Edit
The Iron Lady (2011) Poster

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

Phyllida Lloyd

Writing Credits  

Abi Morgan ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
...
Susan Brown ...
...
Cleaner
Phoebe Waller-Bridge ...
Susie
...
...
Victoria Bewick ...
Muriel Roberts
Emma Dewhurst ...
Beatrice Roberts
...
...
...
Hostess 1949
...
Host 1949
Stephanie Jacob ...
Female Guest 1949
...
Grey Suited Guest 1949
Richard Dixon ...
Male Guest 1949
...
Amanda
Clifford Rose ...
James R
...
William
Jeremy Clyde ...
James T
Michael Simkins ...
Peter
...
Alexander Beardsley ...
...
...
...
Richard Syms ...
House of Commons Speaker
...
Shadow Minister
...
...
Angus Wright ...
...
Michael Pennington ...
John Harding ...
Cabinet Minister
...
Cabinet Minister
Stephen Boxer ...
Cabinet Minister
Jasper Jacob ...
Cabinet Minister
...
Cabinet Minister
Robin Kermode ...
Cabinet Minister
...
Cabinet Minister
...
Cabinet Minister
Peter Pacey ...
Cabinet Minister
Jeremy Child ...
Cabinet Minister
James Smith ...
Cabinet Minister
...
Cabinet Minister
Chris Campbell ...
Cabinet Minister
Paul Bentley ...
Cabinet Minister
Martin Wimbush ...
Cabinet Minister
...
Cabinet Minister
David Cann ...
TV Interviewer
Christopher Luscombe ...
Voice Coach
Angela Curran ...
...
Doctor
...
Ian Gilmour
...
...
Admiral Fieldhouse
...
Admiral Leach
Richard Goulding ...
Naval Attaché
...
Willie Jonah ...
Rest of cast listed alphabetically:
Roddy Button ...
Member of Parliament
...
Passerby / Street Protester
Richard Ellison ...
Hairdresser
...
...
Margaret Thatcher's Driver (1990's) (uncredited)
Peter Bartfay ...
Protester (uncredited)
...
Member of Parliament (uncredited)
Christopher Blythe ...
Labour MP (uncredited)
Robert Clayton ...
Protester (uncredited)
...
Foreign Leader (uncredited)
Luc Eden ...
Journalist / Ice Cream Factory Worker (uncredited)
...
Body Guard (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Teresa Mahoney ...
Crying Lady (uncredited)
...
Himself - BBC News Anchor (archive footage) (uncredited)
Bob Nunn ...
Head of State (uncredited)
Martin Poole ...
Labour Front Bencher (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Mary Robinson ...
Downing Street Staff (uncredited)
Nick Shaw ...
Head of State (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

François Ivernel ... executive producer
Damian Jones ... producer
Adam Kulick ... executive producer
Cameron McCracken ... executive producer
Anita Overland ... co-producer
Tessa Ross ... executive producer
Colleen Woodcock ... co-producer

Music by 

Thomas Newman

Cinematography by 

Elliot Davis ... director of photography

Film Editing by 

Justine Wright

Casting By 

Nina Gold

Production Design by 

Simon Elliott

Art Direction by 

Bill Crutcher ... supervising art director
Nick Dent

Set Decoration by 

Annie Gilhooly

Costume Design by 

Consolata Boyle

Makeup Department 

Kay Bilk ... hair stylist / makeup artist
Anita Casali ... hair stylist dailies: additional crew / makeup artist dailies: additional crew
Mel Coleman ... prosthetics mould maker
Sally Collins ... hair stylist dailies: additional crew / makeup artist dailies: additional crew
Mark Coulier ... prosthetic makeup designer
Carolyn Cousins ... hair stylist: crowd supervisor / make up artist: crowd supervisor
Barrie Gower ... prosthetic makeup artist
J. Roy Helland ... hair stylist: Ms. Streep / makeup artist: Ms. Streep
Marese Langan ... hair designer / makeup designer
Jane Logan ... crowd hair and makeup artist
Göran Lundström ... prosthetic makeup sculptor: Coulier Creatures
Chris Lyons ... dentures designer: Fangs FX
Zoe Marsden ... prosthetics painter
Kirsty Mcqueen ... hair stylist dailies: additional crew / makeup artist dailies: additional crew
Eva Miller ... prosthetics coordinator
Stephen Murphy ... prosthetics makeup artist
Helen Rowe ... silicone technician
Emma Sheffield ... prosthetics makeup assistant
Leon Smikle ... key prosethic makeup lab technician
Kate Warwick-Oliver ... hair stylist / makeup artist
Richard Glass ... contact lens optician (uncredited)
Caroline Greenough ... makeup artist (uncredited)
David Malinowski ... hair punching: test makeups (uncredited)
Liz Phillips ... dailies hair stylist (uncredited)
Emma Slater ... silicon technician (uncredited)
Malwina Suwinska ... junior makeup artist (uncredited)

Production Management 

Tracey Josephs ... head of production: Film4
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Bobby Prince ... unit manager
Michael Solinger ... post-production supervisor
Sarah Wheale ... production manager
Ben Piltz ... unit manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Foggin ... third assistant director
Clare Glass ... crowd assistant director
Guy Heeley ... first assistant director
Charlie Reed ... second assistant director
Andy Young ... first assistant director: second unit (as Andrew Young)

Art Department 

Alex Abelman ... carpenter
Marshall Aver ... production buyer
Bruce Barnes ... studio supervisor
Mark Bewley ... plasterer
Lauren Briggs-Miller ... art department runner: additional crew
Roy Carter ... standby rigger
Rebecca Chidgey ... graphics researcher
Tim Cook ... carpenter
Ian Cooper ... chargehand set dresser
Dan Crandon ... construction manager
Caradok Curtis-Rouse ... carpenter
Kevin Day ... chargehand property hand
Steve Deane ... studio supervisor
Philip Elton ... scenic designer
Cathy Featherstone ... assistant buyer
Bruce Gallup ... hod painter (as Bruce Gallop)
Laura Grant ... graphic artist
Peter Hallam ... property master
Dean Hawley ... painter
Phil Hawley ... painter
Clint Hellyer ... carpenter (as Clint Helyer)
Stuart Hendry ... art department stills photographer
Clare Holland ... painter
Jason Htay ... carpenter
Ben Lobb ... supervising painter
Dan Marsden ... carpenter
Richard Mason ... carpenter
Lisa McDiarmid ... standby art director
Zane McGill ... carpenter
Glenn A. Mees ... plasterer (as Glenn Mees)
Kim Miles ... set dresser
Stephen Morris ... plasterer (as Steve Morris)
Robert Noble ... carpenter (as Bob Noble)
Heather Pollington ... graphic artist
Jamie Powell ... hod plasterer
Tim Powis ... workshop supervisor
Ben Rai-Green ... carpenter
Marco Anton Restivo ... art department assistant (as Marco Restivo)
Paul Rigby ... stage hand
Mary Pat Sheahan ... stand-by painter (as Mary Pat Sheahan)
Simon Sheppard ... painter
Pete Steward ... standby carpenter (as Peter Steward)
Jo Vinton ... storeman
James Wakefield ... assistant art director
Mark Wallis ... carpenter
Stuart Walpole ... property hand
Dave Wells ... carpenter
James Wickison ... painter
Paul Mitchell ... dressing props (uncredited)

Sound Department 

Mark Appleby ... adr mixer
Jason Canovas ... dialogue editor
Tim Cavagin ... sound re-recording mixer
Simon Diggins ... adr recordist
Brian Gallagher ... adr mixer
Nick Gillett ... sound assistant
Peter Gleaves ... adr mixer
Dawn Gough ... assistant sound editor
Danny Hambrook ... production sound mixer
Craig Irving ... sound re-recording mixer
Bobby Johanson ... adr mixer
Adam Laschinger ... sound maintenance
Paul Paragon ... sound recordist: second unit
Kevin Penney ... assistant sound editor
Nadine Richardson ... sound assistant
Colin Ritchie ... dialogue editor
Michael Rivera ... adr recordist
John Simpson ... foley artist / foley editor
Lisa Simpson ... foley recordist
Nigel Stone ... sound re-recording mixer / supervising sound designer
Jack Whittaker ... sound designer / sound effects editor
Mike Wood ... dialogue editor
Thomas Fennell ... sound assistant: daily (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Mark Paterson ... temp mix (uncredited)

Special Effects by 

Graham Aikman ... special effects technician
Neal Champion ... special effects supervisor
Steve Paton ... special effects technician: second unit
Luke Corbyn ... special effects assistant (uncredited)
Bernard Newton ... special effects (uncredited)
Scott Peters ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects producer: BlueBolt VFX
Henry Badgett ... 2d supervisor: BlueBolt VFX
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau: Deluxe 142
Angela Barson ... visual effects supervisor: BlueBolt VFX
Jens Baylis ... visual effects editor
Stuart Bullen ... 2d supervisor: BlueBolt VFX
Paul Daiko ... roto/prep: BlueBolt VFX
Jan Guilfoyle ... visual effects coordinator: BlueBolt VFX
Varun Hadkar ... compositor: BlueBolt VFX
Dan Helme ... data wrangler: Deluxe 142
Timothy P. Jones ... digital film bureau: Deluxe 142
Markus Kuha ... compositor: BlueBolt VFX
Luka Leskovsek ... compositor: BlueBolt VFX
John Palmer ... digital film bureau manager: Deluxe 142
Andrea Pirisi ... vfx editor: BlueBolt
Rob Pizzey ... digital colourist
Gordon Pratt ... digital film bureau: Deluxe 142
Roni Rodrigues ... roto/prep: BlueBolt VFX
Simon Rowe ... compositor: BlueBolt VFX
Philip Swart ... roto/prep: BlueBolt VFX (as Phil Swart)
Fani Vassiadi ... compositor: BlueBolt VFX
Fabrizio Fioretti ... visual effect artist: BlueBolt VFX (uncredited)
Tristan Fisher ... visual effects editorial assistant: BlueBolt VFX (uncredited)
Dante Harbridge Robinson ... matte painter: BlueBolt VFX (uncredited)
Paddy Kelly ... visual effects producer (uncredited)
Richard Perry ... visual effects artist (uncredited)
Mark Webb ... visual effects coordinator: Bluebolt (uncredited)

Stunts 

Tony Lucken ... stunt coordinator
Alli Ryan ... stunt performer
Julian Spencer ... stunt coordinator
William Willoughby ... stunt performer (as Will Willoughby)

Camera and Electrical Department 

Alex Bailey ... still photographer
Simon Baker ... camera operator: "b" camera
Alasdair Boyce ... camera trainee
Dave Campbell ... electrician
Mark Clayton ... gaffer
Shaun Cobley ... first assistant camera: "b" camera
Stephen Cook ... chargehand rigger: additional crew
Adam Dorney ... second assistant camera: second unit
Hamish Doyne-Ditmas ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Beisan Elias ... central loader
Enrico Faccio ... electrician
Scot Gill ... electrical rigger
Billy Goddard ... grip trainee
Guy Hammond ... electrician
Benny Harper ... best boy
Gary Hedges ... electrician (as Garry Hedges)
Stuart Hendry ... still photographer
Dean Holton ... electrician: second unit
Martin Kenzie ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Henry Landgrebe ... second assistant camera: "a" camera
Tom Lee ... electrician: second unit
Rupert Lloyd-Parry ... grip (as Rupert Lloyd Parry)
Oliver Loncraine ... first assistant camera: second unit (as Olly Loncraine)
Iain Mackay ... second assistant camera: "b" camera
Keith Mead ... grip: additional crew
Tony Moore ... rigger: second unit
Tim Morris ... second assistant camera: second unit
Chris Mortley ... electrician: second unit
Andy Mountain ... studio desk operator
Neil Munro ... electrician: additional crew
Gary Nolan ... electrician: additional crew
Jim Philpott ... grip: second unit
Iwan Prys Reynolds ... first assistant camera: second unit (as Iwan Reynolds)
Ben Casciello Rogers ... video assist (as Ben Rogers)
James Summers ... rigging gaffer
Simon Tindall ... first assistant camera: "a" camera
Tom Wade ... second assistant camera: "b" camera
John Watters ... first assistant camera: second unit
Harry Wiggins ... gaffer: second unit
Tom Wilkinson ... second assistant camera: "a" camera
Steve Young ... electrician
Daniel Hegarty ... crane grip (uncredited)
Tom Lea ... rigging electrician (uncredited)
Will Morris ... second assistant camera: dailies (uncredited) / second assistant camera: main unit, dailies (uncredited)
David Pearce ... camera trainee dailies (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)
Tom Stansfield ... additional grip (uncredited)
Martin Taylor ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Darren Baba ... extras casting assistant
Abigail Barbier ... adr voice casting
Kharmel Cochrane ... casting assistant
Louis Elman ... adr voice casting
Robert Sterne ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Basil Anastasia ... costume dailies: additional crew
Daisy Babbington ... costume dailies: additional crew
Sue Casey ... wardrobe mistress
Martin Chitty ... wardrobe assistant
Sally Cram ... costume trainee
Sally Crees ... wardrobe assistant
Nigel Egerton ... assistant costume designer
Rosie Grant ... costume dailies: additional crew
Jenny Hawkins ... personal dresser: Ms. Streep
Helen Ingham ... wardrobe assistant
Poli Kyriacou ... crowd costume coordinator
Ashwin Makan ... wardrobe assistant
Gilly Martin ... wardrobe assistant
Amy Penrose ... costume dailies: additional crew
Annie Sulzberger ... costume researcher
Marion Weise ... costume supervisor
Charlotte Wiseman ... costume buyer
Alexina Duncan ... costume trainee (uncredited)
Samantha Langridge ... costume trainee (uncredited)
Jane Law ... costumer: Meryl Streep (uncredited)

Editorial Department 

Rob Duffield ... second assistant editor
Rob Farris ... digital intermediate producer: Deluxe 142
Marie Fernandes ... digital intermediate producer: Deluxe 142
Cheryl Goodbody ... digital intermediate assistant producer: Deluxe 142
Emily Greenwood ... digital on-line editor: Deluxe 142
Neil Harrison ... digital intermediate systems administrator: Deluxe 142
Tom Henson-Webb ... second assistant editor
Patrick Malone ... digital intermediate head of department: Deluxe 142
Mark Neale ... first assistant editor
Rob Pizzey ... digital intermediate colorist: Deluxe 142
Darren Rae ... colorist: dailies
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant: Deluxe 142
Justin Tillett ... digital on-line editor: Deluxe 142
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor: Deluxe 142
Juan Carlos Alvarez Vasquez ... post-production coordinator (uncredited)
Peter Collins ... digital intermediate: Deluxe 142 (uncredited)
Jon Ellis ... digital intermediate editor: Deluxe 142 (uncredited)
Samantha Brockhausen Herrmann ... editorial intern (uncredited)
Jamie Payne ... colorist: dailies (uncredited)
Robert Scammell ... hd dailies assistant (uncredited)

Music Department 

James Bellamy ... additional music editor
Bill Bernstein ... music editor
Thomas Bowes ... orchestra leader
Jo Buckley ... assistant orchestra contractor
Chuck Choi ... score technical engineer
Terry Edwards ... choirmaster: London Voices
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Aled Jenkins ... assistant engineer
Lewis Jones ... assistant engineer
Tony Lewis ... additional music editor
Larry Mah ... score recorded by
Ian Neil ... music supervisor
Thomas Newman ... conductor
Ben Parry ... choirmaster: London Voices
J.A.C. Redford ... orchestrator
Simon Rhodes ... music mixer
Jill Streater ... copyist
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Peter Clarke ... preview music editor (uncredited)
Richard Glasser ... soundtrack album producer (uncredited)
Tim Rodier ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Tom Burton ... driver: technical vehicle
Alfie Cain ... driver
Peter Coffey ... driver: props
Heiko Daugau ... driver: facility
Mark Dilliway ... driver
Micky Draper ... driver
Steve Francis ... driver: technical vehicle
Paul Fredrickson ... driver: facility
Jack Grintuch ... driver
Chris Hammond ... driver
Gerry Hamshar ... driver
Dave Harris ... driver
Simon Jones ... driver: Ms. Streep
John Kemp ... driver
Paul McCann ... driver: technical vehicle
Colin McDaid ... facilities manager
Dean Moran ... transportation captain
David O'Donoghue ... driver
William Pidgley ... driver
Francisco Pinto ... driver
Chris Popham ... driver
Billy Sevier ... driver: facility
Peter Strachan ... driver
Anthony Tobie ... driver
Alexander Aben ... driver (uncredited)

Other crew 

Oliver Andlaw ... representative: Goldcrest
Tristan Battersby ... base runner
Tamsin Blow ... additional legal services: Olswang
Kim Brandstrup ... choreographer
David Broder ... location scout: additional crew
Helene Brown ... representative: Pathé
Mike Budd ... representative: Goldcrest
Lee Bye ... representative: Pathé
John Campbell ... consultant
Juliette Caron ... french subtitles by
Luke Clare ... production runner: additional crew
James Clarke ... representative: Pathé
Jane Corden ... post production accountant
Jessica Corlett ... floor runner
Kathryn Craig ... legal services: Film 4
Jon Croker ... story editor: UK Film Council
Matt Curtis ... title designer: main titles
Kate Rees Davies ... office intern
Harry Dixon ... head of business affairs: Film4
Marie Dong ... first assistant accountant
Pierre Du Plessis ... representative: Pathé
Emma Dunn ... representative: Pathé
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Tallulah Fairfax ... production runner: additional crew
John Fletcher ... representative: Pathé
Nicki Foster ... unit publicist: Premier PR
Fiona Garland ... production coordinator
Richard George ... location manager
Fiona Gilbert ... caterer: Red Chutney
Sophie Glover ... representative: Pathé
Pietro Greppi ... representative: Goldcrest
Dominique Haidar ... representative: Pathé
Paul Hayes ... base runner
Sue Hills ... script supervisor
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Sarah Hunt ... assistant post production accountant
Steve Joberns ... auditor: Shipleys (as Stephen Joberns)
James Kay ... legal services: Sheridan Solicitors
Gursharn Khaira ... representative: Pathé
James R. Kipping ... floor runner (as James Kipping)
Charles Larcombe ... cashier trainee
Sue Lavender ... head of development: Filmn4
Philip Lobban ... location assistant: additional crew
Emma Mager ... completion guarantor: International Film Guarantors
Michael Mann ... assistant coordinator
Thomas Mann ... representative: Goldcrest (as Tom Mann)
Garry Marriott ... medic: second unit
Niki Marwick ... stand-in
Jill McCullough ... dialect coach
Pamela McDonald ... representative: Pathé
John McGrory ... representative: Pathé
Fiona McGuire ... representative: Pathé
Bridie McKie ... representative: Pathé
Dave Morley ... production medic (as David Morley) / unit medic (as David Morley)
Jack Myles ... representative: Pathé
Katie Organ ... for: Pathe
Becky Palmer ... unit publicist: Premier PR
Rebecca Pearson ... location assistant
Billy Pegg ... location assistant: Manchester
Kate Penlington ... clearances: Raging Goose London
Rachel Plose ... production accountant
Ian Pollington ... location assistant: additional crew
Bradley Porter ... production runner
Gill Raddings ... animals
Luke Randolph ... completion guarantor: International Film Guarantots
Adam Razvi ... assistant: producer and director
Victoria Rickham ... second assistant accountant
Michael Ross ... caterer: Red Chutney (as Mike Ross)
Mike Runagall ... representative: Pathé
Jonathan Rutter ... unit publicist: Premier PR
Paul Sattin ... post-production scripts: Sapex Scripts
Muriel Sauzay ... representative: Pathé
Peter Scott ... archive research
Tanya Seghatchian ... head of film fund: UK Film Council
Albert Sharpe ... epk: The Picture Production Company
Lorna Sinclair ... stand-in
Carolyn Smith ... representative: Pathé
Sue Bruce Smith ... head of commercial development: Film4 (as Sue Bruce-Smith)
Camilla Stephenson ... supervising location manager
Helen Swanwick-Thorpe ... production assistant (as Helen Swanwick)
Wai-Hun Tang ... representative: Pathé
Ewan Taylor ... accounts trainee: PGGB
Louis Tisné ... representative: Pathé (as Louis Tisne)
Katy Towse ... representative: Pathé
Lloyd Vanson ... representative: Pathé
Nick Vasili ... representative: Pathé
Noelle Volpintesta ... representative: Pathé
Nadia Ward ... representative: Goldcrest
Tony Webb ... personal security
Wolfgang W. Werner ... press agent
Natascha Wharton ... senior production and development executive: UK Flm Council
Tessa Williams ... representative: Pathé
Trevor Williams ... caterer: Red Chutney
Kori E. Wilson ... assistant to meryl streep
Laura Wingate ... caterer: Red Chutney
Andrew Young ... floor runner
Yulia Zayceva ... representative: Goldcrest (as Julia Zaitseva)
Joshua Benedetti ... location scout (uncredited)
Andrew Michael Buckley ... location marshall (uncredited) / location runner (uncredited)
Daniel Gulliver ... inflatable crowd supervisor (uncredited)
Lucy Iliffe ... location marshall: dailies (uncredited)
Joe Kotroczo ... location marshall: dailies (uncredited)
Louise MacLeod ... armorer (uncredited)
Ian Pearce ... traffic management (uncredited)
Asha Sharma ... location scout (uncredited)
Matthew Strange ... lead armorer (uncredited)
Helen Varty ... assistant: Tessa Ross (uncredited)
Rob Yeomans ... location marshall (uncredited)

Thanks 

Lynn Blades ... special thanks
Alex Cho ... special thanks
James Duddridge ... special thanks (as James Duddridge MP)
Susan Eade ... the filmmakers wish to thank: ITN Source
Brian Fillis ... special thanks
George Gasiorowski ... special thanks (as Liz and George Gasiorowski)
Liz Gasiorowski ... special thanks (as Liz and George Gasiorowski)
Robert Goodwill ... special thanks (as Robert Goodwill MP)
John Gregory ... special thanks (as Jon Gregory)
Michael Hirst ... special thanks
Louise Hyams ... special thanks
Annabel Jones ... special thanks
Anthony Jones ... special thanks
Sabrina Jones ... special thanks
Selina Jones ... special thanks
Cornelius Kelly ... special thanks (as Dr. Cornelius Kelly)
Mark Kelly ... special thanks
Christine Langan ... special thanks
Patrick McLoughlin ... special thanks (as Patrick McLoughlin MP)
Beatrice Okoro ... the filmmakers wish to thank: ITN Source
John Randall ... special thanks (as John Randall MP)
Julia Smee ... special thanks
Roy Stone ... special thanks
Shailesh Vara ... special thanks (as Shailesh Vara MP)
Chris White ... special thanks
Bill Wiggin ... special thanks (as Bill Wiggin MP)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page