Edit
The Runaways (2010) Poster

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Floria Sigismondi

Writing Credits (WGA)  

Floria Sigismondi ... (screenplay)
 
Cherie Currie ... (book "Neon Angel: The Cherie Currie Story")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Band Member
Kiaya Snow ...
...
...
...
DJ
Aaron Parker Mouser ...
Fat Employee (as Aaron Mouser)
...
Robert Romanus ...
...
...
Masayuki Yonezawa ...
Hiroshi Otaguro ...
Japanese Promoter (as Hiroshi Sakata)
...
Mickey Petralia ...
Julia Mondi ...
Rockabilly Saleslady (as Antonella Sigismondi)
...
...
...
...
...
John S. Konesky ...
Studio Engineer (as John Konesky)
...
...
...
Announcer
Rest of cast listed alphabetically:
Rio Ahn ...
Japanese Security (uncredited)
...
Japanese Presenter (uncredited)
Kaily Alissano ...
Kenna (uncredited)
...
Boy (uncredited)
...
Party Goer (uncredited)
Rhett J. Brandt ...
Drunk Guy (uncredited)
...
Biker (uncredited)
...
Rockabilly (uncredited)
...
Extra (uncredited)
Peter Choi ...
Japanese Security (uncredited)
...
English Disco Rocker (uncredited)
Aj English ...
Sleeping Punk (uncredited)
...
Screaming Fan (uncredited)
Annie Hsu ...
Crazy Japanese Fan (uncredited)
...
Rocker (uncredited)
Hope Angelica James ...
Girl at Club (uncredited)
Ryoji Kure ...
Japanese Cameraman (uncredited)
...
Druggy Kid (uncredited)
Christopher James Legaspi ...
Japanese Cameraman (uncredited)
...
Crazy Fan of Joan Jett (uncredited)
Ryan Posey ...
House Party Attendee (uncredited)
Alex Pulido ...
The DJ (uncredited)
...
Rowdy Guy (uncredited)
Jordan Witte ...
Karen Jean Wu ...
Japanese concert goer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Carianne Brinkman ... associate producer
David Grace ... co-producer
Frank Hildebrand ... co-producer
Joan Jett ... executive producer
Kenny Laguna ... executive producer
Art Linson ... producer
John Linson ... producer
Bill Pohlad ... producer
Jonathan Sanford ... associate producer
Sabrina Sipantzi Ballard ... associate producer
Brian Young ... executive producer

Music by 

Lillian Berlin

Cinematography by 

Benoît Debie

Film Editing by 

Richard Chew

Casting By 

Wendy O'Brien

Production Design by 

Eugenio Caballero

Set Decoration by 

Fontaine Beauchamp Hebb
Mark Walker

Costume Design by 

Carol Beadle

Makeup Department 

Tanya Cookingham ... key makeup artist
Tracey Henton ... makeup artist
Jules Holdren ... additional hair stylist
Martina Kohl ... makeup artist
Marylin Lee ... additional makeup artist
Norma Lee ... hair stylist
Robin Mathews ... makeup department head
Pamela Neal ... hair consultant
Yesim 'Shimmy' Osman ... key hair stylist
Justin Stafford ... wig maker
Terrie Velazquez Owen ... hair department head (as Terrie Velasquez-Owen)
Victoria Wood ... wig maker: Dakota Fanning

Production Management 

David Grace ... unit production manager
Tim Pedegana ... post-production supervisor
Andrew Troy ... post-production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Brian Avery Galligan ... second assistant director
Keith Jones ... second second assistant director
Paul-Edouard Laurens ... first assistant director
Daniel Lowe ... second assistant director

Art Department 

Alysia Allen ... art department coordinator
Jory Alvarado ... leadman
Ricky Bartlett ... set dresser
Eddie Beasley ... art production assistant
Dave Chamberlain ... construction foreman
Jerry A. Chavez ... property master
Tracy Dishman ... set decorating shopper
Ursula Glaviano ... props
Charles Kern ... lead painter
Mark Knightley ... construction coordinator
Kami Laprade ... on-set dresser
Jerry Ortega ... additional set designer
Alexander Panov ... paint decorator gang boss
Bobby Pollard ... set dresser (as Robert 'Yummy' Pollard)
Lisa Robinson ... assistant property master
Eric Rosenberg ... graphic designer
Erik Soderstrom ... set dresser
John Sparano ... buyer
Michael Voelker ... on-set dresser

Sound Department 

Jean-Michel Beranger ... french dubbing mixer
Dhyana Carlton-Tims ... adr editor
Rene Defrancesch ... sound utility
Brent Findley ... sound effects editor
Gary Gegan ... sound effects editor / sound re-recording mixer
Corey J. Grasso ... foley mixer
Matthew Iadarola ... sound re-recording mixer
Steven Iba ... assistant sound editor
Jason W. Jennings ... sound designer
Zach Michaelis ... foley mixer
Jay Nierenberg ... supervising sound editor
Todd Niesen ... dialogue editor
Alenka Pavlin ... boom operator
Jonathan Pendergrass ... foley editor
Edward Tise ... production sound mixer
Andrew Troy ... sound recordist
Vicki Vandegrift ... foley artist (as Vicki Vandegrift O'Reilly)
Tim Walston ... sound effects editor

Special Effects by 

Bart Barber ... special effects technician
Larry Fioritto ... special effects supervisor
Bob Turk ... special effects foreman

Visual Effects by 

Michael Caplan ... visual effects producer
Patrick Clancey ... digital opticals
Padraic Culham ... digital compositor
Michael Dillon ... digital intermediate assistant producer
Mary Dowd ... digital artist
Eric Heavens ... digital compositor
Dave Piedra ... visual effects
Dan Schmit ... visual effects supervisor (as Daniel Schmit)
Adam Simpson ... visual effects producer

Stunts 

Keith Campbell ... stunt coordinator
Fernando Chien ... utility stunts (as Fernando S. Chen)
Meegan Godfrey ... utility stunts
Michael Li ... utility stunts
Keith Davidson ... motorcycle stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Justin Blum ... company grip
Raynee Borchardt ... company grip
Harry C. Box ... camera operator: 'b' camera (as Harry Box)
Loren Corl ... key grip
Edward J. Cox ... rigging gaffer (as Ed Cox)
Bill Daimant ... dolly grip
John Davies ... rigging electric best boy
Dhamarata Dhiensuwana ... rigging key grip (as Dhamarata 'G' Dhiensuwana)
Kelly Diehl ... libra head technician
Curtis Failor ... best boy electric
Michael Ferris ... underwater camera operator
Oscar Gomez ... rigging best boy grip
Khan Griffith ... company electric (as Khan Griffiths)
Harold Groshon ... company electric (as Hal Greshon)
Jay Hardie ... second assistant camera: 'b' camera (as James W. Hardie)
William H. Hobson ... best boy grip (as Bill Hobson)
Dan Kerns ... company electric
Nick Liampetchakul ... rigging grip
Kevin Massey ... company electric
Alyosha Mattei ... company electric (as Osha Mattei)
David Moir ... still photographer
Craig Molsberry ... best boy electric
Victor Ohiensuwana ... rigging grip
Matt Perry ... company grip
Dale Roberts ... rigging grip (as Dale 'Sarge' Roberts)
Benjamin Shurtleff ... camera loader
Andy Shuttleworth ... additional camera operator
Michael C. Sikie ... company electric (as Michael Sikie)
Kenny Solomon ... company electric
Randy Stone ... second assistant camera: "a" camera
Michael Stumpf ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Forrest Thurman ... first assistant camera: 'b' camera
Brian Tilden ... gaffer
Tony Villalobos ... first assistant camera: "a" camera
Scott Webb ... lighting programmer
Tony Willard ... company grip
Niel Williams ... company grip
Fernando Espiritusanto ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Lyndsey Baldasare ... casting associate
Chris Gehrt ... casting assistant
Chris Gerht ... casting assistant
Debe Waisman ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Mina Amirzai ... costumer
Lynda Arnold ... cutter/fitter
Bethany Bernhard ... costumer
Melissa Binder ... ager (as Melissa F. Binder)
Maria Bradley ... set costumer
Alexandra Casey ... costume assistant
Nancy Ceo ... set costumer
Windy Eubanks ... costume department intern
Sharon Fauvel ... head ager/dyer
Ashley Hendra ... costume department production assistant
Annie Hill ... costume supervisor
Shirley Lipscomb ... additional cutter/fitter
Asia Muka ... costumer
Vicente Parada ... additional costumer (as Vince Parada)
Rob Saduski ... assistant costume designer
Roberta Bilé ... costumer (uncredited)
Monica Haynes-Nino ... costumer (uncredited)
Nino ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Zoe Bower ... post-production coordinator
Robert Brakey ... additional editor
Matt Evans ... assistant editor
Élodie Ichter ... colorist assist: EFilm
Curtis Lindersmith ... digital intermediate editor
Yvan Lucas ... colorist: Efilm
Christian Prejza ... digital intermediate producer
Tom Reiser ... second colorist: Efilm
Leroy Wolf ... color timer
Christopher Zuber ... assistant editor

Music Department 

Mark Agostino ... music playback operator: pro tools
George Drakoulias ... music supervisor
David Franco ... music clearances
Paul Katz ... music consultant
Kenny Laguna ... music consultant
Jon Mooney ... additional music editor
Angie Rubin ... music editor
Lee Scott ... music editor

Transportation Department 

Corey Askins ... driver
Robert Barone ... transportation captain
Lance Cherniet ... driver
Dennis Coleman ... driver
Joe Handley ... driver
Mike Heinman ... driver
Mke Heinman ... driver
Gary Jackson ... production van operator
Alan Kaminsky ... driver
Ken Kaplan ... driver
Marc Lipman ... driver
Michael Locke ... transportation coordinator
Rick Locke ... driver
Kim Magruder ... driver
Robert McKee ... picture car mechanic
Jason Moreno ... driver
Ted Moser ... picture car coordinator
Kelly Murphy ... transportation co-captain
Jeff Robbins ... driver
Harry Victor Schultz ... driver: Honeywagon
John Siedenburg ... transportation
Michael D. Speedie ... driver
Mike Van Item ... driver

Other crew 

Evan Beamer ... production assistant
Nicholas Beard ... production assistant
Lucie Bourgeau ... assistant production coordinator
Dawn Bridgewater ... key set production assistant
Ronn Burner ... set production assistant
Jan Cerwonka ... studio teacher
Pamela Chizema ... first accountant
Brian Clark ... rigging medic
Chris Cortez ... medic / water safety
Sharon L. Craig ... production accountant
Mandi Dillin ... key assistant location manager
Felicity Donarski ... accounting executive
Gretchen Duerksen ... stand-in
Julianne Eggold ... assistant location manager
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Matt Furey ... production assistant
Megan Galiber ... accounting clerk
Jennifer Hamilton ... choreographer
Francisco Hernandez ... production assistant / set production assistant
Lindsey Isaacson ... assistant production coordinator
Tara Ketterer ... stand-in
Megan Kristen Lane ... production assistant
Diana V. Lara ... key assistant location manager
Jolynn Martin ... assistant: Mr. Bill Pohlad
Lyn Matsuda Norton ... script supervisor (as Lyn Norton)
Luke Maxcy ... assistant: Mr. Bill Pohlad, LA
David Midgen ... title producer
Angie Miller ... business affairs coordinator
Chris Munday ... location manager
Lyn Norton ... script supervisor
Matthew Osburn ... set production assistant
Marilyn Penn ... post production accountant
Ryan Posey ... intern
Cynthia Posner ... assistant to executive producer: Kenny Laguna
Mary Rasmussen ... assistant: Ms. Floria Sigismondi
Ana Rivera ... craft service
Joan Scheckel ... workshop development
Jessica Smith ... production coordinator
Emily Thorne ... production coordinator
Mark Van Horne ... laboratory contact
Francisco Hernández ... production assistant (uncredited)
Irwin M. Rappaport ... production attorney (uncredited)

Thanks 

Santiago Castillo ... the producers wish to thank
Rafi Hannouche ... the producers wish to thank
Ted Moser ... the producers wish to thank
Allan Songer ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page