Edit
The Mighty Macs (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tim Chambers

Writing Credits (WGA)  

Tim Chambers ... (screenplay)
 
Tim Chambers ... (story) &
Anthony Gargano ... (story) (as Anthony L. Gargano)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Cathy Rush
...
...
Mother St. John
...
Katie Hayek ...
Trish Sharkey
...
Lizanne Caufield
Meghan Sabia ...
Jen Galentino
...
Rosemary Keenan
...
Colleen McCann
Taylor Steel ...
Mimi Malone
Bianca Brunson ...
Gayle Moore
...
Monsignor
...
Sister Sister
...
Sister Thomas
Marianne Bonner ...
Sister Sarge
Ginny Graham ...
Sister Jane
...
Mary Margaret O'Malley
...
Kelly MacDougal
...
Bank Teller (as Cathy Rush)
Ed Rush ...
Sidewalk Patron
Mike Burns ...
Young Priest
John Peakes ...
Harry McHale
Robert Michael Kelly ...
Board Member
Donald Cairns ...
Board Member
David Howey ...
Photographer
...
Frankie Sharkey
Joanne Bradley ...
West Chester Coach
Katie Davis ...
Immaculata Reserve
Matt Chambers ...
Basketball player
Paul Chambers ...
Basketball player
Paul M. Chambers ...
Basketball player (as Paul Chambers)
J.P. Dunphy ...
Basketball player
Patrick Traver ...
Basketball player
...
Jimmy Sullivan
Erin Mosher ...
Mrs. Sullivan
...
Mrs. Kincade (as Brooke Geiger)
...
Mrs. Ballard
Tom McCarthy ...
Foot Lotion Buyer
Kendal Ridgeway ...
Marian Sharkey
Tisha Tinsman ...
Rita Galentino
...
Salvatore Galentino
...
Tony Galentino
...
Julius Moore
Tess Roney ...
Joanne Caufield
Maggie Kincade ...
Megan Caufield
...
Cowboy in bar
Kathy Romano ...
Flight Attendant
William R. Johnson ...
LaSalle Athletic Director
...
Security Guard
...
Reporter #1
Anthony Cargano ...
Reporter #2
Joe Conklin ...
Announcer
Regina Murphy ...
Referee
Lisa Ballard ...
Referee
Kristin Schupp ...
Referee
Carolyn Longenderfer ...
Waitress
Jennifer Meehan ...
Woman in Bathroom
Courtney Mix ...
South Dakota State Player
Tim Sherry ...
Bartender
...
Cupcake Buyer
Richard Alliger ...
Security Guard
Ruthie Bolton ...
Mississippi State Coach
Evan Bochetto ...
Locker Room Assistant
Jacob D'Orazio ...
Program Seller
Tolly Sherry ...
Cheerleading Nun
Kim Johnson ...
Cheerleading Nun
Andrea Strang ...
Cheerleading Nun
Sharon Dacey ...
Cheerleading Nun
Victoria Guinta ...
Cheerleading Nun
Trudy Wilson ...
Cheerleading Nun
Francine Bianco Tax ...
Cheerleader Nun
Rest of cast listed alphabetically:
Gina Allegro ...
Rosemont Coach (uncredited)
Vale Anoai ...
College Student in Church (uncredited)
Frank Aptacy ...
Bar Patron (uncredited)
Gary Beck ...
Student Fan (uncredited)
Robert Bizik ...
Basketball Fan (uncredited)
...
West Chester Asst Coach (uncredited)
Michael Edward Brooks ...
Basketball fan (uncredited)
...
Basketball Referee (uncredited)
...
Immaculata Student (uncredited)
...
Nun (uncredited)
Alice Chamberlain ...
Nun (uncredited)
Karen Chamberlain ...
Nun (uncredited)
Judy Corona-Karpowicz ...
Basketball Fan (uncredited)
...
Core Group Student (uncredited)
Mary Ellen Driscoll ...
Assistant Coach, Mississippi State (uncredited)
Cindy Engle ...
Faculty / fan (uncredited)
...
College Student (uncredited)
Erich Ficke ...
Basketball Patron (uncredited)
Leslie Noel Haigh ...
Drummer Girl (uncredited)
Kim Handloff ...
College Student / Nun (uncredited)
...
Basketball Fan (uncredited)
...
Basketball Fan (uncredited)
...
Scorekeeper (uncredited)
...
Voices (uncredited)
Lawrence Laravela ...
Reporter (uncredited)
...
Student in Stands (uncredited)
Erin Lulevitch ...
Student (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Fan in Pheasant Pants (uncredited)
...
Biker (uncredited)
Ken Myers ...
Fan (uncredited)
...
Nun (uncredited)
Jean Orlando ...
Nun (uncredited)
...
Student (uncredited)
George Pellegrino ...
Fan (uncredited)
...
Cab Driver / Featured (uncredited)
Janine Rafalko ...
College Student (uncredited)
...
Bank Customer (uncredited)
Shawnee Robertson ...
Cheering Nun (uncredited)
John Roney ...
Thomas Caufield (uncredited)
Megan Rose ...
Catholic school girl (uncredited)
Mark Savage Jr. ...
Fan (uncredited)
Chuck Schanamann ...
Charlie Malone (uncredited)
...
Scorekeeper #2 (uncredited)
Mark Simms ...
Fan (uncredited)
Danielle Stoner ...
Parishoner (uncredited)
Ryan Tygh ...
Sporting Goods Stock Boy (uncredited)
Dan Van Wert ...
Basketball Fan (uncredited)
Diane Varrenti ...
Friend of the Family (uncredited)
...
Scorekeeper (uncredited)
Kimberly Villanova ...
Nun (uncredited)
...
Monsignor Assistant (uncredited)
Scott Yannick ...
Stadium Security Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Julie Byrne ... consulting producer
John A. Chambers ... executive producer (as John Chambers)
Tim Chambers ... producer
Pat Croce ... executive producer
Vince Curran ... executive producer
Mark Robert Ellis ... co-producer
Beau Flynn ... consulting producer
Howard Gensler ... co-producer
Thomas Karl ... executive producer
Jerry McFadden ... consulting producer
Patrick Peach ... line producer
Dennis Rice ... executive producer
John Rizzo ... co-producer
Bud S. Smith ... executive producer
M. Scott Smith ... associate producer
Whitney Springer ... producer
Keith Stephenson ... co-producer
Cary Toner ... consulting producer
Sean Wolfington ... executive producer

Music by 

William Ross

Cinematography by 

Chuck Cohen ... director of photography

Film Editing by 

M. Scott Smith

Casting By 

Adrienne Stern

Production Design by 

Tim Galvin

Art Direction by 

Jesse Rosenthal

Set Decoration by 

Elise G. Viola

Costume Design by 

Teresa Binder Westby

Makeup Department 

Mary Aaron ... assistant makeup artist (as Mary R. Aaron)
Qodi Armstrong ... assistant hair stylist
Sherri Bramlett ... hair stylist
Robert Chiu ... assistant hair stylist (as Robert Chau)
Diane Dixon ... key hair stylist
Hildie Ginsberg ... assistant makeup artist
Diane Heller ... assistant makeup artist
Charmaine Henninger ... assistant hair stylist (as Charma Henninger)
Paula Kelly ... assistant makeup artist (as Paula M. Kelly)
Don Kozma ... makeup artist (as Donald Kozma)
Pamela Peitzman ... assistant makeup artist
Amanda Ross ... assistant makeup artist
Dina Sliwiak ... assistant makeup artist
Aleta Wolfe ... assistant makeup artist

Production Management 

Ashlee Cohen ... unit manager
Deb Dyer ... unit production manager
Keri Lederman ... assistant production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Nicole Agostino ... second second assistant director
Craig Borden ... first assistant director
Travis Rehwaldt ... second assistant director: second unit
Mark Shandley ... second assistant director (as Mark Shandlay)
Mark Spencer ... additional second second assistant director
Carlos Reza ... first assistant director: second unit (uncredited)
Aaron Stewart ... second assistant director: second unit (uncredited)
Aaron Walters ... key second assistant director (uncredited)

Art Department 

Brett Acker ... set dresser
Greta Alexander ... journeyman scenic
Krzysztof J. Bratun ... journeyman scenic (as Krzystof Bratun) / scenic artist
Brandon Cook ... greensmen
Amy Dholakia ... set designer
Robert F. Drago ... swing
Kenneth H. Finn ... swing
Michael T. Galvin ... leadman
Karyn Gerred ... scenic artist
James P. Gilroy ... greens
Shelly Goldhar ... assistant art director (as Shaleve Goldhar)
Antony Graf ... construction grip
Jon E. Graf ... shop foreman
Tom Groody ... set dresser (as Thomas Groody)
William F. Hennessy Jr. ... set dresser (as William Hennessy)
April Hodick ... art department coordinator
Owen Holland ... props
Robert Holtzman ... set dressing buyer
Erika S. Katz ... journeyman scenic (as Erika Katz)
Chris Kubicek ... construction grip (as Christopher Kubicek)
Dennis Madigan ... shop craftsperson
Paul Maiello ... construction coordinator
Heather McGehee ... journeyman scenic
David McMahon ... shop craftsperson (as David P. McMahon)
Morgan Miller ... on-set dresser / set dresser
Randy L. Parisian ... scenic artist (as Randy Parisian)
Mikhail Romanov ... journeyman scenic
Jolie Scherberger ... swing (as Joanna Ruhe)
Charles J. Scott ... props (as Charles Scott)
Stephen Siersema ... journeyman scenic
Todd Siwinsky ... set dresser
R. Vincent Smith ... property master
Tim Smith ... props (as Tim M. Smith)
William M. Staab ... swing (as William Staab)
Billy Stearne ... set dresser (as William Stearne)
Nell Stifel ... charge scenic
Nancy Stroud ... journeyman scenic
Christine Sysko ... lead person
Steve Sysko ... set dresser (as Steven J. Sysko)
Matthew Turner ... swing
Chris Unrath ... shop craftsperson
Robert S. Vanstone ... shop craftsperson (as Robert Vanstone)
Tom West ... assistant property master (as Thomas West)
Jim Williams ... set dresser (as James E. Williams)
Linda Yeckley ... camera scenic
Samantha Higgins ... art department production assistant (uncredited)
Sharon Potts ... assistant property master (uncredited) / set decoration buyer (uncredited)
Jolie Scherberger ... set dresser (uncredited)
Billy Stearne ... greensmen (uncredited)

Sound Department 

Robert Batha ... sound editor
Laurel Bridges ... boom operator
Kelly Cabral ... supervising sound editor
Bradley Clinthorne ... assistant sound editor (as Brad Clinthorne)
Gary Coppola ... audio post supervisor (as Gary J. Coppola) / supervising re-recording mixer (as Gary J. Coppola)
Melissa A. Corns ... sound editor (as Melissa Corns)
Brian Jordan ... boom operator (as Brian M. Jordan)
Darrin Mann ... foley mixer
Derek Marcil ... re-recording mixer
Richard Murphy ... production sound mixer
Aynee Osborn ... sound editor
Robert Pruyn-Bush ... assistant sound
Benjamin Rauscher ... sound editor
Edward M. Steidele ... foley artist
Seth Tallman ... boom operator
Scott Waz ... adr mixer
Chris Trent ... foley editor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Stuart Allen ... crane operator: Technocrane
Daniel Amadle ... electrician
Richard Asbury ... gaffer
Zach Asbury ... rigging electrician
Joseph W. Baliski ... additional electrician
Peter Barnes ... additional grip
David Brandon ... key rigging gaffer
Sheridan Braxton ... grip
Walter Brown Sr. ... rigging grip
Michael Bumworth ... electrician
Katherine M. Butler ... first assistant camera (as Katherine Butler)
Ryan Callahan ... grip
Mark Catania ... "a" dolly grip
Matthew Caulk ... technician: crane/head
Art Cipollone ... video assist operator (as Arthur Zipollone)
Daniel C. Cook ... second assistant camera
Jason Cortazzo ... dolly grip: a camera
Michael Davidson ... additional grip
Glenn Davis ... electrician
Glen Deitell ... first assistant camera
Tony Denoi ... electrician
Charles E. Duer ... electrician (as Charles Duer)
Francisco Fernandez ... grip (as Francis Fernandez)
William P. Fiedler ... best boy (as William Fiedler) / generator operator (as William Fiedler)
Craig Fikse ... steadicam operator
Dave Fortino ... grip
John S. Gallagher ... rigging grip
Tami Garbarino ... grip
Edward R. Geller ... rigging electric
Jay Geller ... electrician
Todd Giresi ... grip
Jonathan Goldfisher ... film loader
Nicholas Gould ... operator: 24-frame playback
Matthew Hanlon ... additional grip
Colin Keech ... grip
John W. Keeting ... electrician
David Kissinger ... electrician (as David Kissinger 2nd)
Kenyatta LaGrand ... grip
April Lanci ... assistant camera
Michael Leonard ... first assistant camera
Robert D. Liccio Jr. ... electrician (as Robert Liccio Jr.)
David W. Lowe ... dolly grip (as David Lowe)
Diana Lyn ... still photographer
Rob Mabin ... gaffer: second unit
Lance Mayer ... libra head technician
Ken McCallum ... grip (as Kenneth McCallum)
Joe Meccariello ... director of photography: second unit
Joe Meccariello ... camera operator
Charles D. Minter ... grip
Richard A. Mitchell ... electrician (as Richard Mitchell)
Robert Mock ... best boy grip
Vincent Morsillo ... best boy grip
Christopher Murphy ... digital video assist operator
Francine Natale ... electrician
Steven Paul ... rigging electrician
George R. Plum ... rigging electrician
Garry Povacz ... grip
Lawrence Price ... electrician (as Lawrence E. Price)
Gerald 'Luke' Quedenfeld ... rigging electrician (as Gerald Quedenfeld)
Brian Raby ... set electrician
Thomas Reap ... additional rigging electrician
Roland Reed III ... additional grip
Daniel Rieser ... best boy grip
Wayne Romanowski ... additional rigging grip
Leon Sanginiti ... second assistant camera
I. Nate Scaglione ... electrician
David Schwartz ... camera operator (as David A. Schwartz)
John S. Seese ... electrician
Jon Sibert ... key grip
Craig Simpson ... grip
Dean Stankiewicz ... grip
Jay Stuart ... grip (as Jay C. Stuart)
Sean Sweeney ... additional grip
Janos Szablya ... grip
David Taicher ... camera operator
Darrell Thomas ... grip
Peter Valentine ... grip
Joe Vandergast ... camera operator
Bill Vargo ... additional video assist operator
Greg Yurkovich ... electrician

Casting Department 

Regina Haigh ... casting assistant (uncredited)
Diane Heery ... location casting (uncredited)
Jason Loftus ... casting associate (uncredited)
Tammy Porto ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Amy Acton ... costumer
Eden Daniels ... shopper
Honora Jackson ... costumer
Pashelle L. Latino ... costume supervisor (as Pashelle Clayton)
Penelope Laughman ... key set costumer
Kara Morasco ... tailor
Kathie Pierson ... wardrobe assistant
Richard H. St. Clair ... costumer (as Richard St. Clair) / wardrobe (as Richard St. Clair)

Editorial Department 

Tara Benson ... imaging services project manager
Mikala Engel ... digital producer: Technicolor NY
Craig Ferrence ... imaging
Tom Foligno ... additional editor (as Thomas Foligno)
Andrew Goldstein ... vice president sales & marketing: Technicolor NY
Barbara Jean Kearney ... imaging services account manager
Steve La Ponsie ... additional editor
Mark T. Osborne ... digital intermediate additional colorist
Christopher Reichel ... digital intermediate managing producer
Harrison Scheer ... digital intermediate assistant
John Scheer ... digital intermediate supervising colorist
Kurt Smith ... color timer
Andrew Still ... imaging services data manager
David Walker ... digital intermediate system engineer

Location Management 

James Chaliz ... location production assistant
John Galloway ... location assistant
Chris Gormley ... location production assistant (as Christopher Gormley)
Staci Hagenbaugh ... location assistant
Rory Hanrahan ... location production assistant
Sarah Hoopes ... location production assistant
Monique LaMontagne ... assistant location manager
Patrick McDonald ... location production assistant
Brian Murphy ... location production assistant
Armand Rivers ... location assistant (as Armand D. Rivers)
Michael Robinson ... location production assistant
Julian Ruhe ... location manager
John Stefanic ... location assistant
Darby Venema ... location assistant

Music Department 

Kyle Kenneth Batter ... music editor
Haydn Bendall ... orchestra recordist
Minjee Chung ... music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor (as Isobel Griffith)
Joel Iwataki ... score mixer
Jerome Leroy ... additional orchestrator / score coordinator
Sam Okell ... assistant orchestra recordist
William Ross ... orchestrator
Thanh Tran ... music preparation
Steve Mair ... musician: double bass (uncredited)
Thanh Tran ... music librarian (uncredited)
Bruce White ... musician: viola (uncredited)

Transportation Department 

Ronald Bennett ... driver
Brian 'Hub' Casey ... driver: Teamster (as Brian Casey)
Gregory J. Cimino ... transportation co-captain
Carl Erb ... driver (as Carl Herb)
John Fallon ... driver
Thomas Garrett ... driver
Don Greenleaf ... driver (as Donald Greenleaf)
George Holtzer ... driver
Anthony Keane ... driver (as Anthony M. Keane)
Monroe Lee Sr. ... driver
Fred G. Lindaris ... driver
Edward Lynch ... driver
Ed Malseed ... driver
William McCleery ... driver
John Messina ... driver
John Morrone III ... transportation captain
Patricia Mullen ... driver: bus
George Naylor ... driver (as George D. Naylor)
George Palladino ... driver
Francis Paulussen ... driver: Teamster
Bobby Rucker ... driver
Chris T. Shimpa ... driver
Mark Simms ... driver
Robert L. Smith ... driver
John J. Sullivan ... transportation co-captain: Teamster
Alfred F. Weiss Jr. ... driver (as Alfred Weiss Jr.)
Michael Williams ... driver
Corbin Kelly ... transportation (uncredited)
Kirk Kelly ... mechanic (uncredited)
Michael Kelly ... transportation (uncredited)

Other crew 

Melanie Adelberg ... assistant: Ellen Burstyn
Michael Atkinson ... craft service
Gene Beneventano ... caterer
Billy Benner ... set production assistant (as William Benner III)
Mary Berkelbach ... medic
Kevin Black ... accounting assistant
Victoria Boaz ... production assistant
Kristen Boulé ... set production assistant
Dustin Bricker ... assistant script supervisor
Paul M. Chambers ... assistant: Tim Chambers (as Paul Chambers)
Alexandra Conners ... assistant: Marley Shelton
Shannon Connolly ... assistant: Carla Gugino
James Connors ... production assistant
Robin Cousart ... production accountant
Joshua Coyne ... production assistant
Emily Davis ... production accountant
Mike Davis ... title designer: end credits
Loïc de Lame ... production assistant (as Loic DeLame)
Denise DePalma ... medic
Victoria Dilks ... medic
Sean Donnelly ... production assistant
Lena Drobot ... craft service
Shaun Duffy ... production office assistant
Christopher Emper ... assistant basketball coordinator
Freddy Figueroa ... caterer
Robb Foglia ... script supervisor
William Hamilton Jr. ... craft service
Brian Hannigan ... production assistant
Drew Hartnett ... production assistant
Lorraine Hawk ... production assistant
Samantha Higgins ... production assistant
Eric Hoffstad ... set production assistant
Syndey Huynh ... production office coordinator (as Sydney Han Huynh)
Dave Jannetta ... assistant: Tim Chambers & Whitney Springer
Charles Johnson ... production assistant
Tom Karl ... legal services
Kathleen Kelly ... medic (as Kathleen M. Kelly)
Brendan Kirsch ... basketball coordinator
Elizabeth Kitchens ... production assistant (as Elizabeth Murtha)
Claudia Litwack ... craft service
Paul MacConnell ... production assistant
Amanda Mackel ... production assistant
Michael McCarthy ... set production assistant
Martin Chris McIntyre ... first assistant craft service
Blaise Miller ... set production assistant (as Glaise Miller)
Paul Mullen ... production assistant
Alexander Murphy Jr. ... legal counsel
Marisa Murphy ... accounting clerk (as Marissa A. Murphy)
Jennifer Norris ... set production assistant
Chris O'Neill ... craft service
William Pasqueal ... production assistant
Christian Ramirez ... set production assistant
Dan Reddy ... craft service (as Daniel A. Reddy)
Steven Robbillard ... set production assistant
Kim Ronstadt ... payroll accountant
John Ruggiano ... caterer
Kyle Ryan ... catering assistant
Marlena Schaefer ... production assistant
Adam Schoon ... set production assistant
Lisa Schwalm ... production assistant
Clint Scott ... production secretary
Allan Stearns ... caterer
Klasha Thornton ... production assistant
Mario Troia ... set production assistant (as Mario Troia Jr.)
Andrew Turner ... production assistant
Jocelyn Turney ... set production assistant
Carl Turnquest Jr. ... projectionist (as Carl Turnquest)
Bill Vargo ... production assistant (as William Vargo)
Michael Virgilio ... production assistant
Aaron Walters ... production assistant
Mariellen Ward ... set production assistant (as Mariellen Ward-King)
Barbara Young ... medic
Zach Book ... production assistant (uncredited)
Tracy L. Connors ... set production assistant (uncredited)
Shane Daniels ... production assistant (uncredited)
Mark Kochanowicz ... stand-in: David Boreanaz (uncredited)
John Scheer ... main title design (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page