Edit

(TV Series)

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Colin Budds

Writing Credits (in alphabetical order)  

Max Dann ... (written by)
Jonathan M. Shiff ... (creator)

Cast (in credits order)  

Cariba Heine ...
...
...
Angus McLaren ...
Burgess Abernethy ...
Christopher Poree ...
...
...
Jamie Timony ...
Trent Sullivan ...
Elliot Gilbert (credit only)
...
Neil Gilbert (credit only)
Caroline Kennison ...
Ariu Lang Sio ...
...
Start Official
Create a character page for: ?

Produced by 

Kay Ben-M'rad ... executive producer
Cherrie Bottger ... executive producer: Network Ten Australia
Nicole Keeb ... executive producer: ZDF
Arne Lohmann ... executive producer: ZDFE
Chris Page ... line producer
Jonathan M. Shiff ... executive producer / producer
Joanna Werner ... associate producer

Music by 

Ricky Edwards
Ric Formosa

Cinematography by 

Bruce Phillips ... director of photography

Film Editing by 

Geoffrey Lamb

Casting By 

Maura Fay ... (as Maura Fay Casting)
Tom McSweeney
Samantha Strauss

Production Design by 

Michael Rumpf

Art Direction by 

Gillian Butler

Costume Design by 

Jean Turnbull

Makeup Department 

Karen Adcock ... hairdresser (as Karen Adcock-Kelly) / makeup artist (as Karen Adcock-Kelly)
Jac Charlton ... prosthetic technician
Natalie Dowell ... makeup artist
Simon Joseph ... hairdresser / makeup artist
Gail Kane ... additional hairdresser / additional makeup
Sharon Robbins ... additional hairdresser / additional makeup
Kym Sainsbury ... key hair stylist / key makeup artist

Production Management 

Damian Eggins ... unit manager
Riki Horomona ... assistant unit manager
Barry Lanfranchi ... post-production supervisor
Basia Plachecki ... production manager
Lehi Tahau ... assistant unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Anderson ... second unit director
Tony Edwards ... second assistant director
Cindy Gollagher ... third assistant director
Stuart Wood ... first assistant director

Art Department 

Derek Burgess ... set carpenter
Graeme Callander ... illustrator / storyboard artist
Bernie Childs ... construction coordinator
Wayne Diskin ... assistant stand-by props / stand-by carpenter
Ashley Alan Geary ... art department runner (as Ash Geary)
Brad Howard ... construction manager
Dan Howard ... brush hand
Fred Hughes ... set carpenter
Luke Hughes ... trade assistant
Kristian Kielland ... set carpenter
Michael Kissane ... stand-by props
Noel McCartney ... set carpenter
Jeremy 'JJ' Piggott ... art department runner
Matthew Putland ... buyer / dresser
Emma Rudkin ... buyer / dresser
Chris Williams ... scenic artist

Sound Department 

Thor Andersen ... additional boom
Christopher Fanner ... sound assistant
Ron Feruglio ... sound designer / sound effects editor
Helen Field ... sound liaison: Soundfirm
Leon Horrocks ... foley artist
Ralph Ortner ... dialogue editor / sound mixer
Blair Slater ... foley recordist
Mario Vaccaro ... foley artist
Craig Walmsley ... sound recordist
Ben Wyatt ... boom operator

Special Effects by 

Jason Baird ... special makeup effects designer
Brett Beacham ... mold maker
Robert Charlton ... technician
Mark Cleary ... prosthetics technician
Liam Hardy ... sculptor
Josh Head ... special effects technician
Clint Ingram ... special effects

Visual Effects by 

Josh Ali ... designer / matte painter
Matt Dye ... 3D animator
Celeste Fairlie ... visual effects producer
Phil Jackson ... 3d artist
Zenon Kohler ... head of digital effects
Barry Lanfranchi ... visual effects supervisor
Steve Tedman ... digital effects supervisor / lead compositor

Stunts 

Haydn Dalton ... stunt assistant
Mitch Deans ... stunt coordinator
Scott McLean ... assistant stunt coordinator
Andy Owen ... dive supervisor

Camera and Electrical Department 

Jasin Boland ... still photographer
Luis Antonio Bran ... underwater camera assistant
Simon Christidis ... underwater director of photography
Dan Clark ... focus puller
Daniel Clark ... first assistant camera
Ben Gaydon ... underwater camera assistant
Benn Hyde ... key grip
Steven Magrath ... second assistant camera
Paul Murphy ... grip
Jim Neale ... grip assistant
Troy Reichman ... focus puller: "b" camera
Butch Sawko ... camera operator: "b" camera
Bernard 'Boo' Slattery ... generator operator / third electrician
Matt Slattery ... gaffer
Leigh Tate ... grip assistant: underwater
Alan Willis ... best boy

Costume and Wardrobe Department 

Amy Mitchell ... second stand-by costume
Penny Neilson ... costume supervisor
Roberta Shaw ... stand-by costumer

Editorial Department 

Courtney O'Brien Brown ... editing assistant
Rohan Cooper ... on-line editor
Charlie Ellis ... colorist
Larry Engelmann ... final colorist
Justin McDonald ... telecine assistant

Transportation Department 

Mark 'Lurch' Houstein ... swing driver

Other crew 

Julia Adams ... legal advisor
Angela Barac ... assistant production coordinator
Alicia Bell ... facilities coordinator
Doug 'Brownie' Brown ... marine coordinator
Tony Brown ... location manager
Simon Butters ... script editor
Philip Dalkin ... story editor
Deidre Eagles ... nurse: second unit
Rob Fisher ... completion guarantor: First Australian Completion Bond
Myvanwy George ... production secretary
Tony Gibbs ... insurance: HW Wood Australia
Lesley Glover ... production accountant
Karen Grose ... project coordinator
Arthur Hoadley ... safety reports
Jennifer L'Huillier ... continuity
Penelope Laurence ... script coordinator (as Penny Laurence)
Andrea Moor ... acting coach
Hamish Raven ... production runner
Sean Rigby ... safety officer
Julie Stewart ... production accountant
Louise Sutton ... assistant to executive producer
Danielle Timothy ... nurse
Heidi Tuchscherer ... location assistant
Judith Walker ... legal counsel: Network Ten
Nicola Warman-Flood ... unit publicist
Jo Watson ... story consultant (as Joanne Watson)
Nova Weetman ... storyline
Anthony Wheatley ... tank maintenance

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page