IMDb > Centurion (2010)
Centurion
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Centurion (2010) More at IMDbPro »

Photos (See all 13 | slideshow) Videos (see all 4)
Centurion -- A splinter group of Roman soldiers fight for their lives behind enemy lines after their legion is decimated in a devastating guerrilla attack.
Centurion -- Michael Fassbender stars as Quintus Dias, Roman centurion and son of a legendary gladiator who leads a group of soldiers on a raid of a Pict camp to rescue a captured general (Dominic West).
Centurion -- A splinter group of Roman soldiers fight for their lives behind enemy lines after their legion is decimated in a devastating guerrilla attack.

Overview

User Rating:
6.4/10   56,090 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 8% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer:
Neil Marshall (written by)
Contact:
View company contact information for Centurion on IMDbPro.
Release Date:
22 April 2010 (Greece) See more »
Tagline:
Fight or die. See more »
Plot:
A splinter group of Roman soldiers fight for their lives behind enemy lines after their legion is decimated in a devastating guerrilla attack. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 nomination See more »
User Reviews:
It could be a good movie but it's rather disappointing See more (185 total) »

Cast

  (in credits order)

Michael Fassbender ... Centurion Quintus Dias

Andreas Wisniewski ... Commander Gratus

Dave Legeno ... Vortix
Axelle Carolyn ... Aeron

Dominic West ... General Titus Flavius Virilus

Dhaffer L'Abidine ... Arm Wrestling Opponent (as Dhafer L'Abidine)

JJ Feild ... Thax

Lee Ross ... Septus

David Morrissey ... Bothos

Simon Chadwick ... Carlisle Messenger

Ulrich Thomsen ... Gorlacon
Ryan Atkinson ... Gorlacon's Son

Paul Freeman ... Governor Julius Agricola

Olga Kurylenko ... Etain

Jake Maskall ... Roman Officer Argos (as Jake Maskell)

Eoin Macken ... Achivir
Dermot Keaney ... Pict Hunter

Liam Cunningham ... Brick

Noel Clarke ... Macros

Dimitri Leonidas ... Leonidas

Riz Ahmed ... Tarak

Imogen Poots ... Arianne

Dylan Brown ... Roman Guard

Rachael Stirling ... Druzilla
Michael Carter ... General Antoninus
Tom Mannion ... General Tesio

Peter Guinness ... General Cassius
rest of cast listed alphabetically:

Greg Bennett ... Roman Centurion (uncredited)
Connor Byrne ... (voice) (uncredited)
James Currie ... Maximus (uncredited)
Warren Harrington ... Pict Warrior (uncredited)

Dan Raynham III ... Warrior (uncredited)

Daniel Messier ... Cassius (uncredited)
Hamish Moir ... Pictish Warrior (uncredited)
Robert Roman Ratajczak ... Villager (uncredited)
Sebastian Tarlach ... Knight (uncredited)
Chuen Tsou ... Mercenary (uncredited)

Directed by
Neil Marshall 
 
Writing credits
Neil Marshall (written by)

Produced by
Christian Colson .... producer
François Ivernel .... executive producer
Robert Jones .... producer
Ivana MacKinnon .... associate producer
Cameron McCracken .... executive producer
Diarmuid McKeown .... associate producer
Paul Smith .... executive producer
Andy Stebbing .... line producer
 
Original Music by
Ilan Eshkeri 
 
Cinematography by
Sam McCurdy (director of photography)
 
Film Editing by
Chris Gill 
 
Casting by
Debbie McWilliams 
 
Production Design by
Simon Bowles 
 
Art Direction by
Jason Knox-Johnston (supervising art director)
Andy Thomson 
 
Set Decoration by
Zoe Smith 
 
Costume Design by
Keith Madden 
 
Makeup Department
Sharon Anniss .... makeup assistant: second unit, Scotland (as Sharon Arniss)
Hollie Armstrong .... makeup assistant: Scotland
Hollie Armstrong .... makeup assistant: second unit, Scotland
Hannah Bamford .... makeup trainee: second unit, Scotland
Zoe Brownm .... makeup assistant: second unit, Scotland
Nicola Buck .... makeup assistant: second unit, Scotland
Jana Carboni .... makeup artist
Sharon Colley .... makeup assistant: second unit, Scotland
Amy Davies .... makeup trainee: second unit, Scotland
Robbie Drake .... prosthetics technician
Tahira Herold .... hair designer
Tahira Herold .... makeup designer
Paul Hyett .... special makeup effects designer
Lucinda Jelley .... makeup trainee: second unit, Scotland
Lizzie Lawson .... makeup artist (as Lizzie Lawson Zeiss)
Ailbhe Lemass .... makeup assistant: second unit, Scotland
Monica MacDonald .... makeup artist
Nuria Mbomio .... makeup assistant: second unit, Scotland
Claire McAndrew .... makeup assistant: second unit, Scotland
Katherine Rayner .... hair crowd supervisor
Katherine Rayner .... makeup crowd supervisor
Pascale Recher .... makeup assistant: second unit, Scotland (as Pascale Racher)
Caroline Silk .... makeup assistant: second unit, Scotland
Vivienne Simpson .... makeup assistant: second unit, Scotland
Rachael Speke .... makeup assistant: second unit, Scotland (as Rachel Speek)
Sylvia Atkins .... daily crowd trainee (uncredited)
Orlando Bassi .... wigmaker (uncredited)
 
Production Management
Duncan Broadfoot .... unit manager: Scotland
Polly Duval .... post-production supervisor
Cass Marks .... production manager
Fiona Morham .... head of production: UK Film Council
Duncan Muggoch .... production manager: second unit, Scotland
Lee Simmons .... unit manager: London
Sarah Wheale .... production manager: second unit (as Sarah Wheel)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Simon .J. Aguirre .... first assistant director: second unit, London (as Simon Aguirre)
Phil Booth .... first assistant director
Hannah Brown .... third assistant director
Guy Campbell .... third assistant director: second unit, Scotland
Laura Coggan-Hulmes .... second assistant director: second unit, London (as Laura Coggan)
Laura Coggan-Hulmes .... second assistant director: second unit, Scotland (as Laura Coggan)
Ian D. Fleming .... second unit director: London
Emily Hobbs .... third assistant director: second unit, Scotland
Sarah Hood .... second second assistant director
Tamara King .... third assistant director
Susie Lee .... third assistant director: second unit, London
Susie Lee .... third assistant director: second unit, Scotland
John William Turner .... third assistant director: second unit, Scotland (as John Turner)
Dan Winch .... first assistant director: second unit, London
Dan Winch .... first assistant director: second unit, Scotland
Harriet Worth .... second assistant director
 
Art Department
Mark Billingham .... stand-by props: second unit, Scotland
Sophie Bridgman .... art department assistant
Jay Butcher .... stand-by chippy
Christopher Chandler .... dressing props (as Chris Chandler)
Lisa Chugg .... prop buyer
Oliver Clifford .... stand-by props: second unit, Scotland
David Conway .... stand-by props: second unit, Scotland
Martin Dawe .... polyurethane sculpture supervisor
Gary Dempsey .... stand-by painter
Roddy Dolan .... stand-by props: second unit, Scotland
Michaela Elliott-Vass .... polyurethane sculpture and construction coordinator
James Enright .... props
Hyatt Evans .... polyurethane sculptor
Mark Farrow .... polyurethane sculptor
Jaeson Finn .... concept artist
Jaeson Finn .... storyboard artist
Raymond Flindall .... stand-by rigger (as Ray Flindall)
Tom Geoghesan .... stand-by props: second unit, Scotland
Douglas Glen .... stand-by props: second unit, Scotland
Esther Goodchild Bradley .... props trainee
Muffin Green .... property master
Edward Griffiths .... prop maker
Shane Harford .... stand-by props: second unit, Scotland
John Hext .... painter (as Johnny Hext)
Henry Hole .... greens
Marcus Jefferies .... polyurethane sculptor
Ben Johnson .... dressing props: second unit, Scotland
Edward Kellow .... stand-by props: second unit, Scotland
Nigel Kirk .... painter
Jason Line .... painter
Dimitris Lyritzis .... stand-by props: second unit, Scotland
Johnny Mann .... carpenter (as John Mann)
Jon Marson .... greensman
Jim McCallum .... dressing props: second unit, Scotland
Adam McCreight .... dressing props
Adam McCreight .... storeman
Graham Mitchell .... carpenter
Jono Moles .... construction manager
John Moolenschot .... carpenter
Keith Mowatt .... carpenter
Marcus Murray .... carpenter
Kelly Neary .... art department work experience
Harry Pain .... stand-by art director
Barnaby Papworth .... construction manager
Jeremy Parr .... polyurethane sculptor
Alan Payne .... graphic designer
Zebedee Ratcliffe .... polyurethane sculptor
Simon Riley .... stand-by props
Tom Roberts .... stand-by props
Gary Robinson .... dressing props: second unit, Scotland
Caradoc Rouse .... carpenter
Kristin Theyers .... dressing props
Rebecca Thomas .... assistant prop buyer (as Becky Thomas)
Rod Vass .... sculpture and construction supervisor: Armordillo Design & Construction
Karl Wardle .... polyurethane sculptor (as Karl Waddle)
Ceri Warrick-Foster .... dressing props: second unit, Scotland
Alex Wells .... carpenter
Dave Wells .... carpenter
Sam Wells .... carpenter
Paul 'Welcie' Wellstead .... construction rigger (as Paul Wellstead)
Jo Weston .... painter
Harvey Woodward .... painter
Adriaan Engelbrecht .... weapons foam technician (uncredited)
Peter Hooper .... greens supervisor (uncredited)
Thomas Jones .... prop maker (uncredited)
Melanie Light .... art department assistant (uncredited)
Lucy Moles .... construction buyer (uncredited)
Sophie Tarver .... propmaker (uncredited)
 
Sound Department
Peter Burgis .... foley artist
Paul Carter .... sound designer
Paul Carter .... sound effects
Matthew Collinge .... additional sound re-recording mixer
Matthew Collinge .... sound designer (as Matt Collinge)
Matthew Collinge .... sound supervisor (as Matt Collinge)
Howard Halsall .... adr editor
Howard Halsall .... dialogue editor
John Hayes .... sound recordist
Michael Maroussas .... adr editor
Michael Maroussas .... dialogue editor
Keith Partridge .... foley recordist
Mark Paterson .... sound re-recording mixer
Jeremy Price .... additional sound effects editor
Rob Prynne .... additional sound effects editor (as Robert Prynne)
Jamie Roden .... sound re-recording mixer
Paul Schwartz .... sound maintenance
Danny Sheehan .... supervising sound editor
Barnaby Smyth .... foley supervisor
Jason Swanscott .... foley artist
Charlie Weisfeld .... sound trainee
Sandy Buchanan .... adr recordist (uncredited)
Simon Diggins .... adr recordist (uncredited)
Chris Sturmer .... dolby sound consultant (uncredited)
Greg Zimmerman .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Astrig Askerling .... prosthetics technician
Will Bazeley .... special effects trainee
Andy Collins .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Stuart Conran .... prosthetic technician
Mike Crowley .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Keith Dawson .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Chris Fitzgerald .... prosthetic technician
Andy Frazer .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Joe Halford .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Graham Hills .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Chris Kirkpatrick .... prosthetic technician
Melissa Lenihan .... prosthetics technician (as Melissa Leniham)
Dickon Mitchell .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Christine Overs .... animal fabricator (as Chrissie Overs)
Stephen Paton .... senior special effects technician: second unit, Scotland (as Steve Paton)
Chris Reynolds .... special effects supervisor
Demitrus Robinson .... prosthetic technician (as Demitris Robinson)
Simon Rose .... prosthetic technician
Luca Saccuman .... prosthetic assistant
Jon Savage .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Chris Trice .... mechanical effects
David j Watson .... senior special effects technician: second unit, Scotland (as Dave Watson)
Gareth Wingrove .... senior special effects technician: second unit, Scotland
Dan Frye .... special makeup effects technician (uncredited)
Danny Hills .... special effects trainee (uncredited)
Jody Taylor .... special effects senior technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Fredrik Averpil .... visual effects artist: Filmgate
Matthew Baker .... digital restoration
Håkan Blomdahl .... visual effects artist: Filmgate
Adam Gottard .... digital restoration
Charlotte Gray .... digital restoration
Marcus Hindborg .... on set visual effects supervisor: Filmgate
Emma Hulme .... digital restoration
Andreas Hylander .... visual effects artist: Filmgate
Elin Kothe .... visual effects artist: Filmgate (as Elin Lindahl)
Konstantinos Koutsoliotas .... visual effects artist
Malin Leuchovius .... visual effects coordinator: Filmgate (as Malin Persson)
Linus Lindbalk .... visual effects artist: Filmgate
Joseph McLamb .... visual effects artist: Filmgate
Steve Mercer .... visual effects editor
Daniel Nielsen .... visual effects artist: Filmgate
Jacob Otterström .... visual effects supervisor: Filmgate
Daniel Reidler .... visual effects artist: Filmgate
Sean Wheelan .... visual effects producer: Filmgate
Barry Corcoran .... titles compositor (uncredited)
Brad Le-Riche .... digital effects artist (uncredited)
Olle Rydberg .... modeler / texture artist (uncredited)
 
Stunts
Andy Bennett .... stunt performer
Richard Bradshaw .... stunt performer
Michael Byrch .... stunt performer
Bruce Cain .... stunt performer
Nick Chopping .... stunt performer
Rob Cooper .... stunt performer
George Cottle .... stunt performer
Jamie Edgell .... stunt double: Brick
James Embree .... stunt performer
Rick English .... stunt performer
Bradley Farmer .... stunt performer
David Forman .... stunt performer
David Garrick .... stunt performer
James Grogan .... stunt double: Bathos
Richard Hansen .... stunt double: Leonidas
Mark Henson .... stunt performer (as Franklin Mark Hanson)
Paul Herbert .... stunt coordinator
Gary Hoptrough .... stunt double: Tarak
Jason Hunjan .... stunt performer
Rob Hunt .... stunt performer
Gary Kane .... stunt performer
Paul Kennington .... stunt double
Adam Kirley .... stunt performer
Mike Lambert .... stunt performer
Derek Lea .... stunt performer
Maurice Lee .... stunt performer
Guy List .... stunt performer
Tony Lucken .... stunt performer
Nick McKinless .... stunt performer
Jo McLaren .... stunt and riding double: Efain
Andy Merchant .... stunt performer
Mark Mottram .... stunt double: Thax
Ray Nicholas .... stunt performer (as Ray Nicolas)
Brian Nickels .... stunt performer
James O'Donnell .... stunt performer (as James O'Dee)
Andy Pilgrim .... stunt performer
Dominic Preece .... stunt performer
Georgina Rawlings .... stunt performer (as Georgie Rawlings)
Georgina Rawlings .... stunt performer (as Georgina Armstrong)
Buster Reeves .... stunt performer
Robert Schofield .... stunt wireman (as Bob Schofield)
Gordon Seed .... stunt performer
Marcus Shakesheff .... stunt performer
Mark Southworth .... stunt double: Quintun/Virilus
Matthew Stirling .... stunt performer
John Street .... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe .... stunt double: Macros (as Mens Sana-Tamakloe)
Roy Taylor .... stunt performer
Reg Wayment .... stunt performer
Heron White .... stunt performer
Maxine Whittaker .... stunt performer
William Willoughby .... stunt performer (as Will Willoughby)
Paul Howell .... stunts (uncredited)
Julian Lightwing .... stunts (uncredited)
Justin Pearson .... stunt performer (uncredited)
Matt Sherren .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Michael Bailey .... rigger: second unit, Scotland
Sam Barnes .... focus puller: second unit, London
Tim Battersby .... focus puller: second unit, Scotland
Si Bell .... camera trainee: "b" camera (as Simon Bell)
Sergio Bernuzzi .... grip: "a" camera
Jon Best .... best boy
Balazs Bolygo .... director of photography: second unit, London
Balazs Bolygo .... director of photography: second unit, Scotland
Trevor Chaisty .... electrician
Luke Chisholm .... grip: second unit, Scotland
Adam Dale .... aerial director of photography: second unit, Scotland
Jess Doxey .... camera trainee:
Warwick Drucker .... grip: second unit, London
Warwick Drucker .... grip: second unit, Scotland
Daniel Edwards .... focus puller: "c" camera, second unit, Scotland (as Dan edwards)
Emma Edwards .... assistant camera: second unit, Scotland
Jon Garwes .... focus puller: "a" camera (as Jonothan Garwes)
Phil Green .... electrician: second unit, Scotlan (as Philip Green)
Rodrigo Gutierrez .... camera operator
Rodrigo Gutierrez .... director of photography: second unit
Robert Hamilton .... video operator: second unit, Scotland
Stacey Hancock .... camera crane and remote head technician: second unit, Scotland
John Heald .... grip: "b" camera
Daniel Hegarty .... grip: second unit, Scotland (as Dan Hegarty)
Jamie Hicks .... camera operator: c-camera
David Holliday .... grip: second unit, Scotland
Phil Humphries .... clapper loader: "a" camera
Tom Hyde .... electrician: second unit, Scotlan (as Thomas Hyde)
Dylan Jones .... video operator: second unit, Scotland
J.P. Judge .... electrician: second unit, Scotlan (as J. Judge)
Will Kendal .... electrician: second unit, Scotlan
Stefan R. Krzysiak .... clapper loader: "c" camera, second unit, Scotland
Henry Landgrebe .... clapper loader: second unit, Scotland
Jay Maidment .... still photographer
Steve Manningham .... grip: second unit, Scotland
Jake Marcuson .... focus puller: second unit, Scotland
Tobias Marshall .... clapper loader: second unit, London
John Marzano .... aerial director of photography: second unit, Scotland
Paul McGeachan .... electrician: second unit, Scotland
Bob Milton .... electrician (as Robert Milton)
Matt North .... clapper loader: second unit, Scorland (as Matthew North)
Garry Owen .... electrician: second unit, Scotland
Ross Pearson .... electrical rigger
Ralph Ramsden .... focus puller: "b" camera
John Rhymer .... rigger: second unit, Scotland
Terry Robb .... electrician: second unit, Scotlan
Steven Smith .... focus puller: second unit, Scotland
Paul Snell .... clapper loader: second unit, Scotland
Kat Spencer .... clapper loader: second unit, Scotland (as Katherine Spencer)
Ryan Taggart .... clapper loader: "b" camera
Andrew Taylor .... gaffer (as Andy Taylor)
Mark Thomas .... electrician: second unit, Scotland
Simon Tindall .... focus puller: second unit, Scotland
Gavin Warwick .... electrician: second unit, Scotlan
Danny Webster .... rigger: second unit, Scotland
Ingrid Weel .... focus puller: second unit, Scotland
Paul 'Welcie' Wellstead .... rigger: second unit, Scotland (as Paul Wellstead)
Gareth Williams .... generator operator
Glyn Williams .... aerial camera technician: second unit, Scotland
Rob Wise .... video assistant trainee
Darren Flindall .... rigger (uncredited)
Neil Tomlin .... crane technician (uncredited)
Glyn Williams .... first assistant camera: aerial unit (uncredited)
 
Casting Department
Lucy Hellier .... casting assistant
Brendan Donnison .... adr voice casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Christiane Barbknecht .... costume armor
Simon Brindle .... principal costume props
Alicia Hood .... stand-by costumer
James Hunter .... stand-by costumer: second unit, Scotland
Kate Laver .... stand-by costumer
Fiona Lucas .... costume assistant: second unit, Scotland
Janine Marr .... costume supervisor: Scotland
Zoe Morris .... costume assistant: second unit, Scotland
Leigh Nicol .... stand-by costumer
Kevin Pratten .... stand-by costumer
Holly Smart .... stand-by costumer
Oliver Southall .... stand-by costumer: second unit, Scotland
Gabrielle Spanswick .... costume supervisor: London (as Gabriella Spanswick)
Alison Strudwick .... costume assistant: second unit, Scotland
Sarah Ward .... costume assistant: second unit, Scotland
Tamar Zaig .... costume assistant: second unit, Scotland
 
Editorial Department
Matt Adams .... digital intermediate consultant
Jens Baylis .... first assistant editor
Matthew Benns .... digital intermediate data manager
Clare Brody .... digital intermediate data manager
Dan Dolan .... digital scanning and recording
Stephen Garrett .... digital intermediate editor
Neil Hurford .... lab grader
Todd Kleparski .... digital intermediate producer
Scott Liddle .... digital scanning and recording
Ben Setterfield .... digital scanning and recording
Asa Shoul .... digital intermediate colorist
Philippa Wood .... post production coordinator
Mark Wright .... negative cutter
 
Music Department
Millie Baring .... music production assistant
Christoph Bauschinger .... music editor
Andy Brown .... conductor (as Andrew Brown)
Jessica Dannheisser .... orchestrator
Felix Erskine .... composer: additional music
Stanley Gabriel .... assistant engineer
Matthias Gohl .... music producer (as Gohl/McLaughlin)
Celia Graham .... musician: vocalist
Lewis Jones .... music engineer
John Kenny .... musician: carnyx
Elisa Kustow .... music production coordinator
The London Metropolitan Orchestra .... musicians
Stephen McLaughlin .... music mixer
Stephen McLaughlin .... music producer (as Gohl/McLaughlin)
Mike Taylor .... musician: bodhran
Gillian Tinglay .... musician: Celtic harp
Mikael Carlsson .... soundtrack producer (uncredited)
Paul Saunderson .... composer assistant (uncredited)
 
Transportation Department
Jim Atkins .... unit driver
Nick Attfield .... unit driver
Sean Barclay .... unit driver: Scotland
Graham Bevan .... transportation supervisor: construction
Rob Bourne .... driver: costume
Simon Burges .... driver: production office
Robert Butler .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Jimmy Carruthers .... unit driver
Terry Collins .... unit driver
Kevin Collyer .... transportation captain: facilities
Tony Cosh .... driver: makeup
Adrian Davies .... driver: artist trailer
James Eales .... driver: runaround
Douglas Ferguson .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Willie Fraser .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Steve Haines .... driver: artist trailer
Davey Harrop .... unit driver: Scotland
Stephen Harrop .... unit driver: Scotland (as Steve Harrop)
David Haussman .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Darren Helman .... driver
Tony Jayes .... unit driver
Chris John .... driver: assistant director office
Robbie Kain .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Dave Lovell .... driver: facilities
Sandy MacDonnell .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Walter Mikelthwaite .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Jason Morgan .... driver: makeup
Ron Narduzzo .... unit driver (as Ron Narduzo)
Bruce Neighbour .... unit driver
Pete Newman .... unit driver
Rich Paxton .... driver: costume
Mike Pritchard .... driver: camera car
Duncan Rees .... driver: artist trailer
Sonia Richardson .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Steve Rogers .... unit driver
John Smith .... unit driver
Bohdan Stoklasa .... driver: artist trailer
John Todd .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Micky Watts .... driver: minibus
Rob Wheelden .... driver: 4 x 4, second unit, Scotland
Mick White .... unit driver
Wayne Wright .... unit driver: Scotland
Bernie Yeo .... driver: minibus
 
Other crew
Jean Marc Alibert .... horse rider
Sean Barclay .... location fixer: aerial unit Scotland
Chris Barnett .... chef (as Chris Barnet)
Craig Barwick .... production accountant
Danielle Bennett .... floor runner: London
David Birkbeck .... horse rider
Mitch Brown .... chef
Anwen Bull .... script supervisor: Scotland
Andy Butcher .... horse rider
Lee Bye .... representative: Pathé
Jo Cameron Brown .... voice coach
Rob Campbell-Bell .... location assistant: London
Sally Caplan .... head of premiere fund: UK Film Council
James Clarke .... representative: Pathé
Eleri Coulten .... production runner
Jake Cox .... horse rider
Tom Cox .... horse rider
Matt Curtis .... title designer: main & end titles
Dylan Davies .... unit medic
Nicola Dempsey .... production assistant
Graeme Douglas .... mountain safety: second unit, Scotland
Paul Dray .... laboratory contact: DeLuxe London
Pierre Du Plessis .... representative: Pathé
Danny Edwards .... chef (as Dan Edwards)
Gaia Elkington .... assistant: Christian Colson, Celador Films
Will Evans .... head of business affairs: UK Film Council
Bobby Finn .... location assistant: Scotland
John Fletcher .... representative: Pathé
Chris Foggin .... floor runner
Stefan Georgiou .... b-roll
Samuel Glover .... catering runner: Scotland (as Sam Glover)
Mark Grimwade .... location manager: London
Oliver Hazell .... floor runner: second unit, Scotland
Vince Holden .... head of production finance: UK Film Council
Nick Jeffries .... supervising armorer (as Nick Jefferies)
Mark Johnson .... commercial director: Celador Films
Matt Jones .... location manager: Scotland (as Matthew Jones)
Nick Kay .... floor runner: second unit, Scotland
Anna Landiun .... management accountant: Celador Films
James Lockett .... floor runner: second unit, Scotland
Damien Lucas .... location assistant: London
Hayley Lyon .... second assistant accountant
Stefano Margaritelli .... rushes runner
Sharon McGuinness .... location assistant: London
Fiona McGuire .... representative: Pathé
Jaime McInerney .... floor runner: second unit, Scotland
Simon Mills .... assistant production coordinator
Tariq Mirza .... production legal
Chris Moore .... location scout: second unit
Max Murphy .... floor runner: Scotland
Camilla Naprous .... horse rider
Camilla Naprous .... horsemaster
Daniel Naprous .... horse master
Gerard Naprous .... horse master
George Nelson .... floor runner: second unit, Scotland
Caroline O'Reilly .... script supervisor
Caroline O'Reilly .... script supervisor: second unit, Scotland
Pete Olivant .... horse rider
Sylvia Parker .... script supervisor
Alain Perelin .... horse rider
Mike Pike .... horse rider
Raymond Reader .... head chef
Ian Robinson .... laboratory contact: DeLuxe London
Mike Runagall .... representative: Pathé
Muriel Sauzay .... representative: Pathé
Mark Scott .... catering runner: Scotland
David Seaton .... assistant location manager: London
Albert Sharpe .... electronic press kit
Andy Soane .... chef
Mountain and Water Safety Specialists .... mountain advisor
Vaughn Stein .... floor runner: second unit, Scotland
David Sutcliffe .... health and safety
Eve Swannell .... production coordinator
Joanna Thapa .... production assistant: Celador Films
Ian Thomson .... publicist
Jane Trower .... first assistant accountant
Angus Watts .... floor runner: second unit, Scotland
Colleen Woodcock .... representative: Pathé
Derek Yeaman .... location manager: pre-prep Scotland
Jo Cameron Brown .... loop group voice (uncredited)
Juliette Caron .... french subtitles by (uncredited)
Lucia Foster Found .... aerial operations coordinator (uncredited)
Glynn Henderson .... safety consultant, Scotland (uncredited)
Nick Oliver .... location scout (uncredited)
Sarah Parfitt .... delivery paperwork coordinator (uncredited)
Ben Rothwell .... assistant armourer (uncredited)
Mark Scott .... catering assistance (uncredited)
Andy Stephens .... aerial operations manager (uncredited)
Joanna Thapa .... production assistant (uncredited)
 
Thanks
Walter Hill .... thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated R for sequences of strong bloody violence, grisly images and language
Runtime:
97 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
German archaeologists have found evidence of the 9th Legion on the banks of the Rhine River and carbon-dated them long after these events took place, suggesting that rather than being wiped out, the reason that there is no evidence of the 9th Legion being in Scotland after these battles is that they moved to Germany.See more »
Goofs:
Errors made by characters (possibly deliberate errors by the filmmakers): Consuming death caps may result in death after days, but certainly not minutes as claimed by the cook, Tarak.See more »
Quotes:
[first lines]
Title Card:117 AD / The Roman Empire stretched from the African desert to the Caspian sea. But its farthest, most untamed frontier was Northern Britain. / In this unforgiving land, the Roman army encountered fierce resistance from a people known as the Picts. / Using guerrilla tactics and the landscape to their advantage, they brought the invasion to a halt. / The stalemate has lasted almost 20 years. Now Rome has given orders to end the deadlock by any means necessary...
See more »
Movie Connections:
References Northwest Passage (1940)See more »
Soundtrack:
Fort AttackSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
110 out of 211 people found the following review useful.
It could be a good movie but it's rather disappointing, 30 July 2010
Author: alikims

I never thought about it before, and actually this movie helped me to understand something. When you go to see a movie you want to have some satisfaction, and mostly you get it when you sympathize with the hero, you get emotionally involved in their problems and you worry about them.

Here, you have two sides and I personally can not empathize with any of them.

The Picts, while they have a right to protect their land and families, are shown in quite cruel way and Olga Kirylenko's character is far from being attractive.

On the other side the Centurion and his soldiers are nothing but invaders killing and enslaving the locals just for the sake of glory of the Roman Empire. All in all, it's fair for them to be killed by the people they are oppressing and I can't really worry about the Centurion trying to survive because I feel more like he deserves to die for what he's done. If you are a professional soldier and came to a foreign land to ravage it... well, you get what you get.

This movie looks like a historical documentary, which shows you some facts and reasons/motives of both sides to do what they do or have to.

It's done fairly well, but for me it defeats the main purpose of movie - it's not entertaining. There is no point of attraction in it, there is no one to feel for, and I expect quite the opposite when I'm paying for the ticket.

Was the above review useful to you?
See more (185 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Centurion (2010)
Recent Posts (updated daily)User
The soldier who got a spear through the crotch. ZeroSwede
Not perfect, but.... centurion_quintus_dias
Pretty much the same storyline as King Arthur (2004) eskayjee
Who were you rooting for? bowmanblue
Don't impale Liam Cunningham!!! StunningStephen
Warrior Babes, Really? mkde
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Shogun Assassin Solomon Kane The Professional: Golgo 13 Machete The Expendables
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.