IMDb > Bedtime Stories (2008)
Bedtime Stories
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Bedtime Stories (2008) More at IMDbPro »

Photos (See all 48 | slideshow) Videos (see all 10)
Bedtime Stories -- This is the first theatrical trailer for Bedtime Stories, directed by Adam Shankman.
Bedtime Stories -- Clip: Camp out, post
Bedtime Stories -- Behind the scenes: Bugsy 1, post
Bedtime Stories -- Clip: Skeeter's presentation, post
Bedtime Stories -- Clip: Space story, post

Overview

User Rating:
6.1/10   58,295 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 2% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Matt Lopez (screenplay) and
Tim Herlihy (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Bedtime Stories on IMDbPro.
Release Date:
25 December 2008 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Whatever they dream up... he has to survive. See more »
Plot:
A family comedy about a hotel handyman whose life changes when the lavish bedtime stories he tells his niece and nephew start to magically come true. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
2 wins & 5 nominations See more »
User Reviews:
"Bedtime Stories" is NO bedtime story! See more (107 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Adam Sandler ... Skeeter Bronson

Keri Russell ... Jill

Guy Pearce ... Kendall

Russell Brand ... Mickey

Richard Griffiths ... Barry Nottingham

Teresa Palmer ... Violet Nottingham

Lucy Lawless ... Aspen

Courteney Cox ... Wendy

Jonathan Morgan Heit ... Patrick

Laura Ann Kesling ... Bobbi

Jonathan Pryce ... Marty Bronson

Nick Swardson ... Engineer

Kathryn Joosten ... Mrs. Dixon

Allen Covert ... Ferrari Guy

Carmen Electra ... Hot Girl
Tim Herlihy ... Young Barry Nottingham
Thomas Hoffman ... Young Skeeter

Abigail Droeger ... Young Wendy (as Abigail Leone Droeger)
Melany Mitchell ... Young Mrs. Dixon

Andrew Collins ... Young Mr. Dixon

Aisha Tyler ... Donna Hynde

Julia Lea Wolov ... Hokey Pokey Woman

Dana Goodman ... Hokey Pokey Woman (as Dana Min Goodman)

Sarah Buxton ... Hokey Pokey Woman (as Sarah G. Buxton)

Catherine Kwong ... Hokey Pokey Woman

Lindsey Alley ... Hokey Pokey Woman

Blake Clark ... Biker

Bill Romanowski ... Biker

Paul Dooley ... Hot Dog Vendor
Johntae Lipscomb ... Birthday Party Kid
James Burdette Cowell ... Birthday Party Kid

Mikey Post ... Angry Dwarf
Sebastian Saraceno ... Gremlin Driver
Seth Howard ... Cubby the Home Depot Guy

Jackie Sandler ... Lady Jacqueline

Sadie Sandler ... Sweetest Medieval Girl of All Time
Valerie Gervickas ... Teacher

Debbie Lee Carrington ... Booing Goblin (as Debbie Carrington)
Billy Tyler ... Big Hairy Guy on Beach

Lorna Scott ... Secretary

Annalise Basso ... Tricia Sparks
Shu Lan Tuan ... Luau Waitress

Jonathan Loughran ... Party Guest

Robert Harvey ... Party Guest (as Bob Harvey)
Mike Andrella ... Truck Driver
J.D. Donaruma ... Nottingham Pool Waiter
Jon Schueler ... Nobleman
Denverly Grant ... Lady at Fountain
rest of cast listed alphabetically:

Rob Schneider ... Chief Running Mouth / Pickpocket

JT Alexander ... Pedestrian (uncredited)

Nahid Azami ... Protesting Mom (uncredited)
Leann Bankowski ... Little Person Alien (uncredited)
Veronica Bennett ... Greek Goddess (uncredited)
Pete Brown ... Claudius Falisimus (uncredited)
Amanda Burrill ... Jogger (uncredited)

Gina Cantrell ... West Side Story Showgirl #2 (uncredited)

Betsy Hammer ... Tambourine Player Medieval Band (uncredited)
Taylor Hardick ... Student (uncredited)

Nick Hermz ... Paparazzi (uncredited)
Rodrick Hersh ... Rabbi (uncredited)
Austin Honaker ... A Spaceball (uncredited)
Mark Hunter ... Daft Alien (uncredited)

Dani Jacoby ... Western Girl (uncredited)

Danni Katz ... Party Girl (uncredited)
Alina Kaufman ... Party Guest (uncredited)

Waymond Lee ... Coliseum / Space Station Vendor (uncredited)

Heather Morris ... Dancer (uncredited)
Louis Riviere ... Roman Peasant (uncredited)

Nicole Sciacca ... Damn Yankees Girl (uncredited)
Arne Starr ... Nottingham Employee / Senator / Cowboy / Spaceman (uncredited)

Alex Tyler ... Showgirl (uncredited)
Kevin Vyce ... Businessman #1 (uncredited)
Brian Waller ... Record Producer (uncredited)
Shawna Wesley ... Greek Goddess (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Adam Shankman 
 
Writing credits
(WGA)
Matt Lopez (screenplay) and
Tim Herlihy (screenplay)

Matt Lopez (story)

Produced by
Jimmy Badstibner .... associate producer (as James Badstibner)
Jack Giarraputo .... producer
Jennifer Gibgot .... executive producer
Kevin Grady .... co-producer
Garrett Grant .... executive producer
Andrew Gunn .... producer
Ann Marie Sanderlin .... executive producer
Adam Sandler .... producer
Adam Shankman .... executive producer
Daniel Silverberg .... associate producer
 
Original Music by
Rupert Gregson-Williams 
 
Cinematography by
Michael Barrett 
 
Film Editing by
Tom Costain 
Michael Tronick 
 
Casting by
Roger Mussenden 
 
Production Design by
Linda DeScenna 
 
Art Direction by
Christopher Burian-Mohr 
 
Set Decoration by
Nancy Gilmore 
 
Costume Design by
Rita Ryack 
 
Makeup Department
Gary Archer .... dental technician
Shutchai Tym Buacharern .... makeup artist
Richard De Alba .... hair stylist
Corrina Duran .... additional makeup artist
Bonni Flowers .... makeup artist (as Bonnie Flowers)
Kathleen Freeman .... key makeup artist
Tony Gardner .... special makeup designer
Robert Hallowell II .... hair stylist: Ms. Cox (as Robert Hallowell)
Camille Henderson .... makeup artist
Laura Hill .... additional makeup artist
Timothy Huizing .... project supervisor
Katherine James .... makeup artist
Loretta James-Demasi .... makeup artist
Tracy Manzo .... additional makeup artist
Elisa Marsh .... makeup artist: Ms. Cox
Jacklin Masteran .... hair stylist
Jackie Masterson .... hair stylist: second unit
Maynard Matthews .... hair stylist
Lori McCoy-Bell .... hair stylist
Bill Myer .... makeup artist
Rhonda O'Neal .... hair stylist
Ann Pala .... makeup department head
Travis Pates .... special makeup effects artist
Denise Paulson .... makeup artist: second unit
Steve Prouty .... special makeup effects artist
Thomas Real .... department head hair stylist
Thea Samuels .... additional makeup artist
Kim Santantonio .... hair stylist
Brad Scott .... additional hair stylist
Tina Sims .... hair stylist
Tatiana Thorpe .... makeup artist
Nancy Tong .... hair stylist (as Nanxy Tong-Heater)
Jennifer Tremont .... assistant hair stylist
Alexis Walker .... makeup artist
Roxy D'Alonzo .... special makeup effects artist (uncredited)
Raqueli Dahan .... additional makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Patsy Bouge .... post-production supervisor
Garrett Grant .... unit production manager
Robert West .... production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Simon Crane .... second unit director
Leah King .... second second assistant director
Conte Matal .... second assistant director
John Nasraway .... second second assistant director
Matt Rebenkoff .... first assistant director: second unit
Kirk Michael Rogers .... second second assistant director
Daniel Silverberg .... first assistant director
Mark Trapenberg .... second assistant director: second unit
 
Art Department
Jeff Arndt .... greensman
Chuck Askerneese .... assistant property master
Dean Backer .... set dresser: Napa (as Dean Backer)
Jim Bandsuh .... illustrator
Jack Blanchard .... set dresser
Mauro Borrelli .... illustrator
Mark Boucher .... set dressing gangboss
John J. Bradley .... set dresser
Max E. Brehme .... propmaster: second unit (as Max Brehme)
J.C. Brown .... calligraphy
James Burke .... greensman
Marco A. Campos .... construction foreman
David B. Clark .... paint foreman
Darrin Clubb .... foreman
Ronald Cox .... propmaker
Craig T. Currie .... propmaker foreman
Alan Easley .... set dressing gangboss
Matt Emery .... prop maker
Mathias Fain .... set dresser
Jane Fitts .... graphic designer
Neil Gahm .... propmaker
Sara Ghaffar .... set decoration coordinator
Sean Ginevan .... leadman
Diana Goodwin .... art department coordinator
Lorne Grant .... assistant props (as Lorne G. Grant)
Will Grant .... props
James Hegedus .... illustrator
Kenneth Heimer .... propmaker
Mike Helbig .... set dresser: Napa (as Michael Helbig)
Darryl Henley .... storyboard artist
John Herbert .... paint gangboss
Bill Holmquist .... construction coordinator
Lawrence Hornbeck .... set dresser: Napa
Sean House .... set dresser: Napa
Bill 'Kauhane' Hoyt .... stand-by painter (as Bill Kauhane Hoyt)
Phil L. Hurst .... greensman
Philip C. Hurst .... greens coordinator
Billy Iiams Jr. .... construction foreman
Peter Jameson .... construction mill foreman
Mark Kelly .... assistant props
Terry Kempf .... propmaker
Anthony Klaiman .... set dresser
Jim Krase .... foreman
Julia K. Levine .... set designer (as Julia Levine)
Jerad Marantz .... concept artist
John Hammer Maxwell .... on-set dresser (as John Maxwell)
Jason McDonough .... set dresser
Ric McElvin .... set decoration buyer
John Micheletos .... co-leadman: Napa
Walt Mikolwski .... general foreman (as Walter Mikowlski)
Harry E. Otto .... assistant art director (as Harry Otto)
Alexander Panov .... paint decorator
Lauren E. Polizzi .... set designer (as Lauren Polizzi)
Lee Ross .... camera scenic: second unit
Craig Seamas .... propmaker: Napa
John Snow .... paint supervisor
Meg Hyatt Snow .... scenic artist (as Meg Hyatt)
Jordan Steinberg .... on-set dresser
Tony Swatton .... armourer
Adam Tankell .... graphic designer
Mark Tuttle .... set dresser
Louis Visco .... set dresser: Napa
Leslie Warren .... set dresser/fabricator
Timothy S. Wiles .... property master (as Tim Wiles)
Helen Wilson .... props
Katherine Covell .... set decorating buyer: Napa (uncredited)
Daren Dochterman .... illustrator (uncredited)
Peter Flynn .... propmaker (uncredited)
 
Sound Department
David Bach .... supervising sound editor
Tom Balazs .... sound editor
Bill W. Benton .... supervising sound mixer
Glenn E. Berkovitz .... sound mixer: second unit (as Glenn Berkovitz)
Gary C. Bourgeois .... supervising sound mixer
Thomas Causey .... sound mixer
Russell Farmarco .... dialogue editor
Marc Glassman .... sound effects editor
Mark C. Grech .... boom operator: second unit
Matthew P. Hanson .... assistant sound editor
Catherine Harper .... supervising foley artist
Mildred Iatrou .... ADR supervisor (as Mildred Iatrou Morgan)
Orada Jusatayanond .... sound effects editor
Richard Kite .... sound utility
Darrin Mann .... foley mixer
Christopher Moriana .... foley artist
Bruce Nyznik .... dialogue editor
Anthony Ortiz .... boom operator
Fred Peck III .... mix technician
David H. Price .... sound editor
Cameron Steenhagen .... dialogue editor
Derek Vanderhorst .... sound effects editor
Clayton Weber .... supervising foley editor
Elmo Weber .... supervising sound editor
Rick Gould .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Robert Cole .... special effects
Val Crawford .... special effects: animatronic horse
Robert DeVine .... creature effects: guinea pig fat suit & dreadlocks
John J. Downey .... special effects gangboss
Scott R. Fisher .... special effects coordinator (as Scott Fisher)
Donald Frazee .... special effects foreman: second unit (as Don Frazee)
Melisa Frick .... special effects
Jonathan Gording .... contact lens consultant
Glen Hanz .... sculptor: Alterian, Inc.
Eric Harris .... puppeteer
Lisa Marie Harris .... SFX costume designer
Gene Heeter .... special effects: animatronic horse
Matt Heron .... special effects technician
Carol Koch .... designer/sculptor: Alterian
Susan Laprelle .... special effects: animatronic horse
Julian Ledger .... special effects: animatronic horse
Ali Miki .... special effects: animatronic horse
Todd Minobe .... special effects: animatronic horse
Robert Newton .... special effects: animatronic horse
Scott Oshita .... special effects: animatronic horse
Jim Rollins .... special effects foreman
Thomas Sanders .... special effects: animatronic horse
John Shea .... special effects technician
Dan Smith .... special effects: animatronic horse
Tom Steves .... moldmaker
Hill Vinot .... special effects: animatronic horse
Charles C. Wills .... special effects technician
 
Visual Effects by
Nathan Abbot .... digital compositor: Tippett Studio
Scott M. Adams .... visual effects coordinator: Tippett Studio
Axel Akesson .... lead lighter: Cinesite
Casey Allen .... visual effects supervisor: Lola VFX
Damian Allen .... senior compositor
Simon J. Allen .... compositor: Cinesite
Terence Alvares .... compositor
Robert Alves .... animator: Tippett Studio
Adrienne Anderson .... digital production manager: Tippett Studio
Chris Antonini .... visual effects plate coordinator
Christopher Antoniou .... model & texture artist: Cinesite
Spencer Armajo .... rotoscope/digital clean-up artist: Hydraulx
Oliver Armstrong .... compositor: Cinesite
David Aughenbaugh .... compositing supervisor: RotoFactory, Inc.
Jim Aupperle .... lighter: Tippett Studio
Jarrod Avalos .... camera tracker: Hydraulx
Jörg Baier .... compositor: Fuel VFX (as Joerg Baier)
Joseph Bailey .... compositing supervisor: Tippett Studio (as Joe Bailey)
Dimitri Bakalov .... character technical director: Cinesite
Eric Baker .... character set-up: Tippett Studio
Scott Balkcom .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Dave Bannister .... compositor: Cinesite
Jason Bath .... visual effects producer: Fuel VFX
Javier Bello .... lighting technician: Hydraulx
Michele Benigna .... compositor: Cinesite
John Andrew Berton Jr. .... visual effects supervisor
Richard Boyle .... character technical director: Cinesite (as Rick Boyle)
Hans Brekke .... animator: Tippett Studio
John Brennick .... visual effects in-house compositor
Jared Brient .... lighting technician: Hydraulx
Kevin R. Browne .... dynamics effects animator: Hydraulx (as Kevin Browne)
Erik Bruhwiler .... 2D supervisor: Hydraulx
Sule Bryan .... compositor: Cinesite
Luke Bubb .... matte painter: Fuel VFX
Romain Buignet .... CG artist: Fuel VFX
Simon Bunker .... senior technical director: Cinesite
Christopher S. Capp .... visual effects editor
Marco Capparelli .... character animator: Hydraulx
Michael Capton .... 3d supervisor
Joe Ceballos .... art director: Whiskytree
Nicholas Cerniglia .... digital effects supervisor: RotoFactory, Inc.
Lee Chidwick .... visual effects coordinator: Cinesite
Fiona Chilton .... visual effects producer: Tippett Studio
Trent Claus .... inferno artist: Lola VFX
Peter Clayton .... lead character animator: Cinesite
Sam Cole .... compositing supervisor: Fuel VFX
Andrew M. Collins .... camera tracker: Hydraulx (as Andrew Collins)
Emanuele Comotti .... compositor: Cinesite
Cameron Coombs .... rotoscope/digital clean-up artist: Hydraulx
Chase Cooper .... character technician: Hydraulx
Laurent Cordier .... lighting technical director: Cinesite
Daniel Craemer .... visual effects artist
Grahame Curtis .... character animator: Cinesite (as Graham Curtis)
Sam Cuttriss .... technical director: Whiskytree
Steve Dellerson .... visual effects executive producer: Look Effects, Inc.
Clare Johanna Downie .... visual effects coordinator: Cinesite (as Clare Downie)
Brennan Doyle .... head of creative operations: Tippett Studio
Catherine Duncan .... visual effects producer: Cinesite
Eric Ebling .... dynamics effects animator: Hydraulx
Austin Eddy .... animator: Tippett Studio
Sam Edwards .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Tamer Eldib .... modeler: Hydraulx
Josh Elmore .... junior modeler: Gentle Giant
Jared Embley .... crowd technical director: Cinesite
Colin Epstein .... compositor: Tippett Studio
Marcus Erbar .... cloth simulations: Hydraulx
Lawrence Fagan .... spydercam flight control
Patrick Flannery .... visual effects stills photographer: Hydraulx
Matt Foster .... compositor: Cinesite
Page Frakes .... color pipeline supervisor: Tippett Studio
Fortunato Frattasio .... digital effects artist: Wildfire VFX
Nate Fredenburg .... art director: Tippett Studio (as Nathan Stinus Fredenburg)
Chris Fregoso .... compositor
Tony Gardner .... character design
Nikos Gatos .... lighting technical director: Cinesite
Chris Gibbons .... compositor: Tippett Studio
Tom Gibbons .... animator: Tippett Studio
Matthew Gilson .... matte painter: Hydraulx (as Matt Gilson)
Miles Glyn .... lighting technical director: Cinesite
Dianne Gordon .... data operations manager: Cinesite
Don Greenberg .... flame artist: hydraulx
Jon Grinberg .... visual effects editor: Hydraulx
Miguel A. Guerrero .... modeler: Hydraulx (as Miguel Guerrero)
Brian Hajek .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Chris Halstead .... compositor: Tippett Studio
Chris Haney .... technical supervisor: Hydraulx
Jonathan Harb .... visual effects supervisor: Whiskytree
Joe Harkins .... character supervisor
Joseph M. Harkins .... character supervisor: Hydraulx
Joey Harris .... matchmover: Cinesite
John R. Hazzard .... pipeline technical director: Luma Pictures
Tulio Hernandez .... lighting technician: Hydraulx
Jotham Herzon .... previs artist: Proof, Inc.
Paul Hill .... visual effects producer: Tippett Studio
Richard Hirst .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Tom Hocking .... compositor: Cinesite
Jean Huang .... visual effects coordinator
Robin Huffer .... lighting technical director: Cinesite
Marc Hutchings .... compositor: Cinesite
Annemieke Loomis Hutchins .... digital matte painter: Whiskytree
Atsushi Imamura .... model/texture artist: Hydraulx
Amanda Instone .... roto/paint artist: Tippett Studio
Christian Irles .... compositing supervisor: Cinesite
Anthony 'Max' Ivins .... visual effects supervisor: Look Effects, Inc. (as Max Ivins)
Zave Jackson .... compositor: Cinesite
Matt Johnson .... visual effects supervisor: Cinesite
Will Johnson .... visual effects in-house compositor (as William Johnson)
Nik Kacevski .... cg artist (as Nick Kacevski)
Ramin Kamal .... look development artist: Cinesite
Jung Jin Kang .... cg modeler
Steve Karski .... effects technical director: Cinesite
Josh Kent .... character animator: Hydraulx
Sevendalino Khay .... digital matte painter: Cinesite
Joseph Kim .... CG artist: Fuel VFX
SeungJang 'Jack' Kim .... CG modeler: Tippett Studio (as Seung Jang Kim)
SeungJang 'Jack' Kim .... modeling supervisor
Kate Knott .... character animator: Cinesite
Daniel Kruse .... shader technician: [Hy*drau"lx] (as Dan Kruse)
Dave Kujawski .... render technical assistant: tippett studio
Bill Kunin .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Sabine Laimer .... digital compositor: Fuel VFX
Billy-Vu Lam .... character animator: Hydraulx (as Billy Vu Lam)
Yann Larochette .... compositor: Cinesite
Kirsty Lawlor .... compositor: Cinesite
Kim LeBrane .... CG coordinator: Hydraulx
Claudia Lecaros .... visual effects coordinator: Fuel VFX
Paul Lee .... character animator: Cinesite
Erik Liles .... visual effects supervisor: Hydraulx
David A. Link .... compositor: Tippett Studio (as David Link)
Keir Longden .... matchmover: Cinesite
Daniel Loui .... digital compositor
Adam Lucas .... character technical director: Cinesite
Demis Lyall-Wilson .... compositor: Fuel VFX
Simon Maddison .... visual effects supervisor: Fuel VFX
Toshiyuki Maeda .... digital matte painter: Whiskytree
Roy Malhi .... CG supervisor: Fuel VFX
Indah Maretha .... sequence supervisor: RotoFactory, Inc.
Leonardo Martinez .... character animator: Hydraulx (as Nando Martinez)
Craig Mathieson .... digital compositor: Look Effects, Inc.
Morris May .... CG supervisor: Hydraulx
Mark 'Crash' McCreery .... creatures designer (as Crash McCreery)
Fergal McGivney .... technical assistant: Cinesite
Claire McGrane .... 3D supervisor: Cinesite
Jan Meade .... senior visual effects coordinator: Cinesite
Michael Meagher .... visual effects producer: Hydraulx (as Tony Meagher)
Anthony Meschi .... digital artist
David Michaels .... digital artist
Scott Michelson .... executive producer: Hydraulx
Steven Miller .... paint/roto artist: Hydraulx
Carlo Monaghan .... compositor: Fuel VFX
Juan Pablo Monroy .... digital matte painter: Whiskytree
Daisuke Morita .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Stephen Moros .... matchmove artist
Paul Murphy .... model & texture artist: Cinesite
Ross Nakamura .... lead roto/paint artist: Tippett Studio
Jonathan Neill .... CG supervisor: Cinesite (as Jon Neill)
Liam Neville .... digital compositor
Helen Newby .... compositor: Cinesite
Chun Seong Ng .... modeler: Hydraulx
Marie-Laure Nguyen .... lighter: Tippett Studio
Clare Norman .... visual effects producer: Cineite
Sarah Norton .... compositor: Cinesite
Pawel Olas .... lead technical director: Fuel VFX
Pawel Olas .... lighting supervisor: Fuel VFX
Robert Olsson .... matte painter: Hydraulx (as Rob Olsson)
Joshua Ong .... matte painting supervisor: Whiskytree
Michael Orbing .... CG artist: Fuel VFX
Clark Parkhurst .... inferno artist: Lola VFX
Jim Parsons .... compositor: Cinesite
Stuart Partridge .... senior compositor
Chris Payne .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Miriam Pepper .... matchmover: Cinesite
Daniel Pettipher .... production supervisor: Cinesite (as Dan Pettipher)
Long-Hai Pham .... character animator: Hydraulx
Elena Pierides .... technical assistant: Cinesite
John Polyson .... visual effects coordinator: Hydraulx
Steven Quinones-Colon .... lighter: Tippett Studio
Chris Radcliffe .... CG generalist: Hydraulx
John Rader .... CG painter: Tippett Studio
Scott Rader .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Dane Rapaport .... digital compositor
Pimentel A. Raphael .... animation supervisor
Steve Reding .... lighter: Tippett Studio
Gareth Repton .... compositor: Cinesite
Carrie Rishel .... visual effects line producer: Cinesite
Gizmo Rivera .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Gillian Roberts .... head of business development: Cinesite (as Gill Roberts)
Karl Rogovin .... dynamics effects animator: Hydraulx
Jules Roman .... president: Tippett Studio
Campbell Rose .... compositor: Cinesite
Charles Rose .... CG supervisor: Tippett Studio
Jean-Paul Rovela .... lighting technical director: Cinesite
Adam Rowland .... compositor: Cinesite
Alexander Savenko .... senior technical director: Cinesite
Carlo Scaduto .... compositor: Cinesite
Thomas Schelesny .... visual effects supervisor: Tippett Studio
Claude Schitter .... effects technical director: Cinesite
Chad Schott .... digital compositor
Michele Sciolette .... r&d technical director: Cinesite
Shaun Scott .... model & texture artist: Cinesite
Richard Servello .... digital effects artist
Laura Sevilla .... inferno/flame compositor: Hydraulx
Scott Shapiro .... visual effects producer
Andy Simonson .... visual effects coordinator: Look Effects, Inc.
John Sissen .... lead matchmover: Cinesite
Brian Smith .... roto/paint artist: Tippett Studio
John C. Sparks .... visual effects artist
Ross Stansfield .... lighting technical director: Cinesite
Adrian Steel .... technical assistant: Cinesite
James Stone .... model & texture artist: Cinesite
Colin Strause .... visual effects designer: Hydraulx
Greg Strause .... visual effects designer: Hydraulx
Dan Sukiennik .... matchmove artist: Tippett Studio
Jeremiah Sweeney .... inferno artist: Lola VFX
Jeremiah Sweeney .... rotoscope/digital clean-up artist: Hydraulx
Jonathan Sykes .... data operations: cinesite
Mark Tamny .... compositor: Tippett Studio
Mark Tamny .... lighting td
Andranik Taranyan .... digital compositor
Radley Teruel .... sequence supervisor: RotoFactory, Inc.
Kim Tobin .... compositor: Cinesite (as Kim Worrall)
Jon Tojek .... dynamics effects animator: Hydraulx
Shigeharu Tomotoshi .... lighting technician: Hydraulx
Jensen Toms .... lighting technical director: Cinesite
Bart Trickel .... lighter: Tippett Studio
Matthew Trivan .... visual effects artist
Emily Tucker .... matchmove artist: Fuel VFX
Jen Underdahl .... visual effects coordinator
Gert Van Dermeersch .... compositor: Cinesite
Courtney Vanderslice .... executive producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Holger Voss .... senior technical director: Cinesite
Kenneth Voss .... roto/paint artist: Tippett Studio
Rachel Ward .... character animator: Cinesite
Chris Wells .... visual effects supervisor: Hydraulx
Karen A. White .... visual effects editor (as Karen White)
Lisa Wild .... lead crowd technical director: Cinesite (as Jane Lisa Wild)
C. Jerome Williams .... roto/paint artist: Hydraulx (as Jerome Williams)
Jason Williams .... lighting technical director: Cinesite
Keith Wilson .... character animator: Hydraulx
Steven D. Wolff .... roto/paint artist: Hydraulx
Loeng Wong-Savun .... inferno/flame compositor: Hydraulx (as Loeng-Wong Savun)
Kai Woytke .... compositor: Cinesite
Gavin Wright .... previs designer: Proof, Inc.
Yoshiya Yamada .... modeling supervisor: Hydraulx
Dong Yon Kang .... matchmove artist: Tippett Studio
Shuichi Yoshida .... compositing supervisor: RotoFactory, Inc.
Susumu Yukuhiro .... digital matte painter: Whiskytree
Mohand Zennadi .... lighting technical director: Cinesite
Loic Zimmermann .... character artist: Luma Pictures
Ryan Zuttermeister .... associate visual effects producer: Lola Visual Effects
Kate Attwooll .... character animator: Cinesite (uncredited)
Keith Barton .... production support: Cinesite (uncredited)
Michael Baula .... digital artist (uncredited)
Roisin Byrne .... production accountant: Cinesite (uncredited)
Kevin Campbell .... r&d technical director: Cinesite (uncredited)
Chris Clough .... technical assistant: Cinesite (uncredited)
Ed Coy .... digital artist (uncredited)
Matthew D'Angibau .... matchmover: Cinesite (uncredited)
Geoffroy Givry .... digital compositor: Cinesite (uncredited)
Kirk Jung .... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Sun Lee .... matte painter: Hydraulx (uncredited)
Michael Lori .... tracking artist (uncredited)
Thomas Mathai .... data manager (uncredited)
Nakia McGlynn .... lighting technical director: Cinesite (uncredited)
Ephraim Mwakandu .... compositor: Cinesite (uncredited)
Chris Paizis .... matchmove supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Arnaud Pecqueur .... model & texture artist: Cinesite (uncredited)
Christian Perschky .... technical assistant: Cinesite (uncredited)
Thomas Rosseter .... digital compositor (uncredited)
Toshihiro Sakamaki .... modeler: Asylum (uncredited)
Richard Skelton .... matchmove & layout artist: Fuel VFX (uncredited)
Andrew Taylor .... cg artist: Fuel VFX (uncredited)
Micole Toyloy .... rotoscope artist (uncredited)
Kyle Ware .... visual effects coordinator (uncredited)
Kevin Wheatley .... r&d technical director: Cinesite (uncredited)
Royston Willcocks .... model & texture artist: Cinesite (uncredited)
Anthony Zwartouw .... model & texture artist: Cinesite (uncredited)
 
Stunts
Bradley James Allan .... fight choregrapher (as Brad Allan)
Joey Anaya .... stunts
Joni Avery .... stunts
Bob Brown .... additional stunt coordinator (as Robert Brown)
Richard Bucher .... stunt double: "Skeeter"
Anthony Centonze .... stunts
Alex Chansky .... stunt double: "Skeeter"
Brian Patrick Collins .... stunts (as Brian Collins)
Alex Daniels .... stunts
Darrell Davis .... stunts
Kevin Derr .... stunts
J. Mark Donaldson .... stunts
Thomas DuPont .... stunts (as Tom DuPont)
Andy Dylan .... stunt double: "Kendall"
Wade Eastwood .... stunt coordinator (as Wade L. Eastwood)
Norman Epperson .... precision driver
Jon H. Epstein .... stunts (as Jon Epstein)
Roel Failma .... stunts
Dane Farwell .... stunts
Colin Follenweider .... stunt double: "Kendall"
Bryan Friday .... stunt double: "Skeeter"
Tanner Gill .... stunts
Mark Ginther .... stunts
Gary Guercio .... stunts
Nick Hermz .... stunts
Lisa Hoyle .... stunt double: "Jill"
Dennis Keiffer .... stunts
Martin Klebba .... stunts
Mark Kubr .... stunts
Shawn Lane .... stunt double: Adam Sandler
Jake Lombard .... stunt rigger
William Morts .... stunts
Caryn Mower .... stunts
Brian Oerly .... stunts
Eddie Perez .... stunts
Greg Reynolds .... stunts
Scotty Richards .... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Con Schell .... stunts
Wesley Scott .... stunt double: "Skeeter"
Michelle Sebek .... stunt double: "Violet"
Larry M. Shorts .... stunts (as Larry Shorts)
Cody Smith .... stunts
Scott Sproule .... stunts
John Stoneham Jr. .... stunt performer
Monty Stuart .... stunt double: "Skeeter"
Justin Sundquist .... stunts
Tierre Turner .... stunts
Garrett Warren .... fight choreographer
Randy Beckman .... stunts (uncredited)
Jake Brake .... stunt rigger (uncredited)
Steve DeCastro .... stunt performer (uncredited)
Arturo Dickey .... stunt rigger (uncredited)
Arturo Dickey .... utility stunts (uncredited)
Gary Dionne .... utility stunts (uncredited)
Paul Eliopoulos .... stunt coordinator (uncredited)
Brent Fletcher .... stunt driver (uncredited)
Mickey Giacomazzi .... stunt performer (uncredited)
Sean Graham .... stunts (uncredited)
Alex Huynh .... utility stunts (uncredited)
Linda Jewell .... utility stunts (uncredited)
Matt Jordon .... stunts (uncredited)
Hubie Kerns Jr. .... stunts (uncredited)
Ed McDermott II .... precision driver (uncredited)
Andy Owen .... utility stunts (uncredited)
Mark Rayner .... stunts (uncredited)
Dave Van Zeyl .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Tyler Anderson .... rigging electrician
Michael Bauman .... chief lighting technician
Tracy Bennett .... still photographer
John Beran .... rigging key grip
Hans Bjerno .... aerial director of photography
Kirk Bloom .... second assistant camera
Marek Bojsza .... lighting technician
Mike Bonnaud .... best boy set lighting
Chuck Brown .... dolly grip: second unit (as Charles Brown)
Kevin Brown .... lighting technician
Frank Buono .... camera operator: doggicam
Jerry G. Callaway .... camera operator: second unit (as Jerry Callaway)
Mark Carlile .... lighting technician
Ryan Carnahan .... grip
Nelson A. Castillo .... light balloon technician
Greg Chmura .... balloon light technician
Jason Cox .... set videographer (as Jason M. Cox)
Thomas M. Dangcil .... lighting technician
Donald D. Davidson .... lighting technician
Douglas A. Degrazzio .... digital imaging technician
Ryan DeGrazzio .... camera utility
Ryan DeGrazzio .... second assistant camera
Sean Devine .... dolly grip
David E. Diano .... camera operator (as David Diano)
Tulio Duenas .... second assistant camera
Brad Edmiston .... first assistant camera
Jason Ellson .... camera operator: second unit
Michael FitzMaurice .... camera operator
Matt Fortlage .... second assistant camera
Cory Geryak .... chief lighting technician
Jon Gilson .... gaffer: second unit
Alan Gitlin .... digital imaging technician: second unit
Peter Graf .... rf technician
Michael Guthrie .... best boy grip: second unit (as Mike Guthrie)
Jay Hardie .... assistant camera: second unit
Robert Hatfield .... digital imaging technician: second unit (as Bobby Hatfield)
Ami Howard .... camera loader
John Janusek .... key grip
Horace Jordan .... camera operator
Lawrence Karman .... additional steadicam operator
David Katz .... video assist operator
Matt Kubas .... rigging electrician
Damon Liebowitz .... electrician
Michael Listorti .... dolly grip (as Michael E. Listorti)
David Luckenbach .... camera operator
Michael Lyon .... lighting technician
Diego Mariscal .... grip
Aaron Marquette .... additional second assistant camera
Joe Martens .... best boy set lighting: second unit
Byron McCulloch .... rigging grip
Markus Mentzer .... assistant camera: second unit
Richard Merryman .... camera operator: second unit
Ryan Nelson .... grip
Daniel Nichols .... camera operator: second unit
Brian S. Osmond .... camera operator
Ray Patrick .... libra head technician
William 'Bear' Paul .... key grip: second unit (as William Paul)
Brandon Ponticelle .... second assistant camera
Brandon Ponticelle .... second assistant camera: second unit
Joe A. Ponticelle .... first assistant camera: second unit (as Joe Ponticelle)
Norbert F. Quiban .... rigging electrician
Tony Rivetti Jr. .... additional still photographer
Tony Rivetti .... first assistant camera: second unit
Mark Santoni .... first assistant camera: second unit
John Savedra .... lighting technician
Michael J. Schwartz .... lighting technician
Dean Semler .... director of photography: second unit
Jay Sheveck .... libra technician
John P. Shine .... best boy grip
Jeffrey P. Soderberg .... chief rigging electrician
Kevin Tiesiera .... lighting balloon technician
Michael Tolochko .... lighting technician
Karl Vindler .... video assist operator
Roger Wall .... second assistant camera: second unit
Michael D. Weldon .... first assistant camera (as Michael Weldon)
Michael Witczak .... lighting technician
Stephen Wong .... first assistant camera: second unit (as Steve Wong)
Brian Woronec .... lighting technician
Marc Wostak .... rigging electric
John Young .... first assistant camera
William DiCenso .... rf technician (uncredited)
Michael E. Jacobson .... set videographer: second unit (uncredited)
David Richert .... camera operator (uncredited)
 
Animation Department
Joseph Kim .... animator: fuel
Cat Rowe .... digital color assistant (as Kat Rowe)
 
Casting Department
Maryellen Aviano .... background casting
Renee Henry .... casting intern
Melissa Kostenbauder .... casting assistant
Jeremy Rich .... casting associate
Karen Wood .... extras casting
Sarah Grace Johnson .... casting intern (uncredited)
Jessica Munks .... casting intern (uncredited)
Jeni Thornell .... extras casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Tanis Alexander .... costume assistant
Melissa Binder .... key textile artist / dyer
Paul Black .... costume assistant
Phillip Boutte Jr. .... costume illustrator
Corey Bronson .... costumer
Leslie Brown .... costumer: Mr. Sandler
Clint Bryant .... leather costume fabricator
Nanrose Buchman .... costume supervisor
William A. Campbell .... costumer (as William Campbell)
Eden Clark Coblenz .... costumer (as Eden Coblenz)
Cheryl Cravedi .... costumer
Allison Harvey .... costume assistant
Demetricus Holloway .... costumer
Mary Iannelli .... assistant costume designer
Shanna Knecht .... additional assistant costume designer
Jennifer Lax .... costume supervisor
Noel Leonard .... costumer
Reiko Porter .... costumer: second unit
Dana Rosenberg .... costumer
Nancy Smytka .... costumer: second unit
Ginger Anglin-Cervantes .... costumer (uncredited)
Kathleen Russo .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
John Bartnicki .... editorial production assistant
Steve Bowen .... digital film colorist
Aaron Brock .... first assistant
Eileen Godoy .... digital intermediate producer
Sarah Lucky .... assistant editor
Greg Parsons .... additional editor
Amy Pawlowski .... digital intermediate editor
Keith Ponschock .... dailies assistant
Dylan Quirt .... second assistant editor
Stephen Shapiro .... first assistant editor
Jim Passon .... color timer (uncredited)
Joe Zappia .... editorial assistant (uncredited)
 
Music Department
Brooks Arthur .... music supervisor
Bryan Bonwell .... associate music supervisor
David Butterworth .... orchestrator
Tony Clarke .... composer: additional music
Richard Cooper .... additional music recordist
Rupert Coulson .... additional music recordist
Kevin Crehan .... music editor
Christian Davis .... composer's assistant
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor
Michael Dilbeck .... music supervisor
George Doering .... musician
Rick Fleishman .... music coordinator
J.J. George .... supervising music editor
Kevin Globerman .... digital workstation operator
Daryl Griffith .... orchestrator
Isobel Griffiths .... vocal contractor
Betsy Hammer .... associate music supervisor
Alastair King .... orchestrator
Tom Kramer .... temp music editor
Chet Leonard .... music playback operator
Katia Lewin Jablonsky .... additional music recordist (as Katia Lewin)
Dominic Lewis .... booth reader
Frank Macchia .... music preparation
Bradley Miles .... orchestrator
Mike Nowak .... conductor (as Michael Nowak)
Jenny O'Grady .... choir master
Peter Rotter .... orchestra contractor
Andrew Shulman .... musician
James Thatcher .... musician: french horn
Booker White .... music preparation
Christopher Willis .... composer: additional music
Christopher Willis .... musician: piano
Nick Wollage .... score mixer
Nick Wollage .... score recordist
Monica Zierhut .... score supervisor
Bradley Farmer .... assistant to orchestrator (uncredited)
 
Transportation Department
Ronald Augustus .... production van driver
Michael W. Broomer .... driver
Mark Brown .... driver: production van
Daniel Canamar .... transportation dispatcher
Robert C. Cawley .... driver
James D. D'Amico .... transportation captain
Ken Farnell .... transportation
Chris Gorden .... picture car coordinator
Teresa Haney .... transportation
Stan Mataele .... driver
Michael Menapace .... transportation coordinator
James Nordberg .... transportation
Yvette Peterson .... driver
Juan J. Rodriguez .... transportation captain (as Juan Rodriguez)
Richard C. Ryan .... transportation captain: second unit
Lin C. Smith .... driver
Brian Stackhouse .... driver
Keegan Zall .... driver: cast
 
Other crew
Matthew Joseph Adams .... production staff
Ellen Adolph .... production accountant
Tanis Alexander .... production assistant
Jason Astor .... production assistant
Gloria Winship Ayon .... horse wrangler
Gali Barak .... production assistant
Vanessa Bendetti .... clearances
Steve Berens .... animal coordinator
Steve Berens .... head trainer
Tina Berens .... animal trainer
Jared Bierylo .... production assistant (as J. Ubuntu Bierylo)
Scott Bigbee .... location scout
Paul Black .... production assistant
Diane Branigan .... animal trainer
Megan Brown .... second assistant accountant (as Megan Brown)
Marc Brunswick .... assistant: Ms. Sanderlin
Simon Cassels .... title designer
Nick Clark .... assistant to cast
Anna L. Coats .... key assistant location manager
Deborah A. Cornett .... payroll accountant
Tuesday Cowburn .... animal trainer
Jeanie Daniels .... post-production accountant
Lorenzo dela Rosa .... production assistant
J.D. Donaruma .... assistant: Mr. Sandler
Manrico Erasmi .... production assistant
Cassandra Federman .... production assistant (as Cassandra Waterman)
W. Harry Fortuna .... assistant location manager (as William Harry Fortuna)
Rob Frank .... location manager (as Robert S. Frank)
Larry 'Lenny' Friedman .... production assistant (as Larry Friedman)
Matthew Gabler .... medic
Fred Gabrielli .... chef
Trevor George-Fowler .... horse rider
Mario Gilbert .... key assistant location manager (as Mario A. Gilbert)
Oscar Gonzalez .... chef
Rhona Gordon .... studio teacher
Marcy Guiragossian .... extras production assistant: Calistoga
Chris Hill .... video/computer playback
Jeffrey A. Hunter .... asst. location manager
Dominique Jaramillo .... medic
Derek Johnson .... stand-in: Russell Brand
Nancy Karlin .... script supervisor
Jeff Ketcham .... assistant to production (as Jeffrey Ketcham)
Sunja Knapp .... assistant: Mr. Shankman
Tom Kuljurgis .... assistant: Ms. Gibgot
Tom Lackey .... location scout
Ashley Lamont .... production secretary
Eloy Lara .... set medic
Nito Larioza .... Polynesian choreographer
William Lawrence .... title designer
Heidi Lewis .... second assistant accountant (as Heidi G. Lewis)
Courtney M. Lovell .... production assistant
Emilie Maison .... press attache france
Steve Martin .... rigging medic
Dave McComb .... first assist accountant
Kristi McConnell .... construction accountant
Michael Medina .... animal trainer
Tony Meister .... title designer
Tracey Merkle .... script supervisor: second unit
Matt Modica .... set production assistant: second unit
Michael D. Morris .... animal trainer
Brian E. Murphy .... assistant: Mr. Giarraputo (as Brian Murphy)
Holly Murray .... assistant: Mr. Gunn (as Holly C. Murray)
Jason Neudecker .... set production assistant: second unit
Travis Nicols .... production assistant (as Travis Nichols)
Danny O'Brien .... assistant: Mr. Shankman
Chris O'Falt .... assistant: Mr. Herlihy
Harley Pasternak .... fitness trainer
Robert Paulsen .... key assistant location manager
Jennifer Perkins .... assistant: Mr. Sandler
Cindy Pinzon .... production assistant
Kate Chase Pitzarella .... location coordinator (as Kate Chase)
Francis Pollara .... production assistant
Jeff 'Doc' Porter .... set medic (as Jeffrey Porter)
Aurora Ann Quinones .... production assistant (as Aurora Quinones)
Jacoby K. Radcliff .... craft service (as Jacoby Radcliff)
John Radcliff .... production assistant (as Johnny Radcliff)
Shane Ralston .... stand-in: Mr. Sandler
Sandy Reed .... assistant craft service
Angie Ryan .... second assistant accountant
Sharon Sacks .... studio teacher
Loriel Samaras .... set production assistant
Tammy Sandler .... unit publicist
Will Sandoval .... production assistant
Anneke Scott .... production assistant
Charlie Scott .... craft service
Clifford Scott .... craft service
Emily Seaman .... photo double: Laura Ann Kesling
Erin Shelley .... animal trainer
Rhonda Sherman .... studio teacher
Bret Slater .... assistant: Garrett Grant
Alison R. Smith .... animal trainer (as Alison Smith)
Cody Smith .... animal trainer
Rita Smith .... production secretary
Kori Sparks .... production assistant: additional photography
Tabitha Spencer .... production assistant
Jen Stirling .... production assistant
Jason Stowell .... assistant location manager
Jeremy Tate .... assistant: Mr. Giarraputo
Gretel Twombly .... production coordinator
Michael P. Twombly .... assistant production coordinator
Elijah Waltz .... photo double: Jonathan Morgan Heit
Zachary Woodlee .... choreographer
Peter Woods .... production assistant
Donald E. Wygal .... production coordinator: second unit
Joy Yaholkovsky .... assistant payroll
Judith Babcock .... technical supervisor: dailies (uncredited)
Leann Bankowski .... stand-in: Jonathan Morgan Heit (uncredited)
Katherine Grace .... layout board (uncredited)
Jeff Miller .... production assistant (uncredited)
Jessica Pennington .... adr loop group (uncredited)
 
Thanks
Joan Aquado .... the producers wish to thank
Aurora Astoria .... the producers wish to thank
Tasha Day .... the producers wish to thank
Vee Gomez .... the producers wish to thank
Ralph Helmick .... the producers wish to thank
Pat Krueger .... the producers wish to thank
Rosella Locatelli .... the producers wish to thank
Lance McKee .... the producers wish to thank
Benita Miller .... the producers wish to thank
LeRoy Neiman .... the producers wish to thank
John Outterbridge .... the producers wish to thank
Ariel Penn .... the producers wish to thank
Wendy Petznick .... the producers wish to thank
Katy Ruff .... the producers wish to thank
Darryl Sattui .... the producers wish to thank
Stu Schechter .... the producers wish to thank (as Stuart Schechter)
Jody Strong .... the producers wish to thank
Andrew Witherspoon .... the producers wish to thank (as Andy Witherspoon)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for some mild rude humor and mild language
Runtime:
99 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
Violet Nottingham (Teresa Palmer) is a spoof of Paris Hilton. Both are daughters of hotel owners who are always parting and being chased by the media and paparazzi in their daily basis.See more »
Goofs:
Errors made by characters (possibly deliberate errors by the filmmakers): Near the beginning of the movie when Skeeter goes to his sister's house for her daughter Bobbi's birthday, Skeeter mistakes Patrick to be Bobbi, presumably due to the "boyish" sounding name. However when Wendy's best friend Jill shows up and is talking to Skeeter outside of the house, the present she has with her is wrapped in very "boyish" wrapping paper with basketballs and footballs all over it.See more »
Quotes:
Skeeter Bronson:Happy birthday there, Bobbi.
Patrick:I'm Patrick. She's Bobbi.
Skeeter Bronson:Oh, my bad. Got you a little something. Happy birthday, Bobbi. Here you go. Picked it up at the hotel.
See more »
Soundtrack:
I Can Hear MusicSee more »

FAQ

How much sex, violence, and profanity are in this movie?
Is "Bedtime Stories" based on a book?
Is this movie related to "Inkheart"?
See more »
62 out of 106 people found the following review useful.
"Bedtime Stories" is NO bedtime story!, 8 January 2009
Author: Mihnea the Pitbull from Romania

I was expecting another tacky platitude, similar to the unwatchable "Mr. Magorium's Wonder Emporium", the unacceptable "Night at the Museum", the sugary "Charlotte's Web", and sundry other brainless and uninspired productions of the recent years which seem to bank on the medieval idea that children would be some gullible half-morons willing to swallow even the most awkward smoke-and-shadows games... Well, NO! "Bedtime Stories" is NO bedtime story - it's not meant to put anyone to stuporous sleep, being instead witty, energizing and fully enjoyable! The script is intelligent, with a solid structure and flexible articulations, and the directing, more than adequate: precise to a point, expressive, spirited and brilliant. In many senses, it reminded me the well-being that I've always been owing to the Zemeckis' "Back to the Future" trilogy: a movie that simply makes you feel full of buoyancy! I hate such politically correct (read: efficiently brainwashing) labels as "family movies", so I state it clearly: it's a good movie for children of all ages - from 3 to 83!

Was the above review useful to you?
See more (107 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Bedtime Stories (2008)
Recent Posts (updated daily)User
Sequel htetzawrocks
Hang on - kids who DON'T want their school demolished? blaircam
What happened at the end? (spoilers) BabyCharmander
Sandler made a bad decision with this movie B-alan-ce
Rob Schneider Pickpocket Scene shorbe
Horrible. Just simply horrible. markmcc-1
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events The Innocents Rat It's Easier for a Camel... The Hangover
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Comedy section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.