Edit
Argo (2012) Poster

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ben Affleck

Writing Credits (WGA)  

Chris Terrio ... (screenplay by)
 
Tony Mendez ... (based on a selection from "The Master of Disguise" by) (as Antonio J. Mendez) and
Joshuah Bearman ... (based on the Wired Magazine article "The Great Escape" by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Robert Pender
...
Bates
...
...
...
...
OSS Officer Nicholls
...
Reza Borhani
Page Leong ...
...
Azizi Checkpoint #3
...
...
Elizabeth Ann Swift
...
Sgt. Sickmann
...
Alan B. Golacinski
...
William J. Daugherty
...
Col. Charles W. Scott
...
...
Thomas L. Ahern, Jr.
Jon Woodward Kirby ...
Alborz Basiratmand ...
Student with Poster
...
Marine #1
...
Marine #2
Sharareh Sedghi ...
Lady with Radio
Bobby Zegar ...
Tear Gas Student
...
Malick
...
...
...
Hal Saunders
...
...
...
Jordan's Secretary
...
Jordan's Analyst
...
...
Rossi (as Yuriy Sardarov)
...
Tehran Mary
...
...
David Marmor
...
Ali Khalkhali
Araz Vahid Ebrahim Nia ...
Moradi
...
...
Space Lab Nurse
...
Film Director
...
First A.D.
...
PA
Danielle Barbosa ...
Lester's Housekeeper
...
...
Publicist
...
Nina / Serksi the Gallactic Witch
...
Variety Reporter
...
LA Times Reporter
...
Princess Aleppa
...
Evil Villain
...
Achilles Crux
...
Humanoid Robot
...
Green Jacket
Joseph S. Griffo ...
Nestor the Android
...
Blue Monster
Amitis Frances Ariano ...
Persian Dancer
Alison Fiori ...
Sci Fi Body Suit Girl
...
Middle Class Iranian Woman
...
Iranian Consulate Official
...
British Airways Flight Attendant
...
Airport Husband
...
Immigration Officer
...
Immigration Officer
Soheil Tasbihchi ...
Immigration Officer
Hovik Gharibian ...
Immigration Officer
...
Airport Hysterical Wife
...
Deputy Minister of Islamic Guidance
...
Producer (as Peter-Henry Schroeder)
Ali Farkhonde ...
Tehran Car Rental Man
Sahm McGlynn ...
Bearded Fundamentalist in Bazaar
Muhammed Cangören ...
Bazaar Shopkeeper (as Muhammed Cangoren)
Asghar Allah Veirdi Zadeh ...
Bazaar Angry Man
Leyla Beysulen ...
Angry Woman (as Leyla Beysülen)
...
...
Alan Sosa
...
Engell's Secretary
...
Sgt. Gauthier
...
White House Operator
...
Swissair Ticketing Agent
Amir K ...
Passport Official (as Amir Kamyab)
Baris Deli ...
Carpet Factory Komiteh
...
Revolutionary Guard
...
Revolutionary Guard
Sam Sheikholeslami ...
Revolutionary Guard
Saba Sarem ...
Revolutionary Guard
Puya Abbassi ...
Revolutionary Guard
...
Komiteh Reza
Jozef Fahey ...
Lock Up PA
...
Swissair Gate Agent
...
Komiteh Subordinate
...
Young Komiteh at Airport
...
Swissair Pilot (as Hans Tester)
...
Swissair Co-Pilot
...
Air Traffic Controller
...
Swissair Flight Attendant
...
Iraqi Border Guard
...
Assistant Secretary of State
Deborah Deimel Bean ...
State Department Official
...
CIA Archives Officer
...
Rest of cast listed alphabetically:
Marc Abbink ...
Restaurant Patron (uncredited)
Martin Andris ...
Lab Sound Man (uncredited)
...
Refugee (uncredited)
Gabriel Aslan ...
Ian's Friend (uncredited)
...
Iranian Airport Police (uncredited)
Nima Azizi ...
Mahmoud (uncredited)
...
Greek Goddess (uncredited)
...
Marine #3 (uncredited)
...
CIA Officer (uncredited)
Phillip Borghee ...
Iranian Protestor (uncredited)
Ramon Calzada ...
Muslim Cleric (uncredited)
Rita Cannon ...
Protester (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Visa Seeker (uncredited)
...
Swissair Gate Rep (uncredited)
...
Peg (uncredited)
Amaru Cloud ...
Iranian Boy (uncredited)
...
Flight Attendant (uncredited)
Shaun Daley ...
Chancery Hostage (uncredited)
Matt Doherty ...
Butler (uncredited)
...
Iranian Passenger (uncredited)
...
Protester (uncredited)
...
Airline Stewardess (uncredited)
...
CIA Pit Team (uncredited)
...
Space Nurse (uncredited)
Sepideh Haftgoli ...
Iranian Stewardess (uncredited)
...
Protestor (uncredited)
...
Komiteh (uncredited)
Lucas N. Hall ...
Protestor (uncredited)
...
C.I.A Director Stansfield Turner (uncredited)
...
Driver (uncredited)
...
Canadian Chancellor (uncredited)
...
Head Table Revolutionary #6 (uncredited)
...
Swissair Passenger (uncredited)
...
Swissair Stewardess (uncredited)
...
Smokehouse Patron (uncredited)
...
Assistant (uncredited)
Jason Kapraun ...
Argo Staff (uncredited)
...
Persian Child / Refugee (uncredited)
David Dustin Kenyon ...
Argo Staff (uncredited)
Siamak Keyvani ...
Swissair Passenger (uncredited)
Michael Klemp ...
State Department Member (uncredited)
...
Hollywood Actress (uncredited)
Michelangelo Kowalski ...
Lab Tech (uncredited)
...
Marine #4 (uncredited)
...
Air France Stewardess (uncredited)
...
Refugee (uncredited)
Diamond Nicole Landeen ...
Little Girl in Bar (uncredited)
Michael Laren ...
Argo Graphic Designer (uncredited)
Jonathan Levian ...
Komiteh Yoni (uncredited)
...
Embassy Senior Staff Member (uncredited)
Chanelle Lyn ...
Iranian Protestor (uncredited)
...
Brother Ali (uncredited)
...
Pakistani Stewardess (uncredited)
...
Flight Attendant (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Hollywood Actor (uncredited)
...
Iranian Comiteh in Truck (uncredited)
Derek Mobraaten ...
Protester (uncredited)
Anthony Narvaez ...
Head Table Revolutionary #7 (uncredited)
Armin Nasseri ...
Reporter (uncredited)
Asal Nazerpour ...
India Air Flight Attendant (uncredited)
Marsad Nikui ...
Chilled Passenger (uncredited)
...
Pat Horan (uncredited)
...
Protestant #1 (uncredited)
...
Komiteh (uncredited)
...
Iranian Protester (uncredited)
...
Liz Taylor Look-alike (uncredited)
...
Space Girl (uncredited)
...
Publicist (uncredited)
...
Canadian Embassy Staffer #2 (uncredited)
...
Iranian Visa Seeker (uncredited)
...
Space Armor Pants Guy (uncredited)
Gerry Rand ...
White House Staff (uncredited)
...
Slone (uncredited)
...
CIA Staff (uncredited)
...
Swissair Iranian Passenger (uncredited)
...
Hollywood Starlet (uncredited)
...
Cameraman (uncredited)
Abe Rogland ...
CIA Senior Agent (uncredited)
...
Marine Cpl. (uncredited)
Mitchell Salberg ...
Photographer (uncredited)
...
Hostage (uncredited)
...
Protester (uncredited)
...
Mike Touzani (uncredited)
...
Canadian Embassy Staffer #1 (uncredited)
...
The Female Space Trooper (uncredited)
...
Flight Attendant (uncredited)
...
Goddess (uncredited)
...
Chancery Staff (uncredited)
Steven T Stanton ...
Sound Guy (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Kaveh Taherian ...
Head Table Revolutionary #2 (uncredited)
...
India Air Flight Attendant (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Bus Driver (uncredited)
...
Iran Airline Staff (uncredited)
Sunny Vachher ...
Iranian Protester (uncredited)
Desary Vailencour ...
State Secretary (uncredited)
...
CIA Pit Team (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Chancery Hostage (uncredited)
...
CIA Staff (uncredited)
...
Boy in Neighborhood (uncredited)
Rana Yamak ...
Iranian Kid (uncredited)
Yasmeen Yamak ...
Iranian Kid (uncredited)
...
Komiteh (uncredited)
...
Protestor (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ben Affleck ... producer
Chris Brigham ... executive producer
Chay Carter ... executive producer
George Clooney ... producer
Tim Headington ... executive producer
Amy Herman ... co-producer
Grant Heslov ... producer
Graham King ... executive producer
David Klawans ... executive producer
Alex Sutherland ... line producer: Turkey
Nina Wolarsky ... executive producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Rodrigo Prieto ... director of photography

Film Editing by 

William Goldenberg

Casting By 

Lora Kennedy

Production Design by 

Sharon Seymour

Art Direction by 

Peter Borck

Set Decoration by 

Jan Pascale

Costume Design by 

Jacqueline West

Makeup Department 

Trish Almeida ... key hair stylist
Barbara Augustus ... key makeup artist (as Barbara Augustus-Johnson)
Kate Biscoe ... makeup department head
Jamie Kelman ... prosthetic designer / prosthetic makeup artist
Ebru Kizilta ... makeup artist: Turkey (as Ebru Kiziltan)
Cathrine A. Marcotte ... assistant hair department head (as Catherine A. Marcotte)
Kelvin R. Trahan ... hair department head
Gigi Williams ... assistant makeup department head
Donna J. Anderson ... hair stylist (uncredited)
Aurora Bergere ... special makeup effects artist (uncredited)
George Black ... assistant makeup artist (uncredited)
Belinda Bryant ... makeup artist (uncredited)
Kimberly Carlson ... additional hair stylist (uncredited)
Amanda Carroll ... makeup artist (uncredited)
Erdinc Celik ... hair stylist: Turkey (uncredited)
Carol S. Federman ... assistant makeup artist (uncredited)
Sahin Gul ... hair stylist: Turkey (uncredited)
Cynthia Hernandez ... makeup artist (uncredited)
Joe Matke ... hair stylist (uncredited)
Cheryl Ann Nick ... makeup artist (uncredited)
Rhonda O'Neal ... hair stylist (uncredited)
Deborah Rutherford ... makeup artist (uncredited)
Don Rutherford ... makeup artist (uncredited)
Judy Staats ... makeup artist (uncredited)
Robert Wilson ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Tina Anderson ... post-production supervisor
Sean Garrett Fogel ... production supervisor: Washington DC (as Sean Fogel)
Amy Herman ... unit production manager
Zeynep Santiroglu ... production manager: Turkey (as Zeynep Santiroglu)
Kelley Smith-Wait ... executive in charge of production
Katherine Tibbetts ... production supervisor: Turkey

Second Unit Director or Assistant Director 

Dennis Burrell ... additional second assistant director
Ian Calip ... second assistant director
Clark Credle ... second second assistant director
Alfonso Gomez-Rejon ... second unit director
Gavin Kleintop ... second second assistant director
Alison C. Rosa ... second assistant director: second unit, Washington DC (as Alison Rosa)
Sunday Stevens ... first assistant director: second unit
Mark Trapenberg ... second assistant director: second unit
Belkis Turan ... first assistant director: Turkey
David J. Webb ... first assistant director (as David Webb)
Sinan Cevik ... trainee assistant director: Turkey (uncredited)
Fatih Hilmi Haciosmanoglu ... trainee assistant director: Turkey (uncredited)
Lance W. Lanfear ... second second assistant director: second unit (uncredited)
Aysecan Ozturan ... second assistant director: Turkey (uncredited)
Stephanie Tull ... assistant director: additional photography (uncredited)
Sedat Turkantoz ... third assistant director: Turkey (uncredited)

Art Department 

Tim Ackers ... stand-by painter (as Timothy D. Ackers)
Alejandro Aguilar ... labor foreman
Nicole Balzarini ... art department assistant
Heidi Baumgarten ... set decorator buyer
Alan Burg ... set dresser (as F. Alan Burg)
David Craig ... set dresser
Max Daly ... art department researcher
Louise Del Araujo ... leadman
Tunc Erguden ... construction manager: Turkey (as Tunc Ergüden)
Connie Gackenbach ... set dresser
Neil Gahm ... propmaker foreman
Bryan Gettman ... set decorator gang boss
Deniz Göktürk ... art director: Turkey (as Deniz Göktürk Kobanbay)
Deborah Harman ... set dresser
Alex Hillkurtz ... illustrator
Guy Hoffner ... propmaker foreman
Daniel R. Jennings ... set designer (as Daniel Jennings)
Guliz Kaymaksüt ... assistant art director: Turkey
Terry Kempf ... propmaker
Richard Lepore ... stand-by greens
Anthony Liberatore ... storyboard artist: opening sequence
David B. Long ... propmaker foreman
Mike Maher ... artwork: Jack Kirby's (as Michael Maher) / graphic designer (as Michael Maher)
Sophia Male ... art department assistant
Michael V. Maurice ... set dresser
Bryan McBrien ... greens foreman (as Bryan A. McBrien)
Brett McKenzie ... art department coordinator
Jeffrey McMahon ... construction foreman
Gordon McVay ... set dresser
Barbara Mesney ... set designer
Michael Mikita Jr. ... painter
Len Morganti ... artwork: Jack Kirby's (as Leonard Morganti)
Ken Murphy ... propmaker
Cynthia C. Rebman ... on-set dresser
Andrea Rennard ... art department assistant
John H. Samson ... construction coordinator (as John Samson)
Dicle Sarman ... second assistant art director: Turkey
Michael Sexton ... property master (as Mike Sexton)
Kevin Shaw ... assistant property master
David Smith ... additional set decorator
R. Lucas Stewart ... propmaker foreman
Gary Warshaw ... assistant art director
Michael Keith Aleshire-Rezendez ... set dresser (uncredited)
Richard Alonso ... computer graphics artist (uncredited)
Aykut Ayaztuna ... scenic artist: Turkey (uncredited)
Dilek Aydin ... set decorator: Turkey (uncredited)
Nail Aydin ... property master (uncredited)
Serdar Bayrak ... props: Turkey (uncredited)
Andrew Campbell ... graphic designer (uncredited)
Nazli Celebi ... assistant construction manager (uncredited)
Tevfik Celebi ... props: Turkey (uncredited)
Eunha Choi ... designer: main and end title, Prologue Films (uncredited)
Doug Crawford ... propmaker (uncredited)
Andres Cubillan ... assistant art director: additional photography (uncredited)
Benjamin Dell ... art department researcher (uncredited)
Murat Demirtas ... scenic artist: Turkey (uncredited)
Doug Devine ... set dresser (uncredited)
Ayberk Dorukhan Erdogdu ... picture car coordinator: Turkey (uncredited)
Francesco Ferrara ... painter (uncredited)
Giovanni Ferrara ... painter (uncredited)
Chela Fiorini ... swing gang (uncredited)
Eva Firshein ... buyer (uncredited)
Justin Freibrun ... set dresser (uncredited)
Erim Gayretli ... prop buyer: Turkey (uncredited)
Allison Gross ... assistant property master (uncredited)
Enver Gumus ... props: Turkey (uncredited)
Eric Hunsaker ... greens: Washington DC (uncredited)
Ayse Ilkorur ... art department accountant (uncredited)
Erkan Karahan ... scenic artist: Turkey (uncredited)
Taner Karakulak ... props: Turkey (uncredited)
Emre Kilicoglu ... props: Turkey (uncredited)
Ali Kursun ... props: Turkey (uncredited)
Melike Kurt ... assistant set decorator: Turkey (uncredited)
Mark Kwiatkowski ... set dresser: Detroit (uncredited)
Thierry Labbe ... leadman: additional photography (uncredited)
Rick Newsome ... storyboard artist (uncredited)
Harun Odabas ... set team: Turkey (uncredited)
Sezgin Oltulu ... props: Turkey (uncredited)
Celal Parlak ... plasterer foreman: Turkey (uncredited)
Mehdi Sabouni ... graphic designer (uncredited)
Gulriz Sansoy ... art department coordinator (uncredited)
Emre Selcik ... props: Turkey (uncredited)
Tommy Tomlinson ... assistant property master (uncredited)
Tina Tottis ... buyer: Detroit (uncredited)
Michael A. Watt ... set dresser: Detroit (uncredited)
Tamer Yigit ... props: Turkey (uncredited)

Sound Department 

Erik Aadahl ... sound designer / supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer
Douglas Axtell ... sound mixer: second unit
David Bach ... supervising adr and dialogue editor
Eric Bautista ... sound utility (as Eric A. Bautista)
Jason Brooks ... boom operator: second unit
David V. Butler ... dialogue editor
Greg Cosh ... boom operator: second unit
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Richard Duarte ... foley mixer
Joel Erickson ... assistant sound editor
Jonathan Fuh ... boom operator (as Jonathan Lee-Ger Fuh)
José Antonio García ... sound mixer (as Jose Antonio Garcia)
John Guentner ... foley mixer
P.K. Hooker ... sound effects editor
Jonathan Klein ... foley editor
Michael Miller ... adr mixer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
John T. Reitz ... sound re-recording mixer (as John Reitz)
Gregg Rudloff ... sound re-recording mixer
Unsun Song ... mix technician
Greg Steele ... adr mixer
Greg ten Bosch ... sound effects editor (as Greg Ten Bosh)
Ethan Van der Ryn ... sound designer
Greg Zimmerman ... adr recordist
David Alvarez ... utility sound (uncredited)
Blake Collins ... foley mixer (uncredited)
Dan O'Connell ... foley artist (uncredited)
Edward Tise ... sound mixer (uncredited)
Onur Yavuz ... sound assistant: Turkey (uncredited)
Ryan Young ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Barry McQueary ... special effects
Garth Steinheimer ... special effects foreman
R. Bruce Steinheimer ... special effects supervisor
Roland Blancaflor ... special makeup effects technician (uncredited)
James Fredburg ... special effects technician (uncredited)
Richard Stutsman ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Sandro Blattner ... visual effects: Method Studios
Jeremy Burns ... compositing supervisor
Bernard O. Ceguerra ... visual effects: Method Studios (as Bernard Ceguerra)
Jon Chesson ... visual effects: Method Studios
Craig Crawford ... compositor
Brian Delmonico ... visual effects: Method Studios
Matt Dessero ... visual effects: Method Studios
Michael Sean Foley ... visual effects: Method Studios
Alex Gitler ... visual effects: Method Studios
Geoffrey Hancock ... visual effects: Method Studios (as Goeffrey Hancock)
Michael S. Harbour ... visual effects: Method Studios (as Michael Harbour)
Vijay Kadapatti ... visual effects coordinator
Raechel Kasprzak ... visual effects: Method Studios (as Raechel Rowland)
Jeremy Lei ... visual effects: Method Studios
Justin Lloyd ... visual effects: Method Studios
Gregory L. McMurry ... additional visual effects supervisor (as Greg McMurry)
Rachel McPherson ... visual effects: Method Studios
Kama Moiha ... visual effects: Method Studios
Eric Pender ... visual effects: Method Studios
Chris Perkowitz ... visual effects: Method Studios
Alfredo Ramirez ... visual effects: Method Studios
James Rogers ... visual effects: Method Studios
Rasha Shalaby ... visual effects: Method Studios
Thomas J. Smith ... visual effects: Method Studios
Michele C. Vallillo ... visual effects: Method Studios
Aaron Vest ... visual effects: Method Studios
Jason Wardle ... visual effects: Method Studios
Wei Zheng ... visual effects: Method Studios
Ryan Andersen ... visual effects editorial coordinator: Shade vfx (uncredited)
Brett Angelillis ... visual effects artist (uncredited)
Erubeth Avila ... visual effects (uncredited)
Ethan Ayer ... matte painter (uncredited)
Charles Baden ... compositor (uncredited)
Krista Benson ... digital compositor (uncredited)
Jason Bond ... visual effects artist (uncredited)
Jamie Bowers ... texture artist: Method Studios LA (uncredited)
Peter Bowmar ... head of 3D and technology: Method Studios Vancouver (uncredited)
Eric Bruneau ... compositing supervisor (uncredited)
Korey J. Cauchon ... visual effects producer: Method Studios (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Chad E. Collier ... data technician: Method Studios (uncredited)
Janice Barlow Collier ... technical administrator: Method Studios (uncredited)
Dustin Colson ... lighter: Method Studios (uncredited)
Michelle Cornwall ... data i/o render wrangler: Method Studios Vancouver (uncredited)
Erin M. Cullen ... roto artist: Furious FX (uncredited)
Alejandro De La Garza ... visual effects artist: Method Studios (uncredited)
Ivy Depies ... digital compositor: Method Studios (uncredited)
Ian Dodman ... CG supervisor (uncredited)
Daniel Erickson ... camera matchmove artist (uncredited)
Bill Gilman ... digital artist: Prologue (uncredited)
Bryan Godwin ... visual effects supervisor: Shade VFX (uncredited)
Derik Gokstorp ... pipeline technical director (uncredited)
Pam Gonzales ... paint artist (uncredited)
Lauren Guerard ... visual effects coordinator: Method Studios (uncredited)
Rachel Faith Hanson ... visual effects coordinator (uncredited)
Ian Holland ... flame artist: Method Studios (uncredited)
Lubo Hristov ... visual effects supervisor: Christov Effects (uncredited)
Neviana Hristov ... visual effects producer: Christov Effects (uncredited)
Travis Wade Ivy ... compositor (uncredited)
Mike James ... digital matte painter (uncredited)
Jeff A. Johnson ... crowds lead (uncredited)
Adam S. Jones ... visual effects compositor (uncredited)
Harimander Singh Khalsa ... compositing supervisor: Shade VFX (uncredited)
James Kirk ... visual effects artist: Method Studios (uncredited)
Goran Kocov ... lead matchmove artist (uncredited)
Nha Hoan Le ... digital tracking/matchmove artist (uncredited)
Alexander Lee ... visual effects artist: Method Studios (uncredited)
Cory Lee ... compositor: Pixel Playground, Inc. (uncredited)
Don Lee ... visual effects supervisor: Pixel Playground (uncredited)
Kim Lee ... visual effects producer: Pixel Playground (uncredited)
David Lingenfelser ... executive visual effects supervisor: Furious Fx (uncredited)
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant producer (uncredited)
Shawn Monaghan ... digital compositor (uncredited)
Andy Mower ... compositor: Method Studios (uncredited)
Blake Muir ... digital compositor (uncredited)
Ross Newton ... cg supervisor: Pixel Playground (uncredited)
Leon Nowlin ... compositor (uncredited)
Brian Nugent ... compositor (uncredited)
Adam Wong Perez ... paint and roto artist (uncredited)
Chi Pham ... visual effects systems administrator (uncredited)
Brett Reyenger ... compositor: Method Studios (uncredited)
John Riddle ... technical director: Shade VFX (uncredited)
Renato M. Ruiz ... digital compositor (uncredited)
Diganta Saha ... systems administrator: Prologue (uncredited)
Frida Sahono ... texture artist: Method Studios (uncredited)
Marc-Andre Samson ... lead matte painter (uncredited)
Nabil Schiantarelli ... digital compositor (uncredited)
Den Serras ... roto/paint supervisor: Deluxe (uncredited)
Jay Shindell ... visual effects (uncredited)
Doug Spilatro ... visual effects artist (uncredited)
John Stewart ... senior compositor: Method Studios (uncredited)
Shane Strickman ... senior visual effects coordinator: Shade VFX (uncredited)
Donald Strubler Jr. ... compositor (uncredited)
Jonathan Taranto ... digital matte painter (uncredited)
Ryan Urban ... compositor: Method Studios (uncredited)
Henry van der Beek ... technical director (uncredited)
David Van Dyke ... visual effects executive producer: Shade VFX (uncredited)
Mark Van Ee ... visual effects coordinator (uncredited)
Rakitha Vithanage ... cg artist: Method Studios (uncredited)
Matt Wilson ... digital compositor (uncredited)
David B. Wolgemuth II ... digital compositor (uncredited)
Mike Woodhead ... data wrangler (uncredited)
Jose Yapor ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Awat A. Ahmed ... stunts
Daniel Arrias ... stunts
Zafer Aydin ... stunts
Ergun Ayer ... stunts
Koby Azarly ... stunts
Ahmet Ali Basoglu ... stunts
Chino Binamo ... stunts
Ben Bray ... stunts
Refik Buldi ... stunts
Anis Cheurfa ... stunts
Max Daniels ... stunts
Eyad Elbitar ... stunts
Mohamed Ibrahim Elkest ... stunts
Eddie J. Fernandez ... stunts (as Eddie Fernandez)
Serkan Gunçikis ... stunts
Thayr Harris ... stunts
Mark Henson ... stunt coordinator: Turkey
Michael Hilow ... stunts
Turgay Ince ... stunts
Engin Karabacak ... stunts
Henry Kingi Jr. ... stunts: driving sequence
Matt McColm ... stunts
Roman Mitichyan ... stunts
Norman Mora ... stunts
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts (as Anthony Nanakornpanom)
Marque Ohmes ... stunts
J.J. Perry ... stunt coordinator
Freddie Poole ... stunts (as Fareburz Poole)
Crystal Santos ... stunts
Sener Sirbudak ... stunts
Mehmet Tatar ... stunts
Ayhan Tongadur ... stunts
Sedat Toprak ... stunts
Mehmet Turan ... stunts
Hamdi Yolcu ... stunts
Omid Zader ... stunts
Rocky Abou-Sakher ... stunt driver (uncredited)
Zoli Dora ... stunts (uncredited)
Steve Hassenpflug ... utility stunts (uncredited)
Gary Hymes ... stunt coordinator (uncredited)
David Dustin Kenyon ... precision driver (uncredited)
Lauren Mary Kim ... stunts (uncredited)
Allan Padelford ... stunt driver (uncredited)
Salomon Passariello ... stunt performer (uncredited)
Jason Rodriguez ... utility stunts (uncredited)
Shaheen Shokoofandeh ... stunt performer (uncredited)
Josh Tessier ... stunts (uncredited)
Bobby Zegar ... stunt player (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Colin Anderson ... camera operator: "b" camera, U.U. / steadicam operator
Russell Ayer ... assistant chief lighting technician
Justin Babin ... best boy rigging grip
Craig Bauer ... second assistant camera: "a" camera (as Craig M. Bauer)
Robby Baumgartner ... director of photography: second unit (as Robert Baumgartner)
Keith Bernstein ... still photographer: Turkey
Berto ... camera operator: "c" camera, Turkey (as Gilbert Berto Lecluyse)
Richard Boyle ... best boy grip (as Richard J. Boyle)
Darwin Montana Browne ... key grip: second unit (as Darwin Browne)
David J. Butkovich ... edge crane operator: second unit
Patrick Capone ... director of photography: second unit, Washington DC
Charles Crivier ... dolly grip: "a" camera
Steven Cueva ... first assistant camera: "a" camera, second unit
James 'Spud' Danicic ... edge head technician: second unit (as James Danicic)
Anthony Desanto ... video assist operator: second unit (as Anthony Kit DiSanto)
Joseph Dianda ... key grip
Matt Floyd ... best boy rigging grip
Claire Folger ... still photographer
Olivier Fortin ... first assistant camera: "c" camera, Turkey
Josh Friz ... second assistant camera: "b" camera
Tom Gilmour ... digital imaging technician: Washington DC (as Thomas Gilmour)
Tony Graham ... rigging assistant lighting technician
Carl Hamilton ... dolly grip: "b: camera, Washington DC
Orlando Hernandez ... chief lighting technician: second unit
Steve Irwin ... video playback supervisor
Simon Jayes ... camera operator: "b: camera, second unit
Dora Krolikowska ... second assistant camera: "b" camera, Turkey
Brian T. Leach ... key grip: Washington DC
Chris Leidholdt ... key rigging grip
Sam Liotta ... best boy grip: second unit
Bobby Mancuso ... first assistant camera: "b" camera, Washington DC (as Robert Mancuso)
Marc Marino ... rigging chief lighting technician
Peter Marsden ... digital imaging technician: Turkey
Dave Mikutsky ... assistant chief lighting technician: Washington DC
Matthew Thomas Moles ... grip
Luis Moreno ... assistant chief lighting technician
Nino Neuboeck ... first assistant camera: "b" camera
David Noble ... dolly grip: "a" camera, Washington DC
David B. Nowell ... aerial director of photography: second unit
Mike Panczenko Jr. ... camera loader: Washington DC (as Michael Panczenko Jr.)
Lionel Pedro ... second assistant camera: "c" camera, Turkey
Bradford Ralston ... video assist operator
Leigh Rathner ... assistant camera
Bradley Richard ... first assistant camera: "b: camera, second unit (as Bradley V. Richard)
Jose Santiago ... dolly grip: "b" camera (as Jose A. Santiago)
Shan Siddiqi ... remote focus technician: second unit
Charles Simons ... dolly grip: second unit
Alex Sinclair ... assistant chief lighting technician: second unit
Wes Sullivan ... key rigging lighting technician: Washington DC (as Wesley Sullivan)
Andrew Sych ... spacecam technician: second unit
Olly Tellett ... first assistant camera: "b" camera, Turkey
Scott Tinsley ... second assistant camera: "b: camera, Washington DC
Diana Ulzheimer ... camera loader
Zoran Veselic ... first assistant camera: "a" camera
Bob Waybright ... chief lighting technician: Washington DC (as Robert Waybright)
Chloe Weaver ... camera loader: second unit
Randy Woodside ... chief lighting technician
Mike Yoder ... key rigging grip: Washington DC (as Michael Yoder)
Jozo Zovko ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Murat Akyildiz ... rigging grip: Turkey (uncredited)
Adem Ayas ... rigging lighting gaffer: Turkey (uncredited)
Ulgen Baglar ... grip: Turkey (uncredited)
Mustafa Bayraktar ... lighting: Turkey (uncredited)
Alejandro J. Castillo ... lighting technician (uncredited)
Arda Celikel ... lighting: Turkey (uncredited)
Christopher Crivier ... grip (uncredited)
Ali Kaptan Demirci ... rigging grip: Turkey (uncredited)
Durmus Demirezen ... gaffer (uncredited)
Umut Ekinci ... rigging grip: Turkey (uncredited)
James R. Ellis ... lighting technician (uncredited)
Ersin Gok ... grip: Turkey (uncredited)
John Grillo ... director of photography: second unit (uncredited)
Erdogan Gundogdu ... grip: Turkey (uncredited)
Arif Kanber ... lighting: Turkey (uncredited)
Jason Kilgore ... stage rigging gaffer (uncredited)
Zelfi Elcin Kirca Gokce ... video assist/cable: Turkey (uncredited)
Seda Kisacik ... additional camera loader: Turkey (uncredited)
Huseyin Koc ... lighting: Turkey (uncredited)
Steve Koster ... edge head operator (uncredited)
Jonathan Leary ... grip (uncredited)
David Leite ... grip: second unit (uncredited)
Tom Lembcke ... grip (uncredited)
Greg Lopez ... Rigging Electric (uncredited)
Damon Marcellino ... lighting technician (uncredited)
Chuck May ... additional rigging grip (uncredited)
Jim McComas ... electrician (uncredited)
Kenneth Morton ... grip (uncredited)
Ahmet Murat ... lighting: Turkey (uncredited)
Shawn A. Mutchler ... grip (uncredited)
Megan Ogilvie ... central loader: Turkey (uncredited)
Hasan Ormanlar ... grip: Turkey (uncredited)
Mehmet Parlak ... lighting: Turkey (uncredited)
Richard Rasmussen ... lighting console programmer (uncredited)
James A. Ray ... set lighting technician: Washington DC (uncredited)
Tony Rivetti ... first assistant camera: "b"camera, additional photography (uncredited)
Michael J. Schwartz ... lighting technician (uncredited)
Kayhan Sen ... lighting: Turkey (uncredited)
Michael Tolochko ... lighting technician (uncredited)
Feramuz Tuna ... rigging gaffer (uncredited)
Hamit Uzun ... rigging lighting gaffer: Turkey (uncredited)
Michael Woodside ... lighting technician (uncredited)
Serkan Yilmaz ... rigging lighting gaffer: Turkey (uncredited)

Animation Department 

Gary Mau ... animator: main title sequence (uncredited)

Casting Department 

Safak Binay ... casting: Turkey
Arlene Kiyabu ... casting associate
Morgue N. Marcus ... extras casting
Pamela Pearl ... casting associate
Sande Alessi ... extras casting (uncredited)
Kristan Berona ... extras casting (uncredited)
Carlyn Davis ... extras casting (uncredited)
Jacque Lawson ... extras coordinator: on set (uncredited)
Michael James Lazar ... extras coordinator: on set (uncredited)
Mike Passine ... casting assistant (uncredited)
Hamzah Saman ... casting associate (uncredited)
Eric Shackelford ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jeeda Barford ... costume supervisor: Turkey (as Jeeda Barford-Guven)
Melissa Binder ... ager/dyer (as Melissa F. Binder)
Alison Gail Bixby ... key costumer
Maria Bradley ... costumer
Naomi Gathmann ... costumer
Sean Haley ... costumer
J.R. Hawbaker ... assistant costume designer
Monica Haynes-Nino ... key costumer
Brad Holtzman ... costumer
Nadide Kutlu ... costume assistant
Tom Macdonald ... key costumer
Hilal Sezer ... assistant costume designer: Turkey
Sanford Slepak ... key costumer
Ann L. Thomas ... tailor
Pamela Wise ... costume supervisor
Ezgi Acar ... costume assistant: Turkey (uncredited)
Kim Chewning ... costumer (uncredited)
Pinar Daglayan ... costume assistant: Turkey (uncredited)
Deb Dalton ... costume supervisor: Washington DC (uncredited)
Safa Demirkan ... costumer: Turkey (uncredited)
Katie Howard ... costumer: Washington DC (uncredited)
Ezgi Inal ... costume assistant: Turkey (uncredited)
Juan Lopez ... costumer (uncredited)
Scott Maple ... costumer: 'robot' costumes (uncredited)
Beril Sinan ... costume assistant (uncredited)
Keith M. Wegner ... costumer (uncredited)
Christi Work ... costumer (uncredited)
Gilbert Zamorano ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

George Chavez ... color timer
Ben Estrada ... colorist: CinemaScan
Joe Galdo ... first assistant editor
Maria Paula Galdo ... apprentice editor
Parker Laramie ... post-production assistant
Yvan Lucas ... digital intermediate colorist
Devon Miller ... digital intermediate editor
Loan Phan ... digital intermediate producer
Brett Reed ... additional editor (as Brett M. Reed)
Tom Reiser ... digital intermediate colorist
David Thomas ... digital cinema producer
Bruce Goodman ... colorist (uncredited)
Afnahn Khan ... post-production executive (uncredited)
Ken Lebre ... dailies producer (uncredited)
Joel McWilliams ... digital intermediate color assistant (uncredited)
Anthony Motta ... dailies operator (uncredited)
Luis Silva ... colorist assist (uncredited)
Tim Weyers ... post-production coordinator (uncredited)

Music Department 

Romain Allender ... music programmer
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Bijan Chemirani ... musician: ethnic percussion
Linda Cohen ... music supervisor
Alexandre Desplat ... conductor / orchestrator
Sussan Deyhim ... musician: vocals
Greg Ellis ... musician: ethnic percussion
Kudsi Ergüner ... musician: ney (as Kudsi Erguner)
Richard Ford ... music editor
Joel Iwataki ... score recordist
T.J. Lindgren ... music programmer
Dimitris Mahlis ... musician: oud / musician: qud
Dan Marocco ... music programmer
David Metzner ... additional music editor
Lewis Morison ... music programmer
Bill Newlin ... orchestrator
Adam Olmsted ... ProTools operator
Conrad Pope ... orchestrator
Dennis S. Sands ... score mixer (as Dennis Sands) / score recordist (as Dennis Sands)
Nan Schwartz ... orchestrator
Clifford J. Tasner ... orchestrator
Derya Turkan ... musician: kemenche
Jay Duerr ... auricle operator (uncredited)
Greg Hayes ... additional mixing (uncredited)
Victor Pesavento ... music preparation (uncredited)
Peter Rotter ... music contractor (uncredited)

Transportation Department 

Rick Chouinard ... transportation captain (as Richard Chouinard) / transportation captain: second unit (as Richard Chouinard)
Bilge Sabri Isil ... transport coordinator: Turkey
Marc Lipman ... production driver
Joel Marrow ... transportation coordinator
Ted Moser ... picture car coordinator
Marvin LaRoy Sanders ... principal transportation (as Marvin Sanders)
Odessa Whitmire ... picture car assistant
Chris Basso ... production van operator (uncredited)
Anthony Detiege ... set decoration driver (uncredited)
Cody Lies ... driver (uncredited)
James A. Lundin ... generator operator (uncredited)
Yvette Peterson ... driver (uncredited)
John F. Teeple ... driver (uncredited)

Other crew 

Cagdas Agun ... security: Turkey
Serdar Atik ... production accountant: Turkey
Fiona Baldwin ... assistant production office coordinator: Turkey
Chris Baugh ... location manager
Joshuah Bearman ... consultant
Spencer Beighley ... assistant: Ben Affleck
Bruce Benson ... aerial ground coordinator: second unit
Ashley Berlanga ... assistant accountant
Philipp Besa ... assistant accountant
Michael Betz ... key assistant location manager
Amanda Brand ... unit publicist
Luke Brigham ... set staff assistant
Danika Brysha ... set staff assistant
Tom Carson ... production office coordinator
Richard Cody ... craft service
Rita Colimon ... assistant accountant
Kyle Cooper ... main and end titles designer
Tony Didio Jr. ... armorer: second unit (as Tony Didio)
Justin Duncan ... key assistant location manager
Antonio Evans ... medic
Aaron Fairley ... set staff assistant
Carey Field ... set staff assistant
Holly Field ... set staff assistant
Cliff Fleming ... helicopter pilot
John Funk ... stand-in for Alan Arkin
Wilma Garscadden-Gahret ... script supervisor: second unit
Jordan Gilbert ... assistant production office coordinator
Steve Goldstein ... assistant accountant
Ashley Gressen ... set staff assistant
Jason Habelow ... production secretary
Les Harris ... archival footage provided by: Canamedia Productions
Justin Harrold ... key assistant location manager
Jean Hodges ... food stylist (uncredited)
Pinar Isbilen ... production accountant: Turkey
Jennifer K. Jacobs ... assistant accountant
Brian E. James ... set staff assistant
Richard Keeshan ... production office coordinator: Washington DC (as Richard P. Keeshan)
Olgu Baran Kubilay ... assistant to the producers: Turkey
Roxann Langlois ... travel coordinator
C.J. Laursen ... environmental steward
Anthony Liberatore ... storyboard artist: opening sequence
Alexa Song Lindenthaler ... assistant accountant
Johnny Lowe ... set medic
Sahm McGlynn ... set staff assistant
Tony Mendez ... consultant (as Antonio J. Mendez)
Ryan Neary ... key assistant location manager
Walter Norton Jr. ... health and fitness
Tara Oslin ... assistant: Grant Heslov
Casey Pond ... craft service (as Casey J. Pond)
Peggy Pridemore ... location manager: Washington DC
Eddie Quintana ... staff assistant
Kevin Reeves ... assistant: Nina Wolarsky
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Duane Rieder ... still photographs provided by
Marissa Rosado ... staff assistant
Saygin Saral ... location manager: Turkey
Mohsen Shandiz ... still photographs provided by
Michael Soleau ... key assistant location manager (as Michael J. Soleau)
Emine Soydanyavas ... production office coordinator: Turkey
Andrew Stahl ... set staff assistant
Madison Steigerwald ... staff assistant
Jack Story ... staff assistant
Mary Sunshine ... production accountant
May Tam ... assistant production office coordinator: Washington DC
Ken Taylor ... still photographs provided by
Stratton Ingram Taylor ... staff assistant
Nick Tolmasov ... medic
Sheila Waldron ... script supervisor (as Sheila G. Waldron)
Leah Williams ... assistant: Graham King
Kevin Zelman ... set staff assistant
Marc Abbink ... photo double/stand-in (uncredited)
Mark Abraham ... production assistant: rushes (uncredited)
Joe Achard ... location assistant (uncredited)
Sara Akhteh ... interpreter (uncredited)
Gregory Alpert ... location manager: additional photography, Los Angeles (uncredited)
Erik Altstadt ... set production assistant (uncredited)
Lori A. Balton ... location scout (uncredited)
Jessica Baroody ... location assistant (uncredited)
Jeanne Bernhard ... additional set production assistant (uncredited)
Kate Berry ... producer: main and end titles (uncredited)
Ardy Brent Carlson ... key production assistant: additional photography (uncredited)
Jacquelyn Carr ... studio production team (uncredited)
Marc Carusiello ... production assistant (uncredited)
Ryan Celli ... location assistant (uncredited)
Cem Chaban ... production assistant (uncredited)
Lee Christian ... extras coordinator (uncredited) / stand-in (uncredited)
Ashleigh Coffelt ... production assistant: Washington DC (uncredited)
Dana Curt ... medic (uncredited)
Rustin Davis ... set production assistant: additional photography (uncredited)
Ken Espinosa ... location assistant (uncredited)
Jeanie Farnam ... key assistant location manager (uncredited)
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Taryn Feingold ... assistant: Bryan Cranston (uncredited)
Cliff Fleming ... aerial coordinator (uncredited)
Stephanie M. Flores ... office production assistant: additional photography (uncredited)
Lisa Fozzati ... key assistant location manager: Washington, DC (uncredited)
Moe Friday ... production assistant (uncredited)
Nicholas Glekas ... location assistant (uncredited)
Christian Glymph ... location assistant (uncredited) / production assistant (uncredited)
David Godbout ... production assistant (uncredited)
Matt Goldstein ... set production assistant (uncredited)
David Goodin ... first assistant accountant: location (uncredited)
Halil Gulduren ... locations: Turkey (uncredited)
Ibrahim Gulduren ... locations: Turkey (uncredited)
Hakan Gulenoglu ... locations: Turkey (uncredited)
Alfred 'Fred' Gundry ... production assistant (uncredited)
Nazli Hamamcioglu ... locations: Turkey (uncredited)
Jimmy Hang ... production assistant: Washington DC (uncredited)
Ari Joffe ... set production assistant (uncredited)
Stephen Jones ... technical consultant (uncredited)
Bavand Karim ... production assistant (uncredited) / researcher (uncredited)
David Dustin Kenyon ... stand-in (uncredited)
Alice S. Kim ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Mehmet Kokuoz ... locations: Turkey (uncredited)
Richard Kroll ... researcher: stock footage (uncredited)
Kunter Kulu ... locations: Turkey (uncredited)
Christian Labarta ... additional set production assistant (uncredited)
Josh Land ... production office intern (uncredited)
Michael James Lazar ... production assistant (uncredited)
Sarah Lorenz ... assistant production office coordinator: additional photography (uncredited)
Naomi Motohashi ... key assistant location manager (uncredited)
Matthew Dillon Noonan ... key assistant location manager (uncredited)
Onder Ozkan ... locations: Turkey (uncredited)
Carlo Pratto ... location accountant (uncredited)
Rafael Sanz ... additional set production assistant (uncredited)
Bridget Shaw ... production assistant: Washington, DC (uncredited)
Emma Siegel ... office production assistant: additional photography (uncredited)
Desmond Smith ... craft service assistant (uncredited)
Joss Spry ... rushes runner (uncredited)
Chuck J. Stone ... production assistant (uncredited)
Danny Sullivan ... office production assistant: additional photography (uncredited)
Mert Sus ... locations: Turkey (uncredited)
Berivan Tokem ... set & locations coordinator (uncredited)
Mustafa Unal ... locations: Turkey (uncredited)
Joshua David Vaile ... set production assistant: Washington, D.C. (uncredited)
David Vogel ... set production assistant: Washington DC (uncredited)
Judith Walder ... payroll accountant: location (uncredited)
Denizcan Ünal ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Huma Abedin ... special thanks
Samuel Garner Affleck ... dedicatee: Ben Affleck (as Sam)
Seraphina Rose Elizabeth Affleck ... dedicatee: Ben Affleck (as Sera)
Violet Affleck ... dedicatee: Ben Affleck (as Violet)
Jennifer Garner ... dedicatee: Ben Affleck (as Jennifer)
Ian Mendez ... in memory of
Rafi Pitts ... special thanks
Douglas A. Smith ... special thanks: U.S. Department of Homeland Security
Whitney Williams ... special thanks
Adrienne Wong ... special thanks: U.S. Department of Homeland Security
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page