Edit
The Black Waters of Echo's Pond (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Gabriel Bologna

Writing Credits (in alphabetical order)  

Michael Berenson ... (writer)
Gabriel Bologna ... (writer)
Sean Clark ... (writer)

Cast (in credits order)  

...
...
Kathy
...
Charles
...
Rick
...
Josh
...
Veronique
...
Anton
...
Renee
...
Erica
...
Trent
...
Robert
...
Danny
...
Florence
...
Niegel
...
Clint
...
The Butler
...
Inn Keeper
Julie Stensland ...
The maid #1
...
Thomas
...
Nicholas
...
The Pan
Create a character page for: ?

Produced by 

Nitsa Benchetrit ... associate producer
Bill Chamberlain ... executive producer
Sean Clark ... associate producer
Arcadiy Golubovich ... executive producer
Jason Loughridge ... producer
Raymond J. Markovich ... producer
Olga Mirimskaya ... executive producer
Robert Patrick ... executive producer
Christopher Pavlick ... line producer
Michael Shahoud ... associate producer
Rick Spalla ... co-producer

Music by 

Harry Manfredini

Cinematography by 

Massimo Zeri

Film Editing by 

Andrew Cohen
Michael Spencer

Casting By 

Corbin Bronson

Production Design by 

Michael Fitzgerald
Samson Kellman

Art Direction by 

Lisa Marinaccio
Emilio Ramirez

Costume Design by 

Brie Harris

Makeup Department 

Isabel Andrea Bucsa ... makeup artist
Thom Cammer ... makeup department head
Ayla Dew ... key makeup artist
Saul Gallegos ... special makeup effects artist
Adrienne Lynn ... key makeup artist (as Adrienne Booth)
Patrick Magee ... special makeup effects supervisor
Candace Miller ... makeup artist: additional photography
Galaxy San Juan ... makeup artist: additional photography
Nikki Smith ... special makeup effects assistant
Susan Stepanian ... makeup artist: additional photography

Second Unit Director or Assistant Director 

Joseph Gatto ... first assistant director: second unit / second second assistant director
Reginald Hunter ... first assistant director
Thomas E. Nicholson ... first assistant director: second unit / second assistant director
Mandi Reno ... second assistant director
Rick Spalla ... second unit director

Art Department 

Marina Abramyan ... set dresser
Barry Boen ... carpenter
Rodrigo Cabral ... property master
Casey Dzierlenga ... painter
Alyssa Hill ... set dresser
Alexander G. Lyle IV ... carpenter
Laura Mazza ... scenic painter
Shawn McKinney ... assistant art director
Vanessa Valore ... muralist
Alexander Wallmark ... carpenter

Sound Department 

Lorita de la Cerna ... foley mixer: editor
Estuardo Galvez ... boom operator: second unit
Vincent Guisetti ... foley artist
Matthew Kallen ... mix technician
Jennifer Ricciardi ... dialogue editor / sound mixer
Mohamad H. Salamy ... dialogue editor / foley editor / foley recordist / sound effects editor
Dylan Showalter ... boom operator
Chris Trueman ... boom operator / sound mixer: second unit
Steve Yeaman ... adr recordist / dialogue editor / re-recording mixer / sound designer / sound supervisor

Special Effects by 

Matthew Bolton ... special effects supervisor
Benjamin Brugger ... special effects assistant
Peter W. Clarke ... special effects makeup (as Peter Clarke)
Kizuku Kitano ... special effects crew
Shawn McKinney ... board game fabricator
Michael Valenzuela ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Adam Fanton ... visual effects supervisor
Darren Fanton ... visual effects supervisor

Stunts 

Tico Clark ... stunt double
Rob Filson ... stunts
Jasi Cotton Lanier ... stunt double
Tom Proctor ... stunts
Dustin Stonebrook ... stunt rigger
Josh Tessier ... stunts
Michael Valenzuela ... stunt coordinator
David Chan Cordeiro ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Brandon Alperin ... electrician: second unit
Aldo Antonelli ... director of photography: second unit
Jake Avignone ... Steadicam operator
Mathew A. Calonica ... grip
Sydney Cavanaugh-Pellow ... assistant camera
Chris D. Chapman ... dolly grip
David F. Clark ... assistant camera
Jeff Conrad ... electrician
Halsey D. Corbin ... best boy electric (as Halsey D. 'Pigpen' Corbin)
Justin DeNino ... gaffer: green screen
Brian Deutsch ... key grip
David Duet ... electrician
Rob Exner ... additional best boy grip
Robert Head ... additional best boy grip
Dan Hickey ... electrician
Tom Hunt ... grip
Guy Livneh ... director of photography: additional photography
Dan Masciarelli ... assistant camera
David Navarro ... gaffer
Jeff Nolde ... first assistant camera
Dennis Noyes ... second assistant camera
Lucio Olivieri ... camera operator
Michael Orr ... best boy grip and second unit key grip
Mickey Peterson ... electrician
Neil G. Phillips ... grip
Troy Rice ... electrian
Loren Savitsky ... additional gaffer: second unit
Eric 'The dude' Schmidt ... electrician
Kevin G. Shipley ... grip
J. Aaron Stinde ... grip
Bas Tiele ... first assistant camera
Paul Wittenberger ... electrician
John Zivelonghi ... additional gaffer: second unit / best boy electric

Editorial Department 

Steve Johnson ... colorist
Jason Loughridge ... post supervisor
Gerald Nott ... first assistant editor
Mabon Sofer ... assistant editor
Dana Sustin ... assistant editor

Music Department 

Kent Holmes ... composer: additional music
Jerry Lambert ... music engineer
Mohamad H. Salamy ... music editor

Transportation Department 

Kelvin Clemente ... driver
Thomas B. Cook ... driver: honeywagon
Paulie DiCocco III ... transportation coordinator
Jesse Grillo ... driver
Alyssa Guzman ... driver: cast
Eric Hersh ... picture car coordinator
Edward Jance ... driver
Mike L. Jones ... transportation captain
Josh Sarfaty ... driver
Johnny Vatale ... driver

Other crew 

Christian Ford ... office production assistant
Brian D. Fox ... marketing
Cheryl Johnson ... production coordinator
Paul Mastroianni ... assistant to director
Thomas E. Nicholson ... production coordinator
Bruce Resnik ... script supervisor

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page