Edit
2:13 (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Charles Adelman

Writing Credits (in alphabetical order)  

Mark Thompson ... (writer)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Amanda Richardson
...
Dr. Steve Simmons
...
S&M Shop Owner
...
Teenage Carter
Jaime Alba ...
Jamie Rossi
...
Jeffrey Nobels
...
Cemetary Owner
...
Rebecca Tyler
Rick Chambers ...
Reporter
...
Jacobs
...
Elevator Technician
Jonathan Decker ...
...
Ordlery Bragg
...
Orderly Rothman
...
Sheriff Sedgewick
Monika Jolly ...
Tanner, Georgia
...
Tyler's Father
...
Bernie Paul
Julia Keilty ...
Nurse Stringer (as Julie Keilty)
...
Mr. Barnes
...
Hospital Official (as Kathleen Lambert)
...
Motel Owner
...
Adrian the Dispatcher
...
Russell's Father
Dayna O'Brien ...
Gretchen Spivey
...
Christine Pullman
Joe Allen Price ...
Pastor
...
Justine (as Donnamarie Recco)
...
Fingerprint Technician
...
Forensic Police Officer
Jo Steele ...
Librarian
...
Police Captain
Jade Vincent ...
S&M Shop Assistant
Rest of cast listed alphabetically:
...
Street Walker (uncredited)
...
Young Russell (uncredited)
...
Actor in Play (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Charles Adelman ... producer
Naida Albright ... associate producer
David A. Armstrong ... producer
G. Richard Beddingfield ... producer
Michael Muscal ... line producer
Lynda Thompson ... executive producer
Mark Thompson ... producer
Keith Walley ... producer

Music by 

Marc Bonilla

Cinematography by 

David A. Armstrong

Film Editing by 

Russell Harnden III

Casting By 

Dean E. Fronk
Donald Paul Pemrick

Production Design by 

Gregg Gibbs

Costume Design by 

Niklas J. Palm

Makeup Department 

Nikki Carbonetta ... makeup department head (as Nikki Carbonetta-Aguirre)
Steve Costanza ... key makeup artist
Jeffrey S. Farley ... makeup effects supervisor
Janet Walker ... key hair stylist

Production Management 

Michael Muscal ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Sasha Malarevsky ... first assistant director
Zane Julija Stumbrs ... second second assistant director (as Zane Stumbrs)
Tolga Tolu ... additional second assistant director
Alexander Yurchikov ... second assistant director (as Denis Yurchikov)

Art Department 

Michelle Benavides ... on-set dreser
Doug Boyer ... set dresser (as Douglas Boyer)
Jeremy Carpel ... carpenter
Steven V. Clark ... assistant art director (as Steve V. Clark) / leadman (as Steve V. Clark)
Daniel Fast ... property assistant
Carol Hummel ... props buyer
Robert Hummel ... property master
Kristofer Kody ... storyboard artist
Nick Lisica ... swing
Austin Lovell ... construction coordinator
Adan Puffelis ... set dresser

Sound Department 

Benjamin L. Brown ... sound effects editor
Andrew Edelman ... sound mixer
Zahari Schtonov ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Denzil Xavier ... boom operator

Special Effects by 

Aaron Council ... special effects makeup: Obscure Artifacts
Michael Dinetz ... special makeup effects artist: dental sculptor, Obscure Artifacts
Jeffrey S. Farley ... makeup effects supervisor (as Jeff Farley) / special effects (as Jeff Farley)
Tom Irvin ... special effects makeup: Obscure Artifacts
Neal Kennemore ... painter
Robert Miller ... body fabricator
Bob Olsesski ... special effects makeup: Obscure Artifacts
Dirk Von Besser ... special effects makeup: Obscure Artifacts

Visual Effects by 

Yole Barrera ... visual effects producer: STEELE Studios
August Coleman ... digital compositor: STEELE Studios
Monique Eissing ... digital effects artist: STEELE Studios
Sarah Grieshammer ... compositor
Noll Linsangan ... digital compositor: STEELE Studios
Briony Newman ... associate visual effects producer
Paul Runyan ... visual effects: STEELE Studios
John Christopher Scott ... visual effects staff: STEELE Studios
Jason Shulman ... visual effects: STEELE Studios
Austin Steele ... visual effects story board artist
Jerry Steele ... digital effects artist: STEELE Studios / visual effects producer: STEELE Studios / visual effects supervisor: STEELE Studios
Jo Steele ... visual effects producer: STEELE Studios
Keith Webster ... visual effects: STEELE Studios
Libor Zednicek ... visual effects assistant

Stunts 

Michael Hilow ... stunt coordinator
Kevin Mangold ... stunt double
Jean Paul Ruggiero ... stunt rigger (as J.P. Ruggiero) / stunts (as J.P. Ruggiero)

Camera and Electrical Department 

Robert Adame ... grip (as Robert Anthony Adame)
Jeremy Alexander ... best boy grip
Chris Byers ... key grip
Jon Callesen ... electrician
Tony Carrafa ... grip
Dessie Coale ... electrician
Skip Cook ... dolly grip
Brandon Cunningham ... electrician
Philip Eastvold ... electrician (as Phil Eastvold)
Dejon Ellis Jr. ... dolly grip
Derrick Esperanza ... electrician
John Ewing ... electrician
Richard E. Garcia ... first assistant camera
Cameron Gordon ... electrician
Jason J. Gray ... grip
Jeremy Guy ... grip
Dante Halle ... best boy electric
Justin H. Hansen ... grip
Josh Harrison ... Steadicam operator (as Joshua Harrison) / camera operator: "a" camera (as Joshua Harrison)
Morgan Jenkins ... camera loader
Gary Kingston ... grip
Randy Kutcher ... best boy grip
Yaron Levy ... additional cinematographer / gaffer
Kyrrin Marshall ... electrician
Thomas McCarty ... set lighting technician
David William McDonald ... second assistant camera (as David McDonald)
Luke Miller ... electrician
Michael Phelan ... electrician
Mark Pickens ... second key grip
Kevin Puotinen ... still photographer
Ernesto Pérez ... grip
Henry Rocha Jr. ... electrician
Patrick Russo ... electrician
Daniel Shepard ... grip
Benjamin Shipp ... electrician
Andy Steinman ... cinematographer: second unit
Jesse Vallejo ... grip (as Jesse T. Vallejo)
Michael Weeks ... assistant chief lighting technician
Mike Williamson ... grip
Jaxon Woods ... second assistant camera
Marina Yurchikov ... still photographer

Casting Department 

Eddie Jaszek ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Celia Hallquist ... key costumer
Ann Sarmiento ... wardrobe assistant
Ashlie Nolen Sarmiento ... wardrobe supervisor (as Ashlie Nolen)
Tiffani Sarmiento ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Milton Adamou ... colorist
James Gustafson ... assistant editor
Frank Pass ... colorist

Location Management 

Peter Wulff ... location manager

Music Department 

Marc Greene ... music recording engineer
Michael Mason ... orchestra recording producer
Jim McMillan ... conductor (as Jim McMillen)
Mary Oppermann ... post music supervisor
Marc Harrison Riley ... orchestrator (as Marc Riley)
Gary Tharp ... assistant music recording engineer

Transportation Department 

David Christenson ... transportation captain
Stephen 'Stevo' Pate ... transportation coordinator

Other crew 

Blade Anthony ... on-set medic
Kirstie Bingham ... additional script supervisor
Maxine Brooks ... studio teacher
Bettina Browne Weld ... dog trainer (as Bettina Browne)
Ari Halpern ... script supervisor
Thad Hogan ... on-set medic
Jodi B. Levine ... craft service
Ezra Pendleton ... craft service
Aura Reid ... production accountant
Rachel Stuhler ... additional script supervisor
Tolga Tolu ... production assistant
Vitaliy Versace ... stand-in
Dayna Walley ... production coordinator
Marina Yurchikov ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page