Edit
The Conspirator (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Redford

Writing Credits  

James D. Solomon ... (written by) (as James Solomon)
 
James D. Solomon ... (story) (as James Solomon) &
Gregory Bernstein ... (story)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
Joseph Holt
...
...
David Hunter
...
...
...
...
...
John Lloyd
...
Judge Wylie
...
...
...
David Herold
...
Major Smith
Jim True-Frost ...
Hartranft
...
...
Father Walter
James Kirk Sparks ...
Edman Spangler
...
General Howe
...
General Harris (as Robert Treveiler)
...
Lieutenant (as Brian Durkin)
Cullen Moss ...
Stanton's Officer
Jason Hatfield ...
...
Mrs. Mountchessington
Gerald Bestrom ...
Marshell Canney ...
Andy Martin ...
Major Rathbone
Dean Mumford ...
Plainslothes Major
...
Andrew Johnson
Tom Nelson ...
Senior Officer
Brandon Carroll ...
Stretcher Bearer
...
Female Guest #1 (as Lori Beth Edgeman)
...
Female Guest #2
...
Boarding House Guard
Glenn R. Wilder ...
...
Frederick Seward
Richard Deloach ...
Seward's Servant
Lindsey Lambrakos ...
Fanny Seward
Cal Johnson ...
Army Sergeant
Chris Eckles ...
Stanton's Aide
...
Douglas
Walter Bankson ...
Paper Boy
Peter Bannon ...
Toastmaster
...
Peterson House Boarder
John Bankson ...
Lance Miles ...
Cell Guard #1
Adam Porter ...
Cell Gaurd #2
Rest of cast listed alphabetically:
Andrew Arrasmith ...
Courtroom Guard (uncredited)
Brett Brooks ...
Captain (uncredited)
Aric Bruggeworth ...
Union Soldier (uncredited)
...
Union Soldier (uncredited)
...
Priest (uncredited)
Craig Crumpton ...
Brig. General Robert S. Foster (uncredited)
John Deifer ...
General James A. Ekin (uncredited)
Ken Feragen ...
Soldier / Civilian (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
Richard L. Fister ...
Citizen #1 (uncredited)
Blake Garris ...
Extra (uncredited)
Patricia Garvin ...
Stage Actress Mary (uncredited)
Christopher John Heady ...
Stanton's Assistant (uncredited)
...
Stage Actress Augusta (uncredited)
...
VFX Townsperson (uncredited)
...
Female Guest 2 (uncredited)
...
Female Guest 1 (uncredited)
Chase Orsini-Liberatore ...
Ford's Theatre Patron (uncredited)
...
Union Soldier (uncredited)
Jessica Shay ...
Ford's Theatre Patron (uncredited)
...
Senator Aide to Vice President Johnson (uncredited)
Jessica Spaid ...
Sarah's Friend (uncredited)
...
Benn Pitman (uncredited)
Toddrick Thomas ...
Dinner Server (uncredited)
Michelle Cox Turley ...
Execution Witness (uncredited)
...
Samuel Arnold (uncredited)
...
Stagehand (uncredited)
...
John Zimmerman ...
Doctor Tending Lincoln (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Brian Falk ... producer
Bill Holderman ... producer
Robert Redford ... producer
Joe Ricketts ... executive producer
Jeremiah Samuels ... executive producer
Greg Shapiro ... producer
James D. Solomon ... co-producer
Robert Stone ... producer
Webster Stone ... executive producer

Music by 

Mark Isham

Cinematography by 

Newton Thomas Sigel ... director of photography

Film Editing by 

Craig McKay

Casting By 

Avy Kaufman

Production Design by 

Kalina Ivanov

Art Direction by 

Mark Garner ... (as Mark E. Garner)

Set Decoration by 

Melissa M. Levander ... (as Melissa Lavender)

Costume Design by 

Louise Frogley

Makeup Department 

Deborah Ball ... hair stylist
Gina Baran ... additional hair stylist
John R. Bayless ... makeup department head (as John Bayless)
Wendy Bell ... additional makeup artist
Judith H. Bickerton ... additional hair stylist (as Judy Bickerton)
Susan Buffington ... additional hair stylist
Leo Corey Castellano ... key makeup artist
Gigi Collins ... assistant makeup artist (as Angela Collins)
Gail Hensley ... additional hair stylist (as P. Gail Hensley)
Patricia McAlhany Glasser ... key hair stylist
Theresa McCoy McDowell ... makeup artist (as Theresa McCoy-McDowell)
Evelyn Roach ... additional hair stylist
Barbara Sanders ... additional hair stylist
Duane Saylor ... additional makeup artist
Betty Lou Skinner ... hair department head
Dawn Turner ... additional hair stylist

Production Management 

Billy Badalato ... unit production manager
Kaylene Carlson ... production supervisor
Ruth Hasty ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard Graves ... first assistant director
Matt Rawls ... second second assistant director
Eric Sherman ... second assistant director

Art Department 

Seth Amyx ... construction laborer
Matthew Andrews ... painter
John Bankson ... property master
Claudette Barius ... portrait painter: end titles
Mark Baucom ... painter
Stephan Beck ... set designer
Sean Bernard ... scenic crew
Cindy Berry ... greensperson
Dustin Berry ... art department assistant
Sara Bettinger ... propmaker gangboss
Charles Biting ... construction laborer (as Charles Bitting)
Melissa Bitting ... painter
Chris Bogart ... painter (as Christopher A. Bogart)
Michael Bohlen ... construction laborer
Lewis Bowen ... scenic foreperson
John Bromell ... set dresser
Kenneth Bryant ... set dresser
Jack Caldwell ... construction laborer
Larry R. Chavis ... construction laborer
Whitney Cogar ... art department assistant
Richard M. Cole ... general foreman
Richard Colwell ... scenic crew
Thomas Conrade ... mulch division
John A. Cooper ... greensperson
Dejon Gee Coppadge ... art intern
Danielle Couture ... art department coordinator (as Danielle S. Couture)
Guy L.G. Covington Jr. ... greensperson
Guy D. Covington Sr. ... greensperson (as Guy Dale Covington Sr.)
Randy Crabb ... construction laborer
Henry Dando ... key greensperson
Chris Downing ... mulch division
Phillip Ducker ... construction laborer
Stephen Eno ... scenic crew (as Stephan Eno)
Summer Eubanks ... set decoration buyer
John P. Faivre ... construction laborer
Jonathan Fenin ... construction laborer
Jordan Fiore ... mulch division
Kevin Fleming ... scenic crew
Justin Flood ... mulch division
Benedict Fortunati ... construction laborer
Melissa Frye ... scenic crew
Patrick Fuhrman ... leadman
Joseph Kevin Garcia ... key leadman (as Joseph K. Garcia)
Kevin Garland ... paint utility
Jeremy A. Gibbs ... construction laborer (as Jeremy Gibbs)
Kevin Gilman ... mulch division
Susanna Glattly ... scenic foreman
Joe Golz ... construction laborer (as Joseph Golz)
Ancil Gordon ... construction laborer
Darrell Gordon ... mulch division
Cindy Gouin ... construction utility
David Gouin ... construction laborer
Bradley G. Grasser ... construction laborer (as Bradley Grasser)
Geoffrey S. Grimsman ... assistant art director
Kevin Halas ... construction laborer
James 'Bubba' Hancock ... mulch division
Frank J. Hart ... propmaker gangboss
Terrence Hendricks ... mulch division
Lillian Heyward ... graphic artist (as Lillian Byrne Heyward)
Merritt Houston ... mulch division
Vincent E. Immordino ... greensperson (as Vincent Immordino)
Aaron Jaggers ... construction laborer
Dean F. Janik ... sign painter (as Dean Janik)
Scott Johnson ... assistant props
Kristine Kennedy ... painter
Richard Krish ... set dresser
Christopher Kuder ... construction laborer
Gary W. Lang ... propmaker gangboss
Scott A. Lawson ... set dresser
Michael Little ... mulch division
Stephanie Macomber ... scenic crew
Paul Markovich ... graphic artist
James Martishius ... construction laborer
Charles McCandless ... mulch division
Christopher McFeely ... construction laborer
Harold McFeely ... construction laborer
Malcolm Miller Jr. ... construction laborer
John W. Morgan ... standby painter (as John Morgan)
Jonathan S. Morgan ... painter
Thomas A. Morris Jr. ... construction coordinator
Michael Moylan ... construction utility
Todd Bryan Noonan ... construction laborer
William Scot Noonan ... toolman (as William 'Scott' Noonan)
Bozydar Orszula ... location foreman (as Bozydar H. Orszula)
James Passanante ... scenic charge (as James J. Passanante)
Gregg Perez ... set dresser
Roger Tyson Pixler ... painter (as Roger Pixler)
William Rampey ... construction laborer
Guy Ramsden ... construction laborer
John Russell ... construction laborer
Gregory Schmitz ... scenic foreman (as Greg Schmitz)
Chris Shader ... assistant props
Michael Shapiro ... set dresser (as Michael A. Shapiro)
Bob Smith ... on-set dresser
Marty Smith ... construction laborer (as Martin Smith)
Steven J. Sonefeld ... construction laborer (as Steven Sonfeld)
Francis Stone ... painter
Lester Stone ... construction laborer
Nicole Strojny ... scenic crew
Jeff Walker ... mulch division
Scott D. Warner ... mill foreman (as Scott Warner)
Michael Wells ... propmaker gangboss (as Michael Wells)
Nelson Werntz ... construction laborer
Sean Whalen ... scenic crew
Christopher Wicker ... construction laborer
Christopher Wright ... construction laborer
Victor Zaldivar ... construction laborer
Kristin Cauldwell ... props (uncredited)
Jordan Foster ... set dresser: day player (uncredited)
Sean Keenan ... set dresser (uncredited)
Thomas D. Krausz ... set dresser (uncredited)
Matthew Murphy ... swing gang boss (uncredited)
Nick Perlman ... art department intern (uncredited)

Sound Department 

Marco Alicea ... sound digital transfer
James Austin ... sound engineering services
Jeremy Bowker ... dialogue editor
Danny Caccavo ... sound digital editorial services
Timothy Cargioli ... boom operator (as Tim Cargioli)
John Countryman ... sound digital transfer
Jenna Dalla Riva ... foley recording assistant
Frank E. Eulner ... sound effects editor (as Frank Eulner)
Andre Fenley ... sound effects editor (as André Fenley)
Ken Fischer ... sound effects editor
Pascal Garneau ... sound effects editor
Jonathan Gaynor ... sound mixer
Josh Gold ... sound effects editor
Jack Herren ... foley recording mixer
Richard Hymns ... supervising sound editor
Tom Johnson ... sound re-recording mixer
Goro Koyama ... foley artist
Mike Lane ... sound client services
Andy Malcolm ... foley artist
Zach Martin ... sound mix technician
Steve Morris ... sound engineering services
Stephen Muir ... foley recording assistant
Cheryl Nardi ... dialogue editor
Gordon Ng ... sound client services
Jonathan Null ... adr supervisor / dialogue supervisor
Juan Peralta ... sound re-recording mixer
James Peterson ... second boom operator
Eva Porter ... sound client services
Ronald G. Roumas ... sound recordist (as Ron Roumas)
Tony Sereno ... sound mix technician
Daniel Sperry ... sound consultant: Dolby (as Dan Sperry)
John Torrijos ... sound video services (as John 'J.T. Yorrijos)
Don White ... foley recording mixer
Marshall Winn ... dialogue editor
Gwendolyn Yates Whittle ... dialogue editor
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Brooke Graeff ... foley assistant (uncredited)
Andy Stallabrass ... adr recordist (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

David Beavis ... special effects coordinator
Susan Beavis ... special effects buyer
William Dawson ... special effects technician
Austin Grebenc ... special effects technician (as Austin Gebenc)
Lorenzo Hall ... special effects technician (as Lorenzo T. Hall)
David Hill ... special effects foreman (as Dave Hill)
Mike Hudson ... special effects technician
Jeffrey L. Loy ... special effects technician (as Jeff Loy)
William Purcell ... special effects technician (as William A. Purcell)
Aaron Strickland ... special effects technician

Visual Effects by 

Alexandra Altrocchi ... visual effects producer: Catapult Reliance Mediaworks (as Alexandra Wolbach)
Kevin Bell ... compositor: Catapult Reliance Mediaworks
Michael Boggs ... scanning supervisor: Company 3
Joya Clark ... rotoscope/paint artist: Catapult Reliance Mediaworks
Matthew Doll ... compositor: Catapult Reliance Mediaworks
Tau Gerber ... visual effects supervisor: Catapult Reliance Mediaworks
Justin Graham ... compositor: Catapult Reliance Mediaworks
Elliott Hanes ... scanning operator: Company 3 (as Elliot Hanes)
Paul Hettler ... visual effects head of production: Catapult Reliance Mediaworks
Joaquin Jutt ... rotoscope and paint artist
Thomas Kuo ... scanning operator: Company 3
Alex Laurent ... senior matte painter: Catapult Reliance Mediaworks / visual effects art director: Catapult Reliance Mediaworks
Richard McBride ... compositor: Catapult Reliance Mediaworks (as Rich McBride)
Mimi Medel ... visual effects executive producer: Catapult Reliance Mediaworks
Gavin Miljkovich ... visual effects artist
Peter Oberdorfer ... visual effects chief of operations: Catapult Reliance Mediaworks
Eric Schweickert ... compositor: Catapult Reliance Mediaworks
Scott Smith ... visual effects systems administrator: Catapult Reliance Mediaworks
Sam Stewart ... rotoscope/paint lead: Catapult Reliance Mediaworks
Matt Waggle ... assistant digital matte painter: Catapult Reliance Mediaworks
Michael Karp ... matchmover (uncredited)
Daniel Lowenberg ... matchmove/layout (uncredited)
Sean Rowe ... digital film scanner (uncredited)
Sean Schur ... cg supervisor (uncredited)

Stunts 

Tom Akos ... stunt performer
Danny Cosmo ... stunt performer
Alan D'Antoni ... stunt performer
Ellis Edwards ... stunt performer
Dale Frye ... stunt performer
Lex D. Geddings ... stunt performer
Thirl Haston ... stunt performer (as Thirl Ray Haston)
Matthew McMicken ... stunt performer
Dino Muccio ... stunt performer
Michael Ortiz ... stunt performer
Christina Ritzi ... stunt double: Mary Surratt
Steven Ritzi ... stunt coordinator (as Steve Ritzi)
Ross Morgan Ruben ... stunt performer (as Ross Ruben)
Lonnie R. Smith Jr. ... stunt performer (as Lonnie R. Smith)
Christopher Tardieu ... stunt performer
John Zimmerman ... stunt performer
Brian Duffy ... stunts (uncredited)
Cal Johnson ... stunts (uncredited)
Lindsey Lambrakos ... stunts (uncredited)
Dean Mumford ... stunt performer (uncredited)
Chase Orsini-Liberatore ... stunts (uncredited)
Christopher Tardieu ... stunt double: John Michael Weatherly (uncredited)

Camera and Electrical Department 

William 'Bill' Allanson II ... dimmer board operator (as Bill Allanson)
Benjamin Baggott ... rigging electrician
Jamie Baglio ... best boy electrician
Claudette Barius ... still photographer
Logan R. Berkshire ... additional stage key rigging grip (as Logan Berkshire)
Chrys Blackstone ... electrician
Erik L. Brown ... first assistant camera: "a" camera
Michael Cervero ... stage rigging electrician
Jay Coyle ... grip
Ben Davidson ... rigging electrician
Keith B. Davis ... first assistant camera: "b" camera
Thomas H. Dean ... stage best boy rigging electrician
Jim Duncan ... key rigging grip
Jason Dunn ... rigging grip
Michael Epple ... vfx cinematographer
Les Franck ... best boy grip
Leslie Gordon ... rigging grip
Ben D. Griffith Jr. ... stage key rigging grip (as Ben Griffith)
Adam Hinson ... stage rigging gaffer
Robert Hoelen ... grip
Adam Horne ... best boy rigging electrician
Chad Hoyle ... rigging grip
Dave Justice ... grip
Karen Michele Kelly ... loader (as Karen Kelly)
Bob E. Krattiger ... chief lighting technician (as Robert E. Krattiger)
Gregory Lundsgaard ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
James B. Mahorney ... electrician
Jack McCollum ... stage rigging electrician
Alaina McManus ... camera pa
Mark C. McManus ... video assist operator (as Mark McManus)
Matthew Mebane ... second assistant camera: "a" camera
Bill Merrill ... grip
Ritchie Nannini ... grip
Alan Newcomb ... second assistant: 'b' camera
Joseph Harold Page ... best boy rigging grip (as Joe Page)
Harrison Palmer ... stage best boy rigging grip (as Harry Palmer)
Keith Pickett ... rigging gaffer
Darryl Polk ... stage rigging electrician
Brian Powell ... generator operator (as Brian 'Swede' Powell)
Josh Quick ... electrician
Tim Rook ... grip
Darrell B. Sheldon ... dolly grip: "a" camera
Newton Thomas Sigel ... camera operator: "a" camera
Corey Skipper ... stage rigging electrician
Steve A. Stephenson ... stage rigging grip
Bret Straughn ... stage rigging grip
Greg Taylor ... electrician
Derek E. Tindall ... electrician (as Derek Tindall)
Hodges Usry ... videographer: TAFC
Peter Wagner ... dolly grip: "b" camera
Jeff Wallace ... electrician
Daniel Waller ... rigging electrician
Dennis Zoppe ... key grip (as Dennis S/ Zoppe_)
Jacob Clegg ... rigging electrician (uncredited)
Jonathan Little ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Jackie Burch ... local casting
Cody Chandler ... extras casting assistant
Tona B. Dahlquist ... extras casting coordinator
Tim Donner ... casting assistant: Georgia
Barbara Harris ... adr voice casting
Sabrina Hyman ... casting associate: New York
Robbie Robertson ... additional casting assistant
Christian Rosselli ... casting assistant: New York
Greta Sullivan ... additional casting assistant
Bonnie Timmermann ... casting consultant
Leeba Zakharov ... casting associate: New York

Costume and Wardrobe Department 

Teresa Beach ... set costumer
Shawna-Nova Foley ... set costumer
James Irvin Gates ... tailor (as Irvin Gates)
Julia Gombert ... textile artist
Terri Helms ... seamstress
R. Mark Hughes ... military costume advisor (as Mark Hughes)
Gwendolyn James ... seamstress
Jess L. Johnson ... set costumer (as Jess Johnson)
Ginger Knussmann ... set costumer
Deborah Latham ... key costumer (as Deborah Brinkley)
Wendy Moynihan ... seamstress
Julia Rusthoven ... set costumer
Richard Schoen ... costume supervisor
Bilqis Shareef ... seamstress
Patty Spinale ... seamstress
Ceilidh Wooten Sanders ... costume production assistant
Rachel Goodman ... costumer: additional (uncredited)
Valerie T. O'Brien ... key costumer (uncredited)
Gwen Taylor ... costume intern (uncredited)

Editorial Department 

J. Cody Baker ... digital intermediate assistant (as James Cody Baker)
Dane Bergerson ... digital intermediate assistant
Zuzana Bochar ... apprentice editor: New York (as Zana Bochar)
Des Carey ... digital intermediate producer
Mike Chiado ... digital intermediate technologist
Pete Conlin ... post production
Genevieve Fontaine ... digital intermediate producer: dailies
Erica Freed ... associate editor
Dan Goslee ... digital intermediate assistant
Jonathan Hoffman ... post production
Matthew W. Johnson ... conform artist
Jacob Mogey ... editorial production assistant
Harry Muller ... color timer
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist
Tristan Rayos ... digital intermediate assistant
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate executive producer
Santiago Padilla ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

John Bissell ... music consultant
Peter Boyer ... additional orchestrator
Brad Dechter ... orchestrator
Zoe Keating ... musician: cello solos
Adam Klemens ... conductor
Jason La Rocca ... additional score recordist
Cindy O'Connor ... composer: additional music
Adam Olmsted ... music scoring mixer assistant
Tyler Parkinson ... electronic pre-recordist
Petr Pycha ... orchestra contractor
Curtis Roush ... music editor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer: 4 Studios (as Dennis Sanda)
Gary Chester ... score engineer (uncredited)

Transportation Department 

Chris 'Barefoot' Allen ... driver
Don Baer ... driver (as Donald Baer)
Tim Barker ... driver (as Timothy S. Barker)
Joseph Bedami ... driver (as Joe Bedami)
Dave Bostic ... driver
Chad Brown ... driver
Delmo Canady ... driver
Lawrence Chapman ... driver
John Croker ... driver
Bobby Davis ... driver
Joe Davis ... driver
Richard F. Diez ... driver (as Richard Diez)
Jerry Dukes ... driver
Trey Frey ... driver
Robert Gillis ... driver
Jim Grantham ... driver
Paul Grazard ... driver
Russell Hanson ... driver
Alan Hilburn Jr. ... driver (as Alan Hilburn)
Daniel La Fave ... driver
Sam Lowe ... driver: Mr. Redford
Jeff Maddox ... driver
Earl Mason ... driver
Pam Plummer ... driver
Lee Siler ... transportation coordinator
Scott Siler ... driver
Dean Stephens ... transportation captain
Lance Sudano ... driver
Donnie Thrift ... driver
Vince Thrift ... driver
Dave Williams ... driver
Leroy Williamson ... driver
Ralph Wright ... driver
Huelon F. Thrift Jr. ... driver: honeywagon (uncredited)

Other crew 

Nathan Alexander ... location assistant
Michael Anders ... main titles and montage: PIC (as Mike Anders) / production coordinator: main title sequence/ montage sequence
Jordan Anderson ... intern
Libby Anderson ... assistant production coordinator
Roberto Fuertes Astor ... location assistant (as Roberto Fuentes)
Omer Avarkan ... main titles and montage: PIC
Nicole Baker ... location assistant / locations production assistant
Dannie Barteet ... wrangler
Megan Blackburn ... intern
Frederic L. Borch ... consulting historian (as Col. Frederic L. Borch)
Michael Boyle ... office production assistant
Bridget Briley ... legal counsel: Business Affairs
Linda Brown ... wrangler
Laura Bryant ... location manager
Ben Bullock ... main titles and montage: PIC
Stephan Burle ... main titles and montage: PIC
Ryan Calton ... wrangler
Jordan Carper ... intern
Venkat Dilip Chunduru ... intern (as Venkat Chunduru)
Adam Clark ... lab supervisor
Jeff Clifton ... medic: construction
Faith Conroy ... script supervisor
Dejon Gee Coppadge ... intern
Robert B. Dawson III ... wrangler
Allan Dixon ... wrangler
Konrad Dowling ... insurance agent: Arthur J. Gallagher & Co.
Justin Dybowski ... set production assistant (as Justin T. Dybowski)
Justin Edmundson ... intern
Karen Eisenstadt ... production accountant
Mary Elias ... wrangler
Howard Fabrick ... union legal counsel: Akin Gump Strauss Hauer & Feld
James Ferrera ... unit publicist
Lee Futch ... assistant: Mr. McAvoy
Michael Gallichet ... catering assistant
Philippe Gallichet ... chef
Kurt Graver ... assistant: The American Film Company
Adrienne L. Graves ... second assistant accountant (as Adrienne Graves)
Pamela B. Green ... main titles and montage: PIC (as Pamela Green)
Dave Grove ... lab sales and marketing
Julie Hansen ... post production accountant
Mariah Breitel Hembree ... post script services (as Mariah Breitel)
Andrew Hildebrand ... main titles and montage: PIC
Andrew Hill ... wrangler
Elizabeth Himelstein ... dialect coach
Richie 'Mongo' Hooper ... wrangler
Elizabeth Elliott Hopkins ... legal counsel: Business Affairs
Bradley Huffman ... catering assistant
Daniel Hydrick III ... livestock coordinator (as Daniel E. Hydrick III)
Mary Hydrick ... wrangler
Jonathan Iler ... intern (as Jonathan R. Iler)
Melissa Jacobson ... historical researcher
Spencer Jarvis ... set production assistant
Floyd Justice ... set medic
Donna Kail ... assistant: Mr. Redford
Sherman Kaplan ... visa counsel
Nicholas Kerves ... stand-in (as Nick Kerves)
Renee Leventis ... office production assistant
Chloe Lipp ... accounting clerk
Hannah Luedecke ... intern
Matthew Mahany ... location assistant
Paul Makowski ... main titles and montage: PIC
Douglas McClure ... legal counsel: Business Affairs (as Douglas B. McClure)
Rachaelle McCorkle ... legal counsel: Business Affairs
Corrie McDonald ... stand-in
Alaina McManus ... intern
James McPherson ... consulting historian
Hunter McRae ... stand-in
Christopher Danger Mendrala ... production secretary
Stephen Monas ... legal counsel: Business Affairs (as Steve Monas)
Sean Murphy ... assistant accountant
Sarah Myers ... intern
Andrea Nachman ... travel coordinator
Taryn Nagle ... set production assistant: basecamp
Gary Naumann ... catering assistant
Chase Orsini-Liberatore ... double: James McAvoy
Michael Pacheco ... wrangler
Kaleb Rathbone ... wrangler
Keith Rathbone ... wrangler
Nicholas Raynor ... catering assistant
Kathleen Richter ... payroll accountant
Colin Robbins ... wrangler
Thomas Roberts ... medic: construction
Robin Roepstorff ... main titles and montage: PIC
Clint Ross ... intern
Renee Russo ... post-production sound accountant (as Renée Russo)
Paula Schmit ... completion guarantor: Film Finances
Warren F. Scribner II ... medic: construction
Jessica Shay ... intern
Luther Shipman ... wrangler
Doree Simon ... post production intern
Kevin R. Stephens ... medic: construction
Blanche Sypher ... craft service
Ian Sypher ... craft service assistant
John Tarr ... wrangler
David Thaxton ... stand-in
Suzanne Tierney ... legal counsel: Business Affairs
Tyler Trantham ... wrangler
Kathryn Cole Tufts ... assistant: Mr. Redford, Savannah (as Cole Tufts)
Thomas Reed Turner ... consulting historian (as Dr. Thomas R. Turner)
Jarik Van Sluijs ... main titles and montage: PIC
Melissa Wallace ... assistant to producers
Matthew Warren ... completion guarantor: Film Finances (as Matt Warren)
Townson Wells ... set production assistant
Connie Wethington ... assistant: Mr. Redford
Jerri Whiteman ... first assistant accountant
Chad Witt ... key set production assistant
Kurt Woolner ... completion guarantor: Film Finances
Kyle 'Jelly' Young ... wrangler
Jeff Begun ... production consultant (uncredited)
Sebastien Betsch ... digital cinema supervisor (uncredited)
Dama Claire ... production consultant (uncredited)
Chris Drake ... additional production assistant (uncredited)
Jacob Fry ... location production assistant (uncredited)
Daniel Hank ... production consultant (uncredited)
Jason Looney ... additional production assistance (uncredited)
Erin T. McLaughlin ... locations production assistant (uncredited)
Kevin Miley ... epk dp (uncredited)
Derek Underwood ... stand-in (uncredited)
Ryan Watterson ... project manager: Savannah Film Office (uncredited)

Thanks 

Erica Motley ... special thanks
Ryan Watterson ... personal thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page