Edit
The Road (2009) Poster

(I) (2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Hillcoat

Writing Credits  

Cormac McCarthy ... (novel)
 
Joe Penhall ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Man
...
Boy
...
...
...
Motherly Woman
...
Thief (as Michael Kenneth Williams)
...
Gang Member
...
Bob Jennings ...
Bearded Man
Agnes Herrmann ...
Archer's Woman
...
Archer
...
Bearded Face
...
Bearded Man #2
David August Lindauer ...
Man On Mattress
...
Well Fed Woman
Mary Rawson ...
Well Fed Woman #2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Man In Cellar #1 (uncredited)
...
Militant (uncredited)
Kacey Byrne-Houser ...
Woman In Cellar (uncredited)
Jarrod DiGiorgi ...
Well Fed Man (uncredited)
...
Militant (uncredited)
Chaz Moneypenny ...
Man In Cellar #2 (uncredited)
...
Militant (uncredited)
Paul J. Rosenburg ...
Cannibal (uncredited)
...
Road Gang Member (uncredited)
...
Baby Eater (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Marc Butan ... executive producer
Mark Cuban ... executive producer
Erik Hodge ... co-producer
Paula Mae Schwartz ... producer
Steve Schwartz ... producer
Rudd Simmons ... executive producer
Mike Upton ... co-producer
Todd Wagner ... executive producer
Nick Wechsler ... producer

Music by 

Nick Cave
Warren Ellis

Cinematography by 

Javier Aguirresarobe ... director of photography

Film Editing by 

Jon Gregory

Casting By 

Francine Maisler

Production Design by 

Chris Kennedy

Art Direction by 

Gershon Ginsburg

Set Decoration by 

Robert Greenfield

Costume Design by 

Margot Wilson

Makeup Department 

Enzo Angileri ... hair stylist: Ms.Theron
Mandi Crane ... third assistant makeup artist (as Mandi Ann Crane)
Rocky Faulkner ... second assistant makeup artist
Toni G ... makeup department head
Kevin Haney ... prosthetic leg
Nancy Keslar ... additional hair stylist
Deborah Rutherford ... additional makeup artist (as Deborah Patino)
Yoichi Art Sakamoto ... prosthetic teeth (as Art Sakamoto)
Jennifer Santiago ... key hair stylist
Geordie Sheffer ... hair department head
Justin Stafford ... additional makeup artist: beard, additional photography
Rachel Geary ... additional makeup artist (uncredited)
Cristina Patterson ... contact lens painter (uncredited)
Sherri Simmons ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Buddy Enright ... unit production manager
Jamey Pryde ... post-production supervisor
Mike Upton ... unit production manager: additional photography
Michelle Krumm ... executive in charge of production (uncredited)
Jeff Maynard ... executive in charge of post-production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Natalie S. Brown ... dga trainee
Vernon Davidson ... second assistant director (as Vernon A. Davidson)
Ryan Krayser ... second second assistant director
Kyle LeMire ... second assistant director: additional photography
John Nelson ... first assistant director (as John M. Nelson)
Karen Radzikowski ... second assistant director (as Karen C. Radzikowski)
David J. Webb ... first assistant director: additional photography (as David Webb)

Art Department 

Scott Alplanalp ... carpenter: Oregon
Colin Baxter ... scenic artist: Pennsylvania
Jesse Best ... art department production assistant
Philip Blackburn ... set dresser: Oregon (as Phil Blackburn)
Patcharee Blanchard ... set dresser: Louisiana
Paul Blanchard ... leadperson: Louisiana
Vincent Borrelli ... scenic artist: Pennsylvania (as Vince Borelli)
Emilie Bosworth-Clemens ... utility (as Emile Bosworth-Clemens)
Dan Bothe ... carpenter: Pennsylvania
Ryan Bradich ... tree service: Oregon, Keelen Bros. Tree Service
Kevin C. Brady ... leadperson: Pennsylvania (as K.C. Brady)
William R. Bricker ... swing boss (as William Bricker)
Edgar Um Bucholtz ... scenic artist: Pennsylvania (as Edgar Bucholtz)
Robert Buncher ... construction gangboss
Daragh Byrne ... carpenter: Pennsylvania
John C. Cameron ... first assistant property master (as John Cameron) / property master: additional photography (as John Cameron)
Michael Campise ... greens: Pennsylvania
Charles A. Carlsen ... key greens: Oregon
Christopher Carlsen ... greens: additional photography (as Chris Carlsen)
Julie Chill ... scenic artist: Pennsylvania
Joe Coward ... greens: Pennsylvania
Michael Crockett ... greens: Oregon
Darien N. D'Alfonso ... second charge scenic (as Darien D'Alfanso)
Jolene Dames ... on set painter
Gina Favano ... greens: Pennsylvania
Alan Feffer ... construction stand-by: Oregon / shop foreman: Oregon
Pete Frantz ... carpenter: Oregon (as Peter A. Frantz)
Tony Gilch ... tree service: Oregon, Keelen Bros. Tree Service
Jon Graubarth ... set dresser: Louisiana
Robert Greenfield III ... on-set dresser
Whitney Guerra Jr. ... set dresser: Louisiana
Jim Heastings ... carpenter: Pennsylvania (as Jim R. Heastings)
Joshua Hogan ... scenic artist: Pennsylvania
John W. Iwanonkiw ... additional set dresser
Ella Jackson ... set dresser: Louisiana
Brandon Jenkis ... greens: Oregon
Adam Johnson ... set dresser: Oregon
Norm Johnson ... carpenter: Pennsylvania
Gregory Jones ... key greens: Pennsylvania
Joel F. Keefer ... tree service: Oregon, Keelen Bros. Tree Service
Wyllie F. Keefer ... tree service: Oregon, Keelen Bros. Tree Service
Brett Kennedy ... additional set dresser
Sean Kennedy ... buyer: additional photography
Bradley Jay Kiddle ... greens: Oregon
Janet Kusnick ... storyboard artist
Jennifer Lagura ... set dresser: Oregon
Amy K. Lamb ... art department coordinator (as Amy Lamb)
Ellen Lepinski ... scenic artist: Oregon
Merissa Lombardo ... buyer: Pennsylvania
Ray Lovasz ... carpenter: Oregon (as Raymond Lovasz)
Lauri Mancuso ... charge scenic
Joseph A. Manni ... carpenter: Pennsylvania
Hugh Marchant ... concept artist
Daniel McGuinness ... carpenter: Pennsylvania (as Daniel J. McGuinness)
Michael J. McKee ... carpenter: Pennsylvania (as Michael McKee)
Bekka Melino ... buyer: Oregon
Charles Miller ... construction coordinator: Oregon (as Charles E. Miller)
Mary O'Brien ... scenic artist: Pennsylvania (as Mary M. O'Brien)
Edward Wayne Parrish Jr. ... scenic artist: Pennsylvania
Mark D. Pasquale ... swing set dresser
Brent Peelor ... shop foreman: Pennsylvania
Dale A. Perkins ... greens: Oregon
Brandon A. Plonka ... second greens (as Brandon Plonka)
Alexei Plotnicov ... scenic artist: Pennsylvania
Jason A. Pollock ... set dresser
Renee Prince ... scenic artist: Oregon
Donald Lee Rager ... additional set dresser (as Donald Rager)
Victoria Ruskin ... set designer
Luis Russo ... storyboard artist
Joe Rynearson ... set dresser: Oregon
Robert J. Shafer ... greens: Oregon
Jairus Smith ... greens: Oregon
Scott G. Smith ... carpenter: Pennsylvania
Christopher St. Pierre ... scenic artist: Pennsylvania
Shawn Tambellini ... laborer/utility
Bob Taylor ... tree service: Oregon, Keelen Bros. Tree Service
David Lee Toth ... set dresser: Oregon
Chandler Vinar ... leadperson: Oregon
Keith Walters ... property master
Lance R. Walters ... carpenter: Pennsylvania
Joseph Waterkotte ... construction coordinator: Pennsylvania
Harold 'Willy' Wilson ... greens: Oregon (as Willie Wilson)
Mark Zang ... carpenter: Pennsylvania
Timothy Barnhill ... on-set dresser: additional crew (uncredited)
Paula Collins ... leadman: Pennsylvania (uncredited)
David Hall ... art department assistant (uncredited)
Lara Lampenfield ... painter (uncredited)
Maria F. Leon ... additional art department assistant (uncredited)
Clarissa Shanahan ... property master: element shoot (uncredited)
Tony Trov ... assistant property master: element shoot (uncredited)
Leo Welsh ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Wade Barnett ... background editor
Todd Beckett ... sound re-recording mixer
Chris David ... sound re-recording mixer
Brian Dunlop ... foley editor
David Esparza ... sound effects editor
Michael Farkas ... background editor
Eric J. Goldstein ... sound mixer: additional photography (as Eric Goldstein)
Jack Heeren ... foley recording mixer
Robert Jackson ... supervising sound editor (as Robert C. Jackson)
Robert Jackson ... additional boom operator: Oregon
Jason Johnston ... boom operator
Goro Koyama ... foley artist
Travis MacKay ... adr recordist
Andy Malcolm ... foley artist
A. Josh Reinhardt ... sound effects editor (as Josh Reinhardt)
Gabriel J. Serrano ... sound re-recording recordist
Leslie Shatz ... sound designer
Eric Thompson ... adr mixer
Callie Thurman ... assistant sound editor
Edward Tise ... sound mixer
Don White ... foley recording mixer
James Wright ... dolby sound consultant (as Jim Wright)
Michael Alderman ... epk boom operator (uncredited)
Jenna Dalla Riva ... foley recording assistant (uncredited)
Brooke Graeff ... foley assistant (uncredited)
Amishjim Schulze ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Vincent Ball ... special effects (as Vince Ball)
William Catania ... special effects (as Bill Catania)
James Cheshire ... special effects
David Fletcher ... special effects coordinator
Daniel Garrigan ... special effects
Ken Gorrell ... special effects foreman
Heath Hood ... special effects
Thomas Kittle ... special effects supervisor (as Tom Kittle)
Brendan McHale ... special effects: additional photography
Greg Oliver ... special effects: additional photography
Jason Silvis ... special effects
Jeremy Speicher ... special effects: Oregon
Raymond M. Tasillo ... special effects (as Raymond Tasillo)
Steve Tolin ... special effects makeup (uncredited)

Visual Effects by 

Glenn Allen ... visual effects supervisor: Brainstorm Digital
Bryan Baker ... visual effects editor: DIVE
Justin Ball ... senior systems engineer: Brainstorm Digital
Guy Barresi ... visual effects facilities manager: Brainstorm Digital (as Guy Barressi)
Tim Bowman ... compositor: DIVE
Kyle Boylen ... compositing artist: Invisible Pictures
Phil Bradshaw ... additional visual effects
John G. Chalfant ... lead 3D artist: Crazy Horse Effects
Leslie Chung ... roto artist
Patrick Clancey ... digital opticals: EFilm
R. Kevin Clarke ... digital artist: Brainstorm Digital
Dylan Cole ... matte painter: Crazy Horse Effects
Matthew Collorafice ... lead compositor: Crazy Horse Effects (as Matt Colloraffice)
Matthew Conner ... matte artist: Brainstorm Digital
Jeffrey Cox ... additional visual effects (as Jeff Cox)
Keith Croket ... visual effects editor
Andrea D'Amico ... visual effects producer: Eden FX
Eileen Dare ... 2D coordinator: DIVE
Ted Devlin ... rotoscoper
Othmar Dickbauer ... additional visual effects
Steve Dinozzi ... paint and roto artist: DIVE
Joseph DiValerio ... digital effects supervisor: Space Monkey (as Joe DiValerio)
Christopher Evans ... matte painter: Crazy Horse Effects (as Chris Evans)
Kevin Fanning ... digital effects artist: DIVE
Jeremy Fernsler ... digital effects artist: DIVE
Brian Flora ... matte painter: Crazy Horse Effects
Luke Forker ... additional visual effects
Mark O. Forker ... visual effects supervisor
Kurt Frey ... compositor: Crazy Horse Effects
Richard Friedlander ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Cathy Gochnour ... compositor: Brainstorm Digital
John Goraj Jr. ... additional visual effects (as John Goraj)
Christina Graff ... visual effects producer: Crazy Horse Effects
Paul Graff ... visual effects supervisor: Crazy Horse Effects
Sarah Brooke Grossmann ... lead compositor: Crazy Horse Effects (as Sarah Grossmann)
Noel Hooper ... visual effects supervisor: Invisible Pictures
Nick Jushchyshyn ... integration specialist: DIVE
John Karner ... digital artist: Eden FX
Lily Kerrigan ... visual effects coordinator: Crazy Horse Effects
Ryan Leonard ... compositor: DIVE
Brice Liesveld ... visual effects coordinator: Brainstorm Digital
Samantha Mabie-Tuinstra ... digital effects producer: Eden FX
Adica Manis ... visual effects coordinator: DIVE
Haydn Masuda ... digital artist: Invisible Pictures
Ed Mendez ... compositing supervisor: DIVE
Steven Messing ... matte painter: Crazy Horse Effects
Phillip Moses ... visual effects producer: DIVE
Anton Moss ... compositor: DIVE
Craig Needelman ... additional visual effects
Toby Newell ... digital artist: Eden FX
Mark Norman ... additional visual effects
James Pastorius ... lead compositor: Brainstorm Digital
Fred Pienkos ... digital effects supervisor: Eden FX
Jason Pinardo ... associate producer
Aaron Pozzer ... lead 3D artist: Invisible Pictures
Robert Pyle ... visual effects facilities engineer: DIVE
Chris Rauch ... dustbuster
Christopher Riemann ... compositor: Space Monkey
Brian Sales ... compositor: Crazy Horse Effects
Leon Sanginiti ... additional visual effects
Crystle Schrecengost ... paint and roto artist: DIVE
Clarissa Shanahan ... additional visual effects
Robert Stromberg ... visual effects design consultant: Crazy Horse Effects
Jack Swern ... additional visual effects
Takashi Takeoka ... compositor: Crazy Horse Effects
Christa Tazzeo ... visual effects producer (invisible)
Lazar Trenchev ... roto artist
John-Michael Trojan ... visual effects facilities manager: DIVE
Tony Trov ... additional visual effects (as Tony Trovarello)
Mark Wawrzenski ... visual effects editor: DIVE
Chris 'Pinkus' Wesselman ... compositor: Brainstorm Digital (as Chris Wesselman)
Justine Whitehead ... digital artist: Crazy Horse Effects
Andy Williams ... visual effects executive producer: DIVE
Neil Williamson ... visual effects executive producer: Invisible Pictures
Matt Wolford ... visual effects facilities support: DIVE
Jun Zhang ... compositor: Brainstorm Digital
Shannan Burkley ... matte painter (uncredited)
Dan Cayer ... compositing supervisor: The Layersmith Digital (uncredited)
Sean Dunckley ... dailies colorist (uncredited)
Thomas Kuo ... DI scanner (uncredited)
Goran Petrushevski ... rotoscope artist (uncredited)
Eric J. Robertson ... visual effects consultant (uncredited)
Joe Sambora ... production assistant (uncredited)
David Santoyo ... digital i/o (uncredited)

Stunts 

J. Mark Donaldson ... stunt coordinator (as Mark Donaldson)
Jeremy Fry ... stunts
Bobby Porter ... stunts
Buddy Sosthand ... stunts
Mike Watson ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

John Banholzer ... company grip: Oregon (as John A. Banholzer II)
Allan Barch ... set lighting technician
Andy Barden ... set lighting technician: Oregon
Don Benson ... first assistant camera: : "b" camera, additional photography
Matthew Bulleri ... dolly grip: "b" camera
Richard S. Crumrine Jr. ... additional first assistant camera: "a" camera (as Rick Crumrine)
Kyril Cvetkov ... second assistant camera: "a" camera, additional photography
Frank DiMarco ... still photographer: additional photography
Chad Djubek ... additional set lighting technician
Manny Duran ... key grip
Eric Alan Edwards ... camera operator: "b" camera, additional photography (as Eric Edwards)
Gregory L. Edwards ... best boy grip (as Greg Edwards)
Sean Edwards ... company grip: Pennsylvania
Peter Efrem ... set lighting technician: Oregon
Charlie Franklin ... company grip: Louisiana
Jeff Garton ... additional set lighting technician
Peter Geraghty ... first assistant camera: "b" camera
Jeff Graham ... first assistant camera: "a" camera, additional photography
Adam Grant ... grip
Chris Hajek ... technocrane operator: Oregon
Andy Harris ... first assistant camera: "a" camera, Oregon
Matthew Haskins ... second assistant camera: "a" camera (as Matt Hskins)
Steve Hubert ... set lighting technician: Oregon (as Stevie Hubert)
Kevin Huver ... second assistant camera: "b" camera
Chip Ingram ... company grip: Oregon (as Barry 'Chip' Ingram)
Kale Jessen ... video assist operator: additional photography
Jimi Johnson ... video assist operator
Glenn Kaplan ... first assistant camera: "a" camera
Pete Klingenberg ... additional set lighting technician (as Peter Klingenberg)
Dan Kneece ... Steadicam operator: Oregon / camera operator: "b" camera, Oregon
Brent Lawson ... company grip: Oregon
Brian C. Lawson ... company grip: Oregon / dolly grip: additional photography
Luis Lopez DeVictoria ... second assistant camera: "b" camera, Louisiana
Jeremy Mackie ... set lighting technician: Oregon
Steven Mann ... first assistant camera: "b" camera, Oregon
Dana McCormick ... set lighting technician: Louisiana
Matías Mesa ... Steadicam operator (as Matias Mesas) / camera operator: "b" camera (as Matias Mesas)
John Moise ... company grip: Louisiana
Moira Morel ... camera loader: additional photography
Joseph E. Myers ... grip
Clayton Nepveux ... company grip: Louisiana (as Clayton P. Nepveux III)
Steve Olsen ... technocrane operator: Oregon
James Plannette ... gaffer
Macall B. Polay ... still photographer (as Macall Polay)
Brian Powers ... additional set lighting technician
Stephen Purcell ... set lighting technician: Oregon
Guillaume Renberg ... remote head technician
Amanda Rotzler ... camera loader
Joseph Ruiz ... dolly grip
Matt Schafer ... set lighting technician
Amishjim Schulze ... company grip: Pennsylvania (as James Schulze)
David A. Seekins ... second assistant camera: "b" camera, Oregon (as David Seekins)
Matthew Semchee ... company grip: additional photography (as Matt Semchee)
Terry Shirk ... set lighting technician
Gabe Smith ... company grip: additional photography
John E. Tremba ... company grip: Pennsylvania
Jeff Vandermolen ... best boy electric (as Jeff Vander Molen)
Gabriel Velasco ... second assistant camera: "b" camera, Louisiana
Joe Vitellaro ... best boy grip: additional photography / company grip: Oregon
Bob Webeck ... hot head technician: additional photography
Greg Wick ... set lighting technician: Oregon
Desera Frentress ... lighting technician (uncredited)
Skip Haswell ... grip (uncredited)
Rick Maddux ... assistant chief lighting technician (uncredited)
Rodolfo Ornelas ... assistant to director of photography (uncredited)
Eric Riedmann ... additional grip (uncredited)
Val Schubert ... best boy grip (uncredited)
Amishjim Schulze ... crane operator (uncredited)
Jon Thurner ... additional lamp operator (uncredited)

Casting Department 

Elizabeth Chodar ... casting assistant (as Elizabeth Choder)
Elizabeth Coulon ... extras casting: Louisiana
Eryn Goodman ... casting assistant: Oregon
Lauren Grey ... casting associate: Los Angeles
Barbara Harris ... adr voice casting
Lori Lewis ... casting associate: Oregon
Nancy Mosser ... location casting
Katie Shenot ... extras casting director
Lana Veenker ... extras casting: Oregon
Mark Mullen ... casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Darcie Buterbaugh ... fabric art finisher
Chris Campbell ... fabric art finisher
Dallah Charissa Cesen ... fabric art finisher
Michele Dunn ... costume supervisor
Nancy Heacock ... fabric art finisher
Carely Hill ... fabric art finisher
Andrew Huntley II ... fabric art finisher (as Andrew W. Huntley II)
Anne Kemmeter ... on-set costumer
Barbie Pastorik ... costume shopper
Noelle Raffy ... fabric art finisher
Lindsey Tervo-Clemmens ... fabric art finisher
Rachel Vallozzi ... fabric art finisher
Keith M. Wegner ... fabric artist (as Keith Wegner)

Editorial Department 

Igor Borovac ... assistant colorist: dailies
Michel DeAscentiis ... post-production assistant
Rick Grayson ... additional editor
Anastasia Hanney ... post-production production assistant
Michael Hatzer ... digital intermediate colorist: Efilm
Marc Lulkin ... digital intermediate assistant
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant producer
Devon Miller ... digital intermediate editor
Paul O'Neill ... post-production assistant
Loan Phan ... digital intermediate producer
Stephen R. Sheridan ... color timer (as Steve Sheridan)
Joe Violante ... dailies coordinator (as Joey Violante)
Craig Wood ... additional editor
Marc Wuertemburg ... senior vice president of post production: 2929

Music Department 

Thomas Bowes ... musician: string leader
Martyn Casey ... musician: bass
Nick Cave ... music score producer / musician: piano, pump organ
Paul Clarvis ... musician: percussion
Matt Dunkley ... conductor / music arranger
Warren Ellis ... music score producer / musician: violin, alto flute, loops
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Jake Jackson ... music mixer / music recordist
Peter Lale ... musician: principal viola
Christopher Laurence ... musician: principal bass (as Chris Laurence)
Gerard McCann ... musician: cello / score producer / supervising music editor
Adam Miller ... assistant to score recordist and mixer
Matt Shelton ... music editor
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: principal cello
Warren Zielinski ... musician: principal second violin

Transportation Department 

Peter Angel Jr. ... driver: Pennsylvania
Michael Angel ... driver: Pennsylvania
Mike Bearer ... driver: Pennsylvania
Michael P. Beery ... driver: Pennsylvania
David Belasco ... driver: Pennsylvania (as David A. Belasco)
William A. Benedict ... driver: Oregon
Don Boomhower ... driver: Oregon
John Brennan ... driver: Oregon
Chuck Brown ... driver: Pennsylvania
Donald Burdett ... transportation captain: Louisiana
Gerard Callahan Jr. ... driver: Louisiana (as Gerard O. Callahan Jr.)
Frank Conforti ... driver: {ennsylvania (as Francis J. Conforti)
Dawn Cook ... driver: Louisiana (as Dawn R. Cook)
Carmen E. Costa ... driver: Pennsylvania (as Carmen Costa)
Brittnee Dewald ... driver: additional photography
Walter J. Dusch ... driver: Pennsylvania
Steve Evans ... driver: Oregon (as Steven C. Evans)
Stanton J. Fernandez ... driver: Louisiana
Thomas Flemming ... driver: Pennsylvania
Andrew Forgash ... driver: Oregon
Johnny D. Foster Jr. ... driver: Louisiana
Roger S Graham ... driver: Pennsylvania (as Roger Graham)
John W. Gray ... driver: Pennsylvania
Ryder Greene ... driver: additional photography
Mark 'Sparky' Haleston ... driver: additional photography (as Mark Haleston)
Doug Hennecke ... driver: Oregon (as Douglas Hennecke)
Albert E. Hippert Sr. ... driver: Pennsylvania
Mark Holmes ... driver: Oregon
Kathy Jandrokovic ... driver: Pennsylvania
David Jockel ... driver: Pennsylvania (as David N. Jockel)
John Jordan ... driver: Pennsylvania
Andrew J. Kovach ... driver: Pennsylvania (as Andrew John Kovach)
Walter Kovach ... driver: Oregon (as Walt Kovach)
Bruce Lane ... driver: Louisiana
Tony Laughlin ... driver: Oregon
Eric Learnnard ... 399 gang boss (as Eric Learnard)
Michael Luckeroth ... driver: Pennsylvania (as Mike Luckroth)
Richard P. Mareno ... driver: Pennsylvania
Brendan McCalla ... driver: Pennsylvania
Brendan McKeon ... driver: Oregon (as Brendon McKeon)
Ronald Miller ... driver: Pennsylvania
Andrew Mott ... driver: Oregon
Roger Nicholas ... driver: Pennsylvania
David Norris ... transportation coordinator: Oregon
Justin Pagel ... driver: Oregon
Poland Perkins ... transportation coordinator: Louisiana
Robert Platt ... driver: Oregon (as Robert Paul Platt)
Tom Platt ... driver: Oregon (as Thom J. Platt)
Joseph C. Pokorny ... driver: Pennsylvania (as Joe Pokorny)
Daryn J. Ray ... driver: Pennsylvania
Patrick Richert ... driver: Pennsylvania (as Patrick Reichert)
Louis M. Robinette Sr. ... driver: Louisiana
Kevin Roche ... driver: Pennsylvania
Heather Roche-Kurtz ... driver: cast
Byron Roland ... transportation captain: Pennsylvania and Oregon
Mario D. Russo ... driver: Pennsylvania
Armando Santana ... driver: Oregon
Katie Scott ... transportation co-coordinator: Pennsylvania
Marc Scott ... transportation coordinator: Pennsylvania
Greg St. Amant ... driver: Oregon
Thomas Dean Starkey ... driver: Oregon (as Thomas 'Dean' Starkey)
Melvin Theriot ... driver: Louisiana (as Melvin E. Theriot)
Sean Tichenor ... driver: additional photography
Jay E. Vigil ... 399 gang boss: additional photography (as Jay Vigil)
Robert Vith ... driver: Pennsylvania
Richard J. Walker Jr. ... driver: Oregon
Tom Weifenbach ... driver: Pennsylvania
David Williams ... driver: additional photography
Terry Wise ... driver: Pennsylvania
David Witzorreck ... driver: Pennsylvania
Andrea Young ... driver: Oregon

Other crew 

Brian Amlin ... set production assistant: Oregon
Thomas Anable ... location scout/assistant: Oregon
Don Baldwin ... assistant location manager: Oregon / location manager: additional photography
Cassandra Barbour ... script clearances: Entertainment Clearances
Dawn Barkan ... animal trainer (as Dawn Barkin)
Aimee Lynn Barneburg ... office production assistant: Oregon
Peter Barnett ... chef: Oregon
Karla Benson ... set medic: Oregon
Doug Burch ... adr loop group
Anna Burd ... assistant production coordinator
Trevor Byrne ... assistant: Mr. Wuertemburg, 2929 Productions
Cathy Cavadini ... adr loop group (as Catherine Cavadini)
Ray Cervenak ... security captain
Elizabeth Chambers ... unit travel coordinator (as Elizabeth L. Chambers)
Batou Chandler ... location manager: Louisiana
T.J. Civis ... stand-in: Mr. Mortensen, additional photography (as James 'TJ' Civis)
Emma Cooper ... unit publicist
John DeMita ... adr loop group
Kenneth A. Demps ... location scout/assistant: Oregon
Brittnee Dewald ... craft service: Oregon
Jake Eberle ... adr loop group
Ralph Ehrenpreis ... immigration counsel: 2929 Productions
Kandis Erickson ... assistant: Mr. Upton, 2929 Productions
Matteo Faeth ... set production assistant: Pennsylvania
Peggy Flood ... adr loop group
Stacy Fortenberry ... set production assistant: Louisiana
Susan Funk ... assistant craft service: additional photogtraphy
William Gilson ... set medic: Louisiana
Steven Guerry ... assistant: Mr. Wechsler
Kara Haas ... location scout/assistant: Pennsylvania
Brett Haley ... assistant: Mr. Hillcoat
Dorottya Hegedus ... physical production coordinator: 2929 Productions (as Dorottya Hegedus-Lum)
Mariah Breitel Hembree ... post script services (as Mariah Breitel)
Aaron Hendry ... adr loop group
Michael Hinkel ... set medic: Louisiana
Jerry Hughes ... epk
Ashlee Irish ... assistant: Ms. Theron (as Ashley Irish)
Robert Johnston ... accounting clerk
Anne Bergstedt Jordanova ... stand-in
Sherman Kaplan ... immigration counsel: 2929 Productions
Krysta Kelley ... craft service: additional photography
Carl Kent ... set medic: Pennsylvania
Diane Kerstein ... set production assistant: additional photography
Dawn Knox ... assistant: Mr. Cuban
Monique LaMontagne ... key assistant location manager: Pennsylvania (as Monique Ann LaMontagne)
Yarden Levo ... set production assistant: Pennsylvania
George Lumpert ... assistant craft service: Pennsylvania
Tracy Marshak-Nash ... accountant: post-production
Christopher Matson ... business and legal affairs: 2929 Productions (as Chris Matson)
Benjamin Jeran McGinn ... stand-in: Mr. Mortensen (as Ben McGinn)
Andy McPhee ... acting coach: Mr. Smit-McPhee / chaperone: Mr. Smit-McPhee / mentor: Mr. Smit-McPhee
Gerald Medina ... set production assistant: Louisiana
Israel Medina ... assistant chef: Pennsylvania and Louisiana
Anne Mendes ... craft service: Louisiana
Staci Mitchell ... assistant: Mr. Wagner
Sam Molleur ... assistant: Mr. Wuertemburg, 2929 Productions
Karen S. Neasi ... product placement (as Karen Neasi) / rights clearances (as Karen Neasi)
Ellen Nicholson ... assistant: business and legal affairs, 2929 Productions
Susan O'Neill-MacDonald ... assistant: Mr. and Mrs. Schwartz
Rodolfo Ornelas ... assistant: Mr. Aguirresarobe
Joe Paclawski ... office production assistant
Rod Parmenter ... epk: additional photography
Thomas Peters ... additional location manager: Louisiana
Jason Planitzer ... assistant location manager: Pennsylvania
Gregory Power ... chef: Pennsylvania and Louisiana (as Greg Power)
Jenna Rae ... set production assistant: additional photography
Jeffrey Raines ... studio teacher
Lynn Raines ... studio teacher
Troy Riley ... assistant craft service: Louisiana
Lucy Kim Robertson ... second assistant accountant
Rebecca Robertson ... script supervisor
Jessica Roddy ... business and legal affairs: 2929 Productions
Sam Ross ... location scout/assistant: Oregon
M. Ross-Michaels ... production accountant (as M. Ross Michaels)
Jim Saunders ... immigration counsel: 2929 Productions
Logan C. Sayre ... stand-in: Mr. Smit-McPhee
Cynthia Seabock ... payroll accountant
Laura Sevier ... script clearances: Entertainment Clerances
Franses Simonovich ... production coordinator
Drew Smith ... craft service: Pennsylvania
Janet Smith ... production secretary
Andrea Spring ... assistant craft service: Pennsylvania
Allan Stearns ... chef: Pennsylvania and Louisiana
Josh Stearns ... assistant chef: Pennsylvania and Louisiana
Heidi Sturdevant ... script supervisor: additional photography
Juliana Tobon ... assistant craft service: additional photography
Kristin Trabucco ... set production assistant: Pennsylvania (as Kristin E. Trabucco)
Gretchen Treser ... stand-in: Ms. Theron
Andrew L. Ullman ... location manager: Pennsylvania (as Andrew Ullman)
Craig W. van Gundy ... location manager: Oregon
Don Wadsworth ... dialect coach
Crystal Walen ... office production assistant: Oregon (as Crystal Faith Walen)
Jay Watt ... set production assistant: Louisiana (as William Watt)
Heather Wayland ... business and legal affairs: 2929 Productions
Michael Weaver ... location scout/assistant: Oregon
Benn Wiebe ... production assistant
David Williams ... assistant craft service: Oregon
Jimi Woods ... location manager: Louisiana
Karen Yokomizo ... first assistant accountant
Jeffrey Zaks ... assistant: Mr. Butan (as Jeff Zaks)
Craig T. Brown ... additional second assistant accountant (uncredited)
Gregory Felmley ... location scout (uncredited)
Alex Hamilton ... assistant location manager (uncredited)
Lauren Henry ... animal trainer (uncredited)
Curtis McCormick ... epk sound (uncredited)
Anna McCrossin-Owen ... dialect coach: prep (uncredited)
Debbie Pearl ... animal coordinator (uncredited)
Justine Raczkiewicz ... assistant: production executive (uncredited)
Roland Sonnenburg ... animal trainer (uncredited)
Kristin Trabucco ... set production assistant (uncredited)
Robert Warberg ... location scout (uncredited)
Wayne Wolfe ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Polly Borland ... special thanks
Siggy Ferstl ... special thanks
Louie Hillcoat ... dedicatee
Jackie Lee ... special thanks
Cormac McCarthy ... special thanks
John McCarthy ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page