Edit
Sea Patrol (TV Series 2007–2011) Poster

(2007–2011)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Geoff Bennett ... (26 episodes, 2007-2011)
Steve Mann ... (21 episodes, 2009-2011)
Ian Barry ... (14 episodes, 2008-2009)
Chris Martin-Jones ... (7 episodes, 2007)

Series Writing Credits  

Di McElroy ... (creator) (41 episodes, 2007-2011)
Hal McElroy ... (creator) (41 episodes, 2007-2011)
John Ridley ... (15 episodes, 2007-2011)
Jeff Truman ... (14 episodes, 2007-2011)
Philip Dalkin ... (9 episodes, 2008-2011)
Marcia Gardner ... (8 episodes, 2007-2011)
Tony Morphett ... (6 episodes, 2007-2009)
Michaeley O'Brien ... (3 episodes, 2007-2008)
Adam Todd ... (3 episodes, 2008-2009)
Matt Ford ... (2 episodes, 2008-2009)
Felicity Packard ... (2 episodes, 2008-2009)
Kristen Dunphy ... (1 episode, 2007)
Chris Hawkshaw ... (1 episode, 2007)
Sarah Smith ... (1 episode, 2007)
Dave Warner ... (1 episode, 2007)
Samantha Winston ... (1 episode, 2008)
Cath Collins ... (1 episode, 2011)

Series Cast  

...
 Chief Petty Officer Andy 'Charge' Thorpe 68 episodes, 2007-2011
...
 Chief Petty Officer Chris 'Swain' Blake 68 episodes, 2007-2011
...
 Lieutenant Kate McGregor 68 episodes, 2007-2011
...
 Able Seaman Robert J. 'RO' Dixon 68 episodes, 2007-2011
...
 Lieutenant Commander Mike Flynn 68 episodes, 2007-2011
...
 Chef Rebecca 'Bomber' Brown 42 episodes, 2008-2010
...
 Leo '2 Dads' Kosov-Meyer 42 episodes, 2009-2011
...
 Lieutenant Nikki Caetano 39 episodes, 2007-2009
...
 Able Seaman Billy 'Spider' Webb 39 episodes, 2007-2009
...
 Petty Officer Pete 'Buffer' Tomaszewski 39 episodes, 2007-2009
...
 Leading Seaman Josh 'ET' Holiday 39 episodes, 2007-2009
Conrad Coleby ...
 Dylan 'Dutchy' Mulholland 29 episodes, 2010-2011
...
 Jessica 'Gap Girl' Bird 29 episodes, 2010-2011
...
 CMDR Maxine 'Knocker' White 29 episodes, 2010-2011
...
 CMDR Steve Marshall 25 episodes, 2007-2009
...
...
 Able Seaman Toby 'Chefo' Jones 13 episodes, 2007
Morgan O'Neill ...
 Lieutenant Darryl Smith 12 episodes, 2007
...
 Federal Agent Greg Murphy 9 episodes, 2007
...
 SAS Captain Jim Roth 9 episodes, 2008-2011
Avelino 'El Rico' Lescot ...
 Hire man / ... 8 episodes, 2007-2010
Alen Milicevic-Milo ...
 Policeman 6 episodes, 2007
...
 Ray Walsman 6 episodes, 2008
...
 Madelaine Cruise 6 episodes, 2011
...
 Dr. Ursula Morrell 6 episodes, 2007
Pearl Tan ...
 Federal Agent Alicia Turnball 5 episodes, 2007
...
 Carl Davies / ... 5 episodes, 2007-2011
...
 Sally Blake 5 episodes, 2007-2011
Jimmy Christiansen ...
 Hungarian Deckhand / ... 5 episodes, 2007-2011
Blair McDonough ...
 Matt Robsen 5 episodes, 2009
...
 Simone Robsen 5 episodes, 2009
...
Dajana Cahill ...
 Carly Walsman 4 episodes, 2008
Tye Harper ...
 Seaman John Jaffah 4 episodes, 2007
Martin Lynes ...
 Rick Gallagher 4 episodes, 2007
...
 Agent Steve Weaver / ... 4 episodes, 2007-2010
Andrew Buchanan ...
 Campbell Fulton 4 episodes, 2008-2009
...
 HMAS Hammersley Sailor 4 episodes, 2007
...
 Franz Szapolyai 3 episodes, 2008
...
 Francis Drake / ... 3 episodes, 2008-2010
Ariu Lang Sio ...
 Lawrence Siapu / ... 3 episodes, 2008-2010
...
Shea Adams ...
 Deckhand 3 / ... 3 episodes, 2007-2010
Ben Clements ...
 Helmsman / ... 3 episodes, 2007-2009
Mick Roughan ...
 Bandit 1 / ... 3 episodes, 2007-2010
Monroe Reimers ...
 Dr. Poulos 3 episodes, 2007
Mira Pawel ...
 Belinda Lloyd / ... 3 episodes, 2008-2009
Troy Hunter ...
 Gun Firing Local / ... 3 episodes, 2008-2011
...
 Stuart White 2 episodes, 2011
Trent Huen ...
 Choi Jong-Hun / ... 2 episodes, 2008-2010
...
 Sgt Matt 'Roses' Thorne 2 episodes, 2008
Graham Moore ...
 Agent Smith / ... 2 episodes, 2010-2011
Jason Paull Hayes ...
Valentino del Toro ...
 Anton Gorski / ... 2 episodes, 2007-2010
Aaron Fa'aoso ...
 Massita Balanbaan 2 episodes, 2008
...
 Sam Murray 2 episodes, 2007
...
 Emile / ... 2 episodes, 2009-2011
...
Colin Handley ...
 Walsman's Skipper 2 episodes, 2008
Mick Corrigan ...
 Gorski Crewman / ... 2 episodes, 2010
Darren Andrew Mitchell ...
 Gorski Crewman / ... 2 episodes, 2010
Justin Palazzo-Orr ...
 Able Seaman Harry Costa 2 episodes, 2007
...
 Mercenary / ... 2 episodes, 2008-2010
Jamie Hite ...
Darko Tuscan ...
 Bandit 2 / ... 2 episodes, 2007
...
 Gesang / ... 2 episodes, 2009-2010
Lap Phan ...
 Danielle / ... 2 episodes, 2009-2010
Evert McQueen ...
 Michael Boon / ... 2 episodes, 2009-2011
...
 Asheta Gatu / ... 2 episodes, 2008-2009
...
 Harbour Master / ... 2 episodes, 2009-2010
Peter Adams ...
 Jeff Morgan / ... 2 episodes, 2008-2009
Nelle Lee ...
 Café Girl / ... 2 episodes, 2009-2010
Colin Smith ...
 Fisherman / ... 2 episodes, 2009-2011
...
 Lieutenant Cliff Bailey / ... 2 episodes, 2009
Eugene Gilfedder ...
 Finn McLean 1 episode, 2008
...
 Steve Coburn 1 episode, 2010
...
 Harry Edwards 1 episode, 2010
...
 Lara Strauss 1 episode, 2010
Sara Gleeson ...
 Sarah Denton 1 episode, 2010
...
Bert LaBonté ...
...
Hugh Parker ...
 Jim Mathieson 1 episode, 2010
Cory Robinson ...
 Patrol Boat Buffer 1 episode, 2010
...
 Derek Cavanaugh 1 episode, 2010
...
 Caroline Taylor 1 episode, 2010
Sean Taylor ...
 Wessel Berkelman 1 episode, 2010
...
 Sergeant Booker 1 episode, 2010
...
...
 Halfpenny 1 episode, 2010
Alix Bidstrup ...
 Laurel Andrews 1 episode, 2011
...
Pia Miranda ...
 Tracey McQueen 1 episode, 2011
...
 Leigh Scarpia 1 episode, 2011
Alexander Petersons ...
 Maurie Stevens 1 episode, 2008
Lexie Symon ...
 Gracie O'Doherty 1 episode, 2008
Michael Tuahine ...
 Sergeant Toka 1 episode, 2008
...
...
 Alby Dumas 1 episode, 2010
Alexa Ashton ...
 Eliza Lang 1 episode, 2010
...
 Malachi 1 episode, 2010
...
 Jack Fiene 1 episode, 2010
Jerome Ehlers ...
Chris Hillier ...
...
 U.S. Ambassador Phil Davis 1 episode, 2010
Benjamin McNair ...
 Richard Logan 1 episode, 2010
Craig Menaud ...
...
 Clarkson 1 episode, 2010
Kazuya Wright ...
...
 Jack Henty 1 episode, 2011
Michael Cormick ...
 Don Andrews 1 episode, 2011
...
Mark Holden ...
 Dr. John Wallace 1 episode, 2011
...
...
 Anders Nygaard 1 episode, 2008
...
Patrick Jhanur ...
 Saka Gatu 1 episode, 2008
Scott McRae ...
 Ben Cade 1 episode, 2008
...
 LCDR Jack Freeman 1 episode, 2008
Anthony Standish ...
 Dave Williams 1 episode, 2008
Kurt Duval ...
 Setiawan 1 episode, 2009
...
 Cynthia Luxton 1 episode, 2009
...
...
 Richard Douglas 1 episode, 2010
Kimberley Busteed ...
 Elke Anderson 1 episode, 2010
Jack Finsterer ...
 Karl Butherworth 1 episode, 2010
...
 Karl Strauss 1 episode, 2010
Candice Leak ...
Candice Leask ...
Vanja Matula ...
 Jackson 1 episode, 2010
...
 Patrol Boat XO 1 episode, 2010
...
...
Puven Pather ...
...
Harpeet Singh ...
...
 Sylvanna Gorski 1 episode, 2010
...
 Earn Tavory 1 episode, 2010
Alexander Forero ...
 Mirhad Moshir 1 episode, 2011
...
Diarmid Heidenreich ...
 Heath McGinley 1 episode, 2011
...
 Lennox Rahman 1 episode, 2011
Alfred Nicdao ...
 Horta Cheng 1 episode, 2011
...
 Salim Shokor 1 episode, 2011
...
 Jason Merritt 1 episode, 2011
Steven Tandy ...
 Det Sgt Mathias Shadlow 1 episode, 2011
Leighton Cardno ...
 David Thompson 1 episode, 2007
Brian Meegan ...
 Gavin Daley 1 episode, 2007
Andre Seager ...
 Russell Gibson 1 episode, 2007
Damien Cassidy ...
Adam Fawns ...
 Cabin Cruiser Skipper Cyrus Moore 1 episode, 2008
Robert Griffiths ...
 Steve Turner 1 episode, 2008
Steve Harman ...
...
 Jessica Taylor 1 episode, 2009
Cody Kaye ...
 Jamie Patterson 1 episode, 2009
...
 Fiona Douglas 1 episode, 2010
Michael Cuckson ...
 Colin Franks 1 episode, 2010
Tim McDonald ...
 Martin Strauss 1 episode, 2010
Hal McElroy ...
Renée Simone ...
 Monique Davis 1 episode, 2010
...
...
Ange Arabatzis ...
...
...
...
 Corey McGinley 1 episode, 2011
Felix Kong ...
Emma Moore ...
 Carol Long 1 episode, 2011
...
 Female Suicide Bomber 1 episode, 2011
...
 Carl Buckland 1 episode, 2011
...
...
 Simon Connor 1 episode, 2007
Djshaya Rae Kanacki ...
 Holly Daley 1 episode, 2007
Sepideh Madah ...
 Samira Yousufzai 1 episode, 2007
...
 Clair Watts 1 episode, 2007
Richard Chong ...
...
Byron Hulbert ...
 Mercenary 1 episode, 2008
...
William Wensley ...
 Dwayne Pearson 1 episode, 2008
...
 Lang Calwell 1 episode, 2009
John O'Brien ...
 Kevin White 1 episode, 2009
...
 Sergio Jamali 1 episode, 2010
Di McElroy ...
 Mrs Fox 1 episode, 2010
Mia Soriano ...
 Mia Douglas 1 episode, 2010
Todd Sucic ...
 Lt Michael Rogers 1 episode, 2010
...
 Female Honeymooner 1 episode, 2011
Laura Keneally ...
 Bridal Wear Shop Assistant 1 episode, 2011
Oliver McCormack ...
 Stokes Island Monster 1 episode, 2011
Dominic Nimo ...
 Hotel Barman 1 episode, 2011
...
 Hotel Receptionist 1 episode, 2011
Harris Sultan ...
Robin Youens ...
 Moshir's Man 1 episode, 2011
George Druery ...
 Luke Daley 1 episode, 2007
...
 Kinsella / ... 1 episode, 2007
Fernando Henriques ...
 Longline Captain 1 episode, 2007
Joseph Jahani ...
 Jamal Yousufzai 1 episode, 2007
Monette Lee ...
 Deborah Bullen 1 episode, 2007
Erica Lovell ...
 Briony Walters 1 episode, 2007
...
 Fed Agent Martina Royce 1 episode, 2007
Yves Chapand ...
...
 Aid Worker 1 episode, 2008
Bo Kaan ...
...
 Samaruan Woman 1 episode, 2008
Andrew Bate ...
...
 Santi Wantha 1 episode, 2010
...
 Cavanaugh's Crewman 1 episode, 2010
Dave Eastgate ...
 Café Owner 1 episode, 2010
Sam Allen ...
 Local Fisherman 1 episode, 2011
Bob Heffner ...
 Governor General 1 episode, 2011
Caroline Kennison ...
 Dr. Brodie 1 episode, 2011
John Sun ...
...
...
 Deckhand 1 1 episode, 2007
Glen Bauer ...
 Victim 1 1 episode, 2007
Liz Buchanan ...
 Marie Kinsella 1 episode, 2007
Rel Hunt ...
 Capt Craig Bolt 1 episode, 2007
Jasmine Jahani ...
 Rasoul Yousufzai 1 episode, 2007
...
 Doctor Soong 1 episode, 2007
...
 Horst Wenders 1 episode, 2007
Sam Smith ...
 Declan Taylor 1 episode, 2007
...
 Pierre Lefebvre 1 episode, 2008
...
 Armed Man 1 episode, 2009
...
 Swiss Guy 1 episode, 2010
Rebekah Madden-Fisher ...
 Sharnie 1 episode, 2010
Mylan Ryan ...
 Adung Wantha 1 episode, 2010
David Fitriadi ...
 Bouncer 1 episode, 2011
Olivia Quinn ...
Kathryn Smith ...
 Ruby's Mother 1 episode, 2011
Kate Alstergren ...
...
 Tanya Taylor 1 episode, 2007
Shahnaz Kikravezh ...
 Fakhria Yousufzai 1 episode, 2007
Melanie Lyons ...
 Dr. Lisa Holmes 1 episode, 2007
...
 Deckhand 2 1 episode, 2007
Gavin Schofield ...
 Victim 2 1 episode, 2007
Iain Sinclair ...
 Jake Andrews 1 episode, 2007
...
 Oscar Firinu 1 episode, 2007
...
 Policeman 1 episode, 2007
Sharm Brown ...
 Speedboat Driver 1 episode, 2008
...
 French Waiter 1 episode, 2008
David Martin ...
 UN Observer 1 episode, 2008
Joyce McNeill ...
 Ruth Sanga 1 episode, 2008
...
 Customs Officer 1 episode, 2009
Jason O'Halloran ...
 Palm Trader Crew 1 episode, 2010
Gulliver Page ...
 Swiss Guy 1 episode, 2010
...
Ashleigh Gurnett ...
 Girl with Barbed Wire in her Hair 1 episode, 2011
Jack Heywood ...
 Dutch Captain 1 episode, 2007
Shane Lee ...
 Eco Militant #1 1 episode, 2007
Gary Lo ...
 FFV Fisherman 1 episode, 2007
Deven Wilson ...
 Connor Bullen 1 episode, 2007
Stephen Daddow ...
 Local Insurgent #1 1 episode, 2008
Malachi Waters ...
 Local Guy 1 episode, 2008
Chris Power ...
Damien Bryson ...
 Gorski Crewman 1 episode, 2010
Gavin Coleman ...
 Stuart Lang 1 episode, 2010
Jash Fullinfaw ...
 Motorcyclist 1 episode, 2010
...
 Mystery Man 1 episode, 2010
Michael Beattie ...
 Sea Nymph Crew 1 1 episode, 2007
Murray Burt ...
Pete Hill ...
 Machine Gunner 1 episode, 2007
Laura Pike ...
 Waitress 1 episode, 2007
António Soares ...
 Longline Crew #1 1 episode, 2007
...
 FFV Fisherman 1 episode, 2007
Zak Young ...
 Tim James 1 episode, 2007
Josh Elkington ...
 Local Insurgent #2 1 episode, 2008
Rene Perrin ...
 Mercenary 1 episode, 2008
...
Adam Flower ...
 Frank Lloyd 1 episode, 2009
Kyle Gardiner ...
Nigel Harbach ...
 Deckhand 1 episode, 2010
Tangaroa Lescot ...
 Boy on Beach 1 episode, 2010
Michael Cook ...
 Longline Crew #2 1 episode, 2007
Craig Coventry ...
 Sea Nymph Crew 2 1 episode, 2007
Jeamin Lee ...
 Mrs. Soong 1 episode, 2007
Sam Elia ...
 Mercenary #1 1 episode, 2008
John Walton ...
 Stayfer 1 episode, 2009
Jordan Ling ...
 Mrs. Soong's Son 1 episode, 2007
Veronica Sywak ...
 Tourist 1 1 episode, 2007
Kuni Hashimoto ...
Paul Lyons ...
 Tourist 2 1 episode, 2007
Kath Perry ...
 Tourist 3 1 episode, 2007
Mark Ferguson ...
 Himself - Newsreader 1 episode, 2008
Cathey Robinsen ...
 Mrs. Holliday 1 episode, 2009
...
 Eco Militant Bandit 1 episode, 2007
Darrell Walshe ...
 Mercenary 1 episode, 2008
Ed Renfrey ...
 Navy Chaplain 1 episode, 2009
Nick Backstrom ...
 Rig Comms Officer 1 episode, 2009
Paul Phillips ...
 RHIB Driver 1 episode, 2007
...
 Pretty Girl 1 episode, 2007
...
 Royal Navy Recruit 1 episode, 2007
...
 Glen 'Hawkie' Hawkes 1 episode, 2007
Mark Franks ...
 Drug Boss 1 episode, 2007
...
 Julian Wiseman 1 episode, 2007
...
 Extra man in pub scene 1 episode, 2007
Michelle Ayala ...
 Anuncion Cortes 1 episode, 2008
...
 Bar Owner 1 episode, 2008
Anthony Edwards ...
James Stewart ...
Ray Tiernan ...
...
...
Samuel Douglas Clark ...
 Dave Corran 1 episode, 2009
...
Ryan Godling ...
 Cleghorn 1 episode, 2009
Tim Oliver Koenig ...
 Pearl Lugger 1 episode, 2009
Peter Marshall ...
 Chappel 1 episode, 2009
...
 Bullman 1 episode, 2009
...
 Mary Katherine O'Reardon 1 episode, 2009
Peter Montgomery ...
 Eddie Cole 1 episode, 2009
Grahame Moore ...
 Warrant Officer Ed Gray 1 episode, 2009
Luke Pegler ...
Ngoc Phan ...
 Chinese Woman 1 episode, 2009
Grant Piro ...
 Jay Fennelly 1 episode, 2009
Nigel Poulton ...
...
...
 Santoso 1 episode, 2009
...
 Nathan Talbot 1 episode, 2009
...
 Shane Davis 1 episode, 2009
...
Nishan Selvadurai ...
 Captain Hu 1 episode, 2009
Rohan Smith ...
...
 Geoff Kershaw 1 episode, 2009
Hsiao Ling Tang ...
Mikhael Wilder ...
 Chandra 1 episode, 2009
...
Dimitri Baveas ...
...
 Garth Davidson 1 episode, 2011
...
...
 Mr. Tagobe 1 episode, 2011
Sascha Raeburn ...
 Kelly Davies 1 episode, 2011
...
 NAVCOM Official (uncredited) 13 episodes, 2007
Michael Ienna ...
 Inmate (uncredited) 1 episode, 2007
Boe Kaan ...
 Wayne (uncredited) 1 episode, 2008
Stephen M. Irwin ...
 Mr Holiday (uncredited) 1 episode, 2009

Series Produced by 

Marcia Gardner ... script producer (55 episodes, 2008-2011)
Jo Horsburgh ... executive producer (43 episodes, 2007-2011)
Di McElroy ... executive producer / producer (43 episodes, 2007-2011)
Hal McElroy ... executive producer / producer (43 episodes, 2007-2011)
Stewart Dean ... post producer (42 episodes, 2009-2011)
Julie Forster ... line producer (41 episodes, 2007-2011)
Susan Bower ... story producer (13 episodes, 2007)

Series Music by 

Anthony Ammar ... (68 episodes, 2007-2011)
Adam Gock ... (68 episodes, 2007-2011)
Les Gock ... (68 episodes, 2007-2011)
Dinesh Wicks ... (68 episodes, 2007-2011)
Edward Said ... (14 episodes, 2010-2011)
Chad Gock ... (13 episodes, 2011)

Series Cinematography by 

Russell Bacon ... (36 episodes, 2007-2011)

Series Film Editing by 

Antonio Mestres ... (27 episodes, 2007-2011)
Marcus D'Arcy ... (17 episodes, 2007-2009)
Robert Gibson ... (2 episodes, 2010)
Nicholas Holmes ... (1 episode, 2011)

Series Casting By 

Tom McSweeney ... (15 episodes, 2008-2009)
Faith Martin ... (13 episodes, 2007)
Tracey Silvester ... (3 episodes, 2007)

Series Production Design by 

Michael Rumpf ... (36 episodes, 2007-2011)

Series Art Direction by 

John Wingrove ... (46 episodes, 2007-2011)

Series Set Decoration by 

Laura Elkington ... (6 episodes, 2009-2011)

Series Costume Design by 

Wendy Cork ... (17 episodes, 2009-2010)
Phil Eagles ... (16 episodes, 2007-2008)
Adam Dalli ... (13 episodes, 2011)

Series Makeup Department 

Sally Gordon ... makeup department head (58 episodes, 2007-2011)
Anita Lowe ... hair stylist / key hair stylist (36 episodes, 2007-2011)
Tia Stephanou ... assistant hair stylist / assistant makeup artist (17 episodes, 2009-2010)
Antony McMullen ... special makeup effects artist: Prosthetic Transfers (13 episodes, 2008)
Anita Morgan ... additional makeup artist (13 episodes, 2009)
Natalie Dowell ... hair stylist / makeup artist (13 episodes, 2011)
Christine Kanaan ... hair assistant / assistant makeup artist / makeup assistant / assistant hair stylist (8 episodes, 2007)
Larissa Lotocki ... hair assistant / assistant makeup artist / makeup assistant / assistant hair stylist (8 episodes, 2007)
Zeljka Stanin ... hair stylist / hairdresser (8 episodes, 2007)
Veronique Keys ... hair stylist / makeup artist (8 episodes, 2008)
Simon Joseph ... make up artist: additional crew (4 episodes, 2010)
Ann-Marie Gosse ... assistant hair stylist / assistant makeup artist (3 episodes, 2011)

Series Production Management 

Peter Powell ... post-production supervisor (36 episodes, 2007-2011)
Peter Welman ... unit manager / unit department: Mission Beach / unit manager: Far North Queensland / unit manager: Sydney (31 episodes, 2007-2010)
Graham Winter ... unit manager / unit manager: Gold Coast / assistant unit manager (25 episodes, 2007-2010)
Jamie Whitfield ... unit manager / unit manager: Gold Coast (23 episodes, 2007-2011)
Peter Veriakes ... unit manager: Sydney (8 episodes, 2007)
Nic Morgan ... post-production supervisor (3 episodes, 2011)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Charles Mann ... second assistant director / third assistant director (58 episodes, 2007-2011)
Darren Mallett ... scheduling first assistant director / first assistant director (21 episodes, 2007-2011)
Tony Edwards ... first assistant director (16 episodes, 2007-2011)
Vera Biffone ... second assistant director (16 episodes, 2007-2008)
Sophie Stawaruk ... second assistant director (16 episodes, 2007-2008)
Ian Kenny ... first assistant director (15 episodes, 2008-2011)
Guy Campbell ... scheduling first assistant director (13 episodes, 2009)
Angella McPherson ... second assistant director (13 episodes, 2009)
Sarah-Jane Walsh ... third assistant director (13 episodes, 2009)
Mark J. Ingram ... second assistant director (13 episodes, 2011)
Adam Smillie ... third assistant director (8 episodes, 2007)
Darwin Brooks ... third assistant director (7 episodes, 2010-2011)
Peter McLennan ... assistant director (4 episodes, 2010)
Joanne Pearce ... second assistant director (4 episodes, 2010)
Nick Wyles ... assistant director (4 episodes, 2010)
Jason Rowling ... additional third assistant director (2 episodes, 2008)

Series Art Department 

Matthew McGuirk ... art department (42 episodes, 2009-2011)
Janelle Armstrong ... art department runner / assistant coordinator: Far North Queensland / art department assistant: Far North Queensland / assistant buyer: Far North Queensland / buyer: Far North Queensland (36 episodes, 2007-2011)
Karen Ballantyne ... assistant art director / art coordinator / assistant art director: Far North Queensland / coordinator (36 episodes, 2007-2011)
Dave Catton ... scenic artist / assistant scenic artist (36 episodes, 2007-2011)
Blue Chapman ... leading hand / set builder (36 episodes, 2007-2011)
Brad Howard ... construction manager / construction manager: Gold Coast (36 episodes, 2007-2011)
Klaus Kastberg ... set designer (36 episodes, 2007-2011)
Kristian Kielland ... construction foreman / construction foreman: Gold Coast (33 episodes, 2007-2010)
Bernie Childs ... construction coordinator (29 episodes, 2007-2009)
Andrew Bishop ... set builder / stand-by carpenter (28 episodes, 2008-2011)
Luke Hughes ... carpenter (28 episodes, 2008-2011)
Andrew McNiece ... buyer / dresser / set dresser / art department assistant (28 episodes, 2008-2011)
Jodie Whetter ... buyer / set dresser / dresser / props dresser / props master (28 episodes, 2008-2011)
Rongo Gordon ... set builder (27 episodes, 2008-2011)
Hans Verbeek ... leading hand / construction foreman: Far North Queensland / construction foreman (26 episodes, 2008-2011)
Roland Vetter ... set builder (26 episodes, 2008-2011)
Jai Newlands ... brush hand / painter (25 episodes, 2008-2010)
Michael Verbeek ... set builder / stand-by carpenter / leading hand (23 episodes, 2007-2011)
David Childs ... set builder (21 episodes, 2007-2009)
Murray Philip ... steel worker (21 episodes, 2007-2009)
Jim Cornelius ... trade assistant (20 episodes, 2009-2011)
Chris Williams ... set finisher (19 episodes, 2008-2009)
Glenn Antill ... leading hand / set builder (16 episodes, 2007-2008)
Fiona Gough ... dresser / buyer / props buyer / set dresser / prop buyer (16 episodes, 2007-2008)
James Howard ... carpenter (16 episodes, 2007-2008)
John Lambert ... buyer / dresser / set dresser (16 episodes, 2007-2008)
Ben Walker ... stand-by props (16 episodes, 2007-2008)
John Pickering ... set builder (16 episodes, 2009-2011)
Bec Blomberg ... assistant stand-by props (13 episodes, 2009)
Scott Booth ... labourer (13 episodes, 2009)
Nick Jarvis ... set builder (13 episodes, 2009)
Chris Laverty ... art department runner (13 episodes, 2009)
Nathalia Rayfield ... art department coordinator (13 episodes, 2009)
Harry Zettel ... stand-by props (11 episodes, 2009)
Greg Abel ... steel worker (8 episodes, 2007)
Milton Browne ... carpenter (8 episodes, 2007)
Tina Bull ... set finisher (8 episodes, 2007)
Barry Burton ... fibreglass technician (8 episodes, 2007)
Ray Chapman Jr. ... laborer (8 episodes, 2007)
Jac Charlton ... set dresser (8 episodes, 2007)
Dave Franks ... carpenter (8 episodes, 2007)
Tony Giltrap ... construction manager: Far North Queensland / dresser: Far North Queensland (8 episodes, 2007)
Chris Goddard ... scenic artist (8 episodes, 2007)
Michael Hayward ... runner: Far North Queensland / stand-by carpenter: Far North Queensland (8 episodes, 2007)
Kim Howard ... set builder (8 episodes, 2007)
Chris Leach ... set builder (8 episodes, 2007)
Lon Lucini ... buyer: Sydney / dresser: Sydney (8 episodes, 2007)
Dean Macquire ... assistant stand-by: Sydney (8 episodes, 2007)
William Manning ... carpenter (8 episodes, 2007)
Antony Miller ... runner/buyer: Sydney (8 episodes, 2007)
Andrew Murray ... construction foreman: Far North Queensland (8 episodes, 2007)
Craig Nicol ... laborer (8 episodes, 2007)
Irene Seeto ... assistant stand-by: Sydney (8 episodes, 2007)
Stottie ... art coordinator / coordinator (8 episodes, 2007)
Roger Wise ... runner/buyer: Gold Coast (8 episodes, 2007)
Cory Woodgate ... brush hand (8 episodes, 2007)
Angela Barac ... art department coordinator (8 episodes, 2008)
Geoff Bradley ... steel worker (8 episodes, 2008)
Darren Unsgaard ... buyer / dresser / set dresser (8 episodes, 2008)
William Del Mar ... assistant stand-by props (7 episodes, 2010-2011)
Sheila Lind ... art department coordinator (7 episodes, 2010-2011)
Adrienne Ogle ... stand-by props (7 episodes, 2010-2011)
Daniel Cairns ... stand-by props: additional crew (4 episodes, 2010)
Devin de Araujo ... art department runner (4 episodes, 2010)
Andrew Duncan ... carpenter (4 episodes, 2010)
Matthew Henneken ... carpenter (4 episodes, 2010)
Fred Hughes ... set builder (4 episodes, 2010)
Michael Kissane ... props master (4 episodes, 2010)
Lauren Lalor ... art department assistant: Far North Queensland (4 episodes, 2010)
Anna McCafferty ... assistant buyer / assistant dresser (4 episodes, 2010)
Liz Moran ... set finisher (4 episodes, 2010)
Nathan Morris ... art department assistant: additional crew (4 episodes, 2010)
John Schmidt ... art department assistant (4 episodes, 2010)
Ben Selleck ... set finisher: Far North Queensland (4 episodes, 2010)
Robert Steedman ... trade assistant (4 episodes, 2010)
Jack Watford ... construction coordinator (4 episodes, 2010)
Mark de Araugo ... set finisher (3 episodes, 2011)
John Knight ... brush hand (3 episodes, 2011)
Brent Tasker ... assistant buyer / assistant dresser (3 episodes, 2011)
Marde Tozer ... assistant buyer / assistant dresser (3 episodes, 2011)
Karen White ... construction coordinator (3 episodes, 2011)
Daniella Rigby ... art coordinator (2 episodes, 2009-2010)
Kris Swales ... buyer: set dresser (1 episode, 2008)
Karen Leigh Smith ... art department assistant (1 episode, 2011)

Series Sound Department 

Ben Anderson ... adr recordist (29 episodes, 2010-2011)
Nigel Croydon ... foley recordist (28 episodes, 2008-2011)
Gerry Duffy ... liaison: sound post-production / post-production sound (28 episodes, 2008-2011)
Stefan Kluka ... foley artist (27 episodes, 2008-2011)
Robert Sullivan ... sound mixer (26 episodes, 2008-2011)
Ian Neilson ... sound effects editor / sound supervisor (25 episodes, 2008-2010)
Rick Lisle ... adr / dialogue track laying (21 episodes, 2008-2009)
Rod Conder ... boom operator / boom operator: additional crew / sound recordist (20 episodes, 2009-2011)
Justine Angus ... dialogue editor (16 episodes, 2007-2011)
Craig Walmsley ... sound recordist (16 episodes, 2007-2008)
Ben Wyatt ... boom operator (16 episodes, 2007-2008)
Todd Moore ... sound assistant / boom operator (16 episodes, 2009-2011)
Greg Burgmann ... sound recordist (16 episodes, 2009-2010)
Duncan McAllister ... foley recordist / adr engineer / foley engineer (13 episodes, 2007)
Glen Townson ... boom operator (13 episodes, 2009)
Paul 'Salty' Brincat ... additional sound recordist / sound recordist: additional crew (12 episodes, 2008-2010)
Dan McMahon ... sound assistant / boom operator (12 episodes, 2008-2010)
Joel McLean ... sound mixer (11 episodes, 2007-2010)
Tim West ... adr mixer (11 episodes, 2010)
Ross Brewer ... sound technical facilitator (8 episodes, 2007)
John Dennison ... sound post coordinator (8 episodes, 2007)
Les Fiddess ... foley artist (8 episodes, 2007)
Danny Longhurst ... dialogue editor (8 episodes, 2007)
John Patterson ... sound effects editor (8 episodes, 2007)
Peter Purcell ... sound mixer (8 episodes, 2007)
Thor Andersen ... boom operator: additional crew / additional boom operator (7 episodes, 2010-2011)
Dino Giacomin ... sound supervisor (7 episodes, 2010-2011)
Tom Lowndes ... re-recording mixer (5 episodes, 2010)
Scott Bruce ... boom operator (4 episodes, 2010)
Mark Franken ... adr / dialogue track laying (4 episodes, 2010)
Nick Bozzone ... adr mixer / adr recordist (3 episodes, 2010-2011)
Kyle D. Krajewski ... sound recordist (3 episodes, 2010-2011)
Peter Burgess ... sound effects editor (3 episodes, 2011)
Terry Meehan ... radio microphone techician (3 episodes, 2011)
Jill Stewart ... sound assistant (3 episodes, 2011)
Robert Weiss ... adr mixer (2 episodes, 2011)
Todd Shattock ... sound effects editor (1 episode, 2011)

Series Special Effects by 

Clint Ingram ... special effects supervisor (41 episodes, 2007-2011)
Daniel Houweling ... special effects technician / special effects assistant (36 episodes, 2007-2011)
Steve Rungwerth ... special effects technician (28 episodes, 2008-2011)
Sam Howden ... special effects technician / special effects assistant: Far North Queenland (21 episodes, 2007-2009)
Jake Ingram ... special effects technician / special effects assistant (20 episodes, 2009-2011)
Greg Tuckwell ... special effects technician (17 episodes, 2009-2010)
Murray Philip ... special effects technician (8 episodes, 2008)
Ben Ingram ... special effects technician (4 episodes, 2010)

Series Visual Effects by 

Soren Jensen ... visual effects supervisor / digital visual effects (36 episodes, 2007-2011)
Antonio Mestres ... title design (28 episodes, 2008-2011)
Bertrand Polivka ... digital visual effects (21 episodes, 2007-2009)
Chris Leaver ... digital visual effects (21 episodes, 2008-2009)
Tony Cole ... digital visual effects (13 episodes, 2009)
Madeleine Milasas ... digital visual effects (13 episodes, 2009)
Eric Schaechter ... digital visual effects (12 episodes, 2008-2010)
Marcus Bolton ... digital visual effects (9 episodes, 2008-2010)
Peter Cramer ... opening titles: The Milk Bar / opening titles (8 episodes, 2007)
James Schofield ... designer: opening title (8 episodes, 2007)
Bryn Farrelly ... digital compositor / digital visual effects (6 episodes, 2011)
Scott Geersen ... visual effects (2 episodes, 2009)
Claudio Liucci ... digital visual effects (2 episodes, 2010-2011)
Thomas Kayser ... matte painter (1 episode, 2007)
Zelko Dejanovic ... digital visual effects (1 episode, 2011)

Series Stunts 

Lana Williams ... water safety / safety supervisor (46 episodes, 2007-2011)
Paul Phillips ... stunt coordinator / stunt double (36 episodes, 2007-2011)
Jimmy Christiansen ... assistant stunt coordinator / stunt double: Dutchy / stunt double / stunt double: ET (29 episodes, 2007-2011)
Cameron Ambridge ... stunts / stunt double / stunt double: Clarkson / stunt double: Grosse / stunt performer: Terrorist / stunts: Activist (22 episodes, 2008-2011)
Steve Harman ... stunt double / stunt double: Mike / stunt double: Spider/Finn / stunt double: Swain / stunt performer: Operative (6 episodes, 2007-2010)
Ben Siemer ... stunt double / stunt double: Spider (5 episodes, 2007-2009)
Danny Baldwin ... safety supervisor: additional crew (4 episodes, 2010)
Chris Hargreaves ... safety supervisor (4 episodes, 2010)
Rhye Copeman ... stunt double (3 episodes, 2007-2009)
Haydn Dalton ... stunt performer / stunt double (3 episodes, 2009-2010)
Ulrik Strodl ... stunt double / stunt performer: Wantha's Dead Crewman (3 episodes, 2009-2010)
Laurence Pettinari ... safety supervisor (3 episodes, 2011)
Ray Anthony ... stunt performer (2 episodes, 2007-2008)
Haley Mitchell ... stunt double / stunt double: Bomber (2 episodes, 2007-2008)
Nicholas Schodel ... stunt double: Buffer / stunt performer (2 episodes, 2008-2011)
John Reynolds ... stunt double / stunt performer (2 episodes, 2009-2011)
Peter Hill ... stunt performer / stunt performer: Crocodillo Bar Local (2 episodes, 2009-2010)
Mick Roughan ... stunt double / stunt performer: Crocodillo Bar Local (2 episodes, 2009-2010)
Shea Adams ... stunt double (2 episodes, 2009)
Renee Bowen ... stunt double / stunt performer (2 episodes, 2009)
Aston Crabtree ... stunt double (2 episodes, 2009)
Stephen Daddow ... stunt performer / stunts: Market Local (2 episodes, 2009)
Nicole Downs ... stunt double / stunt performer (2 episodes, 2009)
Shinji Ikefuji ... stunt double (2 episodes, 2009)
Shaun Kim ... stunt double (2 episodes, 2009)
Tomoki Miyamoto ... stunt double (2 episodes, 2009)
Koichi Waki ... stunt double / stunt performer (2 episodes, 2009)
Jace Lee ... stunt performer / stunt performer: Palm Trader Crew (2 episodes, 2010-2011)
Mike Duncan ... stunt double: 2Dads / stunt performer: Operative (2 episodes, 2010)
Connor Van Vuuren ... stunt double: Butterworth Double / stunt double: Robert double (2 episodes, 2010)
Darrell Walshe ... stunt performer: Crocodillo Bar Local / stunt performer: Terrorist (2 episodes, 2010)
Ingrid Kleinig ... stunt performer (1 episode, 2011)
Scotty Gregory ... stunt double: Kinsella (1 episode, 2007)
Nathan Lawson ... stunt double: David (1 episode, 2007)
Farkas Pungur ... stunt double: Stuart Wiseman (1 episode, 2007)
Lee O'Shaughnessy ... stunt double: Bomber (1 episode, 2008)
Robert Reitano ... stunt double (1 episode, 2008)
Josh Elkington ... stunt double (1 episode, 2009)
Troy Hunter ... stunt double (1 episode, 2009)
Nick Lawson ... stunt double (1 episode, 2009)
Jason O'Halloran ... stunt double (1 episode, 2009)
Gulliver Page ... stunt performer (1 episode, 2009)
Mark Tearle ... stunt double (1 episode, 2009)
Marky Lee Campbell ... stunt performer: Crocodillo Bar Local (1 episode, 2010)
Mick Corrigan ... stunt performer: Operative (1 episode, 2010)
Martyn Dance ... stunt performer: Poacher (1 episode, 2010)
Mark Duncan ... stunt performer: Operative (1 episode, 2010)
Deana Durisic ... stunt double (1 episode, 2010)
Neil Fanning ... stunt performer: Speedboat Driver (1 episode, 2010)
Dirk Foulger ... stunt double: Coburn (1 episode, 2010)
David Lawrie ... stunt performer: Poacher Zodiac Driver (1 episode, 2010)
Craig Morgan ... stunt double: Malachi (1 episode, 2010)
Jason O'Halloran ... stunt performer: Palm Trader Crew (1 episode, 2010)
Karl Van Moorsel ... stunt performer: Palm Trader Crew (1 episode, 2010)
Glenn Chow ... stunt performer (1 episode, 2011)
Riley McCarthy ... stunts (1 episode, 2011)
Casey Wright ... Stunt Double: Graham Moore (1 episode, 2011)
Yasushi Asaya ... stunt performer (uncredited) / stunts (uncredited) (2 episodes, 2010)
Jake Ingram ... thundercat driver (uncredited) (1 episode, 2010)
Sharelle Starr ... stunt double: Kate (uncredited) / stunt performer: Local Woman (uncredited) (1 episode, 2010)

Series Camera and Electrical Department 

Richard Chapelle ... aerial cinematographer / camera operator: aerial camera / director of photography: second unit / camera operator / camera operator: additional crew (43 episodes, 2007-2010)
Warren Lazarides ... focus puller (36 episodes, 2007-2011)
Sean McClory ... camera operator / camera operator: "a" camera / camera focus / focus puller (36 episodes, 2007-2011)
Lisa McTiernan ... clapper loader (36 episodes, 2007-2011)
Luke Stone ... key grip / second grip (36 episodes, 2007-2011)
Vince Valitutti ... still photographer / unit still photographer (36 episodes, 2007-2011)
Tracey Muir ... video split operator (34 episodes, 2007-2009)
Eleshia Pollard ... clapper loader (32 episodes, 2007-2011)
Russell Lyons ... electrician / assistant electrician / third electrician (29 episodes, 2007-2009)
Martin Perrott ... gaffer / location gaffer (28 episodes, 2007-2009)
Troy Reichman ... focus puller (28 episodes, 2008-2011)
John Stokes ... additional photographer / camera operator: additional crew / director of photography: additional crew (25 episodes, 2008-2010)
Andrew Saul ... additional lighting technician / best boy (21 episodes, 2008-2009)
Stephen Head ... best boy (20 episodes, 2009-2011)
Joshua Kwan ... best boy (20 episodes, 2009-2011)
Peter Smith ... assistant grip / best boy grip / grip (20 episodes, 2009-2011)
Sean Aston ... additional grip / key grip: additional crew (17 episodes, 2009-2010)
Damien Kwocksun ... additional grip / grip: additional crew (17 episodes, 2009-2010)
Roger Buckingham ... camera operator: wet camera / photographer: second unit (16 episodes, 2007-2008)
Anthony Polkinghorne ... focus puller / focus puller: wet camera (16 episodes, 2007-2008)
Clare Fuller ... second assistant camera / clapper loader (16 episodes, 2010)
Tristan Davies ... video assistant / video split operator / second assistant (15 episodes, 2007-2009)
Margie McClymont ... camera operator: "b" camera / camera operator (15 episodes, 2008-2011)
Brad Boterhoek ... best boy grip (15 episodes, 2009-2011)
Julian Filer ... lighting technician (13 episodes, 2007)
Greg Gilbert ... camera operator (13 episodes, 2009)
Jack Moffatt ... additional lighting technician (13 episodes, 2009)
Ken Moffatt ... additional lighting technician (13 episodes, 2009)
Tony O'Loughlan ... camera operator: "b" camera (13 episodes, 2011)
Brent Boterhoek ... assistant grip / best boy grip (9 episodes, 2008-2009)
Craig Bartlett-Sweiger ... second grip (8 episodes, 2007)
David Cane ... lighting assistant: Far North Queensland (8 episodes, 2007)
Craig Clark ... best boy (8 episodes, 2007)
Inaki De Ubago ... clapper loader (8 episodes, 2007)
Tom Doyle ... electrician (8 episodes, 2007)
David Dunkley ... focus puller (8 episodes, 2007)
Andrew Hewins ... clapper loader (8 episodes, 2007)
Gary Johnston ... still photographer / unit still photographer (8 episodes, 2007)
Jason Klaffer ... second grip (8 episodes, 2007)
Melinda McKinnon ... focus puller (8 episodes, 2007)
Michael Rich ... key grip (8 episodes, 2007)
Ben Rothstein ... still photographer / unit still photographer (8 episodes, 2007)
Nick Walters ... best boy (8 episodes, 2007)
Nathan Walton ... electrician (8 episodes, 2007)
Adam Williams ... studio gaffer (8 episodes, 2007)
Robbie Boyd ... assistant electrician (8 episodes, 2008)
Simon Christidis ... camera operator: wet camera (8 episodes, 2008)
Dan Clark ... focus puller: wet camera (8 episodes, 2008)
Daniel Clark ... first assistant camera: wet camera (8 episodes, 2008)
Bryn Whitie ... additional focus puller (8 episodes, 2008)
Trent Williamson ... best boy grip (8 episodes, 2008)
Ross Butler ... assistant electrician: additional crew / additional electrician (7 episodes, 2010-2011)
Stefan Fidirikkos ... gaffer (7 episodes, 2010-2011)
Phil Mulligan ... assistant electrician: additional crew / additional electrician (7 episodes, 2010-2011)
Matt Parnell ... electrician / lighting assistant (7 episodes, 2010-2011)
Luis Bran ... clapper loader: additional crew (4 episodes, 2010)
Josh Calder ... assistant grip (4 episodes, 2010)
Ashleigh Carter ... additional photographer (4 episodes, 2010)
Matthew Floyd ... clapper loader: additional crew (4 episodes, 2010)
Billy Harmer ... grip: additional crew (4 episodes, 2010)
Kristen Jones ... additional focus puller / focus puller: additional crew (4 episodes, 2010)
Jay A. Lind ... grip (4 episodes, 2010)
Jesse Moyes ... assistant electrician: additional crew (4 episodes, 2010)
Nicholas Owens ... additional photographer (4 episodes, 2010)
Henry Pierce ... camera operator: additional crew (4 episodes, 2010)
Simon Richards ... video split operator (4 episodes, 2010)
Duncan Scott ... additional focus puller / focus puller: additional crew (4 episodes, 2010)
Paul Seipel ... clapper loader: additional crew (4 episodes, 2010)
David Tilburey ... assistant electrician: additional crew (4 episodes, 2010)
Chris Wallsingham ... assistant electrician: additional crew (4 episodes, 2010)
Steve Monk ... gaffer: additional crew (3 episodes, 2010)
Dion Caramalis ... grip (3 episodes, 2011)
Marty Evans ... additional electrician (3 episodes, 2011)
Greg Henderson ... clapper loader (3 episodes, 2011)
Dan Michaud ... additional electrician (3 episodes, 2011)
Daniel Pratt ... video split operator (3 episodes, 2011)
Tim Walsh ... clapper loader (3 episodes, 2011)
Scott Dolan ... first assistant camera: second unit (2 episodes, 2009)
Peter Welman ... action photographer (uncredited) (5 episodes, 2007)

Series Casting Department 

Mim Weger ... extras casting (36 episodes, 2007-2011)
Faith Martin ... original principal casting / casting / casting assistant / original casting (33 episodes, 2007-2011)
Ranjini Rusch ... extras casting (28 episodes, 2008-2011)
Tom McSweeney ... casting / casting: Maura Fay Group (13 episodes, 2008-2011)
Peter Rasmussen ... casting assistant (11 episodes, 2009)
Samantha Strauss ... extras casting (8 episodes, 2007)
Tracey Silvester ... casting / casting assistant (6 episodes, 2007-2008)
David E. Woodley ... casting assistant (1 episode, 2007)

Series Costume and Wardrobe Department 

Dannielle Alexander ... costume buyer / costume standby (29 episodes, 2008-2010)
Roberta Shaw ... costume supervisor / key costume stand-by (28 episodes, 2007-2009)
Alex Barton ... assistant stand-by costume / costume stand-by (20 episodes, 2007-2009)
Jade Monteverdi ... costume assistant / costume stand-by assistant (17 episodes, 2009-2010)
Adam Dalli ... costume supervisor (16 episodes, 2010)
Barbara Pinn ... key costumer (13 episodes, 2008)
Amanda Enders ... costume stand-by (13 episodes, 2009)
Amy Mitchell ... costume assistant (13 episodes, 2009)
Lien See Leong ... costume stand-by assistant (13 episodes, 2011)
Catherine Wallace ... costume supervisor (8 episodes, 2007)
Irene 'Pida' Gleeson ... costume finisher (8 episodes, 2008)
Felice Mercorella ... key costume stand-by (8 episodes, 2008)
Andrea Hood ... costume stand-by (8 episodes, 2009)
Elizabeth Rice ... costume stand-by (7 episodes, 2010-2011)
Andrew Ioannides ... costume stand-by (6 episodes, 2007)
Andrea Rodd ... costume stand-by (5 episodes, 2009)
Tanya Woelfle ... costume stand-by: additional crew (4 episodes, 2010)
Bridget Dixon ... costume supervisor (3 episodes, 2011)
Vicki Sands ... costume assistant (3 episodes, 2011)
Valerie Bordeleau ... head breakdown artist (1 episode, 2011)

Series Editorial Department 

Dwaine Hyde ... colorist (68 episodes, 2007-2011)
Basia Ozerski ... first assistant editor / assistant editor (36 episodes, 2007-2011)
Jo Spillane ... on-line editor (24 episodes, 2008-2011)
Chris Button ... telecine operator (24 episodes, 2008-2010)
Vincent Jarrett ... second assistant editor (20 episodes, 2008-2009)
Nick Hart ... on-line assistant (20 episodes, 2009-2011)
Vincent Taylor ... telecine operator (15 episodes, 2007-2008)
Adam Archer ... on-line editor (13 episodes, 2007-2008)
Marcus Bolton ... head of post production (13 episodes, 2007)
Bec Blomberg ... promo editor (13 episodes, 2009)
Yoomin Lee ... telecine operator (13 episodes, 2009)
Michael Kosmider ... second assistant editor (7 episodes, 2010-2011)
Gonzalo Echeverria ... telecine operator (3 episodes, 2011)
Vincent Barratt ... second assistant editor (2 episodes, 2008)

Series Location Management 

Scott Stewart ... location manager / location manager: Gold Coast (36 episodes, 2007-2011)
Tony Brown ... assistant location manager (25 episodes, 2008-2010)
Chris Wheeler ... location manager: Sydney (8 episodes, 2007)
Lauren Cooper ... assistant location manager (4 episodes, 2010)
Jason Rowling ... location assistant (3 episodes, 2011)

Series Transportation Department 

Lindsay Graham ... boat driver (28 episodes, 2007-2011)
Nick Davidson ... boat driver (28 episodes, 2008-2011)
Andrew Balo ... boat driver (20 episodes, 2009-2011)
Jeremy Piggott ... boat driver (13 episodes, 2009)
Gert Jacoby ... marine vehicle coordinator (8 episodes, 2007)
Eli Pitt ... boat driver (8 episodes, 2007)
Stuart Tivey ... boat driver (8 episodes, 2007)
Neil Henry ... boat driver (8 episodes, 2008)
Richard Stewart-Holmes ... boat driver (8 episodes, 2008)
Jack Nairn ... action boat coordinator (7 episodes, 2010-2011)
John Schmidt ... boat driver / art department boat driver: Far North Queensland (7 episodes, 2010-2011)
Jason Shearer ... boat driver (4 episodes, 2010)
Gary Warren ... boat driver (3 episodes, 2011)

Series Other crew 

Merilyn Cook ... assistant production coordinator / production secretary (36 episodes, 2007-2011)
Nicki Ellis ... production coordinator (36 episodes, 2007-2011)
Lloyd Hart ... legal advisor / lawyer (36 episodes, 2007-2011)
Victoria Buchan ... publicist: The Lantern Group / publicist (35 episodes, 2007-2011)
Jo Rooney ... network drama executive (35 episodes, 2007-2011)
Allan Mowbray ... armorer (33 episodes, 2007-2010)
Jason Rowling ... production runner (33 episodes, 2007-2010)
Cath Collins ... script coordinator / script editor (31 episodes, 2008-2011)
Toni Pearson ... production accountant (28 episodes, 2007-2011)
Gilda Baines ... caterer: Jagards Catering / caterer: Jagads Catering (28 episodes, 2008-2011)
Jeff Baines ... caterer: Jagards Catering / caterer: Jagads Catering (28 episodes, 2008-2011)
Nazifa Duranovic ... caterer: Phoenix Catering (28 episodes, 2008-2011)
Bronwyn Feachnie ... caterer: Phoenix Catering (28 episodes, 2008-2011)
Jeff Gribble ... armorer / armourer (28 episodes, 2008-2011)
Leanne L. Huillier ... production runner (28 episodes, 2008-2011)
Andy Ryan ... network script executive (28 episodes, 2008-2011)
Sue Kenchington ... continuity (21 episodes, 2007-2009)
Prue Fletcher ... liaison: The LaB (21 episodes, 2008-2010)
Alex Fewster ... production secretary (21 episodes, 2008-2009)
Jordan Thrupp ... script advisor: Navy / technical advisor (21 episodes, 2008-2009)
Adam Todd ... story editor (21 episodes, 2008-2009)
Kaleb Day ... unit nurse / unit nurse: additional crew / on set medic (20 episodes, 2009-2011)
Tony Gibbs ... insurance: HW Wood Australia (20 episodes, 2009-2011)
Jennifer L'Huillier ... continuity (20 episodes, 2009-2011)
Carmel Leonard ... continuity (20 episodes, 2009-2011)
Hal Parsons ... technical advisor (20 episodes, 2009-2011)
Prudence Williams ... assistant accountant / accounting assistant (20 episodes, 2009-2011)
Eric Fleury ... additional caterer: Fleury's Catering / caterer: Fleury's Catering (17 episodes, 2009-2010)
Louise Fleury ... additional caterer: Fleury's Catering / caterer: Fleury's Catering (17 episodes, 2009-2010)
Tom Hoffie ... marine coordinator (17 episodes, 2009-2010)
Kase Connole ... unit nurse / unit nurse: Gold Coast (16 episodes, 2007-2008)
Philip Watts ... liaison: The LaB (16 episodes, 2007-2008)
Lesley Beglan-Pagotto ... production runner (16 episodes, 2010)
Yasmine Jade ... first assistant accountant (16 episodes, 2010)
Rick Pagotto ... marine assistant (16 episodes, 2010)
Marcia Gardner ... script editor (13 episodes, 2007)
Jake Brackenridge ... unit assistant (13 episodes, 2009)
Chris Brough ... technical advisor (13 episodes, 2009)
Melanie Chryssochoides ... payroll accountant (13 episodes, 2009)
Troy Clarke ... unit assistant (13 episodes, 2009)
Chris De Bono ... technical advisor (13 episodes, 2009)
Stephen Hart ... production runner (13 episodes, 2009)
Shane Jones ... technical advisor (13 episodes, 2009)
Karolina Lipiec ... publicist: The Lantern Group (13 episodes, 2009)
Noble Otene ... unit assistant (13 episodes, 2009)
Chris Sheen ... unit assistant (13 episodes, 2009)
Lucy Squire ... network publicist (13 episodes, 2009)
Tom Hooper ... runner / production runner (13 episodes, 2011)
Hugh Simpson ... script advisor: Navy (13 episodes, 2011)
Elisha Whitby ... publicist / publicist: The Lantern Group (12 episodes, 2008-2010)
Matthew Wollaston ... armorer / armourer (12 episodes, 2011)
Rachel Bailey ... script coordinator (8 episodes, 2007)
Anthea Charalambous ... production assistant (8 episodes, 2007)
Olivia de Roche ... production secretary (8 episodes, 2007)
Richard Donnelly ... script advisor (8 episodes, 2007)
Deidre Eagles ... unit nurse: Gold Coast (8 episodes, 2007)
Naida Entwistle ... production runner (8 episodes, 2007)
Jane Forbes ... continuity / script supervisor (8 episodes, 2007)
Maree Goon ... production runner (8 episodes, 2007)
Gillian Hinkley ... unit nurse: Far North Queensland (8 episodes, 2007)
Mark 'Lurch' Houstein ... unit assistant: Gold Coast (8 episodes, 2007)
Fiona Kelly ... script consultant (8 episodes, 2007)
Hunter King ... unit assistant: Sydney (8 episodes, 2007)
Sheila Lind ... production coordinator (8 episodes, 2007)
Vicki Madden ... bible producer (8 episodes, 2007)
Gideon Marshall ... armorer: Sydney (8 episodes, 2007)
Peter Martin ... technical advisor (8 episodes, 2007)
Monique N. Matthews ... assistant marine coordinator (8 episodes, 2007)
Andrew McNiece ... production runner (8 episodes, 2007)
Pat Passlow ... payroll clerk (8 episodes, 2007)
Heather Pearson ... assistant accountant (8 episodes, 2007)
Laurence Pettinari ... safety officer (8 episodes, 2007)
Alexandra Phillips ... publicist: Nine Network (8 episodes, 2007)
Robert Porter ... liaison: Far North Queensland (8 episodes, 2007)
Suzanne Richards ... unit nurse: Sydney (8 episodes, 2007)
Christine Sinclair ... unit nurse: Far North Queensland (8 episodes, 2007)
Angus Tattle ... assistant accountant (8 episodes, 2007)
Peter Welman ... action stills / unit department: Mission Beach / unit assistant: Mission Beach (8 episodes, 2007)
Lana Williams ... safety officer (8 episodes, 2007)
Kaylene Arthurs ... assistant accountant (8 episodes, 2008)
Charlie Billingham ... marine secretary (8 episodes, 2008)
Ben Breen ... production accountant (8 episodes, 2008)
Anni Browning ... completion guarantor (8 episodes, 2008)
William Del Mar ... playback technician (8 episodes, 2008)
Lindsay Graham ... assistant marine coordinator (8 episodes, 2008)
Lisa Inman ... continuity (8 episodes, 2008)
Gert Jacoby ... marine coordinator (8 episodes, 2008)
Ian Jarvie ... script advisor: Navy (8 episodes, 2008)
Tim Jones ... rear projection playback (8 episodes, 2008)
George McKenzie ... technical advisor (8 episodes, 2008)
Marie Mercuri ... production runner (8 episodes, 2008)
Renae Louise Moore ... continuity (8 episodes, 2008)
Aaron Nye ... technical advisor (8 episodes, 2008)
Chris Rose ... helicopter pilot: aerial filming (8 episodes, 2008)
Jan Thornton ... laboratory liaison (8 episodes, 2008)
Brett Whitbread ... unit assistant (8 episodes, 2008)
Graham Winter ... unit assistant (8 episodes, 2008)
John Eggleston ... unit assistant (7 episodes, 2010-2011)
Katie Harris ... unit nurse (7 episodes, 2010-2011)
Tim 'Pommy' Obank ... unit assistant (7 episodes, 2010-2011)
Heidi Virtue ... network publicist (7 episodes, 2010-2011)
Matthew Graham ... liaison: The LaB (6 episodes, 2008)
Mary Dennison ... accounts: AudioLoc (5 episodes, 2007)
Steve Marcino ... liaison: The LaB (4 episodes, 2007)
Anne Andrews ... technical advisor (4 episodes, 2010)
Simon Andrews ... technical advisor (4 episodes, 2010)
Gina Azzopardi ... caterer: additional crew (4 episodes, 2010)
Stewart Dean ... liaison: The LaB (4 episodes, 2010)
Mitchell Ferguson ... unit assistant (4 episodes, 2010)
Candy Harper ... unit nurse (4 episodes, 2010)
Michelle Hartig ... payroll accountant (4 episodes, 2010)
Gemma Hayes ... production secretary (4 episodes, 2010)
Matthew Krueger ... caterer: additional crew (4 episodes, 2010)
Teresa Millwood ... unit nurse (4 episodes, 2010)
Jo Morgan ... unit nurse: additional crew (4 episodes, 2010)
John Ridley ... story editor (4 episodes, 2010)
Tatjana Tj Singh ... unit assistant (4 episodes, 2010)
Trevor Stecum ... script advisor: Navy (4 episodes, 2010)
Dean Uren ... technical advisor (4 episodes, 2010)
Kylie Wilkie-Smith ... production runner (4 episodes, 2010)
Steve Marolho ... liaison: The LaB (3 episodes, 2007)
Haydn Dalton ... assistant safety supervisor (3 episodes, 2008-2009)
Mitchell Edwards ... technical advisor (3 episodes, 2011)
Mick Green ... unit assistant (3 episodes, 2011)
Remington Gribble ... armourer (3 episodes, 2011)
Katrina Lubans ... production secretary (3 episodes, 2011)
Ben McNeill ... accounts assistant (3 episodes, 2011)
Elizabeth Mulder ... technical advisor (3 episodes, 2011)
Pat Nash ... marine coordinator (3 episodes, 2011)
Bert Upite ... marine assistant (3 episodes, 2011)
Niki White ... publicist: The Lantern Group (3 episodes, 2011)
Graham Young ... production runner (3 episodes, 2011)
Lauren Whitton ... adr loop artist (uncredited) (2 episodes, 2010)

Series Thanks 

Meredith Garlick ... thanks (29 episodes, 2010-2011)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page