Edit
Generation Kill (TV Mini-Series 2008) Poster

(2008 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Susanna White ... (4 episodes, 2008)
Simon Cellan Jones ... (3 episodes, 2008)

Series Writing Credits  

Ed Burns ... (7 episodes, 2008)
David Simon ... (7 episodes, 2008)
Evan Wright ... (7 episodes, 2008)

Series Cast  

...
 Sgt. Brad 'Iceman' Colbert (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Josh Ray Person (7 episodes, 2008)
...
 Evan 'Scribe' Wright (7 episodes, 2008)
...
 Sgt. Antonio Espera (7 episodes, 2008)
...
 Lt. Nathaniel Fick (7 episodes, 2008)
...
 Lance Cpl. Harold James Trombley (7 episodes, 2008)
...
...
 Cpl. Evan 'Q-Tip' Stafford (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Walt Hasser (7 episodes, 2008)
...
 Gunnery Sgt. Mike 'Gunny' Wynn (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Gabe Garza (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Jason Lilley (7 episodes, 2008)
...
 Sgt. Leandro 'Shady B' Baptista (7 episodes, 2008)
...
 Sgt. Rodolfo 'Rudy' Reyes (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Anthony 'Manimal' Jacks (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. James Chaffin (7 episodes, 2008)
...
...
 Cpt. Dave 'Captain America' McGraw (7 episodes, 2008)
...
 Cpt. Craig 'Encino Man' Schwetje (7 episodes, 2008)
...
 Sgt. Maj. John Sixta (7 episodes, 2008)
...
 Cpt. Bryan Patterson (7 episodes, 2008)
...
...
 Maj. Todd Eckloff (7 episodes, 2008)
...
 Sgt. Eric Kocher (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Jeffrey 'Dirty Earl' Carisalez (7 episodes, 2008)
Nabil Elouahabi ...
 Meesh (7 episodes, 2008)
...
 Sgt. Steven Lovell (7 episodes, 2008)
Stefan Otto ...
 Cpl. Nathan Christopher (7 episodes, 2008)
Sal Alvarez ...
 Cpl. Hector Leon (7 episodes, 2008)
...
 Pfc. John Christeson (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Michael Stinetorf (7 episodes, 2008)
Sydney Hall ...
 Cpl. Teren 'T' Holsey (7 episodes, 2008)
Justin Shaw ...
 Sgt. Michael 'Budweiser' Brunmeier (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Daniel Redman (7 episodes, 2008)
...
 Sgt. Damon Fawcett (7 episodes, 2008)
Kyle Siebert ...
 Cpl. John Burris (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Smith (7 episodes, 2008)
...
 Cpl. Cody Scott (7 episodes, 2008)
Eric Kocher ...
 Gunnery Sgt. Rich Barrett (7 episodes, 2008)
Denton Douglas ...
 Cpl. Trevor Darnold (6 episodes, 2008)
Josh Barrett ...
 Sgt. Larry Shawn 'Pappy' Patrick (5 episodes, 2008)
...
 Maj. Gen. James 'Chaos' Mattis (3 episodes, 2008)
Aziz Khacham ...
 Iraqi Father (1 episode, 2008)
...
 Marine at Cigarette Factory (1 episode, 2008)
Issam Ammi ...
 Iraqi Man Ar Rifa (1 episode, 2008)
Fouad Chahab ...
 Iraqi Elder (1 episode, 2008)
Leyla Haidarian ...
 Young Woman at Checkpoint (1 episode, 2008)
...
 Sgt. Christopher Wasik (1 episode, 2008)
Abdelkrim Ouasmi ...
 Iraqi Man (1 episode, 2008)
Danie Struwig ...
 Alpha Lieutenant (1 episode, 2008)
Tamer Burjaq ...
 Iraqi Man (1 episode, 2008)
Wayne Harrison ...
 Col. Dowdy (1 episode, 2008)
Amair Jomran ...
 Surrendering Iraqi (1 episode, 2008)
...
 Marine Pastor (1 episode, 2008)
...
 Gunnery Sgt. Robert Swarr (1 episode, 2008)
...
 Mister Goodwrench (1 episode, 2008)
Ian B. Williams ...
 Medic Corpsman (1 episode, 2008)
Zaioud Ayad ...
 Iraqi Man (1 episode, 2008)
...
 Cottle (1 episode, 2008)
...
 Dazed Marine (1 episode, 2008)
Michael Piscitelli ...
 Cpl. James Simon (1 episode, 2008)
Luke Rous ...
 Alpha Marine (1 episode, 2008)
Abdelaziz Tamri ...
 Iraqi Prisoner (1 episode, 2008)
Nicholas Van Der Bijl ...
 Supply Truck Marine (1 episode, 2008)
Bousmid Abdennabi ...
 Iraqi Man (1 episode, 2008)
Mehboob Bawa ...
 Pizza Vendor (1 episode, 2008)
...
 Bedoin Mother (1 episode, 2008)
Schuyler Vorster ...
 Charlie Marine (1 episode, 2008)
...
 Battalion Commander (1 episode, 2008)
...
 CIA Agent (1 episode, 2008)
Van Rheda Lekeur ...
 Older Bedouin Woman (1 episode, 2008)
Abdelkrim Oustar ...
 Iraqi Prisoner (1 episode, 2008)
...
 Iraqi man (1 episode, 2008)
Den Antonakas ...
 Marine Guard (1 episode, 2008)
Jonathan Hearns ...
 Bravo 3 Corpsman (1 episode, 2008)
...
 General Zaid Al Hamadi (1 episode, 2008)
Aiden Lithgow ...
 Junior Marine Officer (1 episode, 2008)
...
 Sadi Ali Hossein (1 episode, 2008)
Andrew Spicer ...
 Lt. Alex Aubin (1 episode, 2008)
Muhamed Nur Nordien ...
 Iraqi Man Ash Shattra (1 episode, 2008)
Kevin Otto ...
 Combat Engineer (1 episode, 2008)
Stephen Jennings ...
 Combat Engineer (1 episode, 2008)
...
 Charlie Marine (1 episode, 2008)
Craig Hawks ...
 Sgt. Charles Graves (1 episode, 2008)
...
 Cpl. Ryan Jeschke (1 episode, 2008)
Adam Abdul Majid ...
 Iraqi Girl's Father (1 episode, 2008)
Jay Wilkison ...
 CIA Agent (unknown episodes)
William Hunter Howell ...
 Marine (uncredited) (2 episodes, 2008)
Klasie Botha ...
 Marine (uncredited) (1 episode, 2008)
Farhan Khan ...
 Indian male (uncredited) (1 episode, 2008)
...
 Marine (uncredited) (1 episode, 2008)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Ed Burns ... executive producer (7 episodes, 2008)
Andrea Calderwood ... producer (7 episodes, 2008)
George Faber ... executive producer (7 episodes, 2008)
Jonathan Haren ... post-production producer (7 episodes, 2008)
Carol Hughes ... line producer (7 episodes, 2008)
Nina Kostroff-Noble ... co-executive producer (7 episodes, 2008)
Charles Pattinson ... executive producer (7 episodes, 2008)
Lance Samuels ... line producer / line producer: South Africa (7 episodes, 2008)
David Simon ... executive producer (7 episodes, 2008)
Greg Spence ... associate producer (7 episodes, 2008)
Anne Thomopoulos ... executive producer (7 episodes, 2008)
Evan Wright ... consulting producer (7 episodes, 2008)

Series Cinematography by 

Ivan Strasburg ... (7 episodes, 2008)

Series Film Editing by 

Jason Krasucki ... (3 episodes, 2008)
Oral Norrie Ottey ... (3 episodes, 2008)
Tania Reddin ... (1 episode, 2008)

Series Casting By 

Alexa L. Fogel ... (7 episodes, 2008)

Series Production Design by 

Rob Harris ... (7 episodes, 2008)

Series Art Direction by 

Mickey Lennon ... (7 episodes, 2008)
Jo Riddell ... (6 episodes, 2008)

Series Set Decoration by 

Emilia Roux ... (1 episode, 2008)

Series Costume Design by 

Darion Hing ... (7 episodes, 2008)

Series Makeup Department 

Rob Carlisle ... prosthetics fabrication (1 episode, 2008)
Candice Drury ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Natasha du Toit ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Kathleen Hepburn ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Marli Kruger ... makeup assistant: second unit (1 episode, 2008)
Shiralee MacLachlan ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Sue Michael ... key hair designer / key makeup designer / prosthetics designer (1 episode, 2008)
Melissa Slabbert ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Minuche Snyman ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Juanette Van Der Merwe ... makeup assistant: second unit (1 episode, 2008)

Series Production Management 

Natascha Leite ... production manager: second unit (7 episodes, 2008)
Angela Phillips ... production manager / unit production manager (7 episodes, 2008)
Robin Whittaker ... post-production manager (7 episodes, 2008)
Grant David Cinnamon ... assistant unit manager (1 episode, 2008)
Helen Flint ... production executive: Company Pictures (1 episode, 2008)
Jean-Roux Viljoen ... unit manager (1 episode, 2008)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Ray Kenny ... second second assistant director (7 episodes, 2008)
Adrian Toynton ... second assistant director (7 episodes, 2008)
Justin Van Der Merwe ... second assistant director / second second assistant director (7 episodes, 2008)
Harry Boyd ... first assistant director / assistant director (6 episodes, 2008)
Mary Soan ... first assistant director (6 episodes, 2008)
Ulf Brantås ... second unit director (3 episodes, 2008)
Mike Eley ... second unit director (3 episodes, 2008)
Karan Monkhouse ... first assistant director (3 episodes, 2008)
Nicholas Cherry ... third assistant director (1 episode, 2008)
Matthew Muskett ... second second assistant director (1 episode, 2008)
Tony Slater Ling ... second unit director (1 episode, 2008)
Grant Nale ... first assistant director (unknown episodes)
Leo Phiri ... second assistant director (unknown episodes)
Jacques Steenkamp ... trainee assistant director (unknown episodes)
Jacques Terblanche ... second assistant director (unknown episodes)
Marcelleno Trout ... second second assistant director (unknown episodes)
Christo van Schalkwyk ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Shane Bunce ... property master / props master (7 episodes, 2008)
Storm Dyssell ... on-set art director (7 episodes, 2008)
Sheona Mitchley ... set dresser (7 episodes, 2008)
Ross Rayners ... art department coordinator (7 episodes, 2008)
Jo Riddell ... art director: graphics / graphics art director (7 episodes, 2008)
Robert Van der Coolwijk ... set designer (7 episodes, 2008)
Mark Walker ... set dressing leadman / leadman (7 episodes, 2008)
Willie Botha ... props fabrication (6 episodes, 2008)
Johan Oosthuizen ... props / on-set art director (6 episodes, 2008)
Steven Saunders ... animal sculptor (6 episodes, 2008)
Merinda Geyer ... assistant property master / assistant props master (5 episodes, 2008)
Nick Pelham ... storyboard artist (3 episodes, 2008)
Murray Bennett ... construction foreman (1 episode, 2008)
Nhlanhla Bhengu ... stand-by set dresser (1 episode, 2008)
Mitch Gordon ... key greensman (1 episode, 2008)
David Guwaza ... art director: second unit (1 episode, 2008)
Barry Horne ... construction manager (1 episode, 2008)
Rika Horne ... key scenic artist (1 episode, 2008)
Thabiso David Mohapi ... key stand-by props (1 episode, 2008)
Kyle Peterson ... art department assistant (1 episode, 2008)
Donovan Strydom ... lead scenic (1 episode, 2008)
Cobus Van Der Waal ... art department assistant coordinator (1 episode, 2008)
Derryn Brigg ... assistant set dresser (unknown episodes)
Brendan Houghton ... storyboard artist (unknown episodes)
Andrew McCarthy ... set dresser (unknown episodes)
Patrick O'Connor ... draftsman (unknown episodes)

Series Sound Department 

Dawn Gough ... assistant sound editor (7 episodes, 2008)
Stefan Henrix ... supervising sound editor (7 episodes, 2008)
Jen Ralston ... supervising adr editor: US (7 episodes, 2008)
Catherine Thomas ... assistant sound editor (7 episodes, 2008)
Virginia Thorn ... foley editor (7 episodes, 2008)
Jack Whittaker ... sound effects editor (7 episodes, 2008)
Scott Delaney ... post-production audio (6 episodes, 2008)
Forbes Noonan ... foley recordist (6 episodes, 2008)
Paul Virostek ... field recordist (6 episodes, 2008)
Graham Headicar ... sound effects editor (5 episodes, 2008)
Andy Kennedy ... sound designer (5 episodes, 2008)
Alexandros Sidiropoulos ... assistant re-recording mixer / re-recording mixer / foley recordist (5 episodes, 2008)
Peter Gates ... dialogue editor (4 episodes, 2008)
Danny Hambrook ... sound mixer (4 episodes, 2008)
Stuart Hilliker ... sound re-recording mixer (4 episodes, 2008)
Martin Jensen ... dubbing mixer / sound re-recording mixer / re-recording mixer (4 episodes, 2008)
Adam Laschinger ... boom operator (4 episodes, 2008)
Nigel Stone ... supervising adr editor: UK (4 episodes, 2008)
Alex Ellerington ... additional sound effects editor (3 episodes, 2008)
Iain Eyre ... dialogue editor (3 episodes, 2008)
Paul Munro ... boom operator / boom (3 episodes, 2008)
Colin Nicolson ... sound mixer / sound recordist (3 episodes, 2008)
Becki Ponting ... supervising adr editor: UK (3 episodes, 2008)
Lee Walpole ... sound effects editor (3 episodes, 2008)
David Evans ... sound designer (2 episodes, 2008)
Paul Hamblin ... re-recording mixer / sound re-recording mixer (2 episodes, 2008)
Ben Norrington ... dialogue editor (2 episodes, 2008)
Greg Albert ... sound recordist: second unit (1 episode, 2008)
Steve Browell ... additional dialogue editor (1 episode, 2008)
Andre Schmidt ... adr editor (1 episode, 2008)
Paul Tirone ... adr recordist (1 episode, 2008)
Randy Babajtis ... sound effects recordist (unknown episodes)
Bob Kellough ... sound effects recordist (unknown episodes)
Andrew Morgado ... adr mixer (unknown episodes)
Rob Nokes ... sound effects recordist (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Antony Stone ... special effects coordinator / pyrotechnician (7 episodes, 2008)
Donavin Waters ... special effects technician (6 episodes, 2008)
Jenny-Lynne Hucks ... special effects technician (1 episode, 2008)
Gavin Pearson ... special effects technician (1 episode, 2008)
Athean Reubenique Vigeland ... special effects technician (1 episode, 2008)
Matt Vogel ... special effects advisor (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Dave Calub ... retouch and restoration (7 episodes, 2008)
Scott Chambers ... compositor / compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Ken Dailey ... visual effects producer: Cinesite (7 episodes, 2008)
Joe Godfrey ... digital intermediate conform editor / visual effects film conform editor (7 episodes, 2008)
Peter Hartless ... visual effects coordinator (7 episodes, 2008)
Keith Mason ... visual effects editor (7 episodes, 2008)
Adam McInnes ... visual effects supervisor (7 episodes, 2008)
Daniel Pettipher ... production support: Cinesite (7 episodes, 2008)
Jean-Paul Rovela ... lead lighting technical director: Cinesite / cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Adam Rowland ... compositor / compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
John Sissen ... camera technical director: Cinesite / camera matchmove: Cinesite (7 episodes, 2008)
David Sjodin ... compositor / compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Annabel Wright ... digital intermediate conform editor (7 episodes, 2008)
Louie Alexander ... digital restoration supervisor: Framestore-CFC (6 episodes, 2008)
Matthew Baker ... retouch and restoration: Framestore-CFC (6 episodes, 2008)
Antony Bluff ... visual effects producer (6 episodes, 2008)
Clare Brody ... data operator: Framestore (6 episodes, 2008)
Paul Burke ... scanning and recording: Framestore (6 episodes, 2008)
Francesca Canducci ... retouch and restoration: Framestore (6 episodes, 2008)
Ronan Carr ... restoration artist: digital restoration (6 episodes, 2008)
Richard Edwards ... data operator: Framestore (6 episodes, 2008)
Erik Ellefsen ... cg artist: Cinesite (6 episodes, 2008)
Anna Ford ... production support: Cinesite (6 episodes, 2008)
John Inch ... retouch and restoration (6 episodes, 2008)
Liana Jackson ... retouch and restoration (6 episodes, 2008)
Steve Karski ... senior lighting technical director: Cinesite / cg artist: Cinesite (6 episodes, 2008)
James Long ... data operator: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Mike Morrison ... digital intermediate producer: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Lee Rankin ... scanning and recording: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Asa Shoul ... digital colourist (6 episodes, 2008)
Samuel J.R. Smith ... visual effects coordinator / on-set visual effects coordinator (6 episodes, 2008)
Nick Stanley ... retouch and restoration: Framestore (6 episodes, 2008)
Adrian Steel ... lead render wrangler (6 episodes, 2008)
Allan Torp Jensen ... compositor / compositor: Cinesite (5 episodes, 2008)
Can Tuncer ... visual effects artist: Cinesite / cg artist: Cinesite (4 episodes, 2008)
Dennis Michelson ... visual effects supervisor (3 episodes, 2008)
Gareth Repton ... digital compositor / compositor: Cinesite (3 episodes, 2008)
Terence Alvares ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Dimitri Bakalov ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Paul Birkett ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Mawusime Blewuada ... data operations: Cinesite (1 episode, 2008)
Joel Bodin ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Yanick Bourgie ... matte painting: Cinesite (1 episode, 2008)
Andy Burrow ... scanning and recording manager: Framestore (1 episode, 2008)
Ivan Busquets ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Roisin Byrne ... production support: Cinesite (1 episode, 2008)
Chas Cash ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Lee Chidwick ... effects coordinator: Cinesite (1 episode, 2008)
Laurent Cordier ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Matthew D'Angibau ... camera matchmove: Cinesite (1 episode, 2008)
Dave Early ... matte painting: Cinesite (1 episode, 2008)
Paul Edwards ... effects producer: Cinesite (1 episode, 2008)
Juan Jesús García ... matte painting: Cinesite (1 episode, 2008)
Roger Gibbon ... matte painting: Cinesite (1 episode, 2008)
Geoffroy Givry ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Dianne Gordon ... data operations: Cinesite (1 episode, 2008)
Joey Harris ... camera matchmove: Cinesite (1 episode, 2008)
Dan Harrod ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Robin Huffer ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Christian Irles ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Matt Kasmir ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Sevendalino Khay ... matte painting: Cinesite (1 episode, 2008)
Adam Lucas ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Sam Lucas ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Alberto Montañés ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Paul Murphy ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Guy Nesfield ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Nicole O'Brien ... data operations: Cinesite (1 episode, 2008)
Stephane Paris ... cg supervisor: Cinesite (1 episode, 2008)
Nawaz Parker ... data operations: Cinesite (1 episode, 2008)
Stuart Partridge ... effects supervisor: Cinesite (1 episode, 2008)
Arnaud Pecqueur ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Tom Pegg ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Venetia Penna ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Michael Ridgwell ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Andy Robinson ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Alexander Savenko ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Carlo Scaduto ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Claude Schitter ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Michele Sciolette ... production support: Cinesite (1 episode, 2008)
Abigail Scollay ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
David Sewell ... effects supervisor: Cinesite (1 episode, 2008)
John Slattery ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Alex Smith ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Courtney Vanderslice ... executive producer: Cinesite (1 episode, 2008)
Holger Voss ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Karen Wand ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Ollie Weigall ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Lisa Wild ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Aviv Yaron ... location stills photography: Cinesite (1 episode, 2008)
Anthony Zwartouw ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Ben Baker ... head of digital lab: Framestore CFC (unknown episodes)
Zachary Bloom ... scanning and recording: Framestore CFC (unknown episodes)
Herbert Butler ... digital intermediate conform editor (unknown episodes)
Ryan Cronin ... 3D animator (unknown episodes)
Jared Embley ... 3D tracker: Cinesite (unknown episodes)
Mai Gray ... retouch and restoration: Framestore-CFC (unknown episodes)
Karsten Hecker ... film mastering engineer: Framestore CFC (unknown episodes)

Series Stunts 

Paul Hampshire ... stunt performer (7 episodes, 2008)
Dan Hirst ... stunt coordinator / second stunt coordinator (7 episodes, 2008)
Grant Hulley ... stunt coordinator (7 episodes, 2008)
Morne van Tonder ... assistant stunt coordinator / key stunt rigger (7 episodes, 2008)
Flip Bester ... utility stunts (6 episodes, 2008)
Paul Pieterse ... stunt performer (2 episodes, 2008)
George Bailey ... stunt performer / stunt rigger (1 episode, 2008)
Oliver Bailey ... stunt double (1 episode, 2008)
Dermot Brogan ... stunt performer / stunt rigger (1 episode, 2008)
François Coetzer ... stunt performer / stunt rigger (1 episode, 2008)
Bradley Peterson ... stunt performer (1 episode, 2008)
Franz Spilhaus ... stunts (1 episode, 2008)
Jordan Shade ... stunts (unknown episodes)
Francois Grobbelaar ... stunt performer (unknown episodes)
Adam Horton ... stunt performer (unknown episodes)
Anton Moon ... stunt performer (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Robert Fischer ... key grip: second unit (7 episodes, 2008)
Paul Schiraldi ... still photographer (7 episodes, 2008)
Zane Harrison ... first assistant camera: "a" camera (6 episodes, 2008)
Lesley Manuel ... electrician (6 episodes, 2008)
Regardt Maritz ... darkroom loader (5 episodes, 2008)
Ulf Brantås ... director of photography: second unit (3 episodes, 2008)
Mike Eley ... director of photography: second unit (3 episodes, 2008)
Stuart Howell ... camera operator / steadicam operator (3 episodes, 2008)
Peter Belcher ... camera operator (2 episodes, 2008)
Graham McFarlane ... camera operator (2 episodes, 2008)
Ian Adrian ... camera operator (1 episode, 2008)
Alan Barnes ... gaffer: second unit (1 episode, 2008)
Telfer Barnes ... focus puller (1 episode, 2008)
Justin Brokensha ... focus puller (1 episode, 2008)
Emmanuel Chonco ... best boy (1 episode, 2008)
Gerhard Geldenhuys ... loader (1 episode, 2008)
Robert Gilman ... key grip (1 episode, 2008)
Jean-Pierre Hankins ... best boy (1 episode, 2008)
Guy Hodgen ... focus puller (1 episode, 2008)
Brett McDowell ... best boy grip (1 episode, 2008)
John Mckay ... gaffer (1 episode, 2008)
Guy Micheletti ... key grip (1 episode, 2008)
Tatum Roche ... loader (1 episode, 2008)
Garth Scholtz ... loader (1 episode, 2008)
Tony Slater Ling ... cinematographer: second unit (1 episode, 2008)
Simon Wright ... video playback operator (1 episode, 2008)
Zak Katz ... video assist: second unit (unknown episodes)

Series Casting Department 

Ty Harman ... casting associate / casting associate: Los Angeles (7 episodes, 2008)
Christine Kromer ... casting associate (7 episodes, 2008)
Shahid Abrahams ... assistant extras coordinator (1 episode, 2008)
Suzanne Crowley ... casting: UK (1 episode, 2008)
Jackie Mayou ... extras casting coordinator (1 episode, 2008)
Gilly Poole ... casting: UK (1 episode, 2008)
Christa Schamberger ... casting: South Africa (1 episode, 2008)
Lauren Lazell ... casting assistant (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Lerato Motsoadira ... wardrobe assistant / costume stand-by (7 episodes, 2008)
Marisa Toyas ... costumer / costume stand-by (7 episodes, 2008)
Dolan Godfrey ... assistant to costume designers (1 episode, 2008)
Faldelah Hendricks ... seamstress (1 episode, 2008)
Susan Howie ... assistant costume designer (1 episode, 2008)
Mabel Mofokeng ... wardrobe supervisor (1 episode, 2008)
Mankoe Ngamlana ... wardrobe key stand-by (1 episode, 2008)
Emily 'Nan' Rakaku ... costume stand-by (1 episode, 2008)
Augustine Taylor ... tailor (1 episode, 2008)
Nomathemba Edith Vilakazi ... costume stand-by (1 episode, 2008)

Series Editorial Department 

Gavin Burridge ... digital intermediate on-line editor (7 episodes, 2008)
Alistair Hamer ... digital intermediate on-line editor (7 episodes, 2008)
Raphi Hill ... editing room trainee / second second assistant editor (7 episodes, 2008)
Yan Miles ... first assistant editor / assembly editor (7 episodes, 2008)
Jen Ralston ... post-production coordinator: LA / post-production coordinator: Los Angeles (7 episodes, 2008)
Karenjit Sahota ... assistant editor (7 episodes, 2008)
Jo Smyth ... second assistant editor (7 episodes, 2008)
Erika Brüning ... digital mastering producer (1 episode, 2008)
Jason Krasucki ... additional editor (1 episode, 2008)
Mike Morrison ... digital intermediate producer (1 episode, 2008)
Alex Panton ... digital intermediate additional producer (1 episode, 2008)
Asa Shoul ... digital intermediate colorist (1 episode, 2008)
Mark Wright ... negative cutter (unknown episodes)

Series Music Department 

P.J. Bloom ... music supervisor (7 episodes, 2008)
Heather Guibert ... music coordinator (7 episodes, 2008)

Series Transportation Department 

Jessica Bartels ... transportation coordinator (1 episode, 2008)
Sean Berkhout ... on-set transportation captain (1 episode, 2008)
Paul Fisher ... action vehicle coordinator (1 episode, 2008)
Jon Henn ... transportation: second unit (1 episode, 2008)
Morgan Pather ... transportation manager (1 episode, 2008)
Adrian Pillay ... transportation captain (1 episode, 2008)

Series Other crew 

Irene Chawko ... script supervisor (7 episodes, 2008)
Marie Dong ... location accountant / assistant accountant: UK (7 episodes, 2008)
Donal Geraghty ... financial controller (7 episodes, 2008)
Carol Heij ... accommodation coordinator (7 episodes, 2008)
Robert Leedham ... script editor / script editor: Company Pictures (7 episodes, 2008)
Lance Peters ... key armorer / key armourer (7 episodes, 2008)
Valerie Rose ... cast coordinator (7 episodes, 2008)
Laura A. Schweigman ... assistant: David Simon / script coordinator (7 episodes, 2008)
Ailene Staples ... assistant: Nina K. Noble / assistant: Nina Kostroff Noble (7 episodes, 2008)
Adele Steward ... production coordinator (7 episodes, 2008)
Christo Strydom ... cashier (7 episodes, 2008)
Laura Wilcox ... production accountant / production accountant: South Africa (7 episodes, 2008)
Ian B. Williams ... assistant to producers (7 episodes, 2008)
Andrea F. Cannistraci ... legal services (6 episodes, 2008)
Rory Downing ... business affairs manager (6 episodes, 2008)
Helen Flint ... head of production (6 episodes, 2008)
Lathiem Groenmeyer ... production coordinator: second unit (6 episodes, 2008)
Dan Hirst ... boot camp instructor (6 episodes, 2008)
Jan Hogevold ... production executive: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Generation Kill ... on-set production assistant (6 episodes, 2008)
Mark J. Levenstein ... production executive (6 episodes, 2008)
Sheena Peters ... set armorer (6 episodes, 2008)
David Preece ... qc operator (6 episodes, 2008)
Maeve Slemon ... office production coordinator / travel coordinator (3 episodes, 2008)
Donovan Roberts-Baxter ... key production coordinator: South Africa / production coordinator (2 episodes, 2008)
Sal Alvarez ... martial arts advisor (1 episode, 2008)
Lorna Bennet ... script supervisor: second unit (1 episode, 2008)
Nadia Brand ... on-set production assistant (1 episode, 2008)
Jerome Butler ... dialect coach (1 episode, 2008)
Jeffrey John Carisalez ... marine technical advisor (1 episode, 2008)
George Cashell ... post production accountant (1 episode, 2008)
Joan Jerome De Magalhães ... accounts payable (1 episode, 2008)
Melissa Elliott ... main and end titles (1 episode, 2008)
Jaco Espach ... location manager (1 episode, 2008)
Charlotte Essex ... assistant: George Faber (1 episode, 2008)
Shonah Gallichan ... production coordinator: South Africa (1 episode, 2008)
Abdelhafid Hakim ... advisor: arabic - South Africa (1 episode, 2008)
Giles Harris ... location captain (1 episode, 2008)
Eric Kocher ... key military advisor (1 episode, 2008)
Richard Nelson ... finance director: Company Pictures (1 episode, 2008)
Archibald Nkwana ... production secretary (1 episode, 2008)
Helen Pannett ... coordinator: UK (1 episode, 2008)
Ashleigh Potgieter ... accounting clerk (1 episode, 2008)
Rob Quigley ... production accountant: UK (1 episode, 2008)
Vicky Richardson ... assistant: Helen Flint (1 episode, 2008)
Gert Uys ... helicopter pilot (1 episode, 2008)
Ozayr Vally ... medic (1 episode, 2008)
Garin Van Munster ... animal wrangler (1 episode, 2008)
Sheena Venter ... key armourer (1 episode, 2008)
Adhemar Vigario ... payroll accountant (1 episode, 2008)
Dan Bester ... assistant armourer (unknown episodes)
Terence Mulder ... assistant armourer (unknown episodes)
Oliver Steele ... set armorer (unknown episodes)
Jacques Steenkamp ... production assistant (unknown episodes)
Rebecca Thornell ... script clearance (unknown episodes)
Cubus Vilonel ... armorer (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page