Edit

(TV Series)

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Arnie Custo

Writing Credits (in alphabetical order)  

Posie Graeme-Evans ... (co-creator)
Posie Graeme-Evans ... (developer)
Christine McCourt ... (written by) (as Chris McCourt)
Caroline Stanton ... (co-creator)
Margaret Wilson ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Stevie Hall (as Simmone Jade Mackinnon)
...
Jodi Fountain McLeod
...
Alex Ryan
...
Kate Manfredi
...
Dave Brewer
...
Patrick Brewer
...
Regan McLeod
Rest of cast listed alphabetically:
...
Riley Ward
Nicholas Ely ...
Local Jounalist #2
...
Phil Rakich
Tamara Lee ...
Photographer #1
John Martin ...
Photographer #2
Giles Matthews ...
DJ
Roger Newcombe ...
MC
Rhiannon Owen ...
Local Jounalist #1
Timothy Solly ...
Finalist
Doris Younane ...
Moira Doyle

Produced by 

Vikki Barr ... co-producer
Sandra Levy ... executive producer
Karl Zwicky ... series executive producer

Music by 

Alastair Ford

Cinematography by 

Joseph Pickering ... director of photography

Film Editing by 

Nicholas Holmes

Casting By 

Helen Salter

Production Design by 

Tony Cronin

Set Decoration by 

Jennifer Drake
Chris Jobson

Costume Design by 

Jenny Miles

Makeup Department 

Marion Lee ... makeup artist
Jodee Lenaine-Smith ... makeup artist
Michelle Morrisson ... makeup artist
Jen Rossiter ... assistant makeup artist: second unit
Suzie Warhurst-Steele ... makeup supervisor (as Suzie Warhurst)

Production Management 

Michael Aitkin ... unit manager
Andrew Blaxland ... executive in charge of production
Gary Buss ... unit manager: second unit
Julie Byrne ... production manager
Benita Carey ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Lara Frolchenko ... second assistant director
Travis Kalendra ... third assistant director
Brad Lanyon ... second assistant director: second unit
Sasha Leonard ... third assistant director attachment
Russell Whiteoak ... first assistant director

Art Department 

Brian Chaseling ... assistant stand-by props
Myles Cooper ... set dresser
Clint Dodd ... construction
Andrew Gibbs ... stand-by props (as Andy Gibbs)
Paige Montague ... set dresser
Gareth Wilkes ... art department coordinator

Sound Department 

Russell Alexander ... adr recordist
Marco Arlotta ... boom operator: second unit
James Bagley ... dialogue editor
Emmma Barham ... boom operator (as Emma Barham)
Helen Brown ... foley artist
James Currie ... sound recordist: second unit
Gary Dixon ... boom operator
Paul Huntingford ... foley recordist
Des Kenneally ... sound recordist (as Des Keneally)
Tom Lowndes ... sound mixer
Penn Robinson ... sound effects editor
Stephen R. Smith ... sound mixer
Tom Lowndes ... re-recording mixer (uncredited)

Stunts 

Reg Roordink ... safety officer / stunt coordinator
Cathie Small ... assistant safety officer

Camera and Electrical Department 

Josh Axford ... fourth electrician
Matt Barltrop ... assistant grip: second unit
Paul Britcher ... assistant camera: second unit
Mark Brown ... fourth grip
Sonya Carthy ... still photographer
Paul Dallwitz ... camera operator: "b" operator / director of photography: second unit
Nic Datson ... third electrician
Mark Dohring ... focus puller: "b" camera
Werner Gerlach ... best boy
Robbie MacKinnon ... clapper loader
Ian McMillan ... camera operator: "a" operator
Tom Moody ... gaffer
Patrick 'Patch' Moore ... video split operator
Darryl Murphy ... assistant grip
Craig Philpott ... focus puller: "a" camera (as Craig 'Rags' Phillpot)
Andrew Robertson ... focus puller: second unit
Dan Sandford ... grip
John Smith ... key grip
Darcy Sullivan ... focus puller: second unit
Ben Walsh ... grip assistant: second unit
Jules Wurm ... focus puller: second unit

Casting Department 

Sue Manger ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Kristen Davey ... stand-by costume
Meredith Goyne ... assistant stand-by costume
Cathy Herreen ... stand-by costume: second unit (as Cathy Hereen)
Robyn Jones ... costume coordinator
Christy Springbett ... costume assistant
Tuesday Stone ... costume assistant: second unit

Editorial Department 

Luke Buckley ... telecine operator
John Cole ... assistant editor
Dwaine Hyde ... colorist
William O'Connell ... on-line editor: HDTV
Courtney Prince ... post-production assistant
Stafford Wales ... assistant editor

Location Management 

Corrina Dichiera ... location manager
Jock Duncan ... location assistant

Music Department 

Chris Harriott ... musical director
Rebecca Lavelle ... performer: theme song

Transportation Department 

Sam Dawson-Ryan ... vehicle coordinator

Other crew 

Jennifer Bichard ... unit nurse (as Jen Bichard)
Kira Bohn ... continuity
Susie Buchecker ... second accounts assistant
Felice Burns ... production coordinator
Gary Buss ... unit assistant: second unit
Matt Byrne ... production assistant
Angie Christophel ... production coordinator
Amy Curnow ... livestock wrangler
Branwen Davies ... production runner
Sarah Duffy ... script editor
Anthony Ellis ... network script executive
Daniel Fitzgerald ... production secretary
Justine Juel Gillmer ... trainee: script department (as Justine Gillmer)
Cathy Gray ... unit publicist
Claire Hall ... production accountant
Kym Hamann ... unit assistant: second unit
Chris Hawkshaw ... script consultant
Jennifer Heath ... horse wrangler (as Jenny Heath)
Manfred Hopprich ... unit assistant
Daniel Houston ... unit assistant
Martin Hoyle ... lab liaison
Kerry Hudson ... first accounting assistant
Roger Lamey ... unit assistant: second unit
Fiona Lanyon ... production secretary
Anita Lyons ... executive production assistant
Julia Martin ... unit nurse
Shakira Piggott ... script office manager
Andy Ryan ... script producer
Tom Sheridan ... production runner
Tracey Trinder ... story consultant
James Walker ... researcher
Annette Warendorf ... horse wrangler
Andrew Weeks ... production runner
Bill Willoughby ... horse master
Jane Willoughby ... horse wrangler
Jim Willoughby ... head livestock coordinator

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page