual effects producer: Luma Pictures
Márta Gunyhó .... rotoscope artist: Oberon Vfx
Jennifer Gutierrez .... junior compositor: Luma Pictures
Charlie Habanananda .... digital intermediate conform editor
Tomas Hajek .... digital compositor
H Haden Hammond .... sequence supervisor: Luma Pictures
Piers Hampton .... additional visual effects supervisor
Piers Hampton .... visual effects producer & creature effects producer
Satoshi Harada .... lighting td: Luma Pictures
Jacob Harris .... roto artist: Luma Pictures
Joey Harris .... tracking: Cinesite
Peter Hart .... lead matchmove artist
Petr Hastík .... digital compositor
Zdenek Havel .... cg artist: UPP
Adam Hawkes .... digital compositor
John R. Hazzard .... pipeline td: Luma Pictures
Karsten Hecker .... film mastering engineer
Brent Hensarling .... senior systems administrator: Luma Pictures
Lukas Herrmann .... digital matte paint artist
Afif Heukeshoven .... lead matchmove artist
Jan Heusler .... digital compositor
Zuzana Hlavkova .... digital compositor
Jan Hogevold .... executive producer: framestore di
Garrett Honn .... digital compositor: Baseblack
Holly Gregory Horter .... roto artist: Luma Pictures
Frantisek Hradecky .... rendering artist: UPP
Simon Hughes .... 2D supervisor: CIS London
Peter Hunt .... CG supervisor: CIS Vancouver
Cajun Hylton .... modeler: Luma Pictures
Michael Illingworth .... visual effects: Vine
Andreas Jablonka .... digital compositor: Luma Pictures
Dalibor Janda .... digital compositor
Jan Jinda .... senior cgi artist: UPP
Justin Johnson .... digital effects supervisor
Justin Johnson .... digital effects supervisor: Luma Pictures
Will Johnson .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Cindy Jones .... visual effects producer: Luma Pictures
Ken Kaiser .... animator: Luma Pictures
Tomas Kalhous .... lead visual effects compositor: UPP
Aaron Kaminar .... visual effects supervisor: I.E. Effects
Matt Kasmir .... 2d supervsior
David Kenneth .... visual effects producer: I.E. Effects
Thomas Kernan .... digital modeler
Harimander Singh Khalsa .... compositor: Luma Pictures (as Michael Cashore)
Ales Killian .... compositor
Giseon Kim .... roto artist: Luma Pictures
Pavel Kolar .... visual effects artist
Vít Komrzý .... visual effects producer
Vaclav Kostun .... matchmover: UPP
Orsolya Kozma .... rotoscope artist: Oberon Vfx
Tomas Kral .... senior cgi artist: UPP
Tomas Krejzek .... visual effects
Jan Kurka .... senior cgi artist: UPP
Mathew Lamb .... production td
Erik LaPlant .... visual effects coordinator: Luma Pictures
Yann Larochette .... digital compositor
Ray Lau .... visual effects editor
Chris LeDoux .... digital compositor
Jane Lee .... lighting td: Luma Pictures
Marvin Lee .... digital artist: Luma Pictures
Didier Levy .... lighter & compositor
Sean Lewkiw .... technical head of 3D
Jirí Linhart .... visual effects artist
Jason Locke .... lead matchmover
Laurence Lok .... compositor: Luma Pictures
James Long .... digital intermediate data operator
Keir Longden .... tracking: Cinesite
Igor Lopatonok .... 3D producer
Adam Lucas .... modelling and rigging: Cinesite
Samir Lyons .... animator: Luma Pictures
Hugh Macdonald .... digital compositor: CIS London
Michael MacGillivray .... visual effects coordinator
Jessica Madsen .... digital artist
Vaibhav Marathe .... digital compositor
Veronica Marcano .... scanning & recording operator: Framestore
Barez Mardukhi .... matchmove artist
Petr Masek .... digital compositor
Artin Matousian .... systems administrator
Claire McGrane .... 3d post supervisor
Claire McGrane .... production support: Cinesite
Juan Melendez .... visual effects coordinator
Edwin Metternich .... digital intermediate retouch
Sarah Micallef .... supervising visual effects coordinator
Dennis Michel .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Quentin Miles .... animation director: Cinesite
Michal Mocnak .... digital compositor
James Montalbano .... production pre-vis artist
Peter Moran .... digital compositor
Alan More .... model unit producer
Kirsty Morgan .... visual effects coordinator
Glenn Morris .... visual effects producer: Luma Pictures
Tomas Muller .... matte painter
Tomas Munzar .... digital compositor
Ray Mupas .... visual effects editor: I.E. Effects
Paul Murphy .... 3d modelling: Cinesite
Ben Neall .... lead texture artist: Luma Pictures
Peter Nemec .... Inferno artist
Adele Ng .... lighter
Sam Nixon .... mm technical director
Donal Nolan .... lead compositor
Vilem Novak .... cg artist: UPP
Collette Nunes .... visual effects editor: CIS London
Roma O'Connor .... executive effects producer
Carl O'Dell .... technical support: Cinesite
Jonathan Opgenhaffen .... cg artist: CIS London
Peter Orlicky .... digital compositor
Adam Parker .... retouch and restoration: Framestore
Nawaz Parker .... rotoscope artist
Jesse Parkhill .... digital compositor
Goran Pavles .... visual effects artist: UPP
Venetia Penna .... digital artist: Cinesite
Miriam Pepper .... tracking: Cinesite
Daniel Pettipher .... production support: Cinesite
Robert Pik .... lead compositor
Viktor Plch .... visual effects
Mario Pochat .... lead animator: CIS Vancouver
Glenn Porter .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Pavel Pranevsky .... CG supervisor: Luma Pictures
Edward Randolph .... roto/prep artist: Baseblack
Edward Randolph .... visual effects coordinator: Baseblack
Lee Rankin .... scanning and recording: Framestore
Pimentel A. Raphael .... animation supervisor
James Reed .... scanning and recording
Ralph Reinle .... digital compositor
Brett Reyenger .... matchmover
Michael Ridgwell .... digital artist
John Riggs .... senior character td: Luma Pictures
Carrie Rishel .... visual effects producer: Cinesite
Federico Rivia .... texture artist
Petr Rohr .... matchmove technical director
Casey Rolseth .... visual effects
Drew Rosen .... systems administrator: Luma Pictures
Gavin Round .... DI producer: Framestore
Adam Rowland .... digital compositor
Ian Ruhfass .... lighter
Martin Ruizl .... crowd simulation technical director
Chris Sage .... lead environment artist: Luma Pictures
Jimmy Saul .... scanning and recording
Erick Schiele .... senior digital lighter
Claude Schitter .... lead effects technical director: Cinesite
Petra Schwane .... sequence lead: Baseblack
Abigail Scollay .... digital compositor
Shaun Scott .... senior texture artist: Cinesite
Vit Sedlacek .... digital compositor
Aurora Shannon .... digital intermediate assistant
Sasha Shapiro .... 3D producer
John Sharp .... second unit visual effects supervisor
John Sharp .... visual effects supervisor: second unit
Ben Shepherd .... visual effects supervisor: Cinesite
Drew Shields .... CG artist: CIS
Payam Shohadai .... executive visual effects supervisor: Luma Pictures
Joey Sila .... digital compositor: Luma Pictures
Jared Simeth .... lighter/compositor: Luma Pictures
Thanapoom Siripopungul .... character technical director: Luma Pictures
John Sissen .... camera tracker: Cinesite
Ryan Sivley .... animator: Luma Pictures
Sharon Smith .... supervising art director: creatures
Steve Smith .... technical support: Cinesite
Safari Sosebee .... model/texture artist: Luma Pictures
Jiri Stamfest .... matte artist
Adrian Steel .... data operator: Cinesite
Andy Stevens .... visual effects editor: cinesite
Michael Stewart .... digital compositor: Luma Pictures
Julien Stuart-Smith .... lighting artist
Mirek Suchomel .... rotoscope artist
Jesse Sugarman .... senior animator: Luma Pictures
Richard Sutherland .... lighting td: Luma Pictures
Michal Sverma .... visual effects
Steven Swanson .... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Jonathan Sykes .... data operations: cinesite
Attila Szalma .... visual effects coordinator
Márton Szigethy .... digital compositor: Oberon Vfx
Jakub Szilvasi .... digital compositor
András Szõcs .... digital compositor: Oberon Vfx
Vilmos Thernesz .... sequence supervisor: Oberon Vfx
Richard Thomas .... senior model maker
Odean Thompson .... digital paint artist: restoration: Framestore
Jensen Toms .... senior lighting artist
Curtis Tsai .... data I/O: CIS Vancouver
Rachel Tunnard .... offline editor
Thomas Urbye .... preview colourist: The Look
Alexander Urik .... 3D artist
Richard Van Den Bergh .... miniature supervisor
Kristóf Varga .... visual effects producer: Oberon Vfx
Milan Vasek .... cg artist: UPP
Petr Vcelicka .... digital compositor
Constantin Ventuneac .... visual effects mo-system operator
Dan Victoire .... conform editor
Holger Voss .... technical director: Cinesite
Jan Vseticek .... visual effects producer
David Vána .... visual effects supervisor
David Wahlberg .... digital compositor: CIS London
Peter Wallace .... fx technical director: Cinesite
Val Wardlaw .... visual effects supervisor: Baseblack
Kyle Ware .... visual effects coordinator: Luma Pictures
James Waterson .... digital compositor: Luma Pictures
Ollie Weigall .... digital artist: Cinesite
Shawn White .... gaffer: model&vfx unit
Rab Wilson .... assistant visual effects editor
Noel Wright .... compositor
Elaine Wu .... animator: Luma Pictures
Jimmy Wu .... digital artist: Luma Pictures
Sonia Yu .... lighter: Luma Pictures
Ricardo Zanettini .... senior lighting td: Luma Pictures
Lucie Zemanova .... digital compositor
Loic Zimmermann .... character artist: Luma Pictures
Jose A. Alfonzo .... end titles (uncredited)
Keith Barton .... production support: Cinesite (uncredited)
Duncan Lees .... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Dawrath Phoue .... roto/paint artist: Luma Pictures (uncredited)
 
Stunts
Sandor Bertalan .... stunt artist
Sándor Boros .... stunt artist
Csaba Erdõs .... stunt artist
Bence Ferenczi .... stunts
Zoltan Gal .... stunt artist
Kata Gellén .... stunt artist
Zoltan Halasz .... stunt artist
László Imre .... stunt artist
Sándor Imre .... stunt artist
Bela Kasi .... assistant stunt coordinator
Péter Katona .... stunt artist
Péter Katona .... stunt rigger
István Koleszár .... stunt artist
József Kovalik .... stunt artist
Levente Lezsák .... stunts
Tivadar Mike .... stunt performer
Tivader Mike .... stunt artist
Zorka Luca Molnar .... stunt artist
Kornél Pallós .... stunt artist
Peter Pedrero .... stunt coordinator
László Szili .... stunt artist
Hubert Szokol .... stunt artist
Béla Unger .... stunt coordinator
 
Camera and Electrical Department
Gábor Balda .... grip
Eszter Balogh .... interpreter for electrical dept
Gyula Balogh .... electrician: second unit
Edit Blaumann .... video assist: second unit
Attila Bogyai .... electrician
Attila Bogyai .... generator operator
József Buczkó .... electrician
Balázs Bélafalvy .... director of photography: second unit
Zoltán Bók .... electrician
Peter Carty .... "a" camera first assistant
Steve Costello .... gaffer
Miklosne Czudar .... set cleaner
József Dene .... camera first assistant: second unit
Lajos Dikó .... grip
Gary Dormer .... rigger
Gellért Drávucz .... focus puller: second unit
Zoltán Dzsupin .... second assistant camera: second unit
Lészló Egyédi .... electrician
Kornél Fiskovszky .... best boy: second unit
Zoltan Foldi .... set cleaner
Gábor Forgács .... "b" camera operator
Mike Frift .... director of photography: second unit
Norbert Galosi .... special effects technician: second unit
Ingo Gardner .... balloon light technician
Tibor Gazdig .... rigging best boy
Clement Gharini .... camera operator: flying camera
Márton Gregus .... second unit electrician
Ákos Gulyás .... "b" camera second assistant
Károly Gál .... rigging gaffer
David Harrison .... electrical rigger
Robert Hooker .... rigger
Tamás Hörnyéki .... video assist trainee
Tamás Jánossa .... "b" camera first assistant
Zoltán Jánossa .... central loader
Róbert Jász .... grip
Károly Kamerda .... focus puller
Tibor Kecskeméti .... rigging electrician
Tamás Kende .... still photographer
Vilmos Keszler .... grip
András Khin .... Steadicam operator
Tamás Kiss .... video playback operator: second unit
Ádám Kliegl .... first assistant camera
János Koch .... electrician: second unit
Tamás Krausz .... electrician
Ferenc Laczkó .... electrician
Gabor Laczkó .... dolly grip
Richard Law .... h.o.d. rigger
Tamás Lehoczky .... "a" camera second assistant
Danny Madden .... rigger: second unit
László Major .... generator operator electrician
Miklós Molnár .... electrician: second unit
Poós A. Márton .... video assist trainee (as Márton Poós A.)
Sándor Novák .... best boy
Tamas Nyerges .... Steadicam operator
Norbert Perlaki .... grip: second unit
Pal Perlaki .... grip: second unit
Máté Pozsonyi .... camera second assistant/trainee: second unit
Péter Pozsonyi .... electrician
András Pozsár .... rigging
Kristóf Párdányi .... central loader: second unit
Kristóf Párdányi .... second assistant camera: second unit
Lengyel Péter .... control desk man
Michael Rintoul .... "a" camera operator
John Robertson .... rigger
Gergely Roszik .... video assist
Zoltán Sallai .... clapper loader
Frigyes Sarudi .... motion control technician/grip: second unit
Gabor Schmidt .... video assist trainee: second unit
Bálint Seress .... assistant camera
Richard B. Shean .... video consultant
Martin Shepherd .... first assistant camera: second unit
Péter Sidló .... gaffer: Hungary
Richárd Szeidermann .... rigging electrician
Attila Szûcs .... key grip
Norbert Szücs .... grip: second unit
Rudolf Takács .... gaffer: second unit
Andrew Thompson .... rigger
Jozsef Torba .... grip
Istvan Torok .... second unit electrician
Gabor Toth .... video assist
Ádám Turbuk .... assistant camera
Dániel Tóth .... electrician
Gergely Vass .... camera operator: second unit
András Váradi .... camera operator: second unit
Andrew Watson .... rigger
Dennis Watson .... rigger: second unit
Tibor Zambo .... dolly grip: second unit
Szepesi Zoltan .... rigger
 
Animation Department
Santiago Colomo .... animator
Louis Leung .... animator
Karin Mattsson .... CG animator: Passion Pictures
John Nolan .... animatronic model designer
Gary Pollard .... animatronic designer
Jonathan Symmonds .... animator
Lauren Wells .... animator
 
Casting Department
Vanessa Baker .... adr voice casting
Cara Beckinsale .... casting assistant
Brendan Donnison .... adr voice casting
Sondra James .... voice casting
Tamás Kertész .... extras casting
Somestar .... extras casting
Lisa Zagoria .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Amalia Julia Andrian .... Italian interpreters for costume dept.
Tim Aslam .... assistant costume designer
Alma Barbieri .... costume head cutter: ladies
Zoltan Bognar .... costume trainee
Lilla Bártfai .... costume assistant
Agnes Dani .... costume cutter
Zsuzsanna Godoy .... Italian interpreters for costume dept.
Gábor Homonnay .... costume supervisor
Brigitta Kovari .... dresser/seamstress
Esther Kowalski .... costume cutter
Ekaterina Kreinin .... assistant to R. Khamdamov
József Lender .... dresser
Gyözö Macsuga .... costume p.a.
Virag Mancz .... Italian interpreters for costume dept.
Gabriele Mendella .... costume head cutter: men
Szabina Meszárovits .... dresser/seamstress
Péter Palotás .... dresser
Pamela Paolini .... costume dyer
Eszter Petnehazy .... seamstress
Klára Riesz .... dresser/seamstress
Marco Scotti .... costume supervisor
Gabor Szabo .... dresser
Eniko Takacs .... dresser
Cristina Tucci .... costume dyer
Katalin Ujvari .... seamstress
Zsolt Vakulya .... costume trainee
 
Editorial Department
Ameenah Ayub Allen .... supervising post-production coordinator (as Ameenah Ayub)
Dominique Devoucoux .... additional post-production coordinator
Torquil Douglas .... second assistant editor
Rob Farris .... digital intermediate producer
Joe Finley .... digital cinema colorist
Tom Foligno .... second assistant editor
Robert Hale-Monro .... editorial trainee
Rebecca Kibble .... post-production assistant
Noemi Mehrli .... second assistant editor
Steve Mercer .... associate editor
Angus Munro .... avid engineer
Nadia Naimi .... first assistant editor
Ellen Payne .... post-production assistant
Thomas Walters .... editorial trainee
Thomas Walters .... supervising post-production coordinator
Verity Wislocki .... additional post-production coordinator
Simona Harrison .... colorist: dailies (uncredited)
 
Music Department
Samuel Karl Bohn .... additional music programmer
Samuel Karl Bohn .... assistant music editor
Mark Bousie .... musician: accordion
Ron Corp .... children's choir conductor
Terry Davies .... music director
Andrew Dudman .... music recording & mixing
Andrew Glen .... music editor
Michael Hornett .... music preparation
Jake Jackson .... score engineer
Jody Jenkins .... music programmer (as Jody K. Jenkins)
Tibor Korponai .... assistant music director: hungary
Tamas Kurina .... additional engineering
Robin Morrison .... additional music editor
Maggie Rodford .... music producer
Sergei Scripka .... orchestra & chorus conductor: russia
Max Shilov .... assistant to music team: moscow
Jason Stasium .... pre record engineer
Nick Taylor .... additional engineering
Paul Thomson .... music programmer
Benjamin Wallfisch .... orchestrator: additional orchestration
 
Transportation Department
Aron Adorjan .... unit driver
Csaba Annus .... production driver
Marton Balla .... unit driver
Attila Cse II .... driver: Mr Konchalovsky
Sandor Gera .... unit driver
Brian Howard .... facilities driver
Kata Jankovics .... transportation coordinator
Zoltan Magyar .... unit driver
Chas McCahill .... director's driver
Tamas Owczarek .... unit driver
Istvan Pintye .... unit driver
Tamas Pintye .... unit driver
László Répás .... costume driver
Laszlo Somogyi .... unit driver
Zsolt Temesvari .... unit driver
Andras Ursu .... unit driver
Peter Vagvolgyi .... unit driver
Péter Veres .... driver: cast
Péter Veres .... unit driver
Martin Walsh .... facilities driver
 
Other crew
Mary Jane Arrington .... chaperone
Bernadett Baló .... production coordinator: Hungary
Stephanie Bamberg .... assistant production coordinator
Kinga Baranyai .... production coordinator: second unit
Josie Batorski .... tutor
Jean Bourne .... script supervisor
Nicholas Brooks .... stereoscopic supervisor
Judith M. Brown .... tutor
Alexandra Bártfai .... secretary
Ferenc Béres .... location liaison
Karl Caffrey .... post production coordinator
Adam Cocker .... assistant coordinator: post-production
James Collie .... e.p.k. editor
Patrick Comerford .... puppeteer
Aniko Csat .... production secretary
Matt Curtis .... titles designer
Orsolya Dani .... stand in/double
Tony Davis .... assistant production coordinator
Patsy de Lord .... production coordinator
Renee Marie Drozin .... chaperone
Stephen Earner .... production accountant
Phil Easton .... puppeteer
Agota Erdos .... cashier
Eta Farkas Rezsone .... location assistant
Reszo Farkas .... location assistant
Shawn Fleming .... assistant accountant
Larry Garrison .... unit publicist
Natalia Grebenshchikova .... assistant to director
Barbara Halstead .... tutor
Stuart Hopps .... choreographer
Zoltan Hubert .... stand in/double
Jimoh Tesslim Ifedapo .... stand in/double
Rupert Jones .... voice direction for animation
Judit Kastner .... trainee set production assistant
Miriam Kelly .... production accountant
Roland Kiraly .... production office runner
Bela Kiss .... production accountant: Hungary
Mark Komaromi .... stand in/double
Patrik Komaromi .... stand in/double
Richard Kosa .... stand in/double
Emese Kovacs .... accountant trainee
Agnes Kuthy .... puppeteer
Joan Lader .... voice & dialect coach
Levente Langer .... stand in/double
Garry Maddison .... rushes
Katie Malone .... assistant to Moritz Borman
Viktor Marian .... set production assistant: second unit
Lucy Marr .... assistant accountant
Gergö Marton .... set production assistant
Miriam Matejovsky .... assistant production coordinator
Tim Maw .... location unit manager
Laura Miles .... script supervisor: second unit
Kathryn Moeller .... assistant to Moritz Borman
Nozizwe Ndhlovu .... chaperone
Kevin O'Driscoll .... financial controller
David O'Rourke .... production office runner
Sean Oliver .... adr voice
János Papp .... health and safety advisor
Richard Laszlo Papp .... stand-by health and safety officer
Ellen Payne .... director's assistant
Ed Piersa .... assistant to Moritz Borman
Ferenc Racz .... stand in/double
Sylvia Rath .... stand in/double
Vera Ronai .... assistant accountant
Laszlo Rorariusz .... location unit manager
Chris Rowe .... chaperone
Jean-Marc Rulier .... 3D scanning specialist
Nora Semjen .... puppeteer
Jane Sharvina .... title designer: Lumeni Productions
Rodney Slater .... stand in/double
Emese Starcz .... accountant trainee
John Stephenson .... consultant: creature design
Joshua Sussman .... assistant to Moritz Borman
Robert Szabo .... production assistant
Richard Szabó .... facilities manager
Marton Szakacsi .... trainee production assistant
Gyorgy Szollosi .... production IT system administrator
Attila Tanai .... stand in/double
Elena Tarasova .... assistant to director
Barnabas Timon .... stand in/double
Zsolt Tolmer .... production assistant
Daniel Trabor .... stand in/double
Balint Turzo .... stand in/double
Dianne Twiddy .... financial controller
Luca Ugronicz .... stand in/double
Barbara Uveges .... stand in/double
Bence Varga .... set production assistant
Béla Vaszary .... medical coordinator
Karen Vicary .... assistant accountant
Norbert Vilonya .... set production assistant
Ferenc Vizes .... stand in/double
Matthew Walcott .... runner
Thomas Walters .... epk producer
Joan Washington .... voice & dialect coach
Julia Wilson Dickson .... voice & dialect coach
Judith Windsor .... voice & dialect coach
Dana Archer .... publicist (uncredited)
Jacopo Miceli .... assistant to Meg Clark (uncredited)
Oliver Simor .... stand-in (uncredited)
Kate Alexandra Smith .... modeller (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"Nutcracker: The Curse of the Rat King" - Europe (English title) (festival title)
"The Nutcracker: The Untold Story" - USA (DVD box title)
See more »
MPAA:
Rated PG for thematic material, scary images, action and brief smoking
Runtime:
110 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Australia:G | Canada:G (British Columbia/Ontario/Quebec) | Hong Kong:IIA | Malaysia:U | Netherlands:9 | Singapore:G | South Korea:All | USA:PG (certificate #44898)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
The music for the songs in this film is adapted from the works of Pyotr Ilyich Tchaikovsky, who composed the music for the ballet "The Nutcracker".See more »
Goofs:
Continuity: When the Rat Queen bites the Rat King's ear as a punishment for being whiny, he stumbles away from her, pressing a hand to his ear and crying "You bit me!", looking very pained. However, when the Rat Queen stops yelling at him, you can still see him standing in the same position and with the same pained expression, but in the next shot (a second later), he's standing in a quite normal position, looking angry rather than pained.See more »
Movie Connections:
Referenced in "Suits: All In (#2.6)" (2012)See more »
Soundtrack:
The Song of the Snow FairySee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
13 out of 23 people found the following review useful.
Objectively Bad Film, 22 December 2011
Author: alexjsanchez from United States

Make no bones about it, this movie sucks. It does have some meriting factors--interesting set design and production. And that's pretty much it! Writing, directing and acting: ham-fisted at best. The songs are TERRIBLE, the film's themes are all over the place and forget about any sense of continuity. Inexplicably, the main character's uncle is Albert Einstein who deigns it necessary to sing a dreary diddy about relativity and the rats are Nazis because... who knows?! The biggest disappointment: the stupid looking Nutcracker (who goes by NC!) that looks like an unimaginative Pinocchio. Glad to see this film bombed at the box office, hard.

Was the above review useful to you?
See more (20 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Nutcracker in 3D (2009)
Recent Posts (updated daily)User
How did this movie cost an estimated $90,000,00? horacep
Uncle Albert telltime
massive faliure irraban
Disgusted by the trailer... Ms_Collards
Tchaikovsky didn't write the story... nakostopoulos
Will There be a DVD? philiphalabi35
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Harry Potter and the Sorcerer's Stone Home Alone The Last Airbender Babes in Toyland Dungeons & Dragons
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.