Edit
The Ruins (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Carter Smith

Writing Credits (WGA)  

Scott B. Smith ... (screenplay)
 
Scott B. Smith ... (novel) (as Scott Smith)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Amy
...
...
...
...
Lead Mayan (as Sergio Calderon)
...
Balder Moreno ...
...
Patricio Almeida Rodriguez ...
Mario Jurado ...
...
Mayan Rifleman (as Luis Ramos)
Walter Quispe ...
Pauline Whyman ...
Wailing Woman
Nathan Vega ...
Mayan Boy
Tanisha Marquez-Munduate ...
Mayan Girl
Chris Argirousis ...
Greek
Alexander Gregory ...
Greek
Michelle Atkinson ...
Archeologist
...
Archeologist
...
Heinrich
Jovina Riveros Padilla ...
Mayan Woman
Lucia Caballero ...
Mayan Woman
Rufino Hernandez ...
Mayan Guard
Carlos Enrique Delgado ...
Mayan Guard
Mario Freire Rivera ...
Mayan Guard
Elmer Alaya ...
Mayan Guard
Jesus Tugumbango ...
Mayan Guard
...
Additional Vine Vocal (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Andy Meritakis ...
Mayan Boy #2 (uncredited)
Vivica Mitra ...
Lady at the Pool (uncredited)
...
Groundskeeper (uncredited)
Tanya Rivera ...
Extra (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Barber ... executive producer
Chris Bender ... producer
Roger Birnbaum ... executive producer
Stuart Cornfeld ... producer
Trish Hofmann ... executive producer
Jeremy Kramer ... producer
Ben Stiller ... executive producer

Music by 

Graeme Revell

Cinematography by 

Darius Khondji ... director of photography

Film Editing by 

Jeff Betancourt

Casting By 

Denise Chamian
Ben Parkinson

Production Design by 

Grant Major

Art Direction by 

Brian Edmonds ... supervising art director
Michelle McGahey
John Wingrove ... (as JD Wingrove)

Costume Design by 

Lizzy Gardiner

Makeup Department 

Paige Badenoch ... hair stylist / makeup artist
René Dashiell Kerby ... makeup artist: reshoots
Jake Garber ... special makeup effects artist: additional photography
Laura Kennard ... hair stylist / makeup artist
Jennifer Lamphee ... makeup artist
Christine Spiller ... hair stylist: additional unit / makeup artist: additional unit
Shane Thomas ... hair stylist supervisor / makeup supervisor
Debbie Zoller ... makeup department head: re-shoots

Production Management 

Troy Clarke ... unit manager
Karen Ruth Getchell ... production supervisor: additional photography
Trish Hofmann ... unit production manager
Sharon Miller ... unit production manager
Jake Rice ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Jeff Betancourt ... second unit director
Bish Bishop ... second second assistant director
Jamie Crooks ... first assistant director
Charles Mann ... third assistant director
Jonathan McGarry ... first assistant director
Angella McPherson ... second assistant director
Paul Schmitz ... second assistant director (as Paul A. Schmitz)

Art Department 

John Andersen ... on-set props
Richard Backman ... model maker
Bob Booker ... property master
Tom Brkich ... set finisher / stand-by painter
Timothy Burgard ... storyboard artist
Gillian Butler ... set dresser
Tom Caddy ... lead art finisher
Daniel Cairns ... assistant property master
Graeme Callander ... storyboard artist
Gary Cameron ... lead vines maker
Pat Carr ... props
Ross Clarke ... construction coordinator
Garth Croft ... set builder
Dane Eade ... set builder
Laura Elkington ... set dresser
Jo-Anne Fletcher ... art finisher
Doug Franks ... on-set props
Ashley Alan Geary ... props
Irene 'Pida' Gleeson ... art finisher (as Irene Gleeson)
Trevor Goring ... storyboard artist
Benton Jew ... illustrator
George Kabot ... graphic designer (as George Kabiotis)
Klaus Kastberg ... set designer
John Lambert ... lead person
Leslie Landon ... greens
Brett C. Langby ... greens foreperson
Chris Laverty ... greens
David R. Lawson ... construction medic
Nigel Le Roux ... greens
Dave Leenders ... greens
David Lovegrove ... illustrator
Leigh Mackie ... concept illustrator
David McBurney ... buyer / dresser
Nigel McKee ... greens
Jim Millett ... model maker (as James Millett)
Peter 'Babylon' Owens ... model maker
John Rann ... construction manager
Kristin Reuter ... props
Emma Rudkin ... buyer / dresser
Phil Shearer ... concept illustrator
Darrin Smith ... carpenter
Kris Swales ... buyer / dresser
Dilys Tan ... art department coordinator (as Dilys M. Tan)
Brent Tasker ... greens
Michelle Thatcher ... buyer / dresser
Barry Thompson ... head props maker
Darren Unsgaard ... props
Tony Voevodin ... props (as Anthony Voevodin)
Ronald Wallekers ... head greensman
John Whatford ... greens coordinator / vines coordinator
Paula Whiteway ... set designer
Prudence Williams ... art department accountant
Maria-Rose Payne ... vine maker (uncredited)
Shannon Riggs ... vine maker (uncredited)

Sound Department 

Kami Asgar ... sound effects editor
David Betancourt ... foley mixer
Tracy Bolt ... sound mix technician
Beau Borders ... re-recording mixer
Richard Branca ... sound facilities coordinator: Sony
Paul 'Salty' Brincat ... sound mixer
Dorian Cheah ... sound designer / supervising sound effects editor
Rod Conder ... boom operator (as Rodney Conder)
Michael Dressel ... foley editor
Dawn Fintor ... foley artist
Jeff Gomillion ... adr mixer
Scott G.G. Haller ... dialogue editor
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Rhys Maitland-Jones ... sound mix technician
John Marquis ... supervising sound editor
Herwig Maurer ... sound effects editor
Julianne McCormack ... sound facilities coordinator: Sony
Sean McCormack ... supervising sound editor
Eric Nagy ... sound effects editor
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Erin Oakley ... adr supervisor
Stacey Parish ... cable person
Lisa Pinero ... production sound mixer: additional photography
Eryne Prine ... assistant sound editor
Jacob Riehle ... first assistant sound editor
Philip Rogers ... adr recordist (as Phillip Rodgers)
Christopher Sposa ... boom operator: additional photography
Alicia Stevenson ... foley artist
Tim Tuchrello ... sound effects editor
John Wakeham ... sound effects editor
David Weisberg ... adr mixer
Mark Sheffield ... sound mix technician (uncredited)

Special Effects by 

Jason Baird ... prosthetics effects supervisor
Bruce Bright ... special effects coordinator
Jac Charlton ... prosthetics technician
Robert Charlton ... prosthetics technician
Mark Cleary ... prosthetics technician
Charmaine Connelly ... prosthetics artist
Rick Connelly ... prosthetics artist
Gab Facchinei ... prosthetics artist (as Gabrielle Facchinei)
David Fletcher ... special effects supervisor
Dean Franklin ... special effects technician
Karen Grose ... prosthetics coordinator
Richard Howie ... lead special effects technician
Matt Keogh ... special effects technician (as Matthew Keogh)
Allison Klein ... studio coordinator: Tatopoulos Studios
Nicole La Praik ... special effects crew
Jim Leng ... lead special effects technician
Brendan McHale ... special effects technician
Robert McKinnon ... conceptual artist: Tatopoulos Studios
Greg Oliver ... special effects technician
Steven Parker ... prosthetics artist
James Paul ... lead special effects technician
Mark Stone ... lead special effects technician
Julian Summers ... special effects technician
Patrick Tatopoulos ... creature designer
Rebecca Thiele ... special effects technician
Jon Turburfield ... senior animator

Visual Effects by 

Beverly Abbott ... visual effects coordinator
Leo Baker ... visual effects supervisor
Jesse Balodis ... visual effects
Nacho Barahona ... render wrangler: Rising Sun Pictures
Dan Bethell ... research and development technical director: Rising Sun Pictures
David C. Bryant ... CGI supervisor: Pixel Playground
Romain Buignet ... digital effects artist
Darren Byford ... lead lighting technical director
Ben Campbell ... lighting technical director
Fred Chapman ... lead rigger: Rising Sun Pictures
Tim Christensen ... digital compositor: Frantic Films
Wes Cilldhaire ... render wrangler: Rising Sun Pictures
Sam Cole ... senior compositor: Fuel International
Michaela Danby ... digital compositor
Laurence Dodd ... pre-vis artist
Michael Dohne ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Amanda Elmendorf ... visual effects assistant
Chris Elson ... digital compositor
Karin Eunson-Ross ... visual effects production manager: Frantic Films
Suzanne Evans-Booth ... visual effects coordinator
Anouchka Farrenc ... creature animator: Rising Sun Pictures
Mitchell Ferm ... visual effects producer
William Gammon ... compositor: Rising Sun Picture / data wrangler: Rising Sun Picture
Kyle Goodsell ... digital compositor (Rising Sun Pictures)
Katie Goodwin ... visual effects editor: RSP
Kim Gordon ... digital compositor
Matthew Gratzner ... visual effects supervisor
Caroline Grubb ... vfx production manager: Rising Sun Pictures
Rhonda C. Gunner ... visual effects consultant
Sam Hancock ... technical director
Chris Harvey ... visual effects consultant: Frantic Films
Katie Hecker ... digital compositor
Keith Herft ... compositing lead
Sam Hodge ... lighting technical director: Rising Sun Pictures
Malcolm Humphreys ... CG supervisor: Rising Sun Pictures
Jan Huybrechs ... 3D scanning: Eyetronics
Marco Iozzi ... senior lighting artist
Dennis Jones ... digital compositor
Melinda Jones ... visual effects producer
Jiwoon Kim ... digital compositor
Daniel Kmet ... animator
Carsten Kolve ... research & development: Rising Sun Pictures
Ivan La Rosa ... effects rigging technical director: Rising Sun Pictures
Jennifer Law-Stump ... digital compositor
Don Lee ... visual effects supervisor: Pixel Playground
Kim Lee ... visual effects producer: Pixel Playground
Tyler Lee ... data wrangler
Joe Leveson ... lighting technical director: Rising Sun Pictures Sydney
Jarrod Linton ... digital effects artist
Robert McDougall ... production coordinator
Ken McGaugh ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Genevieve McMahon ... facility manager: visual effects
Gregory L. McMurry ... visual effects supervisor
Jessica Millar ... lighting techical director (as Jessica Braun)
Luke Millar ... lead lighting technical director
Norah Mulroney ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Ben Myers ... digital compositor: Frantic Films
Donal Nolan ... digital compositor
James P. Noon ... tracking
Rob Nunn ... pre-vis artist (as Robert Nunn)
Premamurti Paetsch ... visual effects artist
Chris Pember ... visual effects artist: Frantic Films
Nick Pill ... art director: vfx
Nick Pitt-Owen ... visual effects artist
Dane Rapaport ... digital compositor
Benjamin Rayner ... compositor: Rising Sun Pictures
Jonathan Reynolds ... digital artist
Kurtis Richmond ... lead matte artist: FUEL International
Mark Robben ... digital compositor: Pixel Playground
Ben Roberts ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Johannes Saam ... research and development technical director: Rising Sun Pictures
Matthew Sabourin ... render wrangler
David Sanger ... visual effects producer
Mazdiar Santoke ... digital compositor
Robert Schajer ... visual effects producer: Frantic Films
Tara Schellenberg ... visual effects coordinator: Frantic Films
Michael Shand ... visual effects supervisor: Frantic Films
Randal Shore ... visual effects producer: Frantic Films
Prateep Siamwalla ... tracking
Bobby Silman ... digital compositor: Frantic Films
Christoph Sprenger ... research and development: Rising Sun Pictures
Max Stummer ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Daniel Thompson ... visual effects artist
Richard Thwaites ... visual effects coordinator
Mark Tremble ... digital compositor
Les Turner ... animator
Robert Ward ... visual effects artist
Jenny Wardrop ... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Ben Warner ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Jeremy West ... camera tracker
Hailey White ... animator
James Whitlam ... visual effects executive producer: Rising Sun Pictures
Dan Wills ... digital effects artist
Gavin Wright ... previsualization artist: Proof
Xye ... tracking
Alfred Young ... lighting technical director
Cory Lee ... paint/rotoscope artist: Pixel Playground, inc. (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Kenneth Nakada ... vfx concept design: Zen Haven Studios (uncredited)
Colin Rhodes ... Rising Sun Pictures (uncredited)
Adam Trowse ... paint/roto artist (uncredited)

Stunts 

Lee Adamson ... stunt performer / stunt rigger
Ian Bostock ... stunts
Renee Bowen ... stunts
Ben Hernandez Bray ... stunt coordinator (as Ben Bray)
Damien Bray ... stunt rigger / stunt safety
Raelene Chapman ... stunt double: amy
Haydn Dalton ... utility stunts
Wally Dalton ... stunts
Mitch Deans ... stunt coordinator
Thomas Dewier ... utility stunts
Sam Elia ... stunts
Steve Harman ... stunt rigger
Brendan Jakins ... stunt rigger
Nicholas Lawson ... stunts
Scott McLean ... assistant stunt coordinator
Matthew Spriggs ... stunts
Alicia Vela-Bailey ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Lui Alefosio ... rigger
James Baines ... rigger
Luke Barlow ... additional second assistant camera
Ian Barton ... second company grip
Mark Bills ... electrician
Matthew Blyth ... video assist
Bradley Boterhoek ... grip
Robbie Boyd ... electrician (as Robert Boyd)
Mandy Bradford ... rigger (as Amanda Bradford)
Tim Buckland ... video split operator (as Timothy John Buckland)
Simon Christidis ... underwater cinematographer
Andrew Conder ... camera operator
Dominic Connor ... rigging electrician
Simon Cooke ... dolly grip operator
James Crane ... electrician
Tristan Davies ... additional second assistant camera
Graeme Dew ... rigging supervisor
Sebastian Dickins ... rigger
David Elmes ... first assistant camera: "a" camera
Reg Garside ... chief lighting technician
Billy Harmer ... grip
Brendan Jakins ... rigger
Mark Jefferies ... assistant chief lighting technician
Simon Killingly ... rigger
Leith Klaffer ... second company rigging grip
Wayne Lauder ... first company rigging grip
David 'Rusty' Leckonby ... grip
Steve Mackay ... rigger
John McGonegle ... lighting technician
Sandy McLennan ... camera attachment
David Misura ... rigger
Cameron Morley ... additional first assistant camera / second assistant camera: "a" camera
Jesse Moyes ... electrician
Phil Mulligan ... rigging electrician (as Phillip Mulligan)
Cameron Murchison ... second assistant camera: "b" camera
David Nichols ... first company grip
Bruce Olinder ... chief lighting technician: second unit
Gulliver Page ... lighting technician
Peter Quinn ... video operator
Henry Richards ... rigger
Michael Ryan ... rigger
Andrew Shir ... rigging electrician
Matt Slattery ... chief rigging electrician (as Matthew Slattery)
Peter Smith ... second company rigging grip
Jeff Snyder ... video assist operator
Joe Stick ... rigging electrician (as Joseph Stick)
Luke Stone ... dolly grip
Bob Szerszyn ... rigger
Laurence Thomas ... rigger
Gordon Tier ... electrician
Vince Valitutti ... still photographer
Matthew Weston ... film loader
Jörg Widmer ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
David Williamson ... camera operator
Allan Willis ... best boy rigging / rigging electrician
Matt Windon ... first assistant camera: "b" camera (as Matthew Windon)
Colin Wyatt ... electrician
Jayden York ... libra head technician
Ivan Valjan ... additional grip (uncredited)

Animation Department 

Leo Baker ... animator
Tim Kings-Lynne ... animator
Brian Ward ... animator
Alex Weight ... animator

Casting Department 

Natalie Ballesteros ... casting assistant
Nikki Barrett ... casting: Australia
Angela Demo ... casting associate
Leslee Feldman ... casting executive
Bud Hopes ... background casting
Ben Parkinson ... casting: Australia
Jennifer Venditti ... casting: New York

Costume and Wardrobe Department 

Wendy Asher ... costumer (as Wendy Asher Gallagher)
Adam Dalli ... costumer
Alecia De Marco ... costume buyer
Helen Maggs ... lead costumer
Amy Mitchell ... costumer
Madeleine Moriz ... wardrobe
Tina Symonds ... costumer
Kerry Thompson ... costume supervisor
Samantha Walker ... costumer / set costumer

Editorial Department 

John Peter Bernardo ... associate editor (as J.P. Bernardo)
Elena Bovetti ... editorial production assistant
Gary Burritt ... negative cutter
Beth Dewey ... digital intermediate producer
Todd Fulkerson ... first assistant editor: US
Leilani Gushiken ... post-production coordinator
Mandy Jacobs ... first assistant editor
Curtis Lindersmith ... digital intermediate editor
Yvan Lucas ... colorist
David Matusek ... second assistant editor
Jim Passon ... color timer
Robert E. Phillips ... digital intermediate assistant producer: EFILM
Tom Reiser ... colorist assist: Efilm
Larry Engelmann ... colorist: dailies (uncredited)

Location Management 

Blake Archer ... location manager
Tony Brown ... location scout
Scott Stewart ... assistant location manager

Music Department 

Mark Curry ... music mixer / music recordist
Greg Hayes ... pro tools operator
Ashley Revell ... additional music editor
Graeme Revell ... conductor: orchestra / orchestrator
David E. Russo ... music programmer (as David Russo) / orchestrator (as David Russo)
Joshua Winget ... music editor
Gina Zimmitti ... orchestra contractor
Vincent A. Villanueva ... music clearance (uncredited)

Transportation Department 

Mark 'Lurch' Houstein ... driver: cast
Jamie Whitfield ... transportation captain
Rodney Woods ... action vehicle coordinator

Other crew 

Angelique Badenoch ... assistant production coordinator
Adam Bagger ... assistant: Mr. Smith
Eric Bailey ... production assistant
Sean F. Barth ... product placement (as Sean Barth)
Lynn Benzie ... production liaison
Rebecca Boyle ... script supervisor: additional photography
Lara Breay ... development executive
Remi Broadway ... stand-in
Katie Brock ... animal wrangler (as Katie Brock-Medland)
Kristy Brooks ... production assistant
Suzie Bruce ... production accountant
Zelie Bullen ... animal wrangler
Jenny Lynn Burnett ... post-production accountant
Kim Buttlar ... coordinator: Mr. Barber
Celeste Cavanagh ... stand-in
Anthea Charalambous ... assistant: Mr. Bender
Kaleb Day ... medic
Natalia de Palma ... stand-in
Jessica Dowdeswell ... stand-in
Rachel Duxbury ... payroll accountant
Narelle Dyer ... production secretary
Matt Eppedio ... assistant: Mr. Cornfeld
Lisa Fiorito ... researcher
Rachael Lin Gallaghan ... production coordinator: additional photography
Elan Garfias ... adr voice
Karen Garlich ... payroll accountant: re-shoots
Lachlan Gartshore ... stand-in
Traci Genders ... crew contracts coordinator
Barker Gerard ... assistant: Mr. Smith
Michelle Gerber ... accounting assistant
Jeff Gribble ... armorer
Clare Hallas ... assistant: Mr. Hofmann
Judy Hallin ... production coordinator
Felicity Handley ... production assistant
Kelly Head ... petty cash accountant
Shane Heldon ... production assistant
Helen Howard ... german dialect coach
Quaid Hutchinson ... stand-in
Luke Kelly ... production runner
Alan Khamoui ... assistant: Mr. Kramer
Michael Knott ... stand-in
Nicole La Praik ... production assistant
Brock LaBorde ... assistant: Mr. Hofmann
Jacinta Leong ... modeler: 3D CAD
Tai Logsdon ... office production assistant: additional photography
Annette Mackie ... prosthetics design (as Annette Vandenberg)
Marie Mercuri ... production assistant
Allan Mowbray ... armorer (as Alan Mowbray)
Angela Nancarrow ... stand-in
Antoinette O'Neill ... script supervisor
Lynn Paetz ... production liaison
Erica Palm ... assistant: Mr. Stiller
Alen Petkovic ... main and end title creative director
Jeremy Piggott ... production assistant
Jill Remis ... assistant: Mr. Stiller
Sean Rigby ... safety supervisor
Rachel Roberts ... assistant: Mr. Bender
Brett Robinson ... stand-in
David Rudduck ... it technical support
Blair Rudes ... mayan dialogue coach
Margaret Russell ... medic
Debbie Santic ... stand-in (as Deborah Santic)
Fiona Searson ... unit publicist
Russell Steele ... financial controller: U.S.A.
Tom Stewart ... stand-in
Shelly Strong ... production executive
Deborah Sutherland ... financial controller: Australia
Lisa Thomas ... assistant production coordinator
Marlena Thomas ... coordinator: Mr. Birnbaum
Chris Turner ... stand-in
Jacob Turner ... stand-in
Ryan Verbruggen ... production assistant
Charlie Ward ... assistant: Mr. Cornfeld
Kelly Weiler ... production assistant
Lana Williams ... safety supervisor: pickup shots
Jeanine Wilson ... first assistant accountant: reshoots
Michael Wolstenholme ... assistant accountant
Sarah Young ... stand-in
Mallory Yund ... production assistant
Morgan Ahlborn ... production secretary: los angeles unit (uncredited)
Judith Babcock ... technical supervisor: dailies (uncredited)
Cody Richardson ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page