Edit
Trick 'r Treat (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Dougherty

Writing Credits (WGA)  

Michael Dougherty ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
Isabelle Deluce ...
...
Alberto Ghisi ...
...
...
...
...
Connor Christopher Levins ...
Billy (as Connor Levins)
James Willson ...
...
Bud The Cameraman
...
Bud's Assistant (as T-Roy Kozuki)
...
Centaur Girl
Derek McIver ...
Centaur Guy
...
Clerk (as Matt Anderson)
Tatiana Anderson ...
Lady Barbarian (as Tatianna Anderson)
...
Giant Baby
Chloe Smeltzer ...
Little Pig #1
Kiah Mortison ...
Little Pig #2
Livia Mortison ...
Little Pig #3
Keanen Schnoor ...
Matthew
...
Mother
...
...
Nathan
Jesse Haddock ...
Teenager
...
Reporter
...
...
Allie
...
...
Conquistador (as Juancarlos Velis)
Becky Franklin ...
Party Girl #1 (as Rebecca Franklin)
Wanda Ayala ...
Party Girl #2
...
Party Girl #3
Zip ...
Spite The Dog
Rest of cast listed alphabetically:
Stephane Savoie ...
Buddha Head (uncredited)
Karen Worrod ...
Clown Girl (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ashok Amritraj ... executive producer
Michael Dougherty ... executive producer
William Fay ... executive producer
Alex Garcia ... executive producer
Dan Harris ... executive producer
Jon Jashni ... executive producer
Peter Lhotka ... co-producer
Bryan Singer ... producer
Thomas Tull ... executive producer
Shayne A. Wilson ... associate producer (as Shayne Wilson)

Music by 

Douglas Pipes

Cinematography by 

Glen MacPherson ... director of photography

Film Editing by 

Robert Ivison

Casting By 

Stuart Aikins
Sean Cossey
Matthew Lessall
Roger Mussenden

Production Design by 

Mark S. Freeborn ... (as Mark Freeborn)

Art Direction by 

Tony Wohlgemuth

Set Decoration by 

Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Trish Keating

Makeup Department 

Shauna Magrath ... makeup special effects artist
Connie Parker ... key makeup artist
Sanna Seppanen ... key hair stylist
Bill Terezakis ... makeup special effects designer
Yvonne Connor ... assistant makeup artist (uncredited)
Bruce Houston ... prosthetic technician (uncredited)
Lise Kuhr ... special makeup effects artist (uncredited)
Michelle Lemieux ... assistant makeup artist (uncredited)
Harlow MacFarlane ... special makeup effects artist (uncredited)
Vicki Syskakis ... special makeup effects artist (uncredited)
Maureen Terezakis ... makeup effects producer (uncredited)

Production Management 

Sally Dixon ... post-production supervisor
Ravi D. Mehta ... executive in charge of production
Daniel Mikolay ... post-production supervisor (as Daniel A. Mikolay)
Jim O'Grady ... unit production manager
Elizabeth Miller Gavcus ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Chad Belair ... dgc trainee
Dan Miller ... third assistant director
Cindy Smith ... second assistant director
Pete Whyte ... first assistant director
Tammy Tamkin ... daily trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Tony Beck ... lead dresser
Kurt Bruun ... assistant property master
Don Buchanan ... property master
Chris Buffet ... graphic artist (as Chris Buffett)
Breehn Burns ... conceptual artist
Adam Catt ... set dresser
Lynn Chaulk ... scenic artist
Nelson Dewey ... storyboard artist
Shannon Gottlieb ... assistant set decorator
Kevin Griffin-Park ... on-set dresser
David Hadaway ... set designer
Wes Harmer ... art department coordinator
Terry Jarretti ... greens (as Terry Jarrette)
Steve Reintjes ... scenic painter
Mike Rennison ... construction coordinator
Paul Rinaldi ... construction foreman
Darrell Shibley ... set dresser
James Steuart ... assistant art director (as Jim Steuart)
Leah Wiebe ... set dresser
Simeon Wilkins ... storyboard artist

Sound Department 

Anke Bakker ... supervising sound editor
Brian Campbell ... dialogue editor / supervising adr editor
Jay Cheetham ... background sound editor
Dario DiSanto ... foley editor (as Dario Disanto)
Kris Fenske ... sound designer
Megan Goudsward ... walla editor
David Green ... machine room engineer
Graeme Hughes ... sound re-recording mixer
James Kusan ... production sound mixer
Todd R. Mason ... sound effects recordist
Glen Noseworthy ... adr mixer
Jason Oliver ... sound recordist
Belinda Pattison ... assistant sound editor
Iain Pattison ... sound re-recording mixer
Troy Porter ... adr mixer
Jean Raymond ... foley mixer
Ian Robinson ... sound engineer
David Scott ... sound effects editor
Brian Seagrave ... audio post-conform
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer (as Paul Sharpe) / supervising sound mixer (as Paul Sharpe)
Shane Shemko ... foley artist
Joshua Stevenson ... assistant sound editor (as Josh Stevenson)
Cam Wagner ... foley artist
James Wallace ... sound effects editor
Jillian Wedel ... assistant sound editor
Matthew Wilson ... sound effects editor
Tony Wyman ... boom operator

Special Effects by 

Paul Brown ... special effects
Bob Comer ... special effects coordinator
Gord Currie ... special effects
Barry Hebein ... special effects
Nicholas Hiegel ... model maker
Guy Himber ... special effects makeup: shop supervisor, Tatopoulos Studios, Inc.
Paul Jarrett ... puppeteer: Sam
Dan Keeler ... special effects coordinator
Allison Klein ... assistant to designer: Tatopoulos Studios
James Kozier ... special effects
Robert Lyle ... special effects (as Rob Lyle)
John Shea ... key fabricator / lead fabricator
Terry Sonderhoff ... special effects
Curt Storms ... special effects (as William C. Storms)
Patrick Tatopoulos ... creature designer
Bill Terezakis ... puppeteer: Sam
Harry Tomsic ... special effects
David Beneke ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Eri Adachi ... rotoscope artist: Rainmaker
Simon Ager ... digital compositing artist
Danny Albano ... digital compositor: Technicolor Digital Services
Lee Allan ... digital compositor (as Allan Lee)
Enrico Altmann ... painter
Chris Anderson ... visual effects producer
Graeme Baitz ... rotoscope/paint lead: Rainmaker
Scott Beverly ... mechanical effects supervisor: New Deal Studios
Rod Bland ... animator
Nicholas Boughen ... visual effects consultant
Justin Brekke ... visual effects
Shauna Bryn ... senior visual effects producer (as Shauna Bryan)
James B. Cain ... digital compositing artist
David Chen ... digital artist
Martyn 'Moose' Culpitt ... digital compositor: Rainmaker
Anthony Davis ... digital compositor: Technicolor Digital Services
Kristin Dearholt ... digital production manager
Charlene Eberle Douglas ... visual effects supervisor (as Charlene Eberle)
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios Inc
Matthew Gratzner ... visual effects supervisor: New Deal Studios, Inc.
Zane Harker ... digital color correction
Peter Hart ... lead matchmove artist
Paul Hendricks ... rotoscope artist
Paul Hendriks ... roto artist
Peter Hunt ... visual effects: Rainmaker
Louis Kim ... digital compositing artist: Rainmaker VFX
Alex Kyrou ... digital film I/O technician: Rainmaker
Jean Lapointe ... lead digital compositing artist
Matthias Lowry ... visual effects
Shelley Maclean ... visual effects editor
Joe Margetson ... visual effects coordinator
Tom McHattie ... digital compositing artist
Jennifer Middleton ... visual effects coordinator: New Deal Studios Inc
Benjamin Miller ... rotoscope artist
Erin L. Nelson ... digital restoration
Sam Nixon ... senior matchmove artist
Vasho Pekar ... rotoscope/paint artist: Rainmaker
Enrico Perei ... digital compositing artist
Chris Pettigrew ... digital compositing artist
Lee Pierce ... visual effects artist
Harrison Rutherford ... digital compositing artist
David Sanger ... visual effects producer: New Deal Studios Inc
Wes Sargent ... lead animator
Drew Shields ... senior matchmove artist: Rainmaker
Wilson Tang ... digital restoration
Curtis Tsai ... data I/O: Rainmaker
Luke Vallee ... concept artist
Juliana Wade ... rotoscope and matchmove coordinator
Mike Washburn ... rotoscope artist
Joni Williams ... rotoscope artist
Bruce Woloshyn ... digital effects supervisor
Steve Won ... visual effects coordinator
Jessica Woods ... rotoscope/paint artist
Shane Houston ... title designer (uncredited)
Arthur D. Lindfield ... mechanical effects technician (uncredited)
Chris B. Schnitzer ... director of visual effects: Warner Bros. (uncredited)

Stunts 

Carolyn Anderson ... stunts
James Bamford ... stunts
Curt Bonn ... stunts
Dustin Brooks ... stunts
Shelly Devuyst ... stunts (as Shelley deVuyst)
Austin Dunn ... stunts
Lani Gelera ... stunts
Leanne Hindle ... stunts (as Leanne Buchanan)
Ernie Jackson ... stunt coordinator (as Ernest Jackson)
Yvette Jackson ... stunts
Neezar Joseph ... stunts
Jon Kralt ... stunts
Christy Nguyen ... stunts
Sharon Simms ... stunts
Suzi Stingl ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts
Julia Barrick Taffe ... stunts (as Julia Taffe)
Marshall Virtue ... stunts
Gerald Paetz ... specialty stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Fraser Boyle ... key grip
Terry Calhoun ... assistant chief lighting technician
Dean Collins ... key rigging grip
David Crone ... Steadicam operator / camera operator
Rusty Deluce ... additional "b" camera first assistant camera
Glen A. Dickson ... additional camera operator
Nazim Edeer ... second assistant camera: "a" camera
Greg Fox ... camera operator: "b" camera
Rod Haney ... grip
Trevor Holbrook ... first assistant camera: "a" camera
Stephen Jackson ... chief lighting technician (as Steve Jackson)
Chris Jones ... best boy rigging grip
Dennis Jones ... rigging gaffer
Dave Joshi ... video assist (as David Joshi)
Joseph Lederer ... stills photographer (as Joe Lederer)
Garth Longmore ... second assistant camera: "a" camera
Matt Margolis ... best boy grip
Klaus Melchior ... video playback operator
Tim Milligan ... dolly grip
Cam North ... first assistant camera: "b" camera
Dave Roughley ... best boy rigging electric
Jason Tidsbury ... light balloon technician

Animation Department 

Christy Beckert ... main title graphics
August Coleman ... main title graphics

Casting Department 

Elisa Bayley ... casting associate
Kate Caldwell ... casting associate
James Forsyth ... extras casting
Melissa Kostenbauder ... casting assistant (uncredited)
J.J. Ogilvy ... casting assistant: Canada (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Gail Barrett ... assistant costume designer
Luisa Dalmagro ... costume buyer
Debbie Geaghan ... costume set supervisor
Silke Guglielmo ... truck costumer
Tannis Hegan ... special effects costumer
Kieu Nguyen ... costume cutter

Editorial Department 

Jill Bogdanowicz ... digital intermediate colorist
Cheryl Buckman ... first assistant editor
Jason Dale ... first assistant editor
Gregg Schaublin ... digital intermediate producer
Crispin Struthers ... first assistant editor
Shelly Theaker ... assistant editor
Everette Webber ... digital intermediate editor (as Everette Jbob Webber)
Thor Roos ... color timer: dailies (uncredited)

Music Department 

Peter Afterman ... music consultant
Bruce Babcock ... conductor / orchestrator
Kevin Globerman ... digital score recordist
Brad Haehnel ... music scoring mixer
Jim Honeyman ... orchestrator
Oliver Hug ... music editor
Jon Kull ... orchestrations
Alison Litton ... assistant music supervisor
Victor Pesavento ... music preparation
Aidan Pipes ... musician: voice
Hannah Pipes ... musician: voice
Andrew Ries ... music editor
Peter Rotter ... orchestra contractor
James Thatcher ... musician: french horn
John Clement Wood ... composer assistant (as John Wood)
Margaret Yen ... music consultant

Transportation Department 

Tom Davis ... transportation captain
Gord McMillan ... transportation coordinator

Other crew 

Christy Beckert ... titles (as Christina Beckert)
Jocelyn Bishop ... staff assistant
Graham Blacklock ... craft service / first aid
Breehn Burns ... titles
Mandy Butler ... production accountant
Gabriel Chu ... assistant: Mr. Garcia
Zarah Chun ... craft service (as Zara Carnegie Chun) / first aid (as Zara Carnegie Chun)
Nova Cogswell ... assistant production coordinator
Bobby Crowder ... staff assistant
Naia Cucukov ... assistant: Mr. Fay
Hanelize de Beer ... production assistant
Geoffrey Dodd ... trainee assistant location manager
Emily Douglas ... production assistant
Dana Dubé ... animal wrangler (as Dana Dube)
Neil Ellice ... assistant: Mr. Tull
Mathew Ferrante ... production coordinator: Warner Bros.
Jessica Feskun ... assistant: Mr. Dougherty
Katie Forss ... assistant production accountant
Tracy Froese ... body double: Anna Paquin
Marcus Goodwin ... assistant to director/writer
Karen Grebinski ... assistant production coordinator
Rowan Harland ... animal trainer
Richard Heal ... child tutor
Sylvia Jang ... assistant production accountant
Catherina Ren Knerr ... assistant: Mr. Cox (as Catherine Kneer)
Ken Mackie ... child tutor
Tom MacNeill ... production assistant
Anita Meehan-Truelove ... production coordinator (as Anita Truelove)
Luke Passmore ... assistant: Mr. Dougherty
Brandon Pond ... production assistant
Brigitte Prochaska ... unit publicist
Michael Roberts ... location manager
Derrick Rodger ... staff assistant (as Derrick Roger)
Jillian Share ... assistant: Mr. Jashni
Alex Skrepnik ... assistant accountant
Cherie Smid ... dog trainer
David Tamkin ... assistant location manager
Jason Taylor ... assistant: Mr. Singer
Jon Watson ... assistant: Mr. Dougherty (as Jonathan Watson)
Kelly Whitfield ... production assistant
Annie Wilkinson ... child coordinator
Shayne A. Wilson ... assistant production coordinator
Desiree Young ... location scout
Tracy Young ... script supervisor
Michelle Andrew ... photo double (uncredited)
Sandra-Jessica Couturier ... stand-in (uncredited)
Geoff Redknap ... puppeteer (uncredited)
Stephen Tibbetts ... stand-in (uncredited)
Shayne A. Wilson ... script and clearance coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page