Edit
Frequently Asked Questions About Time Travel (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Gareth Carrivick

Writing Credits  

Jamie Mathieson ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Ray
...
Dean Lennox Kelly ...
...
Meredith MacNeill ...
Ray Gardner ...
Nick Ewans ...
Arthur Nightingale ...
Old Man
Rest of cast listed alphabetically:
...
Tramp (uncredited)
Dario Attanasio ...
Monkey Mayhem Promoter (uncredited)
John Snowden ...
Dart Player (uncredited)
...
Dart Player (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Charlotte Ashby ... line producer: additional photography
Michas Kotz ... line producer
Jamie Mathieson ... associate producer
Joe Oppenheimer ... executive producer
Neil Peplow ... producer
Justin Anderson Smith ... producer
David M. Thompson ... executive producer

Music by 

James L. Venable ... (music by)

Cinematography by 

John Pardue ... director of photography

Film Editing by 

Chris Blunden ... (as Christopher Blunden)
Stuart Gazzard

Casting By 

Tracey Gillham

Production Design by 

Kave Quinn

Art Direction by 

Gavin Fitch

Set Decoration by 

Tina Charad

Costume Design by 

Stephanie Collie

Makeup Department 

Lisa Cavalli-Green ... makeup designer
Pamela Haddock ... makeup designer
Callum King ... prosthetic makeup artist
Vickie Lang ... makeup artist (as Vicki Lang)
Tony Lilley ... additional makeup artist
Caroline Morrison ... assistant makeup artist
Lawrence Simmons ... prosthetics designer (as Laurence Simmons)
Zoë Styles ... makeup artist: additional photography (as Zoe Styles)

Production Management 

Simon Baber ... unit manager
Alistair Hopkins ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Vicki Allen ... second assistant director: additional photography
Heidi Gower ... third assistant director
Martin Harrison ... first assistant director
Finn McGrath ... first assistant director: additional photography
Barney Miller ... third assistant director: additional photography
Chris Stoaling ... second assistant director (as Christopher Stoaling)
Charlie Waller ... additional assistant director

Art Department 

Matt Amos ... chargehand painter
Ben Bagley ... stand-by props
Ben Barrington-Groves ... stand-by art director
Ian Bee ... carpenter
Paul Bowring ... construction coordinator
Tina Charad ... production buyer
Nick Clayton ... carpenter
Keith Connolly ... stand-by painter
Neil Dickson ... carpenter
James Enright ... props
Dan Gardner ... art department runner
Rohan Harris ... mural painter
Daniel Holloway ... standby props
Andy Kyprianou ... carpenter
Dominic Lavery ... concept illustrator: additional photography
Jake Lunt ... storyboard artist
James Mannell ... dressing props
Toby Mannon ... additional stand-by props
Mark Papworth ... standby carpenter
Steve Register ... property master
Dorothy Sullivan ... art department assistant
Robin Thistlewaite ... construction manager
Amanda Waddington ... painter
Alexander Walker ... art director: additional photography
Jonnie Wells ... carpenter
Toby Marrow ... props (uncredited)

Sound Department 

Richard Davey ... sound re-recording mixer
Paul Davies ... supervising sound editor
Tom Deane ... adr mixer: Mayflower Studios Ltd.
Clive Derbyshire ... sound recordist: Additional Photography
Jack Gillies ... sound effects editor
Jim Greenhorn ... production sound mixer
Kipp Hennen ... sound maintenance
Ellie Ruggeri ... adr recordist
Lionel Strutt ... adr coordinator
Chris Treble ... assistant sound re-recording mixer / dialogue editor

Special Effects by 

Allan Bessin ... special effects trainee
Simon Davey ... senior special effects technician
Kingsley Fryer ... senior special effects technician
Adam Hollow ... senior special effects technician
Bob Hollow ... special effects supervisor
Curtis Iggolden ... special effects technician (as Curtis Iggulden)
Mark McKendry ... senior special effects technician

Visual Effects by 

Geoffrey R. Case ... senior colourist: Dragon DI (as Geoffrey Case)
Valentina Catena ... digital colorist assist
Carl Chittenden ... senior compositor
Michele De Benedetti ... film scanning and clean-up
Dave Early ... digital matte painter (as David Early)
Tony Gilbert ... visual effects producer
Myfanwy Harris ... DI producer: Dragon DI
Jessica Lee ... CG animator
John McLaren ... senior compositor
Luke Wilmot ... visual effects supervisor
Paul J. Wright ... scanning & recording manager: Dragon DI (as Paul Wright)

Stunts 

Vincent Keane ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Simon Allerdice ... best boy (as Simon Alderdice)
Ian Barwick ... gaffer
Chris Day ... additional gaffer
Simon Deary ... additional electrician
Aaron Douglas ... crane technician
Andy Edridge ... additional crane grip
Paul Facer ... additional electrician
Jaime Fletcher ... electrician (as Jamie Fletcher)
Chris Georgas ... additional electrician
Damon Graham ... additional rigger
Steve Hideg ... crane technician
Stewart Holt ... additional electrician
Phil Humphries ... clapper loader
Stefan R. Krzysiak ... video operator (as Stefan Robert Krzysiak)
Vince Madden ... rigging gaffer
Jake Marcuson ... focus puller
William Mashiter ... desk operator
Malcolm McGilchrist ... additional grip
John Pardue ... camera operator
Richard Potter ... additional electrician
Micky Reeves ... additional electrician
Dan Sansom ... rigger (as Danny Sansom)
Lee Sherlock ... additional rigger
Alex Stevenson ... additional electrician
Barnaby Sweet ... additional electrician
Andy Thomson ... crane technician
Gerry Vasbenter ... additional camera operator
Nick Wall ... unit & specials photographer
Paul Wilcox ... additional electrician
Terry Williams ... key grip
Jonathan Yates ... additional electrician
Stefan R. Krzysiak ... second assistant camera: reshoot (uncredited)
Dan Thomas ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Nicky Bligh ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Alison Beard ... costume assistant: additional photography
Olivia Clarke ... additional costume assistant (as Olivia Clark)
Annabel Cook ... additional costume assistant
Yvonne Duckett ... costume supervisor
Vidya Krishnamurthy ... costume assistant
Sarah Ward ... costume assistant: additional photography

Editorial Department 

Mark Burton ... first assistant editor
Stephen Haren ... first assistant editor
Steve Maguire ... first assistant editor
Chris Blunden ... editor: final cut (uncredited)

Music Department 

Kerry Cobuccio ... assistant to composer
Evyen Klean ... music consultant (as Evyen J. Klean)
Steven Price ... music editor
Jennifer Kes Remington ... composer: additional music / music editor
Dan Rose ... music supervisor
James L. Venable ... score produced by

Transportation Department 

Tina Faulkner ... unit driver
Mike Gilbert ... driver: camera car
David Grose ... unit driver
Tony Hughes ... driver: construction truck
Paul Newman ... unit driver
Richard Paxton ... driver: costume bus
Shayne Tyler ... unit driver
Richard Watkins ... facilities captain

Other crew 

Danielle Bennett ... floor runner
Oliver Butler ... utility stand in / runner
Jonah Coombes ... location manager: additional photography
Daniel-Konrad Cooper ... production assistant: additional photography (as Daniel Konrad Cooper)
Matt Curtis ... title designer
Richard Daldry ... production coordinator: additional photography
Nick Darvill ... location scout
Rodney De Winter ... location security: additional photography
Warren Demer ... assistant production accountant
Geraldine East ... legal services
David Alan Friend ... utility stand in / runner (as David Friend)
Paul Huntingford ... assistant coordinator
Jane Jackson ... script supervisor
Rachel Kennedy ... unit publicist
Hannah Lamb ... location assistant: additional photography
Neil Lee ... location manager
Nicola Mairs ... production coordinator
Tim Millikin ... utility stand in / runner
Steve Newberry ... additional location assistant
Ollie Quain ... epk interviewer
Sam Rook ... production runner
Azhur Saleem ... epk director
Charlie Somers ... additional location scout
Maxine Stanley ... post-production accountant
Trevor Stanley ... production accountant
Angus Watts ... floor runner: additional photography
Aaron Wilcox ... projectionist
Jack Carrivick ... work experience (uncredited)
Sara Janasz ... post delivery supervisor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page