Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Rick Wallace

Writing Credits  

Jenny Bicks ... (creator)
 
Tim Davis ... (written by)
 
Cara DiPaolo ... (staff writer) and
Padma Atluri ... (staff writer) (as Padma L. Atluri)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ian Slattery (as Ed Kerr)
...
...
Anchorage Doctor (as Bibki Gugushe)
Julius Chapple ...
Snooty Bartender
Create a character page for: ?

Produced by 

Jenny Bicks ... executive producer
Cindy Chupack ... consulting producer
Chris Dingess ... producer
Antonia Ellis ... producer
Anna Fricke ... supervising producer
Asha Gill ... producer: behind the scenes
Kathy Gilroy ... producer (as Kathy Gilroy-Sereda)
Cathy Konrad ... executive producer
James Mangold ... executive producer
Jhoni Marchinko ... consulting producer
James L. Thompson III ... associate producer
Rick Wallace ... co-executive producer

Music by 

Peter Himmelman

Cinematography by 

David Geddes ... director of photography

Film Editing by 

Jacqueline Cambas

Casting By 

Patrick Rush ... (as Patrick J. Rush)

Production Design by 

Brent Thomas

Art Direction by 

Shannon Grover ... (uncredited)

Set Decoration by 

Wendy Harke

Costume Design by 

Susan De Laval

Makeup Department 

Stacey Butterworth ... wig maker
Thom MacIntyre ... key hairstylist (as T.R. McIntyre)
Heather Tillson ... assistant hair stylist (as Heather Barreca)
Fay von Schroeder ... makeup artist (as Faye von Schroeder)

Production Management 

Jason Scott Kavner ... post-production supervisor
Craig Matheson ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Morgan Beggs ... first assistant director
Mark Bunting ... second assistant director
Larissa Ballstadt ... third assistant director (uncredited)

Art Department 

Colin Comeau ... scenic painter
Tamara Gauthier ... set dresser
Brad Jansen ... paint foreman
Iesza Jessica Jordan ... puppet maker (as Iesza Snowdon)
Lorne Poole ... lead dresser
Robert K. Smith ... property master (as Rob Smith)
Tara Arnett ... assistant art director (uncredited)
Sandra Baier ... props (uncredited)
John Hamilton ... head painter (uncredited)
Michael Love ... assistant prop master (uncredited)
Chris Rae ... lead carpenter (uncredited)
Andrew Smith ... set dresser (uncredited)
Matthew Versteeg ... assistant set decorator (uncredited)
Sean Will ... scenic painter (uncredited)

Sound Department 

Richard Corwin ... supervising sound editor
Lisle Engle ... re-recording mixer
Bill Henderson ... sound re-recording engineer
Monett Holderer ... foley artist
Don Painchaud ... adr recordist
Tom Ruff ... foley mixer
Ken Teaney ... re-recording mixer
Michael T. Williamson ... sound mixer (as Michael Williamson)
James Bailey ... foley artist (uncredited)
Martin Lacroix ... boom operator (uncredited)
Hugh Murphy ... assistant sound editor (uncredited)
William Unrau ... assistant sound (uncredited)

Special Effects by 

Dan Clark ... special effects first assistant (uncredited)
Philip Edward Jones ... special effects coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Elizabeth Alvarez ... visual effects coordinator
Aaron Brown ... digital compositor (uncredited)
Ben Funk ... digital compositor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Dave Dibdin ... dolly grip
Shane Geddes ... second assistant camera: "b" camera
Scott Kozak ... leadman grip
Chris Gibbins ... first assistant camera (uncredited)
Oliver Hajdu ... gaffer: second unit (uncredited)
Jon Jovellanos ... grip (uncredited)
Quincy Paglaro ... "b" camera operator/steadicam (uncredited)

Casting Department 

Stuart Aikins ... casting: Vancouver
Lisa Beach ... original casting
Sean Cossey ... casting: Vancouver
Sarah Katzman ... original casting

Editorial Department 

Shaheed Qaasim ... assistant editor
Mykel Thuncher ... colorist (uncredited)

Location Management 

Tom Teotico ... location scout / assistant location manager (uncredited)
Scott Walden ... location manager (uncredited)

Music Department 

Tricia Halloran ... music supervisor
Jeff Lingle ... music editor
Jennifer R. Mandel ... associate music supervisor
Vincent Varco ... composer: stock music
Susan Dolan ... associate music supervisor (uncredited)
Leo Tee ... music clearance manager (uncredited)

Transportation Department 

Ryan Moroz ... transportation captain (uncredited)
Mike Sassen ... transportation coordinator (uncredited)

Other crew 

Rey Astronomo ... computer/video playback coordinator
Susie Carter ... executive consultant
Tim Davis ... story editor
Asha Gill ... assistant to show runner & executive producers
Marcus Goodwin ... production assistant
Myles Lennig ... key production assistant
John Miranda ... Tree Line Executive
Jennifer Nick ... office production assistant
Holly Ollis ... publicist
Lucy Teitler ... production assistant
Freddy Boutros ... assistant to producer (uncredited)
Lukasz Madziag ... office production assistant (uncredited)
Elisha Schaff ... production assistant (uncredited)
Jennifer Shaklan ... script coordinator (uncredited)
Suzanne E. Smith ... assistant accountant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page