Edit
Game of Thrones (TV Series 2011– ) Poster

(2011– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Alan Taylor ... (7 episodes, 2011-2017)
David Nutter ... (6 episodes, 2012-2015)
Alex Graves ... (6 episodes, 2013-2014)
Mark Mylod ... (6 episodes, 2015-2017)
Jeremy Podeswa ... (6 episodes, 2015-2017)
Daniel Minahan ... (5 episodes, 2011-2013)
Alik Sakharov ... (4 episodes, 2012-2014)
Michelle MacLaren ... (4 episodes, 2013-2014)
Miguel Sapochnik ... (4 episodes, 2015-2016)
Brian Kirk ... (3 episodes, 2011)
Timothy Van Patten ... (2 episodes, 2011)
Neil Marshall ... (2 episodes, 2012-2014)
David Petrarca ... (2 episodes, 2012)
Michael Slovis ... (2 episodes, 2015)
Jack Bender ... (2 episodes, 2016)
Daniel Sackheim ... (2 episodes, 2016)
Matt Shakman ... (2 episodes, 2017)
David Benioff ... (1 episode, 2013)
D.B. Weiss ... (1 episode, 2014)

Series Writing Credits  

David Benioff ... (created by) (73 episodes, 2011-2018)
D.B. Weiss ... (created by) (73 episodes, 2011-2018)
George R.R. Martin ... (67 episodes, 2011-2017)
Bryan Cogman ... (11 episodes, 2011-2018)
Vanessa Taylor ... (3 episodes, 2012-2013)
Dave Hill ... (3 episodes, 2015-2018)
Jane Espenson ... (1 episode, 2011)

Series Cast  

...
 Tyrion Lannister (56 episodes, 2011-2017)
...
 Cersei Lannister (55 episodes, 2011-2017)
...
 Daenerys Targaryen (52 episodes, 2011-2017)
...
 Jon Snow (51 episodes, 2011-2017)
...
 Sansa Stark (49 episodes, 2011-2017)
...
 Arya Stark (49 episodes, 2011-2017)
...
 Jaime Lannister (46 episodes, 2011-2017)
...
 Jorah Mormont (44 episodes, 2011-2017)
...
 Theon Greyjoy (40 episodes, 2011-2017)
...
 Samwell Tarly (40 episodes, 2011-2017)
...
 Lord Varys (37 episodes, 2011-2017)
...
 Petyr 'Littlefinger' Baelish (36 episodes, 2011-2017)
...
 Brienne of Tarth (34 episodes, 2012-2017)
...
 Davos Seaworth (31 episodes, 2012-2017)
...
 Bran Stark (31 episodes, 2011-2017)
...
 Missandei (31 episodes, 2013-2017)
...
 Grand Maester Pycelle (31 episodes, 2011-2016)
...
 Sandor 'The Hound' Clegane (30 episodes, 2011-2017)
...
 Bronn (30 episodes, 2011-2016)
...
 Eddison Tollett (30 episodes, 2012-2017)
...
 Podrick Payne (28 episodes, 2012-2017)
...
 Tywin Lannister (27 episodes, 2011-2015)
...
 Melisandre (27 episodes, 2012-2017)
...
 Margaery Tyrell (26 episodes, 2012-2016)
...
 Joffrey Baratheon (26 episodes, 2011-2014)
...
 Grey Worm (26 episodes, 2013-2017)
...
 Catelyn Stark (25 episodes, 2011-2013)
...
 Tormund Giantsbane (25 episodes, 2013-2017)
...
 Barristan Selmy (25 episodes, 2011-2015)
...
 Stannis Baratheon (24 episodes, 2012-2015)
...
 Hodor (23 episodes, 2011-2016)
...
 Gilly (22 episodes, 2012-2017)
...
 Grenn (22 episodes, 2011-2014)
...
 Robb Stark (21 episodes, 2011-2013)
...
 Loras Tyrell (21 episodes, 2011-2016)
...
 Shae (20 episodes, 2011-2014)
...
 Ramsay Bolton / ... (20 episodes, 2013-2016)
...
 Roose Bolton (19 episodes, 2012-2016)
...
 Alliser Thorne (19 episodes, 2011-2016)
...
 Daario Naharis (18 episodes, 2014-2016)
...
 Tommen Baratheon / ... (18 episodes, 2013-2016)
...
 Ygritte (17 episodes, 2012-2014)
...
 Jaqen H'ghar (17 episodes, 2012-2016)
...
 Olenna Tyrell (17 episodes, 2013-2017)
...
 Gendry (17 episodes, 2011-2013)
...
 Olly (17 episodes, 2014-2016)
...
 Meryn Trant (17 episodes, 2011-2015)
...
 Qyburn (16 episodes, 2013-2017)
...
 Osha (16 episodes, 2011-2016)
...
 Lancel Lannister (16 episodes, 2011-2016)
...
 Janos Slynt (15 episodes, 2011-2015)
...
 Maester Luwin (14 episodes, 2011-2012)
...
 Meera Reed (14 episodes, 2013-2017)
...
 Ros (14 episodes, 2011-2013)
...
 Wun Wun / ... (14 episodes, 2011-2017)
...
 Rickon Stark (14 episodes, 2011-2016)
...
 Othell Yarwyck (14 episodes, 2011-2016)
...
 Rodrik Cassel (13 episodes, 2011-2012)
...
 Mace Tyrell (13 episodes, 2014-2016)
...
 Yara Greyjoy (13 episodes, 2012-2017)
...
 Pypar (13 episodes, 2011-2014)
...
 Irri (13 episodes, 2011-2012)
...
 Ellaria Sand (12 episodes, 2014-2017)
...
 High Sparrow (12 episodes, 2015-2016)
...
 Jeor Mormont (12 episodes, 2011-2013)
...
 Kevan Lannister (12 episodes, 2011-2016)
...
 Gregor Clegane (12 episodes, 2014-2017)
...
 Rast (12 episodes, 2011-2014)
...
 Hot Pie (12 episodes, 2011-2017)
...
 Talisa Stark / ... (11 episodes, 2012-2013)
...
 Maester Aemon (11 episodes, 2011-2015)
...
 The Waif (11 episodes, 2015-2016)
...
 Doreah (11 episodes, 2011-2012)
...
 Eddard 'Ned' Stark (11 episodes, 2011-2013)
...
 Selyse Baratheon (10 episodes, 2013-2015)
...
 Jojen Reed (10 episodes, 2013-2014)
...
 Shireen Baratheon (10 episodes, 2013-2015)
...
 Bowen Marsh (10 episodes, 2015-2016)
...
 Khal Drogo (10 episodes, 2011-2012)
...
 Renly Baratheon (8 episodes, 2011-2012)
...
 Thoros of Myr (8 episodes, 2013-2017)
...
 Edmure Tully (8 episodes, 2013-2016)
...
 Locke (8 episodes, 2013-2014)
...
 Obara Sand (8 episodes, 2015-2017)
...
 Tyene Sand (8 episodes, 2015-2017)
...
 Hizdahr zo Loraq (8 episodes, 2014-2015)
...
 Nymeria Sand (8 episodes, 2015-2017)
...
 Septa Unella (8 episodes, 2015-2016)
...
 Myranda (8 episodes, 2013-2016)
...
 Kovarro (8 episodes, 2012)
...
 Robin Arryn (8 episodes, 2011-2016)
...
 Tommen Baratheon (8 episodes, 2011-2012)
...
 Myrcella Baratheon (8 episodes, 2011-2012)
...
 Robert Baratheon (7 episodes, 2011)
...
 Oberyn Martell (7 episodes, 2014)
...
 Yoren (7 episodes, 2011-2012)
...
 Brynden 'Blackfish' Tully (7 episodes, 2013-2016)
...
 Olyvar (7 episodes, 2013-2015)
...
 Rakharo (7 episodes, 2011-2012)
...
 Marei (7 episodes, 2012-2016)
...
 Walder Frey (6 episodes, 2011-2017)
...
 Orell (6 episodes, 2013)
...
 Beric Dondarrion (6 episodes, 2013-2017)
...
 Areo Hotah (6 episodes, 2015-2016)
...
 Septa Mordane (6 episodes, 2011)
...
 Black Walder Rivers (6 episodes, 2013-2016)
...
 Qotho (6 episodes, 2011)
...
 Dontos Hollard (6 episodes, 2012-2014)
...
 Yohn Royce (6 episodes, 2014-2017)
...
 Myrcella Baratheon (6 episodes, 2015-2016)
...
 Anguy (6 episodes, 2013)
...
 High Septon (6 episodes, 2013-2015)
Dennis McKeever ...
 Night's Watch Officer (6 episodes, 2011-2013)
...
 Viserys Targaryen (5 episodes, 2011)
...
 Jory Cassel (5 episodes, 2011)
...
 Lysa Arryn (5 episodes, 2011-2014)
...
 Mance Rayder (5 episodes, 2013-2015)
...
 Craster (5 episodes, 2012-2013)
...
 Benjen Stark (5 episodes, 2011-2016)
...
 Doran Martell (5 episodes, 2015-2016)
...
 Xaro Xhoan Daxos (5 episodes, 2012)
...
 Rickard Karstark (5 episodes, 2012-2013)
...
 Dagmer Cleftjaw (5 episodes, 2012)
...
 Lyanna Mormont (5 episodes, 2016-2017)
...
 Walda Bolton (5 episodes, 2014-2016)
...
 Trystane Martell (5 episodes, 2015-2016)
...
 Bernadette (5 episodes, 2012-2016)
...
 Steelshanks Walton (5 episodes, 2013)
...
 Balon Greyjoy (4 episodes, 2012-2016)
...
 Euron Greyjoy (4 episodes, 2016-2017)
...
 Pyat Pree (4 episodes, 2012)
...
 Styr (4 episodes, 2014)
...
 Yezzan zo Qaggaz (4 episodes, 2015-2016)
...
 Karl Tanner (4 episodes, 2013-2014)
...
 Ilyn Payne (4 episodes, 2011-2012)
...
 Marillion (4 episodes, 2011)
...
 Qhorin Halfhand (4 episodes, 2012)
...
 Robett Glover (4 episodes, 2016-2017)
...
 Lothar Frey (4 episodes, 2016)
...
 Rorge (4 episodes, 2012-2014)
...
 Lommy Greenhands (4 episodes, 2011-2012)
...
 Matthos Seaworth (4 episodes, 2012)
...
 Armeca (4 episodes, 2011-2012)
Robert Sterne ...
 Royal Steward (4 episodes, 2011)
...
 Black Lorren (4 episodes, 2012)
...
 Amory Lorch (4 episodes, 2012)
Richard Rycroft ...
 Maester Wolkan (4 episodes, 2016-2017)
...
 Biter (4 episodes, 2012-2014)
...
 Timett (4 episodes, 2011-2012)
...
 Izembaro (3 episodes, 2016)
...
 Lady Crane (3 episodes, 2016)
...
 Spice King (3 episodes, 2012)
...
 Three-Eyed Raven (3 episodes, 2016)
...
 Syrio Forel (3 episodes, 2011)
...
 Salladhor Saan (3 episodes, 2012-2014)
...
 Daario Naharis (3 episodes, 2013)
...
 Greatjon Umber (3 episodes, 2011)
...
 Harald Karstark (3 episodes, 2016)
...
 Leaf (3 episodes, 2016)
...
 Bobono (3 episodes, 2016)
...
 Razdal mo Eraz (3 episodes, 2013-2016)
...
 Lhara (3 episodes, 2014-2015)
...
 Clarenzo (3 episodes, 2016)
...
 Thenn Warg (3 episodes, 2014)
...
 Mirri Maz Duur (3 episodes, 2011)
...
 Polliver (3 episodes, 2012-2014)
...
 Alton Lannister (3 episodes, 2012)
...
 Khal Moro (3 episodes, 2016)
...
 Kraznys mo Nakloz (3 episodes, 2013)
...
 Mossador (3 episodes, 2014-2015)
...
 Qhono (3 episodes, 2016)
...
 White Walker (3 episodes, 2012-2014)
...
 Rattleshirt (3 episodes, 2012-2013)
...
 Vala (3 episodes, 2015-2016)
...
 Young Ned (3 episodes, 2016)
...
 Daisy (3 episodes, 2012)
Samantha Bentley ...
 Bathhouse Prostitute / ... (3 episodes, 2014-2015)
...
 Silk King (3 episodes, 2012)
...
 Dothraki Bloodrider #1 (3 episodes, 2016)
Nanna Bryndís Hilmarsdóttir ...
 Musician #1 (3 episodes, 2016)
...
 Dothraki Bloodrider #2 (3 episodes, 2016)
Ragnar Þórhallsson ...
 Musician #2 (3 episodes, 2016)
Arnar Rosenkranz Hilmarsson ...
 Musician #3 (3 episodes, 2016)
Brynjar Leifsson ...
 Musician #4 (3 episodes, 2016)
Robert Fawsitt ...
 Loyal Night's Watchman #2 (3 episodes, 2016)
Kristján Kristjánsson ...
 Musician #5 (3 episodes, 2016)
Xena Avramidis ...
 King's Landing Whore / ... (3 episodes, 2014-2015)
...
 Dothraki Woman Having Sex / ... (3 episodes, 2015-2016)
...
 Alys Karstark (3 episodes, 2016-2017)
...
 Aggo (3 episodes, 2016)
...
 Hallyne (2 episodes, 2012)
...
 Tycho Nestoris (2 episodes, 2014-2015)
...
 Archmaester Ebrose (2 episodes, 2017)
...
 Illyrio Mopatis (2 episodes, 2011)
...
 Lem Lemoncloak (2 episodes, 2016)
...
 Smalljon Umber (2 episodes, 2016)
...
 Mord (2 episodes, 2011)
...
 Aeron Greyjoy (2 episodes, 2016)
...
 Dim Dalba (2 episodes, 2015-2016)
...
 Randyll Tarly (2 episodes, 2016-2017)
...
 Giant Wight #2 / ... (2 episodes, 2014-2017)
...
 Belicho Paenymion (2 episodes, 2016)
...
 Gatins (2 episodes, 2016)
...
 Old Nan (2 episodes, 2011)
...
 The Night King (2 episodes, 2014-2015)
...
 Camello (2 episodes, 2016)
Ian Davies ...
 Morgan (2 episodes, 2016)
...
 Gregor Clegane (2 episodes, 2011)
...
 Malko (2 episodes, 2015)
...
 Thin Man (2 episodes, 2015)
...
 Lothar Frey (2 episodes, 2013)
...
 Bianca (2 episodes, 2016)
...
 Vardis Egen (2 episodes, 2011)
...
 Shagga (2 episodes, 2011)
...
 Quaithe (2 episodes, 2012)
...
 Margaery Tyrell Mummer (2 episodes, 2016)
Stella McCusker ...
 Old Woman (2 episodes, 2015)
...
 Hugh of the Vale (2 episodes, 2011)
Deirdre Monaghan ...
 Morag (2 episodes, 2014)
...
 Todder (2 episodes, 2013-2015)
Ali Lyons ...
 Johnna (2 episodes, 2015)
Karla Lyons ...
 Willa (2 episodes, 2015)
Lucy Hayes ...
 Lady Kitty Frey (2 episodes, 2016-2017)
Peter Ballance ...
 Farlen (2 episodes, 2012)
Alisdair Simpson ...
 Donnel Waynwood (2 episodes, 2014)
...
 Drennan (2 episodes, 2012)
...
 Ned Umber (2 episodes, 2017)
Jane McGrath ...
 Sissy (2 episodes, 2014)
...
 Dosh khaleen High Priestess (2 episodes, 2016)
...
 Zanrush (2 episodes, 2016)
Emily Diamond ...
 King's Landing Whore (2 episodes, 2011)
...
 Ornela (2 episodes, 2016)
Annette Tierney ...
 Young Nan (2 episodes, 2016)
...
 Kurleket (2 episodes, 2011)
Donagh Deeney ...
 Winterfell Shepherd (2 episodes, 2012)
...
 The Tickler (2 episodes, 2012)
...
 Ghita (2 episodes, 2015)
...
 Wyllis (2 episodes, 2016)
...
 Morgan / ... (2 episodes, 2012-2014)
...
 Greizhen mo Ullhor (2 episodes, 2013)
Lois Winstone ...
 Mole's Town Whore (2 episodes, 2014)
Paul Caddell ...
 Jacks (2 episodes, 2012)
...
 Goldcloak (2 episodes, 2012)
...
 King's Landing Rioter #1 (2 episodes, 2012)
...
 Ternesio Terys (2 episodes, 2014-2015)
...
 Moro's Wife #2 (2 episodes, 2016)
Michael Shelford ...
 Master Torturer (2 episodes, 2013)
Emilio Doorgasingh ...
 Great Master #1 (2 episodes, 2014)
William Wilson ...
 Baby Sam (2 episodes, 2016-2017)
...
 Young Ned Stark (2 episodes, 2016)
Fergus Leathem ...
 Young Rodrik Cassel (2 episodes, 2016)
...
 Mhaegen (2 episodes, 2011-2012)
Will Fortune
(2 episodes, 2014-2015)
...
 Mole's Town Madam (2 episodes, 2014)
Aiden Condron ...
 Lannister Captain (2 episodes, 2012)
Aidan Crowe ...
 Quent (2 episodes, 2012)
James Wilson ...
 Baby Sam (2 episodes, 2016-2017)
...
 Young Benjen Stark (2 episodes, 2016)
...
 Dothraki Widow #1 (2 episodes, 2016)
David Sheehan ...
 Stark Guard (2 episodes, 2012)
...
 Mummer #2 (2 episodes, 2016)
...
 Kayla (2 episodes, 2013-2014)
...
 Manservant (2 episodes, 2014)
Brendan O'Rourke ...
 Mummer #3 (2 episodes, 2016)
...
 Tobho Mott (2 episodes, 2011-2012)
Ross Anderson-Doherty ...
 Mummer #4 (2 episodes, 2016)
Michael Hayes ...
 Night's Watchman #1 (2 episodes, 2016)
...
 Dothraki Widow #2 (2 episodes, 2016)
Timothy Gibbons ...
 Willem Lannister (2 episodes, 2013)
Jason McLaughlin ...
 Baratheon Soldier #2 / ... (2 episodes, 2015)
...
 Loyal Night's Watchman #1 (2 episodes, 2016)
...
 Night's Watchman #2 (2 episodes, 2016)
Michael Hooley ...
 Night's Watchman / ... (2 episodes, 2016)
Em Scribbler ...
 The Mother / ... (2 episodes, 2015)
Dennis Stokes ...
 Male Prostitute (2 episodes, 2012)
Rebecca Scott ...
 The Maiden / ... (2 episodes, 2015)
Rosie Ruthless ...
 The Crone / ... (2 episodes, 2015)
Annette Hannah ...
 Frances (2 episodes, 2016)
...
 Arthur (2 episodes, 2016)
Jesse Magee ...
 Little Bird #4 (2 episodes, 2016)
Michael Nevin ...
 Little Bird #3 (2 episodes, 2016)
Lucy Gallagher ...
 Little Bird #6 (2 episodes, 2016)
Iona Clarke ...
 Little Bird #5 (2 episodes, 2016)
Fionn Kernan ...
 Little Bird #7 (2 episodes, 2016)
...
 Three-Eyed Raven (2 episodes, 2014)
...
 Joyeuse Frey (2 episodes, 2011-2013)
...
 Tyrell Lady (2 episodes, 2013)
...
 Tommy (2 episodes, 2011-2014)
Vinnie McCabe ...
 Leo Lefford (2 episodes, 2011)
Robert Render ...
 Ironborn #2 / ... (2 episodes, 2011-2016)
...
 Brother Ray (1 episode, 2016)
...
 Karsi (1 episode, 2015)
Stephen Swift ...
 Singing Lannister Soldier (1 episode, 2012)
Barry McGovern ...
 Dying Man (1 episode, 2014)
...
 Loboda (1 episode, 2015)
...
 Imry Florent (1 episode, 2012)
Rory Mullen ...
 Captain of the Bolton Archers (1 episode, 2016)
James Doran ...
 Mandon Moore (1 episode, 2012)
Mark Tankersley ...
 Bolton General (1 episode, 2016)
Sarita Piotrowski ...
 Jhiqui (1 episode, 2011)
Kieran Cunningham ...
 Baratheon Officer (1 episode, 2012)
David Birkbeck ...
 Northman Rider (1 episode, 2016)
...
 Melessa Tarly (1 episode, 2016)
...
 Will (1 episode, 2011)
Michael Grennell ...
 Captain of the Archers (1 episode, 2012)
...
 Lord of Bones (1 episode, 2015)
...
 Northman Archer (1 episode, 2016)
...
 Mycah (1 episode, 2011)
...
 Jon Arryn (1 episode, 2011)
...
 Mero (1 episode, 2013)
...
 Waymar Royce (1 episode, 2011)
...
 Prendahl na Ghezn (1 episode, 2013)
...
 Goatherd (1 episode, 2014)
...
 Gared (1 episode, 2011)
...
 Catspaw Assassin (1 episode, 2011)
...
 Maester Cressen (1 episode, 2012)
Kenneth Hadley ...
 Septon (1 episode, 2013)
Rhodri Miles ...
 First Mate (1 episode, 2014)
Conor Delaney ...
 Lannister Guard (1 episode, 2011)
...
 Maggy (1 episode, 2015)
...
 The Waif's Disguise (1 episode, 2016)
...
 Roslin Frey (1 episode, 2013)
...
 Anya Waynwood (1 episode, 2014)
Samantha McEwan ...
 Bathhouse Prostitute (1 episode, 2014)
...
 Braavosi Captain (1 episode, 2015)
...
 Ironborn #1 (1 episode, 2016)
...
 Westerosi Trader (1 episode, 2016)
...
 Street Red Priestess Meereen (1 episode, 2016)
Sean Buckley ...
 Old Man (1 episode, 2013)
...
 Yunkai'i Whore (1 episode, 2013)
Michael Hough ...
 Ironborn in Skiff (1 episode, 2014)
...
 Black Armored White Walker (1 episode, 2015)
...
 Slaver (1 episode, 2015)
...
 Bear Island Maester (1 episode, 2016)
...
 Wine Merchant (1 episode, 2011)
A.J. Kennedy ...
 Frey Guard (1 episode, 2013)
Marko Jelic ...
 Prisoner (1 episode, 2014)
...
 Great Master #1 (1 episode, 2015)
James McKenzie Robinson ...
 Joss (1 episode, 2015)
Katie Alexander Thom ...
 Volantene Whore #1 (1 episode, 2016)
...
 Dickon Tarly (1 episode, 2017)
Rania Zouari ...
 Pentoshi Servant (1 episode, 2011)
David Verrey ...
 High Septon (1 episode, 2012)
...
 Merry Frey (1 episode, 2013)
Anthony Boyle ...
 Bolton Guard (1 episode, 2014)
...
 Ralf Kenning (1 episode, 2014)
...
 Pit Announcer (1 episode, 2015)
...
 Street Red Priestess Volantis (1 episode, 2015)
Raymond Keane ...
 Winter Town Man (1 episode, 2015)
Jed Murray ...
 Northman Rioter (1 episode, 2016)
...
 Tully Bannerman (1 episode, 2016)
...
 Aerys Targaryen (1 episode, 2016)
Graham Charles ...
 Varly (1 episode, 2011)
...
 Goldcloak (1 episode, 2011)
Pat McGrath ...
 Hog Farmer (1 episode, 2013)
Philip Philmar ...
 Elder Meereen Slave (1 episode, 2014)
Bobby Asghar ...
 Great Master #2 (1 episode, 2015)
Michael Patrick ...
 Wildling Rioter (1 episode, 2016)
...
 Dickon Tarly (1 episode, 2016)
Ben Fox
(1 episode, 2017)
...
 Lannister Soldier (1 episode, 2017)
...
 White Walker #2 (1 episode, 2011)
...
 Lannister Guard (1 episode, 2012)
...
 Drowned Priest (1 episode, 2012)
Steve Wilson ...
 Theon's Master of Hounds (1 episode, 2012)
...
 Fennesz (1 episode, 2014)
...
 Tansy (1 episode, 2014)
Gian Sanghera-Warren ...
 Goatherd's Son (1 episode, 2014)
...
 Braavosi Madam (1 episode, 2015)
...
 Merchant Captain (1 episode, 2015)
Peter Silverleaf ...
 Great Master #3 (1 episode, 2015)
...
 Talla Tarly (1 episode, 2016)
...
 King's Landing Boaster (1 episode, 2016)
Matt Faris ...
 Lannister Soldier (1 episode, 2016)
...
 Ash (1 episode, 2016)
Mark Roper
(1 episode, 2017)
...
 Lannister Soldier (1 episode, 2017)
...
 Dothraki Crone (1 episode, 2011)
...
 Jaremy Rykker (1 episode, 2011)
...
 Wight Wildling Girl (1 episode, 2011)
...
 Captain's Daughter (1 episode, 2012)
...
 Rennick (1 episode, 2012)
Oddie Braddell ...
 Wendel Manderly (1 episode, 2013)
Mackenzie Dean
(1 episode, 2014)
Jody Halse ...
 Adrack Humble (1 episode, 2014)
...
 Morgan's Friend (1 episode, 2014)
...
 Young Braavosi (1 episode, 2015)
Davor Jozinovic ...
 Great Master #4 (1 episode, 2015)
...
 Lead Dornish Guard (1 episode, 2015)
Rubi Ali ...
 Moro's Wife #1 (1 episode, 2016)
...
 The Night King (1 episode, 2016)
...
 Kesh (1 episode, 2016)
Neil Keery ...
 Ironborn at Brothel (1 episode, 2016)
...
 Riddell (1 episode, 2016)
...
 Lannister Soldier (1 episode, 2017)
Niall Cusack ...
 Joss (1 episode, 2011)
Portelli Paul ...
 Drunk Patron (1 episode, 2011)
Tyrone McElhennon ...
 Torrhen Karstark (1 episode, 2012)
...
 Drummer (1 episode, 2013)
...
 Great Master #5 (1 episode, 2015)
...
 Kinvara (1 episode, 2016)
...
 Steve (1 episode, 2016)
Heidi Romanova ...
 Volantene Whore #2 (1 episode, 2016)
...
 Tyrell Bannerman (1 episode, 2016)
Phil Dixon ...
 Tomard (1 episode, 2011)
...
 Stiv (1 episode, 2011)
...
 King's Landing Baker (1 episode, 2011)
...
 Goldcloak #1 (1 episode, 2011)
Neill Fleming ...
 Karstark Soldier #1 (1 episode, 2012)
...
 Lordsport Dockhand (1 episode, 2012)
...
 Bolton Soldier (1 episode, 2013)
...
 Leaf (1 episode, 2014)
...
 Vance Corbray (1 episode, 2014)
...
 Valyrian Slave (1 episode, 2014)
...
 Axell Florent (1 episode, 2014)
Martin Walsh ...
 Innkeeper (1 episode, 2014)
Hadi Kermani ...
 Great Master #6 (1 episode, 2015)
...
 Lannister Soldier (1 episode, 2016)
...
 Khal Forzho (1 episode, 2016)
Danielle Claire Jenner ...
 Volantene Whore #3 (1 episode, 2016)
Seamus Kelly ...
 Goldcloak #2 (1 episode, 2011)
Marcus Lamb ...
 Night's Watchman (1 episode, 2011)
Tristan Mercieca ...
 Little Bird (1 episode, 2011)
Paddy Rocks ...
 Knight of House Lynderly (1 episode, 2011)
Gina Moxley ...
 Old Woman Prisoner (1 episode, 2012)
...
 Mirelle (1 episode, 2013)
Harold James McMullan ...
 Sorcerer (1 episode, 2013)
Karl Jackson ...
 Unsullied (1 episode, 2014)
Daniel Rabin ...
 Lord Blackmont (1 episode, 2014)
Tonci Banov ...
 Great Master #7 (1 episode, 2015)
...
 Brothel Guard (1 episode, 2015)
...
 Faith Militant #1 (1 episode, 2015)
...
 Volantene Whore #4 (1 episode, 2016)
Adam Turns ...
 The Waif's Disguise (1 episode, 2016)
...
 Stevron Frey (1 episode, 2011)
Barrington Cullen ...
 Eon Hunter (1 episode, 2011)
Ken Fletcher ...
 Gerald (1 episode, 2012)
Michael Power ...
 Boat Commander (1 episode, 2013)
...
 Musician #1 (1 episode, 2014)
...
 Goatherd (1 episode, 2014)
Tim Landers ...
 Kegs (1 episode, 2014)
Ian Lloyd Anderson ...
 Derek (1 episode, 2015)
...
 Lollys Stokeworth (1 episode, 2015)
David Garlick ...
 Despondent Man (1 episode, 2015)
Jack Olohan ...
 Faith Militant #2 (1 episode, 2015)
Zoi Gorman ...
 Volantene Whore #5 (1 episode, 2016)
Bryan McCaugherty ...
 Ryger Rivers (1 episode, 2011)
Barry John O'Connor ...
 Night's Watch Deserter (1 episode, 2011)
Marko Juraga ...
 King's Landing Rioter #2 (1 episode, 2012)
...
 Colen of Greenpools (1 episode, 2012)
Emmet O'Riabhaigh ...
 Wounded Lannister (1 episode, 2012)
...
 Protestor (1 episode, 2012)
Aisling Jarrett-Gavin ...
 Margaery's Handmaiden (1 episode, 2013)
...
 Frey Soldier #1 (1 episode, 2013)
Joe Purcell ...
 Riverlands Traveller (1 episode, 2013)
Orri P. Dyrason ...
 Musician #2 (1 episode, 2014)
Cormac McDonagh ...
 Black Jack Bulwer (1 episode, 2014)
...
 Ser Endrew Tarth (1 episode, 2014)
Aeryn Walker ...
 Craster's Wife #2 (1 episode, 2014)
...
 Brant (1 episode, 2015)
...
 Faceless Man (1 episode, 2015)
...
 Sellsword #1 (1 episode, 2015)
...
 Second Son (1 episode, 2015)
...
 Rickard Stark (1 episode, 2016)
Billy King ...
 Ironborn Abusing a Volantene Whore (1 episode, 2016)
Paul Ward ...
 Poisoned Frey (1 episode, 2017)
Stephen Grech ...
 King's Landing Urchin (1 episode, 2011)
David Michael Scott ...
 Beric Dondarrion (1 episode, 2011)
Donal Gallery ...
 Tortured Prisoner (1 episode, 2012)
...
 Karstark Soldier #2 (1 episode, 2012)
Rea Separovic ...
 King's Landing Rioter #3 (1 episode, 2012)
Max Barber ...
 Orphan Kid (1 episode, 2013)
...
 Karstark Lookout (1 episode, 2013)
...
 King's Landing Tailor (1 episode, 2013)
Michael Liebmann ...
 Frey Soldier #2 (1 episode, 2013)
Georg Holm ...
 Musician #3 (1 episode, 2014)
Cheryl Lester ...
 Craster's Wife #3 (1 episode, 2014)
Finbar Lynch ...
 Farmer Hamlet (1 episode, 2014)
Andy Moore ...
 Mully (1 episode, 2014)
Nikola Bace ...
 Tyrell Guard (1 episode, 2015)
...
 Sellsword #2 (1 episode, 2015)
Danny O'Conner ...
 Lannister Guard #1 (1 episode, 2015)
...
 Lead Kingsguard (1 episode, 2015)
...
 Arthur Dayne (1 episode, 2016)
Brendan Morrissey ...
 Frey Lord (1 episode, 2017)
Patrick FitzSymons ...
 Reginald Lannister (1 episode, 2012)
Derek Reid ...
 Brothel Customer (1 episode, 2012)
...
 Violet (1 episode, 2013)
Alex Mileman ...
 Fruit Vendor (1 episode, 2013)
...
 Tyrell Servant (1 episode, 2013)
...
 Warlock (1 episode, 2013)
Raymond Griffiths ...
 King Joffrey Baratheon Dwarf (1 episode, 2014)
...
 Wight (1 episode, 2014)
Samuel Paul Small ...
 Little Bird (1 episode, 2014)
Gwyneth Keyworth ...
 Clea (1 episode, 2015)
Garry Mountaine ...
 Brusco (1 episode, 2015)
...
 Foreign Merchant (1 episode, 2015)
Eddie Eyre ...
 Gerold Hightower (1 episode, 2016)
...
 Lannister Captain (1 episode, 2016)
Deon Lee-Williams ...
 Iggo (1 episode, 2016)
Eamonn Draper ...
 Sick Maester (1 episode, 2017)
Steve Blount ...
 Rickard Karstark (1 episode, 2011)
...
 Unsullied (1 episode, 2013)
Jon Freeman
(1 episode, 2014)
Kristen Gillespie ...
 Whore #1 (1 episode, 2014)
Maxwell Laird ...
 King Stannis Baratheon Dwarf (1 episode, 2014)
Dylan McDonough ...
 Sailor (1 episode, 2015)
Emina Muftic ...
 Beggar Woman (1 episode, 2015)
...
 Denys Mallister (1 episode, 2015)
...
 Young Cersei Lannister (1 episode, 2015)
...
 Khal Brozho (1 episode, 2016)
...
 Jonos Bracken (1 episode, 2011)
...
 Stark Messenger (1 episode, 2012)
...
 Jaqen's Disguise (1 episode, 2012)
Maro Drobnic ...
 Desmond Crakehall (1 episode, 2013)
Jem Wall ...
 Guymon (1 episode, 2014)
Dean Whatton ...
 King Renly Baratheon Dwarf (1 episode, 2014)
Rob Brockman
(1 episode, 2015)
...
 Baratheon General (1 episode, 2015)
Isabella Steinbarth ...
 Melara Hetherspoon (1 episode, 2015)
...
 Braavosi Woman #1 (1 episode, 2016)
...
 Khal Rhalko (1 episode, 2016)
...
 Lyanna Stark (1 episode, 2016)
...
 Young Lyanna Stark (1 episode, 2016)
...
 Knight of House Frey (1 episode, 2011)
Simon Stewart ...
 Lannister Messenger (1 episode, 2011)
Mark Byatt ...
 Lannister Torturer (1 episode, 2012)
Pat Mooney ...
 Northern Lord (1 episode, 2012)
...
 Stark Soldier (1 episode, 2012)
Marin Tudor ...
 Yunkai'i Slave #1 (1 episode, 2013)
George Appleby ...
 King Robb Stark Dwarf (1 episode, 2014)
...
 Innkeeper's Daughter (1 episode, 2014)
Raewyn Lippert ...
 Olly's Mother (1 episode, 2014)
...
 Street Tough #1 (1 episode, 2015)
Maggie Hayes ...
 Septa Moelle (1 episode, 2015)
Marcos James ...
 White Rat (1 episode, 2015)
Daniel Johnson
(1 episode, 2015)
Ollie Kram ...
 Anara (1 episode, 2015)
...
 Citadel Maester (1 episode, 2016)
...
 Khal Qorro (1 episode, 2016)
...
 Braavosi Woman #2 (1 episode, 2016)
...
 Serving Girl (1 episode, 2017)
B.J. Hogg ...
 Addam Marbrand (1 episode, 2011)
...
 Willis Wode (1 episode, 2011)
Matthew Scurfield ...
 Vayon Poole (1 episode, 2011)
...
 Yunkai'i Slave #2 (1 episode, 2013)
...
 Bolton Soldier (1 episode, 2013)
Krysten Coombs ...
 King Balon Greyjoy Dwarf (1 episode, 2014)
Maria Sikavica ...
 Whore #2 (1 episode, 2014)
Richard Fitzwell
(1 episode, 2015)
...
 Strong Sam Stone (1 episode, 2015)
Mary Jordan ...
 Septa Scolera (1 episode, 2015)
...
 Mallister Supporter (1 episode, 2015)
...
 Brea (1 episode, 2015)
Susie Kelly ...
 Masha Heddle (1 episode, 2011)
Faolan Morgan ...
 Stark Guard (1 episode, 2011)
Frank O'Sullivan ...
 Night's Watch Messenger (1 episode, 2011)
Terry Byrne ...
 Septon (1 episode, 2012)
...
 Qartheen Woman (1 episode, 2012)
...
 Craster's Wife (1 episode, 2013)
Jamal Ouarraq ...
 Yunkai'i Slave #3 (1 episode, 2013)
...
 Eyrie Guard (1 episode, 2015)
Irma Mali ...
 Whore (1 episode, 2015)
Ben Yates ...
 Brothel Customer (1 episode, 2015)
...
 Night's Watchman #2 (1 episode, 2016)
Ciaran McMahon ...
 Lannister Soldier (1 episode, 2012)
El Hasani ...
 Yunkai'i Slave #4 (1 episode, 2013)
Lisa Walsh ...
 Craster's Younger Wife (1 episode, 2013)
Stephen Brown ...
 Sparring Boy (1 episode, 2015)
Winston Davis ...
 Street Tough #2 (1 episode, 2015)
...
 Aya (1 episode, 2015)
Ella Tweed ...
 Brothel Child #1 (1 episode, 2015)
...
 Bolton Officer (1 episode, 2016)
Chris Gallagher ...
 Lannister Scout (1 episode, 2011)
Wren Ros Elliot-Sloan ...
 Rhaego (1 episode, 2012)
Mustapha Mekanassi ...
 Yunkai'i Slave #5 (1 episode, 2013)
Joe Hewetson ...
 Maester Helliweg (1 episode, 2015)
Isabelle Jones ...
 Brothel Child #2 (1 episode, 2015)
Irene Kelleher ...
 Inn Waitress (1 episode, 2015)
...
 Lannister Guard #2 (1 episode, 2015)
...
 Handmaid (1 episode, 2016)
Tristan Heanue ...
 Bolton Soldier (1 episode, 2016)
...
 Ironborn #3 (1 episode, 2016)
...
 Stark Guard (1 episode, 2011)
Kylie Harris ...
 Genna (1 episode, 2013)
...
 Son of the Harpy (1 episode, 2015)
David Fennelly ...
 Baratheon Soldier #1 (1 episode, 2015)
Michael Johnston ...
 Lannister Guard #3 (1 episode, 2015)
Sabina Arthur ...
 Meereenese Homeless Mother (1 episode, 2016)
...
 Tommen's Attendant (1 episode, 2016)
Hugo Culverhouse ...
 Red Keep Stableboy (1 episode, 2011)
...
 Night's Watchman (1 episode, 2014)
Jonathan Gunning ...
 Dwarf Hunter #1 (1 episode, 2015)
Colin Azzopardi ...
 Maester Caleotte (1 episode, 2016)
...
 Tommen's Manservant (1 episode, 2016)
...
 Chella (1 episode, 2012)
...
 Gordy (1 episode, 2015)
Alan McKee ...
 Dwarf Hunter #2 (1 episode, 2015)
...
 Wyman Manderly (1 episode, 2016)
...
 Lord Portan (1 episode, 2012)
Trixiebell Harrowell ...
 Farmer's Daughter (1 episode, 2014)
...
 Simpson (1 episode, 2015)
...
 Cley Cerwyn (1 episode, 2016)
Marko Cindric ...
 Tourney Herald (1 episode, 2012)
Mark Drake ...
 Tortured Slave (1 episode, 2013)
Ralph Clemente ...
 Woodcutter (1 episode, 2015)
...
 Dothraki Man Having Sex (1 episode, 2016)
...
 King's Landing Drunkard (1 episode, 2015)
...
 Great Master #2 (1 episode, 2014)
Kirsty Nicholls ...
 King's Landing Whore (1 episode, 2015)
Joshua Sher ...
 Meereen Slave (1 episode, 2014)
Munro Graham ...
 King's Landing Flasher #1 (1 episode, 2015)
Ben Kelly ...
 King's Landing Flasher #2 (1 episode, 2015)
Rebecca Van Cleave ...
 Cersei Body Double (1 episode, 2015)
Michael Stuart ...
 Night's Watch Officer / ... (uncredited) (17 episodes, 2013-2016)
Bobby Marno ...
 Night's Watch / ... (uncredited) (10 episodes, 2015-2017)
Graeme Peacock ...
 Baratheon Soldier / ... (uncredited) (9 episodes, 2012-2016)
James Bleakney ...
 Baratheon Soldier / ... (uncredited) (9 episodes, 2013-2016)
...
 Brotherhood Member (uncredited) (6 episodes, 2013-2016)
...
 Baratheon Soldier / ... (uncredited) (6 episodes, 2014-2016)
Darran Watt ...
 Soldier / ... (uncredited) (4 episodes, 2012-2013)
Logan Bruce ...
 Frey Guardsman / ... (uncredited) (3 episodes, 2013-2016)
...
 Slaver / ... (uncredited) (3 episodes, 2014-2016)
...
 Craster's Wife / ... (uncredited) (3 episodes, 2014-2015)
Cillean Campbell ...
 Lannister Lord / ... (uncredited) (3 episodes, 2015-2016)
...
 Jon Snow Soldier / ... (uncredited) (3 episodes, 2015-2016)
Mark Coney ...
 Lord Galbart Glover (uncredited) (2 episodes, 2011)
Boyd Rankin ...
 Mikken (uncredited) (2 episodes, 2011)
Darragh O'Connor ...
 Frey Wedding Guest / ... (uncredited) (2 episodes, 2013-2016)
Laurence Doherty ...
 Frey Wedding Guest / ... (uncredited) (2 episodes, 2013-2014)
Gerald McMullan ...
 Night's Watch (uncredited) (2 episodes, 2014-2017)
...
 Faith Militant / ... (uncredited) (2 episodes, 2014-2015)
Niamh Lennon ...
 King's Landing Handmaiden (uncredited) (2 episodes, 2014)
Frank Cannon ...
 Merchant in Tavern / ... (uncredited) (2 episodes, 2015-2016)
Simon Millar ...
 Tully Soldier / ... (uncredited) (2 episodes, 2015-2016)
Jessica Stevenson ...
 Wildling (uncredited) (2 episodes, 2015)
Michael William Burns ...
 Kingsland Taverner / ... (uncredited) (2 episodes, 2016)
...
 Glover General (uncredited) (2 episodes, 2016)
Tamsin Greene Barker ...
 Braavosi Theatre Server (uncredited) (2 episodes, 2016)
...
 Braavosi Theatre Sound Artist (uncredited) (2 episodes, 2016)
Hugh Yeaman ...
 Meereen Guard / ... (uncredited) (2 episodes, 2016)
Phil Barnhill ...
 Baratheon Guard (uncredited) (1 episode, 2011)
Owen Dickey ...
 Winterfell Beekeeper (uncredited) (1 episode, 2011)
Ivailo Dimitrov ...
 Mago (uncredited) (1 episode, 2011)
Melissa Reid ...
 Peasant (uncredited) (1 episode, 2011)
...
 Lannister Guard (uncredited) (1 episode, 2011)
Robert Yates ...
 King's Guard (uncredited) (1 episode, 2011)
Aaron Archer ...
 Tyrell Soldier (uncredited) (1 episode, 2012)
Robert Atkinson ...
 Baratheon Archer (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Wight (uncredited) (1 episode, 2012)
Hugh Irvine ...
 Lannister Archer (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Young Nobleman (uncredited) (1 episode, 2012)
Sarah MacKeever ...
 Selyse Baratheon (uncredited) (1 episode, 2012)
Paul Monahan ...
 Stark Guard (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 The Bear (uncredited) (1 episode, 2013)
Matt Butcher ...
 Riverrun Nobleman (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Marianne Frey (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Hoster Tully (uncredited) (1 episode, 2013)
Niall O'Donnell ...
 Bathhouse Boy (uncredited) (1 episode, 2013)
Rachel Puchkoff ...
 Khaleesi Handmaiden #1 (uncredited) (1 episode, 2013)
Mustapha Rachidi ...
 Yunkai Citizen (uncredited) (1 episode, 2013)
Omar Youssef ...
 Dothraki (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Noble Man (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Waitress (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Cooper (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Dragonstone waiter (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Wedding Guest (uncredited) (1 episode, 2014)
Stella Lutz ...
 Noble Lady (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Night's Watch Archer (uncredited) (1 episode, 2014)
Daniel Naprous ...
 Oznak zo Pahl (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Donnel Hill (uncredited) (1 episode, 2014)
Sigur Rós ...
 Wedding Band (uncredited) (1 episode, 2014)
C.C. Smiff ...
 Wedding Guest (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Strong Fighter (uncredited) (1 episode, 2015)
Roman Beguns ...
 Fighter (uncredited) (1 episode, 2015)
Brann Dailor ...
 Wildling (uncredited) (1 episode, 2015)
Rob de Groot ...
 Fighter (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Wildling Archer (uncredited) (1 episode, 2015)
Cassie Friel ...
 Wight (uncredited) (1 episode, 2015)
Brent Hinds ...
 Wildling (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Pit Fighter (uncredited) (1 episode, 2015)
Danko Jordanov ...
 Wilding Gladiator (uncredited) (1 episode, 2015)
Bill Kelliher ...
 Wildling (uncredited) (1 episode, 2015)
Barrie Martin ...
 Wight (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Wildling (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Stone Man (uncredited) (1 episode, 2015)
Raquel Arraes ...
 Volantene Whore (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Child of the Forest #1 (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Child of the Forest #2 (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Tavern Maid (uncredited) (1 episode, 2016)
Susan Christie ...
 Volantene Whore (uncredited) (1 episode, 2016)
Patrick Kelly ...
 Karstark Lead Archer (uncredited) (1 episode, 2016)
Jose Mellinas ...
 'That's Right' Man (uncredited) (1 episode, 2016)
Casey Michaels ...
 Child of the Forest #3 (uncredited) (1 episode, 2016)
Peter Rooney ...
 Karstark Soldier (uncredited) (1 episode, 2016)
Sophia Smith ...
 Volantene Whore (uncredited) (1 episode, 2016)
Gary Wales ...
 Healtor Troop (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Howland Reed (uncredited) (1 episode, 2016)
Brendan McGivern ...
 Night's Watch (uncredited) (1 episode, 2017)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

David Benioff ... executive producer (73 episodes, 2011-2018)
D.B. Weiss ... executive producer (73 episodes, 2011-2018)
George R.R. Martin ... co-executive producer (66 episodes, 2011-2018)
Guymon Casady ... co-executive producer (61 episodes, 2011-2017)
Frank Doelger ... executive producer / producer (61 episodes, 2011-2017)
Vince Gerardis ... co-executive producer (61 episodes, 2011-2017)
Christopher Newman ... producer / line producer / co-producer (61 episodes, 2011-2017)
Greg Spence ... producer / co-producer (60 episodes, 2011-2017)
Carolyn Strauss ... executive producer / co-executive producer (55 episodes, 2011-2017)
Oliver Butler ... associate producer / co-producer (51 episodes, 2012-2017)
Bernadette Caulfield ... executive producer / producer (51 episodes, 2012-2017)
Lisa McAtackney ... line producer / producer (51 episodes, 2012-2017)
Annick Wolkan ... associate producer / co-producer (41 episodes, 2013-2017)
Erika Milutin ... line producer: Croatia (36 episodes, 2012-2017)
Bryan Cogman ... co-producer / producer / supervising producer / co-executive producer (31 episodes, 2014-2017)
Alan Freir ... associate producer / co-producer (30 episodes, 2014-2017)
Duncan Muggoch ... line producer: foreign unit / line producer: Croatia & Spain (26 episodes, 2015-2017)
Snorri Þórisson ... line producer: Iceland (24 episodes, 2012-2017)
Peter Welter Soler ... line producer: Spain (22 episodes, 2015-2017)
Jonathan Brytus ... associate producer (20 episodes, 2011-2012)
Vanessa Taylor ... co-executive producer (20 episodes, 2012-2013)
Melissa Demino ... associate producer (19 episodes, 2015-2016)
Alanna Riddell ... associate producer (11 episodes, 2016-2017)
Mark Huffam ... producer (10 episodes, 2011)
Alan Taylor ... co-executive producer (10 episodes, 2012)
Jim Duggan ... co-producer: Ireland (8 episodes, 2011)
Guy Tannahill ... line producer: Malta unit / line producer: Malta (8 episodes, 2011)
Ahmed Abounouom ... line producer: Morocco (8 episodes, 2013)
Ralph Vicinanza ... co-executive producer (4 episodes, 2011)
Jo Burn ... producer (1 episode, 2011)
Tom McCarthy ... consulting producer (1 episode, 2011)
Spike Allison Hooper ... associate producer (1 episode, 2017)
Apriel Starkweather ... consulting producer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Music by 

Ramin Djawadi ... (73 episodes, 2011-2018)

Series Cinematography by 

Anette Haellmigk ... (10 episodes, 2013-2016)
Jonathan Freeman ... (8 episodes, 2012-2017)
Robert McLachlan ... (8 episodes, 2013-2017)
Fabian Wagner ... (6 episodes, 2014-2016)
Gregory Middleton ... (6 episodes, 2015-2017)
P.J. Dillon ... (5 episodes, 2012-2017)
Matthew Jensen ... (4 episodes, 2011-2013)
Alik Sakharov ... (4 episodes, 2011)
Martin Kenzie ... (4 episodes, 2012)
Marco Pontecorvo ... (3 episodes, 2011)
David Franco ... (3 episodes, 2014-2015)
Kramer Morgenthau ... (2 episodes, 2012)
Chris Seager ... (2 episodes, 2013)
Sam McCurdy ... (1 episode, 2012)
David Katznelson ... (1 episode, 2013)

Series Film Editing by 

Katie Weiland ... (18 episodes, 2012-2017)
Frances Parker ... (13 episodes, 2011-2013)
Crispin Green ... (11 episodes, 2014-2017)
Tim Porter ... (11 episodes, 2014-2017)
Oral Norrie Ottey ... (8 episodes, 2011-2013)
Martin Nicholson ... (3 episodes, 2011)
Jesse Parker ... (2 episodes, 2016-2017)
Yan Miles ... (1 episode, 2016)

Series Casting By 

Nina Gold ... (59 episodes, 2011-2016)
Robert Sterne ... (59 episodes, 2011-2016)
Edward Said ... (1 episode, 2011)

Series Production Design by 

Deborah Riley ... (37 episodes, 2014-2017)
Gemma Jackson ... (23 episodes, 2011-2013)

Series Art Direction by 

Philip Elton ... (37 episodes, 2014-2017)
Paul Ghirardani ... (37 episodes, 2014-2017)
Hauke Richter ... (37 episodes, 2014-2017)
Ashleigh Jeffers ... (30 episodes, 2011-2013)
Heather Greenlees ... (20 episodes, 2012-2013)
Brendan Rankin ... (17 episodes, 2016-2017)
Tom McCullagh ... (12 episodes, 2011-2012)
Andy Thomson ... (12 episodes, 2012-2013)
Thomas Brown ... (10 episodes, 2011)
Paul Inglis ... (10 episodes, 2011)
Tom Still ... (10 episodes, 2013)
Alex Baily ... (10 episodes, 2014)
Simon McGuire ... (10 episodes, 2015)
Jan Walker ... (10 episodes, 2016)
Frank Walsh ... (8 episodes, 2012)
Nick Wilkinson ... (7 episodes, 2017)
Steve Summersgill ... (2 episodes, 2011)

Series Set Decoration by 

Rob Cameron ... (41 episodes, 2013-2017)
Tina Jones ... (10 episodes, 2012)
Richard Roberts ... (8 episodes, 2011)

Series Costume Design by 

Michele Clapton ... (53 episodes, 2011-2017)
April Ferry ... (8 episodes, 2016)

Series Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer (60 episodes, 2011-2016)
Rosalia Culora ... hair stylist / hair assistant / hair stylist: Dragon (60 episodes, 2011-2016)
Candice Banks ... hair stylist / hair supervisor (50 episodes, 2011-2016)
Gary Machin ... hair stylist / hair stylist: Dragon (50 episodes, 2012-2016)
Pamela Smyth ... crowd makeup supervisor / crowd makeup (50 episodes, 2012-2016)
Dana Kalder ... hair stylist / hair assistant / crowd hair / crowd hair supervisor (39 episodes, 2011-2014)
Laura Pollock ... hair assistant / hair stylist / hair stylist: Dragon (37 episodes, 2011-2016)
Barrie Gower ... prosthetics supervisor / prosthetics designer (31 episodes, 2014-2017)
Sarah Gower ... prosthetics coordinator / prosthetics senior coordinator / senior prosthetics coordinator (31 episodes, 2014-2017)
Paul Engelen ... makeup designer (30 episodes, 2011-2013)
Melissa Lackersteen ... makeup artist (30 episodes, 2011-2013)
Daniel Lawson Johnston ... makeup artist / makeup assistant (30 episodes, 2011-2013)
Conor O'Sullivan ... prosthetic supervisor / prosthetics artist / prosthetics designer / prosthetics supervisor (30 episodes, 2011-2013)
Mel Coleman ... prosthetics (30 episodes, 2014-2016)
Nicola Matthews ... makeup artist / makeup artist: Wolf (30 episodes, 2014-2016)
Nicola Mount ... crowd hair supervisor (30 episodes, 2014-2016)
Jane Walker ... makeup designer (30 episodes, 2014-2016)
Emma Sheffield ... prosthetics (29 episodes, 2014-2016)
Josh Weston ... prosthetics / key prosthetic make up artist (28 episodes, 2011-2016)
Martina Byrne ... makeup artist / crowd make-up: Malta unit / crowd make-up: Malta (28 episodes, 2011-2013)
Patt Foad ... prosthetics / crowd makeup artist (27 episodes, 2013-2016)
Adrian Rigby ... prosthetics / crowd makeup artist (26 episodes, 2013-2017)
Joel Hall ... prosthetics (26 episodes, 2014-2016)
Sarah Kelly ... crowd hair / crowd hair assistant: Croatia / hair stylist: Malta unit / hair stylist: Malta (25 episodes, 2011-2013)
Amie Aspden ... prosthetics (23 episodes, 2014-2016)
Lisa Hernandez ... makeup artist: crowd dailies wolf unit spain / makeup artist: crowd dailies (21 episodes, 2015-2017)
Valter Casotto ... prosthetics / special makeup effects artist / prosthetics artist (20 episodes, 2011-2016)
Tristan Versluis ... prosthetics (20 episodes, 2014-2016)
Brian Best ... prosthetics (20 episodes, 2014-2015)
Stuart Bray ... prosthetics (20 episodes, 2014-2015)
Polly Nicol ... prosthetics (20 episodes, 2014-2015)
Kay Bilk ... makeup artist / makeup artist: Dragon (20 episodes, 2015-2016)
Marianna Kyriacou ... makeup artist / makeup artist: Dragon (20 episodes, 2015-2016)
Kate Thompson ... makeup artist / makeup artist: Wolf (20 episodes, 2015-2016)
Alexandra Wathey ... prosthetics (20 episodes, 2015-2016)
Robyn Wheeler ... makeup artist / makeup artist: Croatia / makeup artist: White Walker (18 episodes, 2011-2016)
Henrik Svensson ... special makeup effects artist / prosthetics technician: Croatia (18 episodes, 2011-2012)
Gemma De Vecchi ... prosthetics (17 episodes, 2014-2016)
Jorge Hernández Lobo ... makeup artist: crowd dailies wolf unit spain (17 episodes, 2016-2017)
Sinead Sweeney ... sfx contact lens optician (17 episodes, 2016-2017)
Kerstin Weller ... hair stylist (17 episodes, 2016-2017)
Tracey Lee ... hair stylist: Croatia / key hair stylist: Malta unit / key hair stylist: Malta (16 episodes, 2011-2012)
Andy Hunt ... prosthetics (16 episodes, 2015-2016)
Zoe Marsden ... prosthetics (15 episodes, 2014-2015)
Jim Sparrow ... prosthetics (15 episodes, 2014-2015)
Janet Burns ... prosthetics (14 episodes, 2014-2016)
Leon Smikle ... prosthetics (14 episodes, 2014-2016)
Valentina Visintin ... prosthetics artist / special makeup effects artist / prosthetics (13 episodes, 2011-2016)
Kamen Glover ... hair stylist / hairdresser: Croatia (13 episodes, 2012-2016)
Andy Garner ... prosthetic makeup effects artist / prosthetics (13 episodes, 2013-2016)
Paula Eden ... prosthetics (12 episodes, 2015-2016)
John Eldred-Tooby ... prosthetics (12 episodes, 2015-2016)
Harvey Smith ... prosthetics (12 episodes, 2015-2016)
Kristie Southcott ... lead silicone technician / prosthetics (12 episodes, 2016-2017)
Holly Edwards ... hair stylist: Wolf / crowd hair (11 episodes, 2012-2015)
Peter Hawkins ... prosthetics technician: Croatia / prosthetics (11 episodes, 2012-2014)
Áslaug Dröfn Sigurdardóttir ... makeup artist / hair and makeup: Iceland (11 episodes, 2012-2014)
Sally Alcott ... prosthetics (11 episodes, 2014-2015)
Dave Felstead ... prosthetics (11 episodes, 2015-2016)
Chloe Muton-Phillips ... prosthetics (11 episodes, 2015-2016)
Emma Micallef ... prosthetics coordinator (11 episodes, 2016-2017)
Liz Boston ... makeup artist (10 episodes, 2011)
Clare Ramsey ... makeup artist (10 episodes, 2011)
Darren Robinson ... prosthetics on set supervisor (10 episodes, 2013)
Faye Windridge ... prosthetics (10 episodes, 2014-2016)
Karen Folly ... hair stylist (10 episodes, 2014)
Renata Gilbert ... makeup artist (10 episodes, 2014)
Pamela Goldammer ... prosthetics (10 episodes, 2014)
Shaune Harrison ... prosthetics (10 episodes, 2014)
Julie Kendrick ... makeup artist (10 episodes, 2014)
Lily Knott ... junior prosthetics coordinator (10 episodes, 2014)
Annie McEwan ... makeup artist (10 episodes, 2014)
Gary Pollard ... prosthetics (10 episodes, 2014)
Robin Schoonraad ... prosthetics (10 episodes, 2014)
Candice Channing Williams ... hair supervisor (10 episodes, 2014)
Richard Neale ... junior prosthetics coordinator (10 episodes, 2015)
Stacey Louise Holman ... hair stylist: Spain (10 episodes, 2016)
Kati Hood ... prosthetics (9 episodes, 2015)
Tamara Burr ... make-up artist: Malta unit / makeup artist: Malta (8 episodes, 2011)
Aisling Nairn ... crowd makeup supervisor: Malta unit / crowd makeup supervisor: Malta (8 episodes, 2011)
Natalie Reid ... crowd hair coordinator / crowd hair stylist supervisor: Malta unit / crowd hair stylist supervisor: Malta (8 episodes, 2011)
Sian Wilson ... makeup artist: Malta unit / key make-up artist: Malta unit (8 episodes, 2011)
Jacqueline Bhavnani ... crowd hair supervisor: Croatia (8 episodes, 2012)
Merima Djikoli ... makeup artist: Croatia (8 episodes, 2012)
Pamela Elekes ... makeup artist: Croatia (8 episodes, 2012)
Iva Kurobasa ... makeup artist: Croatia (8 episodes, 2012)
Sanja Milic ... makeup artist: Croatia / makeup artist (8 episodes, 2012)
Roisin O'Reilly ... crowd makeup organiser: Croatia / crowd makeup organiser: Croatia Unit (8 episodes, 2012)
Victoria Holt ... prosthetics (8 episodes, 2015-2016)
Waldo Mason ... prosthetics artist / prosthetic artist (7 episodes, 2011-2012)
Jilly Green ... hairdresser (7 episodes, 2011)
Karen Schembri Grima ... make up artist: Malta Unit (7 episodes, 2011)
Judith Laverty ... crowd makeup artist dailies (7 episodes, 2011)
Joanne McNaughton ... assistant hair stylist (7 episodes, 2011)
Alex Rouse ... wigmaker (7 episodes, 2011)
Victoria Bancroft ... prosthetics (7 episodes, 2015-2016)
Finola McLennan ... prosthetics (7 episodes, 2015)
Cecilia Escot ... makeup artist: crowd dailies wolf unit spain (7 episodes, 2017)
Rubén Samos ... makeup artist: crowd dailies wolf unit spain (7 episodes, 2017)
Rachel Coenen ... prosthetics (6 episodes, 2015-2016)
Dan Frye ... prosthetics (6 episodes, 2015-2016)
Hannah Eccleston ... prosthetics / prosthetics artist (5 episodes, 2012-2016)
Tom Packwood ... prosthetics / mould maker (5 episodes, 2012-2014)
Myriam Tillson ... prosthetics (5 episodes, 2015-2016)
Rita Anjos ... prosthetics (5 episodes, 2016-2017)
Sunita Parmar ... prosthetics (5 episodes, 2016)
Letham Delia ... hairdresser: Croatia / crowd hair supervisor (4 episodes, 2012-2013)
Chris Lyons ... prosthetics / special effects teeth (4 episodes, 2014-2016)
Patrick Barbet ... prosthetics (4 episodes, 2015-2016)
Sam Ives ... prosthetics (4 episodes, 2015)
Pierre Olivier Persin ... prosthetics (4 episodes, 2016-2017)
Bethan Hollington ... prosthetics (4 episodes, 2016)
Ailsa Lawson ... prosthetics / prosthetic make up artist (4 episodes, 2016)
Ruth Parry ... prosthetics (4 episodes, 2016)
Kate Smith ... prosthetics (4 episodes, 2016)
Stacy Teague ... prosthetics (4 episodes, 2016)
Graham Riddell ... prosthetics artist (3 episodes, 2011)
Goran Babic ... stand in: Croatia (3 episodes, 2012)
Marija Bingula ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Karen Brotherston ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Kristina Divanovic ... stand in: Croatia (3 episodes, 2012)
Svjetlana Gutic ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Laura Lilley ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Louise Luxton ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Sanja Metkovic ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Semsa Mrcela ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Iva Nikolic ... stand in: Croatia (3 episodes, 2012)
Maja Nonveiller ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Ivana Plesa ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Stefanija Roso ... hairdresser: Croatia (3 episodes, 2012)
Barry Best ... prosthetics (3 episodes, 2014)
Rebecca Cain ... prosthetics (3 episodes, 2014)
Chris Kearey ... prosthetics (3 episodes, 2014)
Jose Mora-Perez ... prosthetics (3 episodes, 2014)
Chloe Mutonphilips ... prosthetics (3 episodes, 2014)
Howard Swindell ... prosthetics (3 episodes, 2014)
Jon Moore ... prosthetics (3 episodes, 2015-2016)
Emma Procter ... prosthetics (3 episodes, 2015-2016)
David Christopher Brown ... prosthetics (3 episodes, 2015)
Martha Fein ... prosthetics (3 episodes, 2015)
Jennifer Buck ... prosthetics (3 episodes, 2016)
Nelly Guimaras ... prosthetics (3 episodes, 2016)
Rebecca Lofvenmark ... prosthetics (3 episodes, 2016)
Lisa McConville ... hair stylist: White Walker (3 episodes, 2016)
Stephen Murphy ... prosthetics (3 episodes, 2016)
Luke Playfair ... prosthetics (3 episodes, 2016)
Julie-Ann Ryan ... crowd makeup artist (2 episodes, 2011-2015)
Robert Trenton ... prosthetics artist / special makeup effects artist (2 episodes, 2012-2013)
Sebastian Lochmann ... prosthetics / special makeup effects sculptor (2 episodes, 2013-2015)
Tamar Aviv ... prosthetics (2 episodes, 2015-2016)
Alexandra Gilbert ... prosthetics (2 episodes, 2015)
Olivia Whitaker ... prosthetics (2 episodes, 2015)
Lucy Allen ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Márta Antal ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Dominique Colbert ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Niki De Jong ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Frankie Francis ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Francesca Galafassi ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Charlie Hounslow ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Harry Iovino ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Jamie Iovino ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Nóra Kapás ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Victoria Money ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Becca Olen ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Amy Rogers ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Charlotte Rutherford ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Becca Smith ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Fiona Walsh ... prosthetics (2 episodes, 2016)
Lara Bella Vella Baldacchino ... makeup artist (1 episode, 2011)
Jesús García ... hair stylist (1 episode, 2011)
Sjaan Gillings ... crowd hair stylist (1 episode, 2011)
Katie Lee ... make-up artist: dailies (1 episode, 2011)
Lucy Browne ... crowd make-up artist: croatia (1 episode, 2012)
Stuart Browne ... prosthetics artist (1 episode, 2012)
Cristina Patterson ... contact lens painter (1 episode, 2012)
Lucy Sibbick ... prosthetics artist (1 episode, 2012)
Helen Christie ... prosthetics (1 episode, 2015)
Louise Day ... prosthetics (1 episode, 2015)
Raquel Munuera ... prosthetics (1 episode, 2015)
Julian Murray ... prosthetics (1 episode, 2015)
Jörn Seifert ... prosthetics (1 episode, 2015)
Kate Alexandra Smith ... prosthetics (1 episode, 2015)
Eloise Waymouth ... prosthetics (1 episode, 2015)
Simon Webber ... prosthetics (1 episode, 2015)
Charlotte Arlow ... prosthetics (1 episode, 2016)
Elaine Best ... prosthetics (1 episode, 2016)
Nacho Díaz ... prosthetics (1 episode, 2016)
Fay Hatzius ... prosthetics (1 episode, 2016)
Duncan Jarman ... prosthetics (1 episode, 2016)
Laura Allen ... hair daily (1 episode, 2017)
Abigail Hobson ... crowd hair (1 episode, 2017)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited) (68 episodes, 2011-2018)
Nina Pratley ... crowd hair stylist (uncredited) (20 episodes, 2015-2016)
Sarah Downes ... crowd makeup artist (uncredited) (10 episodes, 2013)
Polly McKay ... crowd makeup artist (uncredited) (10 episodes, 2015)
Melanie Lenihan ... crowd makeup artist (uncredited) (9 episodes, 2013)
Deborah McCarthy ... hair stylist (uncredited) (9 episodes, 2013)
Sangeet Prabhaker ... special makeup effects artist (uncredited) (9 episodes, 2013)
Jenna Wyatt ... crowd makeup artist (uncredited) (8 episodes, 2013)
Aine Bane ... crowd assistant makeup artist (uncredited) (8 episodes, 2015)
Jackie Grima ... crowd makeup: dailies (uncredited) / crowd makeup artist: dailies (uncredited) (3 episodes, 2011)
Matthew Smith ... prosthetics (uncredited) (3 episodes, 2012)
Elayne Shortell ... crowd makeup trainee (uncredited) (3 episodes, 2014)
Selmo del Campo ... additional make-up/hair: crowd (uncredited) (3 episodes, 2016)
Susanne Moser ... crowd hair stylist: Belfast (uncredited) (3 episodes, 2016)
Colin Shulver ... special makeup effects artist (uncredited) / special makeup effects sculptor (uncredited) (2 episodes, 2011-2012)
Cecilia Herlin ... makeup: Croatia (uncredited) (2 episodes, 2014)
Vincent Salinitri ... assistant makeup artist (uncredited) (2 episodes, 2014)
Elaine Hopkins ... assistant makeup artist: crowd dailies (uncredited) (2 episodes, 2015)
Claire Cameron ... prosthetics admin assistant (uncredited) (1 episode, 2012)
Nisha Aulum ... junior hair stylist: crowd (uncredited) (1 episode, 2014)
Rob Bottin ... special make-up effects (uncredited) (1 episode, 2014)
Lara Myles ... makeup artist (uncredited) (1 episode, 2014)
Pati Martí Donoghue ... make-up trainee (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Production Management 

Lisa Byrne ... unit production manager / junior production manager / production supervisor (40 episodes, 2013-2016)
Spike Allison Hooper ... post-production supervisor: US (40 episodes, 2013-2016)
Damien Glenholmes ... unit manager (38 episodes, 2011-2016)
Íde O'Rourke ... post-production supervisor: UK / post-production supervisor (31 episodes, 2014-2017)
Melissa Demino ... post-production supervisor: US / post-production supervisor: LA / post-production supervisor: Los Angeles (30 episodes, 2012-2014)
Petur Sigurdsson ... unit production manager: Iceland (17 episodes, 2012-2014)
Mladen Cernjak ... production manager: Embassy Films, Croatia / unit production manager: Croatia (16 episodes, 2012-2013)
Mark Mostyn ... unit production manager: Croatia / unit production manager: Morocco (16 episodes, 2012-2013)
Martin Mahon ... post-production supervisor: UK (15 episodes, 2012-2013)
Colin Azzopardi ... production manager: UK, Spain / unit production manager: Spain (14 episodes, 2015-2016)
Oliver Mallia ... unit production manager / production manager: Malta unit / production manager: Malta (10 episodes, 2011)
Alan Freir ... post-production supervisor (10 episodes, 2013)
Drago Rakoci ... production manager: Croatia (10 episodes, 2015)
José María González Sinde ... production manager: Spain (10 episodes, 2016)
David McKee ... unit manager (10 episodes, 2016)
Lisa McAtackney ... unit production manager (8 episodes, 2011)
Mariam Lee Abounouom ... assistant production manager: Morocco (8 episodes, 2013)
Sam Breckman ... unit production manager: Croatia (8 episodes, 2013)
Sana El Kilali ... unit production manager: Morocco (8 episodes, 2013)
Maja Miljkovic ... unit production manager: Croatia (8 episodes, 2014)
Duncan Muggoch ... unit production manager: Croatia (8 episodes, 2014)
Matthew Camilleri ... unit manager: Malta unit / unit manager: Malta (7 episodes, 2011)
Beggi Jonsson ... unit production manager (7 episodes, 2017)
Matt Craufurd ... unit manager (6 episodes, 2017)
Miriam Ruiz Mateos ... production manager (5 episodes, 2017)
Poto Balbontin ... production manager: Spain (4 episodes, 2015)
Damir Novkovic ... production manager: croatia (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Ciaran Colton ... second second assistant director / trainee assistant director / co-second assistant director / second assistant director (58 episodes, 2011-2017)
Graham Kinniburgh ... trainee assistant director / stand-in/trainee assistant director (56 episodes, 2011-2016)
Breandan Mckeever ... trainee assistant director (37 episodes, 2014-2017)
Alison Whearty ... trainee assistant director / second second assistant director (34 episodes, 2013-2016)
Colin Azzopardi ... second assistant director / assistant director crowd: Croatia / co-second assistant director / second second assistant director / crowd assistant director crowd: Croatia / second assistant director crowd: Croatia (33 episodes, 2011-2015)
Chris McCormick ... trainee assistant director (31 episodes, 2012-2016)
Nick Thomas ... third assistant director (30 episodes, 2012-2016)
Sarah Mooney ... third assistant director / co-second assistant director (28 episodes, 2012-2014)
Richard Wilson ... third assistant director / second second assistant director (23 episodes, 2013-2016)
Cynthia Ruiz ... base assistant director (23 episodes, 2015-2017)
Theo Herron ... trainee assistant director / third assistant director (22 episodes, 2014-2017)
Patrick Mcdonagh ... trainee assistant director (20 episodes, 2014-2016)
Barney Hughes ... third assistant director (20 episodes, 2015-2016)
Danijel Krizanovic ... second second assistant director / third assistant director / first assistant director (19 episodes, 2012-2016)
Markham Pickering ... crowd assistant director / trainee assistant director (17 episodes, 2016-2017)
Richard Goodwin ... first assistant director (16 episodes, 2011-2014)
Maria Mulhall ... crowd second assistant director / second second assistant director (16 episodes, 2015-2016)
Adele Smyth ... trainee assistant director (16 episodes, 2015-2016)
Ricardo Ron Perez ... ad pa / cast pa / assistant director (15 episodes, 2016-2017)
Jonathan Quinlan ... third assistant director / trainee assistant director (14 episodes, 2011-2017)
Kelly Long ... trainee assistant director (14 episodes, 2014-2015)
Becky Wilson ... trainee assistant director / crowd assistant director (14 episodes, 2015-2017)
Anna Harrison ... third assistant director / crowd assistant director (12 episodes, 2012-2015)
Sara Nassim ... second assistant director (12 episodes, 2013-2014)
Ciara McIlraith ... trainee assistant director / second second assistant director (12 episodes, 2014-2016)
Steven Sheehy ... trainee assistant director / daily assistant director (12 episodes, 2014-2016)
Mark Taylor ... first assistant director (11 episodes, 2012-2016)
Scott Cormack ... crowd assistant director / trainee assistant director (11 episodes, 2015-2017)
Tanya Rosen ... assistant crowd second assistant director / crowd second assistant director (11 episodes, 2015-2017)
Pedro Lazaga ... first assistant director / assistant director (11 episodes, 2016-2017)
Frank Briffa ... third assistant director (10 episodes, 2011)
Adam Philpott ... second second assistant director (10 episodes, 2011)
Glenn Delaney ... third assistant director (10 episodes, 2013)
Daniella Adams ... trainee assistant director (10 episodes, 2014)
Tom Edmondson ... third assistant director (10 episodes, 2014)
Chloe James ... trainee assistant director (10 episodes, 2014)
Joe McCallion ... trainee assistant director (10 episodes, 2014)
Mark Tucker ... second second assistant director (10 episodes, 2014)
Paul Hayes ... second second assistant director (10 episodes, 2015)
Rachel Logan ... trainee assistant director (10 episodes, 2015)
Emma Lowe ... trainee assistant director (10 episodes, 2015)
Dallan Shovlin ... trainee assistant director (10 episodes, 2015)
Kate Dempsey ... trainee assistant director (10 episodes, 2016)
James Edlin ... trainee assistant director (10 episodes, 2016)
Drew Maitland ... trainee assistant director (10 episodes, 2016)
Denese McCready ... trainee assistant director (10 episodes, 2016)
Garry Watson-Boyd ... trainee assistant director (10 episodes, 2016)
Enda Doherty ... second assistant director (9 episodes, 2012-2014)
Eilífur Örn Þrastarson ... third assistant director (9 episodes, 2012-2013)
Gerard Caruana ... floor assistant director (8 episodes, 2011)
Garún Daníelsdóttir ... third assistant director (8 episodes, 2014)
Angélique Muller ... assistant director (7 episodes, 2011)
Conor Losty ... trainee assistant director (7 episodes, 2017)
Ciara Tinney ... second assistant director (6 episodes, 2011-2012)
Paul George ... third assistant director (6 episodes, 2011)
Martin Harrison ... first assistant director (6 episodes, 2011)
Therese Friel ... second assistant director / first assistant director (6 episodes, 2012-2017)
Paul Taylor ... second assistant director / additional second assistant director (6 episodes, 2012-2015)
Ciara Boake ... second assistant director (6 episodes, 2013-2014)
Óscar Manero ... crowd second assistant director (6 episodes, 2017)
Danny Triphook ... floor runner: Spain (6 episodes, 2017)
Chris Stoaling ... second assistant director (5 episodes, 2011)
Harpa Elísa Þórsdóttir ... second assistant director (5 episodes, 2012)
Adam Byles ... second assistant director (5 episodes, 2015-2017)
Toby Ford ... first assistant director (5 episodes, 2015-2017)
Daire Glynn ... third assistant director (5 episodes, 2016-2017)
Richard Graysmark ... first assistant director (4 episodes, 2014-2015)
Mark Layton ... second assistant director (4 episodes, 2014-2015)
Paul Morris ... second assistant director (4 episodes, 2015-2016)
Charlie Endean ... first assistant director (4 episodes, 2016-2017)
Stewart Hamilton ... first assistant director (4 episodes, 2016-2017)
Sean Griffin ... first assistant director / assistant director (3 episodes, 2011-2016)
Alex Jones ... second assistant director (3 episodes, 2012)
Raymond Kirk ... first assistant director (3 episodes, 2012)
Andrew Mannion ... second assistant director (3 episodes, 2013-2014)
George Walker ... first assistant director (3 episodes, 2013-2014)
Robert Grayson ... first assistant director (3 episodes, 2015-2017)
Edel McCormick ... trainee assistant director (3 episodes, 2016)
Louise Rashman ... trainee assistant director (3 episodes, 2016)
Danny Tarr ... crowd assistant director (3 episodes, 2017)
Robert Bonello ... second assistant director (2 episodes, 2011)
Marcia Gay ... first assistant director (2 episodes, 2013)
Trevor Puckle ... second assistant director (2 episodes, 2013)
Stuart Renfrew ... first assistant director (2 episodes, 2013)
Clarie Gillen ... crowd assistant director (2 episodes, 2014)
Marco Ciglia ... first assistant director (2 episodes, 2015)
Martin Krauka ... first assistant director (2 episodes, 2015)
Simon Downes ... second assistant director (2 episodes, 2016)
Mark Inglis ... second assistant director (2 episodes, 2016)
David Keadell ... second assistant director (2 episodes, 2017)
Jan Zalar ... second assistant director (2 episodes, 2017)
Hamid Ait Timaghrit ... second second assistant director (1 episode, 2011)
Daniel Jerome Gill ... third assistant director (1 episode, 2011)
Gerry Gavigan ... first assistant director (1 episode, 2012)
Mustapha Grumij ... second assistant director (1 episode, 2012)
Ger Duffy ... third assistant director (1 episode, 2016)
Oisín Fleming ... trainee assistant director (1 episode, 2017)
Emmanuel Granados ... third assistant director (1 episode, 2017)
Jack McMorran ... second second assistant director (1 episode, 2017)
Tomás Silberman ... additional third assistant director (1 episode, 2017)
Joseph Quinn ... trainee assistant director (uncredited) (10 episodes, 2013)
Christopher Downs ... third assistant director (uncredited) (10 episodes, 2016)
Antonio Díaz Huerta ... assistant director (uncredited) (10 episodes, 2016)
Ali Benchekroune ... trainee assistant director (uncredited) (8 episodes, 2013)
Mehdi Elkhaoudy ... second assistant director (uncredited) (8 episodes, 2013)
Yann Mari Faget ... second assistant director (uncredited) (8 episodes, 2013)
Caroline Treacy ... daily trainee crowd assistant director (uncredited) (8 episodes, 2015-2016)
Clara Used ... floor runner AD: Spain (uncredited) / floor runner: Spain (uncredited) (6 episodes, 2015-2016)
Pep Parés Font ... floor runner AD: Spain (uncredited) (5 episodes, 2016)
Markus Allan Black ... trainee assistant director (uncredited) (4 episodes, 2012)
Tom Speirs ... crowd assistant director (uncredited) (4 episodes, 2016)
Sean Roe Curran ... second second assistant director (uncredited) (3 episodes, 2013)
Alex Gavigan ... additional second assistant director (uncredited) (2 episodes, 2012)
Toby Spanton ... additional third assistant director (uncredited) (2 episodes, 2012)
John Hayes ... second unit director (uncredited) (2 episodes, 2015)
Stewart David Hawthorne ... trainee assistant director (uncredited) (2 episodes, 2016)
Nicola Jackson ... daily assistant director (uncredited) (2 episodes, 2016)
Sean Guest ... first assistant director (uncredited) (1 episode, 2011)
Terry Loane ... second unit director (uncredited) (1 episode, 2011)
Latifah Naouri ... second second assistant director (uncredited) (1 episode, 2011)
Peter Stephenson ... assistant director (uncredited) (1 episode, 2013)
Sunna Guðrún Pétursdóttir ... trainee assistant director (uncredited) (1 episode, 2014)
Chrissie Harris ... trainee assistant director (uncredited) (1 episode, 2015)
Declan Quinn ... trainee assistant director (uncredited) (1 episode, 2015)
Roisin El Cherif ... trainee assistant director (uncredited) (1 episode, 2016)
Stephen Rigney ... trainee assistant director (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Art Department 

Gordon Fitzgerald ... property master (60 episodes, 2011-2016)
Annie Gilhooly ... production buyer (60 episodes, 2011-2016)
Gavin Jones ... supervising prop maker / supervising props maker / propmaker / prop maker (60 episodes, 2011-2016)
Mark Lowry ... assistant art director / standby art director: Dragon / standby art director (60 episodes, 2011-2016)
Brian Martin ... construction coordinator (60 episodes, 2011-2016)
Tom Martin ... construction manager (60 episodes, 2011-2016)
Paul Murphy ... foamshop supervisor / carpenter / foam workshop supervisor (60 episodes, 2011-2016)
Danny O'Regan Jr. ... head of department carpenter / hod carpenter (60 episodes, 2011-2016)
William Simpson ... storyboard artist (60 episodes, 2011-2016)
Adrian Start ... head of department painter / hod painter (60 episodes, 2011-2016)
David Weller ... head of department rigger / hod rigger (60 episodes, 2011-2016)
John Wilkinson ... rigger / chargehand rigger (60 episodes, 2011-2016)
Seamus Sharkey ... rigger (59 episodes, 2011-2016)
Kevin Fraser ... scenic painter / scenic artist / prop scenic painter / supervising props painter (57 episodes, 2011-2016)
Mike Gibson ... head greensman (57 episodes, 2011-2016)
David Lowery ... supervising carpenter / assistant construction manager: Croatia / supervising carpenter: Malta unit / supervising carpenter: Malta (56 episodes, 2011-2016)
David Abbott ... supervising carpenter (50 episodes, 2012-2016)
Michael Cullen ... senior prop hand: Dragon / chargehand props / dressing props / senior prop hand (50 episodes, 2012-2016)
Cole Doherty ... supervising carpenter / carpenter (50 episodes, 2012-2016)
Garth Hill ... greensman (50 episodes, 2012-2016)
Cáitlín Keenan ... assistant construction coordinator / construction secretary (50 episodes, 2012-2016)
John McCartney ... standby greens / stand-by greens (50 episodes, 2012-2016)
Brian McGraw ... chargehand standby props / chargehand standby props: Dragon / standby chargehand / standby chargehand props: Dragon (50 episodes, 2012-2016)
Christopher Moore ... assistant property master: Northern Ireland / dressing chargehand / dressing props / senior prop hand / supervising props hand (50 episodes, 2012-2016)
Tommy Spence ... stagehand (50 episodes, 2012-2016)
Don Sturgeon ... modeller / prop maker / prop modeller / props modeller / senior modeller (50 episodes, 2012-2016)
Chris Lewry ... drapes master / drapesman: Croatia / drapesman (49 episodes, 2012-2016)
Peter Marley ... standby prop hand: Wolf / standby props / standby props: Wolf / second unit stand-by prop / set dresser (48 episodes, 2012-2017)
Sean Bird ... chargehand plasterer / construction / supervising plasterer / supervising plasterer: UK, Croatia / supervising plasterer: UK, Spain / supervising plasterer: Croatia (48 episodes, 2012-2016)
Paul Brennan ... rigger (42 episodes, 2011-2016)
Niall Devlin ... supervising carpenter / carpenter / construction (42 episodes, 2012-2016)
Peter Fitzpatrick ... carpenter / construction (42 episodes, 2012-2016)
Michael Murray ... standby painter: Dragon / painter (42 episodes, 2012-2016)
Vanessa O'Connor ... draughtsperson / art department assistant / junior draughtsperson / trainee prop buyer (42 episodes, 2012-2016)
Gerard O'Neill ... carpenter / painter / construction (42 episodes, 2012-2016)
Niall George ... propmaker / props maker / prop maker / prop modeller (41 episodes, 2012-2016)
Michael Eaton ... assistant graphic designer / graphic designer / graphics / graphics assistant (40 episodes, 2011-2014)
Steve Transfield ... head of department plasterer / hod plasterer (40 episodes, 2011-2014)
Nick Ainsworth ... concept artist / film stylist (40 episodes, 2012-2016)
Peter Black ... supervising plasterer (40 episodes, 2012-2016)
Ryan Tohill ... standby prop hand: Wolf / second unit standby / standby props: Wolf (40 episodes, 2012-2016)
Steven Batty ... prop modeller (40 episodes, 2012-2015)
Martin Buchanon ... chargehand plasterer (40 episodes, 2012-2015)
Ben Fletcher ... modeller / props maker / senior modeller / senior prop modeller (40 episodes, 2012-2015)
Brendan Power ... chargehand painter / supervising painter / supervising painter: UK, Croatia (40 episodes, 2012-2015)
Brendan Rankin ... assistant art director / draughtsman (40 episodes, 2012-2015)
Bill Reid ... prop modeller (40 episodes, 2012-2015)
Jim Barr ... standby prop hand: Dragon / standby props / standby props: Dragon (40 episodes, 2013-2016)
Conor Boyce ... store prop man / prop hand / store prop hand (40 episodes, 2013-2016)
Barry Caddell ... dressing props / junior prop chargehand: Dragon (40 episodes, 2013-2016)
John Glenholmes ... carpenter / construction (40 episodes, 2013-2016)
Shawn Hicks ... carpenter / chargehand plasterer / construction (40 episodes, 2013-2016)
Gareth Matthews ... standby rigger: Wolf (40 episodes, 2013-2016)
Dan McCoy ... standby painter: Wolf (40 episodes, 2013-2016)
Brendan McGivern ... rigger / green screen rigger (40 episodes, 2013-2016)
Sean McKeown ... standby rigger: Dragon (40 episodes, 2013-2016)
Bob Orr ... assistant property master (40 episodes, 2013-2016)
Joe Paul ... standby carpenter: Wolf (40 episodes, 2013-2016)
Neill Paul ... standby carpenter: Wolf (40 episodes, 2013-2016)
Chris Strain ... dressing props / prop hand: Dragon (40 episodes, 2013-2016)
Neil McNally ... props storeman / dressing props / props (39 episodes, 2011-2014)
Ivan Nesbitt ... dressing props / dressing props: Wolf (39 episodes, 2012-2015)
Shea Doherty ... carpenter / construction (39 episodes, 2013-2016)
Philippa Broadhurst ... standby art director: Wolf / standby art director / stand-by art director: Croatia / standby art director: Croatia (38 episodes, 2012-2015)
Tim Lanning ... head greensman: Croatia / greensman: Croatia / greensman: Spain (36 episodes, 2012-2016)
Christina Moore ... supervising art director: Croatia & Spain / supervising art director: Spain / supervising art director: Croatia / supervising art director: Morocco (36 episodes, 2013-2016)
Mick Lynch ... rigger / standby rigger: White Walker (33 episodes, 2013-2016)
Brendan McShane ... plasterer / construction (32 episodes, 2012-2016)
Kevin Johnston ... plasterer (30 episodes, 2011-2016)
Jim Stanes ... graphic artist / graphic designer / graphics (30 episodes, 2011-2016)
Emma Hanson ... hod sculptor / head of department sculptor (30 episodes, 2011-2013)
Kevin McCabe ... prop hand / stand-by props / standby props (30 episodes, 2011-2013)
Jason Babcock ... chargehand plasterer (30 episodes, 2012-2014)
Max Berman ... concept artist / assistant art director (30 episodes, 2012-2014)
Karyn Booth ... home economist (30 episodes, 2012-2014)
Darren Lyttle ... dressing props / props supervisor / supervising chargehand (30 episodes, 2012-2014)
Michael McNally ... dressing props / props / store prop hand (30 episodes, 2012-2014)
George Campbell ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Tom Dalzell ... carpenter / construction (30 episodes, 2013-2016)
Mark Doherty ... stagehand (30 episodes, 2013-2016)
David Ewing ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Matthew Fegan ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Daniel Johnston ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Fintan McNally ... standby stagehand: Dragon / stagehand (30 episodes, 2013-2016)
Jason Mundy ... supervising plasterer / chargehand plasterer (30 episodes, 2013-2016)
Dessie O'Neill ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Dominic O'Neill ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Ryan O'Neill ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Christopher Smith ... standby prop hand: Dragon / standby props trainee: Dragon, Northen Ireland Screen (30 episodes, 2013-2016)
Stuart Wood ... plasterer / construction (30 episodes, 2013-2016)
Joe Campbell ... construction / plasterer's labourer / stagehand (30 episodes, 2013-2015)
Conor Doris ... stagehand (30 episodes, 2013-2015)
Raymond Ginnane ... standby carpenter: Dragon (30 episodes, 2013-2015)
Stephen Murphy ... stagehand (30 episodes, 2013-2015)
Emma Andrews ... drapes assistant (30 episodes, 2014-2016)
Michael Corcoran ... greensman (30 episodes, 2014-2016)
Martin Cullen ... supervising carpenter / carpenter (30 episodes, 2014-2016)
Adrian Doherty ... stagehand / foam shop supervisor (30 episodes, 2014-2016)
Darren Fitzsimons ... head of department sculptor (30 episodes, 2014-2016)
Eamon Gervin ... carpenter (30 episodes, 2014-2016)
Sean Hamill ... carpenter (30 episodes, 2014-2016)
Ray Herald ... rigger (30 episodes, 2014-2016)
Donal Hughes ... plasterer / apprentice plasterer (30 episodes, 2014-2016)
Junior Kelly ... carpenter / supervising carpenter (30 episodes, 2014-2016)
Kevin Lappin ... stagehand / plasterer's labourer (30 episodes, 2014-2016)
Niall Loughry ... scenic painter / props painter (30 episodes, 2014-2016)
Michael McGivern ... apprentice carpenter / carpenter (30 episodes, 2014-2016)
Andrew McIntyre ... dressing props / dressing props: Wolf (30 episodes, 2014-2016)
Eamonn McKinney ... green screen rigger / rigger (30 episodes, 2014-2016)
Geraldine Owens ... sculptor (30 episodes, 2014-2016)
Stephanie Rea ... props buyer: Northern Ireland / assistant buyer: Northern Ireland (30 episodes, 2014-2016)
Tim Weir ... scenic painter / props painter (30 episodes, 2014-2016)
Glenn Start ... chargehand painter / supervising painter / foamshop supervisor (29 episodes, 2012-2014)
Ryan McNeil ... chargehand painter / chargehand props / painter supervisor: UK, Spain / supervising painter / supervising painter: Croatia (28 episodes, 2012-2016)
Ken Burnett ... chargehand props: Croatia / chargehand: UK, Spain / props chargehand: Croatia (28 episodes, 2014-2016)
Gary Martin ... props storeman: Croatia / storeman: Spain (28 episodes, 2014-2016)
Iain White ... art director: Croatia / art director: Spain (28 episodes, 2014-2016)
Lee Wiseman ... property master: Croatia / property master: Spain (28 episodes, 2014-2016)
John Simpson ... dressing props / dressing props: Dragon / greensman (27 episodes, 2011-2016)
Megan McCrea ... art department trainee: NIS / art deparment runner / junior draughtsman / art department runner (27 episodes, 2015-2017)
Harry Pain ... set decorator art director / art director: set dec (27 episodes, 2015-2017)
Matthew Campbell ... greensman: Croatia / consulting greensman: Croatia (26 episodes, 2012-2015)
Ivo Husnjak ... art director: Croatia / construction supervisor: Croatia (26 episodes, 2012-2015)
Rohan Harris ... scenic artist / scenic artist: Croatia (24 episodes, 2011-2014)
Joanne Hall ... art department coordinator (24 episodes, 2012-2014)
Paul Stewart ... chargehand dressing props / first assistant props / property master: Iceland (23 episodes, 2011-2013)
Aiden Lenahan ... plasterer (22 episodes, 2012-2016)
Liam McNally ... carpenter (22 episodes, 2012-2015)
Sara-Jo Baugh ... junior draftsperson / junior draughtsperson (20 episodes, 2011-2012)
Laura Ng ... assistant art director / standby art director (20 episodes, 2011-2012)
Kimberley Pope ... concept artist (20 episodes, 2011-2012)
Áine McGuinness ... assistant buyer / props buyer: Northern Ireland (20 episodes, 2012-2013)
Neville Mooney ... greensman (20 episodes, 2012-2013)
Gary Anderson ... construction / plasterer (20 episodes, 2013-2016)
Megan Britton ... art department runner / art department trainee: Northen Ireland Screen / art department trainee: Northern Ireland Screen (20 episodes, 2013-2015)
David Hammill ... construction / plasterer (20 episodes, 2013-2015)
Thomas McDonald ... rigger (20 episodes, 2013-2015)
John Woods ... construction / plasterer (20 episodes, 2013-2015)
Bob Booth ... dressing props / prop hand (20 episodes, 2013-2014)
Ryan Gervin ... carpenter / construction (20 episodes, 2013-2014)
Gerard McConville ... carpenter / construction (20 episodes, 2013-2014)
John Paul McHugh ... carpenter / construction (20 episodes, 2013-2014)
Michael Stewart ... rigger (20 episodes, 2013-2014)
Anthony Turley ... rigger (20 episodes, 2013-2014)
Aoife Warren ... assistant art director / junior draughtsperson (20 episodes, 2013-2014)
Niall McGivern ... apprentice plasterer (20 episodes, 2014-2016)
Con O'Neill ... green screen rigger / standby rigger: Dragon (20 episodes, 2014-2016)
Ivan Lutter ... set dresser (20 episodes, 2014-2015)
Grace Margaret McGowan ... art department assistant / art department trainee (20 episodes, 2014-2015)
Peter McKinstry ... concept artist (20 episodes, 2014-2015)
Alexandra Toomey ... assistant art director / set decorator assistant / set decorator art director (20 episodes, 2014-2015)
Ruben Allen ... chargehand: UK, Spain / dressing props: Croatia (20 episodes, 2015-2016)
Lynne Baird ... painter (20 episodes, 2015-2016)
Jon Bates ... dresser: Spain / dressing props: Croatia (20 episodes, 2015-2016)
Rik Brady ... prop hand: Wolf (20 episodes, 2015-2016)
Michael Canning ... rigger (20 episodes, 2015-2016)
Kurtis Cherry ... apprentice plasterer / plasterer (20 episodes, 2015-2016)
Sophia Chowdhury ... set decorator: Croatia & Spain / set decorator: Spain (20 episodes, 2015-2016)
Stephen Clements ... assistant model maker / prop modeller (20 episodes, 2015-2016)
Aaron Contreras ... dresser: Spain / dressing props: Croatia (20 episodes, 2015-2016)
Finn Cullen ... dressing props / dressing props: Wolf (20 episodes, 2015-2016)
Charlie Dunlop ... carpenter (20 episodes, 2015-2016)
Caolan Foster ... apprentice carpenter (20 episodes, 2015-2016)
Jonathan Francis ... prop trainee: Northern Ireland Screen / trainee standby prop hand: Wolf, NIS (20 episodes, 2015-2016)
Frank Gault ... carpenter (20 episodes, 2015-2016)
Rowan Green ... painter (20 episodes, 2015-2016)
Paul Heatley ... painter (20 episodes, 2015-2016)
Emmet Hickey ... rigger (20 episodes, 2015-2016)
Katie Hunter ... assistant props buyer / petty cash buyer (20 episodes, 2015-2016)
Deane Kenny ... assistant props store person / stores (20 episodes, 2015-2016)
Frank Logue ... carpenter (20 episodes, 2015-2016)
James McFadden ... painter (20 episodes, 2015-2016)
JP McHugh ... standby carpenter: Croatia & Spain Wolf / standby carpenter: Dragon (20 episodes, 2015-2016)
Gareth McKeever ... plasterer (20 episodes, 2015-2016)
Kevin McMenimen ... labourer / painter (20 episodes, 2015-2016)
Martin McShane ... plasterer (20 episodes, 2015-2016)
Ivan Shannon ... prop maker / prop modeller (20 episodes, 2015-2016)
Steve Smith ... plasterer (20 episodes, 2015-2016)
Thomas Spence Jr. ... stagehand (20 episodes, 2015-2016)
Matthew Start ... supervising painter (20 episodes, 2015-2016)
Curtis Sturgeon ... props petty cash buyer (20 episodes, 2015-2016)
Nick Swain ... props storeman / storeman: Spain (20 episodes, 2015-2016)
Paul Tappin ... head of department plasterer (20 episodes, 2015-2016)
Helen Tubridy ... assistant graphic designer / graphics assistant (20 episodes, 2015-2016)
Rob Cameron ... set decorator: Croatia / assistant set decorator: Malta unit / assistant set decorator: Malta (18 episodes, 2011-2012)
Andrew Tombs ... supervising plasterer / supervising plasterer: Malta unit / supervising plasterer: Malta (18 episodes, 2011-2012)
Cathy Featherstone ... assistant set decorator / set decorator: Croatia (18 episodes, 2013-2014)
Craig Ashworth ... greensman: Spain / greensman: Croatia (18 episodes, 2014-2016)
Khi Gregory ... standby greensman: Croatia / greensman: Croatia (18 episodes, 2014-2015)
Billy Wilson ... prop hand stores / props hand: Croatia (17 episodes, 2014-2016)
Jessica Sinclair ... concept artist (17 episodes, 2016-2017)
Aine Smith ... assistant set decorator (17 episodes, 2016-2017)
Tom McCullagh ... art director: Croatia (16 episodes, 2012-2013)
Steve Summersgill ... concept artist: Morocco / supervising art director: Malta unit / supervising art director: Malta (15 episodes, 2011-2013)
Sophie Tarver ... prop maker (15 episodes, 2011-2013)
Jo Roberts ... drapeswoman (15 episodes, 2012-2013)
Ana Alvargonzález ... art director: Spain (14 episodes, 2015-2016)
Damien Donnelly ... green screen rigger / standby rigger: Spain (14 episodes, 2015-2016)
Nigel Pollock ... set decorator art director / standby art director: White Walker (13 episodes, 2014-2016)
Sean Elliman ... painter / standby painter: White Walker (13 episodes, 2015-2016)
Laura Campbell ... junior draughtsperson / assistant scenic artist (12 episodes, 2011-2012)
Colm Markey ... plasterer (12 episodes, 2012-2015)
Arthur McCullough ... carpenter (12 episodes, 2012-2015)
Lucy Eyre ... set buyer: Croatia / production buyer / buyer: Croatia (11 episodes, 2011-2012)
Kieran Belshaw ... concept artist (11 episodes, 2015-2016)
Julian Caldow ... concept artist (10 episodes, 2011)
Heather Greenlees ... assistant art director (10 episodes, 2011)
Sophie Hervieu ... set decorator art director / assistant art director (10 episodes, 2011)
Roger Holden ... supervising greensman / supervising greensman: Malta unit / supervising greensman: Malta (10 episodes, 2011)
Marc Homes ... concept artist (10 episodes, 2011)
Glenn Marsh ... propmaker (10 episodes, 2011)
Lisa McDiarmid ... standby art director: Malta / standby art director: Malta unit (10 episodes, 2011)
Gillian O'Brien ... buyer: Malta / set decorator buyer: Malta unit / set decorator buyer: Malta (10 episodes, 2011)
Sarah Speers ... assistant production buyer / assistant buyer (10 episodes, 2011)
John Casey ... assistant property master (10 episodes, 2012)
Liz Colbert ... graphic designer (10 episodes, 2012)
Gordon Grant ... assistant set decorator (10 episodes, 2012)
Graeme Livingstone ... stand-in (10 episodes, 2012)
Kelly Long ... stand-in (10 episodes, 2012)
Sue Morrison ... production buyer (10 episodes, 2012)
John O'Brien ... supervising carpenter (10 episodes, 2012)
Michael Weaver ... chargehand painter (10 episodes, 2012)
Victor Angelone ... construction (10 episodes, 2013)
Stephen Armstrong ... construction (10 episodes, 2013)
Philip Conlon ... construction (10 episodes, 2013)
Romek Delmata ... concept artist (10 episodes, 2013)
Alex Fort ... concept artist (10 episodes, 2013)
Mark Gallagher ... construction (10 episodes, 2013)
Martin Gervin ... construction (10 episodes, 2013)
Darrell McIvan ... construction (10 episodes, 2013)
Liam McNeill ... construction (10 episodes, 2013)
Barry McShane ... construction (10 episodes, 2013)
Ryan Murdock ... construction (10 episodes, 2013)
Thomas J. Newell ... construction (10 episodes, 2013)
Sean Teer ... construction (10 episodes, 2013)
Caireen Todd ... assistant art director (10 episodes, 2013)
Robert White ... construction (10 episodes, 2013)
Peter Brown ... supervising carpenter (10 episodes, 2014)
Richard Butler ... art department trainee (10 episodes, 2014)
Michael Colwell ... draughtsman (10 episodes, 2014)
Mark Cruise ... sculptor (10 episodes, 2014)
Jaeson Finn ... storyboard artist (10 episodes, 2014)
Gary Foster ... rigger (10 episodes, 2014)
Liam Lavery ... rigger (10 episodes, 2014)
Anthony Leonardi III ... concept artist (10 episodes, 2014)
David McHenry ... draughtsman (10 episodes, 2014)
Thomas O'Neill ... rigger (10 episodes, 2014)
Paddy Patterson ... green screen carpenter (10 episodes, 2014)
Terry Rafferty ... rigger (10 episodes, 2014)
Chris James Smith ... props trainee (10 episodes, 2014)
Darren Sutton ... sculptor (10 episodes, 2014)
Paul Toman ... rigger (10 episodes, 2014)
Lynn Wilson ... props buyer: Northern Ireland (10 episodes, 2014)
Philip Babbage ... chargehand plasterer: UK, Croatia (10 episodes, 2015)
James Conway ... plasterer (10 episodes, 2015)
Marcus Creighton ... painter (10 episodes, 2015)
John Dalzell ... plasterer (10 episodes, 2015)
Emmet Diacon ... carpenter (10 episodes, 2015)
Natalie Forsythe ... props storeman: Croatia (10 episodes, 2015)
Kevin Fox ... plasterer (10 episodes, 2015)
Jason Gilchrist ... stagehand (10 episodes, 2015)
Joe Green ... painter (10 episodes, 2015)
Justin Hayzelden ... chargehand props: Croatia (10 episodes, 2015)
James Jamison ... dressing props trainee (10 episodes, 2015)
Hazel Keane ... draughtsperson (10 episodes, 2015)
Malcolm Keen ... chargehand painter: UK, Croatia (10 episodes, 2015)
Steven Kelly ... chargehand plasterer (10 episodes, 2015)
Stephen Kingham ... plasterer (10 episodes, 2015)
Danny Lavery ... stagehand (10 episodes, 2015)
Ciaran Leonard ... carpenter (10 episodes, 2015)
Gary Lock ... dressing props: Croatia (10 episodes, 2015)
Helen Logan ... art department coordinator (10 episodes, 2015)
Liam Lynch ... stagehand (10 episodes, 2015)
Damien Maguire ... rigger (10 episodes, 2015)
Andrew Matthews ... rigger (10 episodes, 2015)
Gus Mawhinney ... carpenter (10 episodes, 2015)
Kevin McGeough ... painter (10 episodes, 2015)
Ben McKeown ... standby stagehand assistant: Dragon (10 episodes, 2015)
John Merry ... assistant art director (10 episodes, 2015)
Stephen Mullan ... dressing props trainee (10 episodes, 2015)
Mark Omeroyd ... painter (10 episodes, 2015)
Ryan Quinn ... carpenter (10 episodes, 2015)
Katie Ralph ... assistant set decorator (10 episodes, 2015)
Mark Reynolds ... chargehand props: Croatia (10 episodes, 2015)
Bryan Rice ... carpenter (10 episodes, 2015)
Martin Sanders ... rigger (10 episodes, 2015)
Ana Saric ... construction secretary: Croatia (10 episodes, 2015)
Zvonko Saric ... assistant art director: Croatia (10 episodes, 2015)
David Searle ... greensman: Croatia (10 episodes, 2015)
Keith Seymour ... concept artist (10 episodes, 2015)
Dorothy Sullivan ... props buyer: Croatia (10 episodes, 2015)
Conrad Tuffin ... greensman: Croatia (10 episodes, 2015)
Ciaran Twomey ... carpenter (10 episodes, 2015)
Nick Wilkinson ... art director: Croatia (10 episodes, 2015)
Crystalyne Willis ... assistant props store person (10 episodes, 2015)
Martin Wilson ... painter (10 episodes, 2015)
Rachel Aulton ... standby art director: Wolf (10 episodes, 2016)
Lee Betts ... chargehand painter (10 episodes, 2016)
Owen Black ... junior draughtsperson (10 episodes, 2016)
Daniel Blackmore ... film stylist (10 episodes, 2016)
Gerry Brady ... painter (10 episodes, 2016)
Gerald Burns ... carpenter (10 episodes, 2016)
Chris Burrell ... trainee prop maker: Northern Ireland Screen (10 episodes, 2016)
David Cherry ... labourer (10 episodes, 2016)
Kevin Connolly ... carpenter (10 episodes, 2016)
Davy Crawford ... carpenter (10 episodes, 2016)
Mo Dembele ... rigger (10 episodes, 2016)
Sean Downey ... chargehand: UK, Spain (10 episodes, 2016)
Rhiannon Fraser ... graphic designer (10 episodes, 2016)
Cathal Gallen ... carpenter (10 episodes, 2016)
Roy Geddis ... stagehand (10 episodes, 2016)
George Hamilton ... stagehand (10 episodes, 2016)
Nicky Kaill ... supervising painter (10 episodes, 2016)
Nicholas Keogh ... prop hand (10 episodes, 2016)
Stefan King ... carpenter (10 episodes, 2016)
Magdalena Kusowska ... concept artist (10 episodes, 2016)
Robbie Logue ... carpenter (10 episodes, 2016)
Emmanuel Lyttle ... painter (10 episodes, 2016)
Roc Macias ... greensman: Spain (10 episodes, 2016)
Alana Mawhinney ... art department trainee: Northern Ireland Screen (10 episodes, 2016)
Anton McCann ... carpenter (10 episodes, 2016)
Damien McCartan ... rigger (10 episodes, 2016)
Sean McKee ... painter (10 episodes, 2016)
Niall McKeever ... trainee sculptor (10 episodes, 2016)
David McKenna ... carpenter (10 episodes, 2016)
Michael McManus ... painter (10 episodes, 2016)
Dilara Medin ... model maker (10 episodes, 2016)
Gavin Molloy ... carpenter (10 episodes, 2016)
Carol Murphy ... art department coordinator (10 episodes, 2016)
Graham Nelson ... stagehand (10 episodes, 2016)
Tyrone Greg O'Donnell ... chargehand painter (10 episodes, 2016)
Aaron Quinn ... plasterer (10 episodes, 2016)
James Rea ... greensman (10 episodes, 2016)
Brice Ruggi ... greensman: Spain (10 episodes, 2016)
Martin Saunders ... green screen rigger (10 episodes, 2016)
Eli Shaw ... apprentice painter (10 episodes, 2016)
Ben Simpson ... prop hand (10 episodes, 2016)
Niall Speake ... labourer (10 episodes, 2016)
Dean Tappin ... chargehand plasterer (10 episodes, 2016)
Dylan Toner ... carpenter (10 episodes, 2016)
Joe Vettese ... senior prop maker (10 episodes, 2016)
Robbie White ... carpenter (10 episodes, 2016)
Aziz Hamichi ... art director: Morocco (9 episodes, 2011-2013)
Nick Milner ... assistant props master/storeman / assistant props master / prop storeman / storeman (9 episodes, 2011)
Gunnar Pálsson ... local art director: Iceland / art director: Iceland (9 episodes, 2012-2013)
Shamison Busuttil ... assistant art director: Malta unit / assistant art director: Malta (8 episodes, 2011)
Daniela Camilleri ... construction coordinator: Malta unit / construction coordinator: Malta (8 episodes, 2011)
Emma Cunningham ... art department assistant: Malta unit / art department assistant: Malta (8 episodes, 2011)
Charlo Dalli ... art director: Malta unit / art director: Malta (8 episodes, 2011)
James Debono ... stand-by props: Malta unit / stand-by props: Malta (8 episodes, 2011)
Raymond Debono ... hod welder: Malta unit / hod welder: Malta (8 episodes, 2011)
Raymond Ellul ... assistant construction manager: Malta unit / assistant construction manager: Malta (8 episodes, 2011)
Martin Farrugia ... props chargehand: Malta unit / props chargehand: Malta (8 episodes, 2011)
Redent Farrugia ... hod plasterer: Malta unit / hod plasterer: Malta (8 episodes, 2011)
Andrea Gauci ... art department coordinator: Malta unit / art department coordinator: Malta (8 episodes, 2011)
John Gerada ... stand-by props: Malta unit / stand-by props: Malta (8 episodes, 2011)
Jesse Jones ... drapesmaster (8 episodes, 2011)
Rita Cilia La Corte ... stand-by props: Malta unit / stand-by props: Malta (8 episodes, 2011)
Emma Mattei ... home economist: Malta unit / home economist: Malta (8 episodes, 2011)
Steve Payne ... property master: Malta unit / property master: Malta (8 episodes, 2011)
Marc Ridremont ... props chargehand: Malta unit / props chargehand: Malta (8 episodes, 2011)
Paul Seisun ... hod carpenter: Malta unit / hod carpenter: Malta (8 episodes, 2011)
Katarina Alamat ... local set decorator buyer: Croatia (8 episodes, 2012)
David Chisholm ... prop storeman: Croatia (8 episodes, 2012)
Anita Dujic ... construction secretary: Croatia (8 episodes, 2012)
David Haberfield ... supervising painter: Croatia (8 episodes, 2012)
Niksa Jerkic ... standby stagehand: Croatia (8 episodes, 2012)
Danijela Kranjc ... greenswoman: Croatia (8 episodes, 2012)
Ivan Mladosic ... artist plasterer: Croatia (8 episodes, 2012)
Anamarija Obradovic ... painter artist: Croatia (8 episodes, 2012)
John Palmer ... assistant property master: Croatia (8 episodes, 2012)
Allen J. Polley ... property master: Croatia (8 episodes, 2012)
Josh Polley ... chargehand dressing props: Croatia / chargehand dressing prop: Croatia (8 episodes, 2012)
Daren Reynolds ... chargehand standby props: Croatia (8 episodes, 2012)
Marijana Vukic ... artist plasterer: Croatia (8 episodes, 2012)
Stuart Walpole ... standby props: Croatia (8 episodes, 2012)
Dan Caplan ... storyboard artist (8 episodes, 2013-2017)
Claudia Parker ... set decorator: Morocco (8 episodes, 2013)
Will Ayres ... dressing props: Croatia (8 episodes, 2014)
Josip Bauk ... head of department painter: Croatia (8 episodes, 2014)
Goran Kovacevic ... head of department carpenter: Croatia (8 episodes, 2014)
Paul Oatway ... props chargehand: Croatia (8 episodes, 2014)
Sasa Spoljaric ... head of department plasterer: Croatia (8 episodes, 2014)
Sandra Banthorpe ... set decorator buyer: Malta unit / set decorator buyer: Malta (7 episodes, 2011)
Philip Clark ... picture researcher (7 episodes, 2011)
Ian Duncan ... painter (7 episodes, 2011)
Russell Oxley ... prop paintings (7 episodes, 2011)
Keith Perry ... supervisor rigger (7 episodes, 2011)
Ivan Banovic ... greensman: Croatia (7 episodes, 2012)
Matthew Townsend ... specialist greens: Croatia (7 episodes, 2012)
Ivan Veljaca ... assistant art director: Croatia (7 episodes, 2012)
Jose Manuel Blanco ... construction manager: Almería, Spain (7 episodes, 2016)
James Kelly ... construction supervisor: UK & Almería, Spain (7 episodes, 2016)
Adrian Smith ... assistant art: Almería, Spain (7 episodes, 2016)
Archie Campbell-Baldwin ... draughtsman (7 episodes, 2017)
Nicole Day ... asst. props painter (7 episodes, 2017)
Bethany Tibbo ... armoury assistant (7 episodes, 2017)
Davíð Örn Arnarson ... art department assistant: Iceland / stand by props: Iceland (6 episodes, 2012-2014)
Karen Batley ... art department coordinator (5 episodes, 2012)
Haukur Karlsson ... art department assistant: Iceland (5 episodes, 2012)
Kino Scialabba ... consulting art director: Legion Entertainment (5 episodes, 2012)
Steingrimur Thorvaldsson ... set decorator: Iceland (5 episodes, 2012)
José Altit ... props buyer: Spain (4 episodes, 2015)
Alberto Feito ... construction manager: Spain (4 episodes, 2015)
Francis Haplin ... home economist: Spain (4 episodes, 2015)
Michael Derrah ... storyboard artist (4 episodes, 2016-2017)
Owen Fitzpatrick ... props (3 episodes, 2011-2012)
Tommy Ardolino ... props (3 episodes, 2016-2017)
Joe Neeson ... green screen assistant (3 episodes, 2016)
Gary Stewart ... standby carpenter: White Walker (3 episodes, 2016)
Stephanie Black ... trainee prop buyer (2 episodes, 2012)
Brendan Gillespie ... carpenter (2 episodes, 2012)
William McDonald ... painter (2 episodes, 2012)
Joseph McGuinness ... apprentice plasterer (2 episodes, 2012)
Jonathan Riddell ... art department runner (2 episodes, 2012)
Marko Roginic ... property assistant (2 episodes, 2012)
Frank Walsh ... supervising art director (2 episodes, 2012)
Jeremy Simser ... storyboard artist (2 episodes, 2017)
Jordan Campbell ... art department assistant (1 episode, 2011)
Max Aria ... campaign model (1 episode, 2012)
Julie McCausland ... drapes daily / trainee props painter (1 episode, 2012)
Connor Webber ... greensman (uncredited) (40 episodes, 2013-2016)
Corina L. Zuniga ... electronic graphics (uncredited) (30 episodes, 2011-2013)
Richard Rowntree ... additional greens: Palmbrokers (uncredited) (21 episodes, 2013-2015)
Will Holden ... chargehand greensman (uncredited) / greensman: Malta unit (uncredited) (10 episodes, 2011)
Stefan Priehyba ... sculptor: art department (uncredited) / sculptor (uncredited) (10 episodes, 2011)
Philippe Cabrie ... leather worker (uncredited) (10 episodes, 2015)
Frane Didic ... set dresser (uncredited) (10 episodes, 2015)
Jamie Rencen ... prophand/propmaker (uncredited) (10 episodes, 2015)
Guillem Atienza ... props (uncredited) (10 episodes, 2016)
Laia Castellvi ... assistant art director (uncredited) (10 episodes, 2016)
Greg Winter ... scenic artist (uncredited) (10 episodes, 2016)
Elvis Lasovic ... set dresser (uncredited) (9 episodes, 2015)
Kris Tait ... armoury assistant (uncredited) (9 episodes, 2015)
Jaume Duran ... armorer/props assistant (uncredited) (9 episodes, 2016)
Matt Cooke ... dressing props: Morocco (uncredited) (7 episodes, 2013)
Jill Beecher ... art department (uncredited) (6 episodes, 2014-2015)
Clàudia Ballester ... buyer assistant (uncredited) (5 episodes, 2016)
Martin Kane ... dressing props: Spain (uncredited) (5 episodes, 2016)
Elena Machado Hernández ... prop buyer (uncredited) (5 episodes, 2016)
José María Ortega ... painter (uncredited) (5 episodes, 2016)
Jean-Louis Riols ... drapesman (uncredited) (3 episodes, 2012)
Paola González ... prop painter (uncredited) (3 episodes, 2016)
Jordan R.A. Mills ... set dresser daily (uncredited) (1 episode, 2011)
Mobsitte Saad ... assistant propman (uncredited) (1 episode, 2011)
Luke A. Dean ... paint foreman: U.S. (uncredited) (1 episode, 2013)
Christine Harold ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2013)
Colum Mangan ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2013)
Rachid Quiat ... set dresser (uncredited) (1 episode, 2013)
David Packard ... scenic artist (uncredited) (1 episode, 2014)
Adrien Van Viersen ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2015)
Tom Johnson ... paint coordinator: Alberta, Canada (uncredited) (1 episode, 2016)
Ricardo Molina ... props: spain (uncredited) (1 episode, 2016)
Oscar Troitiño ... props painter (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon / production sound mixer / production sound mixer: Dragon Unit / sound mixer (67 episodes, 2011-2017)
Tim Hands ... adr supervisor / supervising adr editor / adr supervisor: UK / adr co-supervisor (62 episodes, 2011-2017)
Simon Kerr ... sound maintenance: Dragon / boom operator sound maintenance: Dragon Unit / sound maintenance / sound maintenance: Dragon Unit (59 episodes, 2011-2016)
Onnalee Blank ... re-recording mixer (51 episodes, 2012-2017)
Mathew Waters ... re-recording mixer (51 episodes, 2012-2017)
Brett Voss ... foley editor / foley mixer (50 episodes, 2012-2016)
Jeffrey Wilhoit ... foley artist (50 episodes, 2012-2016)
Paula Fairfield ... sound designer / sound deisgner (47 episodes, 2013-2017)
Bradley C. Katona ... sound effects editor / sound designer (41 episodes, 2013-2017)
Tim Kimmel ... supervising sound editor (41 episodes, 2013-2017)
Chris Navarro ... adr mixer (40 episodes, 2011-2016)
Richard Dyer ... production sound mixer: Wolf (40 episodes, 2013-2016)
Bradley Kendrick ... sound maintenance: Wolf (40 episodes, 2013-2016)
Daniel McCabe ... sound trainee: Dragon / sound assistant: Wolf / sound trainee: Dragon, Northen Ireland Screen / sound trainee: Dragon Unit / sound trainee: Dragon, Northern Ireland Screen (40 episodes, 2013-2016)
Luke McGinley ... sound assistant: Wolf / sound trainee: Wolf Unit / sound assistant: additional unit (32 episodes, 2012-2015)
Jonny Waite ... sound assistant: Dragon / sound utility (30 episodes, 2011-2015)
Dylan Tuomy-Wilhoit ... foley artist (30 episodes, 2014-2016)
James M.H. Atkinson ... sound assistant: Dragon / sound assistant: Dragon Unit / boom operator (27 episodes, 2012-2017)
Forbes Noonan ... adr recordist (24 episodes, 2011-2013)
Paul Bercovitch ... supervising dialogue editor / dialogue editor (22 episodes, 2014-2017)
John Matter ... assistant sound editor / foley editor (21 episodes, 2013-2016)
Pernell L. Salinas ... assistant sound editor (21 episodes, 2015-2017)
James Moriana ... foley artist (20 episodes, 2012-2013)
Jed M. Dodge ... supervising dialogue editor (20 episodes, 2013-2014)
David Padilla ... assistant sound editor (20 episodes, 2013-2014)
Mark Coffey ... assistant sound editor (20 episodes, 2015-2016)
Samuel Ejnes ... mix technician (20 episodes, 2015-2016)
Garret Farrell ... mix tech / adr recordist / mix technician (18 episodes, 2011-2013)
Stefan Henrix ... supervising sound editor / adr co-supervisor (15 episodes, 2011-2012)
Guillaume Beauron ... splinter unit / boom operator / boom operator: White Walker / boom operator: dailies / dailies (13 episodes, 2012-2017)
Michael Miller ... adr mixer (12 episodes, 2011-2017)
Daniel Crowley ... sound mixer / production sound mixer: White Walker (12 episodes, 2011-2016)
Billy Quinn ... sfx recordist / sound effects recordist / dailies sound mixer: Dragon / sound mixer (12 episodes, 2011-2013)
Rory de Carteret ... ADR Mixer / adr mixer (11 episodes, 2016-2017)
Tyler Blythe ... sound editor: behind the scenes / sound editor (10 episodes, 2011)
Caoimhe Doyle ... foley artist (10 episodes, 2011)
Steve Fanagan ... foley editor / sound effects editor / foley/effects editor (10 episodes, 2011)
Derek Hehir ... sound mixer: Malta unit / sound mixer: Malta (10 episodes, 2011)
Andy Kennedy ... sound designer (10 episodes, 2011)
Eoghan McDonnell ... foley artist (10 episodes, 2011)
Jean McGrath ... foley recordist / foley mixer (10 episodes, 2011)
Mark Taylor ... re-recording mixer (10 episodes, 2011)
Paul Aulicino ... supervising foley editor / assistant supervising sound editor (10 episodes, 2012)
Peter Brown ... sound designer / sound supervisor (10 episodes, 2012)
Charlie Campagna ... sound effects recordist (10 episodes, 2012)
Matteo De Pellegrini ... sound maintenance: Wolf Unit (10 episodes, 2012)
Paul Flinchbaugh ... digital media assistant (10 episodes, 2012)
Mervyn Moore ... production sound mixer: Wolf Unit (10 episodes, 2012)
Mark Ormandy ... additional sound (10 episodes, 2012)
Stephen P. Robinson ... sound effects editor / sound designer (10 episodes, 2012)
Kira Roessler ... dialogue and adr supervisor (10 episodes, 2012)
Martin Mahon ... adr coordinator / adr supervisor: Ireland (10 episodes, 2013-2014)
Kelly Stewart ... boom operator: Wolf (10 episodes, 2015)
Sean McGarrity ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Wolf (10 episodes, 2016)
Andrew McNeill ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Dragon (10 episodes, 2016)
Jonathan Riddell ... sound assistant: Dragon (10 episodes, 2016)
Morgan Carparelli ... foley assistant (8 episodes, 2011)
Ken Galvin ... adr recordist (8 episodes, 2012-2017)
Rick Camera ... sound recordist / stage recordist (8 episodes, 2012)
Iain Eyre ... adr editor (7 episodes, 2011)
Paddy Hanlon ... additional sound mixer (7 episodes, 2011)
Nik Kozlov ... sound assist: Malta unit / sound assistant: Malta (7 episodes, 2011)
Cecilia Lanzi ... boom operator: Malta unit / boom operator: Malta (7 episodes, 2011)
Danial Shimiaei ... Sound Re-Recording Stage engineer (7 episodes, 2011)
Paul Tirone ... adr recordist (7 episodes, 2011)
Waldo Valenzuela ... dubbing mixer (7 episodes, 2011)
Michael Wabro ... adr editor (7 episodes, 2016)
Jeff Welch ... boom operator: 1AS Wolf Unit (7 episodes, 2017)
Terry McDonald ... additional boom operator (6 episodes, 2011)
Judah Getz ... adr mixer (6 episodes, 2017)
Peter Blayney ... dialogue editor (5 episodes, 2011)
Niall Brady ... sound effects editor (5 episodes, 2011)
Steve Little ... sound editor (5 episodes, 2011)
Aza Hand ... adr recordist (4 episodes, 2011)
Patrick Kelly ... additional sound mixer (4 episodes, 2011)
Val Kuklowsky ... adr supervisor (4 episodes, 2011)
Jon Stevenson ... sound effects editor (4 episodes, 2011)
Sandy Buchanan ... adr recordist (3 episodes, 2011)
Michelle McCormack ... dialogue editor (3 episodes, 2011)
Vanessa Lapato ... dialogue editor (3 episodes, 2012)
Andrew McArthur ... sound trainee: White Walker (3 episodes, 2016)
Bob Beher ... foley editor (2 episodes, 2012)
Edmond J. Coblentz Jr. ... sound effects editor (2 episodes, 2012)
George Atkins ... adr mixer / voice commentary recordist (2 episodes, 2014-2017)
Stephen Webster ... a.d.r. mixer / adr mixer (2 episodes, 2014-2016)
Michelle Fingleton ... dialogue editor (1 episode, 2011)
Graham Headicar ... sound effects editor (1 episode, 2011)
Paddy Kelly ... additional sound mixer (1 episode, 2011)
Fiadhnait McCann ... sound effects editor (1 episode, 2011)
Emma Butt ... a.d.r recordist / a.d.r. recordist (1 episode, 2012)
Susan Cahill ... dialogue editor (1 episode, 2012)
Will McConnell ... adr recorder (1 episode, 2012)
Curt Schulkey ... dialogue editor (1 episode, 2012)
Jon Title ... sound effects editor (1 episode, 2012)
Simon J. Willis ... sound: 3rd Unit (1 episode, 2012)
Aidan Dykes ... a.d.r. recordist (1 episode, 2017)
Jaap Jellema ... adr mixer: for Carice van Houten (1 episode, 2017)
Ryan Meadows ... assistant sound editor (1 episode, 2017)
Mark Paterson ... re-recording mixer (1 episode, 2017)
Kresimir Rodic ... boom operator (1 episode, 2017)
Ivica Slivaric ... sound mixer (1 episode, 2017)
Tim Hoogenakker ... dolby atmos re-recording mixer (uncredited) (60 episodes, 2011-2016)
Sal Ojeda ... dubbing re-recording mixer (uncredited) (12 episodes, 2011-2013)
James Ridgway ... adr recordist (uncredited) / ADR Recordist (uncredited) (11 episodes, 2015-2016)
Keith Grainger ... boom operator: dailies (uncredited) / boom operator: Wolf (uncredited) / boom operator: dailies, Dragon (uncredited) / boom operator: Dragon, second unit (uncredited) (10 episodes, 2015-2016)
Adam Lavis ... sound studio support (uncredited) (10 episodes, 2015)
Devin Doucette ... adr recordist (uncredited) (10 episodes, 2016)
Stefan Meutstege ... adr boom operator (uncredited) (9 episodes, 2016)
Juraj Mravec ... adr recordist (uncredited) (8 episodes, 2013)
Kian McClure ... boom operator: dailies (uncredited) / boom operator (uncredited) (6 episodes, 2014-2016)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited) (5 episodes, 2016)
Peter Gleaves ... adr (uncredited) (4 episodes, 2011-2012)
Josephine Nericcio ... assistant sound editor (uncredited) (3 episodes, 2016)
Erik Clabeaux ... sound recordist (uncredited) (2 episodes, 2012-2013)
Josh Ward ... second assistant sound: dailies (uncredited) (2 episodes, 2015)
Aaron Diecker ... sound editor (uncredited) (1 episode, 2011)
Beauxregard Neylon ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2012)
Ruth Adelman ... adr editor (uncredited) (1 episode, 2013)
Sam Biggs ... voice commentary recordist (uncredited) (1 episode, 2014)
Cary Clark ... engineer (uncredited) (1 episode, 2014)
Robert Sharman ... production sound mixer: Los Angeles (uncredited) (1 episode, 2014)
Aaron O'Neill ... adr recordist (uncredited) (1 episode, 2015)
Jamison Rabbe ... dubbing re-recording mixer (uncredited) (1 episode, 2015)
Michael Botha ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2016)
Neal Gibbs ... adr recordist (uncredited) (1 episode, 2016)
Shane Hayes ... dialogue editor (uncredited) (1 episode, 2016)
Zoran Maksimovic ... adr recordist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Vincent Kivlehan ... special effects technician / senior special effects technician / special effects / special effects prep supervisor (61 episodes, 2011-2017)
Tez Palmer ... special effects coordinator / senior special effects technician / special effects buyer (61 episodes, 2011-2017)
Jonathan Barrass ... special effects floor supervisor / special effects floor supervisor: Dragon / special effects technician / special effects floor supervisor: dragon unit (51 episodes, 2012-2017)
Laurence Harvey ... senior special effects technician / special effects workshop supervisor (51 episodes, 2012-2017)
Mark McKendry ... senior special effects technician / special effects lead senior technician (51 episodes, 2012-2017)
Delroy Reid ... special effects / special effects snow foreman / special effects snow supervisor / special effects snow technician / special effects technician / special effects snow crew coordinator (51 episodes, 2012-2017)
Martin Hall ... special effects snow technician / special effects / special effects snow senior / special effects technician (50 episodes, 2012-2016)
Colin Holmes ... special effects assistant buyer / special effects buyer / special effects (50 episodes, 2012-2016)
Stuart Brisdon ... special effects supervisor (47 episodes, 2011-2015)
Nigel Wilkinson ... special effects workshop supervisor / special effects prep supervisor / special effects prop supervisor / senior special effects technician (47 episodes, 2011-2015)
Brandon Van Der Merwe ... special effects technician / senior special effects technician / special effects (42 episodes, 2012-2017)
James Willis ... special effects assistant technician / special effects technician / special effects (41 episodes, 2013-2017)
Christian Krebs ... special effects / special effects snow senior / special effects snow technician / special effects technician (40 episodes, 2012-2016)
Graham Riddell ... special effects floor supervisor / senior special effects technician / prosthetics effects technician (37 episodes, 2011-2014)
Mark Raymond ... special effects snow foreman / special effects snow supervisor / snow effects set supervisor (35 episodes, 2011-2014)
Sam Conway ... special effects supervisor / special effects floor supervisor / special effects floor supervisor: Wolf (31 episodes, 2014-2017)
Jack Longmate ... special effects assistant technician / special effects technician (31 episodes, 2014-2017)
Anna McKillop ... special effects technician / special effects assistant technician / special effects trainee (31 episodes, 2014-2017)
Alastair Vardy ... senior special effects technician / special effects lead senior technician (31 episodes, 2014-2017)
Ben Galvin ... special effects trainee / special effects trainee: NIS (30 episodes, 2014-2016)
Tom Stroud ... special effects snow technician / special effects snow senior (30 episodes, 2014-2016)
John Timlin ... special effects technician (30 episodes, 2014-2016)
Frankie Waite ... special effects trainee (30 episodes, 2014-2016)
Dominic Allan ... special effects snow technician (29 episodes, 2014-2016)
Lee Byrne ... special effects snow assistant / special effects snow assistant technician / special effects snow technician (29 episodes, 2014-2016)
Kenneth Cassar ... senior special effects technician / senior special effects technician: Croatia / special effects technician: Malta unit (21 episodes, 2011-2013)
Wojciech Omozik ... special effects metal worker / special effects assistant technician (21 episodes, 2015-2017)
Sebastian Sue ... senior special effects technician / special effects technician / special effects breakaway supervisor (21 episodes, 2015-2017)
Albert Whiteside ... special effects technician / special effects workshop assistant (20 episodes, 2011-2012)
Nick Morton ... special effects / special effects technician (20 episodes, 2012-2013)
Michael Woods ... special effects / special effects trainee (20 episodes, 2012-2013)
Dorian Burnett ... special effects assistant technician (20 episodes, 2014-2015)
Matthew Roberts ... special effects technician (20 episodes, 2014-2015)
Matt Wood ... special effects assistant technician / special effects technician (20 episodes, 2014-2015)
Gavin Butterworth ... special effects assistant coordinator (20 episodes, 2015-2016)
Mark McGuinness ... special effects trainee (20 episodes, 2015-2016)
Mark White ... senior special effects technician / special effects floor supervisor (20 episodes, 2015-2016)
Jennifer Groves ... special effects technician / special effects assistant (19 episodes, 2015-2017)
Glyn Jones ... special effects snow technician (19 episodes, 2015-2016)
Graham Hills ... special effects supervisor: Croatia & UK / special effects supervisor: Malta unit (15 episodes, 2011-2012)
Roderick Pulis ... special effects technician: Croatia / special effects technician: Malta unit (15 episodes, 2011-2012)
Tim Willis ... special effects floor supervisor / special effects supervisor (15 episodes, 2011-2012)
Juan Ramón Molina ... spain special effects supervisor / senior special effects technician / special effects senior technician / special effects supervisor: Spain (13 episodes, 2015-2017)
Donavin Waters ... senior special effects technician (11 episodes, 2016-2017)
Glenn Marsh ... special effects (10 episodes, 2013)
Raymond Bruce ... special effects snow technician (10 episodes, 2014)
Mark Haddenham ... senior special effects technician (10 episodes, 2014)
Leon Harris ... special effects assistant technician (10 episodes, 2014)
Doug McCarthy ... senior special effects technician (10 episodes, 2014)
Wojciech ... special effects workshop assistant (10 episodes, 2014)
Jack Hislop ... special effects trainee (10 episodes, 2015)
Will Johnston ... special effects snow technician (10 episodes, 2015)
Dan MacIntyre ... special effects technician (10 episodes, 2015)
David McGeary ... senior special effects technician (10 episodes, 2015)
Tom Mcloughlin ... special effects technician (10 episodes, 2016-2017)
Matthew Beckwith ... special effects snow assistant (10 episodes, 2016)
Stephen Bigmore ... special effects snow assistant (10 episodes, 2016)
Stuart Browne ... special effects technician (10 episodes, 2016)
Alice Gridley ... special effects trainee (10 episodes, 2016)
Anthony Healy ... special effects snow trainee (10 episodes, 2016)
Adrian Henderson ... special effects snow trainee (10 episodes, 2016)
Damian Kivlehan ... special effects snow trainee (10 episodes, 2016)
Ian Andrew Lee ... special effects snow assistant (10 episodes, 2016)
Jared Manley ... special effects prep supervisor (10 episodes, 2016)
Darren May ... senior special effects technician (10 episodes, 2016)
Fergus McNulty ... special effects model maker (10 episodes, 2016)
Niall O'Doherty ... special effects snow trainee (10 episodes, 2016)
Nick Smith ... special effects technician (10 episodes, 2016)
Simon Walker ... special effects snow trainee (10 episodes, 2016)
Mark Weatherbe ... senior special effects technician (10 episodes, 2016)
Dave Keen ... senior special effects technician (9 episodes, 2011-2012)
James Payton ... special effects snow technician (9 episodes, 2016)
Tony Auger ... senior special effects technician: Croatia (8 episodes, 2012)
Damir Bender ... special buyer: Croatia (8 episodes, 2012)
Ben Broadbridge ... floor supervisor: wolf unit / senior technician / special effects floor supervisor: wolf unit (8 episodes, 2015-2017)
Joe Calleja ... special effects technician: Malta unit (7 episodes, 2011)
Gary Cohen ... special effects technician: Malta unit (7 episodes, 2011)
Charles Debattista ... special effects props buyer: Malta unit (7 episodes, 2011)
Christopher Hubbard ... special effects technician: Malta unit (7 episodes, 2011)
Matthew McCloskey ... special effects technician (7 episodes, 2011)
Kevin Wescott ... special effects technician (7 episodes, 2011)
David Boden ... special effects assistant coordinator (7 episodes, 2017)
Warwick Boole ... special effects technician (7 episodes, 2017)
Alex Landrum Jr. ... special effects (7 episodes, 2017)
Johannes Sverrisson ... special effects buyer: Iceland (5 episodes, 2012)
Neil Davies ... special effects senior technician: White Walker / senior special effects technician (4 episodes, 2016-2017)
David Stewart ... special effects technician: White Walker / senior special effects technician (4 episodes, 2016-2017)
Ben Fletcher ... modeller / senior modeller (3 episodes, 2012-2013)
Rick Marr ... special effects senior technician / senior special effects technician (3 episodes, 2015-2017)
Chris Dubock ... special effects assistant technician: White Walker (3 episodes, 2016)
Paul Stephenson ... special effects floor supervisor: White Walker (3 episodes, 2016)
Don Sturgeon ... modeller / senior modeller (2 episodes, 2012-2013)
Walter Cassoto ... prosthetics effects technician (1 episode, 2011)
Waldo Mason ... prosthetics effects technician (1 episode, 2011)
Valentina Visintin ... prosthetics effects technician (1 episode, 2011)
William Overstall ... prosthetics technician (1 episode, 2012)
Ross McCluskey ... special effects assistant (1 episode, 2015)
Tony Smart ... senior special effects technician (1 episode, 2017)
Richard West ... special effects assistant technician (1 episode, 2017)
Mark White ... senior special effects technician (1 episode, 2017)
Victoria Williams ... senior special effects technician (1 episode, 2017)
Christopher Green ... special effects trainee (uncredited) (10 episodes, 2016)
Kristan Paul ... special effects assistant (uncredited) (9 episodes, 2015)
David Lobato ... special effects (uncredited) (7 episodes, 2015)
George Buckleton ... special effects (uncredited) (4 episodes, 2015)
Dean Hathaway ... snow effects technician (uncredited) / special effects technician (uncredited) (3 episodes, 2014)
Steve Templeton ... special effects assistant (uncredited) (2 episodes, 2011)
Andy Adam ... special effects technician (uncredited) (1 episode, 2013)
Rupert Morency ... special effects assistant technician (uncredited) (1 episode, 2015)
Jamie Seymour ... special effects (uncredited) (1 episode, 2015)
Ryan D. Compton ... special effects technician for additional photography (uncredited) (1 episode, 2016)
Kane Dimmer ... special effects assistant (uncredited) (1 episode, 2016)
Jamie Lyn Kackert ... special effects purchaser: additional photography (uncredited) (1 episode, 2016)
Elia P. Popov ... special effects coordinator for additional photography (uncredited) (1 episode, 2016)
DJ Silva ... special effects technician for additional photography (uncredited) (1 episode, 2016)
Chris L. Ward ... special effects technician for additional photography (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Adam Chazen ... visual effects coordinator / visual effects associate producer (51 episodes, 2012-2017)
Steve Kullback ... visual effects producer (51 episodes, 2012-2017)
Christopher S. Baird ... visual effects editor / visual effects editor: LA (50 episodes, 2012-2016)
Tobias Mannewitz ... visual effects concept artist / visual effects concept artist: Karakter / concept artist (49 episodes, 2012-2016)
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Mackevision / visual effects artist: Pixomondo / visual effects supervisor: Pixomondo (41 episodes, 2012-2016)
Joe Bauer ... visual effects supervisor (41 episodes, 2013-2017)
Paul Russo ... visual effects coordinator / visual effects assistant coordinator / visual effects production assistant / additional visual effects supervisor (41 episodes, 2013-2017)
Melvyn Nicholls ... visual effects production assistant / visual effects assistant data wrangler / visual effects data wrangler