Edit
A Shine of Rainbows (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Vic Sarin

Writing Credits  

Vic Sarin ... (writer) and
Catherine Spear ... (writer) and
Dennis Foon ... (writer)
 
Lillian Beckwith ... (novel)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
Tara Alice Scully ...
...
Katy
Kieran Lagan ...
Ned
Frances Quinn ...
Mrs. Kane
Karl O'Neill ...
Fergus
Joy McBrinn ...
Rag Lady
...
Father Doyle
Lee Satell ...
Rory
Adam Downey ...
Jack
Shane Mahon ...
Paddy
Fionn O'Shea ...
Orphan Boy #1
Gary Healy ...
Orphan Boy #2
Gerald Boner ...
Dr. Burner
Sharon Simpkins ...
Teacher
Laura Doherty ...
Nurse
Greg McGuinness ...
Dermot
Bonnie Bollivar ...
Gran
Create a character page for: ?

Produced by 

John Bolton ... associate producer: Sepia Films
James Flynn ... producer
John Hamilton ... executive producer
Suzanne McAuley ... associate producer
Morgan O'Sullivan ... executive producer
Tina Pehme ... producer
David Reckziegel ... executive producer
Laura Rister ... executive producer
Kim Roberts ... producer
Chris Rudolph ... line producer

Music by 

Keith Power

Cinematography by 

Vic Sarin

Film Editing by 

Alison Grace

Casting By 

John Hubbard
Ros Hubbard

Production Design by 

Tom McCullagh

Art Direction by 

Heather Greenlees

Costume Design by 

Susan Scott

Makeup Department 

Lucy Browne ... assistant makeup artist
Audrey Doyle ... makeup designer
Darci Jackson ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Helen James ... assistant hair stylist
Debra Johnson ... key hair stylist
Lisa Johnson ... assistant hair stylist
Aisling Nairn ... assistant makeup artist
Leah Waldron ... makeup trainee

Production Management 

Carol Moorhead ... production manager
Emanuel Pereira ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

John Bolton ... assistant director: second unit
Enda Doherty ... second assistant director
Konrad Jay ... first assistant director
Nick Jay ... trainee assistant director
Nick Thomas ... third assistant director

Art Department 

Eoin Bailey ... stand-by stagehand
Russ Bailey ... construction coordinator
Shane Bunting ... props buyer
Manus Daly ... supervising carpenter
Shane Donnelly ... stagehand
Kevin Fraser ... sculptor
John Greene ... carpenter
Eamonn Hill ... stand-by carpenter
Paul Keogh ... carpenter
Darren Lyttle ... props
Raymond McCann ... plasterer
Pat McKane ... props
Martin O'Shaughnessy ... painter
Dave Peters ... property master
Brendan Rankin ... graphic artist
Robbie Reilly ... rigger (as Robert Reilly)
Robbie Richardson ... stand-by painter
Cheryl Rock ... art department trainee
Alan Scott ... master painter
Kevin Weaver ... props

Sound Department 

Javier Aviolla ... sound trainee
Jon Beer ... boom operator
Daniel Birch ... sound mixer (as Dan Birch)
Stephen Boyle ... sound trainee
Kris Casavant ... sound effects editor
Jay Cheetham ... backgrounds editor
Allyson Cole ... assistant sound editor
Kelly Cole ... sound re-recording mixer
Jacqueline Cristianini ... dialogue and adr supervisor
Matteo De Pellegrini ... sound mixer
Dario DiSanto ... foley editor
Vitek Kral ... score engineer (as Vit Kral)
Matt Kunau ... sound consultant: dolby
Michael Lemass ... additional sound recordist
Javier Marin Leyton ... sound re-recording mixer
Christine McLeod ... sound supervisor
Laurie Melhus ... post audio manager
Bill Mellow ... sound re-recording mixer
Maureen Murphy ... foley artist
Glen Noseworthy ... foley recordist
Belinda Pattison ... assistant sound editor
Christopher M. Ray ... m&e re-recording mixer (as Chris Ray)
Tony Rodney ... assistant sound editor
Steve Salani ... score engineer
Shane Shemko ... foley artist
Matt Snedecor ... adr recordist
Elaine Stef ... foley artist
Joshua Stevenson ... assistant sound editor
Ann Townshend ... assistant sound editor
Kevin Townshend ... dialogue editor
James Wallace ... sound designer
Joe Watts ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Vincent Kivlehan ... special effects technician
Donal Neill ... special effects technician

Visual Effects by 

Raul Arellano ... digital compositor
Rob Bannister ... digital compositor / visual effects artist / visual effects editor
Eva-Lydia Baumgarten ... visual effects artist
Judas Bullhorn ... visual effects artist
Thomas Chau ... visual effects artist
Romald Geoffery ... visual effects artist (as Geoffery Antony)
Anne Hoerber ... visual effects artist
Rommel Shamoun ... visual effects artist
Dermot Shane ... visual effects artist / visual effects supervisor
Madeleine Shane ... visual effects artist
Gary Shaw ... digital intermediate colourist
Sam Trounce ... lead visual effects artist
Paul Wong ... visual effects technical support
Tuba Yalcin ... visual effects artist

Stunts 

Brendan Condren ... assistant stunt coordinator: second unit
Joe Condren ... stunt coordinator: second unit
Sean Condren ... stunt double: second unit
Kevin Deery ... safety diver
Roy Hall ... safety diver
Dominick Hewitt ... additional stunt coordinator
Brian McAllister ... marine coordinator / stunt performer
Geoff Millar ... marine coordinator / safety diver / safety diver: second unit
Gerry Mooney ... safety diver
Donal O'Farrell ... stunt coordinator
Kieron Thompson ... safety diver
Sean Tyre ... safety diver / safety diver: second unit

Camera and Electrical Department 

Hugh Beard ... underwater camera operator
Ian Buckley ... grip
Barry Conroy ... best boy
John Conroy ... camera operator / steadicam
Tony Dean ... additional camera operator: second unit
Eric J. Goldstein ... additional camera operator: second unit
Graeme Haughton ... generator operator
Harry Kerr ... still photographer
Daire Mac an t-Saoir ... camera trainee
Ken MacKenzie ... digital imaging technician
Davie Mayes ... electrician: second unit
Martha McCullach ... still photographer
James McGuire ... gaffer
Philip McKeon ... focus puller
Geoff Millar ... underwater camera operator
Paul Noble ... crane operator
John-Martin O'Flaherty ... best boy
Andrew O'Reilly ... clapper loader
Dermot Shane ... camera assistant: second unit
Sam Trounce ... additional camera operator: second unit

Animation Department 

Gustav Hoegen ... animatronic designer
Ivan Manzella ... animatronic designer

Casting Department 

Sandra Brennan ... extras casting
Ruth Hanahoe ... casting assistant
Harriet Sloggett ... casting assistant
Marie-Louise Stares ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Niamh Buckley ... costume assistant
Anne Cartwright ... wardrobe supervisor
Anne Flynn ... seamstress
Donna Hughes ... assistant costume designer
Nicola McLaughlin ... costume assistant
Stephen O'Rawe ... costume assistant

Editorial Department 

Jordan Acomba ... second assistant editor
Rob Bannister ... assistant editor: titles
John Bolton ... post-production coordinator
William Fritzberg ... additional assistant editor
Anne Hoerber ... on-line editor
Jamie Murray ... additional assistant editor
Martin Ostrom ... laboratory technician
Dermot Shane ... colorist
Seán Travers ... on-line editor
Kelly Wong ... first assistant editor

Music Department 

Kyle Kenneth Batter ... orchestrator
The City of Prague Philharmonic Orchestra ... orchestra
Pakk Hui ... orchestrator / score arranger
Adam Klemens ... conductor
Dave Lawrence ... music editor
JJ Lee ... orchestrator
Jerome Leroy ... orchestrator
Joleen McLaughlin ... composer: additional music
Karen McLaughlin ... composer: additional music
Lorna McLaughlin ... composer: additional music
Dana Niu ... score arranger
Keith Power ... score arranger
Mark Robertson ... musician: violin solos
John Rodd ... score mixer
Gregory Tripi ... orchestrator
Brian Tyler ... score supervisor

Transportation Department 

Chris Brown ... driver
Thomas Carolan ... driver
Alan Dixon ... unit driver
Ian Lewis ... driver: star trailers
William Logan ... driver
Roy McManus ... driver: grip truck
Eamonn Murphy ... transportation captain
Katie Newitt ... animatonic co-ordinator
Kenneth Quinn ... driver

Other crew 

Michael Bruce Adams ... story editor (as Michael Adams)
Rob Bannister ... ending credits
Lorcan Berney ... assistant location manager
Kate Bowe ... publicist
Pat Cleary ... tax consultant
Miriam Coleman ... location manager
Louise Curran ... production executive
Aisling Doherty ... electronic press kit
Diane Doherty ... unit nurse
Liam Doherty ... trainee location manager
Martin Doherty ... dog handler / sheep handler
Jessica Earnshaw ... director assistant / production assistant: second unit
Aaron Farrell ... project manager
Alanna Gallagher ... on-set assistant / stand-in
Brendan Gunn ... dialogue coach
Brian Herring ... puppeteer
Karen Hosty ... assistant to cast / craft service: second unit
Nick Jay ... stand-in
Ezra Johnson ... photo double
Kevin Kearns ... health and safety officer
Kate MacPhail ... assistant to producer / on-set coordinator: second unit / production assistant: second unit / production coordinator: Canada
Jolene Mairs ... craft service: second unit
Elisha Matic ... assistant to producer
Fionnula McColgan ... unit nurse
Brad McDonald ... insect wrangler
Emma McGrath ... production assistant
Greg McGuinness ... electronic press kit
Danielle McNicholl ... tutor
Cathy Mooney ... production coordinator
Ciara O'Sullivan ... project coordinator
Virginia Prasad ... post-production accountant / production accounting clerk
Connor Phillip Quigley ... stand-in
Stacey Quigley ... production secretary
Karen Redman ... assistant production accountant
Neal Scanlan ... animatronic effects supervisor
Jim Shortall ... production accountant
Marie-Louise Stares ... assistant to director / extras wrangler
Meghan Stickney ... insurance broker
Alex Taylor ... production assistant
Kathleen Weir ... script supervisor

Thanks 

Michael S. Bolton ... special thanks
Liv Steinshamn ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page