IMDb > Robin Hood (2010)
Robin Hood
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Robin Hood (2010) More at IMDbPro »

Photos (See all 106 | slideshow) Videos (see all 25)
Robin Hood -- The story of an archer in the army of Richard Coeur de Lion who fights against the Norman invaders and becomes the legendary hero known as Robin Hood.
Robin Hood -- Clip: The Sheriff of Nottingham
Robin Hood -- A look at the making of Robin Hood.
Robin Hood -- Interview: Russell Crowe "On the cast"
Robin Hood -- Robin Hood: Official Super Bowl Spot

Overview

User Rating:
6.7/10   178,379 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 161% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Brian Helgeland (screenplay)
Brian Helgeland (story) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Robin Hood on IMDbPro.
Release Date:
14 May 2010 (USA) See more »
Tagline:
The untold story behind the legend. See more »
Plot:
In 13th century England, Robin and his band of marauders confront corruption in a local village and lead an uprising against the crown that will forever alter the balance of world power. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 14 nominations See more »
NewsDesk:
(561 articles)
User Reviews:
Solid, but not great See more (536 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Russell Crowe ... Robin Longstride

Cate Blanchett ... Marion Loxley

Max von Sydow ... Sir Walter Loxley

William Hurt ... William Marshal

Mark Strong ... Godfrey

Oscar Isaac ... Prince John

Danny Huston ... King Richard the Lionheart

Eileen Atkins ... Eleanor of Aquitaine

Mark Addy ... Friar Tuck

Matthew Macfadyen ... Sheriff of Nottingham

Kevin Durand ... Little John

Scott Grimes ... Will Scarlet

Alan Doyle ... Allan A'Dayle

Douglas Hodge ... Sir Robert Loxley

Léa Seydoux ... Isabella of Angoulême

Jonathan Zaccaï ... King Philip of France

Robert Pugh ... Baron Baldwin

Gerard McSorley ... Baron Fitzrobert

Velibor Topic ... Belvedere
Ciaran Flynn ... Loop

Simon McBurney ... Father Tancred
Denise Gough ... Village Mother
John Nicholas ... Farmer Paul
Thomas Arnold ... Captain of the Royal Barge
Pip Carter ... Royal Equery

Mark Lewis Jones ... Stone Mason Longstride

Bronson Webb ... Jimoen

Denis Ménochet ... Adhemar (as Denis Menochet)
Jamie Beamish ... Church Deacon
John Atterbury ... Exchequer

Luke Evans ... Sheriff's Thug
Roy Holder ... Gaffer Tom

Mark Ryder ... Baron Baldwin's Grandson (as Mark David)
Ruby Bentall ... Margaret Walter's Maid

Ned Dennehy ... Sentinel
Nicolas Simon ... Slovenly French Cook
Lisa Millett ... Walter's Cook

Stuart Martin ... Messenger

Jessica Raine ... Princess Isabel of Gloucester

Steve Evets ... Ragged Messenger
Eric Rulliat ... Ruffian
Abraham Belaga ... King Philip's Aide
Jack Downham ... Young Robin

Richard Riddell ... Sentry
David Bertrand ... French Captain

Arthur Darvill ... Groom

Giannina Facio ... Lady-in-Waiting
Hannah Barrie ... Woman at Bog
Lee Battle ... Soldier Boy

Nicky Bell ... Soldier Two

Andrea Ware ... Little John's Wench
John O'Toole ... Tom the Pig Man

Ralph Ineson ... Northerner (as Ralph Inneson)
Zuriel De Peslouan ... French Informant

Jake Curran ... Distinctive Man
Samuel Dupuy ... French Flagship Captain
Nick Lucas ... Justiciar
Alan Charlesworth ... Cardinal Roger
Lothaire Gerard ... French Boy
Mat Laroche ... Laughing French Soldier
Chris Jared ... Equerry
Joseph Hamilton ... Feral Child
James Hamilton ... Feral Child
James Burrows ... Feral Child
Danny Clarke ... Feral Child
Tom Blyth ... Feral Child
rest of cast listed alphabetically:

Stephen Armourae ... French Lord (uncredited)

Lasco Atkins ... Castle worker (uncredited)

Jason Beeston ... French Soldier (uncredited)
Vic Blickem ... Monk (uncredited)
Jack Butler ... Extra (uncredited)
Andy Callaghan ... Principle Archer (uncredited)
Jamie Clark ... Palace Guard (uncredited)
Jason Collins ... Peasant (uncredited)

Samara Couri ... Villager (uncredited)
Nicholas Crum ... Sapper (uncredited)
James Currie ... Archer (uncredited)
Ray Donn ... Priest (uncredited)
Alison Faith ... Nottingham Villager (uncredited)
James Fiddy ... Nobleman (uncredited)
Neil Findlater ... English Longbowman / Baron (uncredited)
Joe Golby ... Archer (uncredited)
Kas Graham ... Archer (uncredited)
Lloyd Handley ... English Archer (uncredited)

Jane Hardcastle ... Wench Dancing (uncredited)
Warren Harrington ... Archer (uncredited)

Lee Nicholas Harris ... Archer (uncredited)
Peter Holyoake ... Sapper (uncredited)
Russell Honeywell ... Archer (uncredited)
Steven Hopwood ... Amputee Villager (uncredited)
Jimi James ... Baron's Northern Army Soldier (uncredited)

Michael Koltes ... Tax Collector (uncredited)
Lucy La Vey ... Village Girl (uncredited)
Jean-Christophe Leger ... Soldier (uncredited)
Teresa Mahoney ... Whore (uncredited)

Jo Marriott ... Friar Tuck's Wench (uncredited)
Adam Martin ... Philip II of France's Servant (uncredited)

João Costa Menezes ... Archer (uncredited)
Robert Harrison O'Neil ... Archer (uncredited)
Sarah Jane O'Neill ... Nottingham Villager / Londoner (uncredited)
Michael St Omer ... Sapper (uncredited)

Marcus Payne ... English Soldier (uncredited)

James Payton ... King's Physician (uncredited)

Fleur Poad ... Wench Dancer (uncredited)
Robert Roman Ratajczak ... Royal Archer (uncredited)
Kirsty Seager ... Villager (uncredited)

Geoff Searle ... Royal Archer (uncredited)

Mark Shrimpton ... Baron's Northern Army Soldier (uncredited)

Jesse James Sims ... Archer (uncredited)
Jack Steele ... Archer (uncredited)
Simon Steggall ... Dock Worker (uncredited)
Paul Stockman ... Blacksmith (uncredited)

Ryan Stuart ... French Soldier (uncredited)
Matt Tyzack ... English Pike Man (uncredited)

Umit Ulgen ... Archer (uncredited)

Martin Walker ... Palace Guard (uncredited)
Harvey Walsh ... Village boy (uncredited)

Christian Wolf-La'Moy ... English Longbow Archer (uncredited)

Directed by
Ridley Scott 
 
Writing credits
(WGA)
Brian Helgeland (screenplay)

Brian Helgeland (story) and
Ethan Reiff (story) &
Cyrus Voris (story)

Produced by
Michael Costigan .... executive producer
Russell Crowe .... producer
Michael Ellenberg .... co-executive producer
Brian Grazer .... producer
Ryan Kavanaugh .... executive producer
Nikolas Korda .... co-producer
Keith Rodger .... associate producer
Charles J.D. Schlissel .... executive producer
Ridley Scott .... producer
James Whitaker .... executive producer (as Jim Whitaker)
 
Original Music by
Marc Streitenfeld 
 
Cinematography by
John Mathieson 
 
Film Editing by
Pietro Scalia 
 
Casting by
Jina Jay 
 
Production Design by
Arthur Max 
 
Art Direction by
David Allday (senior art director)
Alex Cameron 
Anthony Caron-Delion 
Ray Chan (senior art director)
Marc Homes 
John King (supervising art director)
Adam O'Neill 
Matthew Robinson 
Mike Stallion 
Tom Still 
Mark Swain 
Remo Tozzi 
Karen Wakefield (senior art director)
 
Set Decoration by
Sonja Klaus 
 
Costume Design by
Janty Yates 
 
Makeup Department
Kevin Alexander .... hair designer
Candice Banks .... hairdresser
Nicola Buck .... crowd makeup artist
Sophia Burnage .... crowd makeup
Amy Byrne .... hairstylist
Leanne Cable .... crowd makeup trainee: dailies
Maria Cork .... prosthetics technician
Catherine Davies .... hairdresser
Paul Engelen .... makeup designer
Rita Fekete .... make up artist: crowd
Wendy Kemp Forbes .... hair supervisor: second unit
Lesley Hamon .... makeup artist
Colin Jackman .... sculptor
Suzanne Jansen .... makeup artist
Suzanne Jansen .... makeup artist: crowd
Sophia Knight .... hair stylist: crowd
Bob Kretschmer .... wig maker
Melissa Lackersteen .... makeup artist
Rebecca Lafford .... makeup artist: Ms. Blanchett
Laura Lilley .... makeup artist: crowd
Jane Logan .... daily hair stylist
Chris Lyons .... special effects teeth
Kate May .... crowd makeup trainee: dailies
Nuria Mbomio .... hair stylist: crowd
Dhruve Patel .... contact lens effects consultant
Nina Pratley .... crowd makeup trainee: dailies
Robin Pritchard .... special makeup effects artist
Nikita Rae .... hairstylist: crowd
Clare Ramsey .... makeup artist
Gemma Richards .... makeup artist
Stephen Rose .... key crowd hair supervisor
Alex Rouse .... wigmaker
Sophie Slotover .... hair stylist: crowd
Rachael Speke .... hair dailies
Tracey Wells .... hair dresser: Ms. Blanchett
David White .... prosthetic effects designer
Julia Wilson .... crowd makeup artist
Claire Matthews .... make up artist: crowd (uncredited)
Sian Turner .... makeup artist (uncredited)
Josh Weston .... special makeup effects artist (uncredited)
Julie Wright .... prosthetic make up artist (uncredited)
 
Production Management
Teresa Kelly .... post-production supervisor
Nikolas Korda .... unit production manager
Siobhan Lyons .... production manager: second unit
Hermione Ninnim .... production manager
Sean T. Stratton .... post production executive (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Matthew Baker .... key second assistant director
Tom Browne .... third assistant director: second unit
Dan Channing-Williams .... daily assistant director
William Dodds .... second assistant director: second unit
Clare Glass .... third assistant director
Robert Grayson .... first assistant director: second unit
Barney Hughes .... third assistant director
Sid Karne .... daily third assistant director
Max Keene .... first assistant director
James McGrady .... co-third assistant director
Danny McGrath .... second assistant director
Terry McShane .... additional third assistant director
Michael Michael .... second assistant director: crowd
Tom Mulberge .... additional third assistant director
Jae-sung Oh .... crowd third assistant director: second unit
David Pinkus .... co-second assistant director: crowd
Sarah Jean Selway .... co-third assistant director: base camp (as Sarah Brand)
Rory Shaw .... daily third assistant director
Alexander Witt .... second unit director
 
Art Department
Alex Aitken .... plasterer
Hideki Arichi .... set designer
Giles Asbury .... storyboard artist
Jim Barr .... assistant art director
Mat Bergel .... stand-by props: second unit
Andrew Betts .... carpenter
Lee Biggs .... carpenter
Graham Bishop .... production buyer
Joe Bovington .... stagehand
Guy Bradley .... assistant art director
Anna Bregman .... draughtsman
Toby Britton .... set designer
Thomas Brown .... assistant art director
Paul Bufton .... dressing props
Rob Cameron .... assistant set decorator
Tristan Carlisle-Kitz .... chargehand stand-by props: second unit
Oliver Carroll .... concept artist
Joe Cassar .... carpenter
Tina Charad .... equine dressing coordinator
Tina Charad .... equine tack designer
Dean Clegg .... set designer
Liz Colbert .... assistant graphic artist
Kelvin Cook .... dressing props
Will Coubrough .... draughtsman
Jordan Crockett .... standby art director
Laura Davison .... construction coordinator/buyer
Gary Dawson .... dressing props
Wayne Day .... hod carpenter
Gina De Ferrer .... art department researcher
Paul Dennis .... greensman
Billy Edwards .... chargehand stand-by props
Luke Edwards .... set decorating assistant
Scott Elms .... carpenter
Scott Elms .... carpenter: set decorating
Lucy Eyre .... assistant buyer
Laurent Ferrie .... drapesman
Claire Fleming .... art department assistant: dailies
Hugh Fottrell .... set decorating propmaker
Harry Franchetti .... head sculptor
Katie Gabriel .... art department coordinator
Leigh Gilbert .... construction manager
Sarah Ginn .... art department assistant
Gary Gleeson .... supervising painter
Emma Godwin .... location buyer
Oliver Goodier .... draughtsman
Matt Handford .... carpenter
Shane Harford .... dressing prop
Jane Harwood .... draughtsman
Darren Hayward .... carpenter
Kathy Heaser .... assistant graphic artist
Nick Hewison .... dressing propman
Oliver Hodge .... supervising propmaker
Lucy Hope-Smith .... set decorating coordinator
Patricia Johnson .... assistant art director (as Patsy Johnson)
Bethan Jones .... art department assistant
Thomas Jones .... props
Scott Keery .... props
Eileen Suzanne Zita Kelly .... prop painter
Jody King .... sculptor
Eva Kuntz .... concept artist
Elizabeth Loach .... draughtsman
Tony Marks .... carpenter
Glenn Marsh .... prop modeller
Blake Maslin .... greensman
Brian Maslin .... head greensman
Mark McCabe .... drapesman
Paul Anthony McGill .... concept illustrator
Simon McGuire .... concept artist
Jon Meakins .... props
Jonathan Millward .... storyboard artist
Nick Milner .... props
Belle Mundi .... set decorating props ager
Ben Munro .... stand-by art director
Eddie Murphy .... carpenter
Heather Noble .... art department coordinator
William Overstall .... prop modeller
Warren Parkinson .... stand-by equine dresser
Steve Payne .... dressing prop
Darren Philpott .... carpenter
Caroline Pool .... art department assistant
Peter Popken .... concept artist
Andrew Proctor .... junior draughtsman
Jenny Ray .... set decorating propmaker
Jean-Louis Riols .... drapesman
Ian Rolfe .... stand-by rigger
Annushka Russell .... draughtsman
Toby Shears .... armoury senior sculptor/modeller
Jamie Shelley .... charge hand
Lauren Simpson .... propmaking buyer
Michael Sinnott .... painters laborer
Mark Smith .... chargehand tents
Mike Smith .... assistant construction manager
Jim Stanes .... graphic artist
Robert Stannage .... props
Roland Stevenson .... supervising head sculptor
Hayley Easton Street .... concept artist
Sarah Stuart .... assistant art director
Ian Taylor .... scenic carpenter
Richard Thomas .... prop maker
Daniel Thompson .... carpenter
Richard Usher .... art department assistant
Dan Walker .... concept artist
Julian Walker .... decor and lettering artist
Wolfgang Walther .... stand-by rigger
Dicken Warner .... set dresser
Tom Weaving .... assistant art director
Terry Wells .... property master
Steve Westley .... dressing props
John Whitby .... carpenter
Rebecca White .... set decorating assistant (as Rebecca Walker)
Craig Whiteford .... greensman
Ian Whiteford .... greensman
Tom Whitehead .... assistant art director
Catherine Whiting .... junior draughtsman
Zoe Wilson .... props coordinator
Thomas Wingrove .... art department dailies
Greg Winter .... prop painter
Terry Woods .... chargehand prop
Sophie Worley .... art department assistant
Dorrie Young .... junior draughtsman
Paul Couch .... stand-by painter (uncredited)
Gizem Ersavas .... art department work experience (uncredited)
Martin Foley .... draughtsman (uncredited)
Steve Furneaux .... carpenter (uncredited)
Andrew Guyett .... painter (uncredited)
Steve Harris .... carpenter (uncredited)
Doreen Watkinson .... prop maker (uncredited)
Thomas Wingrove .... art department work experience (uncredited)
 
Sound Department
Christopher Assells .... sound effects editor
Paul Aulicino .... foley editor
Wade Barnett .... adr recordist
Charlie Campagna .... sound effects recordist: arrows
Harry Cohen .... sound designer
Toby Cohen .... additional sound
Tony Dawe .... production sound mixer
David Farnsworth .... sound editor
Nerses Gezalyan .... sound mixer
David Giammarco .... sound re-recording mixer
Hector C. Gika .... sound effects editor
Peter Gleaves .... adr mixer
Laura Graham .... adr editor
Gary A. Hecker .... supervising foley artist
Jethro Hegarty .... boom operator: dailies
Chris Jargo .... adr editor
Christian Joyce .... additional sound mixer: second unit
Gary Keller .... sound assistant
Daniel R. Kerr .... sound effects recordist
Paul Lynch .... adr recordist
Paul Massey .... sound re-recording mixer
Stuart McCutcheon .... boom operator
Michael Miller .... adr mixer
Dror Mohar .... foley supervisor
John Mooney .... production sound mixer
Mark Ormandy .... additional audio
Jan Petrov .... adr recordist
Margit Pfeiffer .... supervising dialogue editor
Mark Rawlings .... sound trainee
Paul Schwartz .... boom operator: dailies
Ann Scibelli .... sound designer
Dan Sharp .... sound recordist
Branden Spencer .... assistant sound director
Wylie Stateman .... supervising sound editor
Mark P. Stoeckinger .... supervising sound editor
Matthew E. Taylor .... sound effects recordist
Paul Tirone .... adr recordist
Ben Wilkins .... sound editor
Denise Yarde .... boom operator
Philip Young .... adr recordist
Greg Zimmerman .... adr recordist
Mark Sheffield .... post-production sound engineer (uncredited)
Andy Stallabrass .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Andy Adam .... special effects technician
Will Bazeley .... special effects trainee
David Blyth .... special effects trainee
Caimin Bourne .... special effects technician
Paul Brady .... special effects technician
Christopher Brennan .... special effects technician
Ben Broadbridge .... special effects technician
Julian Butterfield .... special effects technician
Paul Clancy .... special effects senior technician
Simon Cockren .... special effects floor supervisor: second unit
Garry Cooper .... special effects senior technician: daily
Myriam Cournoyer .... special effects assistant
Dave Crownshaw .... snow effects supervisor
Simon Davey .... special effects senior technician: daily
Keith Dawson .... senior technician
Peter Fern .... senior special effects technician
Alex Freeman .... special effects
Rodney Fuller .... senior special effects technician
Andy Garner .... animatronic special effects
Terry Glass .... special effects senior technician
Alexander Gunn .... special effects senior technician
Oliver Guy-Watkins .... snow effects technician
Darrell Guyon .... senior special effects technician
Peter Hawkins .... prosthetic effects
Matthew Horton .... senior special effects technician
Gareth Jolly .... snow effects technician dallies
James Kernot .... prosthetics workshop supervisor
Steve Knowles .... senior special effects technician
Jaroslav Kolenic .... special effects technician
Casper Lailey .... special effects technician
Roger Mann .... special effects technician
Julian Marsh .... senior special effects technician
John Mason .... senior snow effects technician
David McGeary .... special effects technician
Dominic Mewburn-Crook .... special effects technician
Huw Millar .... special effects
Jessica Moore .... special effects technician
Jon Moore .... prosthetics technician
Rupert Morency .... special effects
Nigel Nixon .... special effects production buyer
Oliver Nixon .... special effects trainee
John Nolan .... special effects technician
Stefano Pepin .... special effects floor supervisor
Ken Petrie .... special effects: dailies
Graham Povey .... special effects senior technician
Del Reid .... snow effects technician
Graham Riddell .... prosthetic floor supervisor
Lee Rider .... senior technician
Matthew Roberts .... special effects technician
Darren Robinson .... special effects makeup
Grant Rogan .... special effects technician
Andrew Ryan .... special effects
Steve Scotton .... senior prosthetics technician
Kate Alexandra Smith .... prosthetic effects (as Kate Smith)
Jody Taylor .... special effects technician
Neil Toddy Todd .... special effects technician
Matt Veale .... special effects technician
David j Watson .... special effects technician (as David Watson Jr.)
Alistair Williams .... special effects technician
Hayley J. Williams .... special effects technician
Victoria Williams .... special effects technician
Trevor Wood .... special effects supervisor
Matthew G. Armstrong .... special effects technician: dailies (uncredited)
 
Visual Effects by
Darrell Abney .... senior texture artist
Paolo Acri .... digital compositor: MPC
Lindsay Adams .... digital compositor: MPC
Nidhi Agarwal .... matchmove artist
Anastasios Agiakatsikas .... junior compositor
Victoria Albanese .... visual effects production assistant
Casey Allen .... senior Flame artist
Zoran Arizanovic .... digital environment artist: MPC
Spencer Armajo .... flame artist
Gabriel Arnold .... lead hair dynamics technical director: MPC
Asregadoo Arundi .... compositing supervisor
K.H. Aslam .... senior matchmove artist: MPC Bangalore
Nicola Atkinson .... visual effects artist: MPC
Jonathan Attenborough .... lighting lead
Durai Babu .... senior matchmove artist
Nithin Babu .... roto artist: The Moving Picture Company
Henry Badgett .... lead compositor
Sam Bassett .... digital compositor: MPC London
Markus Bergqvist .... compositor
Yatin Bhave .... compositor
Yatin Bhave .... digital compositor
Bineesh .... senior matchmove artist
Eglantine Boinet .... digital matte painter
Ole Olsen Bolsønes .... technical animator
Axel Bonami .... lead compositor: MPC London
Landon Bootsma .... compositor: MPC
Jonathan Brady .... roto/prep artist: The Senate VFX
Will Broadbent .... lead visual effects artist: Prime Focus Feature VFX
Izet Buco .... digital compositor
Stuart Bullen .... digital compositor
Julian Burt .... lead roto/animation artist
Darren Byford .... lighting/look development artist
John Callaghan .... render technical assistant
Marco Carboni .... crowd sim lead: MPC
Joe Carhart .... asset department coordinator: MPC
Joe Carhart .... visual effects coordinator: MPC
Tom Carrick .... crowd animator
Santosh Choudhary .... compositor
Scott Seungpil Chung .... effects technical director: MPC
Rhys Claringbull .... look development/lighting artist
Oli Clarke .... layout artist: MPC
Trent Claus .... flame artist
Alex Collings .... data wrangler
Miodrag Colombo .... digital compositor: The Moving Picture Company
Dan Copping .... lead layout artist: MPC
Sebastien Corne .... digital matter painter
Tommaso Corona .... digital compositor: MPC
Chris Coupland .... visual effects editor: MPC
Robert Cribbett .... visual effects artist
Oliver Cubbage .... post production assistant: Nvizible
Jaime Burés Cuco .... digital compositor
Michael D'Sa .... visual effects producer
Marcello Da Silva .... matchmove artist: MPC
Nicola Danese .... effects technical director: MPC
Christopher Davies .... roto animation
Adam Davis .... head of crowd sim: MPC
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC
Keith Devlin .... supervising compositor
Prashant Dhotre .... senior lighting artist
Jon Doyle .... digital compositor
Derick Dressel .... visual effects
Kishan E. Chandran .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Dick Edwards .... visual effects supervisor: Invisible Effects
Péter Farkas .... digital compositor: MPC
Bruno Fernandes .... digital compositor
Marco Fiorani Parenzi .... compositor
Brad Floyd .... compositor: The Moving Picture Company
Fiona Foster .... visual effects producer: MPC
John Fukushima .... digital compositor
Jigesh Gajjar .... matchmove supervisor: The Moving Picture Company
Vikas Gandhi .... visual effects line producer
Henning Glabbart .... compositor
Jitesh Gohil .... digital artist: MPC
Lisa Gonzalez .... lead modeller: MPC
Holly Gosnell .... roto/prep artist: The Senate VFX
Xavier Goubin .... matchmove artist: MPC
A.B. Govardhan .... senior matchmove artist
Scott Hankel .... post-visualization artist
Arnaud Havart .... environment artist: MPC
Laurent Herveic .... modeler
Swapnil Hirave .... roto & cleanup artist: Prime Focus
Richard Hirst .... Flame artist
Alex Hislop .... animator
Kay Hoddy .... roto/prep artist
Dark Hoffman .... digital matte painter
Tim Holleyman .... digital matte painter: MPC
Henrik Holmberg .... senior matte painter
Vlad Holst .... lead environment artist
Bastian Hopfgarten .... visual effects coordinator
Rob Hopper .... lead fx artist
Carl Horner .... elements shoot
Ritchie Hoyle .... roto animator
Alwyn Hunt .... lead texture artist: MPC
Les Hunter .... visual effects producer: Hammerhead Productions
Chris Ingersoll .... compositor
Francesc Izquierdo .... crowd technical director
Henry Jefferson .... digital compositor: Moving Picture Company
Chris Jestico .... matchmove/roto coordinator
Olivier Jezequel .... digital compositor
Helen Johnson .... compositor
Helen Johnson .... roto/prep lead
Ross Johnson .... visual effects coordinator: MPC
Justin Jones .... compositor
Keith Jones .... digital compositor
Marc Jones .... matchmove artist: MPC
Owen Jones .... lead matchmove artist
Howard Julian .... layout technical director
Theivendran Kabelan .... crowds technical director
Theivendran Kabelan .... crowds technical director: visual effects
Vishal Kapoor .... compositor
James D. Kelly .... visual effects photographer: MPC
Michael Kennedy .... visual effects supervisor: Hammerhead
Sylvia Kratzsch .... lighting technical director: MPC
Michal Kriukow .... senior modeler
Swapnil Kulkarni .... digital cleanup artist
Pavan Kumar .... digital compositor
Thomas Kuo .... digital film scanner
Somasundaram Lakshmanan .... rotoscope artist (as Somasundram L.)
Abhijeet Lamture .... senior texture painter
Anders Langlands .... lighting supervisor: MPC
Toby Langley .... visual effects coordinator: MPC
Pedro Lara .... digital compositor: Prime Focus
Douglas Larmour .... compositor
Yann Larochette .... digital compositor
Mia Lavezzi .... digital restoration artist
Duncan Lees .... head of 3D services: Plowman Craven and Associates
Benoit Leveau .... software developer
Dave Levine .... flame artist: Lola VFX
Dan Levitan .... compositing supervisor
Bongkyu Lim .... roto/compositor
Isaac Lipstadt .... visual effects
Gresham Lochner .... digital compositor
John Lockwood .... visual effects supervisor: Prime Focus Feature VFX
Andreas Loose .... lighting technical director
Steven Lovell .... roto animation
Sherin Mahboob .... digital compositor
Balakrishnan Mahesh .... matchmove artist: MPC
Shira Mandel .... digital compositor
Manikandan .... lead paint/prep artist
Vaibhav Marathe .... digital compositor
Sophie Marfleet .... roto/prep artist
Allen Maris .... visual effects producer
Ben Marks .... assistant visual effects coordinator
Lee Matthews .... matte painter
Dennis McHugh .... visual effects director of photography
Antonio Meazzini .... paint artist
Daniel Mellitz .... compositor
Abigail Mendoza .... visual effects production assistant
Miklós Mesterházy .... environment technical director: MPC
Ellen E. Miki .... roto/prep lead
Standish Millennas .... visual effects producer: Prime Focus Feature VFX
Jon Miller .... matchmove lead: MPC
Stephen Molyneaux .... digital artist
Dafydd Morris .... layout artist: MPC
Adriano Mulè .... roto artist
Sandra Murta .... layout artist: MPC
Jens Mårtensson .... vfx td
Anand Nayak .... lead fx artist: Prime Focus
Paula Nederman .... visual effects coordinator
Leo Neelands .... digital compositor
Avadhut Nerurkar .... render wrangler/render support
Elliot Newman .... asset supervisor
Gary Newman .... texture artist: MPC
John Niforos .... visual effects artist
Thomas Nittmann .... visual effects producer: Lola Visual Effects
James P. Noon .... tracking
Jessica Norman .... digital effects supervisor: MPC
Cesar Eiji Nunes .... texture artist: MPC
Adrian Nurse .... paint/rotoscope artist
Paul Oakley .... senior lighting artist
Carina Ohlund .... lighting / technical director
Robert Olsson .... matte painter
Suresh Pandi .... roto artist: MPC
Gurpreet Singh Pannu .... matchmove artist: MPC
Clark Parkhurst .... flame artist
Gauri Patil .... digital compositor
Jimmy Philip .... digital compositor
Matthew W.B. Plummer .... digital compositor
Donna Poynton .... roto/prep artist: MPC
Rajasekar Prince .... matchmove Artist: MPC
Olivier Pron .... head of matte painting: MPC
James Purdy .... visual effects coordinator
Cynthia Rahi .... lighting technical director: MPC
Michael Ranalletta .... digital compositor: MPC
Mayec Rancel .... effects technical director
Edward Randolph .... visual effects coordinator: The Senate VFX
Ambrish Rangan .... junior matchmove artist
Adam Redford .... texture artist: mpc
Tom Reed .... head of rigging: MPC
Daniel Reeves .... data manager: The Senate VFX
Martin Riedel .... digital compositor: MPC
Liz Roberts .... visual effects producer: MPC
Duncan Robson .... crowd technical director: MPC
Jody Rogers .... visual effects editor
Marco Rolandi .... environment technical director: MPC
Isabelle Rousselle .... digital matte painter: MPC
Sean Rowe .... digital film scanner
Steven Sandles .... cloth lead
Tom Schwarz .... render wrangler: MPC
Peter Seager .... shader writer
Gianfranco Sgura .... compositor: MPC
Tushar Shah .... senior fx artist: Prime Focus Team
Swapnil Shahane .... render wrangler
Rahul Sharma .... digital artist
Craig Sheppard .... assistant visual effects editor: mpc
Avdesh Shukla .... digital artist
Prateep Siamwalla .... tracking
Luke Sikking .... roto/prep artist: The Senate VFX
David Sjodin .... compositor
Craig Skerry .... visual effects coordinator: MPC
Craig Skerry .... visual effects
Katherine Smith .... visual effects production manager: MPC
Mohamed Sobhy .... lead look development artist: MPC
Henry South .... modeler and texture artist: MPC
Richard Stammers .... visual effects supervisor
Alan Stanzione .... crowd technical director: MPC
Charlie Stewart .... vfx editorial assistant: MPC
Sheldon Stopsack .... lead look development TD: MPC
Steve Street .... visual effects supervisor: Prime Focus Feature VFX
Giuseppe Tagliavini .... digital compositor: MPC
Wilson Tang .... digital restoration
Michelle Teefey-Lee .... visual effects production assistant: MPC
Ashley Tilley .... digital artist
Gianluigi Toccafondo .... main title animation
Yogendra Tonke .... senior texture painter
Marc Toscano .... senior lighter
Linda Tremblay .... digital compositor
Christine Troianello .... roto/prep supervisor: MPC
Eric Tsui .... matchmove artist: MPC
Taylor Tulip-Close .... roto/prep artist: The Senate VFX
Parikshit Tyagi .... visual effects artist
Anuj Upadhyay .... digital compositor
Leigh van der Byl .... texture painter: The Moving Picture Company
Tom van Dop .... digital compositor: The Senate VFX
Vasantharajan.g.d .... matchmove artist
Gopalarathinam Viswanathan .... matchmove artist
Ben Warner .... digital compositor: The Moving Picture Company
Joern Weisspfennig .... crowd simulation technical director
Neil West .... lighting td
Ruth Wiegand .... rigging artist: MPC
Edson Williams .... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Chris Wilson .... 3D lighting artist: MPC
Kirsty Wilson .... vfx production manager
Sally Wilson .... texture artist: MPC
Blake Winder .... digital compositor: MPC
Jamie Wong .... roto artist
Pat Wong .... lead senior compositor
Max Wood .... cg supervisor
Mike Woodhead .... data wrangler
Bruno Xiberras .... crowds technical director
Xye .... tracking
Kazuyoshi Yamagiwa .... Flame artist: Lola VFX
Lenka Zuckova .... visual effects artist
Ryan Zuttermeister .... associate visual effects producer: Lola Visual Effects
David Emeny .... digital compositor (uncredited)
Marco Genovesi .... digital matte painter: MPC (uncredited)
Anish Holla .... render wrangler/render support (uncredited)
Drew Jones .... visual effects executive producer: MPC (uncredited)
S. Gopi Krishna .... paint/prep artist: MPC (uncredited)
Madhok Nisha .... roto artist (uncredited)
Joseph Thomas M. .... matchmove artist (uncredited)
Mathew Thomas .... matchmove artist (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin .... senior roto/paint artist: MPC (uncredited)
Gina Willis .... visual effects producer: Nvizible (uncredited)
Anton Yri .... visual effects artist (uncredited)
Junshik-Raul Yun .... vfx producer: Wonderworld Korea (uncredited)
 
Stunts
Lucy Allen .... stunt performer
David Anders .... stunt performer
Carlo Antonioni .... stunts
Nina Armstrong .... stunt performer
Vic Armstrong .... stunt performer (as Munro Armstrong)
Gary Arthurs .... stunt performer
Lloyd Bass .... stunt performer
Andy Bennett .... utility stunts
Richard Bradshaw .... stunt performer
Richard Bradshaw .... stunts
Andy Butcher .... stunt performer
Michael Byrch .... stunt performer
Bruce Cain .... stunt performer
Nick Chopping .... stunt rider
Tony Christian .... stunt performer
Stuart Clark .... stunt double
Jonathan Cohen .... stunt performer
Ben Cooke .... stunt performer
Gabe Cronnelly .... stunt performer
Graeme Crowther .... stunt performer
Alessandro D'Alessandro .... stunts
Matt Da Silva .... stunt performer
Nicholas Daines .... stunt performer
Bill Davey .... stunt performer
Ray De-Haan .... stunt performer
John Dent .... stunt performer
Kelly Dent .... stunt performer
Steve Dent .... stunt coordinator
Will Dent .... stunt performer (as William Dent)
Valter Di Francesco .... stunt performer
Ben Dimmock .... stunt performer
Levan Doran .... stunt performer
Jamie Edgell .... stunt performer
James Embree .... stunt performer
Daniel Ewens .... stunt performer
Bradley Farmer .... stunt performer
Dave Fisher .... stunt performer
Sarah Franzl .... stunt performer
Stuart Frift .... stunt performer
Vladimir 'Furdo' Furdik .... stunt double
Vladimir 'Furdo' Furdik .... stunt double: Mark Strong
Pedro García García .... stunt performer
David Garrick .... stunt performer
Joe Golby .... special action performer
Callum Green .... stunt performer
Bobby Holland Hanton .... stunts
Lyndon S. Hellewell .... stunt performer
Frank Henson .... stunt performer
Des Hills .... stunts
Nick Hobbs .... stunt performer
Dave Holland .... stunt performer
Gary Hoptrough .... stunt performer
Paul Howell .... stunt performer
Peter Hric .... stunts
Rob Hunt .... stunt performer
Rob Inch .... stunt coordinator: second unit
Rowley Irlam .... stunt double: Alan Doyle
Roman Jankovic .... stunts
Filip Kadlec .... stunt performer
Ian Kay .... stunt performer
Vincent Keane .... stunt performer
Paul Kennington .... stunt performer
Christian Knight .... stunt performer
Cristian Knight .... stunt performer
Ales Kosnar .... stunt double
Robert Krejcik .... stunt performer
Mike Lambert .... stunt performer
Lurye Lomuro .... stunts: horse rider
Paul Lowe .... stunt performer
Tony Lucken .... stunt performer
Chris Manger .... stunt rider
Glenn Marks .... stunt performer
Kai Martin .... stunt performer
Tina Maskell .... stunt performer
Nick McKinless .... stunt performer
Peter Miles .... stunt double
Lee Millham .... stunt performer
Sian Milne .... stunt performer
Rory Mulroe .... stunt performer
Daniel Naprous .... stunt double
David Newton .... stunt performer
Ray Nicholas .... stunt performer
Brian Nickels .... stunt performer
Jake Sonny Nickels .... stunt performer
James O'Donnell .... stunt performer (as Jimmy O'Dee)
José Antonio Oña Sánchez .... stunt performer
Bean Peel .... stunt double
Martin Pemberton .... stunt performer
Andy Pilgrim .... stunt performer
Mike Potter .... stunt performer
Dominic Preece .... stunt performer
Álvaro Quiroga .... stunt performer (as Quiroga Guadilla, Alvaro)
Johnny Rawlings .... stunt performer: horseback
Adam Richards .... stunt performer
Curtis Rivers .... stunts
Matthew Sampson .... stunt department coordinator
Stanislav Satko .... stunt performer
Marcus Shakesheff .... stunt performer
Matt Sherren .... stunt performer
Tony Smart .... stunt performer
Helen Steinway Bailey .... stunts
Matthew Stirling .... stunt performer
John Street .... stunt performer
Ryan Stuart .... stunt performer
David Tanner .... safety diver
Roy Taylor .... stunt performer
Alexander Temmink .... stunt performer
Alexander Temmink .... stunt performer: horseback
Jack Thatcher .... stunt performer
Arran Topham .... stunt performer
Marek Toth .... stunt performer
Marek Toth .... stunts
Tony Van Silva .... stunt performer
Rudolf Vrba .... assistant fight coordinator
Andy Wareham .... stunt double: Bronson Webb
Andy Wareham .... stunt performer
Reg Wayment .... stunt performer
Bill Weston .... stunt performer
Paul Weston .... stunt performer
Maxine Whittaker .... stunt performer
Martin Wilde .... stunt performer
Len Woodcock .... stunt performer
Ben Wright .... stunts
Eugenio Alonso Yenes .... stunt performer
Steen Young .... stunt performer
Stephanie Lelievre .... stunt performer (uncredited)
Ally McClelland .... stunt fighter (uncredited)
Allan Sutherland .... combat performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Rene Adefarasin .... first assistant camera: "b" camera, second unit
Joe Alexander .... second assistant camera
Jonathan Ames .... video assistant: second unit
David Appleby .... still photographer
Sarah Armstrong .... video assist
Jason Baecke .... video assist
Karen Baecke .... video assist
Adrian Barry .... trainee grip: second unit
Andy Bell .... best boy electric: "b" camera, second unit
Ashley Bond .... focus puller: "d" camera
Peter Brimson .... second unit electrician
Kerry Brown .... photographer: poster
Robbie Bryant .... daily assistant camera
Julian Bucknall .... first assistant camera: dailies
Luke Cairns .... additional second assistant camera: second unit
Pete Cavaciuti .... camera operator: additional crew
David Churchyard .... second assistant camera
Rachel Clark .... additional second assistant camera: second unit
Chris Clarke .... second assistant camera: "c" camera, second unit
Roberto W. Contreras D. .... camera operator
Stevie Cook .... rigging electrician
Paul Cronin .... electrician
Sean Davis .... electrician
Hopi Demattio .... underwater focus puller
Gary Dormer .... electrical rigger
Chris Dowling .... electrician
Rob Dowling .... practical electrician
David Draper .... grip
Benjamin Edwards .... scorpio head technician
Paul Edwards .... camera operator: "c" camera/Steadicam
Steve Ellingworth .... additional grip: second unit
Francesco Ferrari .... second assistant camera: second unit
John Gamble .... first assistant camera: "b" camera
Clement Gharini .... flying camera operator
Alan Grayley .... electrical best boy: second unit
Kenny Groom .... first assistant camera
Andrew Haddock .... video operator
Luke Andrew Haddock .... video assistant
Graham Hall .... camera operator
Phill Hardy .... central loader: second unit
Colin Hazell .... crane head technician
Andy Hopkins .... grip: "b" camera
Lewis Hume .... second assistant camera "a" camera: main unit
Martin Hume .... camera operator: "b" camera
Simon Hume .... first assistant camera: "a" camera
Malcolm Huse .... key grip: second unit
Gary Hymns .... key grip
Paul Hymns .... dolly grip
Clive Jackson .... camera operator
Russell Kennedy .... second assistant camera: "b" camera
Wayne King .... electrician
Chris Knoll .... electrician
Alex Kruszelnicki .... camera trainee: second unit
James Lewis .... underwater focus puller
Tobias Marshall .... second assistant camera: "b" camera, second unit
Alan Martin .... gaffer
Matthew Martin .... electrician
Graham Martyr .... additional first assistant camera
John Marzano .... aerial director of photography
Malcolm McGilchrist .... grip: dailies
Keith McNamara .... first assistant camera: "c" camera
Ross McNamara .... second assistant camera: "c" camera
Julian Morson .... camera operator: "c" camera, second unit
James Nesbitt .... electrician
Russell O'Connor .... crane technician
Eamonn O'Keeffe .... first assistant camera
James Perry .... additional camera loader: second unit
Sam Phillips .... grip: second unit
Ben Plant .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Toby Plaskitt .... russian arm operator
Chris Plevin .... camera operator: "d" camera
Colin Price .... electrician
Andrew Purdy .... lighting technician
Sam Rawlings .... clapper loader: underwater unit
Jem Rayner .... first assistant camera
Phil Reader .... electrician
Michael Redmond .... hod electrical rigger
Terry Robb .... rigging electrician
Tony Rowland .... grip: "b" camera, second unit
Gwil Ryan .... practical electrician
Luke Selway .... central loader
Paul Sharp .... electrician
Basil Smith .... first assistant camera: second unit
Gary Smith .... best boy grip
Adrian Spanna .... second unit: video assist
Kat Spencer .... camera trainee
Gary Spratling .... camera operator: "a" camera, second unit
Peter Taylor .... camera operator: "a" camera
Neil Tomlin .... crane techniacian dailies
Mike Valentine .... underwater camera
James Wade .... video trainee
Robert Walisko .... pursuit arm operator
Wolfgang Walther .... stand-by rigger
Laurence Way .... trainee practical electrician
Dave Wells .... additional grip: second unit
Tony Wilcock .... gaffer: second unit
Alexander Witt .... director of photography: second unit
Marc Wolff .... pilot: camera helicopter
David Wright .... clapper loader: underwater unit
Jacob Barrie .... second assistant camera: "d" camera (uncredited)
Jason Dully .... second assistant camera: dailies (uncredited)
Peter Marsden .... camera operator: SI2K (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
James Stormer .... camera technician: SI2K (uncredited)
Glyn Williams .... first assistant camera: aerial unit (uncredited)
 
Animation Department
Chris Bending .... crowd animator
Mike Gilbert .... animator
Cristian A. Kong .... animator
Kristina Krebs .... animator
Soumyashree Mohapatra .... animator
Aniket Shelgikar .... animator
Ron Diamond .... producer: main title animation (uncredited)
Gary Mau .... animator: main title animation (uncredited)
 
Casting Department
Dixie Chassay .... casting associate
Hervé Jakubowicz .... casting contact: france
 
Costume and Wardrobe Department
Robert Allsopp .... costume prop maker
Russell Barnett .... wardrobe assistant
Camilla Bartholomew .... assistant costume breakdown artist
Emma Bevan .... costume assistant
Dan Blacklock .... costume trainee
Tommy Blunkell .... costume assistant
Jane Bogunovic .... costume maker
Sophie Bugeaud .... costume assistant
Sue Casey .... daily costume assistant
Michael Castellano .... costumer: Russell Crowe
Henry Christopher .... wardrobe assistant: men
Peter k Christopher .... wardrobe assistant
Berel-Anne Cohen .... costume breakdown dyer (as Beryl Anne Cohen)
Ivo Coveney .... costume prop maker
Annie Crawford .... costume supervisor
Andrea Cripps .... first assistant costume designer
David Crossman .... military costume supervisor
Lee Croucher .... costume stand-by
Emily Curtis .... chain mail artist (as Emily Newbold)
Sally Davis .... costume assistant
Graham Docherty .... chain mail artist
Graham Docherty .... leather worker
Barbara Elum-Baldres .... daily wardrobe trainee
Philip Goldsworthy .... costume assistant: dailies
Gordon Harmer .... crowd costume supervisor
Sarah Higbid .... costume buyer: dailies
Katie Hill .... principal dresser: dailies
Kate Suzanne Hunter .... costume assistant trainee
Helen Jerome .... wardrobe crowd misstress
Ian Jones .... chain mail
Samantha Keeble .... wardrobe assistant
Stephen Kill .... leather worker
Nell Knudsen .... costume breakdown
Linda Lashley .... costumer
Jessica Lawless .... principal costume runner
Andrew Paul Littlefair .... leather worker
Sharon Long .... assistant costume designer
Catherine Lovett .... costume stand-by
Cavita Luchmun .... costume maker
Susan MacKenzie .... senior costume maker
Martin Mandeville .... costume department coordinator
Caroline McCall .... costume assistant: crowd
Calandra Meredith .... set supervisor: principals
Jacqueline Mulligan .... costume maker
Liv Murton .... breakdown artist
Peter Norcliffe .... costume prop maker
Claire Polydorou .... costume trainee
Laura Renouf .... assistant costume breakdown artist
Lora E. Revitt .... illustrator/junior design assistant
Louise Roach .... costume assistant
Katie Rutter .... costume maker: dailies
Margarethe Schmoll .... costumes
Jessica Scott-Reed .... textile artist
Mike Skorepa .... costume supervisor: second unit
Marcia Smith .... costume maker
Louise Sorrentino .... assistant costume breakdown artist
Rupert Steggle .... stunt wardrobe master
Amanda Trewin .... costumer: Cate Blanchett
Nat Van Halle .... stunt costumer (as Nathalie Karni)
Emma Walker .... costume breakdown supervisor
Joanna Weaving .... chief costume breakdown artist
Kat Willis .... costume maker: dailies
Emily-Rose Yiaxis .... costume assistant
Dominic Young .... chief costume cutter
 
Editorial Department
Hopi Allard .... editor trainee
Michael Boggs .... scanning producer
Patrick Haas .... post-production assistant
Tom Harrison-Read .... first assistant editor
Laurence Johnson .... second assistant editor
Kathleen Latlip .... assistant editor
Robert Mead .... first assistant editor
Nick Monton .... digital intermediate producer
Stephen Nakamura .... digital film colorist
Billy Rich .... additional editor
Alex Romano .... digital intermediate on-line editor
Maria Chamberlain .... dailies: additional colorist (uncredited)
Simona Harrison .... colorist: dailies (uncredited)
 
Music Department
James Akers .... musician: lute
The Bach Choir .... choir
Joseph Bonn .... music editor
Thomas Bowes .... musician: solo violin
Chris Clad .... violin
Peter Clarke .... on-set music editor
Paul Clarvis .... musician: ethnic percussion
Peter Cobbin .... score engineer
Peter Cobbin .... score mixer
Caroline Dale .... musician: solo cello
Gordon Davidson .... assistant scoring engineer
Alejandro de la Llosa .... orchestrator
Troy Donockley .... musician: uillean pipes
Nigel Eaton .... musician: hurdey gurdey
Sven Faulconer .... music production assistant
Ben Foster .... conductor
Dave Foster .... music preparation
Tristan Fry .... musician: timpani
Stanley Gabriel .... assistant engineer
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Greg Hayes .... score recordist
Jacob Heringman .... musician: lute
David Hill .... choir master
Gary Kettel .... musician: percussion
Phil Knights .... music preparation
Giles Lewis .... musician: fiddle & rebec
Alex Lu .... pre-record laybacks
William Lyons .... musician: flutes & whistles
Kathleen MacInnes .... solo vocalist
Eliza Marshall .... musician: solo flute
Glyn Matthews .... musician: percussion
Metro Voices .... choir
Sam Okell .... protools engineer
Frank Ricotti .... musician: percussion
Del Spiva .... music editor
Jake Walker .... musician
Benjamin Wallfisch .... orchestrator
Sunna Wehrmeijer .... music programmer
Kirsty Whalley .... score editor
Bruce White .... viola
Robert White .... musician: uillean pipes
Jonathan Williams .... musician: cello
 
Transportation Department
Paul Allen .... unit driver
Mark Crowley .... driver: russell crowe
Mickey Davie .... vehicle technician
Peter Devlin .... transportation coordinator
Stewart Fannon .... driver: Mr. Scott
Darren Fenny .... unit driver
Barry Goodwin .... unit driver
Kash Hameed .... driver: Accounts
Chris Hammond .... unit minibus driver
Rob Hempenstall .... unit driver
Lee Isgar .... unit driver
Kevin Jones .... facility driver
Tony Power .... stand-by driver: grip car
Ken Price .... driver: camera truck
Ian Westwell .... driver: cast
 
Other crew
Chick Allan .... team leader
Hannah Andrews .... assistant location coordinator
Simon Atherton .... master armorer
Amal Baggar .... assistant: Mr. Scott
Daren Bailey .... marine coordinator
James Baker .... location production assistant
Philip Ball .... stand-in
Rajia Baroudi .... adr voice
Kevin Baulcomb .... production assistant
Sonia Bazin .... horse team: wales
Jo Beckett .... script supervisor: action unit
Sebastien Betsch .... digital cinema supervisor
Karen Bicknell .... assistant accountant
Sam Blackmore .... publicity runner
Matthew Bovington .... assistant accountant
Catherine Brelet .... assistant: Mr. Von Sydow (as Catherine von Sydow)
Duncan Broadfoot .... unit location assistant
Frank Bruynbroek .... adr voice
Edita Brychta .... adr voice
Chorley Bunce .... caterer
Chris Burgess .... location assistant
James 'Fingers' Buxton .... location assistant
Unjoo Lee Byars .... main title and legends producer
David Campbell-Bell .... assistant location manager
Rob Campbell-Bell .... location assistant
Hélène Cardona .... adr voice
Bruno Cassoni .... unit location assistant
Richard Castro .... production accountant
Nicole Chapman .... set production assistant: second unit
Mally Chung .... unit manager
Ryan Claffey .... assistant to producer
Dylan Clark .... production executive
Amy Coats .... production assistant
Diarmuid Coghlan .... construction accountant
Clare Collingridge .... set production assistant
Andrew Cooke .... studio manager
Kyle Cooper .... title sequence: executive producer
James Cox .... horse rider
Damon Crane .... location assistant
Chris Cranstoun .... location assistant
Ian Creed .... marine coordinator
Kathryn Cressida .... adr voice
Tom Crooke .... location manager
Steve Cummings .... armorer
Jason Curle .... horse rider
Andrew Dalmahoy .... location scout
Alex Darby .... location runner
Bill Darby .... supervising location manager
Teresa Darby .... location manager
Samantha Dark .... production assistant (as Samantha Fazackerley)
Jean-Louis Darville .... adr voice
Elmar David .... asset coordinator
Andrew Gwyn Davies .... coordinator: Wales
Sam Dent .... horse groom
Kay Di Rezze .... assistant accountant
Judy Dickerson .... dialect coach: Russell Crowe
Neil Dickson .... adr voice
Glenn Diot .... production secretary
Robin Atkin Downes .... adr voice
Alastair Duncan .... adr voice
Illtud Llyr Dunsford .... liaison: film commission
Greg Ellis .... adr voice
Manija Emran .... typographer
Nicola Esam .... location assistant
Missy Eustermann .... post-production accountant
Lucia Foster Found .... aerial operations coordinator
Nicole Furia .... production controller
Joshua Thomas Gallegos .... stand-in
Dan Gates .... executive assistant: Mr. Scott
Emily Goble .... location manager
Emily Goble .... location runner
Joe Golby .... archery practitioner
Neil Grigson .... location manager: Windsor Great Park
Sara Hahn .... assistant: Mr. Whitaker
Jim Hajicosta .... post production accountant
Bonnie Haner .... first assistant accountant
Steve Hart .... location manager: Wales
Alan Hausmann .... armoury supervisor
Charlie Hayes .... location assistant
Paul Hayes .... floor runner: second unit, dailies
Nion Hazell .... production coordinator: second unit
Gary A. Hecker .... adr voice
Julien Heron .... adr voice
Daniel Herther .... executive assistant: mr. kavanaugh
Henry Hobson .... design director: main titles: typography and end credits
Paul Hornsby .... horse rider
Lucy Howell .... accounting assistant
Gary Humphrey .... marine coordinator
Sarah Hunt .... construction accountant: prep
Hannah Ireland .... wales assistant
Andrew Jack .... dialect coach
Andrew Jack .... key dialect coach
Paula Jack .... french language coach
Kevin Jenkins .... unit manager: Wales
Ben Johnson .... accounting clerk
Dan Johnson .... assistant armourer
Dylan Jones .... horse rider: Wales
Dylan Jones .... horse supplier: Wales
Alexandra Jordan .... locations (as Alexandra Lavis-Jordan)
Chris Judd .... floor runner: crowd
Jemma Kearney .... assistant: Ms. Blanchett
John Kearney .... horse wrangler
Charlotte Keating .... script coordinator
Karen Kehela Sherwood .... production executive (as Karen Kehela)
Nichola Kerr .... payroll accountant
Tamara King .... floor runner
Tamara King .... floor runner: main unit
Rowan Laidlaw .... assistant: Mr. Schlissel
Steven Lall .... unit runner
Erin Lander .... set production assistant: second unit, dailies
Peter Lavin .... adr voice
Jenni Lewis .... location researcher
Tim Lewis .... leather worker/armourer
Laurie Mahon .... location assistant
Stacy Mann .... unit publicist
Miranda Marks .... production coordinator
Benjamin Mathes .... dialect coach
Barry May-Leybourne .... health & safety officer
Caitlin McKenna-Wilkinson .... adr voice (as Caitlin McKenna)
Charlotte Mills .... location assistant
Alex Molden .... production assistant
Chris Moore .... assistant location manager
Ciaran Moran .... payroll accountant
Boo Motjuoadi .... assistant production coordinator (as Lebo 'Boo' Motjuoadi)
Xavier J. Nathan .... adr voice
John Nixon .... armorer
Nigel Oliver .... horse master: second unit
Jesse Peckham .... assistant to Russell Crowe
Bill Phillips .... construction accountant
Thomas Pittman .... Marine specialist
Amelia Price .... location coordinator
Moira Quirk .... adr voice
Ben Rackley .... assistant accountant
Stephen Ralphs .... archery coach
Darren Richardson .... adr voice
Jean-Michel Richaud .... adr voice
Emily Robinson .... accounting assistant
Emily Robinson .... accounting clerk
Gemma Rourke .... horse groom
Olly Rowland .... horse groom
Tanya Ruby .... assistant accountant
Nancy Ryan .... assistant: Mr. Scott
Tony Sams .... horse rider
Lucas Saunal .... locations runner
Mark Scammell .... production assistant
Angelika Schierz .... assistant production coordinator trainee
Alex Scott .... production assistant
Jonathan Scott .... production coordinator
Diana Scrivener .... choreographer
Rohit Sharma .... production coordinator
Alan Shearman .... adr voice
Neville Shulman .... special advisor: Mr. Scott
Jay Simon .... additional adr voice
Phillipe Simon .... adr voice
Charlie Simpson .... unit manager: second unit
David J Smith .... location marshall
Jonathan Smith .... marine crew (as John Brian Smith)
Samuel Andrew Smith .... production assistant: Vancouver (as Samuel Smith)
Sonic .... set production assistant (as James Rainer)
Bruno Stephane .... adr voice
Andy Stephens .... aerial operations manager
Eric Stone .... adr voice
Julian Stone .... adr voice
Roy Stratford .... armorer
Rob Townsend .... fire safety officer
Georgia Tribuiani .... design director: main titles: typography and end credits
Sarah Trowse .... uk production accountant
Jean-Paul Vignon .... adr voice
Mariia Viita .... marine department
Martin Walker .... backlot manager
Dominic Weisz .... armoury modelmaker
Rachel Welch .... first assistant accountant
Elizabeth West .... script supervisor
James Whitaker .... production executive
Kimberley White .... location assistant
Kimberley White .... location assistant: dailies
Peter White .... horse master
Caroline Wilson .... armoury coordinator
Simon Wilson .... animal trainer
Vicki Wilson .... location marshall
Antonia Wise .... marine department coordinator
Matthew Wolf .... adr voice
Marc Wolff .... aerial coordinator
Danielle Zloto .... assistant: Mr. Grazer
Jhonny Zurita .... floor runner
Andrew P. Alderete .... asset coordinator (uncredited)
Ryan Drawbridge-Harding .... location marshall (uncredited)
Josey McNamara .... crowd runner (uncredited)
Jean-Pierre Nonnet .... floor production assistant: dailies (uncredited)
Ronnie Papaleo .... horseman (uncredited)
James Payton .... stand-in (uncredited)
Rhiannon Tate .... location marshall (uncredited)
 
Thanks
Bret Johnson .... dedicatee
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for violence including intense sequences of warfare, and some sexual content
Runtime:
140 min | 131 min (Cannes Film Festival) | 156 min (director's cut)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Brazil:14 | Canada:PG (Ontario) | Finland:K-15 (director's cut) (Blu-ray) (DVD) | Finland:K-13 (theatrical version) | Germany:12 (f) | Hong Kong:IIB | Ireland:12A | Japan:G | Malaysia:PG-13 | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:11 | Philippines:PG-13 (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:15 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #45987)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
Philippe Vonlanthen was in talks to appear in this film after his role in Ridley Scott's American Gangster (2007).See more »
Goofs:
Anachronisms: During the period in which this film is set, rulers would not have been called "Your Majesty," a term of address that was created in Tudor times. Earlier kings were addressed as "Your Grace."See more »
Quotes:
Robin Longstride:Ask me nicely.See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Sadness, SadnessSee more »

FAQ

Does the film attempt to incorporate the Robin Hood legend into the history of Magna Carta?
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
Is it true that the Director's Cut is censored on both the American DVD and Blu-ray?
See more »
259 out of 392 people found the following review useful.
Solid, but not great, 12 May 2010
Author: Eric Petit from United States

Solid is the keyword. From the screenplay, to the cinematography and the performance, the film is based on solid grounding. Indeed, we couldn't imagine less from the people assembled on the project. And the first signs are indeed good, starting as an origin story that traces Robin's steps returning from the Crusades and arriving in Nottingham. The plot is immediately both compelling and fresh with regards to the well known tale.

The first problem we run into is that the film never allows itself to linger. This creates two problems: the sense of purpose it reaches for through urgency has a tendency to be lost to aimlessness, and the characters never have the space to generate real depth of emotion.

Imagine only this: Russel Crowe, Cate Blanchett and William Hurt together have collected three Oscars, and an additional nine nominations. Yet it it's hard to lavish praise on their performances, because they never manage to inspire empathy as well as we might wish. The sense of urgency - of imminent physical danger to their person, of the crucial importance of their quest - never quite strikes home.

The screenplay doesn't always help them. It attempts to give the tale a strong moral foundation, by associating it with burgeoning democratic ideals in feudal Britain, unconvincingly: suspension of disbelief failed this reviewer.

For both these reasons, the epic sense of greatness that saturates Mr. Scott's similar works never works in this one. Indeed, in the anticipated climax of the battle, slow motion shots fall flat, and emotion never reaches an expected high, in spite of the film's competence in the action scenes.

This is a work that strangely echoes others, as well. People will be drawn to comparisons with Gladiator; these aren't particularly relevant beyond Russell Crow's similar (yet less engaging) performance. Rather, Robin's journey from the crusades and through England, in which he prospers on fateful luck and earned respect, copies Ridley Scott's own Kingdom of Heaven. In their themes and ambition these three films are alike, but Robin Hood doesn't thrive from the comparison. Where flaws are shared, what made the other two great is oddly lacking in this latest historical epic from the director.

Was the above review useful to you?
See more (536 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Robin Hood (2010)
Recent Posts (updated daily)User
Robin British Accents joewilson70
They had Higgins boats back then? bahlsdheep
Woman in the battle field? come on! actionjack-895-625719
Wjy does Robin use a hammer to fight? A.M.Stevenson_01@wkac.ac.uk
Cast for a proper Robin Hood film strangerfromuk
finally watched this marcotiero
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Conan the Barbarian Centurion The Professional: Golgo 13 DragonHeart Robin Hood: Prince of Thieves
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.