IMDb > The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010) More at IMDbPro »

Photos (See all 52 | slideshow) Videos (see all 10)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader -- Music Video Clip: Carrie Underwood "There's A Place For Us"
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader -- Lucy and Edmund Pevensie return to Narnia with their cousin Eustace where they meet up with Prince Caspian for a trip across the sea aboard the royal ship The Dawn Treader. Along the way they encounter dragons, dwarves, merfolk, and a band of lost warriors before reaching the edge of the world.
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader -- Clip: Book Of Incantations
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader -- Interview: "Ben Barnes On Will Poulter As Eustace"
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader -- Lucy and Edmund Pevensie return to Narnia with their cousin Eustace where they meet up with Prince Caspian for a trip across the sea aboard the royal ship The Dawn Treader. Along the way they encounter dragons, dwarves, merfolk, and a band of lost warriors before reaching the edge of the world.

Overview

User Rating:
6.4/10   75,774 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 13% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Christopher Markus (screenplay) &
Stephen McFeely (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader on IMDbPro.
Release Date:
10 December 2010 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Return to magic. Return to hope. Return to Narnia. See more »
Plot:
Lucy and Edmund Pevensie return to Narnia with their cousin Eustace where they meet up with Prince Caspian for a trip across the sea aboard the royal ship The Dawn Treader. Along the way they encounter dragons, dwarves, merfolk, and a band of lost warriors before reaching the edge of the world. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Golden Globe. Another 14 nominations See more »
NewsDesk:
(1106 articles)
Father and son combine on Australian drama
 (From IF.com.au. 17 March 2014, 7:33 PM, PDT)

An insider's view of The Book Thief
 (From IF.com.au. 2 March 2014, 12:18 PM, PST)

Brody, Neill take the Backtrack
 (From IF.com.au. 13 January 2014, 12:43 PM, PST)

User Reviews:
a great film for the entire family, and the type of film that belongs in December and should be watched time and time again by young and old alike! See more (213 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)
Create a character page for: ?

Directed by
Michael Apted 
 
Writing credits
(WGA)
Christopher Markus (screenplay) &
Stephen McFeely (screenplay) and
Michael Petroni (screenplay)

C.S. Lewis (novel)

Produced by
Andrew Adamson .... producer
Douglas Gresham .... executive producer
Mark Johnson .... producer
Cort Kristensen .... associate producer
Perry Moore .... executive producer
Philip Steuer .... producer
Jessie Thiele .... post production producer (as Jessie Thiele Schroeder)
 
Original Music by
David Arnold 
 
Cinematography by
Dante Spinotti 
 
Film Editing by
Rick Shaine 
 
Casting by
Nina Gold 
Christine King 
 
Production Design by
Barry Robison 
 
Art Direction by
Ian Gracie (supervising art director)
Daniel May 
Karen Murphy 
Marco Niro 
Mark Robins 
 
Set Decoration by
Rebecca Cohen 
 
Costume Design by
Isis Mussenden 
 
Makeup Department
Verity Abnett .... makeup artist
Emily Adams .... makeup intern
Dennis Adolphe .... makeup artist
Sabrina Beaufort-Langridge .... additional hair stylist
Sabrina Beaufort-Langridge .... additional makeup artist
Howard Berger .... special makeup effects artist
Eva Bergstrom .... makeup artist
David A. Brooke .... special makeup effects artist
Katherine Brown .... special makeup effects artist
Martina Byrne .... hair stylist
Martina Byrne .... makeup artist
Verity Fiction .... additional hair stylist
Verity Fiction .... makeup artist
Rick Findlater .... hair designer
Rick Findlater .... makeup designer
Bronwyn Fitzgerald .... makeup & hair supervisor: second unit
Sophie Fleming .... additional prosthetic makeup artist
Connie Grayson Criswell .... wig maker (as Connie Grayson)
Jo Grover .... makeup artist
Grady Holder .... dental prosthetics: KNB EFX Group, Inc.
Gail Kane .... assistant makeup artist
Paul Katte .... prosthetic makeup technician
Tami Lane .... prosthetics: co-supervisor
Wizzy Molineaux .... makeup artist: second unit (as Clea Molineaux)
Lon Muckey .... makeup artist
Greg Nicotero .... special makeup effects artist
Rachelle O'Donnell .... special makeup effects artist
Gary Pawlowski .... mold maker
Sharon Robbins .... makeup artist: second unit
Sarah Rubano .... makeup artist
Vicki Sands .... additional make-up
Amelia Saunders .... assistant hair stylist
Amelia Saunders .... assistant makeup artist
Jennifer Stanfield .... makeup & hair supervisor (as Jen Stanfield)
Khanh Trance .... special effects hair: KNB EFX Group, Inc.
Elka Wardega .... prosthetic makeup artist
 
Production Management
Ben Baker .... post-production supervisor: Australia
Brendon 'Moose' Boyd .... unit manager
Richard E. Chapla Jr. .... production manager
Jennifer Cornwell .... unit production manager
Vikas Gandhi .... assistant production manager
Victoria Hawden .... production supervisor: model unit
Douglas Jones .... executive in charge of production
Sarah Maloney .... stereo conversion production manager: Prime Focus Los Angeles (as Sarah Maloney)
Lindsay McFarlane .... unit production manager: UK
Liz Richards .... post-production manager
Christopher Russell .... post-production supervisor: US
Sagar.Bhanushali .... post production executive
Tom Williams .... executive in charge of production: Gran Via
 
Second Unit Director or Assistant Director
Debbie Antoniou .... second assistant director
Bish Bishop .... additional assistant director
David Cain .... assistant director: element unit
Breeze Callahan .... assistant director: set
Brendan Campbell .... first assistant director: second unit
Lindsay Gough .... on-set assistant director
Erin Lander .... third assistant director: base
John Mahaffie .... second unit director
Stuart Morrice .... on-set assistant director
Jae-sung Oh .... additional third assistant director: UK
Jeff Okabayashi .... first assistant director
Matt Schulman .... on-set assistant director
Greg Spiller .... second assistant director: second unit
Jo Suna .... third assistant director: second unit
Joshua Watkins .... second second assistant director
 
Art Department
Sean Ahern .... construction coordinator
Courtney J. Andersen .... ship rigging consultant
Kristen Anderson .... set designer
Martin Ash .... draftsperson
Chad Atkinson .... leading hand plasterer
Kathleen Azzopardi .... greensman
Brett Beacham .... head mold maker
Carlos Benassini .... assistant art director
Francisco Blanc .... set designer
Bob Booker .... assistant property master
Greg Bridges .... concept artist
Gillian Butler .... key props buyer
Brian Carlin .... design assistant
Andrew Chan .... set designer
Matt Connors .... head scenic artist
Garth Croft .... set builder
Federico D'Alessandro .... storyboard artist
Richie Dehne .... property master
John Dickenson .... concept illustrator
Mark Diggins .... construction foreman
Dane Eade .... set builder
Laura Elkington .... buyer/dresser
Simon Elsley .... assistant art director
Helen Frank .... set design assistant
Jeff Frost .... master model maker
William John Gant .... set builder
Roger Gillespie .... hod plasterer
Trevor Goring .... storyboard artist
Mark Harman .... on-set dresser
Kelly Head .... accounts assistant
Brendan Heffernan .... concept artist
Michael Henry .... leading hand plasterer
Jenny Hitchcock .... set designer
Tobias Jahke .... leading mold maker
George Kabot .... graphic designer
Geoff Kemmis .... concept model maker
Vance Kovacs .... concept illustrator
Les Landon .... greensman
Brett C. Langby .... greensman
Chris Laverty .... greensman
Nigel Le Roux .... greensman
Jacinta Leong .... assistant art director
Avelino 'El Rico' Lescot .... set maker
Jeremy Love .... concept artist
Annette Mackie .... concept illustrator (as Annette Vandenberg)
Chris Martin .... senior props modelmaker
Tricia McInally .... art department coordinator
Ron Mendell .... model maker
Karyn-Lee 'Lilly' Miyoshi .... props buyer
Michele Moen .... concept illustrator
Thomas A. Nelson .... storyboard artist
Tarnia Nicol .... draftsperson
Helen O'Loan .... set design assistant
Emile Oliver .... buyer/dresser
Josue Palos .... art department assistant
Drew Parkinson .... junior modelmaker
Maria-Rose Payne .... prop maker
Matthew Putland .... senior buyer
Gabriel Pérez .... construction buyer: Baja
Hector H. Rivera .... set designer
Emma Rudkin .... set dresser
William Adam Russ .... plasterer
David Russell .... storyboard artist
Zeiddy Silva Ríos .... art department assistant
Dorotka Sapinska .... assistant art director
Rod Scott .... boat rigger
Evan Shipard .... concept artist
Andrew Short .... senior buyer
Duncan Sorby .... greensman
Greg Spalenka .... concept designer
Gregory Scott Spalenka .... concept designer
Tuesday Stone .... set decoration coordinator
Justin Sweet .... concept illustrator
Michael Swingle .... 2IC scenic artist
Christopher Tangney .... set designer
Arnaud Valette .... concept artist
Mike Vosburg .... storyboard artist
Kevin Wasner .... sculptor
Kelly Weiler .... design assistant
Sarah Weinberg .... stand-by props assistant
Kate Wicks .... draftsperson
Geoff Wiles .... plaster foreman
Prudence Williams .... art department accountant
Peter Wyborn .... prop manufacturing supervisor
Min Yum .... concept artist
Ben Gill .... carpenter (uncredited)
Liz Moran .... set painter (uncredited)
Darrin Smith .... carpenter (uncredited)
 
Sound Department
Nick Adams .... sound effects editor
Neil Aldridge .... first assistant sound editor
Paul Apted .... dialogue editor
Paul Apted .... sound editor
James Boyle .... sound designer
James Boyle .... supervising sound editor
Sandy Buchanan .... adr recordist
Jason Canovas .... supervising dialogue editor
Vincent Cosson .... additional sound re-recording mixer
Simon Diggins .... adr recordist
Iain Eyre .... dialogue and ADR editor
Les Fiddess .... foley artist
Peter Gleaves .... adr mixer
James Harrison .... sound effects editor
Michael Hedges .... sound re-recording mixer
Stuart Hilliker .... temp re-recording mixer
Adam Horley .... adr recordist
Helen Howard .... voice/dialect coach
Andy Kennedy .... sound effects editor
Nick Kray .... adr mixer
Steve Little .... additional sound editor
Richard Lovell .... sound mix assistant
Paul Massey .... sound re-recording mixer
Adrian Medhurst .... foley artist
Forbes Noonan .... adr recordist
Stacey Parish .... sound assistant
Kevin Penney .... assistant sound effects editor
Kevin Penney .... foley editor
Gwilym Perry .... sound assistant
Steve Schwalbe .... supervising foley editor
John Simpson .... foley artist
Lisa Simpson .... foley recordist
Andy Stallabrass .... adr recordist
Nigel Stone .... supervising sound editor & sound design
Tristan Tarrant .... boom operator: dailies
Matthew E. Taylor .... sound effects recordist
David Turner .... sound studio manager
Craig Walmsley .... sound: second unit
Jack Whittaker .... foley editor
Philip Young .... adr recordist
Tim Hands .... adr editor (uncredited)
Mark Sheffield .... sound mixing technician (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
John Bennett .... special effects technician
Julian Borbidge .... special effects technician
Bruce Bright .... special effects coordinator
Mark Brims .... special effects technician
Leanne Brooks .... special effects office coordinator
Brian Cox .... special effects supervisor
Paul Dunn .... special effects supervisor: UK
Peter Exton .... special effects technician
Micky Finch .... first assistant director: model unit
Dean Franklin .... special effects technician
Gary Fry .... special effects crew
Joe Giles .... special effects technician: mold department, K.N.B. Effects Group
Brian Goehring .... special makeup and creature effects: mold department K.N.B. EFX Group
Bernard Golenko .... special effects technician
Matt Kutcher .... special effects consultant
Jim Leng .... special effects technician
Luke Marcel .... special effects senior technician: UK
Patrick Muylkens .... matte painter
Michael O'Brien .... sculptor: KNB Effects Group Inc.
James Paul .... special effects technician
Albert Payne .... special effects: WHS
Simon Rowling .... special effects crew
Adrian Seabert .... special effects lead hand
Monika Stankowski .... special effects accountant
Lino Stavole .... special effects technician: mold department, K.N.B. Effects Group
Julian Summers .... special effects technician
Steve Szekeres .... special effects foreman
Ruggero Taschini .... effects technical director
Wily Tyïght .... special effects supervisor
Thomas Van Koeverden .... on set special effects supervisor
Kent Willis .... special effects technician
 
Visual Effects by
Darrell Abney .... senior modeler/texture artist
Abubakar Abrar .... rotoscope artist
Jan Adamczyk .... lead compositing artist
Nidhi Agarwal .... matchmove artist
Rohit Agarwal .... roto animation artist: The Moving Picture Company
Ritesh Aggarwal .... stereoscopic conversion artist
Laide Agunbiade .... senior lighting technical director
Sean Ahmed .... stereoscopic compositor: Rocket Science 3D
Zahra Al-Naib .... pre-visualization artist
Victoria Albanese .... visual effects coordinator: The Senate VFX
Holly Aldersley .... digital compositor
Lee Alexander .... matchmove artist: MPC
Marcus Alexander .... stereoscopic support
Oliver Allen-Wielebnowski .... lead stereoscopic compositor
Craig Allison .... systems manager: The Senate VFX
Francine Almeida .... matte painter: Prime Focus
Laia Alomar .... visual effects coordinator: Framestore
Jordan Alphonso .... digital stereoscopic artist
Justin Alvarez .... senior compositor: MPC
Colin Alway .... digital compositor: MPC
Shudhdodhan Milind Ambhore .... lead roto artist: Prime Focus Ltd
Sean Amlaner .... lead stereoscopic compositor: Prime Focus
Anuj Anand .... stereoscopic compositing artist: Framestore
Katarzyna Ancuta .... digital compositor
Chandran Anoop .... matchmove artist: MPC
Paul Arion .... lead layout artist: MPC
Oliver Armstrong .... lead compositor
Gabriel Arnold .... effects technical director: MPC
Joe Arnold .... matchmove lead
Jaume Arteman .... digital compositor: MPC Vancouver
Asregadoo Arundi .... compositing supervisor
K.H. Aslam .... senior matchmove artist: MPC Bangalore
Mathieu Assemat .... visual effects artist
Atanas Atanasov .... modeller: Framestore
Tony Atherton .... effects technical director: Framestore
Davey Atkinson .... view-d artist
Laraib Atta .... view-d artist
David Aulds .... digital compositor
Ferda Guray Ayaokur .... matchmove/layout
Dan Ayling .... matchmove artist
Adam Azmy .... digital compositor: Framestore
Thomas Baber .... CG supervisor: The Senate VFX
Nithin Babu .... roto artist: The Moving Picture Company
Henry Badgett .... lead compositor
Esther Bailey .... assistant visual effects editor
Heath Baker .... digital compositor: Framestore
Richard Baker .... senior stereographer
Richard Baker .... stereoscopic supervisor
Manjusha Balachandran .... lighting technical director
P. Balaji .... digital artist
Priyanka Balasubramanian .... stereoscopic producer
Ido Banai .... stereoscopic supervisor
Johnathan R. Banta .... stereoscopic producer: India, Korea
Jennifer-Jo Barker .... visual effects coordinator
Tricia Barrett .... lead stereoscopic compositor
Hernan Barros .... stereoscopic compositor
Bryan Bartlett .... digital compositor
Katrina Barton .... vfx assistant coordinator
Sam Bassett .... digital compositor: MPC London
Rubén Bautista .... effects technical director: The Senate VFX
Ashley Beck .... motion capture artist
Paul F. Becker .... stereoscopic producer
Michael Becki .... layout td
Leah Beevers .... technical animator
Adrian Bell .... effects technical director
Richard A.M. Bell .... lighting technical director: Cinesite
Jeannie Ben-Hain .... stereoscopic compositor
Chris Bending .... crowd td
Sara Bennett .... visual effects supervisor: The Mill
Adam Benson .... compositor
Frank Benton .... stereoscopic production manager
Prabir Bera .... stereoscopic compositor
Jerome Berglund .... rotoscope artist
Jason M. Bergman .... stereoscopic roto supervisor
Martin Bergstrom .... matte painter: MPC
Sam Berry .... rigger: MPC
Emanuele Berti .... effects technical director: MPC
Jarnail Bhachu .... digital compositor: Framestore
Preyoshi Bhattacharya .... stereoscopic production coordinator
Sourajit Bhattacharya .... stereo compositor
Angus Bickerton .... visual effects supervisor
Zena Bielewicz .... stereoscopic conversion artist
Bineesh .... senior matchmove artist
Moti Biran .... compositor
Jonathan Bird .... visual effects artist
Michael Blain .... r&d developer: Framestore
Gerald Blaise .... modeling and texturing: MPC
Christopher Blasko .... outsource manager
Laurie Blavin .... senior recuiter: MPC
Mawusime Blewuada .... matchmover
Turea Blyth .... visual effects editorial
Johannes Bogenhauser .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Florin Boieriu .... digital compositor
Ole Olsen Bolsønes .... technical animator
Landon Bootsma .... compositor: MPC
Porismita Borah .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Philip Borg .... digital artist
Zakaria Boumediane .... texture artist: mpc
Virginie Bourdin .... lead concept artist
Scott Bourne .... digital paint & roto artist
Romain Bouvard .... digital compositor
Michael Bovberg .... lead matte painter
David A.T. Bowman .... digital compositor
Matt Boyer .... matchmove artist
Dameon Boyle .... technical animator
Jonathan Brady .... digital artist: The Senate VFX
Louise Brand .... cyber scanning technician: 4DMax
Sheldon Brathwaite .... stereo compositor
Michael Brazelton .... digital compositor
Ben Breckenridge .... stereoscopic supervisor
Christophe Brejon .... lighting technical director
Jared Brient .... sr. lighting td: MPC
Daniel Briney .... rotoscope artist
Matthew Bristowe .... stereoscopic producer
Howard Brotine .... stereoscopic compositor
Ben Brown .... matchmove artist
Boris Bruchhaus .... effects technical director: Framestore
Mike Brumit .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Stuart Bruzek .... stereoscopic compositor
Sule Bryan .... digital compositor
Izet Buco .... digital compositor
Kate Burgess .... compositor
Brian Burks .... pre-visualization
Julian Burt .... roto animation
Melanie Byrne .... VFX department production manager
Moises Flores Cabrera .... stereoscopic compositor
John Callaghan .... render technical assistant
Kevin Campbell .... visual effects
Paul Campion .... concept artist: MPC
Daniela Campos Little .... matchmove artist: Cinesite
Keanan Cantrell .... lighting td: Framestore
Pete Capelluto .... head of pipeline
Francesco Capone .... stereoscopic conversion artist
Marco Carboni .... effects technical director: MPC
Joe Carhart .... visual effects coordinator: MPC
Lorna Carmichael .... visual effects on set data wrangler
Helen Carr .... paint & roto artist
Ronan Carr .... paint & roto artist
Matt Carter .... digital compositor
Tom Castellani .... stereoscopic conversion artist
Brandon Castor .... stereoscopic conversion: Rocket Science 3D
Justin Castor .... production assistant: Rocket Science 3D
Laura Castor .... visual effects production assistant: Rocket Science 3D
Stephen Castor .... stereoscopic conversion: Rocket Science 3D
Philip Chacko .... paint/prep artist
Anthony Chadwick .... matchmover: Framestore
Jason Chalmers .... senior modeller
Sanjay Chand .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Paul Chandler .... conceptual artist
Ashish Chandok .... stereo conversion prep artist
Malavika Chandrakanth .... digital paint and roto artist
Andy Chih-Jen Chang .... senior stereoscopic compositor
David Chen .... digital artist
Georgios Cherouvim .... effects technical director: MPC
Changwon Choi .... stereoscopic I/O manager: Venture 3D
Charles Chorein .... lighting td
Scott Seungpil Chung .... effects technical director: MPC
Craig Clarke .... visual effects supervisor
Oli Clarke .... layout artist: MPC
Ryan B. Clarke .... digital compositor: MPC
Rebecca Clay .... paint & rotoscoping supervisor
Richard Clegg .... lead lighting technical director
Anita Clipston .... junior cg artist
Anita Clipston .... view-d artist
Chris Clough .... data operator: Cinesite
Kaelen Cohen .... stereoscopic conversion compositor
Jerremy Cole .... assistant motion control operator: vfx unit UK
Esme Coleman .... stereo compositor
Ross Colgan .... data operator: Cinesite
Richard Collis .... digital compositor: MPC
Michael Comfort .... pre-visualization artist
Ian Comley .... look development lead: Framestore
Paul Connaughton .... matchmove artist: Cinesite
Paolo Consorti .... effects technical director
Elliot Contreras .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Chris Cooper .... matchmove artist: Framestore
Loraine Cooper .... digital artist
Scott Cooper .... visual effects artist
Sam Corcoran .... software developer: MPC
Matt Cordero .... stereoscopic compositor
Chris Cornish .... cyber scanning technician: 4DMax
Tommaso Corona .... digital compositor
Francesco Cosatti .... digital compositor: The Senate
Tyler Cote .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Chris Coupland .... view-d editor
Daniel Craemer .... lead stereoscopic compositor: Prime Focus
Joseph Creswell .... lighting technical director: The Moving Picture Company
Chris Crowell .... compositor
Noemie Cruciani .... paint and roto artist: Framestore
John Cruise .... view-d assistant editor
Brian Cuartero .... stereoscopic compositor
James Cundill .... view-d editor
Mike Cusack .... digital artist: The Senate VFX
Amy Cuthbertson .... matchmove artist: Framestore
Anthony D'Agostino .... stereoscopic compositor
Samuel M. Dabbs .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Scott Dace .... senior animator: MPC
Rif Dagher .... stereo head of r&d: Pixelmagic
Nicola Danese .... effects technical director: MPC
Samantha Dark .... vfx 3D asst coordinator (as Samantha Fazackerley)
Adam Davis .... head of crowd sim: MPC
Amy Davis .... prep artist: Framestore
Anthony Davis .... lead compositor: Prime Focus
Stephen R. Davis .... roto/prep
Chris Dawson .... stereo compositor
Manuela Schmidt de Souza .... lighting technical director
George Deaney .... roto artist: The Senate VFX
Brecht Debaene .... animator
Jean-Claude Deguara .... animation supervisor: The Mill
Jorge del Valle .... postvis artist
Jake Delaney .... stereoscopic coordinator
Damien Delaunay .... digital artist
Caroline Delen .... digital artist
Stephen Delisle .... stereoscopic conversion artist
Alberto Della Regina .... effects technical director
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC
Max Dennison .... matte painting supervisor: Matte Painting UK Ltd
Steven Denyer .... visual effects artist
Del DePierro .... digital compositor
Julien Depredurand .... effects technical director: Cinesite
Gordan Derbogosijan .... stereo compositor
Ciaran Devine .... fx technical director: Framestore
Thomas Devorsine .... lighting td
Jerome Dewhurst .... color scientist
Dhananjayan .... rotomation
Victor DiMichina .... stereographic production manager
Kate Diver .... production support
Dan Dixon .... vfx coordinator: MPC
Rico Dober .... technical director
Hugo Dominguez .... stereoscopic conversion: paint dept supervisor: Prime Focus
Est Donnelly .... fx department assistant
Hannes Doornaert .... stereoscopic conversion artist
Yann Doray .... compositor
Jason Dougherty .... stereoscopic compositor
Jason Dourgarian .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Nick Drew .... visual effects coordinator
Lucy Drewett .... visual effects coordinator: Framestore
Wilfred Driscoll .... stereoscopic compositor
Luke Drummond .... digital compositor
Julien Ducenne .... digital compositor: MPC
Jadan Duffin .... stereoscopic compositor (as Michael Jadan Duffin)
Christophe Duflaut .... digital compositor
Nicole Duncan .... visual effects production assistant
Debarghya Dutta .... stereo compositor
Kishan E. Chandran .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Mike Eames .... head of animation: Framestore
Dave Early .... lead digital matte painter
Gracie Edscer .... visual effects production manager
Lola Edun .... stereoscopic compositor
Richard Edwards .... stereoscopic production coordinator: 20th Century Fox
David Elices .... view-d compositor
Karen Elliott .... stereoscopic conversion compositor
Chris Elmer .... lighting artist: The Moving Picture Company
Robin Emerson .... pipeline technical director
Andrew Emmerson .... stereo compositor
Marco Aurélio Engelmann Santos .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Daniel Evans .... senior shader writer: Framestore
James Farrington .... character animator: The Mill
Jonathan Fawkner .... visual effects supervisor: Framestore
Ryan Fear .... motion control producer
Colin Feist .... lead stereoscopic compositor
Fathima Feminò .... stereoscopic conversion artist
Jose Fernández de Castro .... compositor
Tim Fescoe .... digital compositor
Greg Fisher .... lead animator: MPC
Andrew Fletcher .... digital compositor: The Senate VFX
Niall Flinn .... lead visual effects artist
Brad Floyd .... senior compositor: The Moving Picture Company
John Follmer .... stereoscopic conversion executive producer: VenSat America
Adam Folse .... stereo depth artist
Nikeah Forde .... visual effects assistant coordinator
Peter Forson .... visual effects editor: Framestore
Daniel Fotheringham .... animator
Matt Fox .... vfx executive producer: Framestore
Richard Fox .... digital compositor
Boominathan Frances .... matchmove artist: MPC
Wes Franklin .... lighting technical director: MPC
Guillaume François .... shader writer
Nihal Friedel .... lighting & look development technical director: MPC
Scott Fritzshall .... stereoscopic compositor
Ben Frost .... junior effects technical director: Framestore
Sarah Fuller .... look development/lighting artist
Anthony Fung .... visual effects artist
Adam Gailey .... dimensionalization
Aron Galabuzi .... paint/prep artist
Eric Galoob .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Claire Galpin .... visual effects coordinator
Sandeep Gamre .... stereoscopic conversion lead
Justine Gasquet .... concept artist
Sebastian Gassel .... effects technical director: Framestore
Brad Gayo .... stereoscopic conversion
Brad Gayo .... visual effects artist
Andreas Gebauer .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Joshua Gengler .... stereoscopic compositor
Marco Genovesi .... lead matte painter: MPC
Jack George .... visual effects production assistant
Saneesh George .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Danny Geurtsen .... digital matte painter: Framestore
Mike Gibilisco .... stereoscopic producer
Ben Gillingham-Sutton .... roto/prep supervisor
Ivan Girard .... digital matte painter
Michael Glasco .... stereoscopic compositor
Adam Glasman .... lead DI colourist
Frederikke Glick .... compositor: Framestore
Jonnie Godfrey .... on-set surveyor: 4DMax
Jitesh Gohil .... digital artist: MPC
Julien Goldsbrough .... lead compositor
Erik Gonzalez .... stereoscopic compositor
Chelsea Goodchild .... stereoscopic compositor
Kyle Goodsell .... digital compositor
Dianne Gordon .... data operations manager: Cinesite
Holly Gosnell .... digital artist: The Senate VFX
Adam Gottard .... stereoscopic compositor
Jason Gottlieb .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Xavier Goubin .... matchmove artist
Andrew Gough .... motion capture specialist
A.B. Govardhan .... lead matchmove artist: MPC
Sofus Graae .... visual effects artist
Christina Graham .... visual effects coordinator
Luke Gray .... roto artist: MPC
Luke Gray .... stereoscopic lead
Aoife Greenham .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Eoin Greenham .... stereo supervisor
Philip Greenlow .... visual effects production manager: MPC
Shadley Grei .... stereoscopic production coordinator
Justin Greiner .... digital compositor
Diego Guerrero .... lead lighting technical director
Andrew Guest .... visual effects artist
Dong Guo .... stereoscopic conversion artist
Tanmoy Gupta .... roto artist
Alex Guri .... digital compositor
Sebastian Haas .... stereoscopic pipeline technical director
Michael Habenicht .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Kevin T. Hahn .... CG supervisor
Alexa Hale .... visual effects coordinator
Robert J. Hall .... paint/prep artist
Qian Han .... digital compositor
T.O.M. Hand .... VFX editor: MPC
Silke Harbauer .... production secretary: Trixter Film
Bruce Harris .... digital compositor: Cinesite London
Joey Harris .... senior matchmover
Chloe Harrison .... visual effects line producer: Framestore
Michael Harrison .... digital artist: The Senate VFX
Michael Harrison .... digital compositor
David Harter .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Dietrich Hasse .... vfx supervisor: Trixter Film
Kyle Hause .... lead roto artist
Arnaud Havart .... environment artist: MPC
Michael Havart .... digital matte painter
Joseph Hayden .... lead stereoscopic conversion artist
Oliver Hearsey .... tracker: Framestore
Tom Heddell .... stereoscopic compositor
Barrie Hemsley .... visual effects producer
Sarah Hemsley .... visual effects executive producer: The Senate VFX
Charley Henley .... compositing supervisor
Viktoria Herberts .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Julian Hermannsen .... motion control operator: vfx unit UK
Nicolas Hernandez .... cg supervisor
Tobias Herrmann .... production coordinator: Trixter Film
Michael Hertstein .... production coordinator: Trixter Film
Laurent Herveic .... modeler
Martin Hession .... fur artist
Richard Higham .... visual effects supervisor: The Senate VFX
Leo Hills .... pipeline td: Framestore
Sean Hince .... motion capture animator: motion capture unit
Cristian Hinz .... visual effects artist
Alex Hislop .... animator
Martin Hjalmarsson .... compositor
Martin Hobbs .... executive producer: stereoscopic conversion, Prime Focus
Thomas Rotohiko Hobman .... technical animator: MPC
David Hochstadter .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Kay Hoddy .... digital paint & roto artist
Andrew Hogden .... compositor
Tim Holleyman .... digital matte painter: MPC
Chris Hopkins .... senior stereoscopic compositor
Rob Hopper .... lead fx artist
Ritchie Hoyle .... roto animator
Robin Huffer .... digital artist
Álex Huguet .... digital artist
Michael Hunault .... visual effects artist
Matthew Hunt .... visual effects artist
Julian Hutchens .... effects technical director: Framestore
Ben Hutchings .... lighting technical director
Gregor Höss .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Nicholas Illingworth .... matchmover: Framestore (as Nik Illingworth)
Nicola Instone .... vfx production manager: MPC
Velichko Ivanov .... stereo compositor
Christopher Ivins .... stereoscopic compositor: ICO
Francesc Izquierdo .... visual effects technical director
Sam Jackson .... cyber scanning technician: 4DMax
Laura Jacobs .... digital paint & roto artist
Alexis Jacobson .... production coordinator
Sheldon Jafine .... matchmove technical director: Rocket Science 3D
Prerana Jaiswal .... paint/prep artist
Alistair Jamieson .... data wrangler
Singh Jasbir .... roto artist: mpc
Henry Jefferson .... visual effects artist
Hanjoo Jeong .... effects technical director: MPC
Chris Jestico .... visual effects coordinator
Matt Johnson .... visual effects supervisor: Cinesite
Christopher Django Johnston .... matchmove artist: Framestore
Oliver Johnstone .... digital paint & roto artist
Bryan Jones .... lead compositor
David Jones .... visual effects artist: The Mill
Keith Jones .... digital compositor
Marc Jones .... matchmove artist: MPC
Marie A. Jones .... visual effects producer
Owen Jones .... lead matchmove artist
Howard Julian .... layout td
Hyun Chul Jung .... animator
Sarah Juniper .... digital compositor: The Senate
Dinesh K. Bishnoi .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Michael Kaelin .... digital compositor: Michael Kaelin & Associates, Inc.
Jeffrey Kalmus .... stereographer: ICO VFX
Andreas Bravin Karlsson .... digital compositor
Matt Kasmir .... visual effects supervisor: Cinesite
Corey Katz .... technical director: Rocket Science 3D
Zoe Katz .... production assistant: Rocket Science 3D
Prateek Kaushal .... roto artist: prime focus
Peng Ke .... visual effects
Gerard Keating .... pipeline technical director
Tomi Keeling .... motion control operator
Jon Keene .... visual effects coordinator: MPC
James D. Kelly .... visual effects photographer: MPC
Kat Kelly .... stereoscopic conversion artist
Christian Kesler .... concept artist: Framestore CFC
Zain Khan .... paint artist
Sevendalino Khay .... matte painting supervisor
Dam Khuman .... visual effects artist
Ilene Kim .... stereoscopic assistant production coordinator: Venture 3D
Tom Kimberley .... digital compositor: MPC
Steve Kimbrey .... matchmove artist
Duncan Kinnaird .... visual effects artist: In-house
Danielle Kinsey .... visual effects production manager: MPC
Guido Kirsch .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Noah Klabunde .... lighting technical director
Coen Klosters .... technical director
Rikki Knight-Trembath .... rigger: previz
Stewart Kojima .... stereo coordinator
Lev Kolobov .... senior visual effects compositor: The Moving Picture Company
Robin Konieczny .... digital artist
Aaron Kramer .... lighting artist
Markus Kranzler .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Richard Kratt .... stereoscopic conversion
Jaye Krebs .... digital compositor
Andreas Krein .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Morgan Krutz .... visual effects artist
Jola Kudela .... digital compositor
Christi Kugler .... stereoscopic compositor
Christi Kugler .... stereoscopic conversion artist
Swapnil Kulkarni .... stereoscopic conversion lead
Vikram Kulkarni .... digital compositor: MPC
Sujay Kumar G. .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Ashwin Kumar .... stereoscopic roto artist
Amit George Kuruvilla .... effects technical director: Cinesite
Laurent Laban .... previz artist
Leandre Lagrange .... digital artist
Somasundaram Lakshmanan .... digital artist
Ken Lam .... digital compositor: Moving Picture Company
Zoe Lamaera .... senior compositor
Abhijeet Lamture .... digital matte painting
Toby Langley .... assistant production manager: Prime Focus
Martin Lanzinger .... animator
Douglas Larmour .... visual effects sequence lead
Yann Larochette .... digital compositor
Samuel P. Larson .... stereoscopic compositor
Lorenzo Lavatelli .... effects technical director: MPC
Charlie Lawson .... visual effects coordinator: Identity FX, Inc.
Aaron Lear .... paint & roto artist: Framestore
Christopher Learmonth .... visual effects editor: Cinesite
Claudia Lechen .... digital compositor: Framestore
Patrick Ledda .... lead lighting technical director: MPC
Brian Lee .... lead compositor: stereoscopic conversion
Cory Lee .... lead stereoscopic compositor
Duncan Lees .... head of 3D services: 4DMax
C.J. LePage .... stereo compositor: Prime Focus
Stephane Levallois .... concept artist
Benoit Leveau .... software developer
Joe Leveson .... visual effects artist: The Senate
Mathis Lex .... stereoscopic compositor: Trixter Film
John Peter Li .... lead technical director
David Lieberman .... stereoscopic conversion artist
Scott Lissard .... stereoscopic compositor: Pixel Magic
Rajavel Loganathan .... rotoscope artist
Keir Longden .... lead matchmover: Framestore
Andreas Loose .... lighting technical director
Steven Lovell .... roto artist: mpc
Josh Loveman .... stereoscopic conversion: Rocket Science 3D
Matthias Lowry .... digital compositor
Sam Lucas .... modeler
Susan Luciani .... 3D visual effects coordinator
Valy Lungoccia .... stereoscopic conversion artist
Matthew Lutes .... stereoscopic compositor
Sophie Luto .... stereoscopic conversion artist
Natalie MacDonald .... digital compositor: MPC
Damien Macé .... digital matte painter: Framestore
Philip Maddock .... stereo compositor
Sherin Mahboob .... stereoscopic conversion artist
Mike Makara .... pre-visualization supervisor
Daniel Malig .... stereoscopic compositor
Chris Manabe .... stereoscopic conversion
Christina Mandia .... rotoanim artist: MPC
Bruce Mann .... stereoscopic compositor
Rebecca Manning .... digital compositor
Vaibhav Marathe .... digital compositor
Sophie Marfleet .... roto/prep artist
Giorgio Marino .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Veronica Marino .... compositor: MPC Vancouver
Evans Mark .... visual effects artist
Ed W. Marsh .... stereoscopic supervisor
Neil Martin .... stereoscopic conversion artist
Abner Marín .... digital artist
Ian Mathews .... paint & roto artist: Framestore
Giacomo Matteucci .... digital compositor
Lee Matthews .... matte painter
Karin Mattsson .... animator: MPC
David Mayhew .... lead hair and fur artist: MPC
Jonathan Mcfall .... stereoscopic conversion artist
Jonathan Mcfall .... visual effects artist
Lindsay McFarlane .... associate visual effects producer
John W. McInnis .... previz artist
Ray McIntyre Jr. .... stereo fx supervisor: Pixel Magic
Sarah McLauchlan .... visual effects coordinator
Fiona McLean .... vfx production manager: MPC
Tony McNeal .... stereoscopic compositor
Dan McRae .... senior paint and rotoscope artist
Dan McRae .... stereo conversion prep artist
Jan Meade .... visual effects coordinator
Scott Meadows .... pre-visualization supervisor
Antonio Meazzini .... lead paint artist
Landon Medeiros .... stereoscopic compositor
Corbin Mehl .... previz coordinator
Jignesh Mehta .... effects department manager
Joel Meire .... character animator: Framestore
Jeremy Meltzer .... stereoscopic compositor
Jordan Mendenhall .... stereoscopic compositor
Abigail Mendoza .... visual effects production assistant
Lewis Menga .... stereoscopic conform editor
Ian Menzies .... motion control supervisor
Jeremy Mesana .... animator
Miklós Mesterházy .... lighting technical director: MPC
Adrian Metzelaar .... digital compositor: Framestore
Stephanie Meyerink .... visual effects coordinator
Sarah Micallef .... visual effects line producer: Cinesite
Jaymie Miguel .... lead technical director
Standish Millennas .... view d coordinator: Prime Focus
Lori C. Miller .... lead stereoscopic compositor
Rebecca Miller .... matchmover: Cinesite
Warren J. Mills .... 3D visual effects data wrangler
Marzena Milowska .... stereo compositor
Carlos Miras Sepulveda .... stereoscopic conversion lead
Gaurav Mishra .... rotoscoping lead
Buhas Mohammedunny P. .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Mo Mohamoud .... roto/paint artist
Stephen Molyneaux .... digital artist: MPC
Jeanette Monero .... paint & roto artist
Mauricio Monroy .... view-d artist
Ray Moody .... clapper loader: motion control
Troy Moore .... stereoscopic compositing supervisor: IdentityFX
Rafael Morant .... senior environment artist: Framestore
Giuseppe Motta .... senior lighting technical director
Victoria Mowlam .... stereoscopic producer
Brad Moylan .... lead depth artist: Pixel Magic
Chris Mulcaster .... modelling and texturing: cinesite
James Mulholland .... matchmove artist
Ryan Mullany .... digital compositor
Atyeb Muneer .... stereoscopic conversion artist
Ben Murray .... stereoscopic supervisor
Sandra Murta .... layout artist: MPC
Devan Mussato .... technical animator: MPC
Ephraim Mwakandu .... digital compositor
Ben Myers .... stereoscopic technical director
Mike Nakamura .... visual effects production assistant
Nansdhakishore .... senior matchmove artist
Anand Nayak .... visual effects artist: Prime Focus
Salima Needham .... digital compositor
Leo Neelands .... digital compositor
Andreas Nehls .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Marlene Nehls .... visual effects coordinator: MPC
Charlotte Nelson .... visual effects coordinator: MPC (as Charlotte Adams)
Shaan Nelson .... rotoanim artist: The Moving Picture Company
Stephen Newbold .... digital compositor: MPC
Elliot Newman .... asset supervisor
Antony Nguyen .... digital artist
Vincent Vu Nguyen .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Habib Niazi .... visual effects artist
Jeremy Nicolaides .... senior stereographer: Prime Focus
Gustaf Nilsson .... senior compositor: Cinesite
Jamie Niman .... technical animator: MPC
Katharina Nimmervoll .... data i/o
Madhok Nisha .... roto artist: MPC
Gary Noble .... render technical director
James Noorani .... visual effects editorial assistant: mpc
Victor Norberg .... digital compositor
Sarah Norton .... digital compositor
Cesar Eiji Nunes .... texture artist: MPC
Adrian Nurse .... digital artist: The Senate VFX
Robert Nzengou-Tayo .... matchmove artist
Alison O'Brien .... stereoscopic consultant
Barry O'Brien .... stereoscopic conversion lead artist
Roma O'Connor .... visual effects executive producer: The Mill
Conor O'Mara .... visual effects artist
Doug Oddy .... visual effects producer: MPC
Martin Ofori .... stereoscopic conversion lead
Carina Ohlund .... senior lighting technical director
Arturo Orgaz Casado .... lighting technical director
Mark Osborne .... lighting technical director
Sam Osborne .... digital compositor
Rob Ostir .... pre-visualization artist
Matthew Ovens .... research and development
Kelvin J. Padfield .... stereo conversion coordinator
Dustin Padgett .... stereoscopic compositor
Oleksandr Panaskevych .... visual effects technical director: Cinesite
Suresh Pandi .... roto artist: MPC
Steve Pang .... visual effects editor
Joan Panis .... effects technical director
Gurpreet Singh Pannu .... matchmove artist: MPC
Puja Parikh .... senior matchmover: The Moving Picture Company
Stephane Paris .... cg supervisor: Cinesite
Adam Parker .... prep artist: Framestore
James Parsons .... data operator: Framestore
Steve Parsons .... digital compositor
Stuart Partridge .... senior compositor
Kartik Rajul Patel .... roto supervisor
Radhika Patel .... matchmove artist: Framestore
Vishal Patel .... effects technical director: Cinesite
Stephen Martin Paull .... stereoscopic compositor
Joe Pavlo .... visual effects artist
John Peck .... digital compositor
Geoff Pedder .... cg supervisor
Soeren Bendt Pedersen .... visual effects artist
Tom Pegg .... compositor: MPC
Brian Peluso .... stereoscopic compositor
Anshul Pendse .... rendering technical director: MPC
Miriam Pepper .... senior matchmove artist: Framestore
Nuno Nisa Pereira .... visual effects technical director: MPC
Manuel Perez .... digital compositor: framestore
Joe Pernicone .... stereoscopic compositor: Rocket Science 3D
Andy Phillips .... rigger
John Pierce .... stereographer/stereoscopic supervisor
Jorge Pimentel .... lighting technical director
Andrew Pinson .... lead digital paint & roto artist: Framestore
Ariele Podreider Lenzi .... technical animator
Felix Pomeranz .... lead data wrangler
Paula Pope .... visual effects executive producer: The Senate VFX
Thomas Power .... model maker
Donna Poynton .... roto/prep lead
Kukal Prasanth .... roto animation: MPC
Diego Prilusky .... visual effects artist: Framestore
Rajasekar Prince .... matchmove Artist: MPC
Richard Pring .... view-d editor
Howard Protheroe .... digital compositor: Framestore CFC
Jakub Pruszkowski .... stereoscopic compositor
Sophie Pruzsinszky .... production coordinator: Trixter Film
Christopher Puchta .... effects technical director: The Moving Picture Company
Simon Rafin .... digital compositor
Cynthia Rahi .... post production coordinator
Prashant Raj .... rotoscoping/clean-up
Shanmuga Raja .... effects technical director
Chandraji Tharanga Rajakaruna .... stereoscopic compositor
RajaRajan .... roto artist
Alfredo Ramirez .... digital artist
Gerardo Ramirez .... pre-visualization artist
Michael Ranalletta .... digital compositor: MPC
Mayec Rancel .... effects technical director
Edward Randolph .... visual effects line producer: The Senate VFX
Ambrish Rangan .... matchmove artist: MPC
Jennah Rasmussen .... department manager
Daniel Rauchwerger .... digital compositor: framestore
Dipak Raval .... rotoscope artist
Safiya Ravat .... stereoscopic conversion artist (as Safiya Gili)
Naresh Rawat .... stereoscopic conversion artist
Julien Record .... digital compositor
Jerrell Reddick .... stereoscopic compositor
Hanna Reduto .... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Nicholas David Reed .... creature effects technical director
Tom Reed .... head of rigging: MPC
James Rees .... stereoscopic compositor
Daniel Reeves .... data manager: The Senate VFX
Markus Reithoffer .... digital compositor: MPC
Kate Renwick .... visual effects coordinator
Dominic Ricci .... stereoscopic compositor
Marc Rice .... paint & rotoscoping supervisor
Rob Richardson .... fx artist
Martin Riedel .... digital compositor: MPC
Adriano Rinaldi .... fluid simulation lead: MPC
Bjarni Robert Bragason .... digital compositor: Framestore
Steven Edward Roberts .... cloth technical director (as Steve Roberts)
John Roberts-Cox .... senior lighting td: The Senate VFX
Scott Robertson .... rotoscoping artist
Aled Robinson .... visual effects editor: MPC
Neil Roche .... animation supervisor: The Mill
Daniel Roizman .... stereoscopic pipeline
Marco Rolandi .... lead environment technical director: MPC
Andy Rolfe .... model maker
Patric Roos .... sequence lead
Campbell Rose .... digital artist: The Senate VFX
Felix Rothballer .... i.t. manager: Trixter Film
Gavin Round .... stereo conversion production manager
Julien Rousseau .... digital compositor
Sam Rowan .... lead modeler
Trevor Rowland .... stereoscopic technical art director
Rosi Ruiz .... stereoscopic compositor
Jean-Marc Rulier .... cyber scanning technician: 4DMax
Karl Rumpf .... stereo conversion production manager: ICO VFX
Leigh Russell .... texture artist
James Rustad .... effects technical director: MPC
Andrey Ryabovichev .... digital artist
Jim Rygiel .... visual effects consultant
Ankur Sachdev .... stereo lead
Sajeev Sadanandan .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Stephanie Saillard .... digital compositor: MPC
Freddy Salazar .... lighting technical director
Alessandro Salis .... stereoscopic compositor
Peter Salter .... matchmove artist: MPC
Sean Samuels .... digital matte painting artist: MPC
Steven Sandles .... cloth lead
Mohan Sangeeth .... production coordinator: MPC
Sean Santiago .... executive in charge of visual effects
B.S. Rajkumar Sapate .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Alison Savitch .... stereoscopic producer: Identity FX, Inc
Jeremy Sawyer .... digital compositor: MPC
Samuel Saxon .... junior cg artist
Geoff Sayer .... digital compositor
Nico Scapel .... head of rigging: Framestore
Jordan Schilling .... digital compositor: MPC
Claude Schitter .... lead effects technical director: Cinesite
Niel Schorfield .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Florian Schuck .... digital compositor
Jamie Schumacher .... lead stereoscopic conversion artist
Tom Schwarz .... rendering technical director: MPC
Abigail Scollay .... digital compositor: Framestore
Steve Scott .... senior modeller
Peter Seager .... shader writer
Romain Bivar Segurado .... modeller: framestore
Richard Servello .... visual effects artist (stereoscopic conversion)
Felix Serwir .... stereoscopic compositor
Gianfranco Sgura .... compositor: MPC
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore
Tushar Shah .... visual effects artist
Michael Sharck .... stereoscopic conversion compositor
Maryam Sharifi .... stereoscopic compositor
Rahul Sharma .... visual effects artist
Craig Sheppard .... visual effects editor: mpc
Sachin Shivkar .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Avdesh Shukla .... digital paint supervisor
Naveen Shukla .... digital compositor
Josh Shuman .... lead stereoscopic compositor
Davide Sibilia .... effects technical director: MPC
Aleksandra Sienkiewicz .... stereoscopic compositor
Luke Sikking .... junior compositor: The Senate VFX
Frederic Simard .... cg lighting artist
Martin Simcock .... compositor
David Simpson .... digital compositor: framestore
Phil Sims .... visual effects art director
Nitin Singh .... production coordinator
Christopher Sinnott .... visual effects coordinator
Nick Sinnott .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Karl Sisson .... digital matte painter: Cinesite
Karl Sisson .... effects technical director: Cinesite
Karl Sisson .... lighting technical director: Cinesite
Adam P. Smith .... matchmove artist
Katherine Smith .... vfx production manager: MPC
Laurence Smith .... digital compositor
Rupert Smith .... visual effects coordinator: 20th Century Fox
Glenn Snyder .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Roland So .... stereoscopic compositor
Sepp Sonntag .... digital matte painter: MPC
Henry South .... texturing and modeling: MPC
Gerrard Southam .... pre-visualization artist
Richard Sowerby .... stereoscopic conversion artist
Marianne Speight .... visual effects producer: MPC
Greg Spencer .... digital compositor
Kasy Stein .... stereoscopic compositor
Stereocompositor .... compositor
Charlie Stewart .... vfx editorial assistant: MPC
G. Allen Stewart .... stereoscopic roto artist
Michele Stocco .... effects technical director: MPC
Jan Stoltz .... vfx supervisor: Trixter Film
Sheldon Stopsack .... lead look development TD: MPC
Hayley Easton Street .... digital artist (as Hayley Easton)
Frederick George Stuhrberg .... 3D Scanning
Richard Surridge .... render technical assistant
James Sutton .... digital effects artist
Tammy Sutton .... stereoscopic conversion lead
Rpin Suwannath .... pre-visualization senior supervisor
David Swift .... digital matte painter: Cinesite
Shiloe Swisher .... compositor
Shiloe Swisher .... stereoscopic compositor
Makana Sylva .... stereoscopic compositor: Pixel Magic
Ruggero Taschini .... visual effects
Patrick Tasse .... animator
Mark Taylor .... texture artist: Framestore
Scott Taylor .... senior compositor: MPC
Michelle Teefey-Lee .... production assistant
Sawan Thakrar .... matchmove artist: Cinesite
Olivier Thibaut .... senior software developer: MPC
Joseph Thomas M. .... matchmove artist
Richard Thomas .... senior modeller
Rohit Wesley Thomas .... stereo roto artist
Andrew K. Thompson .... paint/prep artist
Ian P. Thompson .... assistant technical director
Michael Adam Thompson .... matchmover: Framestore
Ashley Tilley .... digital artist
Matthew Tinsley .... post-viz artist
Rohan Tirkey .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Akshat Tiwari .... roto supervisor
Raymond Tjernstrom .... visual effects
Kim Tobin .... digital compositor (as Kim Worrall)
Mathilde Tollec .... lighting technical director: MPC
Jensen Toms .... cg supervisor
Josselin Tonnellier .... effects technical director: MPC
Patrick Trahan .... digital stereoscopic artist
Iva Trajkovic .... stereo conversion artist: Prime Focus
Shreedhra Trehan .... rotoscopy: MPC
Jamie Tremelling .... lighting technical director: MPC
Guy Trevers .... scanning and recording
Dan Trezise .... digital compositor
Dan Trezise .... stereoscopic conversion
Sara Trezzi .... visual effects producer: Framestore
Gang Trinh .... computer animator
Shannon Triplett .... vfx production assistant: ICO VFX
Christine Troianello .... roto/prep supervisor: MPC
Eric Tsui .... matchmove artist: Framestore
Paul Tuersley .... visual effects artist: In-house
Duncan Tune .... visual effects editor: MPC
Pan Vafeiadis .... stereoscopic conversion artist
Arturs Vaitilavics .... stereoscopic compositor
Janis Vaitilavics .... stereoscopic conversion artist
Adam Valdez .... visual effects supervisor: MPC
Arnaud Valette .... concept artist
Arnaud Valette .... lead texture artist: mpc
Leigh van der Byl .... texture painter: The Moving Picture Company
Tom van Dop .... digital compositor: The Senate VFX
John Van Hoey Smith .... digital compositor
David Van Woert .... stereoscopic conversion producer
Mohit Varde .... stereoscopic conversion artist
Sherin Varghese .... roto artist
Vasantharajan.g.d .... matchmove artist
Fani Vassiadi .... compositor: Cinesite
Chris Ventress .... stereoscopic conversion artist
Arpita Venugopal .... effects technical director: MPC
Monica Verdu .... stereoscopic conversion artist
Felipe Verdugo .... digital effects artist
Leo Vezzali .... stereographer: Identity FX, Inc.
Leo Vezzali .... stereoscopic conversion supervisor: Identity FX, Inc.
Sukumaran Lalithambika Vijin .... senior roto/paint artist: MPC
Gopalarathinam Viswanathan .... digital artist
Sören Volz .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Paul Vorsman .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Kustaa Vuori .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Vinod Vyas .... senior roto/paint artist
Maggie Walby .... digital paint and roto artist: Framestore
Adam Walker .... texture artist: MPC
Christopher Michael Walker .... model maker
Tara Walker .... digital compositor
Tomas Wall .... lead compositor
Mark Wallman .... digital effects artist
Nathan Walster .... visual effects artist
Mette Walter .... vfx department manager
Tim Walton .... visual effects artist: In-house
Dan Warder .... fx artist
Ben Warner .... digital compositor: The Moving Picture Company
Joshua Wassung .... previsualization artist
Martin Waters .... visual effects artist: The Senate VFX
Tamara Watts Kent .... visual effects producer
Alex Webb .... digital compositor
Matt Welford .... visual effects supervisor: MPC Vancouver
Diana Marie Wells .... stereoscopic artist
Glenn Wells .... matchmove artist: Framestore
Neil West .... lighting td
Kyle Wetton .... vfx production assistant: MPC
Toby White .... visual effects coordinator: 20th Century Fox
Nick Whiteley .... compositor: Framestore
Shane Christopher Wicklund .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Ruth Wiegand .... rigging artist: MPC
Georg Wieland .... vfx producer: Trixter Film
Alexander Williams .... animator
Robert A. Willis .... paint/prep supervisor
Robert A. Willis .... visual effects coordinator
Sally Wilson .... look development artist: MPC
Blake Winder .... digital compositor: MPC
Doug Winder .... matte artist: The Senate VFX
Marion Winter .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Jamie Wong .... digital artist: The Senate VFX
Chris Wood .... digital compositor: MPC
Jamie Wood .... lead compositor
Rory Woodford .... digital modeler: MPC
Alan Woods .... visual effects artist
Michael Wortmann .... senior effects technical director
Annabel Wright .... digital intermediate coordinator
Sammy Wu .... paint & roto artist
Bruno Xiberras .... crowd simulation technical director
Sunil Kumar Yadav .... stereoscopic roto artist
Teh-wei Yeh .... lighting technical director: MPC
Nina Yoon .... digital compositor
Fabien Yorgandjian .... modeling artist / texture artist
Sarah K. Young .... stereoscopic compositor: Gener8 3D
Anton Yri .... 2d supervisor: The Senate VFX
Alessandro Zanforlin .... digital compositor
Mohand Zennadi .... senior lighting technical director
Dominik Zimmerle .... stereoscopic compositor: Trixter Film
Ian Abbott .... production support: Cinesite (uncredited)
Keith Barton .... production support: Cinesite (uncredited)
Dara Bedick .... stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Cleber Coutinho .... digital artist: Cinesite (uncredited)
Jacob Eaton .... stereoscopic coordinator: Venture3D (uncredited)
David E. Franks .... additional stereographer (uncredited)
Lindsay M. Hoppe .... lead stereo compositor (uncredited)
Alex Jenyon .... vfx conceptual artist: Cinesite (uncredited)
Jonas Kluger .... stereoscopic compositor: Trixter Film (uncredited)
S. Gopi Krishna .... paint/prep artist: MPC (uncredited)
Praveen Kumar .... digital compositor (uncredited)
Russell MacKenzie .... stereographic engineer (uncredited)
Chris McClintock .... stereo conversion production manager: Prime Focus (uncredited)
Christophe Meslin .... head of systems (uncredited)
Nadeem Mohd .... roto artist (uncredited)
Benjamin T. Perkins .... stereo compositor (uncredited)
Christian Quickle .... stereoscopic coordinator (uncredited)
Cesar Quijada .... digital painter (uncredited)
Prabhamrit Raryan .... digital compositor (uncredited)
Alicia Suggs .... stereoscopic compositor (uncredited)
Nick Thompson .... production assistant: Prime Focus (uncredited)
Duarte Victorino .... effects technical director: MPC (uncredited)
Tom Williamson .... stereoscopic consultant (uncredited)
 
Stunts
Lee Adamson .... high line rigger
Jade Amantea .... utility stunts
Cameron Ambridge .... stunts
Brittany Baldwin .... stunt performer
Renee Bowen .... stunts
Bradd Buckley .... stunt performer
Sean Button .... stunt double: Skandar Keynes
Sean Button .... utility stunts
Joel Amos Byrnes .... stunt performer
Shaughan Campbell .... stunts
Janine Carlin .... stunts
Robbie Clissold .... stunt performer
Rhye Copeman .... stunt performer
Mick Corrigan .... stunts
Jonathan Costelloe .... utility stunts
Aston Crabtree .... stunt performer
Haydn Dalton .... stunt performer
Philippe Deseck .... stunts
Mark Duncan .... stunt performer
Mike Duncan .... stunts (as Michael Duncan)
Stephen Dunlevy .... stunt performer
Sam Elia .... stunts
Morgan Evans .... stunt performer
Michael M. Foster .... stunt performer
Dirk Foulger .... stunt double
Kyle Gardiner .... head stunt rigger
Lena Grzegolec .... stunts
Steve Harman .... stunt performer
Brendan Jakins .... high line rigger
Greg Jones .... stunt performer
Alex Kuzelicki .... stunt performer
Tomoki Miyamoto .... stunts
Deirdre Naughton .... stunts
Jason O'Halloran .... stunt performer
Andy Owen .... utility stunts
Gulliver Page .... stunts
Rene Perrin .... stunt performer
Melanie Peyton-Smith .... stunts
Allan Poppleton .... fight coordinator
Allan Poppleton .... stunt coordinator
Allan Poppleton .... stunt double: Drinian
Brett Praed .... utility stunts
John Reynolds .... stunt performer
Paul Rochford .... stunt performer
Michael Roughan .... stunts
Ryctor .... stunt performer (as Scott Brewer)
Nicholas Schodel .... stunt performer
Marcus Shakesheff .... additional stunts
Brett Sheerin .... stunt performer
Ben Siemer .... stunt performer
Yasca Sinigaglia .... stunt performer
Sharelle Starr .... stunts
Erika Takacs .... stunt department coordinator
Erika Takacs .... stunts
Mark Tearle .... utility stunts
Stuart Thorp .... assistant stunt coordinator
Mark Trotter .... stunts
Darko Tuscan .... stunts
Karl Van Moorsel .... stunts
Darrell Walshe .... stunts
John Walton .... assistant stunt coordinator
Chris Weir .... stunt performer
Mark Wickham .... utility stunts
Kyle Gardiner .... stunt double: Ben Barnes (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Steven Alberts .... rigging electric
James W. Apted .... first assistant "a" camera (as James Apted)
Marcus Ballantine .... grip
Tov Belling .... first assistant camera: second unit
Jason Binnie .... first assistant camera: "b" camera
Matthew Blyth .... digital assistant
Michael Bray .... rigger
Phil Bray .... still photographer
Steve Brooke Smith .... camera operator
Steve Brooke Smith .... camera operator: vfx unit
David Brooks .... grip
Sam Carter .... rigger
Jackson Chang .... rigger
Scott Climer .... rigger
Shaun Conway .... gaffer
Toby Copping .... key grip
Tim Cousins .... libra technician: 2nd unit
Peter Critchley .... rigging electric
Brett Dempsey .... rigger
Carl Erickson .... rigger
Wade Ferrari .... camera production assistant
Jack Fieguth .... rigging electric
Greg Flood .... rigger
Lachlan French .... video assist assistant
Iain Godfrey .... rigging electric
Eli Golub .... technocrane operator
Andrew Haddock .... video operator
Chris Hansford .... a camera dolly grip: second unit
Billy Harmer .... lighting technician
Reece Hearnshaw .... grip
Reina Hiraiwa .... camera pa (second unit)
David Hird .... head rigger
James Hopwood .... best boy
Mark Jefferies .... gaffer: second unit
Luke Jeffery .... second assistant camera: second unit
Ian Kelly .... data capture engineer
Ian Kelly .... digital engineer
Colin Larsen .... additional grip: second unit
Wayne Lauder .... rigger
Mark Levey .... rigging electric
Brendan Madden .... rigging electric best boy
John Mahaffie .... director of photography: second unit
Duane Manwiller .... Steadicam operator
Duane Manwiller .... camera operator: "a" camera
Duane Manwiller .... director of photography: splinter unit
Lee Mariano .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Peter Marsden .... digital imaging technician: VFX Unit
Peter McCaffrey .... camera operator: "a" camera, second unit
Peter McCaffrey .... steadicam operator: second unit
Mark McCumber .... rigging electric
Lani McGregor .... rigger
Che McGuinness .... underwater lighting technician
Jason McPhee .... grip
Dean Miles .... rigger
Hamish Moffatt .... rigging electric
Blair Monk .... camera operator
Eddie Moustique .... rigging electric
Jesse Moyes .... lighting technician
Charlie Nott .... head rigging electrician
Luis Olivares .... video assist operator
Leroy Page .... rigging electric
John Paxton .... second assistant camera: vfx unit
Nigel Permane .... first assistant camera: VFX unit
John Platt .... b-camera operator: second unit
Patricia Rigby .... rigging coordinator
Clive Rippon .... rigging electric
Tim Rodger .... rigger
Murray Ross .... rigger
James Rua .... additional second camera assistant
Andrew Saul .... rigging electric
Shirley Schumacher .... vfx unit: camera assistant
Stephen Schuster .... rigging electric
Paul Seipel .... second assistant camera: "b" camera
Tony Shults .... key grip: vfx unit
Zeb Simpson .... video assist operator: second unit
Joe Stick .... rigging electrician
Michael Taylor .... key video assist operator
David Thomson .... hod green screen
Greg Tidman .... grip: second unit
David Tilburey .... rigging electric
Brett Tracey .... second assistant camera: "a" camera
Anthony Tulloch .... key rigging gaffer
Michael Vivian .... dolly grip: a camera
Jeremy Wheatley .... camera production assistant
Michael White .... electrician: model unit
Shawn White .... gaffer
Damian Wyvill .... camera operator: "b" camera
Mark Kupenga .... additional rigging grip (uncredited)
 
Animation Department
Emanuel Amler .... animator
Christopher Antoniou .... lead animator
Jacopo Armani .... animator
Philip Barnard .... animator
Peta Bayley .... lead animator
Dan Blacker .... animator
Mark Bröcking .... animation supervisor
Andy Cadzow .... previs artist
Santiago Colomo .... animator
David Crispino .... senior animator: MPC
James Cunliffe .... senior animator
José Luis de Lucas .... animator (as Pepe de Lucas)
José Luis de Lucas .... animator
Brecht Debaene .... animator
Michael Galbraith .... animator
Benn Garnish .... animator
Andrew Hall .... animator
Wade Hampton .... animator
Yannick Honore .... animator
Kristina Krebs .... animator
Marco La Torre .... animator
Carmelo Leggiero .... animator
Florent Limouzin .... animator
Dave Mah .... animator
Joel Meire .... animator
Catherine Mullan .... lead animator: MPC
David Nasser .... animator
Jordi Oñate Isal .... animator
Melina Sydney Padua .... animator
Jee Young Park .... senior animator
Andres Puente .... senior animator
Liam Russell .... animator
Kimberly Sanchez .... animator
Ricardo Silva .... animator
Joe Smith .... animator: MPC
Elwaleed Suliman .... animator
Blaine Toderian .... animator
Rodrigo Torres .... animator
Chris Tost .... animator: MPC
Stuart Warne .... animation editor: MPC
Gabriele Zucchelli .... animation supervisor
 
Casting Department
Abigail Barbier .... adr voice casting
Louis Elman .... adr voice casting
Bud Hopes .... extras casting
David Newman .... casting associate
Ben Parkinson .... extras casting
Robert Sterne .... casting associate
Rose Wicksteed .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Kimberly Adams-Galligan .... associate costume designer
Libby Dempster .... head textile artist
Chantelle Dixon .... costumer
Amanda Enders .... set costumer
Andrea Hood .... key costumer
Lisa Javelin .... set costumer
Elly Kamal .... costume supervisor
William Lazootin .... costume designer: Liliandil
Samantha Morley .... set costumer
Roger Murray .... costume props maker
Amanda Nichols .... costume maker
Madeleine Overett .... costume stand-by
Daniella Rigby .... costume coordinator
Stephanie Schubert .... design pa
Kate Seeley .... costume buyer
Roberta Shaw .... key costumer: extras
Gypsy Taylor .... costume illustrator/assistant costume designer
Samantha Walker .... set costumer
 
Editorial Department
Alex Anstey .... assistant editor
Sally Bailey .... assistant post-production coordinator
Herbert Butler .... digital intermediate conform editor
Christine Cheung .... assistant editor
Pete Conlin .... post production
Gregory Creaser .... supervising on-set colorist
Nick Davis .... editorial runner
Doiminic Evans .... trainee assistant editor
Jon Ferguy .... digital negative management
Adam Glasman .... lead DI colourist
Peter Gvozdas .... assistant editor
Pete Harrow .... colorist: dailies
Martin C. Heselov .... first assistant editor: storyboard/previz phase
Jonathan Hoffman .... post production
Jan Hogevold .... digital intermediate supervisor
Adam Inglis .... 3D colourist
Brent Kaviar .... 3D post production delivery
Christopher Lloyd .... associate editor
Priyal Mahadik .... stereoscopic editor
Neelkanth Mapara .... on-line stereoscopic editor
Keith Mason .... 3D conform editor
Steve Mercer .... assistant editor
Kate Morrison-Lyons .... digital negative management
Harry Muller .... color timer
James Osborne .... colorist
Cheryl Potter .... first assistant editor
Marc Sutton .... stereoscopic conform editor
Girish Takle .... on-line editor
Allen Tracy .... stereo conform supervisor: Prime Focus, Los Angeles
Steven Weisberg .... additional editor
Jonny Winograd .... assistant editor
Alex Anstey .... 3D conform editor (uncredited)
Vikram Dharankar .... dailies editor (uncredited)
Mathieu Reid .... color timer (uncredited)
 
Music Department
John Bradbury .... orchestra leader
Paul Clarvis .... musician: ethnic percussion
Chris Cozens .... auricle control systems
Dermot Crehan .... musician: Irish fiddle
Peter Davies .... musician
Nicholas Dodd .... conductor
Nicholas Dodd .... orchestrator
Dina Eaton .... music editor
Geoff Foster .... music recording engineer & mixer
Kelvin Galloza .... composer: Trailer Music
Andrew Green .... assistant music preparation
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
David William Hearn .... music programmer
Jan Hendrickse .... musician: penny whistle / duduk
Michael Higham .... preview music editor
Stu Kennedy .... midi score programmer
Rob Playford .... music programmer
Michael Price .... composer: additional music
Frank Ricotti .... musician: ethnic percussion
Jill Streater .... music preparation supervisor
Andrew Townend .... music copyist (uncredited
Mauricio Venegas .... musician: ethnic woodwind
Byron Wallon .... musician: ram's horn
Robin Whittaker .... additional music editor (as Robin Quinn)
Robin Whittaker .... music editor (as Robin Quinn)
Jonathan Williams .... musician: cello
Harry Gregson-Williams .... composer: theme music (uncredited)
Matthew Slater .... assistant music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Sarah Grauer .... cast driver
Dave Heazlewood .... transportation coordinator
Stephen Lawrence .... driver: post production
Richard Mugridge .... transportation coordinator
 
Other crew
Andrew Allen .... dive supervisor
Tommy Bacorn .... production coordinator
Angelique Badenoch .... second unit coordinator
Guy Barker .... production accountant: Post Production
Luke Barlow .... set production assistant: second unit
Bob Beltz .... special advisor
Carl Blacklidge .... marine coordinator
Billy Bonifield .... production coordinator: prep, Malta
Laurie Bookhardt .... executive assistant to Mr. Jones
Dylan Bray .... production assistant
Byron J. Brochmann .... stand-in
Loren Brock .... executive assistant: Mr. Stepanovich & Mr. Thaler
Mark Ceryak .... assistant: Mr. Johnson
Cara Cheeseman .... production consultant
Ian 'Nobby' Clark .... unit manager: second unit
Jared Connon .... location scout: New Zealand
Lauren Cooper .... location coordinator
Clare Cunningham .... vfx accountant
Gareth Daley .... technical supervisor
Haydn Dalton .... assistant safety supervisor
Kaleb Day .... on-set medic
Roman Diaz .... production assistant
Simon Dowling .... title designer
Emily Eckert .... assistant (Mr. Johnson )
Suzanne Evans-Booth .... asset manager
Alex Fewster .... assistant production coordinator
John Frith .... technical supporter: MPC
Toby Gallo .... digital acquisition supervisor
Traci Genders .... assistant coordinator: second unit (as Traci Duxbury)
Mathew Gordon .... driver/production assistant
Gina Hallas .... production accountant
Katie Harris .... unit nurse
Charlotte Hayes .... stand-in
Stephen Head .... system designer
Tom Hooper .... production assistant
Rebecca Howcroft .... marine/transport/unit accountant
Trevor Johann .... pre-production assistant
Duncan Jones .... location scout
Gordon Jones .... marine assistant
Marta Kamienska .... production support
Skye Kennett .... assistant: Mr. Steuer
Cort Kristensen .... assistant to director
Emily Kropp .... accounting clerk
Seth Larney .... technical supervisor
Angus Ledgerwood .... location assistant
Israel Limon .... office production assistant
James Linville .... first assistant accountant
Ernie Malik .... unit publicist
Robbie McKinnon .... stage crew
Lisa McSweeney .... travel and accommodation coordinator
Corbin Mehl .... production assistant
Tony Monk .... specialist film pilot
Natalie Moore .... first assistant accountant
Carlos Nava .... accounting production assistant
Carlos Nava .... production assistant
Eirik Ohna .... location scout: Norway
Guven Paternoster .... unit assistant
Dan Pearson .... production assistant: model unit
Alina Phelan .... assistant: Mr. Adamson
Ben Philips .... modeller
Gareth Price .... location manager
Sean Rigby .... safety supervisor
Peta Ross .... production coordinator
James A. Rota .... production IT supervisor
Jason Rowling .... production assistant
David Rudduck .... it technical support
Stephen Rutter .... travel manager
Vrushank Shah .... production coordinator: conversion
Rohit Sharma .... production coordinator
Vincent Sieber .... production executive
Joshua Smith .... assistant production coordinator: los angeles
Rachel Stripp .... production secretary
Victoria Sullivan .... script supervisor
Lauren Swearingen .... key production coordinator
Lehi Tahau .... unit assistant
Carla Thexton .... safety diver: marine unit
Graham Ware Jr. .... horse master
Benjamin Watts .... assistant accountant
Lucy Juliet Westphal .... pre-production assistant
Margaret Whitman .... producer's assistant
Grant Wolstenholme .... assistant accountant
Michael Wolstenholme .... first assistant accountant
Tanner Bean .... production assistant: Los Angeles (uncredited)
Andy Bonura .... production assistant: Los Angeles (uncredited)
Mylan Stepanovich .... physical production executive (uncredited)
 
Thanks
Peter Apted .... dedicatee
Pauline Baynes .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for some frightening images and sequences of fantasy action
Runtime:
113 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Dolby | DTS | Dolby (Dolby Surround 7.1)
Certification:

Did You Know?

Trivia:
When the main characters are all sitting looking at the stars and they comment they have never seen those constellations before you can see Aslan's face in the stars.See more »
Goofs:
Revealing mistakes: As the Dragon is pulling the Dawn Treader with his tail, his shadow does not match up with his flapping wings.See more »
Quotes:
[first lines]
Intake Officer:Are you sure you're eighteen?
Edmund Pevensie:Why? Do I look older?
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
There's a Place for UsSee more »

FAQ

What's the song during the end credits?
Why did Fox replace Disney for this movie?
How many of the Narnia books have been made into movies so far?
See more »
75 out of 121 people found the following review useful.
a great film for the entire family, and the type of film that belongs in December and should be watched time and time again by young and old alike!, 2 December 2010

Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

It has been a few years now and a studio, director, and production team change since we last had a Narnia film but finally the third film in the series, The Voyage of the Dawn Treader, has finally come to screen and what can I say? It is well worth your money for you and your entire family to see it. The film is made by 20th Century Fox and Walden Media, directed by Michael Apted, still with actors Ben Barnes as Prince Caspian, Liam Neesan as the voice of Aslan the Lion, Skander Keynes again as Edmund, Georgie Henley as Lucy, with Will Poulter (Son of Rambow) as their cousin Eustace.

The story centers around Edmund and Lucy returning to Narnia this time with their whiny cousin Eustace where they meet up with Prince Caspian, now King Caspian, onboard the Narnia ship the Dawn Treader. With years of peace enjoyed in Narnia, they are unsure why they are there but soon find themselves on an adventure to battle a mysterious force that threatened Narnia where they face slavers, dragons, temptation, serpents, and learn to become greater than they ever thought they could be. The film follows the plot of the book very well expanding in order to make it flow as a proper story. The additions are perfectly plausible and make the story more cohesive and unlike the changes in Prince Caspian, improve the story. Flowing along quickly, this is by far the shortest in runtime of the series yet also the most powerful and magical, it starts well and ends on a such a high emotional note there are few that will escape unaffected from any screening.

Special effects stand out, with the absence of WETA in the production and special effects I was anxious to see if the new team, actually a fairly large group of small companies, could match what WETA was able to create I am here to tell you YES and in some ways they have surprassed their creations. The dragon and a sea serpent in the film alone are well worth admission, both created with much care and love and really the magic of a fantasy world involved. Other characters from Reepicheep the mouse, a Minotaur, and other creatures are beautiful to behold. The only one that seemed a little down was Aslan who though looking good seems a step down from what WETA created in Lion the Witch and the Wardrobe and Prince Caspian but the rest is so vivid with color and imagination there is little doubt that it will not just capture the imagination of the young but the entire family and keep them from first shot to last frame.

Music is another powerful entry, the strong Narnia theme running through this film giving it wonder and magic that belongs in this type of film. The strongest song though involves the arrival of a dragon, a piece with great power and a pulse that gives one of the most powerful scenes in the film even greater amazement and magic. Do you want to capture the imagination of a child and your childhood, an escapist film that will be great entertainment for the entire family? THIS IS THAT FILM!

Acting has been hit but this one features better acting and character moments than the other films. With fewer characters than the other two films this one can focus more on the characters and each of the main characters get multiple character building moments that give us greater love and really infuses the film with such emotional power that its hard not to be moved, especially by the climax. Everyone from Edmund to Lucy, to Caspian, to Reepicheep, to Eustace, get powerful scenes that culimate in the strongest ending to a Narnia films and one of the most poignant scenes I have seen in a film in a very long time.

Christians out there, do you fear that the Christian themes are stripped out of this movie? Do not fear, this film is as powerfully religious as it is in magic. All of the religious undertones are not covered but are out in the open for all to see. There is no fear, like what Disney had, when it comes to hitting these themes and the director displays them in all their glory with as much power as C.S. Lewis wrote them to be.

The 3D of the film was fine, it does not detract now does it really add. I believe one would be fine seeing it or not seeing it in 3D, whatever you prefer.

Overall, Voyage of the Dawn Treader is a powerful entry in the fantasy genre, a great film for the entire family, and the type of film that belongs in December and should be watched time and time again by young and old alike! I give this film an 8.5/10.

Was the above review useful to you?
See more (213 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010)
Recent Posts (updated daily)User
The Silver Chair lulu20025
Telmarines vs Calmorenes Razorsharpteeth
Telmarine vs Jadis Army Skeletor83
What made Prince Caspian fail @ the b/o? Stark_Attack
Absence of the two older children euronick61
Have not seen the film jordansteven68
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian DragonHeart Conan the Barbarian Quest for Camelot The Hobbit
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.