Edit
They Wait (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ernie Barbarash

Writing Credits  

Trevor Markwart ... (story)
 
Trevor Markwart ... (screenplay) and
Carl Bessai ... (screenplay) and
Doug Taylor ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Aunt Mei (as Cheng Pei Pei)
Henry O ...
Regan Oey ...
Sam
...
...
...
...
Donald Fong ...
Ben
Wally Houn ...
...
Funeral Director (as Stephen MD Chang)
Donny James Lucas ...
Sam's Doctor (as Donny Lucas)
Suzanne Bastien ...
Nurse #1
Erika Conway ...
Nurse #2
Grace Fatkin ...
...
Yee Jee Tso ...
...
...
...
...
Igor Ingelsman ...
Worker
Create a character page for: ?

Produced by 

Diane Boehme ... executive producer
Uwe Boll ... executive producer
Cynthia Chapman ... line producer
Stephen Hegyes ... producer
Roma Khanna ... executive producer
Andrew Koster ... producer
Jonathan Shore ... co-producer
Brad Van Arragon ... co-producer
Shawn Williamson ... producer

Music by 

Hal Beckett ... (as Hal Foxton Beckett)

Cinematography by 

Gregory Middleton ... director of photography

Film Editing by 

Lisa Robison ... (as Lisa Jane Robison)

Casting By 

Eyde Belasco
Colleen Bolton ... (as Colleen Rogers)
Maureen Webb

Production Design by 

Chris August

Art Direction by 

Kirsten Franson

Set Decoration by 

Shirley Inget

Costume Design by 

Kate Main

Makeup Department 

Vincenza Celentano-Smith ... assistant makeup artist (as Vincenza Celentano)
Céline Godeau ... special makeup effects artist
Elisabeth Jolliffe ... daily makeup artist
Debi Lelievre ... key makeup artist (as Debbie LeLievre)
Tana Lynn Moldovanos ... makeup assistant
Vincenza Sharpe ... swing hair/makeup
Bill Terezakis ... makeup effects designer (as William Terezakis)
Marnie Wong ... key hair stylist
Maureen Terezakis ... makeup effects producer (uncredited)

Production Management 

Paul Lukaitis ... production manager
Emanuel Pereira ... post-production supervisor
Aisla Webster ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Larissa Ballstadt ... trainee assistant director
Brian Giddens ... first assistant director
Jody Ryan ... second assistant director
Robert S. Weber ... third assistant director

Art Department 

Dean Barker ... property master
John Bean ... labor foreman
Richard Beech ... lead dresser
Waldemar Bellon ... scenic carpenter (as Waldemar 'Dezz' Bellon)
E. Douglas Brown ... set dresser
Jim Bruder ... foreman
Matthew Buss ... lead carpenter
Stephen Coutu ... head painter
Tiffany Coutu ... scenic painter
Roger Dole ... assistant set decorator
Philip C. Duffett ... scenic carpenter
Ian Edgar ... scenic carpenter
S.B. Edwards ... scenic painter (as Sara Beth Edwards)
Neil Fairall ... assistant property master
Bill Forster ... scenic carpenter
Sean Goojha ... art department coordinator
Michael Grand ... set dresser
Kevin Griffin-Park ... on-set dresser
Salmon Harris ... storyboard artist
Lyall Heighton ... construction coordinator
Kyle Irwin ... labourer
Mike Johnston ... scenic carpenter
Larry T.H. McGregor ... signwriter
J.J. Mestinsek ... paint foreman
John G. Miller ... scenic carpenter
Michael Nicholson ... labourer
Colin R. Potter ... set dresser
Thelma Quinn ... painter (as Thelma R. Quinn)
Rory Rennison ... labourer
Michael Rouse ... set dresser
Myron Ruth ... set dresser
Kevin Santarosa ... props assistant (as Kevin Santarossa)
Darrell Scott ... lead painter
J. Shylo Smith ... lead carpenter (as James Shylo Smith)
Craig Thompson ... scenic carpenter
Shane Wanless ... set dresser
Mike Websdale ... set dresser
Ian West ... scenic carpenter

Sound Department 

Anke Bakker ... sound supervisor
Simon Bright ... boom operator
Jay Cheetham ... backgrounds editor
Dario DiSanto ... foley editor
James Fonnyadt ... sound effects editor
David Green ... machine room engineer
Graeme Hughes ... sound re-recording mixer
Kirby Jinnah ... dialogue editor
Matt Kunau ... sound consultant: Dolby
Laurie Melhus ... post audio manager
Mark Noda ... sound mixer
Iain Pattison ... sound re-recording mixer
Ian Robinson ... sound engineer
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer (as Paul Sharpe)
Joshua Stevenson ... assistant sound editor (as Josh Stevenson)
Janice Thompson ... assistant sound editor
Ann Townshend ... assistant sound editor (as Anne Townshend)
James Wallace ... sound designer
Matt Dawson ... adr mixer (uncredited)
Deni King ... adr supervisor (uncredited)
Glen Noseworthy ... adr mixer (uncredited)
Belinda Pattison ... assistant sound editor (uncredited)
Adam Sharpe ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Rob Mackie ... special effects best boy
Colin Osmond ... special effects technician
Jak Osmond ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Ann-Marie Blommaert ... visual effects project manager: Technicolor VFX, Vancouver
Dan Brittain ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver
Bryan Davies ... animator: Technicolor VFX, Vancouver
Pete Dionne ... 3D artist: Technicolor
Steve Elliott ... I/O: Technicolor VFX, Vancouver
John Fukushima ... lead compositor: Technicolor VFX, Vancouver
T.J. Galda ... studio technical supervisor: Technicolor Creative Services
Simon Lacey ... on-set visual effects supervisor: Technicolor VFX, Vancouver
Krista Lomax ... title sequence designer
Stephen Misek ... animator: Technicolor VFX, Vancouver
Doug Oddy ... visual effects supervisor: Technicolor VFX, Vancouver
Jeremy Price ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver
Persis Reynolds ... visual effects manager: Technicolor VFX, Vancouver
Tanya Schuck ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver
Michael Stewart ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver
Patrick Thompson ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver
Joel Tong ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver
Chris Uyede ... animator: Technicolor VFX, Vancouver
Noel Wright ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver
Benjamin J. Wylie ... animator: Technicolor VFX, Vancouver (as Ben Wylie)
Marusha Xeros ... visual effects producer: Technicolor VFX, Vancouver
Matt Yeoman ... compositor: Technicolor VFX, Vancouver

Stunts 

Phil Chiu ... stunts
Ed Chow ... stunts
Austin Dunn ... stunts
Andrea Kinsky ... stunts
Dan Redford ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Jason Callaghan ... camera trainee
Michael Davies ... Steadicam operator
Sean Davis ... best boy electric
Paolo Di Persico ... second assistant camera: "a" camera (as Paolo DiPersico)
Sean Edmiston ... rigging lamp operator
Dan Fraser ... lamp operator
Jeremy Gufstason ... grip (as Jeremy T. Gustafson)
Chris Helcermanas-Benge ... still photographer
Tom Kaczmarski ... key grip
William Kassis ... gaffer (as Bill Kassis)
Jim Lester ... lead grip
Geoff Marples ... lamp operator (as Geoffrey E. Marples)
Rod Mawson ... first assistant camera: "a" camera
Jos Oman ... first assistant camera: "b" camera
Laird Pierce ... second assistant camera: "b" camera
Lee Riggs ... rigging gaffer
Brian Rose ... camera operator: "a" camera
Dean Schwingboth ... best boy grip
Jay 'Sully' Sullivan ... dolly grip (as Jason Sullivan)
Jase Tanner ... generator operator
Katie Yu ... still photographer

Casting Department 

Carmen Amos ... casting assistant
Sara Brown ... extras casting assistant
Kit Hayward ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Angela Cruikshank ... set costumer
Moira Fentum ... key set costumer
Tannis Hegan ... special effects costumer
Paulette Nelson ... assistant costume designer
Sanchia Wong ... truck costumer

Editorial Department 

James Cowan ... digital intermediate editor: Technicolor Creative Services, Vancouver
Kate Kroll ... post-production coordinator
Gary Lam ... first assistant editor
Ken MacKenzie ... imaging technician: Technicolor Creative Services, Vancouver (as Ken Mackenzie)
Catherine McQuaid ... digital intermediate producer: Technicolor Creative Services, Vancouver
Michael Nachoff ... post-production assistant
Greg Ng ... first assistant editor
David Robinson ... titling editor: Technicolor Creative Services, Vancouver
Thor Roos ... digital intermediate colorist: Technicolor Creative Services, Vancouver
Michael Shapcotte ... digital intermediate systems administrator: Technicolor Creative Services, Vancouver
Matt Venables ... post-production assistant
Spencer Whitney ... telecine assistant

Music Department 

Hal Beckett ... conductor: orchestra (as Hal Foxton Beckett) / orchestrations (as Hal Foxton Beckett)
Meagan Carsience ... music editor
Laura Clarke ... assistant music editor
Roger Monk ... score recordist
Vince Renaud ... score mixer / score recordist
Jeff Toyne ... orchestrations
Bryan D. Arata ... orchestrator (uncredited)
David James Nielsen ... additional orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Dave Abrahamson ... driver
Jeremy Alexander ... driver: cast, #2
Reese Alexander ... driver: honeywagon
Gordon Alyward ... transportation coordinator (as Gord Alyward)
Bob Chase ... transportation captain (as Robert Chase)
Terence Chase ... driver
Ross Dennison ... driver (as William Ross Dennison)
Jim Farara ... driver: cable truck (as James Farara)
Louis Felhaurer ... driver: set decorating (as Louis R. Felhauer)
Lloyd Lillie ... driver: construction
Steve Martin ... driver: hair/make-up/wardrobe
Richard Massey ... driver
Ted Massey ... driver: 3 holer/fuel truck
Pierre Miranda ... driver
Robert Quayle ... driver (as Robert J. Quayle)
Garry Radons ... driver: cast, #1

Other crew 

Wendy L. Adjoury ... second assistant production coordinator (as Wendy Adjoury)
Denis R. Barré ... security
Gordon Bergh ... security
Paul Bois ... key set production assistant
Denise Bonney ... assistant: Ms. Edwards
Georgina Brunette ... paralegal
Bill Burns ... location scout
Nicole Chartrand ... key location production assistant (as Nicole Noelle Chartrand)
Darlene Choo ... office assistant: Brightlight Pictures
Neal Clarance ... chartered accountant: Ernst & Young LLP
Jitka Dermiskova ... key set production assistant
Samantha Diep ... corporate accountant: Brightlight Pictures
James Dylan ... location production assistant
Karyn Edwards ... vice president of legal and business affairs: Brightlight Pictures (as Karyn Edwards LL.B.)
Arthur Evrensel ... legal counsel: Heenan Blaikie LLP
Steve Failows ... location production assistant (as Steven Failows)
Trish Fell ... craft service / first aid
Laurie Finstad-Knizhnik ... story consultant (as Laurie Finstad Knizhnik)
Claude Forest ... insurance provider: Multimedia Risk
Michael Grudman ... post-production accountant: Brightlight Pictures
Kirsten Hansen ... assistant: Mr. Hegyes
Aaron Houston ... office assistant: Brightlight Pictures
Alison Hunter ... script supervisor
Lorraine Jamison ... publicist
Curtis Johnston ... security (as Curtis K. Johnston)
Krista Johnston ... clearances
Krista Kelloway ... director of production: Brightlight Pictures
Brynn Kinnee ... background coordinator
Dan Kuzmenko ... assistant location manager (as Daniel Kuzmenko)
David Chuenyan Lai ... cultural consultant (as Dr. David Chuenyan Lai C.M.)
Marilyn Liu ... vice president of finance: Brightlight Pictures
Dallas Luther ... office assistant: Brightlight Pictures
Michele MacInnes ... production coordinator
Terry Mackay ... location manager (as Terry MacKay)
Margo MacPherson ... assistant: Mr. Williamson
Brandie Maher ... accounting clerk
Ryan Mains ... trainee assistant location manager
Jessie McAllan ... director of operations: Brightlight Pictures
Joel McCooey ... assistant chef (as Joel Desmond McCooey)
Andrew Niiranen ... location production assistant
Allan Plante ... security
Brandon Pond ... location production assistant
Mary Quinn ... director of development: Brightlight Pictures
Melyssa Rose ... assistant production coordinator
Emmanuelle Rousseau ... location production assistant
Chris Smith ... key set production assistant
Larry Sostad ... security
Kim Spencer-Nairn ... chartered accountant: Ernst & Young LLP
Marie-Louise Stares ... location production assistant
Soren Tanbour ... head chef (as Soren Tambour)
Karen Tony ... production accountant
Shelby Tony ... first assistant accountant (as Shelby James Tony)
Ingrid Torrance ... dialect coach
Shannon Tracey ... office assistant: Brightlight Pictures
Annie Wilkinson ... tutor: ABC On Set Tutoring Co. Inc.
Heidi Windebank ... extras wrangler
Janice Yip ... location production assistant

Thanks 

Andjela Barbarash ... special thanks (as Andjela)
Betty Barbarash ... special thanks (as Betty)
Mark Barbarash ... special thanks
Reuben Barbarash ... special thanks
Lisa Binkley ... special thanks
Brett Burlock ... special thanks
Yves Dion ... special thanks
John Dippong ... special thanks
John Fulton ... special thanks
Claude Gagnon ... special thanks
Shelley Gillen ... special thanks
Michelle Grady ... special thanks
Tina Horwitz ... special thanks
Greer Kent ... special thanks
Mitch Lackie ... special thanks
Michelle Marion ... special thanks
Michael Paseornek ... special thanks (as Mike Paseornek)
Philip Stilman ... special thanks (as Phil Stilman)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page