Edit
Untraceable (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Gregory Hoblit

Writing Credits (WGA)  

Robert Fyvolent ... (screenplay) &
Mark Brinker ... (screenplay) (as Mark R. Brinker) and
Allison Burnett ... (screenplay)
 
Robert Fyvolent ... (story) &
Mark Brinker ... (story) (as Mark R. Brinker)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Detective Eric Box
...
...
Owen Reilly
...
Stella Marsh
...
Richard Brooks
...
Tim Wilks
...
Annie Haskins
...
Herbert Miller (as Tim deZarn)
...
David Williams (as Chris Cousins)
...
Arthur James Elmer
Trina Adams ...
Female Cop #3
...
Mrs. Miller
...
Richard Weymouth
Dan Callahan ...
Trey Restom
...
Melanie
...
Cop #1
Marilyn Deutsch ...
National Newscaster #1
...
Ray
Pete Ferryman ...
Daytime Newscaster #1
David Freitas ...
Five O'Clock Newscaster #1
West A. Helfrich ...
Cop #2
Zack Hoffman ...
Chief of Police Michael Bagley
Sarah Brillhart ...
Daughter of Mrs. Miller
Diana Brillhart ...
Daughter of Mrs. Miller
Ryan Hopkins ...
Len Huynh ...
Tom Park
Jim Hyde ...
National Newscaster #2
...
Scotty Hillman
Daniel Liu ...
Detective Tom Moy
Kimberly Maus ...
Five O'Clock Newscaster #2
Kirk Mouser ...
FBI Agent Carter Thompson
...
Assistant
...
Portland Reporter #2
Jamal N. Qutub ...
Young Stoner (as Jamal Qutub)
...
SWAT #1 (as Michael Smith)
Kerry Tomlinson ...
Daytime Newscaster #2
David Wilson ...
Portland Reporter #1
Rest of cast listed alphabetically:
...
Girl at birthday party (uncredited)
Kevin Dahlgren ...
FBI agent (uncredited)
Mona Jiveh ...
Maid (uncredited)
Jeff Mills ...
FBI Agent (uncredited)
...
FBI SWAT Team (uncredited)
Alan Winston ...
FBI Agent (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andy Cohen ... producer
Hawk Koch ... producer
Gary Lucchesi ... producer
James McQuaide ... executive producer
Steven Pearl ... producer
Sarah Platt ... associate producer (as Sarah J. Platt)
Eric Reid ... executive producer
Tom Rosenberg ... producer
Harley Tannenbaum ... executive producer
Richard S. Wright ... executive producer (as Richard Wright)

Music by 

Christopher Young

Cinematography by 

Anastas N. Michos ... director of photography (as Anastas Michos)

Film Editing by 

Gregory Plotkin
David Rosenbloom

Casting By 

Deborah Aquila
Jennifer L. Smith ... (as Jennifer Smith)
Tricia Wood

Production Design by 

Paul Eads

Art Direction by 

Michael L. Mayer ... (as Michael Mayer)

Set Decoration by 

Cindy Carr

Costume Design by 

Elisabetta Beraldo

Makeup Department 

Trish Almeida ... department head hair
Stephen Bettles ... special makeup effects technician
J.D. Bowers ... lab makeup effects artist
Carlton Coleman ... lab makeup effects artist
Molly Craytor ... makeup artist
Aurelio Guzman ... lab makeup effects artist
Matthew Jorgensen ... lab makeup effects artist
Jamie Kelman ... key makeup effects artist
Luke Khanlian ... makeup effects: kitten animation
Jane Kim ... lab makeup effects artist
Aaron Koons ... lab makeup effects artist
Barbara Lorenz ... hair stylist: Ms. Lane
Michael Shawn McCracken ... lab makeup effects artist (as Michael S. McCracken)
Romesh McCullough ... lab makeup effects artist
Ryan McDowell ... lab makeup effects artist
Matthew W. Mungle ... special makeup effects
Koji Ohmura ... lab makeup effects artist
Robin Schmitt ... additional makeup artist
Graham Schofield ... lab makeup effects artist
Christina Smith ... makeup department head
Jennifer Strauss ... hair stylist
Kyle Sullivan ... lab makeup effects artist
D. Garen Tolkin ... makeup artist: Ms. Lane
Eddie Vargas ... lab makeup effects artist
Lynne Watson ... makeup effects hair
Amanda Williams ... hair stylist (as Amanda M. Williams)
Rocky Faulkner ... special makeup consultant (uncredited)

Production Management 

Robyn-Alain Feldman ... post-production supervisor
Ted Gidlow ... unit production manager
Hawk Koch ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Steven F. Beaupre ... second assistant director (as Steven Beaupre)
Cris Dearce ... additional second assistant director (as Cris DeArce)
Kristen Ploucha ... second assistant director
Scott Robertson ... first assistant director
David Rosenbloom ... second unit director: additional photography
Jonas Spaccarotelli ... second second assistant director

Art Department 

Ellis J. Barbacoff ... assistant property master (as Ellis Barbacoff)
Tyan Bardon ... construction foreman: locations
John Berger ... set designer
Andy Berry ... propmaker
Daas Bersano ... propmaker
Judith Biesanz ... set decorating coordinator (as Judy Biesanz)
Jonathan Birchfield ... propmaker
Philip Blackburn ... set dresser (as Phil Blackburn)
Tony Bonaventura ... property master
Anthony Bro ... set designer
Charles A. Carlsen ... greensman (as Charlie Carlsen)
Levi Cummings ... plasterer
James Dupuy ... plasterer (as Jay Dupuy)
Ken Erck ... painter
Alan Feffer ... propmaker gang boss (as Alan 'Elf' Feffer) / stand-by carpenter (as Alan 'Elf' Feffer)
Sean Fong ... lead person
Jenelle Giordano ... set dresser
Wayne Gram ... lead scenic artist
Randal R. Groves ... construction coordinator
Todd Harris ... storyboard artist
Benjamin Hayden ... set dresser
Adam Michael Johnson ... set dresser (as Adam Johnson)
Bree Judah ... painter
Sean Kennedy ... set buyer
Phil LaFond ... general construction foreman
Ellen Lepinski ... painter
Rick Lepinski ... labor gang boss
Sal Licastri ... paint gang boss
Curtis Mathewson ... propmaker
Michael McCombe ... construction labor foreman (as Michael J. McCombe)
Charles Miller ... propmaker (as Charles E. Miller)
Steve Patterson ... construction foreman
Jordan Paul ... art department coordinator
Drew Pinniger ... on-set dresser
Renee Price ... painter
Renee Prince ... stand by painter
Dean G. Roberts ... construction foreman (as Dean Roberts)
Taylor Saxon ... construction medic
Carly Sertic ... assistant property master
Robert Shafer ... toolman gang boss
Ryan Warren Smith ... set dresser (as Ryan W. Smith)
Jose J. Solis ... painter
Mike Swift ... storyboard artist
Tim Swope ... graphic artist (as Timothy Swope)
Mark Tomlinson ... propmaker
Johnny Trudell ... propmaker
Chandler Vinar ... set dresser
Harold 'Willy' Wilson ... propmaker gang boss (as Harold W. Wilson)
James D. Workman ... paint gang boss (as Jim Workman)
Christopher Carlsen ... utility (uncredited)
Stephen Frankland ... set dresser (uncredited)
Alex Klaue ... prop assistant (uncredited)
Greg McMickle ... set dresser (uncredited)
Bekka Melino ... set dresser (uncredited)
Mark Moretti ... storyboard artist (uncredited)
Joe Rynearson ... set constructor (uncredited)
Robert L. Scott ... painter (uncredited)
Ryan Warren Smith ... on-set dresser: second unit (uncredited)
Jose Solis ... signwriter (uncredited)
Adrianna Valencia ... construction assistant (uncredited)

Sound Department 

Ron Bedrosian ... adr mixer
Tom Bellfort ... supervising sound editor
Richard Bullock Jr. ... cable person (as Richard Bullock)
John Cannon ... supervising assistant sound editor
Julio Carmona ... adr recordist
Gail Carroll-Coe ... boom operator
Harry Cohen ... sound effects editor
Robert Deschaine ... adr mixer
Alan Freedman ... adr mixer
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Glynna Grimala ... dialogue editor
Arda Gulesserian ... additional sound
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Mike Howells ... adr recordist
Daniel S. Irwin ... dialogue editor
Bobby Johanson ... adr mixer
Daniel J. Leahy ... sound re-recording mixer (as Daniel Leahy)
Travis MacKay ... adr recordist (as Travis Mackay)
James Moriana ... foley artist (as James M. Moriana)
Steven Morrow ... sound mixer (as Steven A. Morrow)
Ann Scibelli ... sound effects editor
Branden Spencer ... supervising assistant sound editor
Gary Summers ... re-recording mixer
Eric Thompson ... adr mixer
Tami Treadwell ... adr recordist
Drew Webster ... digital sound mix technician
Jeffrey Wilhoit ... foley artist

Special Effects by 

Larz Anderson ... special effects coordinator
Gary D. Bierend ... special effects technician (as Gary Bierend)
William Boggs ... special effects technician (as William F. Boggs)
Stephen Klineburger ... special effects technician
Kai Shelton ... special effects technician

Visual Effects by 

Jessica Alcorn ... compositor: The Orphanage
Jorge Almeida ... motion graphics designer: BlackBox
Alexandra Altrocchi ... senior visual effects producer: The Orphanage (as Alexandra Wolbach)
Arin Artounian ... visual effects playback editor: BlackBox
Jason Berg ... visual effects production assistant: The Orphanage
Christopher R. Bradley ... lead effects artist: Luma Pictures (as Chris Bradley)
Chad Buehler ... digital compositor: LOOK! Effects
Cyntia Büll ... digital compositor: LOOK! Effects
Alexandre Cancado ... digital compositor: Luma Pictures
Christian Cardona ... digital effects artist
ShaDonna Chambers ... production coordinator: Pacific Title & Art Studio
Vincent Cirelli ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Michael Collins ... digital compositor: LOOK! Effects
Moises Cruz ... digital intermediate dailies producer
Kent Demaine ... lead creative artist: BlackBox
Chad Dombrova ... lead lighting & pipeline technical director: Luma Pictures
Anna Fields ... visual effects coordinator: The Orphanage
Jenny Foster ... visual effects producer: LOOK! Effects
Greg Gibson ... technical support
John R. Hazzard ... visual effects animator: Luma Pictures (as John Hazzard)
Brent Hensarling ... senior systems administrator: Luma Pictures
Amy Hollywood Wixson ... visual effects executive producer: The Orphanage
Eloisa Honrada ... rotoscope artist: The Orphanage
Cajun Hylton ... lead model/texture artist: Luma Pictures (as Cojun Hylton)
Christopher Ivins ... digital compositor: LOOK! Effects
Justin Johnson ... digital effects supervisor: Luma Pictures
Cindy Jones ... visual effects playback producer: BlackBox
Jin Yong Kim ... matchmove artist: The Orphanage
Jessica Lai ... matchmove artist: The Orphanage
Jason Locke ... 3D tracker: Luma Pictures
Paul Luna ... 3D artist: BlackBox
Valy Lungoccia ... roto/paint artist: Luma Pictures
James McQuaide ... visual effects supervisor
Juan Melendez ... visual effects coordinator
Glenn Morris ... visual effects producer: Luma Pictures
Ben Neall ... lead model/texture artist: Luma Pictures
Brian Nogle ... imaging supervisor: Pacific Title & Art Studio
James Notari ... visual effects coordinator
Gary Oldroyd ... visual effects producer
Rob Ozaeta ... flame artist: LOOK! Effects (as Robb Ozaeta)
Pavel Pranevsky ... cg supervisor: Luma Pictures
Scott Purdy ... production coordinator: Pacific Title & Art Studio
Pimentel A. Raphael ... lead visual effects animator: Luma Pictures (as Raphael Pimentel)
Nathan Reidt ... digital artist: The Orphanage
Ana Ricabal ... production coordinator: Pacific Title & Art Studio
Burke Roane ... visual effects animator: Luma Pictures
Will Robbins ... lead visual effects supervisor: BlackBox (as William Robbins)
Greg Robin ... lead camera: Pacific Title & Art Studio
Greg Rodin ... lead camera: Pacific Title and Art Studio
Marc Ross ... imaging operations manager: Pacific Title & Art Studio
Jonathan Rothbart ... visual effects supervisor: The Orphanage
Migs Rustia ... visual effects editor: LOOK! Effects
Marc Sadeghi ... visual effects executive producer: The Orphanage
Christopher Sage ... lead environment artist: Luma Pictures (as Chris Sage)
Gabriel Sanchez ... flame artist: LOOK! Effects
Chad Schott ... visual effects supervisor: LOOK! Effects
Gabe Shedd ... visual effects coordinator
Payam Shohadai ... senior visual effects supervisor: Luma Pictures
Jared Simeth ... digital compositor: Luma Pictures
Thanapoom Siripopungul ... roto/paint artist: Luma Pictures
Martha Soehendra ... digital compositor: LOOK! Effects
Paul Stemmer ... visual effects editor: LOOK! Effects
Steven Swanson ... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Justin van der Lek ... 3D artist: LOOK! Effects
Jason Yanofsky ... lead lighting artist: Luma Pictures
David Zbriger ... post-production data supervisor: The Orphanage
Ulysses Argetta ... digital compositor (uncredited)
Laurie Blavin ... senior recruiter: The Orphanage (uncredited)
Michael Boggs ... film scanning supervisor (uncredited)
Siksit Boonyodom ... roto/paint artist (uncredited)
Diane Caliva ... visual effects post-production supervisor: The Orphanage (uncredited)
Libbey Coghlan ... mac artist (uncredited)
Joe C. D'Amato ... manager of support and resource admin: The Orphanage (uncredited)
Rama Dunayevich ... public relations: The Orphanage (uncredited)
Nino Ellington ... resource technical assistant: The Orphanage (uncredited)
Nathan Fariss ... digital artist: The Orphanage (uncredited)
David V. Fedele ... visual effects: Luma Pictures (uncredited)
Buddy Gheen ... digital compositor (uncredited)
David Gladstein ... senior software developer: The Orphanage (uncredited)
Craig Hilditch ... digital compositor (uncredited)
Sunghwan Hong ... rotoscoping supervisor: The Orphanage (uncredited)
Chris Hopkins ... digital artist (uncredited)
Danny S. Kim ... visual effects (uncredited)
Diana K. Lee ... matchmove/roto coordinator: The Orphanage (uncredited)
Noll Linsangan ... digital compositor: LookFX (uncredited)
Kevin Mains ... resource technical assistant: The Orphanage (uncredited)
Luke O'Byrne ... visual effects executive producer: The Orphanage (uncredited)
Alex Orzulak ... resource technical assistant: The Orphanage (uncredited)
Tyler Phillips ... character animator (uncredited)
Alex Prichard ... compositing supervisor: The Orphanage (uncredited)
Rebecca Ramsey ... visual effects executive producer: Look Effects (uncredited)
Brett Reyenger ... digital artist (uncredited)
Tamar Shaham ... previs artist (uncredited)
Doug Spilatro ... visual effects (uncredited)
Andranik Taranyan ... compositor (uncredited)
Brian Tolle ... matchmove supervisor: The Orphanage (uncredited)
Greg Tse ... matchmove artist: The Orphanage (uncredited)
James Waterson ... digital artist: Luma Pictures (uncredited)
Doug Witsken ... digital compositor (uncredited)
Jason Yanofsky ... senior compositing artist (uncredited)

Stunts 

Billy Burton ... stunt coordinator
Heather Burton ... stunt player
Dale Gibson ... stunt coordinator
Chris Howell ... stunt player
Deborah L. Mazor ... stunt player (as Deborah Mazor)
Gunter Simon ... stunt player
Deborah L. Mazor ... stunt double: Diane Lane (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eric Amundsen ... second assistant camera: "a" camera
John Banholzer ... grip
Andy Barden ... lighting technician
Don Benson ... second assistant camera: additional photography
George Billinger III ... Steadicam operator (as George Billinger) / camera operator: "b" camera (as George Billinger)
John Bramley ... still photographer
Patrick Capone ... director of photography: additional photography
Tyson Carpenter ... grip
Chris 'Chalky' Chalk ... lighting technician
John T. Connor ... first assistant camera: additional photography (as John Connor)
Cary Cooper ... camera technician: Scorpiohead
David Corbett ... lighting technician
John Dodgin ... rigging lighting technician
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Paul Fanning ... rigging lighting technician
Bruce 'Sarge' Fleskes ... rigging gaffer
Todd Fullerton ... video supervising engineer: 24 frame
Andrew Gallegos ... rigging lighting technician
Gordon Gaude ... lighting technician
Andrew Gilmore ... technocrane operator (as Andy Gilmore)
Joseph Grimaldi ... assistant chief lighting technician (as Joe Grimaldi)
Mike Hanauska ... grip
Jesse Homan ... grip
Steve Hubert ... rigging lighting technician
Chip Ingram ... grip (as Barry 'Chip' Ingram)
Tim Jankowski ... rigging lighting technician (as Tim Kawkowski)
Brian Jennings ... lighting technician
Ian Jennings ... rigging best boy
Ryan Kunkleman ... video assist production assistant
Ronald 'Krobar' Lawler ... rigging grip (as Ronald S. Lawler)
Brent Lawson ... best boy grip
Brian C. Lawson ... dolly grip: "b" camera
Bruce Lawson ... key grip
Matthew May ... rigging lighting technician
Patrick McArdle ... first assistant camera: "a" camera
Dan Murbarger ... video playback operator: 24 frame (as Daniel F. Murbarger)
David O'Brien ... second assistant camera: "b" camera
Bill O'Leary ... chief lighting technician (as William O'Leary)
Justin O'Shaughnessy ... film loader
Jesse Olivares ... video assist operator
Steve Olsen ... technocrane operator (as Steven Olsen)
Daniel Pasley ... additional grip (as Daniel W. Pasley)
Stephen Purcell ... rigging best boy
Ken Riddle ... rigging grip (as Ken L. Riddle)
Leonard Romie ... electrician
Jesse Roth ... second assistant camera: additional photography
Jan Ruona ... first assistant camera: additional photography
Brian Sicotte ... lighting technician
Mark Spath ... first assistant camera: "b" camera
Shawn Sundby ... camera technician: Arrowhead
Rich Sutherland ... lighting technician (as Richard Sutherland)
Monte Swann ... supervising producer: 24 frame video
Steven Tannenbaum ... rigging lighting technician (as Steve Tannenbaum)
Jean Thomas ... additional grip
Jim Unsinn ... video playback operator: 24 frame
Joe Vitellaro ... grip (as Joseph A. Vitellaro)
Scott Walters ... lighting technician
Justin C. Ward ... lighting technician (as Justin Ward)
Steve Waters ... lighting technician
Scott Watkins ... key rigging grip
James WilderHancock ... additional grip (as James Wilder Hancock)
Gary A. Williams ... dolly grip: "a" camera (as Gary Williams)
Warren Yeck ... rigging grip
Arin Artounian ... 24 frame video/computer engineer (uncredited)
Chris 'Chalky' Chalk ... dimmer board operator (uncredited)
Neal A. Corl ... rigging electrician (uncredited)
Tim Guffin ... assistant camera (uncredited)
Johnny Medeiros ... additional video assist (uncredited)
Todd SanSone ... wireless imaging technician: aerial unit (uncredited)
Sigfried Seeliger ... electrician (uncredited)
Bryan Seidel ... grip (uncredited)
Mark Tomlinson ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Samantha Finkler ... casting associate
Eryn Goodman ... casting assistant: Oregon
Diana Hammons ... extras casting
Heather Jenkins ... extras casting (as Heather Jenkins Seymour)
Lori Lewis ... casting associate: Oregon
Dawnn Pavlonnis ... extras casting
Lana Veenker ... casting: Oregon
Lisa Zagoria ... casting associate
Erin Toner ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Nikki Bartnick ... costumer
Linda Booher-Ciarimboli ... costume ager/dyer (as Linda Booher Ciarimboli)
William A. Campbell ... costumer: Los Angeles
Victoria DeKay ... wardrobe supervisor
Tesa Diaz ... seamstress
Lara Gallagher ... costume assistant
Jason M. Moore ... key costumer (as Jason Moore)
Critter Pierce ... costumer (as Maria 'Critter' Pierce)
Stephanie Portnoy Porter ... costumer: Los Angeles (as Stephanie Portnoy)
Emilea A. Rivera ... costumer
Kiersten Ronning ... costume production assistant: Los Angeles
Chapin Simpson ... costumer
Kristin Adams Achtmeyer ... wardrobe (uncredited)

Editorial Department 

Sean Beach ... colorist: dailies
Salvatore Catanzaro ... digital intermediate on-line editor
Mike Chiado ... digital intermediate technologist
Craig Dewey ... post-production assistant
Siggy Ferstl ... digital intermediate colorist
Jackie Lee ... digital intermediate account executive
Kevin Lefler ... first assistant editor
Brad Minnich ... editorial apprentice
Nick Monton ... digital intermediate producer
Chris Regan ... color timer
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate executive producer: Company 3
Anthony Motta ... dailies operator (uncredited)
Ian Turpen ... digital intermediate scanner: Company 3 (uncredited)

Music Department 

Samantha Barker ... score music coordinator
Kristen Baum ... score coordinator (as Kristen M. Baum)
Mark Buys ... score coordinator
Robert Fernandez ... score mixing engineer
Peter Fuchs ... score recording engineer (as Peter Fuch)
David Mann ... synthesizer programmer
Sean McMahon ... orchestrator
Cory Milano ... assistant music editor
Thomas Milano ... music editor
Sujin Nam ... orchestrator
Assaf Rinde ... score programmer
David G. Russell ... composer: additional music / score producer / synthesizer programmer (as David Russell)
Andrew Spence ... score programmer
Martin St. Pierre ... orchestrator
Paul Talkington ... music recording coordinator
Richard Temple ... synthesizer programmer
Brandon K. Verrett ... composer: additional music / orchestrator (as Brandon Verrett)
Alan Wilson ... conductor
Christopher Young ... orchestrator / score producer
Max Blomgren ... score producer (uncredited)
Kostas Christides ... orchestrator (uncredited)
Eric Craig ... music supervisor (uncredited)
Brian McNelis ... music supervisor (uncredited)
Robert Puff ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Victoria Mischa Austreng ... driver (as Mischa Austreng)
Al Burton ... transportation captain
James Cantoni ... driver
Brandon Chandler ... driver
Paul E. Cook ... driver
Nik Edgerton ... driver (as Nicholas J. Edgerton)
Steve Evans ... driver (as 'Big' Steve Evans)
Sparky Haleston ... driver (as Mark Haleston)
Geno Hart ... transportation coordinator: Los Angeles
Bart Heimburger ... driver
Tyrone Hines ... driver
Lance Hruza ... driver
Philip Krysl ... driver
Thomas Laughlin ... driver
John Lelko ... transportation
Robert McKee ... driver
Brendan McKeon ... driver
Greg McVey ... driver
Andrew Mott ... driver (as Andy Mott)
David Norris ... co-transportation coordinator
Miguel Paniagua ... driver: catering
John Petty ... driver (as John 'JP' Petty)
Robert Platt ... driver (as Robert 'Spike' Platt)
Tom Platt ... driver (as Thom Platt)
Gary Roberts ... driver
Carlos M. Serrano ... driver
Marilyn Shannon ... driver
Joe Soleberg ... driver (as Joe A. Solberg)
Eric Solmonson ... transportation co-captain: Portland
Thomas Dean Starkey ... driver
Laura Stride ... driver
Bernard Szymanski ... driver (as Bernard 'Ski' Szymanski)
Don P. Williams ... driver (as Don Williams)
Gary Jackson ... driver (uncredited)
Rick Wiley ... driver: camera car (uncredited)

Other crew 

Karl Amdal ... production assistant
Bethany Andriuzzo ... second assistant accountant
Sage Asteak ... key set production assistant
Thomas Beatty ... assistant: Mr. Wright
Joshua Boyle ... assistant to cast
Jane Brillhart ... technical advisor: FBI
Jennifer Bydwell ... script clearance coordinator
Alfonso Ceja ... chef assistant
Carlton Coleman ... puppeteer
Tracy L. Connors ... set production assistant (as Tracy Connors)
Nancy Culp ... assistant: Ms. Lane
Molly Daul ... technical advisor: Portland police bureau
Eileen M. Dennis ... first assistant accountant (as Eileen Dennis)
Jennifer Dunne ... location manager
Arturo Duran ... chef assistant
Kathy Edwards ... post-production accountant
Colleen Emry ... second assistant accountant (as Colleen Martinez)
Cliff Fleming ... helicopter pilot
Zack Flenniken ... layout production assistant
Stacy Foot ... production coordinator
Ben Fox ... technical consultant
Humberto Garcia ... chef assistant
Shayna Goldstein ... studio teacher (as Shayna L. Goldstein)
Grant Grabowski ... travel coordinator
Beverly Graf ... research assistant
Jim Greenleaf ... consultant: FBI & cyber
Nicole Hawkins ... assistant to cast
Lauren Henry ... animal wrangler
Kieran Henthorn ... additional set production assistant
Scott Herbst ... assistant: Mr. Lucchesi
E.J. Hilbert II ... consultant: FBI & cyber
Tracy D. Holliday ... location assistant
Jamie Kelman ... puppeteer
Rebecca Kindblade ... interpreter: Tyrone Giordano (as Rebecca Kinblade)
Stevie Lazo ... production accountant
Adam Markle ... production assistant
Christopher Martin ... technical consultant
Mitchell Marziali ... production assistant
Michael Shawn McCracken ... puppeteer (as Mchael S. McCracken)
Linda McGinnis ... key medic
Tal Meirson ... senior vice president of financing: Lakeshore Productions
Paul Mershan ... additional medic
Steve Michelson ... caterer (as Steve Michaelson)
Jodi Morris ... location production assistant
Leslie A. Morrow ... key assistant location manager (as Leslie Morrow)
Matthew W. Mungle ... puppeteer (as Matthew Mungle)
Miguel Paniagua ... chef
Viki Parker-Crays ... accounting clerk (as Viki Parker)
Wilson Peery ... office assistant to unit production manager
Michael M. Piehler ... assistant production coordinator
Keykhsrow Radji ... caterer
Katie Rasmussen ... assistant: Mr. Rosenberg
Leslie Rathe ... assistant: Mr. Hoblit
Barry Renna ... technical advisor: Portland police bureau
Mark Richert ... stand-in
Sheila Roberts ... craft service assistant
Jackson Rowe ... set production assistant
Jason Ruffolo ... set production assistant
Suzie Sax ... script supervisor
Taylor Saxon ... key medic
John T. Scanlon ... helicopter ground crew (as John Scanlon)
Kate Schriver ... assistant: Mr. Rosenberg
Brian Jeremiah Smith ... production assistant
Joni Smith ... production secretary (as Joni 'Cannonball' Smith)
Roland Sonnenburg ... animal wrangler
George Steuer ... consultant: FBI & cyber
Jim Swidarski ... payroll accountant
Rick Talavera ... technical consultant
Howard Teten ... consultant: FBI & cyber (as Howard Teton)
Michael Umble ... unit publicist
Audrey Walker ... photo double: diane lane
Robert Warberg ... assistant location manager (as Bobby Warberg)
Patsy Williams ... craft service
Derek Wilson ... additional set production assistant
Andrea Young ... assistant to cast
Kristin Adams Achtmeyer ... production assistant (uncredited)
Cheri Atkinson ... stand-in: Mary Beth Hurt (uncredited)
Drew Barnett-Hamilton ... office clerk: Los Angeles (uncredited)
Brian Benjamin ... stand-in (uncredited)
Roger D. Faires ... location scout (uncredited)
Todd Fullerton ... 24 frame video/computer engineer (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)
Dave Landaker ... video playback engineer (uncredited)
Devan Linforth ... additional set production assistant (uncredited)
Alexis Miller ... stand-in (uncredited)
Susan Moen ... stand-in (uncredited)
Audrey Walker ... stand-in: female lead (uncredited)

Thanks 

Kee Kee Buckley ... thanks (as Christine Buckley)
Toby Midgen ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page