Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Marcus

Writing Credits (in alphabetical order)  

Olivia Hetreed ... (writer)

Cast (in credits order)  

Francesca Isherwood ...
Flavia Gemina
Rebekah Brookes-Murrell ...
Nubia
Harry Stott ...
Eli Machover ...
Eoin McCarthy ...
Sara Harris Davies ...
Alma
Stephen Mapes ...
Mordecai Ben-Ezra
Stephan Farrugia ...
Bato
Richard Ridings ...
Natasha Barrero ...
Miriam
Gary Cargill ...
Gamala
Roger Frost ...
Exactor
...
Sion Tudor Owen ...
Dexter (as Sion Tudor-Owen)
Adam Astill ...
Phrixus
Rest of cast listed alphabetically:
Robert Ricards ...
Ostia Goaler
Create a character page for: ?

Produced by 

David Ball ... producer
Jon East ... executive producer: CBBC
Martin Haines ... executive producer: Little Entertainment Group
David Hunt ... executive producer: HL Television
Keith Littler ... executive producer: Little Entertainment Group
Salvatore Morello ... associate producer: Tunisia

Music by 

Michael Cross
Peter M. Wyer

Cinematography by 

Peter Sinclair

Film Editing by 

Adam Green

Casting By 

Matt Western

Production Design by 

Jason Carlin ... (series production design)

Art Direction by 

Ino Bonello
Roberto Caruso
Gus Wookey

Set Decoration by 

Tanya Bowd

Costume Design by 

Rosie Hackett

Makeup Department 

Marcelle Genovese ... hair stylist
Lesley Lamont-Fisher ... key makeup artist
Rossana Parker ... makeup artist
Rupert Simon ... hair & makeup artist

Production Management 

Jon Wilkins ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Lucy Amor ... second assistant director
Colin Azzopardi ... third assistant director
Estelle GĂ©rard ... assistant director: Tunisia
Mick Pantaleo ... first assistant director
Elyes Zrelli ... assistant director: Tunisia

Art Department 

Lino Chetcuti ... scenic artist
John Condron ... property master
Federico Costantini ... draftsman
Giancarlo Di Fusco ... head painter
Nikolai Dikov ... set dresser
Raymond Ellul ... assistant props master
Sandro Erdolini ... painter
Redent Farrugia ... chargehand plasterer
Sarah Finlay ... art department assistant
Branka Gligorova ... art department coordinator
Rositsa Ivanova ... scenic artist
Andrew Laybats ... hod painter
Mosko Masev ... assistant property master
Sofiya Stoilova ... draftsman
Peter Tsenov ... set dressing laborer
Mario Sky Vassallo ... painter
Evgeni Yordanov ... construction crew chief

Sound Department 

Wayne Brooks ... dialogue editor
Aleksandar Bundalo ... head sound assistant
Giancarlo Dellapina ... production sound mixer
Paul William Edwards ... foley editor
Marc Lawes ... sound effects editor
Dick Philip ... boom operator
Filipa Principe ... assistant dialogue editor
Nigel Squibbs ... sound re-recording mixer
Aleksandar Trayanov ... boom operator: second unit (as Alexander Trayanov)

Special Effects by 

Kenneth Cassar ... special effects coordinator
Roderick Pulis ... special effects technician

Visual Effects by 

Neil Cunningham ... visual effects supervisor
Ilamuruguselvan ... digital compositor
Amit Jhamb ... visual effects producer: Pixion
Rahul Kallankandy ... compositor
Pavan ... digital compositor
Abhinav Sah ... visual effects supervisor
Shanaullah Umerji ... visual effects producer

Stunts 

Borislav Iliev ... assistant stunt coordinator
Patrick Thomas McManus ... stunts assistant
Georgi Stanislavov ... stunts
Teodor Tsolov ... stunts
Ivan Vodenicharov ... stunt double
Kaloian Vodenicharov ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Max Bestle ... underwater camera operator
Ian Coffey ... focus puller
Glenn Coulman ... clapper loader
Peter Field ... director of photography: second unit
Warren Orchard ... still photographer
John Preca Trapani ... clapper loader: Malta
Luke Sinclair ... video assist operator

Casting Department 

Edward Said ... casting

Costume and Wardrobe Department 

Yvonne Zarb Cousin ... wardrobe supervisor
Alistair Johns ... standby costume
Anna Lau ... costume supervisor

Editorial Department 

Andrew Dearnley ... digital film supervisor
Richard Elson ... assembly editor
Dave Hall ... digital intermediate technician
Michael Ho ... assistant editor
Matt James ... digital intermediate technician
Des Murray ... on-line editor
Andy Richards ... senior digital intermediate technician
Tim Waller ... senior colorist
Maria Chamberlain ... colorist: dailies (uncredited)

Other crew 

Greg Ashton ... chaperone
Mark Birmingham ... production accountant
Robert Bonello ... production assistant
Joseph Formosa Randon ... location manager
Joshua Cassar Gaspar ... production assistant
Diana Hadden ... production coordinator
Martin Hunt ... production assistant
Rosen Marinkov ... production assistant
Zoran Sordjan ... animal handler
Claudine Strasser ... script supervisor
Galea Yolanda ... accountant
Mark Sansone ... assistant extras coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page