Edit
The Penguins of Madagascar Poster

Awards

Primetime Emmy Awards 2012

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program
Robert Schooley (executive producer/written by)
Mark McCorkle (executive producer/written by)
Bret Haaland (co-executive producer)
Nicholas Filippi (supervising producer)
Chris Neuhahn (supervising producer)
Ant Ward (supervising producer)
Andrew Huebner (producer)
Dave Knott (supervising director)
Shaun Cashman (animation director)
Steve Loter (animation director)
Christo Stamboliev (animation director)
For episode "The Return of The Revenge of Dr. Blowhole"

Annie Awards 2013

Nominated
Annie
Best Animated Television Production for Children
For episode "Action Reaction"
Music in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Adam Berry
For episode "Private and the Winky Factory"
Voice Acting in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
James Patrick Stuart
As "Private" for episode "High Moltage"
Voice Acting in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Tom McGrath
As "Skipper" for episode "The Otter Woman"
Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Gabriel Garza
For episode "Endangerous Species"

Annie Awards 2012

Won
Annie
Voice Acting in a Television Production
Jeff Bennett
For playing "Kowalski"
Editing in Television Production
Ted Machold
Jeff Adams
Doug Tiano
Robert William Tomlin
Nominated
Annie
Directing in a Television Production
Steve Loter
Christo Stamboliev
Shaun Cashman
Dave Knott
Music in a Television Production
Adam Berry
Robert Schooley
Mark McCorkle
Best Animated Television Production - Children

Annie Awards 2010

Won
Annie
Best Animated Television Production for Children
Directing in a Television Production
Bret Haaland
For episode "Launchtime (#1.1)".

BMI Film & TV Awards 2011

Won
BMI TV Music Award
Adam Berry
Nickelodeon Productions
Dreamworks

Casting Society of America, USA 2012

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Sarah Noonan (Casting Director)
Meredith Layne (Casting Director)
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Sarah Noonan (Casting Director)
Meredith Layne (Casting Director)

Casting Society of America, USA 2011

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Sarah Noonan (Casting Director)
Meredith Layne (Casting Director)

Casting Society of America, USA 2010

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Animation TV Programming
Meredith Layne

Casting Society of America, USA 2009

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Animation TV Programming
Sarah Noonan
Meredith Layne

Daytime Emmy Awards 2013

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Sound Mixing - Animation
Justin Brinsfield (production sound mixer)
D.J. Lynch (re-recording mixer)
Ian Nyeste (re-recording mixer)
Nickelodeon Network
Outstanding Music Direction and Composition
Adam Berry (composer)
Nickelodeon Network
Outstanding Children's Animated Program
Robert Schooley (executive producer)
Mark McCorkle (executive producer)
Bret Haaland (co-executive producer)
Nicholas Filippi (supervising producer)
Ant Ward (supervising producer)
Chris Neuhahn (supervising producer)
Andrew Huebner (producer)
Nickelodeon Network
Outstanding Writing in Animation
Bill Motz (writer)
Bob Roth (writer)
Brandon Sawyer (writer)
Nickelodeon Network
Outstanding Directing in an Animated Program
Dave Knott (supervising director)
Christo Stamboliev (animation director)
Matt Engstrom (animation director)
Sunil Hall (animation director)
Lisa Schaffer (voice director)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 2012

Won
Daytime Emmy
Outstanding Original Song - Children's and Animation
Adam Berry
Brandon Sawyer
For song "In the Happy Little Land of Hoboken Surprise". For episode "The Hoboken Surprise".
Outstanding Directing in an Animated Program
Dave Knott (supervising director)
Shaun Cashman (animation director)
Christo Stamboliev (animation director)
Steve Loter (animation director)
Lisa Schaffer (voice director)
Outstanding Children's Animated Program
Nicholas Filippi (supervising producer)
Robert Schooley (executive producer)
Ant Ward (supervising producer)
Mark McCorkle (executive producer)
Andrew Huebner (producer)
Bret Haaland (co-executive producer)
Chris Neuhahn (supervising producer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Performer in an Animated Program
Jeff Bennett
For playing "Kowalski"
Outstanding Original Song - Children's and Animation
Adam Berry
John Behnke
For song "Off the Clock"
Outstanding Sound Editing - Animation
Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor)
Jimmy Lifton (supervising sound editor)
Adam Berry (supervising music editor)
Dominick Certo (music editor)
Michael Petak (supervising dialogue editor)
D.J. Lynch (dialogue editor)
Matthew Thomas Hall (sound effects editor)
Ian Nyeste (sound effects editor)
Aran Tanchum (foley editor)
Chris Gresham (foley editor)
Lawrence Reyes (foley editor)
Outstanding Writing in Animation
Bill Motz (writer)
Bob Roth (writer)
Brandon Sawyer (writer)
Nickelodeon Network
Outstanding Music Direction and Composition
Adam Berry (composer)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 2011

Won
Daytime Emmy
Outstanding Music Direction and Composition
Adam Berry
Outstanding Performer in an Animated Program
Danny Jacobs
For playing "King Julien".
Outstanding Children's Animated Program
Robert Schooley (executive producer)
Mark McCorkle (executive producer)
Bret Haaland (co-executive producer, producer)
Chris Neuhahn (supervising producer)
Dean Hoff (producer)
Dina Buteyn (producer)
Outstanding Sound Editing - Live Action and Animation
Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor)
Jimmy Lifton (supervising sound editor)
Dominick Certo (music editor)
Michael Petak (dialogue editor)
D.J. Lynch (dialogue editor)
Ian Nyeste (sound effects editor)
Matthew Thomas Hall (sound effects editor)
Lawrence Reyes (sound effects editor)
Aran Tanchum (sound effects editor)
Outstanding Casting for an Animated Series
Meredith Layne (casting director)
Nickelodeon Network
Outstanding Writing in Animation
Brandon Sawyer (writer)
Bill Motz (writer)
Bob Roth (writer)
Nickelodeon Network
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Performer in an Animated Program
Tom McGrath
For playing "Skipper".
Outstanding Directing in an Animated Program
Nicholas Filippi (supervising director)
Christo Stamboliev (director)
Dave Knott (director)
Lisa Schaffer (voice director)

Daytime Emmy Awards 2010

Won
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Animated Program
Robert Schooley (executive producer)
Mark McCorkle (executive producer)
Bret Haaland (supervising producer)
Dina Buteyn (line producer)
Dean Hoff (line producer)
Tied with SpongeBob SquarePants (1999)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Writing in Animation
Robert Schooley (head writer)
Mark McCorkle (head writer)
Bob Roth (writer)
Bill Motz (writer)
Brandon Sawyer (writer)
Eddie Guzelian (writer)
Nickelodeon Network
Outstanding Directing in an Animated Program
Nicholas Filippi (supervising director)
Bret Haaland (director)
Lisa Schaffer (voice director)
Nickelodeon Network
Outstanding Music Direction and Composition
Adam Berry (composer)
Nickelodeon Network

Kids' Choice Awards, USA 2011

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Productions

Kids' Choice Awards, USA 2010

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Motion Picture Sound Editors, USA 2012

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television
Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor)
Jimmy Lifton (supervising sound editor)
Ian Nyeste (sound designer)
Aran Tanchum (supervising foley editor)
Michael Petak (supervising dialogue editor)
Jason Stiff (supervising adr editor)
Vincent Guisetti (foley artist)
Monique Reymond (foley artist)
Matthew Thomas Hall (sound effects editor)
Oliver Pearce (dialogue editor)
D.J. Lynch (dialogue/music editor)
Chris Gresham (foley editor)
Episode: "The Return of the Revenge of Dr. Blowhole"

Motion Picture Sound Editors, USA 2011

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television
Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor)
Jimmy Lifton (supervising sound editor)
Ian Nyeste (sound designer)
Aran Tanchum (supervising foley editor)
Michael Petak (supervising dialogue editor)
Jason Stiff (supervising adr editor)
Vincent Guisetti (foley artist)
Lawrence Reyes (sound effects editor, foley editor)
Matthew Thomas Hall (sound effects editor)
D.J. Lynch (dialogue editor)
Oliver Pearce (dialogue editor)
Episode: "The Lost Treasure of the Golden Squirrel"

Motion Picture Sound Editors, USA 2010

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue, ADR and Music Animation in Television
Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor)
Jimmy Lifton (supervising sound editor)
Ian Nyeste (sound designer)
Aran Tanchum (supervising foley editor)
Michael Petak (supervising dialogue editor)
Jason Stiff (supervising adr editor)
Dominick Certo (music editor)
Vincent Guisetti (foley artist)
Oliver Pearce (dialogue editor)
Matthew Thomas Hall (foley editor)
D.J. Lynch (dialogue editor, music editor)
Lawrence Reyes (sound effects editor)
Episode: "What Goes Around"

Motion Picture Sound Editors, USA 2009

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animation
Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor)
Jimmy Lifton (supervising sound editor)
Michael Petak (supervising dialogue editor)
Jason Stiff (supervising adr editor)
Oliver Pearce (supervising foley editor)
Ian Nyeste (sound designer)
D.J. Lynch (adr & sound design)
Lawrence Reyes (sound effects editor)
Dominick Certo (music editor)
Brian Magrum (foley editor)
Aran Tanchum (foley editor)
Vincent Guisetti (foley artist)
Monique Reymond (foley artist)
Matthew Thomas Hall (foley and sound effects artist)
Episode: "Gone in a Flash"

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page