Edit
The Jane Austen Book Club (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robin Swicord

Writing Credits (WGA)  

Robin Swicord ... (screenplay)
 
Karen Joy Fowler ... (book)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ned Hosford ...
Waiter
...
Messy Stench ...
Girl with Dog Collar
Chris Burket ...
Skydive Instructor
...
Corinne
...
Mama Sky
...
Mediator
...
Lynne
...
Editor
Kurt Bryant ...
Rocknasium Instructor
...
Parent
...
Very Young Nurse
...
Dr. Samantha Yep
...
Cat
...
Señor Obando
Rest of cast listed alphabetically:
Carlos A. Aragon ...
Long-Haired Waiter (uncredited)
Jenna Burgland ...
Chloe Bauer (uncredited)
Alec Clawson ...
Bag Pipin Piper (uncredited)
Jay Krueger ...
School Bus Driver (uncredited)
Julie Lynn ...
Woman with Shades at Bus Stop (uncredited)
Sybil Martinez ...
Sally Wong (uncredited)
...
Man in Grey Car (uncredited)
...
Pretty Girl (uncredited)
John Portnoy ...
Man Drinking Coffee in Car (uncredited)
...
Karen Bhave (uncredited)
Martin Salgo ...
Pizza Delivery Guy (uncredited)
Tom Skapars ...
Male Nurse (uncredited)
...
Rollerblader (uncredited)
...
Woman with Blue Shirt at Bus Stop (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

John Calley ... producer
Julie Lynn ... producer
Jonathan McCoy ... line producer
Lisa Medwid ... associate producer
Diana Napper ... producer
Marshall Rose ... executive producer
Kelly Thomas ... co-producer

Music by 

Aaron Zigman

Cinematography by 

John Toon ... director of photography

Film Editing by 

Maryann Brandon

Casting By 

Deborah Aquila
Jennifer L. Smith ... (as Jennifer Smith)
Tricia Wood

Production Design by 

Rusty Smith

Art Direction by 

Sebastian Schroder ... (as Sebastian Schroeder)

Set Decoration by 

Meg Everist

Costume Design by 

Johnetta Boone

Makeup Department 

Debra Coleman ... makeup artist
Daniel Curet ... hair department head
Kimberly Felix ... key makeup artist (as Kim Felix-Burke)
Rudolfo Icezalaya Hernandez ... additional hair stylist
Marie Larkin ... key hair stylist
Sian Richards ... makeup department head

Production Management 

Jonathan McCoy ... unit production manager
John Portnoy ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Julian Brain ... second second assistant director
Paula Case ... additional second second assistant director
Vincent Lascoumes ... first assistant director
Christophe Le Chanu ... second assistant director

Art Department 

Jory Alvarado ... lead man
Yumi Arai ... art department intern
Omar Cruz ... on-set dresser
Chris Eguia ... property master: title montage unit
Lisa Fiorito ... art department production assistant
Valerie Green ... art director: title montage unit
Melina Kanitz ... art department intern
Mark Kudra ... on-set dresser (as Mark R. Kudra)
C.J. Maguire ... property master
John McElroy ... assistant property master (as John H. McElroy)
Wendy Means ... art department coordinator (as Wendy Stanton)
Victor Mendez ... swing gang
James Pollack ... swing gang
Jennifer R. Blair ... art department coordinator: pre-production (uncredited)
Lucie Bourgeau ... art department assistant (uncredited)
Jaudi Negri ... set dresser (uncredited)
Eric Reichardt ... lead scenic (uncredited)

Sound Department 

Jeremy Balko ... adr mixer
Michael J. Benavente ... supervising sound editor
Sean Byrnes ... additional boom operator / sound utility
Samuel C. Crutcher ... sound editor (as Sam Crutcher)
Craig A. Dellinger ... sound editor (as Craig Dellinger)
Peter J. Devlin ... sound mixer (as Peter Devlin)
Jonathan Golodner ... sound editor
Vincent Guisetti ... foley artist
Pamela Kahn ... foley artist
Tricia Linklater ... assistant sound editor
David Raymond ... boom operator
Kyle Rochlin ... foley recordist
Steven Ticknor ... sound re-recording mixer (as Steve Ticknor)
Jonathan Wales ... sound re-recording mixer
David Weisberg ... adr mixer
Tom Caton ... boom operator (uncredited)
Elizabeth Rainey ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Chris Cline ... special effects technician
David Waine ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Jason Anderson ... interactive compositing coordinator: SPI
Shannan Burkley ... digital matte painter: SPI
Govardhan Das ... lead roto artist: SPI (as Govardhan)
A.B. Govardhan ... roto lead: Imageworks India (as Govardhan Bakthavachalam)
Shoban Narayanan ... cg supervisor (as Shobanbabu)
James P. Noon ... tracking
Sandesh Ramdev ... roto artist
Prateep Siamwalla ... tracking
David Taritero ... senior visual effects producer: SPI
Matthew Thomas ... production services technician: SPI
Carey Villegas ... visual effects supervisor: SPI
Xye ... tracking
Bhoopathy Yuvarajan ... rotoscope artist: SPII
Dhiraj Brahma ... roto artist (uncredited)
Sankarasubramanian ... roto artist: imageworks india (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin ... rotoscope artist (uncredited)

Stunts 

Kurt Bryant ... stunt coordinator
Stacey Carino ... stunt double: Maggie Grace
Robert A. Caster ... stunts: skydiving
Clint Clawson ... stunts: skydiving
Melanie Conatser Peschio ... stunts: skydiving
Brett A. Jones ... stunts (as Brett Jones)
Craig O'Brien ... stunts: skydiving
Scott E. Smith ... stunt coordinator: skydiving (as Scott Smith) / stunts: skydiving (as Scott Smith)

Camera and Electrical Department 

Prarthna Arias ... video assist operator
David Ariniello ... dolly grip
Randy Babchuck ... set lighting technician
Greg Baldi ... director of photography: title montage unit
James Barker ... best boy electric / best boy electric: title montage unit
Sam Barker ... set lighting technician (as Samuel Barker)
Edward C. Bartel II ... set lighting technician (as Ed Bartel II)
Katie Bogner ... camera loader
Faith Brewer ... camera operator: title montage unit
Chris Burket ... additional second assistant camera
Shane Buttle ... set lighting technician
Brian Cantrell ... set lighting technician
Kevin Chickanis ... best boy grip: title montage unit
Chris Cline ... video assist operator
Dhamarata Dhiensuwana ... key rigging grip (as Dhamarata 'G' Dhiensuwana)
Louie Escobar ... best boy rigger (as Louis Escobar)
Camille Freer ... first assistant camera: "c" camera
Daniel H. Goldstein ... set lighting technician (as Dan Goldstein)
Cory Gunter ... second assistant camera: "b" camera
Keith A. Hascher ... electrical intern (as Keith Hascher)
Darry Herrington ... second assistant camera: "b" camera, title montage unit (as Darrell Herrington)
Lawrence Karman ... Steadicam operator / camera operator
Vessie Kazachka ... camera loader
Nicholas Gerard Klein ... company grip (as Nicholas Klein)
Darin Krask ... second assistant camera
Bill Layton ... camera operator: "c" camera
Rebecca Lipman ... epk cinematographer
Emily Mackley ... first assistant camera (as Emily Nagel)
Denis Moran ... camera operator: "c" camera (as Denis Muran)
Keiko Nakahara ... electric intern: title montage unit / electrical intern
David C. Negrin ... first assistant camera: "c" camera (as David Negrin)
Ralph Nelson ... still photographer
Pat O'Mara ... key grip / key grip: title montage unit
George A. Olson Jr. ... first assistant camera: "b" camera (as George Olson)
David Parker ... best boy grip / best boy grip: title montage unit
Tim Phelps ... gaffer / gaffer: title montage unit
Nicholas Rini ... company grip
William Robinson ... first assistant camera: title montage unit (as Bill Robinson)
Eric W. Smith ... camera loader
Penny Sprague ... first assistant camera: "c" camera
Anthony Tellez ... company grip
Anthony Widmer ... company grip (as Tony Widmer)
Jay Pope ... grip (uncredited)

Casting Department 

Dawn Marie Deibert ... extras casting (as Dawn Deibert)
Samantha Finkler ... casting associate
Rich King ... extras casting
Georgia Simon ... adr voice casting
Erin Toner ... casting associate
Kean Cronin ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Deborah Myles Davis ... costume buyer
Lorenzo Hearns Jr. ... key costumer
Angela Ledgerwood ... costume intern
Ellen Ryba ... costume supervisor
Miriam Schulman ... designer: artificial jewelry
Jean Stender Swicord ... consultant: knitting
Earl Tanchuck ... costumer

Editorial Department 

Joanna Adler ... post-production coordinator
Dan Aguilar ... digital intermediate on-line editor: Company 3
Christine Carr ... digital intermediate producer: Company 3
Mike Chiado ... digital intermediate technician: Company 3
Tricia Chiarenza ... color timer
David Feldman ... digital intermediate on-line producer: Company 3
Jennifer Godin ... post-production coordinator (as Jenn Godin)
Dave Lee ... colorist: dailies
Jackie Lee ... digital intermediate account executive: Company 3
Mark T. Osborne ... digital intermediate colorist: Company 3 (as Mark Osborne)
Julian Smirke ... first assistant editor
Royce Smith ... lab timer
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate executive producer: Company 3
Anthony Motta ... digital intermediate assistant (uncredited)
Jorge Tanaka ... digital intermediate assistant (uncredited)

Music Department 

Johnny Caruso ... music editor
Barklie K. Griggs ... music supervisor
Michael Stern ... music score mixer / music score recordist
Jesse Voccia ... electronic music programmer

Transportation Department 

Martin C. Alvillar ... driver (as Marty C. Alvillar)
Luis Arroyo ... driver
Drew Barnett-Hamilton ... transportation clerk
Robin Bishop ... driver
Chris Faiella ... driver
D'Aldo Fazzone ... driver
Rick Fese Jr. ... driver (as Rick Fese)
Sandra Freeman ... driver: title montage unit (as Sandy Freeman)
Geno Hart ... transportation consultant
Chris Haynes ... driver
Jay Krueger ... driver
Ned LaGrotta ... driver: title montage unit
Ronald Linxwiler ... driver (as Ron Linxwiler)
Marc Lipman ... driver
Robert McKee ... driver
Michael O'Grady ... driver (as Mike O'Grady)
Peter Ortega ... driver
Fidel Pean ... driver
John Pellegrino ... transportation captain (as John 'JR' Pellegrino)
Armando Santana ... driver
Tim Schau ... driver
Anthony Sorrentino ... driver
John F. Teeple ... driver
Luis F. Velandia ... driver
Ronald Wayne Yakshe ... transportation co-captain (as Ronald W. Yakshe)
Sergio Zarate ... driver
J. Armin Garza II ... driver: camera car (uncredited)

Other crew 

Carlos A. Aragon ... location manager (as Carlos Antonio Aragon)
Bettina Browne Weld ... animal trainer (as Bettina Browne)
Emerson E. Bruns ... legal services
Ernesto Chincgillas ... additional chef: Alex's Gourmet Catering (as Ernesto Chinchillas)
Sarah Clifford ... animal trainer
Aidan Orion Crawford ... assistant: Hugh Dancy (as Aiden Crawford)
Bryan Daley ... production intern
Tad Driscoll ... production accountant
Angel Estrada ... additional chef: Alex's Gourmet Catering
Heather Fielding ... studio teacher
Peter Flanigan ... legal services
Jesse Grillo ... location aide
Erica Hagen ... assistant: John Calley
Rebecca Hall ... assistant: Maria Bello
Jason Halley ... set production assistant (as Jason 'Hippy' Halley)
Lori Hironaka ... assistant: Robin Swicord
Jeff Hunt ... production office assistant
Paul Jaconi-Biery ... production coordinator
Lindsey Kaiser ... production assistant: title montage unit / production intern
Shea Kammer ... key first assistant accountant
Melissa Lambert ... assistant: Amy Brenneman
Eloy Lara ... set medic (as Eloy Lara Jr.)
Monica M. Lecusay ... production intern (as Monica Lecusay)
Scott Levine ... set production assistant
Samantha Luu ... production assistant: title montage unit
Liana Maeby ... accounting clerk
Jan McWilliams ... script supervisor
Scott Menville ... adr loop group
Richard Miro ... adr loop group
Bob Neill ... adr loop group
Eric Petersen ... assistant location manager
Jacqueline Pinol ... adr loop group
Juan Pope ... adr loop group
John Portnoy ... title designer: end title layout
Jose Prieto ... chef: Alex's Gourmet Catering
Michelle Ruff ... adr loop group
Martin Salgo ... production secretary
Nina Saxon ... title designer
Megan Schmidt ... set production assistant
Justin Shenkarow ... adr loop group
Georgia Simon ... adr loop group
Tom Skapars ... assistant: Robin Swicord
Scott E. Smith ... provider: skydiving footage (as Scott Smith)
Kelly Stables ... adr loop group
Linda Stanley ... additional studio teacher
Karen Strassman ... adr loop group
Scott Trimble ... key assistant location manager
Andrew Turner ... assistant: Emily Blunt
Peter Vogel ... assistant production coordinator
Alma Weaks ... craft service
Robert S. Wilhelm Jr. ... key set production assistant (as Bobby S. Wilhelm Jr.)
Byll Williams Bird ... location manager: title montage unit
Tami Zamberg ... production intern
Lisa Marie Boiko ... choreographer (uncredited)
Sarah Clifford ... animal supplier (uncredited)
Claire Doré ... dog trainer (uncredited)
Charles Heaphy ... production financing (uncredited)
Jason Jancosek ... production assistant (uncredited)
Scott Trimble ... location scout (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page