IMDb > The Day the Earth Stood Still (2008)
The Day the Earth Stood Still
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Day the Earth Stood Still (2008) More at IMDbPro »

Photos (See all 58 | slideshow) Videos (see all 3)
The Day the Earth Stood Still -- Aliens land on Earth with an important message for its citizens. A remake of the classic 1951 sci-fi film directed by Robert Wise.
The Day the Earth Stood Still -- This is the first trailer for The Day the Earth Stood Still, directed by Scott Derrickson.

Overview

User Rating:
5.5/10   124,873 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 67% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
David Scarpa (screenplay)
Edmund H. North (1951 screenplay)
Contact:
View company contact information for The Day the Earth Stood Still on IMDbPro.
Release Date:
12 December 2008 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
12.12.08 is the Day the Earth Stood Still
Plot:
A remake of the 1951 classic sci-fi film about an alien visitor and his giant robot counterpart who visit Earth. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
3 wins & 5 nominations See more »
User Reviews:
Not in the same Universe as the original See more (681 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Keanu Reeves ... Klaatu

Jennifer Connelly ... Helen Benson

Kathy Bates ... Regina Jackson

Jaden Smith ... Jacob Benson

John Cleese ... Professor Barnhardt

Jon Hamm ... Michael Granier

Kyle Chandler ... John Driscoll

Robert Knepper ... Colonel

James Hong ... Mr. Wu

John Rothman ... Dr. Myron

Sunita Prasad ... Rouhani

Juan Riedinger ... William Kwan
Sam Gilroy ... Tom

Tanya Champoux ... Isabel

Rukiya Bernard ... Student

Alisen Down ... Laptop Woman
David Lewis ... Plainclothes Agent

Lloyd Adams ... Agent Driver

Mousa Kraish ... Yusef

J.C. MacKenzie ... Grossman

Kurt Max Runte ... Civil Engineer

Daniel Bacon ... Winslow

Richard Keats ... Helicopter Scientist #1

Bill Mondy ... Helicopter Scientist #2
Judith Maxie ... Helicopter Scientist #3

Reese Alexander ... Sergeant

Serge Houde ... Scientist #1

Lorena Gale ... Scientist #2
Stefanie Samuels ... Guardswoman

Richard Tillman ... Army Sergeant

Camille Atebe ... NYPD #1
Thomas Bradshaw ... NYPD #2
Terence Dament ... NYPD #3

Patrick Sabongui ... Soldier #1

Jacob Blair ... Soldier #2

Shaine Jones ... Soldier #3

Jake McLaughlin ... Soldier

George Sharperson ... Cop

Shaker Paleja ... Medic #1

Douglas Chapman ... Medic #2 (as Doug Chapman)
Marci T. House ... Medic #3

Aaron Craven ... Technician

Roger R. Cross ... General Quinn (as Roger Cross)

Heather Doerksen ... Regina's Aide

Hiro Kanagawa ... Dr. Ikegawa
Craig Stanghetta ... Grey Man
Stefan Busse ... Grey Man

Dean Redman ... Military Policeman

David Richmond-Peck ... Polygraph Operator

Andrew Wheeler ... Guardsman

Darien Provost ... Little Boy

Daniel St. Andrews ... Train Passenger #1

Brad Dryborough ... Train Passenger #2

Ken Kirzinger ... Arguing Evacuee
William 'Big Sleeps' Stewart ... Transit Cop (as William 'Bigsleeps' Stewart)

Blair Redford ... Army Fighter Pilot #1

Daniel Wisler ... Army Fighter Pilot #2
Mark Kogan ... Air Traffic Controller

Brandon T. Jackson ... Target Tech
Ed Fong ... Wu's Grandson (as Edward Fong)
Sandy Colton ... Army Corps Engineer Captain (as Sandra Colton)

Ty Olsson ... Flash Chamber Colonel
Jay-Nicolas Hackleman ... State Trooper

Dawn Chubai ... News Anchor

Joshua Close ... Flash Chamber Engineer
Leanne Adachi ... Flash Chamber Tech

Geoff Meed ... Field Commander Communications Officer

Michael Hogan ... General

Ben Cotton ... Truck Driver

Kevan Kase ... Pickup Truck Driver
Jennifer Paterson ... Girlfriend

Josue Aguirre ... Humvee Soldier
rest of cast listed alphabetically:

Len Anderson IV ... Army Staff Sergeant (uncredited)
Pope Benedict XVI ... Himself (archive footage) (uncredited)
Nicole Kunz ... Olivia (uncredited)
Dustin LaValley ... Soldier (uncredited)

Tyler McClendon ... Coffee Cup Guy (uncredited)

Bobbi Brown McRae ... Police Officer (uncredited)
Angela Merkel ... Herself - German Chancellor (archive footage) (uncredited)
Vladimir Putin ... Himself - Russian Prime Minister (archive footage) (uncredited)
Bertrand Roberson Jr. ... Soldier (uncredited)
John Shaw ... Principal (uncredited)
Steve Silverie ... Soldier (uncredited)

Directed by
Scott Derrickson 
 
Writing credits
(WGA)
David Scarpa (screenplay)

Edmund H. North (1951 screenplay)

Produced by
Paul Harris Boardman .... producer
Gregory Goodman .... producer
Erwin Stoff .... producer
Marvin Towns Jr. .... line producer: second unit, Detroit
 
Original Music by
Tyler Bates 
 
Cinematography by
David Tattersall (director of photography)
 
Film Editing by
Wayne Wahrman 
 
Casting by
Heike Brandstatter 
Mindy Marin 
Coreen Mayrs 
 
Production Design by
David Brisbin 
 
Art Direction by
Don Macaulay (supervising art director)
 
Set Decoration by
Elizabeth Wilcox 
 
Costume Design by
Tish Monaghan 
 
Makeup Department
Allan A. Apone .... makeup department head: additional photography
Jill Bailey .... makeup artist
Ian C. Ballard .... key hair stylist (as Ian Ballard)
Susan Boyd .... hair stylist
Adam Brandy .... makeup artist: additional photography
Jeny Cassady .... special makeup effects coordinator
Bonnie Clevering .... hair stylist: Ms. Connelly
Calla Syna Dreyer .... first assistant makeup artist: second unit
Joann Fowler .... makeup artist: second unit
Susan Germaine .... hair stylist: Mr. Reeves
John L. Healy .... makeup artist
John L. Healy .... second assistant makeup
Norma Hill-Patton .... key makeup artist
David Hoehn .... special effects prosthetics: Masters FX, Inc.
Todd Masters .... special makeup effects artist
Veronica McAleer .... makeup artist: Ms. Connelly (as Veronica Brebner)
Sarah Pickersgill .... special makeup effects artist
Nicholas Podbrey .... special makeup effects artist
Francisco X. Pérez .... makeup artist: Mr. Reeves (as F.X. Perez)
Jessica Rain .... hair stylist: second unit
Kyla Rose Tremblay .... special makeup effects artist
Sara Vaughn .... second makeup
Jason Ward .... special makeup lab
Chad Washam .... special makeup effects technician
Robert Wilson .... hair stylist
 
Production Management
Vincent Agostino .... production manager: additional photography
Joan Kelley Bierman .... post-production supervisor
Jamie Leigh Dake .... production supervisor: second unit, Detroit
Drew Locke .... production manager: second unit
Scott Thaler .... production manager: Los Angeles
 
Second Unit Director or Assistant Director
Chad Belair .... third assistant director
Dawn Charette .... trainee assistant director
Clark Credle .... second second assistant director: reshoots
Douglas Dean III .... first assistant director: second unit
Rachel Fortier .... third assistant director: second unit
Jeff Habberstad .... second unit director
David Klohn .... second assistant director: second unit
James LaRocca .... first assistant director: additional photography
Darin Rivetti .... first assistant director: additional photography
Robert Rogers .... assistant director: second unit
Robert Rogers .... trainee assistant director
Ethan Ross .... second assistant director: additional photography
Jody Ryan .... set third assistant director: second unit
Matthew D. Smith .... second assistant director
Pete Whyte .... first assistant director
Doug Coleman .... second unit director: additional photography (uncredited)
 
Art Department
Charlsey Adkins .... art department coordinator: re-shoots
John G. Anderson .... construction buyer
J.P. Bagshaw .... set dresser
Britt Bancroft .... set decoration coordinator
Dean Barker .... property master: second unit
Wayne D. Barlowe .... concept artist
Michael David Bevis .... laborer
Brent Boates .... illustrator
Al Bojsza .... laborer
Darren Brewer .... laborer
Gary Brolly .... laborer (as Garry Brolly)
Troy Brolly .... laborer
Kurt Bruun .... props
Roger Busque .... laborer
David Clarke .... set designer
Scott Clatney .... lead scenic artist
Jean-Paul Costaz .... paint coordinator
Denis DeChamplain .... laborer
James Dickson .... art department
Daren Dochterman .... conceptual artist
Dylan Dowd .... lead greens person
Hoka Duquette .... paint laborer
Neil Fairall .... unit props
Glenn Foerster .... laborer
Terry Foerster .... lead carpenter
Daniel Frisk .... laborer
Michelle Gasque .... art coordinator
Jim Geddes .... scenic carpenter
Andrew Glavina .... signwriter
Lloyd Griffiths .... laborer
Al Gunn .... laborer (as Allen Gunn)
Jack Guppy .... painter
Doug Hardwick .... construction coordinator
Salmon Harris .... storyboard artist
Jeff Hoenhous .... laborer
Eliza Hooker .... construction first aid
Catherine Ircha .... assistant art director
Duncan Bell Irving .... laborer
Rob Jensen .... illustrator
Benton Jew .... storyboard artist
Sayuri Katayama .... laborer
Janet Kusnick .... storyboard artist
Janis Lee .... scenic artist
Nancy C. Lee .... graphic designer
Anne-Marie Leidl .... graphic designer
Joseph J. Leja .... tool maintenance
Andrew Li .... art director: second unit
Andrew Li .... assistant art director
Kim Magee .... laborer
Max Matsuoka .... first assistant property master
Ignacio McBurney .... assistant set decorator
Sheila Millar .... set designer
Mark Moretti .... storyboard artist
Vladimir Moukhanov .... laborer
Rick Newsome .... storyboard artist
Peter Ochotta .... set designer
George Perigo .... laborer
Stephen Platt .... storyboard artist
Ken Rabehl .... illustrator
Molly Reinhardt .... art department production assistant: re-shoot
Mauricio Ruiz .... concept artist (as Maury Ruiz)
Patricia Schwaertzel .... property assistant
Dean Sherriff .... illustrator
Dennis Simard .... set dresser
Aaron Sims .... character designer
Dan Sissons .... property master
Hans Soto .... stand-by greens: re-shoots
Mark Stainthorpe .... construction foreman
Liz Stannard .... laborer
Nicholas Tattersfield .... laborer
Bruce Turpin .... laborer
Ivo Vangemerden .... laborer
Carie Wallis .... art department assistant
Ross Walshe .... laborer
Matthew Wilson .... props
Tracey Wilson .... storyboard artist
Lorin Wood .... pre-visualization artist
Jonathan Woods .... storyboard artist
Darcy Wyness .... best boy greens
Tony Xeros .... props
Eddie Yang .... conceptual design
Neil Winn .... concept artist (uncredited)
 
Sound Department
Richard Adrian .... sound effects editor
Scott Aitken .... sound mixer: second unit
Andy Bishop .... sound assistant
Derek Casari .... stage engineer
Blake R. Cornett .... sound recordist
Dane A. Davis .... sound designer: editorial
Dane A. Davis .... supervising sound editor
William R. Dean .... supervising sound editor
Charles Deenen .... sound effects editor
Mark F. Dennett .... boom operator: additional photograghy
Mary Jo Devenney .... sound mixer: additional photography
Kevin Dunigan .... sound recordist
Robert Fernandez .... score mixer
Stephanie Flack .... adr and dialogue supervisor
Ryan Gegenheimer .... apprentice sound editor
Laura Graham .... adr editor
Mike Hibberson .... boom operator (as Michael Hibberson)
Frederick Howard .... sound editor
David Husby .... production sound mixer
Matthew W. Kielkopf .... apprentice sound editor
Gregg Landaker .... sound re-recording mixer
Carmen Lavender .... sound assistant (as Carmen Verin)
Linda Lew .... foley editor
David Lucarelli .... adr recordist
Steve Maslow .... sound re-recording mixer
Marla McGuire .... foley supervisor
Charleen Richards .... adr mixer (as Charleen Steeves)
Denis St. Amand .... engineer
Mike Szakmeister .... dialogue editor
Jussi Tegelman .... sound editor
Roland N. Thai .... sound effects editor
David A. Whittaker .... sound editor
David Williams .... dialogue editor
Drew Yerys .... assistant sound editor
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Mark Ballou .... effects coordinator: MastersFX
Paul Benjamin .... special effects fabricator
Michael Bolan .... special effects technician
Bleau Fortier .... special effects technician
Roy Goode .... special effects technician
Richard Jacobs .... special effects technician
Tony Lazarowich .... special effects coordinator
Bill Pankiw .... special effects technician
Mauricio Ruiz .... prosthetic painter: MastersFX (as Maury Ruiz)
Vance Vegas Salvalaggio .... special effects technician
Clay Scheirer .... special effects coordinator: second unit
Dale Shippam .... effects key: second unit
Harry Tomsic .... lead fabricator
Attila Vaski .... special effects technician
Hill Vinot .... fabricator: Todd Masters FX
Robert Yeager .... special effects foreman
 
Visual Effects by
David Abbott .... texture artist: weta digital
Holly Acton .... compositor
Timothy Adam .... visual effects assistant: Flash Film Works
Romulo Adriano Jr. .... visual effects coordinator
Romulo Adriano Jr. .... visual effects coordinator: 20th Century Fox Studios
Kevin Aguirre .... pre-visualization lead
Rex Ahn .... pre-visual animation lead: Image Engine
Malcolm Aitchison .... technical support team lead: Weta Digital
Matt Aitken .... digital effects supervisor: Weta Digital
Mashi Akiyama .... pre-visualization artist: Image Engine
Colin Alway .... lead compositor
Alden Anderson .... visual effects
Russel Ang .... pre-visualization artist: Image Engine
Malcolm Angell .... visual effects surveyor
Christine Arboit .... creature technical director: Weta Digital
Georgy Arevshatov .... texture artist: Weta Digital
Dan Ashton .... film scanning and recording technician: weta digital
Oliver Askew .... matchmover
Andrew Atkinson .... database administrator
Derrick Auyoung .... animation technical director: Weta Digital
Jarrod Avalos .... matchmove artist
Michael Bain .... texture artist: Weta Digital
Michael Baltazar .... lighting sequence lead: Weta Digital
Mark Barber .... digital compositor: Weta Digital
Suzette Barnett .... digital compositor
Sam Bassett .... digital compositor: Cinesite
John Bavaresco .... cg modeler: Flash Film Works
Paula Bell .... senior digital paint artist
Christopher Bennett .... paint and rotoscope artist: Flash Film Works
James Bennett .... previsualization artist
Alfred Berger .... digital compositor: Flash Film Works
Joel Bodin .... digital artist
Jeremy Boissinot .... matte painting td: Rodeo FX
Thomas Boland .... visual effects producer
Albert Bonnefous .... lighting technical director
Nick Booth .... film scanning and recording supervisor: weta digital
Toma Bowen .... technical support staff: Flash Film Works
John Bowers .... visual effects
Tatjana Bozinovski .... compositor: Digital Dimension
Adam Bradley .... roto/paint artist: Weta Digital
Kristie Breslin .... pre-production manager: Weta Digital
Jared Brient .... lighting/look development artist
Erik Bruhwiler .... compositing supervisor: Hydraulx
Wendell Bruno .... assistant DMR editor (IMAX version)
Matthew Bullock .... CG modeler: Weta Digital
Joerg W. Bungert .... digital colourist: Weta Digital
Clare Burgess .... visual effects producer
Andrew Byrne .... visual effects artist
Djordje Cakovan .... digital modeler: Weta Digital
Kevin Campbell .... visual effects
Cedric Canlas .... digital modeler
Pete Capelluto .... production engineering supervisor
Federico Cascinelli .... pre-visualization artist: Image Engine
Norman Cates .... senior digital compositor
Myriam Catrin .... senior texture artist
Stephen Chan .... visual effects assistant
Jung Min Chang .... digital modeler: Weta digital
Daniel Chavez .... visual effects coordinator: Hydraulx
Jason K.S. Cheung .... pipeline engineer: Weta Digital
Evan Christie .... rotoscope artist
Trevor Christie .... visual effects assistant
Patrick Clancey .... digital opticals
Chris Clough .... data operator: Cinesite
Adam Cobabe .... creature technical director
Andrew M. Collins .... matchmove artist
Brian Conlon .... digital effects artist
Peter Connelly .... digital compositor
Matt Conway .... matte painter
Chase Cooper .... character technical director: Hydraulx
Shane Cooper .... senior software developer
Rudy Cortes .... senior technical director
Peter Cote .... visual effects assistant: Flash Film Works
Jim Croasdale .... senior paint artist
Steve Cronin .... senior compositor: Weta Digital
Ana Marie Cruz .... visual effects coordinator: additional photography, 20th Century Fox
Ken Dailey .... visual effects producer: Cinesite
Juliette Davis .... visual effects production manager
Bradford deCaussin .... texture painter: Weta Digital
James Dee .... runner: Weta Digital Ltd
Chris Del Conte .... visual effects producer: Digital Dimension
Brian DeMetz .... visual effects technical director: Digital Dimension
Rahul Deshprabhu .... effects technical director: Weta Digital
Marco Di Lucca .... senior modeler: Weta Digital
Tamir Sammy Diab .... technical director (as Tamir Diab)
Michael Dillon .... digital intermediate assistant producer
Mathieu Dimuro .... pre-visualization artist
James Dinsdale .... technical support
Jamie Dixon .... visual effects supervisor: Hammerhead Productions
A. Michael Dobbs .... digital compositor
Jon Doyle .... digital compositor
Gus Duron .... digital opticals editor
Eric Ebling .... dynamics artist: Hydraulx
Areito Echevarria .... compositing supervisor: Weta Digital
Erich Eder .... digital compositor
Benny Edlund .... senior motion capture technical director
Samuel Edwards .... render wrangler: weta digital
Tamer Eldib .... modeler
Mike Elizalde .... design consultant
Nicholas Elwell .... visual effects assistant coordinator
Adam J. Ely .... digital modeler: Weta Digital Ltd.
Nick Epstein .... technical director: Weta Digital
Marcus Erbar .... technical director: Hydraulx
David Espinoza .... visual effects
Matt Farell .... previs artist
Luca Fascione .... senior software engineer
Christine Feistl .... digital effects artist
Jessica Fernandes .... digital models department manager: Weta Digital
Florian Fernandez .... lead modeler: Weta Digital
Kristina Flach .... production team: Weta Digital
Duane Floch .... previsualization supervisor: Pixel Liberation Front
David Fogg .... digital compositor: Flash Film Works
Marco Foglia .... pre-visualization artist
Thomas F. Ford IV .... visual effects producer
Chris Fregoso .... compositor
Carl Frischmuth .... render wrangler
Anthony Fung .... visual effects artist
Juan Jesús García .... senior matte artist
Demitre Garza .... paint artist
Demitre Garza .... rotoscope artist
Erick Geisler .... visual effects producer
Joshua Gengler .... paint and rotoscope artist: Flash Film Works
Danny Geurtsen .... senior texture painter: Weta Digital
Maria Giannakouros .... visual effects technical director: Weta Digital
Rachel Gilkison .... support team: Weta Digital
Brent Gilmartin .... compositor
Matthew Gilson .... digital matte painter: Hydraulx, concept artist
Christopher Goble .... visual effects production assistant
Kris Gonzales .... compositor
Andrea Goodson .... visual effects coordinator: Flash Film Works
Dianne Gordon .... data operations manager: Cinesite
Pierre Grage .... effects technical director: Weta Digital
Neil Greenberg .... visual effects editor
Belinda Griffiths .... texture artist
Eric Grimenstein .... effects technical director: weta digital
Jon Grinberg .... visual effects editor
Marc-André Guindon .... pre-visualization supervisor
Geoff Hadfield .... digital compositor: Weta Digital
Ben Hall .... systems administrator: Weta Digital
Jason Michael Hall .... pre-visualization artist: Persistence of Vision
Simon Halpern .... previs artist: Persistence of Vision
David Hampton .... visual effects coordinator
Makiko Handa .... digital modeller: Weta Digital
Chris Haney .... effects supervisor
Joe Harkins .... cg supervisor
Brian Harty .... visual effects assistant: Flash Film Works
Ahmed Hassan .... 3D artist: Digital Dimension
Ben Hatton .... assistant vfx editor: Weta Digital
Josh Hatton .... digital effects lead
Ed Hawkins .... compositor
G.G. Heitmann Demers .... lead compositor: Weta Digital
Quentin Hema .... digital paint supervisor
Allen Hemberger .... CG supervisor
Alex Hessler .... lighting technical director: Weta Digital
Sean Heuston .... digital compositor
Tim Hey .... compositor: Weta Digital
Martin Hill .... shaders supervisor: Weta Digital
Christian Hipp .... lead effects technical director: Weta Digital
Chad Hofteig .... pre-visualization artist
Matt Holmes .... supervising visual effects editor: Weta Digital
Richard Hopkins .... texture artist
Katie Houston .... production coordinator: weta digital
Sandy Houston .... roto and paint co-supervisor
Lina Hum .... senior texture artist
Jeremy Hunt .... visual effects artist
Les Hunter .... visual effects producer: Hammerhead Productions
Mel James .... lead texture painter: Weta Digital
Malik Jayawardena .... motion capture technical director: Weta Digital
Allan Torp Jensen .... compositor
Gareth J. Jensen .... texture artist
Gios Johnston .... creature technical director
Danny Jones .... senior roto/paint artist
Marchand Jooste .... character animator: Weta Digital
Jeremy Jozwik .... visual effects artist
Zack Judson .... special effects animation supervisor
Simon Jung .... compositing lead: Weta Digital
Marky Kang .... paint and rotoscope artist: Flash Film Works
Matt Kasmir .... lead compositor
Matt Kasmir .... visual effects supervisor: Cinesite
Sevendalino Khay .... matte painting supervisor
Sigtor Kildal .... motion capture technical director: Weta Digital
Dave Kim .... 3D coordinator
Bernhard Kimbacher .... pre-visualization artist: Image Engine
Balazs Kiss .... senior lighting technical director: Weta Digital
Sergei Koudriautsev .... senior camera technical director
Alex Kramer .... senior camera technical director: Weta Digital
Lars Kramer .... visual effects artist
Daniel Kruse .... senior camera tracker: Hydraulx
Lincoln Kupchak .... visual effects editor: Flash Film Works
Wing Kwok .... compositor: Digital Dimension
Todd Labonte .... animator: Weta Digital
Keith Lackey .... technical director: Weta Digital
Andrew Lambert .... technical support: Weta Digital
Michael Lanzensberger .... digital compositor: Weta Digital
Sun Lee .... matte painter: Hydraulx
Phillip Leonhardt .... compositing supervisor: weta digital
Dan Levitan .... digital supervisor: Digital Dimension
Kirk Lilwall .... third assistant editor: DMR (IMAX version)
John Lindstein .... visual effects artist
Zoe Lord .... texture painter: Weta Digital
Blaine Lougheed .... on-set data coordinator
Jennifer Loughnan .... vfx models manager
Sarah Maloney .... production coordinator: Digital Dimension (as Sarah Mihalec)
Shira Mandel .... roto/paint artist
Jade Mansueto .... software developer: Weta Digital
Jonathan Marquiss .... junior compositor: Flash Film Works
Leonardo Martinez .... animator
Christoph Matthiesen .... technical director: Weta Digital
Sean Mattini .... DI colorist assist
Raphael Matto .... shader writer
Steve McGee .... digital compositor
Steve McGillen .... digital compositor
Landon Medeiros .... compositor: Digital Dimension
Peter Megow .... creature technical director: Weta Digital
Daniel Mellitz .... compositor: Hammerhead Productions
Ronnie Menahem .... shots pipeline technical director
John P. Mesa .... consulting supervisor: Flash Film Works
William Mesa .... visual effects supervisor: Flash Film Works
David Michaels .... digital artist
Tom Mikota .... shader writer
Seth F. Miller .... digital paint artist: Weta Digital
Saki Mitchell .... senior compositor
Kaori Miyazawa .... digital modeler
James Moore .... digital modeler: Weta Digital
Eileen Moran .... executive producer: Weta Digital
Ben Morgan .... digital compositor: Weta Digital
Matt Mueller .... senior camera technical director: Weta Digital
Gayle Munro .... compositing production manager: Weta Digital
Matthew Muntean .... lead creature technical director
Patrick Murphy .... digital compositor
Paul Murphy .... modeling and texturing: Cinesite
Don Myers .... animator: Flash Film Works
Andreas Nehls .... digital modeler: weta digital
Ben Nelson .... pre-visualization artist
Jeremy Nelson .... lead compositor: Flash Film Works
Chun Seong Ng .... modeler: Hydraulx
Wolfgang Niedermeier .... senior camera technical director: Weta Digital
Stephen Nixon .... visual effects coordinator: Weta Digital
Mark Norrie .... technical director: Weta Digital
John Norris .... business affairs: The Aaron Sims Company
Dan Novy .... visual effects technical supervisor: Flash Film Works
James Ogle .... lead digital modeler
Artemis Oikonomopoulou .... cg artist: Cinesite
Jeffrey A. Okun .... visual effects supervisor
Jeff Olm .... Flame artist: Cos FX
Robert Olsson .... matte painter
David Owen .... rotoscope artist
Molly Pabian .... visual effects production assistant: Digital Dimension
Luis Pages .... effects technical director: Weta Digital
Michael Pangrazio .... art director, visual effects: Weta Digital
Bruno Parenti .... digital artist: Hydraulx
Stephane Paris .... CG supervisor: Cinesite
Nawaz Parker .... data operations: cinesite
Stuart Partridge .... senior compositor
Helen Paul .... digital compositor: Weta Digital
Mitch Paulson .... second digital colorist: EFILM
John Peeler .... digital compositor
Miriam Pepper .... motion tracker: Cinesite
Mike Perry .... CG supervisor
David Phillips .... digital compositor
Olivier Pinol .... shots technical director: Weta Digital Ltd
Kyle Plummer .... paint and rotoscope artist: Flash Film Works
Brian Pohl .... pre-visualization supervisor
Jason Pomerantz .... digital artist (IMAX version)
Felix Pomeranz .... data wrangler
Scott Puckett .... visual effects coordinator
Paul Pytlik .... digital artist (IMAX version)
Ula Rademeyer .... senior texture painter: Weta Digital
Kevin Rafferty .... visual effects supervisor: Weta Digital
Pascal Raimbault .... senior modeler: Weta Digital
Arun Ram-Mohan .... lighting and effects team: Weta Digital
Kade Ramsey .... matchmove artist: weta digital
Troy Ramsey .... digital artist
Mathieu Raynault .... matte painter: Rodeo FX
Paul Redican .... compositor
Raine Reen .... senior texture painter: Weta Digital
Saul Reid .... technical director
David Rey .... composite supervisor: Digital Dimension
Mark Richardson .... compositing sequence lead: Weta Digital
Andrew Roberts .... CG supervisor: Digital Dimension
Anastasio Rodriguez .... software developer: Weta Digital
Craig Edward Rogers Jr. .... film recording
Karl Rogovin .... 3D coordinator: Hydraulx
Karl Rogovin .... digital artist: Hydraulx
Robert Rossoff .... pre-visualization artist
Stephen Roucher .... film scanning and recording technician: weta digital
Jim Rygiel .... additional visual effects supervisor
Denise Sadighi .... paint and rotoscope artist: Flash Film Works
Abe Saleh .... digital artist
Christoph Salzmann .... digital compositor: Weta Digital
George Samilski .... pre-visualization supervisor: Image Engine
Michael Sarkis .... onset visual effects survey supervisor/photographer
Caterina Schiffers .... digital compositor: Weta digital
Claude Schitter .... effects technical director: Cinesite
Walter Schulz .... lead cgi artist
Hamish Schumacher .... digital compositor: Weta Digital
Shaun Scott .... lighting artist: Cinesite
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Benjamin Seide .... visual effects supervisor: Elektrofilm (German Trailer )
Paolo Emilio Selva .... software engineer
Thrain Shadbolt .... lead technical director: Weta Digital
Joshua D. Shadid .... junior compositor: Flash Film Works (as Josh Shadid)
Joshua D. Shadid .... paint and rotoscope artist: Flash Film Works (as Josh Shadid)
Adam Shand .... lead systems engineer: Weta Digital
Amy Shand .... it coordinator
Glen Sharah .... lead lighting technical director
Ben Shepherd .... visual effects supervisor: Cinesite
Wayne A. Shepherd .... compositing supervisor: At The Post
Dennis Shin .... digital compositor
Matt Sloan .... visual effects
Howard Sly .... visual effects artist
Lori Smallwood .... animation technical director
Cameron Smith .... lead compositor: Weta Digital
Drew Solodzuk .... DMR editor (IMAX version)
Frederic St-Arnaud .... digital matte artist
Adrian Steel .... lead render wrangler: Cinesite
Albrecht Steinmetz .... senior camera technical director: Weta Digital
Sharon Stetzel .... visual effects coordinator
Derek Stevenson .... pre-visualisation artist: Image Engine
Tim Stevenson .... animator: Weta Digital
John Stevenson-Galvin .... digital modeler: Weta Digital
Ken Stranahan .... animation supervisor: Flash Film Works
Alicia Suggs .... junior compositor: Flash Film Works
Alicia Suggs .... paint and rotoscope supervisor: Flash Film Works
Matsune Suzuki .... digital modeler: Weta Digital
Raqi Syed .... lighting technical director: weta digital
Ewa Szczepaniak .... matchmover
Peter Szewczyk .... lighting technical director
Andre Taft .... pre-visualization artist
Eric Tang .... lead creature technical director: Weta Digital
Scott Thaler .... unit manager: visual effects unit, New York City
Shannon Thomas .... digital modeler
Malcolm Thomas-Gustave .... creatures technical director: Weta Digital
Ben Thompson .... lighting technical director: Weta Digital
Shigeharu Tomotoshi .... visual effects
Enrique Torres .... visual effects artist
Jeff Unay .... lead modeler: Weta Digital
George Vajna .... second assistant DMR editor (IMAX version)
Kristi Valk .... digital matt painter: Weta
Brad van Bodegom .... digital artist (IMAX version)
Phil Van Der Reyden .... senior paint artist
Olivier Van Zeveren .... digital artist
Rainy Venne .... DMR artist (IMAX version)
Robert Vignone .... modeler: Weta Digital
Holger Voss .... senior fx artist
Kirkwood Wallace .... dmr artist
Emily Wallin .... visual effects producer: Flash Film Works
Mike Wallis .... animation coordinator
Tim Ward .... render wrangler
Ashley Wartonick .... visual effects assistant: Flash Film Works
Christopher Welch .... texture painter
Matt Welford .... head of compositing department: Weta Digital
R. Christopher White .... visual effects supervisor: Weta Digital
Andy Whittock .... digital effects artist
Brett Wilkins .... render wrangler
C. Jerome Williams .... roto artist
Pete Williams .... scanning and recording manager: weta digital
James Willingham III .... digital modeler: Weta Digital
Joey Wilson .... pre-visualization artist: Image Engine
Nicholas Wilson .... digital modeler: Weta Digital
Sarah Wilson .... visual effects production assistant
Steven D. Wolff .... digital artist
Loeng Wong-Savun .... inferno artist
Clare Woodford-Robinson .... digital modeler: Weta Digital
Gee Xiong .... paint and rotoscope artist: Flash Film Works
Tuba Yalcin .... pre-visualization artist: Image Engine
Yoshiya Yamada .... visual effects
Marzena Zareba .... matchmover: Weta Digital
Philippe Zerounian .... pre-visualization artist
Johan Åberg .... digital compositor
Seb Abante .... production runner: Weta Digital (uncredited)
Eric Acsell .... digital compositor (uncredited)
Sindharmawan Bachtiar .... production engineer (uncredited)
Frédéric Côté .... pre-visualization artist: NeoReel (uncredited)
Thomas Dadras .... visual effects supervisor: Hammerhead Productions (uncredited)
Patrick Flannery .... visual effects stills photographer: hydraulx (uncredited)
Thomas Mathai .... data manager (uncredited)
Matthew Merkovich .... tracking supervisor (uncredited)
Cafe Noir .... title design: Trailer Park (uncredited)
 
Stunts
Trevor Addie .... stunts
Fraser Aitcheson .... stunt performer
Aaron Au .... stunt performer
Ieisha Auyeung .... stunt performer
Brian Avery .... stunts
Nickolas Baric .... stunt performer
Shawn Beaton .... stunts
Noah Beggs .... stunts
Chad Bellamy .... stunts
Guy Bews .... stunts
Nick Brandon .... stunts
Dustin Brooks .... stunts
Richard Brooks .... stunts
Simon Burnett .... stunt performer
Yves Cameron .... stunt performer
Clint Carleton .... stunt performer
Clint Carleton .... stunts
Laura Lee Connery .... stunts
J.J. Dashnaw .... stunts
Jeffrey J. Dashnaw .... stunts
Darrell Davis .... stunts (as Craig Davis)
Steve M. Davison .... stunt coordinator
Colin Decker .... stunts
Duane Dickinson .... stunts
Joe Dodds .... stunts
Mike Dopud .... stunts
Richard Epper .... stunt driver: re-shoots
Victor Favrin .... stunt performer
Caroline Field .... stunts (as Carolyn Field)
Corbin Fox .... stunts
Jason Glass .... stunts
Christopher Gordon .... stunt performer (as Chris Gordon)
Lars Grant .... stunts
Kory Grim .... stunt performer
Steve Hassenpflug .... utility stunts
Rob Hayter .... stunt performer
Adrian Hein .... stunts
Leanne Hindle .... stunts (as Leanne Buchanan)
Buddy Joe Hooker .... stunts
Dave Hospes .... stunts
David Jacox .... stunts
Alora Jones .... stunts
Trevor Jones .... stunt performer
Josh Kemble .... stunts
Jon Kralt .... assistant stunt coordinator
Malosi Leonard .... stunts
Brian Machleit .... stunt coordinator
J.J. Makaro .... stunt coordinator
Phillip Mitchell .... stunts
Gaston Morrison .... stunt performer
Anthony Moyer .... stunt performer
Carrick O'Quinn .... stunts
Gerald Paetz .... stunts
Rick Pearce .... stunts
Edson T. Ribeiro .... stunt performer
Brieann Rich .... stunt driver
Nicholas Rich .... stunt driver
Jeffrey C. Robinson .... stunt driver
Tracey Ruggiero .... stunt double (reshoots)
James Ryan .... stunts
Justin Sain .... stunt performer
Raymond Sammel .... stunts
Jeff Sanca .... stunt performer
Zak Santiago .... stunt performer
Darryl Scheelar .... stunt performer
Todd Scott .... stunt performer
Wesley Scott .... stunts
Darren Shahlavi .... stunts
Sharon Simms .... stunts
Ben Skorstad .... stunts
Maja Stace-Smith .... stunt performer
Larissa Stadnichuk .... stunt double
Hugo Steele .... stunt performer
Melissa R. Stubbs .... stunts
Ronn Surels .... stunts
Pete Turner .... stunt double: Jon Hamm
Dirk Vahle .... stunts
Marshall Virtue .... stunt driver
Peter Weireter .... stunts
Brent Woolsey .... stunts
Paul Wu .... stunts
Eli Zagoudakis .... stunt performer
Monte Thompson .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Mark G. Alexander .... rigging electrician
Jay Anderson .... genny operator (as Jay D. Anderson)
Mark Anderson .... ultimate arm technician
Mark Aviss .... rigging best boy
Ryan Bailey .... lamp operator
Brent Ballard .... company grip
Oliver Berg .... rigging grip
Dane Bjerno .... aerial camera technician
Hans Bjerno .... aerial director of photography
Jeffery Bjorgum .... video assistant
Jonathan Bosse .... rigging grip (as John Boss)
Rob Brady .... lighting technician
Adam Braverman .... camera trainee: second unit
Terry Calhoun .... electrician
Stephen S. Campanelli .... camera operator
Trevor Carabin .... lamp operator (as T. C. Carabin)
Marco Ciccone .... camera operator: "c" camera
Mariusz Cichon .... assistant camera
Dean Collins .... key rigging grip
Andrew Coppin .... digital imaging technician: second unit
Jack Cruikshank .... company grip
Jesse Crusing .... rigging electrician: additional photography
Drew Davidson .... gaffer
Christopher DelSordo .... first assistant camera: New York
Matthew Devitt .... grip: Los Angeles
Paolo Di Persico .... second assistant: "b" camera
Shane Dobie .... best boy electric
Cameron Drinkle .... video playback operator
Simon England .... film loader: Reshoots LA Unit
Jack English .... gaffer: Los Angeles
Gil Forrester .... dolly grip
Darryl Foulds .... grip
Lee Gibeau .... camera crane technician
Dan Gorval .... best boy grip
Scott Gray .... company grip
Doane Gregory .... still photographer
Peter Grotek .... company grip
Tim Guffin .... second assistant camera
Rod Haney .... rigging grip
Justin Hanika .... lighting technician
Sean M. Harding .... first assistant camera
James S. Harvey .... lighting technician
Dean Heselden .... Steadicam operator: second unit
Dean Heselden .... first camera operator: second unit
Seth Hettrick .... rigging grip
Trevor Holbrook .... first assistant: "c" camera
Annika Iltis .... second assistant camera: "a" camera, additional photography
Kyle Jewell .... first assistant camera: additional unit, Detroit
Ken Johns .... camera operator
Jimi Johnson .... video assist operator
Tallis Kirby .... rigging grip
Phil Klapwyk .... rigging best boy
Jeff Kuzyk .... lighting technician
David Lourie .... second assistant: "b" camera
Josh Lovig .... rigging grip
Christopher Lyons .... electrician: Los Angeles
Neil Macdonald .... electrician: second unit
Steve Machan .... rigging grip (as Stephen K. Machan)
Alan MacKinnon .... rigging electrician
Boris Martens .... camera trainee
Todd Martin .... light board operator
Jesse Mather .... lighting technician
Sarah Mather .... second assistant: "c" camera
David McKnight .... digital video assist operator: second unit
Johnny Medeiros .... digital video assist engineer: additional photography
Hugh Meikle .... rigging electric
Tony Mirza .... second camera operator: second unit
Christos Moisides .... director of photography: additional unit: Detroit
Keith Mukai .... rigging electric
Frédéric North .... pilot: camera helicopter
Joern Christian Novotny .... rigging electric lighting technician (as Jörn Schultke)
Kim Olsen .... key grip
Phil Pastuhov .... aerial director of photography: aerial unit
Dylan Paul .... balloon light technician
Simone Perusse .... lighting programmer: additional photography
Robert Petrin .... ultimate arm operator
Sasha Proctor .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Ralph Rutherford .... rigging grip
Jean-Marc Saldini .... assistant camera
Armand Santos .... rigging electric
Jeff Sayle .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Christian Schauz .... lighting technician
Miles Schick .... grip
David Schmalz .... video assist operator: second unit
Leon Serginson .... leadman grip: second unit
Bryce Shaw .... dolly grip: second unit
Benjamin Shurtleff .... camera loader: insert unit
Troy James Sobotka .... leadman grip (as Troy Sobotka)
Joshua Stern .... rigging electric best boy; los angeles
Rick Stribling .... grip: Los Angeles
Stephen Thorp .... assistant chief lighting technician: United States
Jason Tidsbury .... light balloon technician
Bela Trutz .... camera operator: additional photography
Jonathan Turton .... set electrician
Scott Wallace .... video playback operator
John Warner .... rigging key grip: Los Angeles (as John 'JW' Warner)
Christopher Warren .... best boy electric: reshoots
Chuck Whelan .... first assistant camera: "a" camera, additional photography
Lance White .... digital video assist operator
Peter Wilke .... first camera operator: second unit
Tyler Woeste .... second assistant camera
Ray Wong .... digital imaging technician: second unit
Keith Woods .... rigging gaffer
Moises Jimenez .... film recordist (uncredited)
Guillermo Navarro .... director of photography: additional photography (uncredited)
Ed 'Animal' Schulz .... grip (uncredited)
 
Animation Department
Lars Canty .... texture designer: Weta Digital
Scott Fritts .... animator
Aaron Gilman .... senior animator
Jeremy Hollobon .... technical director: Weta Digital
Paul Story .... lead animator
 
Casting Department
Johnny Gidcomb .... group adr casting
Kara Lipson .... casting associate
Meagan Lopez .... casting assistant
Tiffany Mak .... casting department
Amy Nygaard .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Isabel Bloor .... dresser: Ms. Connelly
Lisa A. Doyle .... key costumer: additional photography
Stephanie Elzas .... costumes
Jeffrey Fayle .... background costume supervisor
Alison Fraser .... costumer
Alison Fraser .... costumer: prep
Patrick Gray .... costume set supervisor: second unit
Jennifer Grossman .... costume coordinator
Karin Nosella .... assistant costume designer
Patrick O'Driscoll .... costumer
Grace Pyke .... set costumer: additional photography
Nicola Ryall .... dresser: Mr. Reeves
Sandra Watson .... costume set supervisor
 
Editorial Department
Gordon Antell .... assistant editor
Rob Archibald .... editorial production assistant
Gary Burritt .... negative cutter
Melody Gehrman .... assistant editor
Catherine Haight .... first assistant editor
Ryan Hogan .... additional colorist
Martha Pike .... digital intermediate editor
Jonathan Provost .... post-production assistant
Chris Regan .... lab color timer
Mykel Thuncher .... telecine colorist
John Paul Ungaretti .... post-production assistant
Kyle Cunningham .... executive sales assistant: Technicolor Creative Services Vancouver (uncredited)
 
Music Department
Tony Blondal .... midi preparation
Jeremy Borum .... additional orchestrator
Eric Bradley .... musican: singer
Ross DeRoche .... supervising music copyist
Ruy Folguera .... orchestrator
Ruy Folguera .... programmer: orchestra
Benoit Grey .... midi score transcriptor
Darrell Hall .... music editor
Dieter Hartmann .... music programmer
Mike Knobloch .... music executive
Pamelia Kurstin .... musician: theramin
David Low .... orchestra contractor
Georgiana Ramsland .... music editor
Fletcher Sheridan .... playback singer
Andrew Shulman .... musician: cello soloist
James Thatcher .... musician: french horn
Nan Vernon .... solo vocals
Tim Williams .... conductor
Tim Williams .... orchestrator
Ryan Dodson .... assistant to composer (uncredited)
Scott McRae .... music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Lawrence Albright .... driver
Ted Basso .... production van driver operator
Jake Callihoo .... transportation coordinator
Stephen Carr .... personal driver
Tom Dorndoff .... mechanic
Dave Greenbaum .... cable truck driver: 2nd unit
Dave Greenbaum .... driver: second unit
Matthew Habgood .... picture car coordinator
Teresa Haney .... transportation
George Holtzer .... transportation captain
John Lange .... picture car assistant
Erica Maletz .... transportation assistant
Chris Raines .... driver: reshoots
Dean Rama .... transportation captain
Fred Stephens .... transportation co-captain
Paul E. Stroh .... transportation coordinator: additional photography: USA
Ian Thompson .... picture bus wrangler (uncredited)
 
Other crew
Dustin Lee Abram .... location productin assistant
Matt Adler .... voice talent
Md. Moinuddin Ali .... production assistant
Steve Alterman .... voice talent
Jill Anderson .... payroll accountant
Greg Baglia .... voice artist
Kirk Baily .... voice talent
Maggie Baird .... voice talent
Maggie Baron .... post production assistant
Doreen Beaulac .... construction accountant
David Beck .... sustainability consultant: CTP Media Consulting
Bob Bedard .... head chef
Janey Bergam .... assistant: Mr. Reeves (as Janey L. Bergam)
Gregory Bishop .... project officer: department of defense
Michael Bishop .... key production assistant
Stuart Blackie .... production assistant
Ron Blecker .... military advisor
Jason Bogard .... production accountant
Brian Bouma .... technocrane operator
J. Todd Breasseale .... military technical advisor (as Maj. J. Todd Breasseale)
Stephanie Brown .... production assistant
Andrew Buziak .... payroll accountant
Jeny Cassady .... puppeteer
Adria Castillo .... production assistant
John Cefalu .... location manager: additional photography
Carmen Chan .... production secretary: Los Angeles
Morris Chapdelaine .... puppeteer
Terence Chase .... security
Chantal Cholette .... production assistant
Amiée Conn .... photo double
Matthew Cooper .... sustainability consultant: CTP Media Consulting
Shannon Corrie .... key set production assistant
Chris Coyne .... location manager: NJ
Peter Cummings .... clearance/product placement coordinator
Jacqueline Dallamore .... assistant accountant
Danielle de Smit .... script supervisor: second unit
Holly Dorff .... voice talent
Kevin Dunigan .... voice talent
Jim Dunlap .... first assistant accountant
Matthew Eberle .... set production assistant: reshoots
Brett Eidelman .... second assistant accountant: additional photography
Richard Epcar .... voice talent
Steven Farnsworth .... production assistant
D.R. Farquharson .... project manager: Deluxe Digital Cinema
Fahim Fazli .... adr voice
Dustin Felder .... dialogue coach: Mr. Smith
Jim Filippone .... aerial coordinator
Byron Fudge .... office production assistant
Jessica Gee .... voice talent
Jean Gilpin .... voice talent
Paul Giordano .... assistant location manager
Jeremy Glazer .... voice talent
Mike Gomez .... voice talent (unconfirmed)
Ann Goobie .... location manager
Marcus Goodwin .... second assistant production coordinator
Lisa Greenspan .... production coordinator: Los Angeles
Megan Harris .... production assistant
Freida He .... dialect coach: Mr. Reeves, Chinese
Sam Hutchins .... location manager
Rif Hutton .... voice talent
Corrado Ianiri .... avid operator: Weta Digital
Ed Iverson .... production assistant
Annie Jackson .... production staff
Paul Jasper .... animal coordinator
Braden Jennings .... miscellaneous crew
Steve Kehela .... voice talent
Phil King .... production secretary: additional photography
George Kitson .... production assistant: reshoots
Peter Klassen .... assistant location manager
Jennifer Klatt .... first assistant accountant: additional photography
Leslie Knoll .... accounting clerk
Scott Koche .... set production assistant: additional photography
Karin Korchinski .... assistant production coordinator
Steve Kramer .... voice talent
Christian Labarta .... set production assistant: additional photography
Janet Lane .... payroll clerk
Janet M. Lane .... payroll clerk
Nathan Larsen .... production assistant
Peter Lavin .... voice talent
Alex LeBlanc .... production assistant
Luisa Leschin .... voice talent
Susan Leslie .... voice talent
Todd Lester .... security
Gemma Levinson .... production assistant
Hope Levy .... voice talent
Sal Lopez .... voice talent
Otto Mak .... key location production assistant
Todd Manes .... set production assistant: additional photography
Julian Marles .... background performer
Todd Masters .... puppeteer
Bliss McDonald .... production coordinator
Matthew McGregor .... production assistant
Barbara Mercer .... first assistant accountant
John Merchant .... key production secretary: New York
Randall Montgomery .... voice talent
Nadine Moser .... production assistant
Peter Mulholland .... background wrangler
Joe Murray .... production assistant
Heidi Brook Myers .... adr loop group
Rick Negron .... voice talent
David Nico .... production coordinator: second Unit Additional Photography
Brittney Noddin .... production assistant
Frédéric North .... helicopter pilot (as Frederick North)
Rusty Nye .... assistant: producer
Benjamin Onyango .... voice artist (as Benjamin Ochieng)
Paul Pape .... voice talent
Devika Parikh .... voice talent
Courtney Peldon .... voice talent
Jerry Pender .... key office production assistant
Synderella Peng .... title designer
Jason Perrine .... production assistant: additional photography
Korey Petrie .... production assistant
Vivien Pfeffer .... production assistant
Sam Polin .... puppeteer
Juan Pope .... voice talent
Antonia Proscia .... first assistant accountant
Samantha Quinn .... assistant accountant
Jill Remez .... voice talent
Bill Richards .... helicopter pilot
Tom Riordan .... military special ability
Weatie Rosenlehner .... assistant: Gregory Goodman
Dug Rotstein .... script supervisor
Erin Sager .... production assistant
Charlie Schrodt .... location team
Traceigh Scottel .... production coordinator: additional photography
Justin Shenkarow .... voice talent (as Justin Moran Shenkarow)
Seth Shostak .... advisor: astrobiology
Jason Grant Smith .... voice artist
Jeremy Smith .... assistant: Erwin Stoff
Kelsey Smith .... assistant: Ms. Connelly
Kelsey Smith .... personnel assistant
Adrienne Sol .... production coordinator: second unit
Francisca Soto .... assistant: Ms. Bates
Andrew Stahl .... set production assistant: re-shoots
Mark Sussman .... additional voice
Mark Sussman .... voice artist
Pepper Sweeney .... voice talent
Ruchir Tandon .... office production assistant
Janice Tetlock .... location scout
L. Dillon Thomas .... production assistant
Gladys Tong .... computer and video graphics supervisor
Jodi Tripi .... stock footage researcher
Zahra Trougi .... voice artist
Trevor Undi .... assistant: Scott Derrickson
Aaron Von Hagen .... production assistant
Sarah F.E. Washbrook .... production assistant: second unit
Dean Wein .... voice talent
Fleur Western .... second assistant production coordinator
D. Aubrey White .... production assistant
Kirk Worley .... key assistant location manager: additional photogrphy
Garson Yu .... title designer and supervisor
Wendy Jessen .... helicopter ground safety (uncredited)
Jason Mack .... security (uncredited)
Patty Majorczak-Connolly .... voice artist (uncredited)
Paul Sinor .... project officer: department of defense (uncredited)
 
Thanks
Gregory Bishop .... the producers wish to thank (as Lieutenant Colonel Gregory Bishop)
J. Todd Breasseale .... the producers wish to thank (as Lieutenant Colonel Joseph Todd Breasseale)
Terry Knight .... the producers wish to thank (as Colonel Terry Knight)
Paul Sinor .... the producers wish to thank (as Lieutenant Colonel Paul Sinor)
Philip M. Strub .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"D.T.E.S.S." - USA (promotional abbreviation)
"The Day the Earth Stood Still: The IMAX Experience" - USA (IMAX version)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for some sci-fi disaster images and violence
Runtime:
104 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
DTS | Dolby Digital | SDDS | Sonics-DDP (IMAX version)

Did You Know?

Trivia:
In The Day the Earth Stood Still (1951), Klaatu instructed Helen to say the famous line "Klaatu Barada Nikto" to Gort in the event of his death, which she did. In this film, Klaatu himself says the famous line to Gort shortly after arriving on Earth, after being shot by the army.See more »
Goofs:
Continuity: When Klaatu is standing in the interrogation room after putting on the suit, the interrogator's right hand is still on the machine. In the next shot, his hand is on his leg.See more »
Quotes:
Guardswoman:[Catching Helen with a cellphone after they had been forbidden] Is that a cell phone?
Helen Benson:[nods]
Guardswoman:[Chokingly] Can I borrow it?
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
On the RadioSee more »

FAQ

Is "The Day the Earth Stood Still" based on a book?
What is 'The Day the Earth Stood Still' about?
How does the movie end?
See more »
203 out of 325 people found the following review useful.
Not in the same Universe as the original, 12 December 2008
Author: bluess-1 from United States

Probably the biggest letdown of my sci-fi viewing life. Even worse than the 3rd "Alien" movie. So many bad points that I can't remember them all. I'll touch on the lowlights.

First, as the unidentified object approached earth, everyone seemed dumb on the reason for the change in direction. Duh uh, like wouldn't a spacecraft immediately come to mind as a possibility?? Then the excitement and anticipation of a visible ship was taken away by clouds and fog and a vague vessel.

As stated elsewhere, the initial contact in the park was ended with Klatu getting shot for an offered handshake (no mysterious equipment popping open). And several times in the movie, there were vehicles, equipment and/or people more evenly spaced out (in large areas) than a marching band.

Rather than go over a scene by scene critique, the following complaints come to mind. 1)bad writing; all actors had trite and often repetitive lines. 2)The Secretary of State was scary, illogical, and didn't seem to be in much contact with the bosses(the President and VP). 3)Poor or no acting by the "Stars" and the kid. 4) choppy flow, frequently too slow or unclear. Weak continuity, scenes seemed to be just stuck together. 5) Gort was pathetic. Like the recent "Hulks", unconvincing CG and too big to realistically show it in contact with humans. (should have gotten Shaq for the part).... 6) No actor to actor chemistry ever formed. 7) The final scenes completely missed out on the dramas of the "standing still" time and the alien departure. What message did he leave us with?

Since I'm a poor typist and can't immediately recall all of my issues with the film, I'll end my comments by saying that I have no problem with changing a remake so that it is more up to date and offers some different twists to add interest. However, this film completely missed the mark of maintaining the strengths that the original script had, namely convincing acting with consistent story and character build-up leading to a dramatic final scene with a clear message to all of the world.

They could and should have done far far better.

Was the above review useful to you?
See more (681 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Day the Earth Stood Still (2008)
Recent Posts (updated daily)User
One of the best SF movies ever rc_lrd
Ten Things I learned from TDTESS browskijim
Why did Klaatu come in the first place? unlusan
Confused on the cause. intimidator2000
Can't keep defending Keanu addiemac2020
That touchscreen they use in the film... psdhart
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Transformers The Day the Earth Stood Still Transformers: Dark of the Moon Dreamcatcher The War of the Worlds
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Drama section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.