Edit
Battlestar Galactica: Razor (TV Movie 2007) Poster

(2007 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Félix Enríquez Alcalá ... (as Félix Alcalá)

Writing Credits  

Ronald D. Moore ... (developed by)
 
Michael Taylor ... (written by)
 
Glen A. Larson ... (based on the series created by: "Battlestar Galactica")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Chief Galen Tyrol (credit only)
...
Lt. Karl 'Helo' Agathon (credit only)
...
Samuel Anders (credit only)
...
Lt. Felix Gaeta (credit only)
...
...
...
...
...
...
...
...
Eileen Pedde ...
...
...
Campbell Lane ...
Kyra Scott ...
Chandra Berg ...
Peter Flemming ...
...
...
...
Peter Bryant ...
...
Ops Officer
Tyson Stanley ...
Young Marine
...
Scylla Protestor #1
Cameron MacLeod ...
Scylla Protestor #2 (as Cameron Macleod)
Ingrid Tesch ...
Mother
Joey Pierce ...
...
Son #1
Dustin Eriksen ...
Son #2
...
Male Captive
John Hainsworth ...
Man in Cage #1
...
Man in Cage #2
Deni DeLory ...
Woman in Cage (as Deni Dolory)
...
Child in Cage
...
...
Showboat (as Stefanie Von Pfetten)
Alyssa Minniss ...
Flower Girl
Rest of cast listed alphabetically:
...
Commander Barry Garner (archive footage) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Angeli ... co-executive producer
David Eick ... executive producer
Jane Espenson ... co-executive producer
Harvey Frand ... supervising producer
Ron French ... producer (as Ron E. French)
James Halpern ... associate producer
Glen A. Larson ... consulting producer
Paul M. Leonard ... co-producer
Siân McArthur ... associate producer (as Sian McArthur)
Ronald D. Moore ... executive producer
Michael Rymer ... producer
Andrew Seklir ... associate producer
Michael Taylor ... co-executive producer
Bradley Thompson ... supervising producer
Mark Verheiden ... co-executive producer
David Weddle ... supervising producer

Music by 

Bear McCreary

Cinematography by 

Stephen McNutt ... director of photography

Film Editing by 

Tim Kinzy
Andrew Seklir

Production Design by 

Richard Hudolin

Art Direction by 

Doug McLean ... supervising art director

Set Decoration by 

Jamie Jonasson ... co-set decorator
Jonathan Lancaster

Costume Design by 

Glenne Campbell

Makeup Department 

Ankaraj Eden ... second assistant makeup artist (as Ankara Eden)
Gerald Gibbons ... hair stylist
Michelle Hrescak ... makeup: Mary McDonnell
Hayley Miller ... first assistant makeup artist
Patricia Murray ... makeup artist
Wayne Russell ... first assistant hair stylist
Dean Scheck ... second assistant hair stylist
Candice Stafford ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Wayne Rose ... production manager
Gregg Tilson ... post-production supervisor
Brooke Murphy ... post-production supervisor (uncredited)
Todd Sharp ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ashley Bell ... third assistant director
Marian Koprada ... trainee assistant director
Kit Marlatt ... second assistant director
Michael Shandley ... first assistant director
Wayne Rose ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Clayton Allen ... second lead dresser (as Clayton Allan)
Santino Barile ... first assistant props
Noel Burke-Gaffney ... lead paint (as Noel Burke)
Paul Burton ... assistant set decorator
Matthew Clancy ... on-set carpenter (as Matt Clancy)
Chris Claridge ... construction coordinator
David Goodman ... first assistant props: on-set
Kenneth H. Hawryliw ... property master (as Ken Hawryliw)
Jim Hayes ... construction foreman
Sean Lavoie ... paint coordinator
Vern Lavoie ... foreman
David McLean ... storyboard artist (as David Maclean)
Colin Meacham ... on-set dresser
Rob Moser ... construction foreman
David Pirrie ... on-set painter
Mark Prior ... lead dresser
Andrew Rowland ... construction foreman
Ricardo Sandoval ... assistant art director
Lynn Snedden ... art department coordinator
Peter Stratford ... assistant art director (as Peter R. Stratford)
Ivana Vasak ... assistant art director
Lisle Fehlauer ... set dresser (uncredited)
Shay Hilliard ... fabricator (uncredited)
Maurice Woodworth ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Rick Bal ... sound mixer
Vince Balunas ... dialogue editor
Daniel Colman ... sound designer / supervising sound editor
Greg Hewett ... boom operator
George Johnsen ... additional sound design
Ken Kobett ... re-recording mixer (as Kenneth Kobett)
Jack Levy ... supervising sound editor
Doug Madick ... foley artist
Mike Olman ... re-recording mixer (as Michael Olman)
Naan Spiess ... sound assistant
Sam C. Lewis ... adr recordist (uncredited) / supervising foley editor (uncredited)

Special Effects by 

Robert Martin Luther Carter ... special effects assistant (as Robert Carter)
Andrew Chamberlayne ... special effects coordinator (as Andy Chamberlayne)
William D. Ryan ... special effects best boy (as Bill Ryan)
Ron Seida ... special effects assistant
Rob Tomsic ... special effects assistant (as Robert Tomsic)

Visual Effects by 

John Allardice ... additional visual effects services
Anthony Alvaro ... composite coordinator
Greg Behrens ... visual effects coordinator
Rob Bonchune ... CGI artist
Jamie Clark ... additional visual effects services
Michael Davidson ... junior CGI artist
Aurore de Blois ... senior visual effects compositor
Mark Dick Danger Devlin ... additional visual effects services (as Mark Devlin)
Doug Drexler ... CGI supervisor
Pierre Drolet ... CGI modeler
James Ford ... CGI artist
Mike Gibson ... visual effects producer (as Michael D. Gibson)
Aram Granger ... CGI artist / composite artist
Jon Greenhalgh ... additional visual effects services
Gary Hutzel ... visual effects supervisor
Sean M. Jackson ... CGI artist (as Sean Jackson)
Michael Kaelin ... additional visual effects services
Gabriel Köerner ... additional visual effects services (as Gabe Koerner)
Jeremy Lang ... coordinator: digital logistics
Eric Lea ... visual effects editor
Adam 'Mojo' Lebowitz ... CGI artist
Derek Ledbetter ... additional visual effects services
Ralph Maiers ... additional visual effects services
Heather McAuliff ... visual effects compositor
Hailey Murray ... additional visual effects services
Jose Perez ... additional visual effects services (as Jose A. Perez)
Jeffery Quinn ... visual effects production assistant (as Jeff Quinn)
Alain Rivard ... additional visual effects services
David Takemura ... senior coordinator
John Teska ... additional visual effects services
Robert Tobin ... additional visual effects services
Kyle Toucher ... CGI artist
Kelly Whitfield ... visual effects production assistant
Ross Woo ... visual effects post coordinator
Chris Wood ... visual effects compositor
Teague Chrystie ... digital effects artist (uncredited)
Nicholas Elwell ... visual effects assistant coordinator (uncredited)
Steve J. McLeod ... digital compositor (uncredited)
Fabio Passaro ... modeler (uncredited)
Lee Stringer ... digital modeler (uncredited)

Stunts 

Chandra Berg ... stunt double: Little Lucy Cain
Guy Bews ... stunt actor: Signaler #1 (as Guy Bewes)
Simon Burnett ... stunt actor: Soldier #2 (as Simon Burnette)
Yves Cameron ... stunt actor: Tauron Civilian
Monique Ganderton ... stunt double: Gina
Adrian Hein ... stunt double: Helena's Father
Ernie Jackson ... stunt actor: Soldier #1 (as Ernest Jackson)
Brad Loree ... stunt actor: Marine #1
Mike Mitchell ... stunt coordinator
Rick Pearce ... stunt actor: Mechanic #1
Heath Stevenson ... stunt actor: Marine #2
Suzi Stingl ... stunt double: Young Helena (as Suzi Stignel)
Melissa R. Stubbs ... stunt actor: Tauron Civilian (as Melissa Stubbs)
Stepka Li ... stunt double: Stephanie Jacobsen (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ronnie Baran ... rigging best boy (as Ron Baran)
Brent Barrett ... playback operator: second unit
Tom Chen ... playback operator
Murray Chysyk ... generator operator
Rick Dean ... best boy electric
Robert DeVitt ... first assistant camera (as Robb Devitt)
John Drake ... director of photography: second unit
Ross Framo ... playback coordinator: computer/video
Curt Griebel ... key grip
Amy Hanbyol ... camera trainee
Scott Higgs ... playback designer
Jose Lau ... second assistant camera
Lawrence Lau ... playback operator
Bud Legree ... best boy grip (as Budd Legree)
Andrew Mackie ... key rigging grip
Ryan McMaster ... camera operator
Shreyas Mithiawala ... assistant playback coordinator (as Shreyas Mithaiwala) / playback operator (as Shreyas Mithaiwala)
Colin Mullin ... second assistant camera
Jordan Neifer ... dolly grip
Guy Paterson ... rigging gaffer
Mike Sankey ... technician: high definition
Carole Segal ... still photography
Tim Spencer ... Steadicam / camera operator
Maria Stanborough ... rigging lamp operator
Chris Thompson ... first assistant camera
Jeff Trebenski ... gaffer
James Vinblad ... dolly grip

Animation Department 

Lawrence Lau ... animator
Emily Amadhia Albee ... lead character animator (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada
Hannah Cooper ... casting associate
Eric Dawson ... casting: USA
Carol Kritzer ... casting: USA
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Lisa Ratke ... extras casting
Robert J. Ulrich ... casting: USA

Costume and Wardrobe Department 

Andrea Hiestand ... costume coordinator
Glenna Owen ... assistant costume designer
Keith Parent ... costume supervisor
Charron Hume ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Michael Lim ... assistant editor
Ian D. Maddox ... post-production coordinator (as Ian Maddox)
Ron Nichols ... color timer
Bettina Zachariah ... post-production assistant

Music Department 

Michael Baber ... music editor
Richard Gibbs ... composer: main title theme
Steve Kaplan ... orchestral engineer / scoring engineer
John Avila ... musician: electric bass (uncredited)
Steve Bartek ... musician: guitars (uncredited)
Chris Bleth ... musician: ethnic woodwinds (uncredited)
Paul Cartwright ... musician: violin (uncredited)
M.B. Gordy ... musician: percussion (uncredited)
Dan Rimas ... music licensing (uncredited)
Aaron Roethe ... scoring coordinator (uncredited)
Martin St. Pierre ... musician: erhu (uncredited)

Transportation Department 

Bill Janssen ... transportation coordinator
Stephen Siegel ... transportation captain (as Steve Siegel)

Other crew 

Rey Astronomo ... computer/video playback operator
Laurie Boyle ... production accountant
Ian Cairns ... location assistant
Michael Campbell ... craft service / first aid
Stacey Campbell ... location assistant
Reva Clavier ... first assistant accountant
Melissa Crich ... production coordinator (as Melissa Barrie)
Maril Davis ... assistant: Mr. Moore
Jessica Feskun ... location assistant
Nicole Florian ... production coordinator: second unit
Kevin R. Grazier ... science advisor (as Kevin Grazier)
Jerry Hultsch ... consultant
Corey Jones ... script supervisor
Glen A. Larson ... original creator
Michael Levy ... catering: Tivoli Moving Picture Caterers
Tony Lort ... second assistant accountant
Otto Mak ... production assistant
Rosemarie Martin ... accounting clerk
Shaun Mckay ... payroll accountant (as Shaun McKay)
Melina Morokhovich ... second assistant production coordinator
Ola Mota ... accounting clerk
Ryan Mottesheard ... script coordinator
Resho Ollek ... chef: Tivoli Moving Picture Caterers
Andrea Palmer ... production assistant
Gabriella Pirocchi ... assistant chef: Tivoli Moving Picture Caterers (as Gabrielle Pirocchi)
David Reed ... assistant to writer
Andrew Seklir ... title designer: main title
Devin Senft ... assistant location manager
Kent Sponagle ... location manager
David Tamkin ... location scout (as Dave Tamkin)
Julia Tanner ... accounting clerk
Genevieve West ... first assistant production coordinator
Rachel Ziegler ... assistant chef: Tivoli Moving Picture Caterers
Amy D'Alessandro ... titles (uncredited)
Seamus Kevin Fahey ... staff writer (uncredited)
Carol Marks-George ... unit publicist (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page